Wojna domowa na Ukrainie 5.02.2019r.- 1338 dzień od nowego rozejmu.


Ostatnio coraz mniej informacji ukazuje się w mediach zachodnich na temat Ukrainy. Powodem tego stanu rzeczy są wybory prezydenckie w tym kraju. Po prostu cisza medialna ma na celu niezakłócanie ich przebiegu, a więc aby zostały one przeprowadzone po myśli zachodnich protektorów obecnej banderowskiej Ukrainy.

Nawet tak jawne działanie cenzury jakim było odwołanie 31 stycznia br. Zuraba Ałasanii ze stanowiska prezesa zarządu ukraińskiej Telewizji Publicznej, nie spotkało się z żadnym odzewem. Zaś na amok medialny, jaki mógłby wywołać podobna historia, np. w Wenezueli, nie ma co w tym przypadku liczyć. Jest to kolejny, z bardzo długiego korowodu, dowód na to jak stronniczo podchodzą na Zachodzie do sprawa łamania podstawowych praw jednostki i funkcjonowania państwa prawa.

Przypomnę, że Rada Nadzorcza „Narodowej Publicznej Kompanii Telewizyjnej Ukrainy” (NSTU) 31 stycznia br. podjęła decyzję o odwołaniu Zuraba Ałasanii ze stanowiska prezesa zarządu Telewizji Publicznej. Rada Nadzorcza NSTU nie podała powodów swojej decyzji o dymisji Ałasanii, poinformowano tylko, że odpowiedni protokół zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu. I jak na razie protokół taki się nie ukazał, a mija właśnie szósty dzień od tego faktu.

Przebieg i wynik głosowania w wątpliwość poddaje część ekspertów oraz niektórzy członkowie Rady Nadzorczej NSTU. Według pierwszych doniesień, przeciwko odwołaniu Ałasanii zagłosowało 3 z 12 członków rady, później się okazało, że przeciwko dymisji prezesa mogło opowiedzieć się nawet 6 członków rady.

Sam Zurab Ałasania poinformował, że nie zna przyczyn swojego odwołania i nie wykluczył wytoczenie telewizji procesu sądowego, ale dopiero po ujawnieniu powodów dymisji.

Następnego dnia, Ałasania powiedział, że Rada Nadzorcza NSTU zarzuciła mu, m.in. iż Telewizja Publiczna nie transmitowała drogi krzyżowej na rzecz utworzenia autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy, sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i jednego z forów ekonomicznych, podczas których przemawiał Petro Poroszenko,.

Jednak Rada Nadzorcza zdementowała te doniesienia, twierdząc, że nie miały one wpływu na odwołanie Ałasanii. Jednocześnie nadal utrzymując w tajemnicy oficjalne powody jego dymisji.

Dla tego też, na początku tego tygodnia niezależni dziennikarze z różnych ukraińskich mediów uznali odwołanie Zuraba Ałasanii za przejaw cenzury i ogłosili powołanie ruchu przeciwko cenzurze.

Pełniącym obowiązki prezesa Telewizji Publicznej został mianowany członek zarządu Mykoła Czernotycki.

Członek Krajowej Rady Radia i telewizji publicznej Spółki Ukrainy Jewhen Hlibowitskj zaproponował, aby anulować wyniki głosowania w sprawie zwolnienia Zurab Alasania ze stanowiska szefa NSTU. O czym poinformował on na swojej stronie na Facebooku. Według Hlibowitskiego, głosowanie odbyło się z naruszeniem procedury, i jego wynik jest raczej wątpliwy.

A więc, w tym przypadku mamy jawny dowód na stosowanie przez kijowską juntę cenzury w mediach publicznych, a z drugiej strony Zachód przestrzega przed podejmowanymi przez Rosję krokami aby wpłynąć na wynik wyborów na Ukrainie.

„Rosja podejmuje kroki, by wpłynąć na te wybory, używając różnego rodzaju narzędzi, by wykorzystać kruchą ukraińską gospodarkę, rozpowszechnioną korupcję, luki w systemie cyberbezpieczeństwa i niezadowolenie społeczne i pozbyć się Poroszenki oraz doprowadzić do wybrania mniej antyrosyjskiego parlamentu”– napisano w raporcie tzw. amerykańskiej społeczności wywiadowczej (grupującej wszystkie służby specjalne USA), który zaprezentował w senackiej komisji do spraw wywiadu Daniel Coats- dyrektor National Intelligence.

Jednocześnie pod koniec stycznia br. szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Jehor Bożko powiedział, że Rosja przekazała dodatkowe 350 mln dolarów swoim służbom specjalnym, by wpływać na wybory i politykę na Ukrainie. Dodał on, że pieniądze te mają być przeznaczone „na wszystko– opłacanie fałszywych informacji, łapówki, organizację prowokacji, protestów, stwarzania nacisków na kierownictwo państwa, cyberataki”. Celem tych działań, podobno ma być uniemożliwienie wyboru prezydenta Petro Poroszenko na drugą turę zgodnie z hasłem „wszyscy, byle nie Poroszenko”.

Oczywiście, jak to przy tego typu oskarżeniom Rosji, o wszelkie złe zamiary, nie podano żadnych dowodów na to, że rosyjskie służby specjalne ingerują w wybory prezydenckie na Ukrainie.

Natomiast fakt jawnego stosowania cenzury wobec mediów publicznych przez ekipę Poroszenki, jakoś wszystkim na zachodzie umknął. Widocznie uznano, że w tak bardzo już ugruntowanej demokracji na Ukrainie, podejmowanie takich działań, jej zaprzeczających, jest podejrzeniem absurdalnym i niemożliwym.

https://dt.ua/UKRAINE/chlen-naglyadovoyi-radi-nstu-zaproponuvav-skasuvati-golosuvannya-schodo-zvilnennya-alasaniyi-301383_.html,

https://dt.ua/UKRAINE/vazhlivo-schob-pered-viborami-zhodna-politsila-ne-otrimala-kontrolyu-nad-ua-pershiy-syumar-301313_.html,

https://web.facebook.com/yevhen.hlibovytsky?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARDpnWkekz7SPG5zNty7sZlouJv0S7vwy9LH6QCrdXtHaPmfYKzKmrlal1PKsmAS1Nr-GJicDhj-3NnQ&hc_ref=ARSwzoxXfCqZRVh2r1B_0HadKSNqmhqq81dzn4Ta74ko_lKtytaCCB3owrpFS4THjR8&fref=nf.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały w godzinach, od 09:25 do 20:30, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (15 min) i 82 mm (17 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były okolice Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Szirokaja Bałka, Spartakus, Żabiczewo, Jasinowata i Staromichajłowka, a także Leninskoje, Sachanka i Komiternowo- na południowym odcinku tego frontu.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 55 pocisków, wobec 39 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) i moździerzy kaliber 82 mm (33 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (29 granatów), RPG-7 (7 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Popasnej (11:40), Zołotoje-4 (dwa razy, o 11:50 i 20:40), Krimskoje (dwa razy, o 16:50 i 20:30) oraz Mironowskiego (19:40) i Swietłodarska (01:20), w stronę: Kalinowa-Borszcziewatoje, Zootoje-5 (dwukrotnie), Smiełoje, Sanżarowki i Łozowoje.

W wyniku tych ostrzałów w rejonie wsi Zołotoje-5 został uszkodzony w Michajłowce dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Pocztowej nr. 46 oraz mieszkanie nr. 1 w domu wielorodzinnym przy ulicy Watutina nr.14. Łącznie na ostrzeliwane terytorium ŁRL spadły minionej doby 79 pociski.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил
/ Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 05 лютого 2019 року.

4 лютого російські окупаційні війська вісім разів порушили режим припинення вогню, в тому числі чотири рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
двічі з мінометів калібру 82 мм. та автоматичних гранатометів – в районі селища ОПИТНЕ;
зі стрілецької зброї – в районі селища НЕВЕЛЬСЬКЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
двічі з мінометів калібру 82 мм. гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
двічі з гранатометів – в районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм. – в районі селища КРИМСЬКЕ;

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та один отримав поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 4 лютого, шість окупантів знищено та четверо отримали важкі поранення.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze Staromichajłowki (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.02.2019r.- 1338 dzień od nowego rozejmu.

 1. O „infrastrukturalnej apokalipsie” na Ukrainie, Ukraińcy urządzili społeczną akcję „Hrojsman gdzie sa nasze drogi?!” w „odpowiedzi” na chwalenie sie przez premiera Ukrainy ‚wyremontowaniem dróg na Ukrainie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4061605-hroisman-hde-dorohy-v-ukrayne-novyi-fleshmob
  W kolejnym ukraińskim mieście rozpoczał się rozpad sieci wodociągowej, tym razem jest to Odessa, w której od wczoraj trwa „potop” na ulicach w centrum z którym nie moga sobie poradzić miejscowe słuzby wod. – kan;
  https://dumskaya.net/news/potop-na-lyustdorfskoy-prodolzhaetsya-infoksvodo-095273/

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kolejna „draka” w ukraińskim parlamencie, czyli przypomniał o sobie „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołęh Laszko który wraz ze swoimi „przy.upasami” zablokował mównice i domaga sie m.in obnizek cen gazu na Ukrainie oraz odwołania zarzadu ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz”;
  https://strana.ua/news/184624-fraktsija-radikalnoj-partii-pytaetsja-zablokirovat-tribunu-rady-do-otstavki-rukovodstva-naftohaza-i-snizhenija-tsen-na-haz.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem pojawiły sie informacje o „haniebnych zdradach” jakich maja się dopuscić wobec Ukrainy jej ‚sojusznicy z Wlk. Brytanii”. Rosyjskie media informują ze brytyjski koncern „BP” oraz rosyjski „Rosnieft” będą wspólnie eksplorować obszary bogate w rope naftową oraz gaz ziemny znajdujace sie w rosyjskiej w Jakucji, zgodnie z porozumieniem zawartym jeszcze we wrześniu ubiegłego roku;
  https://tass.ru/ekonomika/6078861
  Z kolei na „okupowany” (wg Kijowa) Krym wybiera sie kilkunastoosobowa delegacja brytyjska złożona z polityków, biznesmenów oraz ekspertów. Wezmą oni najprawdopodobniej udział w odbywajacym się corocznie w krymskiej Jałcie miedzynarodowym forum ekonomicznym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4061478-v-krymu-anonsyruuit-vyzyt-brytanskoi-delehatsyy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Nieoczekiwany zwrot w sprawie p.o. szefowej ukraińskiego resortu zdrowia Uljanie Suprun, sąd administracyjny w Kijowie na wniosek parlamentarzysty z frakcji „Partia Radykalna” Ihora Mosijczuka, czasowo odsunął Suprun od pełnienia obowiązków szefowej resory zdrowia. Jak powód podano m.in fakt posiadania przez nia podwójnego obywatelstwa (Ukrainy oraz USA) co jest niezgodne z przepisami dotyczacymi ukraińskich urzędników’
  https://strana.ua/news/184692-v-sude-pojasnili-zachem-zapretili-uljane-suprun-byt-ministrom-zdravookhranenija.html
  Co ciekawe faktem ‚zawieszenia” Suprun w obowiazkach zaniepokojenie wyraziłą…Ambasador Wlk. Brytanii na Ukrainie, ostrzegajac ze może to negatywnie wpłynąć na przeprowadzane na Ukrainie „reformy służby zdrowia”;
  https://strana.ua/news/184707-posol-velikobritanii-zhdet-podrobnostej-i-obespokoena-otstraneniem-hlavy-minzdrava-suprun.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ojciec zmarłej w wyniku napadu (oblania kwasem) przeprowadzonego przez bande „weteranów ATO”, prawdopodobnie na zlecenie polityków z ugrupowań „Blok Poroszenki” oraz „Batkiwszczyna”, „aktywistki antykorupcyjnej” z Chersonia Kateriny Handziuk, upublicznił zdjecia jak „umierała jego córka”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4061588-otets-handzuik-vpervye-pokazal-foto-ysterzannoho-tela-dochery-18

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kampania prezydencka na Ukrainie, mieszkańcy Kijowa uskarzają się na ustawiczne „telefoniczne nękania” ze strony „indywiduów” przedstawiajacych sie jako „pracownicy ośrodków badań socjologicznych oraz marketingowych” którzy m.in ‚domagają sie” od nich by podali na kogo zamierzają głosowac (bez podania kandydatów do wyboru). Jak ustalono w ukromediach moga to być faktycznie pracownicy jednego z „ośrodków badan socjologicznych” ale jak się okazuje…powiazanego z „generalissimusem” Poroszenką;
  https://strana.ua/news/184680-blizkij-k-petru-poroshenko-tsentr-sotsis-cherez-zheki-obzvanivaet-kievljan-i-sprashivaet-za-koho-te-budut-holosovat.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie zakończonego niedawno wyrokiem skazujacym „procesu sądowego” byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Reprezentujący go na Ukrainie prawnicy zwrócili sie do ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego o wszczęcie sledztwa przeciwko Jaceniukowi, Turczynowowi oraz Awakowowi za „nielegalne przejecie władzy na Ukrainie” oraz…”oddanie Krymu Rosji”;
  https://strana.ua/news/184683-na-avakova-turchinova-jatsenjuka-podali-v-sud-za-sdachu-kryma-i-zakhvat-vlasti-film-rassledovanie.html
  Z kolei sam były prezydent Ukrainy Janukowycz zapowiedział na jutro swoją konferencję w Moskwie na której zamierza ujawnić jakies „niespodzianki” ;
  https://strana.ua/news/184675-janukovich-6-fevralja-dast-press-konferentsiju-v-moskve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kolejny skandal w ukraińskich zakładach zbrojeniowych „Majak”, które wyprodukowały niesławny moździerz o tej samej nazwie znany z tego że wybucha zabijając obsługujacych go „ukrowojaków”. Tym razem dyrektor generalny tego przedsiębiorstwa jest podejrzany o to ze od grudnia 2017 roku do września 2018 roku nie wypłacił pracownikom ponad 11 mln hrywien (ze środków przekazanych z budzetu państwa) które spozytkował „na prywatne potrzeby”;
  https://strana.ua/news/184669-iz-za-zaderzhki-zarplaty-prokuratura-objavila-o-podozrenii-direktoru-kievskoho-zavoda-majak.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Rząd w Warszawie finansuje z pieniędzy polskiego podatnika odnogę Via Carpatia dla Ukrainy. Po kredytach na drogi przyszedł czas na budowę „łącznika” w Polsce.

  Oferty firmy TPF uznano za najkorzystniejsze w przetargu na opracowanie koncepcji programowej (KP) dla dwóch części przyszłej S12 między Piaskami a granicą z Ukrainą w Dorohusku. Łączny koszt opracowania dokumentacji to około 9,6 mln złotych.
  https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/5/54861,s12-najlepsze-oferty-na-opracowanie-koncepcji-programowej

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Jeden z popularnych ukraińskich blogerow „weteran ATO” Ołeksij Medinskij, który z „ukropatrioty” stał sie nieprzejednanym wrogiem tego co władze w Kijowie wyczyniaja na Donbasie, opublikował „antywojenny apel” meżczyzny przedstawiającego sie jako ukraiński wojskowy posługujacy się pseudonimem ‚Oleks”, który oskarżył władze Ukrainy o rozniecanie wojny na Donbasie i „szczucie” Ukraińców na Rosję;
  https://nahnews.org/1009227-soldaty-vsu-priznali-pobedu-donbassa-rossiya-ne-vrag-ukraine-kiev-dolzhen-poiti-na-mir-s-ldnr

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Tymczasem białoruska „seks-skandalistka” Anastazja Waszukiewicz znany szerzej jako „Nastja Rybka”, przebywajaca obecnie na terytorium FR, po wydaleniu jej z Tajlandii (gdzie zajmowała się „nielicencjonowaną prostytucją”), udzieliła wywiadu w ktorym opowiedziała o swoich ‚zwiazkach z ukraińskimi politykami”, których nazwisk niestety nie ujawniła;
  https://nahnews.org/1009230-imya-ne-skazhu-nastya-rybka-rasskazala-o-tesnykh-svyazyakh-s-ukrainskimi-politikami

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Jak informuje łódzki portal Radia Eska, w niedzielę w południe kierowcy jadący drogą niedaleko Rzgowa zauważyli dostawczego busa jadącego zygzakiem. Ponieważ jej kierowca stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu mijający go samochodem osobowym 37-letni mieszkaniec Łodzi stanął na najbliższym skrzyżowaniu w miejscowości Grodzisko, w taki sposób aby zatrzymać nieprawidłowo jadącego kierowcę. Kierowca busa uderzył jednak w zaparkowanego na chodniku Mercedesa.
  Sprawca kolizji próbował zbiec z miejsca zdarzenia ale został zatrzymany przez łodzianina i właściciela Mercedesa. Kierowca busa był kompletnie pijany. „Skierowani na miejsce policjanci poddali kierowcę badaniu na zawartość alkoholu. Mężczyzna miał w organizmie ponad 3,6 promila” – portal radiostacji cytuję informację Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Nietrzeźwym kierowcą okazał się 44-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna usłyszał już zarzut za który grozi mu utrata prawa jazdy i dwa lata więzienia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pijany-ukrainiec-prowadzil-busa-majac-ponad-3-promile-alkholu/

  Polubione przez 2 ludzi

 13. OT z Francji, czyli ‚Francuski Neron obnażony” przez „sługi mediomatołów” które onegdaj same wzywały do tego by na owego ‚Nerona” głosować jako na „ostatnia zaporę przeciwko faszystce Le Pen”…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/francja-dziennikarze-mediapart-zarzucaja-macronowi-autorytaryzm/k0rcgnm
  Ps. Historia to nie zadna „piękna muza”, a wredna starucha która robi sobie stale jaja z durnej ludzkości…

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.