Wojna domowa na Ukrainie 3.02.2019r.- 1336 dzień od nowego rozejmu.


W odpowiedzi na to, że od dnia 2 lutego br. Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, sekretarz NATO, Jens Stoltenberg ogłosił, iż Pakt Północnoatlantycki nie zamierza rozmieszczać nowej broni nuklearnej w Europie.

„NATO nie zamierza rozmieszczać w Europie nowej broni nuklearnej bazowania naziemnego. Nie musimy odzwierciedlać tego, co robi Rosja. Ale jednocześnie musimy dopilnować, że utrzymamy wiarygodny i efektywny potencjał odstraszania”– powiedział w piątek agencji „Reutera” sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Jest to odpowiedź szefostwa NATO, po tym gdy sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Pompeo zapowiedział także, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.

„Przekażemy Rosji i pozostałym stronom traktatu formalną notyfikację o tym, że Stany Zjednoczone wycofują się z układu INF, a decyzja ta wejdzie w życie za sześć miesięcy”– powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo.

Podkreślił, że USA są gotowe zrewidować swoją decyzję o wyjściu z INF, jeśli Rosja przestanie łamać postanowienia tego układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń.

Dodał jednak, że „Rosja odmówiła podjęcia jakichkolwiek kroków, by powrócić do faktycznego i weryfikowalnego przestrzegania” traktatu INF.

Także prezydent USA Donald Trump winą za decyzję USA o wyjściu z układu obarczył Rosję. W wydanym przez Biały Dom oświadczeniu zaznaczył on, że Rosja „zbyt długo bezkarnie narusza układ INF, potajemnie rozbudowując i rozmieszczając zakazany system rakietowy, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszych sojuszników i wojsk amerykańskich za granicą”.

Trump zapowiedział, że w sobotę USA „zawieszają swoje zobowiązania w ramach układu INF i rozpoczynają 6-miesięczny proces wychodzenia z układu, o ile Rosja nie zacznie go przestrzegać i nie zniszczy naruszających ten układ rakiet, wyrzutni i towarzyszącego im sprzętu”.

„Nasi sojusznicy w NATO w pełni nas popierają, rozumieją bowiem, jakim zagrożeniem jest nieprzestrzeganie układu ze strony Rosji oraz jakie ryzyko dla kontroli zbrojeń niesie ignorowanie przypadków naruszania traktatu”– podkreślił Trump.

Zaznaczył dalej, że przez ponad 30 lat USA „w pełni przestrzegały zapisów” INF, ale jednocześnie przestrzegł, iż „nie możemy jednak nadal ograniczać się jego postanowieniami, podczas gdy postępowanie Rosji jest zaprzeczeniem traktatu, nie możemy być jedynym krajem na świecie, który jest jednostronnie związany takim czy innym traktatem”.

Donald Trump poinformował także, że jego administracja będzie pracować nad „opcjami naszej odpowiedzi militarnej” oraz że będzie współpracować z NATO, a także z innymi sojusznikami i partnerami, aby nie dopuścić, by „Rosja w wyniku łamiącego prawo postępowania zyskała militarną przewagę”.

Tak więc, piątkowa deklaracja Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu przestrzegania obowiązującego między nimi a Rosją układu INF rozpoczyna sześciomiesięczny okres, po którym USA mają się całkowicie z niego wycofać.

W oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej (RP), wydanym tuż po tym jak sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował o decyzji administracji amerykańskiej, przypomniano, że państwa Sojuszu przyznały racje Stanom Zjednoczonym wskazując, że to Rosja poważnie naruszyła zobowiązania wynikające z traktatu INF.

Naruszenie tego traktatu polegać ma na tym, że Rosja rozmieściła zmodernizowane pociski manewrujące 9M729, które mają łamać porozumienie INF. Moskwa utrzymuje, że nie naruszają one układu bo mają zasięg 480 km. USA, a w ślad za nimi pozostałe państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego podważają jednak takie twierdzenia. Układem INF objęte są pociski od 500 do 5500 km.

Dlatego też Rada Północnoatlantycka oświadczyła, że:

„Sojusznicy żałują, że Rosja, jako cześć szerszego wzorca swoich zachowań, nadal zaprzecza łamaniu traktatu INF, odmawia udzielenia wiarygodnych odpowiedzi i nie podjęła żadnych widocznych kroków w kierunku powrotu do jego pełnego i możliwego do zweryfikowania przestrzegania”.

W odpowiedzi na to, wg. RP: USA zawieszają swoje zobowiązania, wynikające z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu oraz zapowiadają wyjście z niego w ciągu 6 miesięcy.

„Stany Zjednoczone podejmują to działanie w odpowiedzi na znaczące ryzyko dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, związane z tajnymi testami, produkcją i rozmieszczeniem naziemnych systemów 9M729. Państwa sojusznicze w pełni popierają te działania”– podkreślono w oświadczeniu RP.

Dalej RP przestrzegła, że o ile Rosja nie zniszczy w możliwy do zweryfikowania sposób wszystkich systemów 9M729, co oznaczałoby powrót do przestrzegania INF, będzie ponosiła pełną odpowiedzialność za zerwanie postanowień tego traktatu.

Ambasadorowie krajów członkowskich NATO, biorący udział w RP podkreślili, że Sojusz dokładnie analizuje konsekwencje rozmieszczenia przez Rosję pocisków średniego zasięgu dla bezpieczeństwa swoich sojuszników i będzie podejmować konieczne kroki, na rzecz wiarygodnego oraz skutecznego odstraszania i ich obrony.

RP zapewniła także, że jest zobowiązania do zachowania skutecznej międzynarodowej kontroli zbrojeń, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

„Dlatego nadal będziemy podtrzymywać, wspierać i wzmacniać kontrolę zbrojeń, rozbrojenie i nierozprzestrzenianie, jako kluczowy element bezpieczeństwa euroatlantyckiego, biorąc pod uwagę panujące środowisko bezpieczeństwa”– napisano w oświadczeniu RP.

RP zadeklarowała też, że chce nadal konstruktywnych relacji z Rosją, gdy tylko działania tego państwa to umożliwiają. Kraje Sojuszu wezwały Moskwę, do wykorzystania pozostałych sześciu miesięcy, do powrotu do przestrzegania traktatu INF.

Jak sądzić można cała ta afera z nieprzestrzeganiem przez Rosję warunków traktatu INF ma na celu: po pierwsze zdyskredytowanie tego kraju jako nieobliczalnego i niewiarygodnego partnera na arenie międzynarodowej. Po drugie, jako kraju, który szykując się do wojny zdobywa podstępnie przewagę militarną w Europie Środkowo-Wschodniej nad NATO. Po trzecie, jest to pretekst do rozkręcenia spirali zbrojeń i dalszego rozmieszczania sił amerykańskich w rejonie flanki wschodniej, m.in. w Polsce. Po czwarte zaś, jest elementem nacisku na Rosję, aby przystopowała w swoich działaniach modernizujących i wzmacniających siły zbrojne, co prowadzone jest w celu odzyskania równowagi strategicznej wzdłuż swoich granic zachodnich, w odpowiedzi na parcie NATO na Wschód.

Trudno ocenić jak ostatecznie zakończy się ta kolejna hucpa, która zaostrza w sposób zdecydowany stosunki na linii: kraje NATO-Rosja, ale może się wydarzyć, że będzie to ten przysłowiowy jeden most za daleko, po czym sytuacja wyrwie się całkowicie spod kontroli.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że USA na drodze pokojowej nie zdołały pokonać Rosji, nie udało się też zmienić diametralnie układu sił w skali globalnej, więc może jest już tam na poważnie rozważana kwestia otwartej konfrontacji. uważając przy tym, że jest to ostatnia szansa na zwycięstwo, przy nadal zdecydowanej przewadze amerykańskich sił, która to przewaga coraz bardziej w przyszłości będzie się kurczyć. Co wynika z wypalania się dynamiki gospodarczej tego kraju, wraz z rosnącymi w siłę krajami będącymi adwersarzami amerykańskiej hegemonii światowej.

Najgorsze dla nas w tym wszystkim jest to, że Amerykanie znaleźli nowy poligon zmagań ze swym rosyjskim przeciwnikiem, i jest nim Europa, a szczególnie ta jej część, którą określa się jako flankę wschodnią i południową. Zaś wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone porozumienia INF to kolejny duży zrobiony przez ten kraj w kierunku rozpętania kolejnej wojny światowej, która tym razem będzie już ostatnią.

Co to oznacza?

Dla Polski dokładnie to samo, czym była I i II WŚ, ale w skali zupełnie nie porównywalnej, bo tu już nic po tym konflikcie nie pozostanie. Tylko radioaktywna pustka, jak w strefie wokół Czarnobyla.

I mimo tych traumatycznych i tragicznie zapisanych kart naszej historii nadal znajdują się tu tacy co dla własnych korzyści frymarczą i kupczą naszym krajem wraz z jego obywatelami.

https://www.defence24.pl/wiadomosci/czaputowicz-amerykanskie-rakiety-z-glowicami-atomowymi-w-europejskim-interesie

*

http://polska-zbrojna.pl/home/articleinmagazineshow/22463?t=Gra-rakietami,

https://www.defence24.pl/modernizacja-pociskow-iskander-m,

https://pl.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander,

https://pl.sputniknews.com/swiat/201810028909349-sputnik-rosja-usa-rakiety-traktat-inf/,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rosja-pocisk-9m729-nie-narusza-ukladu-inf-ma-zasieg-480-kilometrow,903084.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 09:45 do 23:35, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (17 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (106 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (13 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), przedmieścia i okolice Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center” oraz obrzeża Jasinowatej, Spartakusa, Krótej Bałki oraz Staromichajłowki), a także na południowym odcinku frontu okolice Nabiereżnoje, Leninskoje, Komiternowa i Sachanki. Głownie aktywność zbrojna ukraińskich żołnierzy koncentrowała się tym razem na południowym odcinku frontu, ale incydenty te nie miały większego znaczenia.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 186 pocisków, wobec 55 pocisków z dnia poprzedniego. Na obecną chwilę, nie zgłoszono żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 03 лютого 2019 року.

2 лютого російські окупаційні війська десять разів порушили режим припинення вогню, в тому числі один раз із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
зі стрілецької зброї – в районі селища ШИРОКИНЕ;
з великокаліберних кулеметів – в районі селища КРАСНОГОРІВКА;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища ГНУТОВЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
тричі з мінометів калібру 82 мм., БМП-1 та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів – в районі селища КРИМСЬКЕ;
двічі з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища ТРАВНЕВЕ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 2 лютого, двох окупантів знищено, четверо отримали поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.02.2019r.- 1336 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  Władze wojewódzkie chcą zniszczenia pomnika w Birczy-mieszkańcy wraz z włodarzami gminy stanowczo się temu sprzeciwiają.

  Ustawa dekomunizacyjna miała pomóc usunąć z przestrzeni publicznej ślady komunizmy. Niestety w wielu miejscach jej założenia wprowadzano w życie kompletni bezmyślnie. Mieszkańcy Birczy, których m.in. MO i LWP trzy razy broniło przed atakiem UPA uznali, że pomnika swoich wybawców nie pozwolą zniszczyć.
  http://www.wykop.pl/ramka/4773099/zgineli-ratujac-mieszkancow-przed-upa-teraz-maja-trafic-na-smietnik-historii/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Takie do zastanowienia dla tych wszystkich co wybierają się na Ukrainę samochodem.

  cytat z artykułu

  Mieszkałem 2 lata na Ukrainie i spotkałem się parę razy z “kradzieżą” tablic samochodowych. Wygląda to zazwyczaj tak. Samochód stoi przy osiedlu na “polskich blachach”. Ktoś odkręca tablice rejestracyjne i zostawia karteczkę z numerem telefonu za wycieraczką. Naciągacze wiedzą że bez tablic Polak nie może przekroczyć granicy i oczekują okupu.
  https://niebezpiecznik.pl/post/jedziesz-do-ukrainy-uwazaj-na-swoje-tablice-rejestracyjne/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Odnośnie tego „ukrowojaka” z wczorajszego „wstepniaka”, który miał szczęście i znalazł się w niewoli sił republikańskich. Okazuje się że jest on ze skałdu ukraińskiej 79 Brygady Powiet. – Desant. która miał „zluzować” na „froncie| Pułk MSW Ukrainy „Azow”. Oficjalnie miał on „zniknać” ze swojej pozycji 23 stycznia;
  https://strana.ua/news/184293-voennyj-ischeznuvshij-23-janvarja-popal-v-plen-k-boevikam.html
  Dla przypomnienia owa brygada miała zostac „zluzowana” z powodu masowych dezercji i przykład tego „ukrowojaka” by to potwierdzał, czyli ponad tydzień włóczył się po „froncie” zanim go „przejęła” strona przeciwna..

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Kijowie uroczysta „intronizacja” zwierzchnika nowej „cerkwi” noszącego „tylko” oficjalny tytuł „metropolita kijowski”. Jak zauwazono w ukromediach plac przed sborem gdzie odbywa się „intronizacja” metropolity Epifaniusza „świeci pustkami”;
  https://strana.ua/news/184307-intronizatsija-epifanija-pojavilis-foto-pustynnoj-sofijskoj-ploshchadi-i-torzhestvennoe-video-tseremonii.html
  Na uroczystosci nie pojawił się były tzw. patriarcha kijowski Filaret (bojkot?) podobno z powodu „problemów zdrowotnych”, choć powszechnie wiadomo ze Filaret nie moze przebolec tego ze to on nie został zwierzchnikiem nowej „cerkwi” oraz że odebrano mu tytuł „patriarchy” (czego on z kolei nie uznaje);
  https://strana.ua/news/184314-filaret-ne-prishel-na-intronizatsiju-epifanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, w jednej z luksusowych restauracji w Kijowie okradziono (m.in z 4 tys. $) deputowanego z samorządu regionalnego (rady obwodowej) obwodu chmielnickiego;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4060815-v-kyeve-ohrabyly-deputata-yz-khmelnytskoho-smy
  Również w Kijowie w nocy przed jednym z centrów handlowych doszło do „masowej draki” w której dwie grupy „podrostków” użyły przeciwko sobie kastetów oraz gazu;
  https://strana.ua/news/184340-v-kieve-u-hullivera-proizoshla-massovaja-draka-podrostkov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij, ponownie alarmuje w sprawie zakłamywania historii w ukraińskich placówkach oświatowych. Tym razem poinformował że w studium medycznym na Bukowinie uczącej się tam młodzieży na lekcjach „historii” przekazuje sie m.in ze „UPA walczyła z polskimi szowinistami z AK” oraz że „liczyła pół miliona bojowników”, a takze że w 1956 roku (!) ‚wspomagała antykomunistyczne powstanie na Węgrzech”;
  https://strana.ua/news/184320-v-seti-rasskazali-kak-na-zanjatijakh-v-medkolledzhe-na-bukovine-otritsajut-fakt-volynskoj-rezni.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie tracącego swoja ważnośc „traktatu INF” USA miały przedstawic Rosji „szereg poważnych kroków” od wypełnienia których uzależniają swój powrót do traktatu. Podobno najwazniejszym z „kroków” ma być likwidacja przez Rosje rakiet 9М729;
  https://korrespondent.net/world/4060765-ssha-peredaly-rossyy-trebovanyia-po-raketam
  Z kolei z własną inicjatywa w tej sprawie wystąpił strona niemiecka (parlamentarzysci oraz członkowie rządzącej partii CDU/CSU) którzy zaproponowali by strona rosyjska „wycofała owe rakiety dalej na Wschód, a strona amerykańska umozliwiła dostęp do swoich baz w Europie rosyjskim inspektorom”;
  https://korrespondent.net/world/4060831-v-frh-predlozhyly-plan-spasenyia-raketnoho-dohovora

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W ukromediach pojawił się filmik przedstawiajacy wystąpienie szefa MSW Ukrainy Awakowa podczas zjazdu jego partii ‚Front Ludowy”, podczas którego używał on wulgarnych słów m.in pod adresem Prezydenta Rosji, a wszystko to oczywiscie w języku rosyjskim, czyli według niego samego „państwa – agresora’…
  https://strana.ua/news/184327-avakov-rasskazal-o-kurse-narodnoho-fronta-na-russkom-jazyke-i-matom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tragiczna sytuacja w pozbawionym dostaw wody (z powodu praktycznego rozpadu miejskiej sieci wodociągowej) Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. Na remont sieci potrzeba 1.5 mln hrywien (ok 53 tys. $), a w budzecie miejskim „wyskrobano” tylko 300 tysiecy hrywien, zdesperowani mieszkańcy ratują się więc zbierajac wode skad się da o czym alarmuje m.in znana ukraińska prawniczka Tatiana Montian;
  https://www.politnavigator.net/krupnyjj-ukrainskijj-gorod-nakryl-lyutyjj-p-c.html
  Z kolei w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego woda w kranach jest tylko…3 godziny dziennie z powodu tego że władz miejskich nie stać na opłacenie dostaw prądu potrzebnego do obsługi sieci wodociągowej (m.in pomp), które wprowadziły nowe prawo dotyczace rynku energetycznego na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/184343-vodu-v-borislav-lvovskoj-oblasti-dajut-na-tri-chasa-v-sutki-iz-za-novoho-zakona-o-rynke-elektroenerhii.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie przejmowałbym się tym biadoleniem. Z około 2 mln Ukraińców mieszkających/pracujących w Polsce tylko 400 tysięcy płaci składki, reszta albo woli umowy śmieciowe albo pracuje na czarno. Ponadto to, ze płacą nie znaczy, ze nic za to nie otrzymują. Za kilka-kilkanaście lat ZUS będzie musiał przynajmniej cześć tej kwoty oddać. Jak zresztą pamiętasz w wyniku bubla prawnego de facto za kilka miesięcy pracy może się im należeć najniższa emerytura.
   Kolejnym aspektem jest nowa ustawa przyjęta w Niemczech-pozwala ona na uproszczony tryb przyjmowania pracowników z zagranicy będących specjalistami. I pisząc specjalistami mam na myśli osoby posiadające odpowiednie wykształcenie poparte dyplomami/kursami (pielęgniarki, lekarze i programiści). Większość pracowników z Ukrainy pracujących w Polsce to tymczasem-tania silą robocza. Część ma wyższe wykształcenie-ale Niemcy nie chcą politologów socjologów czy historyków 🙂
   W Polsce działa silne lobby pracodawców które CHCE zwiększenia imigracji z Ukrainy-w ten sposób mogą zahamować wzrost płac wśród pracowników). Gdyby dziennikarzom i „autorytetom” które na ten temat się wypowiadają rzeczywiście zależało na losie Polski i chcieli wspomóc FUS to remedium jest proste: Trzeba stworzyć takie warunki w Polsce, by te parę MILIONÓW Polaków mieszkających za granicą chciało powrócić do ojczyzny…

   Polubione przez 1 osoba

 10. Niesamowite „nasze” media komentują taka bzdurę..
  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wierzy, że jego kraj już niedługo otrzyma pozytywną decyzję w sprawie przyznania mu członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. – To całkiem realne – zapewniał na antenie telewizji Ukraina.
  https://wiadomosci.wp.pl/petro-poroszenko-za-piec-lat-ukraina-wejdzie-do-nato-6345638000703617a
  Komentarz: Przecież w zapewnienia Prezydenta nie wierzą nawet Ukraińcy-5 lat jest wyjęte z czapy. Wejście do UE czy NATO? Ludzie przecież Ukraina nawet przepisów fitosanitarnych nie potrafiła zmienić na czas aby ułatwić rolnikom sprzedaż swoich produktów.

  Polubione przez 1 osoba

 11. Rada Nadzorcza „Narodowej Publicznej Kompanii Telewizyjnej Ukrainy” (NSTU) 31 stycznia podjęła decyzję o odwołaniu Zuraba Ałasanii ze stanowiska prezesa zarządu Telewizji Publicznej. W Radzie Nadzorczej NSTU nie podano powodów dymisji Ałasanii poinformowano tylko, że odpowiedni protokół zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.
  Złośliwcy piszą, że główny powód to zbyt małe zaangażowanie się telewizji publicznej w kampanię obecnego Prezydenta 🙂
  https://studium.uw.edu.pl/prezes-telewizji-publicznej-ukrainy-odwolany-nie-pokazywal-wydarzen-z-udzialem-prezydenta-poroszenki/

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.