Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2019r.- 1337 dzień od nowego rozejmu.


„Через 5 років у нас буде рішення щодо членства в НАТО” („Za pięć lat podejmiemy decyzję o członkostwie w NATO”)- ogłosił wczoraj (3 lutego) ukraiński prezydent Petro Poroszenko. I tak już obiecuje on od pięciu lat.

„Powinniśmy odpowiadać kryteriom członkostwa w Unii Europejskiej (…) i odpowiadać kryteriom dotyczącym członkostwa w NATO. Jestem przekonany, że do tego czasu już będziemy mieć plan działań dotyczących członkostwa w NATO, będziemy mieć decyzję w sprawie przyznania członkostwa Ukrainie”– powiedział prezydent w wywiadzie dla agencji „Interfax Ukraina” w niedzielę, odpowiadając na pytanie, jak widzi swój kraj w ciągu najbliższych pięciu lat.

Poroszenko powiedział też, że Ukraina powinna wdrażać reformy i spełnić kryteria wymagane przez UE i NATO. Co wg. niego jest „całkowicie realne”.

Kandydujący w wyborach Poroszenko obiecał, że członkostwo w UE w znaczący sposób podwyższy poziom życia ludzi i poziom demokracji.

Jednocześnie jak stwierdził: „członkostwo w NATO to bezpieczeństwo. To bezpieczeństwo na zewnętrznych granicach, to polityczno-dyplomatyczny sposób odbudowy suwerenności i terytorialnej integralności naszego państwa, a dla zwykłego obywatela to m.in. też bezpieczeństwo na ulicach”.

W ramach prowadzonej już od jakiegoś czasu nieformalnej kampanii wyborczej Poroszenko obiecał także, że za pięć lat Ukraina złoży wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.

„W 2024 roku złożymy wniosek o członkostwo w UE. Otrzymamy Plan Działań na rzecz Członkostwa w NATO i rozpoczniemy jego realizację. Tylko obecność w UE i NATO może zagwarantować nasze bezpieczeństwo w obliczu rosyjskiej agresji”– podkreślił Poroszenko.

We wtorek, kiedy Poroszenko oficjalnie ogłosił swój start w zaplanowanych na 31 marca wyborach prezydenckich, wskazał, że zdecydował się ubiegać o reelekcję, aby zapewnić m.in. „niezmienność kursu na rzecz europejskiej i euroatlantyckiej integracji”. I zgodnie z tą deklaracją, Poroszenko wraz z towarzyszącą mu małżonką, przekazał wczoraj Centralnej Komisji Wyborczej wymagane prawem dokumenty, w ten sposób został zarejestrowany jako kolejny kandydat.

31 marca odbędą się wybory prezydenckie na Ukrainie. Petro Poroszenko ubiega się o reelekcję. Ale na razie sondaże nie dają mu wielkich szans na drugą kadencję na fotelu prezydenta Ukrainy. 

W nocy z niedzieli na poniedziałek na Ukrainie minął termin zgłaszania kandydatów do wyborów prezydenckich. W centralnej komisji wyborczej w Kijowie zarejestrowano ponad 80 osób, które zamierzają wystartować. Ostateczna lista kandydatów będzie ogłoszona w najbliższy piątek, wybory zaś odbędą się za niespełna 2 miesiące.

Aby być zarejestrowanym przez centralną komisję kandydaci nie musieli zbierać podpisów, ale każdy z nich powinien wpłacić na rzecz państwa 2,5 miliona hrywien. czyli równowartość około 100 tysięcy dolarów.

M.in. z powodu braku wpłaty komisja odrzuciła już nieco ponad 20 zgłoszeń.

Kilkunastu kandydatów złożyło dokumenty w ostatnim dniu. Wśród nich są urzędujący prezydent Petro Poroszenko. W sondażach plasuje się on w pierwszej trójce, ale na miejscu ostatnim podium. Wyprzedzają go w sondażach była premier Julia Tymoszenko i komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski.

W dwóch opublikowanych 31 stycznia badaniach komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski wyprzedził zarówno prowadzącą dotychczas byłą premier Julię Tymoszenko, jak i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Według wspólnego badania „Centrum Razumkowa”, „Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii” i pracowni „Socis”, na Wołodymyr Zełenskiego zamierza głosować 23% badanych deklarujących, że na pewno pójdą do urn. Na drugim miejscu uplasował się Petro Poroszenko z poparciem 16,4%, zaś na trzecim– była premier- Julia Tymoszenko z wynikiem 15,7%.

Również w drugim z opublikowanych tego samego dnia sondaży przedwyborczych, przeprowadzonym przez grupę socjologiczną „Rating”, pierwsze miejsce utrzymuje Zełenski, tyle że tym razem z nieco mniejszym, bo 19% poparciem. Drugie miejsce zajęła była premier z 18,2%. głosów, a dopiero za nią– na trzecim miejscu z 15,1% poparciem – znalazł się urzędujący prezydent.

We wspólnym badaniu „Centrum Razumkowa”, „Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii” i pracowni „Socis”, respondentów poproszono również, żeby– niezależnie od własnych sympatii wyborczych– wskazali kandydata, który ich zdaniem zwycięży w nadchodzących wyborach prezydenckich. Przy tak postawionym pytaniu 20,5% głosów otrzymał Poroszenko, za nim znalazła się Tymoszenko- 19,9%, a Zełenski był dopiero trzeci- 10,8%.

Jak widać w przeprowadzonych sondażach żaden z czołówki kandydatów nie osiąga więcej niż kilkanaście procent głosów poparcia. Dlatego też najprawdopodobniej odbędą się dwie tury wyborów. Pierwsza tura będzie miała miejsce 31 marca.

Zapowiada się ostra i bezpardonowa walka, w stylu ukraińskim.

https://www.pravda.com.ua/news/2019/02/3/7205633/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby mijającego weekendu, sytuacja na donieckim odcinku frontu była względnie stabilna.

I tak, ostrzał z kierunku pozycji ukraińskich prowadzono z przerwami w godzinach, 08:05 do 20:40, w wyniku czego ukraińscy żołnierze 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min) oraz granatników: AGS-17 (30 granatów) i SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyniku czego na terytorium DRL spadło 39 pocisków, wobec 186 pocisków z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowskij, osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz wieś Zajcewo), obrzeża i przedmieścia Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” oraz teren kopalni Trudowskaja, na północno-zachodnich i południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, a także Jasinowata i Krótaja Bałka) oraz południowy odcinek frontu w okolicy miejscowości: Nabiereżnoje, Leninskoje i Sachanki.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby sytuacja radykalnie się pogorszyła, gdyż aż 9 razy ukraińscy wojacy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku ukraińskich stanowisk ogniowych, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (24 miny) i 82 mm (35 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 oraz granatników AGS-17 (24 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. W sumie, w wyniku tych ostrzałów spadły na terytorium ŁRL 83 pociski, które nie spowodowały żadnych strat i szkód.

Ostrzeliwano z okolic: Popasnej (10:40), Zołotoje-4 (13:15), Katerinowki (14:40), Troiczkoje (15:05), dwa razy z kierunku Kromskoje (20:20 i 21:30), Nowotoszkowskoje (również dwa razy, bo o 20:50 i 22:30) oraz Ługańskoje (21:35), stronę: Kalinowo-Borszczewatoje, Złotoje-5, Mołodzieżnoje, Kalinowa, Kalinowki i dwa razy w rejonie Sokolników oraz także dwa razy w rejonie Żiełoboka.

Jak dotąd nie zgłoszono żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 04 лютого 2019 року.

3 лютого російські окупаційні війська дев’ять разів порушили режим припинення вогню, в тому числі два рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища ПАВЛОПІЛЬ;
з великокаліберних кулеметів – в районі селища НОВОСЕЛІВКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з автоматичних гранатометів – в районі селища ЛУГАНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем – в районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ;
з гранатометів – в районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
двічі з мінометів калібру 82 мм. – в районі селища КРИМСЬКЕ.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 3 лютого, трьох окупантів знищено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.02.2019r.- 1337 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wyborów na Ukrainie, prezydenckich i parlamentarnych, w kolejnym juz rankingu prezydenckim prowadzi „celebryta” Wołodymyr Zelenskij, przed była premier Julią Tymoszenko oraz „generalissimusem” Poroszenką;
  https://strana.ua/news/184440-vybory-2019-prezidentskij-rejtinh-19-30-janvarja-.html
  Z kolei w rankingu parlamentarnym prowadzi partia Juliii Tymoszenko „Batkiwszczyna” przed ugrupowaniem Zelenskiego „Sługa Narodu” oraz proprezydenckim ‚Blokiem Poorszenki”;
  https://strana.ua/news/184446-vybory-2019-parlamentskij-rejtinh-partij-19-30-janvarja.html
  Okazuje sie także że w tegorocznych wyborach prezydenckich wystartuje rekordowa liczba kandydatów, ukraińska centralna komisja wyborcza do tej pory zarejestrowała juz bowiem 30 kandydatów;
  https://strana.ua/news/184506-tsik-ukrainy-v-ponedelnik-zarehistrirovala-kandidatami-v-prezidenty-bezsmertnoho-i-bondarja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, w Nowogrodzie Wołyńskim (obwód żytomierski) SBU zatrzymała dwóch kryminalistów, którzy „wyprowadzali” broń i amunicje z jednej z jednostek wojskowych by następnie „rozprowadzać” je pośród swoich „znajomków” z „półświatka kryminalnego”;
  https://strana.ua/news/184457-sbu-zaderzhalo-dvoikh-ranee-sudimykh-za-sbyt-oruzhija-iz-voinskikh-chastej.html
  Z kolei w nocy w jednym ze sklepów w Kijowie pijak zaoferował sprzedawcy…sprzedaż „pakietu” grantów bojowych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4061263-v-kyeve-pianyi-muzhchyna-pytalsia-prodat-hranaty
  Plus jeszcze jeden „njus”z e stolicy Ukrainy, gdzie w dniu dzisiejszym NN sprawcy ostrzelali z broni palnej okna siedziby ukraińskiego Narodowego Stowarzyszenia dziennikarzy, znanego ze swojego krytycznego stosunku do posunięć obecnych władz w Kijowie, szczególnie uchwalania nowych praw dotyczących rynku medialnego na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4061270-souiz-zhurnalystov-zaiavyl-ob-obstrele-ofysa-v-kyeve

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Wlk. Brytanii, czyli niecodzienne „zakonczenie” (?) sprawy tzw. otrucia Skripalów. W internecie pojawiły się informacje że „otruta’ Julia Skripal jest…w ciąży i trafiła na oddział położniczy…
  https://tsargrad.tv/articles/petrov-boshirov-ili-kot-v-seti-ishhut-vinovnika-beremennosti-julii-skripal_182410
  Ps…
  >https://twitter.com/Enchanteressse/status/1092375345192488960
  >https://twitter.com/BoaPolynesia/status/1092470490290098176

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Dialog ekumeniczny” pomiędzy „nowa ukropatriotyczna cerkwią”, a „starą promoskiewską” na Ukrainie trwa w najlepsze. W jednej ze wsi pod Zbarażem (obwód tarnopolski)wierni niezadowoleni z tego że ich świątynię „przyłączono” do nowej „cerkwi” przyszli z zamiarem jej „odbicia”, interweniowała policja;
  https://www.rbc.ua/rus/news/ternopolskoy-oblasti-proizoshla-draka-uchastiem-1549227831.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wczoraj wieczorem przed siedzibą Prezydenta ukrainy w Kijowie „aktywisci” przeprowadzili akcje w trakcie której domagali się ostatecznego ujawnienia zleceniodawców ataku który spowodował śmierc „aktywistki walczacej z korupcją” z Chersonia Kateriny Handziuk;
  https://strana.ua/news/184545-foto-i-video-s-aktsii-radikalov-khto-zamoviv-katju-handzjuk-chto-prokhodit-na-bankovoj-v-kieve.html
  Jednym z oskarżonych o to ze jest jednym ze zleceniodawców przewodniczacy samorządu regionalnego obwodu chersońskiego Władisław Manher, którego usunieto z partii ‚Batkiwszczyna” (Julii Tymoszenko), własnie na żądanie „aktywistów”..
  https://strana.ua/news/184559-vladislava-manhera-iskljuchili-iz-bjut-po-trebovaniju-aktivistov-khto-zamoviv-katju-handzjuk.html
  …a on sam z kolei obwieścił ze gotów jest do rezygnacji z zajmowanego w chersońskim samorządzie (radzie obwodowej) stanowiska;
  https://strana.ua/news/184558-hlava-khersonskoho-oblsoveta-vladislav-manher-hotov-pokinut-dolzhnost-iz-za-dela-handzjuk.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. NATO spowodowało katastrofe ekologiczną na Morzu Płn? Poinformowały o tym media norweskie opisujac sprawę zniszczenia przez NATOwców torped ‚zawierajacych toksyczne materiały”, które miały znajdować się na pokładzie norweskiej fregaty „Helge Ingstad”, która zatoneła w listopadzie zeszłego roku po zderzeniu z tankowcem. Mieli oni je wysadzić w miejscu zatoniecia okrętu, czyli na wodach przybrzżerznych Morza Płn, niedaleko od wód przybrzeznych Federacji Rosyjskiej;
  https://strana.ua/news/184489-voennye-nato-vzorvali-toksichnye-torpedy-v-severnom-more-vblizi-hranits-rossii-smi.html
  Ps. Teraz tylko czekać na „njus” z mediomatołów że to „źli Rosjanie znowu trują biednych Norwegów”…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie „Ukraina jako zbiegowisko wszelakich bandytów, oszustów i degeneratów”. Ukraiński sąd zadecydował o tym by zbiegły z Rosji „bankier”, Aleksiej Aliakin, zatrzymany na Ukrainie na wniosek Rosji ZA TO ZE UKRADŁ 600 MILIONÓW Z WŁASNEGO BANKU, został zwolniony z aresztu oraz otrzymał ukraińskie obywatelstwo;
  https://strana.ua/news/184493-sud-v-ukraine-otpustil-i-razreshil-dat-hrazhdanstvo-bankiru-aljakinu-kotoryj-sbezhal-iz-rossii-iz-za-krazhi-deneh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Władze w Kijowie chwalą się zwiększeniem liczby przewozów kontenerów (kolej). Co ciekawe pomimo oficjalnego zwiększenia się liczby przewozów dochód spółki jakoś nie rośnie. Ponadto wielu przedsiębiorców narzeka, ze ma problemy z wywozem towarów za granice.
  Czyżby nastały stare-nowe porządki i po krótkiej prezydencji Pana Balczuna znów oligarchowie wyzyskują państwowa spółkę?
  https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/ukraina-przewozy-kontenerow-szybko-rosna-90468.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o serii skandali seksualnych w ukraińskich siłach zbrojnych, czyli ‚seks z przełozonym w zamian za awans i lżejszą służbę”. Sprawę opisuje jedna z „bohaterek” takiego zdarzenia, czyli molestowana przez swojego przełozonego ukraińska oficer;
  https://strana.ua/articles/special/183275-armija-ili-zona-podrobnosti-seks-skandala-na-voennom-arsenale-v-tsvitokhe.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tymczasem Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”) zapowiedział „przebadanie dziłalnosci byłych ministrów obrony Ukrainy i postawienie im zarzutów jeżeli dopuścili sie przestepstw pełniac swoje stanowisko”. I mozna by go za takie coś nawet pochwalić, gdyby nie to ze jeden z byłych ministrów obrony to Anatolij Hrycenko, czyli obecnie jeden z głównych kontrkandydatów Poroszenki do urzędu Prezydenta Ukrainy…
  https://strana.ua/news/184528-lutsenko-rasskazal-koho-podozrevaet-v-razvorovyvanii-ukrainskoj-armii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Paweł Stańczak został wybrany na prezesa nowo utworzonej spółki-córki Ukrtransgazu – Operatora Ukraińskiej Sieci Przesyłu Gazu.
  Decyzja w sprawie powołania operatora została przyjęta przez akcjonariuszy Ukrtransgazu i Naftogazu. Stańczak od czerwca pełnił funkcję dyrektora generalnego oddziału operatora systemu przesyłu gazu na Ukrainę. Wcześniej były wiceprezesem Ukrtransgazu.
  https://kresy24.pl/polak-prezesem-ukrainskiej-spolki-gazowej/
  Komentarz: Będzie na kogo zwalić winę, gdy nie znajdzie się ŻADEN chętny w inwestowanie w „ukraińską rurę”.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Rząd Litwy w następnym tygodniu przekaże Ukrainie amunicję o wartości 255 tys. euro.
  Strona litewska przekaże ponad milion nabojów do kałasznikowa, które nie są już używane w Wojsku Litwy.
  O tym, że Litwa wesprze bronią Ukrainę mówiła w grudniu prezydent Dalia Grybauskaitė podczas wizyty w Kijowie.
  Od początku konfliktu na Ukrainie Litwa niejednokrotnie wspierała ją amunicją. Pierwsza dostawa broni dotarła na Ukrainę już w 2014 roku.
  W ciągu tych lat pomoc Litwy była na poziomie kilku milionów euro.
  https://kresy24.pl/litwa-przekaze-bron-ukrainie-o-wartosci-255-tys-euro/

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.