Wojna domowa na Ukrainie 7.02.2019r.- 1340 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (6 lutego), były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wystąpił w Moskwie na konferencji prasowej zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Informacyjną „Rossija siegodnia”.

Były szef państwa powiedziała między innymi, że nie wierzy w możliwość zwycięstwa obecnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w nadchodzących wyborach.Według Janukowycza „władza będzie za wszelką cenę robić wszystko, aby wykorzystać wszelkie dostępne zasoby i zasoby administracyjne, aby Poroszenko wygrał”.
„Jednak– jak dodał- bez fałszowania wyborów Poroszenko nie może wygrać”.

Janukowycz oświadczył, że obecne władze Ukrainy „nie są zdolne do przeprowadzenia czystych wyborów”. Jednak przyznał, że „na razie nie wiadomo, jakie zostaną użyte mechanizmy” przy tych fałszerstwach. Jeśli dojdzie do reelekcji obecnego prezydenta, to „konsekwencje dla kraju będą nieprzewidywalne”– przestrzegł były prezydent- WiktorJanukowycz. W związku z tym, „społeczeństwo nie powinno dopuścić- jak to określił- do fatalnego błędu”.

Janukowycz zapewnił też, że jest gotów wystąpić jako negocjator w rozmowach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem na temat wymiany jeńców pomiędzy Rosją i Ukrainą. Wyjaśnił, że chodziłoby o wymianę przeprowadzoną jednorazowo na zasadzie „wszyscy na wszystkich”.

Janukowycz oznajmił także, że „według posiadanych przez niego informacji grupa złożona z 12 osób przygotowuje zamach na Wiktora Medwedczuka”, w przeszłości pełniącego funkcję szefa administracji prezydenta Ukrainy, gdy był nim Leonid Kuczma. O powołanie owej grupy specjalnej Janukowycz oskarżył obecne władze w Kijowie.

Rejestracja kandydatów do startu w wyborach prezydenckich ostatecznie zakończy się jutro- 8 lutego. Ogółem dokumenty w Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) złożyło aż 89 osób. Większość z nich odpadła m.in. w związku z koniecznością wpłacenia 2,5 mln hrywien, co jest równowartością ok. 338 tys. złotych. Pieniądze te zwracane są jedynie zwycięzcy wyborów, a także jego rywalowi w ewentualnej drugiej turze.

Dokumenty w CKW złożyli m.in. ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Petro Poroszenko oraz była premier Julia Tymoszenko. Swoje kandydatury zgłosili również: mer Lwowa Andrij Sadowy, Jurij Bojko z prorosyjskiego „Bloku Opozycyjnego”, były minister obrony Anatolij Hrycenko, były przewodniczący parlamentu Ołeksandr Moroz, Rusłan Koszułynski z nacjonalistycznej partii „Swoboda”, były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wałentyn Naływajczenko oraz oligarcha Serhij Taruta. Na czele rankingów przedwyborczych znajdują się Poroszenko, Tymoszenko i komik Wołodymyr Zełenski. Ten ostatni zajął pierwsze miejsce w dwóch opublikowanych w ubiegłym tygodniu sondażach, wyprzedzając prowadzącą dotąd Tymoszenko oraz Poroszenkę.

Obecnie na Zełenskiego chce głosować 23% respondentów spośród 50,9%, którzy zadeklarowali, że dokonali już wyboru i z pewnością pójdą do urn- wskazują wyniki wspólnego badania „Centrum Razumkowa”, „Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii” oraz pracowni „Socis”. Na drugim miejscu uplasował się Poroszenko z poparciem 16,4%, a na trzecim Tymoszenko z wynikiem 15,7%.

Uczestników tego sondażu poproszono, by niezależnie od własnych sympatii wyborczych wymienili kandydata, który ich zdaniem zwycięży w wyścigu o najwyższy urząd w państwie. Pierwsze miejsce zajął Poroszenko z 20,5% głosów, a kolejne Tymoszenko- 19,9% oraz Zełenski tylko z 10,8% głosów. W badaniu, które przeprowadziła grupa socjologiczna „Rating”, Zełenski otrzymał poparcie 19% respondentów, Tymoszenko- 18,2%., a Poroszenko tylko 15,1%.

Według opublikowanego w poprzednim sondażu w grudniu ubiegłego roku przeprowadzonego przez „Fundację Inicjatyw Demokratycznych” i „Centrum Razumkowa” największym poparciem cieszyła się jeszcze Julia Tymoszenko. Wśród osób, które zdecydowały, że pójdą do urn, chciało na nią głosować 16% respondentów. Poroszenko plasował się wtedy na drugim miejscu z poparciem 13,8%, a Zełenski zajął dopiero trzecie miejsce z wynikiem 8,8%.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 31 marca br, ale się nie będą to ostatnie wybory w tym roku, bo jeszcze jesienią Ukraińcy będą wybierali nowy skład Wierchownej Rady , czyli jednoizbowego parlamentu liczącego 450 deputowanych.

Dodam jeszcze na zakończenie, że pod koniec stycznia br. kijowski sąd zaocznie skazał Janukowycza na 13 lat pozbawienia wolności w sprawie o zdradę stanu. Sam były prezydent nie przyznał się do winy. Obrona oświadczyła, że odwoła się od wyroku. Prawnicy zaznaczyli, że wszystkie dowody przedstawili świadkowie, którzy są „faktycznymi kierownikami” tego sądu.

Wiktor Janukowycz został obalony 21 lutego 2014 roku w wyniku zamachu stanu, po czym ratując swoje życie zbiegł najpierw na Krym po czym udał się do Rosji.

Przed opuszczeniem terytorium Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział w wywiadzie z charkowską telewizją, że na Ukrainie doszło do próby zamachu stanu. Powiedział wtedy również, że dzieje się to metodami „nazistów”.

Radosław Sikorski, który odegrał jedną z kluczowych roli w podpisaniu „pokojowego” porozumienia na Ukrainie, odniósł się do wypowiedzi Janukowycza. Na swoim profilu napisał, że to nie jest zamach stanu. Sikorski podkreślił, że Rada Najwyższa Ukrainy legitymowanie wybrała nowego przewodniczącego, którym został Oleksander Turczynów z frakcji „Batkiwszczyna”.

„W Kijowie nie doszło do żadnego zamachu stanu. Budynki rządowe zostały opuszczone. Przewodniczący Rady Najwyższej został wybrany legalnie”– napisał szef polskiego MSZ- Radosław Sikorski.

W czasie gorących chwil na kijowskim Majdanie, gdy ginęli od kul demonstranci, podczas negocjacji w siedzibie prezydenta, w której uczestniczą szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji, a ze strony ukraińskiej- liderzy opozycji wraz z licznymi deputowanymi i przedstawicielem Rosji, Radosław Sikorski powiedział: „Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię. I wszyscy będziecie martwi”. Te słowa rejestrują telewizyjne kamery.

I tak to zaczęła się ta polityczna gangsterka, która trwa do dnia dzisiejszego na Ukrainie.

Dlatego też, wcale nie dziwią słowa obalonego prezydenta Janukowycza, który na wczorajszej konferencji prasowej w Moskwie przestrzegł, że obecne władze Ukrainy „nie są zdolne do przeprowadzenia czystych wyborów”.

Ja dodam, ze swej strony, że grupa która przejęła 5 lat temu władzę na Ukrainie, jest zdolna do wszystkiego. I wszystko się jeszcze może wydarzyć. Oczywiście pod warunkiem, że wyrazi na to zgodę ich protektor zza oceanu.

https://niezalezna.pl/257788-obalony-janukowycz-odezwal-sie-z-rosji,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Janukowycz.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 10:15 do 21:30, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (14 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 53 wystrzały), granatników: AGS-17 (93 granaty), SPG-9 (18 grantów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), Doniecka („okolice serwisu „Volvo-Center”, osiedle przy kopalni Trudowska oraz Aleksandrowka na obrzeżach Doniecka, a także okolice Jasinowatej i Spartakusa), ostrzeliwany był także południowy odcinek frontu, a tam okolice Leninskoje i Sachanki.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 194 pociski, wobec 615 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (11 min) oraz granatników AGS-17 (68 granatów) i RPG-7 (14 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Nowotoszkowskoje (15:10 i o godzinie 01:10), trzykrotnie z rejonu Krimskoje (17:00, 20:00 i 21:40), a także z kierunku Zołotoje-4 (18:25 i o godzinie 19:50), w stronę: Gołubowskoje, Żieloboka, Zołotoje-5, a także Smiełoje i Sokolników.

W sumie na terytorium ŁRL w wyniku wczorajszych ostrzałów, spadło 107 pocisków, które nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 07 лютого 2019 року.

6 лютого російські окупаційні війська 11 разів порушили режим припинення вогню, в тому числі три рази із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з гранатометів – в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 82 мм. – в районі населеного пункту ПІСКИ.
з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі селища ВОДЯНЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища КРИМСЬКЕ;
з автоматичних гранатометів – в районі ХУТОРА ВІЛЬНИЙ;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі селища ПІВДЕННЕ;
двічі з мінометів калібру 82 мм., – в районі населеного пункту ЖОВАНКА.
зі стрілецької зброї – в районі населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок злочинних обстрілів російсько-окупаційних військ жоден військовослужбовець Об’єднаних сил не постраждав.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 6 лютого, двох окупантів знищено та один отримав поранення. Також знищено вантажівку російсько-окупаційних військ марки „УРАЛ”.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu wsi Zołotoje-5 (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.02.2019r.- 1340 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z „frontu” na Donbasie, gdzie „ukrowojaki” dokonały kolejnego „chwalebnego czynu który zapisze się złotymi głoskami w historii samostijnej” . Po tym jak ostrzelali wóz pogotowia wodno – kanalizacyjnego, „unieszkodliwili” ciężarówkę jadąca pod oznaczeniami Międzynarodowego Czerwonego Krzyza, która wiozła pomoc humanitarną (m.in wegiel) dla mieszkańców „okolic przyfrontowych”, zdarzenie opisano w „meldunku sztabu OZS” (zacytowanym w dzisiejszym ‚wstępniaku”) jako „zniszczenie ciężarówki marki KRAZ [choc piszą takze że to URAL] wojsk rosyjsko – okupacyjnych”;
  https://novorosinform.org/758812

  Polubione przez 2 ludzi

  • „„zniszczenie ciężarówki marki KRAZ [choc piszą takze że to URAL] wojsk rosyjsko – okupacyjnych”- dla nich każdy kto nie jest Ukraińcem jest wrogiem, którego będą bez litości niszczyć. Taka bladź.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 2. Ukraińska codziennosć, czyli w sieci pojawił się filmik przedstawiajacy to o czym ostatnio opowiadał jeden z ukraińskich artystów, „obrazy nowego HOŁODOMORU na Ukrainie”, grupę emerytów bijacych sie o dostęp do śmietnika do którego własnie wrzucono przeterminowane i zepsute produktu z jednego z kijowskich marketów…
  https://strana.ua/news/185041-na-stolichnom-vinohradare-pensionery-borjutsja-za-prosrochku-supermarketa-vybroshennuju-na-pomojku-video.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińscy parlamentarzyści przegłosowali „wpisanie” do konstytucji „kurs Ukrainy na EU oraz NATO”;
  https://strana.ua/news/185021-nato-i-es-rada-menjaet-konstitutsiju-ukrainy-onlajn-transljatsija-7-fevralja-2019.html
  Tymczasem ambasadorowie Francji oraz Niemiec w wywiadzie dla ukromediów, oznajmiają że „szybkie wstapienie Ukrainy do EU i NATO jest nierealistyczne”;
  https://24tv.ua/ru/skoroe_vstuplenie_v_es_ili_nato_ne_realistichno__diplomaty_francii_i_germanii_n1108625
  A „ukraiński internet” szydzi i wysmiewa posuniecie ukraińskich parlamentarzystów pisząc m.in że „NA GARAŻU MOJEGO SĄSIADA NAPISALI CH.J, A ON TAM TRZYMA SAMOCHÓD” 🙂
  https://strana.ua/news/185055–sotsseti-obsuzhdajut-izmenenija-v-konstitutsiju-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I kolejna draka w ukraińskim samorządzie. Tym razem w radzie obwodowej obwodu żytomierskiego starli się przybyli na sesję ‚aktywisci” z deputowanymi. Powodem „draki” było żądanie „aktywistów” by deputowani umożliwili sądzenie jednego ze swoich kolegów (pozbawiajac go immunitetu) za spowodowanie przez niego wypadku drogowego w którym śmierc poniosła kobieta;
  https://strana.ua/news/185083-v-zhitomire-na-sessii-oblsoveta-proizoshla-draka-mezhdu-deputatami-i-aktivistami.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem przypomniał o sobie „dobry wujcio Ukrainy z USA”, czyli specjalny przedstawiciel USA d/s Ukrainy Kurt Volker, który tym razem…pogroził paluszkiem swoim kijowskim pupilkom, stwierdzajac ze wbrew ich popiskiwaniom rosyjscy obserwatorzy (działajacy w ramach misji OBWE na Ukrainie) powinni byc dopuszczeni do wyborów prezydenckich na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/185012-predstavitel-hosdepa-kurt-volker-zajavil-chto-ukraina-dolzhna-dopustit-nabljudatelej-iz-rf-na-vybory.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Kolejny „zwyrol” z tzw. Roty Specjalnego Przeznaczenia MSW Ukrainy ‚Tornado” (wczesniej znanej jako batalion ochotniczy „Szachtiorsk”) zatrzymany przez ukraińską policję pod zarzutem popełnienia ciężkiego przestępstwa. „Heroja” zatrzymano we Lwowie pod zarzutem zlecenia zabójstwa innego ‚weterana ATO” w Berdiańsku (obwód zaporoski) w lipcu zeszłego roku, w ramach „porachunków biznesowych” pomiędzy różnymi „gangami weteranów ATO”;
  https://strana.ua/news/185019-v-politsii-zajavili-chto-zaderzhali-vo-lvove-orhanizatora-ubijstva-atoshnika-oleshko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Parlament Ukrainy zwrócił się do NATO o przyznanie Planu Działań na rzecz członkostwa (ang. Membership Action Plan, MAP) w tej organizacji. Deputowani zaapelowali w czwartek, by stało się to już w grudniu, na jubileuszowym szczycie Sojuszu w Londynie.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-prosi-nato-o-plan-dzialan-ws-czlonkostwa,nId,2824053#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Gdyby NATO za czołowy warunek postawiło praworządność i zwalczanie korupcji to chyba za tego pokolenia Ukraina nie doczeka się członkostwa…

  Polubione przez 1 osoba

 8. O 47 tysięcy zwiększyła się w 2018 roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenie na pobyt w Polsce, poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Największy procent grupy stanowili obywatele Ukrainy, których w Polsce w zeszłym roku legalnie pojawiło się prawie 34 tysięcy więcej. Jak podkreśla Urząd, większość zezwoleń obejmuje pobyt czasowy, związany z pracą.
  https://www.infosecurity24.pl/wzrasta-liczba-pozwolen-na-pobyt-ukraina-na-podium

  Polubione przez 1 osoba

 9. Wyjątkowe świństwo ze strony urzędasów z IPN w Lublinie na 99% spowodowane niegasnącą miłością obecnej ekipy z Warszawy dla sprawy ukraińskiej

  IPN w Lublinie, wbrew opinii historyków wojskowości, kwestionuje zwycięstwo polskich żołnierzy w bitwie z Ukraińcami pod Dołhobyczowem w 1918 r. – pisze „Nasz Dziennik”. IPN powołuje się na pojedynczą, lakoniczną wzmiankę w jedynej ukraińskiej publikacji na ten temat, której autor był ukraińskim działaczem nacjonalistycznym z OUN(b).
  https://kresy.pl/wydarzenia/ipn-kwestionuje-napis-na-tablicy-ku-czci-ulanow-w-oparciu-o-ksiazke-banderowca/

  Polubione przez 1 osoba

 10. Ważne

  Potwierdziły się przypuszczenia, że władze Kościoła greckokatolickiego zdecydowały się oddać Kościołowi łacińskiemu budynek kościoła Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Jest to pierwsza tego typu decyzja – do tej pory Kościół rzymskokatolicki nie doczekał się zwrotu ani jednej ze świątyń zabranych kiedyś przez władze sowieckie i użytkowanych obecnie przez różne podmioty. Mimo to wspólnota rzymskokatolicka wciąż nie może korzystać z kościoła – zbuntowana grupa 35 grekokatolików uważająca obiekt za swoją własność nikogo do niego nie wpuszcza. O aktualnej sytuacji kościoła Matki Bożej Gromnicznej napisał w środę ukraiński katolicki portal Credo.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-grupka-grekokatolikow-blokuje-realizacje-historycznej-decyzji/
  Komentarz: Jak w komedii: sąd sądem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie…

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.