Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2019r.- 1345 dzień od nowego rozejmu.


Dzisiaj- 11 lutego, mają przylecieć- pomimo zakazu nałożonego przez ukraińską Wierchowną Radę- z Rosji do Kijowa, Kristina Bogdanowa z Instytutu Dyplomacji Elektoralnej i Jelizawieta Borisowa z Rosyjskiego Publicznego Instytutu Prawa Wyborczego, które mają wziąć udział w obserwacji wyborów pod egidą ODHIR OBWE.

Przypomnę, że na początku minionego tygodnia (4 lutego) rezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że wyda straży granicznej rozkaz, by nie wpuszczała obserwatorów z Rosji na zaplanowane na koniec marca wybory prezydenckie.

„Jako prezydent Ukrainy i zwierzchnik sił zbrojnych wydam Państwowej Służbie Granicznej rozkaz, by ich nie wpuszczano. I gwarantuję wam i narodowi ukraińskiemu, że ten rozkaz zostanie wykonany”– oświadczył w programie stacji telewizyjnej „ICTV” w poniedziałek wieczorem.

Oprócz wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędą się jesienią wybory parlamentarne. Poroszenko ocenił, że wybory te będą testem dla ukraińskiej demokracji, m.in. ze względu na wysiłki Rosji, która chce mieć wpływ na wyniki głosowania.

Poroszenko wymienił w tym kontekście rosyjskiego prezydenta Władimira Putina:

„Uważa on (Putindopisek mój), że taniej będzie podważyć stabilność Ukrainy od wewnątrz i zapewnić sobie wpływ na wybór obywateli – zarówno poprzez mechanizmy wsparcia medialnego oraz ingerencji finansowej, jak i poprzez piątą kolumnę. Były też plany (wpływu- dopisek mój) na Cerkiew. Nie pozwolimy na to (…). Obronimy Ukrainę– powiedział prezydent, który w wyborach 31 marca będzie ubiegał się o reelekcję.

W zeszły poniedziałek w ukraińskim parlamencie przedłożono także projekt ustawy, w której deputowani chcą zakazać Rosjanom udziału w misjach obserwacyjnych w ich kraju. Wcześniej przeciwko rosyjskim obserwatorom wypowiadał się minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, który zaprosił do monitorowania wyborów Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ODIHR/OBWE).

Projekt tej ustawy w ekspresowym- jak na warunki ukraińskie- tempie przegłosowano już w czwartek- 7 lutego, ale nie mówi ona wprost o Rosji, tylko o tym, że oficjalnymi obserwatorami wyborów na Ukrainie nie mogą być osoby, które są obywatelami państwa, uznanego przez Wierchowną Radę za agresora i okupanta.

Niedopuszczenie obserwatorów z Rosji do wyborów prezydenta Ukrainy zmniejszy „legitymację głosowania”– ocenił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Pieskow dodał, że „dla całej społeczności międzynarodowej jest oczywiste, że działania dyskryminacyjne w stosunku do państwa lub grupy państw prowadzą do obniżenia legitymacji (wyborówdopisek mój). To zupełnie oczywiste”.

Pieskow oświadczył także, że jeśli na terytorium Ukrainy nie zostaną wpuszczeni obserwatorzy, będący w składzie misji obserwacyjnej ODIHR (Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka) OBWE, to i tak nie spowoduje to nieuznania wyborów przez Rosję.

Przedstawiciel Kremla wskazał, że na decyzję Ukrainy krytycznie zareagowała OBWE. „My również uważamy za niedopuszczalne wprowadzanie jakichkolwiek ograniczeń udziału obserwatorów jednego z krajów, w tym przypadku rosyjskich”– powiedział Pieskow.

Pomimo piątkowej deklaracji rosyjskiego MSZ, że ze względów bezpieczeństwa nie skieruje obserwatorów z Rosji na wybory prezydenckie na Ukrainie w ramach misji ODIHR:

„Strona rosyjska, biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa naszych przedstawicieli w misji obserwacyjnej ODIHR, podjęła decyzję o wstrzymaniu się od wysłania ich na Ukrainę”– oświadczyło ministerstwo w komunikacie.

Zapowiadając jednocześnie, że nieobecność tych obserwatorów w składzie misji międzynarodowych „w połączeniu z pozbawieniem milionów obywateli ukraińskich” możliwości głosowania na terytorium Rosji w wyborach prezydenta Ukrainy „stawia pod znakiem zapytania przejrzystość i obiektywność rezultatów” tych wyborów.

Ministerstwo oświadczyło także, że decyzja władz w Kijowie o nieudzieleniu akredytacji obserwatorom z Rosji jest „bardzo poważnym naruszeniem zobowiązań międzynarodowych i zadaje wielkie szkody wizerunkowi Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR). Decyzje tego rodzaju mają charakter antydemokratyczny”– napisano w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Jednak dziś do Kijowa przylecą dwie obserwatorki z Rosji.

https://pl.sputniknews.com/polityka/201902089773743-sputnik-rosja-ukraina-wybory/,

https://solidarityfund.pl/2019/01/07/rekrutacja-obserwatorow-dlugoterminowych-lto-na-wybory-prezydenckie-na-ukrainie/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze ostrzeliwując z przerwami terytorium DRL w godzinach, od 07:40 do 21:25, 21 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (41 min) i 82 mm (21 min) oraz działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (110 wystrzałów), granatników: AGS-17 (71 granatów) i SPG-9 (13 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwany był rejon: Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (okolice lotniska i terenu koło serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa i Jasinowatej), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje, Sachanka, Oktiabr i Komiternowo).

Łącznie, na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL, spadły 264 pociski, wobec 270 z dnia poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (1 wystrzał) oraz granatników AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (6 granatów), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Ługańskoje (13:35) i Swietłodarska (18:55), w stronę: Kalinowki i Łozowoje. Łącznie na terytorium DRL 65 pocisków.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 лютого 2019 року.

10 лютого російські окупаційні війська 9 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі тричі із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів – в районі міста АВДІЇВКА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ОПИТНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – поблизу села ГНУТОВЕ;
зі стрілецької зброї – біля міста КРАСНОГОРІВКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв наші позиції:
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – двічі поблизу селища ПІВДЕННЕ;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі села КРИМСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту СТАРИЙ АЙДАР;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК.
В ході бойових дій втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.
За даними розвідки, 10 лютого одного окупанта знищено та двох поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.
Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.02.2019r.- 1345 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dobre wieści, czyli kapitanowi krymskiego statku ‚Nord”, uprowadzonemu przez ukraińską straż graniczną, Władimirowi Gorbience udał o sie przedostać do Rosji. Podobno nie miał z tym żadnych problemów, PONIEWAZ NIE MIAŁ OFICJALNEGO ZAKAZU WYJAZDU, a terytorium Ukrainy opuścił „oficjalnie” przez przejście graniczne „Czapłynka”w obwodzie chersońskim;
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3114884&utm_source=yxnews&utm_medium=desktop
  Z kolei przedstawiciel ukraińskiej strazy granicznej „robi dobrą minę do złej gry” i „nie wyklucza możliwości ingerencji rosyjskich specsłużb”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4063841-kapytan-norda-rasskazal-kak-bezhal-yz-ukrayny

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych oficjalnie przyznano ze ciągłe sankcje wprowadzane przeciwko Rosji są „nieefektywne” oraz „nie zapobiegły wtargnięciu Rosji w strefy wpływów USA” 🙂 I ciekawostka, do „sojuszników Rosji” zaliczyć miano…ARABIĘ SAUDYJSKĄ !!!
   „Россия научилась тому, как снизить зависимость от Запада, ее компании нашли способ выживать при ограниченном доступе к финансам, в то время как Москва налаживает деловые и политические связи с союзниками, такими как Китай, Индия и Саудовская Аравия”
   Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać czyim naprawde sojusznikiem jest Arabia Saudyjska;
   https://interfax.com.ua/news/political/565223.html

   Polubione przez 2 ludzi

  • Włosi maja poważne problemy gospodarcze. Częściowym ratunkiem dla słonecznej Italii mogłoby być kontrakty w Rosji/spółka z rosyjskimi firmami. Jeden z projektów to min utworzenie kolejnego gazociągu z FR/Turcji do Włoch. Nie dziwi więc, ze rząd włoski stara się drobnymi gestami zjednać Rosjan 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko „przymuszony” trwajacymi na Ukrainie protestami, w końcu oficjalnie ujawnił kim sa podejrzani o zlecenie napadu który doprowadził do śmierci „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk. Jak można było sie spodziewać, a o czym już od jakiegos czasu „huczało” na całej Ukrainie, „mózgiem” całej akcji miał być przewodniczący samorządu obwodu chersońskiego, były juz członek partii ‚Batkiwszczyna” Władisław Manher, któremu Handziuk ‚szkodziła” ujawniajac jego „lewe interesy”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/02/11/7206325/

  Polubione przez 2 ludzi

 3. „Sypiąca się” infrastruktura na Ukrainie. W ukromediach pojawiła się informacja o wstrzymaniu przez władze Zaporoża ruchu pojazdów ciężarowych po zaporze Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej oraz ograniczeniu ich ruchu na mostach przez Dniepr. Jednym z powodów wprowadzenia ograniczeń, ma być „zniszczenie nawierzchni drogowej na obiektach”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4063808-hruzovykam-zapretyly-dvyzhenye-po-dneprohes-yz-za-razrushenyi

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Co dalej z ukraińskim systemem tranzytu gazu (z Rosji do UE). Według Dmytro Marunicza, współprzewodniczącego ukraińskiego Funduszu Strategii Energetycznych oraz eksperta w dziedzinie energetyki nikt z „prawdziwych inwestorów” nie chce włozyć swoich środków finansowych w ukraiński system gazowy, sa tylko zapewnienia szefa ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Kobolewa, o jakiejś „firmie z Teksasu” która podobno chce „zainwestować”
  https://glavred.info/ukraine/10048544-ekspert-rasskazal-kakoe-budushchee-zhdet-ukrainskuyu-gazotransportnuyu-sistemu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie nagród za głowy funkcjonariuszy ukraińskiej policji, którzy narazili się neobanderowcom…

  Kierownictwo ukraińskiej policji rozpoczęło w niedzielę akcję pod nazwą „Ja, banderowiec”. Ma być to zadośćuczynienie za słowa jednego z policjantów, który wczoraj interweniując w Kijowie krzyknął do radykała z organizacji C14 „Kładź się, Bandero!”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainska-policja-rozpoczela-akcje-ja-banderowiec-foto-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Demokracja na Ukrainie…

  Setki ludzi zebrały się w niedzielę w Odessie pod pomnikiem księcia de Richelieu, by wziąć udział w wiecu jednego z kandydatów na prezydenta i dostać za to pieniądze. Okazało się, że padli oni ofiarą nieznanych żartownisiów, a polityk, którego mieli popierać, w ogóle nie istnieje.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-odessie-ludzie-przyszli-na-miting-poparcia-dla-nieistniejacego-polityka/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, w Charkowie NN sprawca zastrzelił 55 – letniego kierowcę osobowego „Hyundaia” ;
  https://strana.ua/news/185704-foto-s-mesta-ubijstva-v-kharkove-na-ulitse-vokzalnoj-hde-zastrelili-voditelja-hyundai.html
  „Samuraj – Taxi” w Kijowie. Jeden z kijowskich taksówkarzy został zatrzymany po tym jak wygrażał
  ‚japońskim mieczem” idacemu ulicą wraz z psem przechodniowi, po tym jak ten zwrócił mu uwagę żeby nie parkował na przejsciu dla pieszych;
  https://strana.ua/news/185672-foto-politsejskij-izjali-u-taksista-v-kieve-sablju-kotoroj-on-hrozil-prokhozhemu-s-sobakoj.html
  Kolejny chuligański atak na pociag na Ukrainie, tym razem obrzucono kamieniami pociag relacji Kijów – Rachów. Powybijano szyby, a siedzący w przedziałach pasażerowie odnieśli lekkie obrażenia, a takze zmuszeni byli kontynuować podróż przy „otwartych” (tzn. wybitych) oknach;
  https://strana.ua/news/185707-veter-v-kupe-i-porezany-ruki-khulihany-pobili-kamnjami-okna-poezda-iz-kieva-v-rakhov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukromedia poinformowały ze w siedzibie Prokuratury Generalnej Ukrainy, gdzie podobno „zapoznawał się z dokumentami”, zmarł jeden z byłych prokuratorów z czasów „tyranii Janukowycza”, przeciwko któremu toczyło sie śledztwo w związku z „naruszeniami prawa” jakich miał sie dopuszczac prowadząc śledztwa przeciwko uczestnikom kijowskiego majdanu. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci, ale jak zauważono w ukromediach najpierw poinformowano że były prokurator zmarł w biurze podczas zapoznawania sie z aktami prowadzonego przeciw niemu sledztwa, a następnie ze jednak zmarł po wyjsciu z biura czekajac na winde;
  https://strana.ua/news/185713-eks-prokuror-andrej-sajchuk-kotoryj-vel-delo-protiv-uchastnika-evromajdana-umer-v-hpu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem na jutro, czyli 12 lutego, Rosja zwołała oficjalne posiedzenie RB ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie w zwiazku z przypadającą własnie jutro czwartą rocznica zawarcia porozumień mińskich, ale ukromedia oczywiscie zauwazyły ze to tylko ‚zasłona dymna” od mającej przypadać 20 lutego „piątej rocznicy agresji przeciwko Ukrainie” 🙂
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2638331-rf-sozyvaet-sovbez-oon-po-minskim-soglaseniam-ukraina-nazyvaet-eto-dymovoj-zavesoj.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Kolejne miasto na Ukrainie, stolica jednego z obwodów, zostanie odciete od dostaw wody? Tym razem mowa jest o Winnicy, czyli „rodowym gnieździe” samego Poroszenki (a także premiera Hrojsmana), gdzie w związku z zaległosciami finansowymi władz miejskich wobec przedsiebiorstwa dostarczającego prąd wstrzymało ono jego dostawy do dwóch pomp obsługujących miejski wodociąg;
  https://korrespondent.net/ukraine/4063955-v-vynnytse-obestocheny-dve-vodoprovodnye-stantsyy

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.