Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2019r.- 1349 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińcy jak Polacy umieją każdą porażkę przekuć w sukces: „Porozumienie między PE, KE i krajami unijnymi w sprawie nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej gazociągu Nord Stream 2 jest korzystne dla Ukrainy”– oceniła wiceminister spraw zagranicznych tego kraju ds. integracji europejskiej Ołena Zerkal.

Po prostu same zwycięstwa:

„Pierwszym i głównym zwycięstwem jest to, że wobec gazociągów państw trzecich, w tym ‚Nord Stream 2’, będzie stosowane prawo Unii Europejskiej. (…) Posiadamy więc ramy prawne, w których funkcjonowanie ‚Nord Stream 2’ jest możliwe wyłącznie w zgodzie z prawem unijnym. Jest to właśnie to, czego domagała się Ukraina”– napisała wiceszefowa resortu dyplomacji w artykule zamieszczonym 13 lutego br. na portalu- nomem omen- „Europejska Prawda”.

Ołena Zerkal zwróciła uwagę, że zgodnie z nowo przyjętym porozumieniem Niemcy mają prawo do zawierania umów dwustronnych z Rosją w sprawie „Nord Stream 2”, jednak wg. niej, dotyczy to jedynie ekonomicznej strony jego funkcjonowania.

„Właśnie na ten zapis powołują się ci, którzy mówią o ostatecznej porażce Ukrainy. Nie jest to całkowicie poprawne, gdyż Berlin uzyskał prawo do regulowania wyłącznie ekonomicznych aspektów działalności gazociągu”– wyjaśniła Zerkal.

Następnie dodała ona, że wszelkie inne kwestie związane z gazociągami, takie jak ochrona środowiska naturalnego czy kwestia bezpieczeństwa, będą rozwiązywane samodzielnie przez zainteresowane państwa.

„Jest to szczególnie ważne dla Danii, która stoi przed decyzją: zezwolić czy zakazać budowy na swoich wodach terytorialnych. Dania posiada dostatecznie dużo argumentów, by odmówić budowy Nord Stream 2”– napisała ukraińska minister.

Według Zerkal najbardziej istotną sprawą jest obecnie implementacja porozumienia. Wiceminister wskazała jednocześnie, że nie rozwiewa ono wątpliwości związanych z kwestiami bezpieczeństwa w kontekście Nord Stream 2.

„Widzieliśmy już agresywną reakcję Rosji na próby uregulowania gazociągów, łącznie z oświadczeniami +zbudujemy ‚Nord Stream 2’ i rozprawimy się z Ukrainą+. Jest to jasne hasło z rosyjskiej propagandy. Istnieje ryzyko, że rozszerzenie wymogów UE wobec ‚Nord Stream 2’ wywoła jeszcze bardziej agresywne zachowanie Rosji. Wymaga to nasilenia nacisków na Rosję, łącznie z możliwymi sankcjami”– napisała ukraińska wiceminister ds. integracji europejskiej. Czego nie należy się dziwić, mając takiego szefa jak Klimkin.

Zawarty w nocy z wtorku na środę kompromis w sprawie dyrektywy jest zbliżony do mandatu ustalonego 8 lutego przez ambasadorów państw unijnych. Po miesiącach impasu w pracach nad przepisami dali oni wówczas zielone światło na rozmowy z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską nad ostatecznym kształtem przepisów. Wprowadzili jednak do projektu niemiecko-francuską poprawkę zawężającą stosowanie unijnego prawa wobec gazociągów na morzach.

Chodzi o zapis mówiący, że prawu unijnemu będą bezpośrednio podlegały te części morskiego gazociągu, które przebiegają przez wody terytorialne ostatniego państwa członkowskiego na trasie gazociągu. A więc wedle tej propozycji dyrektywie będzie podlegała bezpośrednio tylko ta część „Nord Stream 2”, która przebiega przez wody terytorialne Niemiec.

Oznacza to że, w przypadku „Nord Stream 2” warunki prawne dla pozostałej części przebiegającego przez Morze Bałtyckie gazociągu (poza wodami terytorialnymi Niemiec) musiałyby zostać wynegocjowane przez Niemcy z Rosją w ramach międzyrządowej umowy.

Czyli, że Niemiecki rząd będzie adwokatem swojej sprawy. A przecież jasne jest, jakie stanowisko zajmuje on wobec budowy „Nord Stream 2”. Więc naciąganie faktów pod z góry przyjętą tezę przez ukraińską minister ds. integracji europejskiej, ma tylko zabarwienie propagandowe, w celu uspokojenia przed wyborami prezydenckimi własnej opinii publicznej. Bo jak wiadomo, pozbawienie możliwości tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium tego kraju (a taki jest cel bezpośredniego połączenie rurą gazową Niemiec z Rosją, co także zapewnia budowa gazociągu „South Stream”), wymusi dalsze bardzo znaczne podwyżki cen gazu dla odbiorców końcowych na Ukrainie. Kiedy już obecnie większość społeczeństwa i firm nie jest stać na opłacenie rachunków za gaz.

Tak więc, przedstawiciele ukraińskiego rządu, albo nabrali wody w usta w sprawie tego co przyniesie nowa dyrektywa gazowa PE, albo też oszukują ukraińskie społeczeństwo, tak jak to własnie robi zacytowana wyżej, minister ds. integracji europejskiej, Ołena Zerkal.

Ciekawe na co ona liczy?

Może na to, że po wyborach władze Ukrainy tak krótko wezmą za twarz swoje społeczeństwo, tak że już im nie podskoczy?

Pewnie taką filozofię wyznaje junta kijowska, rządząca na Ukrainie od zamachu stanu dokonanego 21 lutego 2014 roku.

https://www.eurointegration.com.ua/articles/2019/02/13/7092779/,

https://pl.sputniknews.com/polityka/201902149820974-sputnik-rosja-nord-stream-2/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Tak jak już sygnalizowałem wczoraj, w swojej relacji, na donieckim odcinku frontu (szczególnie w godzinach do południa), doszło do znacznego uaktywnienia się strony ukraińskiej w rejonie Doniecka oraz na południowym odcinku frontu.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 08:30 do 20:15, aż 36 razy (z tego 23 razy jeszcze przed południem) naruszyli warunki rozejmu. W efekcie na terytorium DRL 292 pocisków (głównie moździerzowych), wobec 460 z dnia poprzedniego.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (156 min) i 82 mm (85 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 24 wystrzały), a także granatników: AGS-17 (22 granaty), SPG-9 (2 granaty) i RPG-9 (3 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej i snajperskiej.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowski, Szirokaja Bałka i Dolomitnoje na łuku swiatłodarskim, gdzie w wyniku ostrzeliwania tej miejscowości o godzinie 10:00 z moździerzy kaliber 120 mm, zostały uszkodzone dwa domy jednorodzinne przy ulicy Żieleznodorożnej nr. 13 i 73), rejon Doniecka (wieś Żabiczewo i okolice serwisu „Volvo-Center koło lotniska oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej, Krutaja Bałka, Mineralnoje, Wiesiełoje, Wasilewki- gdzie została uszkodzona linia energetycza i Spartakusa) oraz na południe od Doniecka (Staromichajłowka, Dzierżyńskoje, Leninskoje i Komiternowo).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) i moździerzy kaliber 82 mm (30 min) oraz granatnika SPG-9 (2 granaty) i ciężkich karabinów maszynowych, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (o 09:25 i 18:25), Katierinowki (17:15), Kriakowki (22:00) i Krimskoje (23:20), w stronę: Zołotoje-5, Mołodzieżnoje, Sokolników oraz Frunzego.

Strat nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 лютого 2019 року.

14 лютого російські окупаційні війська 12 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі 8 разів із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися:
двічі, з мінометів калібрів 120 та 82 мм, а також з озброєння БМП та ручних протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту ПІСКИ;
з мінометів калібру 120 мм, а також з озброєння БМП – біля селища ОПИТНЕ;
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
зі станкових гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу міста МАР’ЇНКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог обстрілював українських захисників:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу селища НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – у районі села КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів і, вдруге, з автоматичних станкових гранатометів – поблизу населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
зі станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

Також у смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” зранку 14 лютого зафіксовано обстріл населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ з артилерії калібру 152 мм із використанням високоточних корегованих артилерійських снарядів російського виробництва „Краснополь”, внаслідок чого зруйновано житловий будинок. Факт обстрілу, наявність осколків даного високоточного боєприпасу та факт руйнування підтверджується українською стороною Спільного центру координації та контролю.

Для корегування артилерійського вогню протягом дня 14 лютого противник активно застосовував безпілотні літальні апарати. У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” чотири ворожі квадрокоптери було збито українськими захисниками.

За даними розвідки, 14 лютого двох окупантів знищено та чотирьох поранено.

Протягом поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Jasinowatej i Spartakusa k/Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.02.2019r.- 1349 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, pod Dnieprem banda zamaskowanych osobników napadła na trzy mieszkające samotnie emerytki (z których najstarsza ma 103 lata) i pobiła je kijami wymuszajac oddanie emerytur;
  https://strana.ua/news/186329-v-dnepre-neizvestnye-v-maskakh-zverski-izbili-pensionerok-i-otobrali-pensii.html
  Z kolei w Kijowie przed własnym domem postrzelony w pierś został działacz Partii Radykalnej (Ołeha Laszki). Jak poinformował parlamentarzysta z tej partii Ihor Mosijczuk, postrzelony „aktywnie wystepował przeciwko koncernowi Naftohaz”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4065571-v-kyeve-rasstrelialy-aktyvysta-nardep
  Plus „tradycyjna” strzelanina w jednym z klubów nocnych w Odessie;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4065485-v-odesse-posetytel-nochnoho-kluba-ustroyl-strelbu

  Polubione przez 2 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli US Donald ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego w USA aby zabezpieczyć fundusze na budowę muru na południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

  Warto przy tym przypomnieć że „mur” na granicy z Meksykiem ma na celu nie tylko zapobiec „wlewaniu się” do USA „fali” nielegalnych imigrantów, ale powstrzymać zalew Stanów Zjednoczonych przez „płynace” stamtąd narkotyki. Już teraz otwarcie mówi sie i pisze w amerykańskich mediach, ze to państwo znalazło się w stanie „najgorszej epidemii narkomanii w swoich dziejach”;
  https://www.rp.pl/Prezydent–USA/190219537-Donald-Trump-wprowadza-stan-wyjatkowy-w-USA.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przygotował artykuł o tym jak to Polacy jeżdża na Ukrainę by kupić sobie ukraińskie prawo jazdy, które w zwiazku z zawartymi pomiędzy Warszawą i Kijowem umowami honorowane są na terytorium RP. Cena uzyskania ukraińskiego „dokumentu” ma się wahać od 1000 do 3000 euro;
  https://strana.ua/articles/186350-kak-poljaki-pokupajut-v-ukraine-voditelskie-prava.html

  Polubione przez 1 osoba

 4. W sprawie ukraińskich wojskowych zatrzymanych przez pograniczników FR w czasie próby nielegalnego przekroczenia Cieśniny Kerczeńskiej. Ukromedia podniecaja się że jeden z nich przebywajacy w moskiewskim areszcie śledczym wytatuował sobie „tryzub”, czym podobno „zszokował władze aresztu”…
  https://racurs.ua/n118180-vybril-na-zatylke-gerb-ukrainy-i-shokiruet-personal-sizo-advokaty-rasskazali-o-stoykosti.html
  Ps. Widać ze ukraińskie „heroje” się poczuły w rosyjskiej „tiurmie” jak u siebie w domu, kto wie może jeszcze na koniec odmówią powrotu, bo „awansują” na tzw. worów w zakonie 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.