Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2019r.- 1350 dzień od nowego rozejmu.


W Stanach Zjednoczonych objawił się nowy stan, tym razem….wojenny, a jednocześnie administracja tego kraju dąży do dalszego zaostrzania stosunków z Rosją.

Otóż, bezpośrednio po wizycie w Warszawie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przyleciał do Brukseli gdzie spotkał się z szefową dyplomacji UE, Federicą Mogherini.

Głównym tematem rozmowy była sprawa nałożenia nowych sankcji wobec Rosji, tym razem pod pretekstem agresywnych działań podejmowanych przez Rosję wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Azowskim.

„Federica Mogherini i Mike Pompeo poruszyli podczas rozmowy kwestię sankcji (na Rosję- dopisek mój) jako konsekwencji incydentu w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Azowskim. Nie mam wiedzy o jakiejś wspólnej linii czy wspólnych decyzjach. Z reguły tego nie robimy. Podejmujemy własne decyzje, a USA podejmują własne decyzje”– poinformował wczoraj (15 luty) wysoki urzędnik unijny.

Jak następnie dodał, kraje członkowskie w ramach Rady UE prowadza obecnie rozmowy, „mające określić środki, które mogłyby zostać podjęte przez UE konkretnie w odniesieniu do działań w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego”.

Spotkanie to poprzedza debatę, jaka ma mieć miejsce w najbliższy poniedziałek w Brukseli, kiedy to ministrowie sprawa zagranicznych krajów członkowskich UE mają poruszyć temat Ukrainy, wraz z ewentualnym problemem zaostrzenia lub nałożenia nowych sankcji na Rosję.

Nie jest powiedziane, że decyzja o sankcjach zapadnie podczas tego spotkania, ale nie jest wykluczone, że nastąpi to w ciągu najbliższego tygodnia.

„Ministrowie w poniedziałek mają politycznie potwierdzić chęć nałożenia sankcji na Rosję za działania na Morzu Azowskim. Potem dyskusja przeniesie się na poziom techniczny. Sankcje mogłyby zacząć obowiązywać od marca”– przekazał Polskiej Agencji Prasowej (PAP) unijny dyplomata.

Jak dodał, według wstępnych decyzji sankcjami miałoby zostać objętych dziewięć osób, które były zaangażowane w agresywne działania Rosji wobec Ukrainy w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej. Wcześniej pojawiały się też informacje, że restrykcje mogły być nałożone nawet na kilkanaście osób.

Inne źródło dyplomatyczne poinformowało PAP, że sankcje będą dotyczyć ośmiu osób.

Szanse na unijne sankcje sektorowe są raczej niewielkie, ale możliwy jest konsensus w sprawie objęcia restrykcjami konkretnych osób zaangażowanych w działania na tym akwenie.

Zdaniem unijnych dyplomatów temat powrócił, bo tracą siłę argumenty osób przekonanych, że należy Rosji dać trochę czasu na „wykazanie się” dobrą wolą. Dyplomaci wskazują, że Moskwa nie wykorzystała danego jej czasu na odpowiednią reakcję, a więc- jak naiwnie oczekiwano- nie oddała Ukrainie przejętych okrętów i nie uwolniła marynarzy.

Przypomnę,że pod koniec listopada zeszłego roku Rosja ostrzelała trzy małe okręty Ukrainy, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je Cieśninę Kerczeńską, i tam nielegalnie wtargnęły na ponad 10 km wgłąb wód terytorialnych Rosji. W efekcie jednostki ukraińskie zostały przejęte przez rosyjską Straż Graniczną, a 24 członków ich załóg aresztowano; ostatnio ich areszt przedłużono do 24 kwietnia. Incydent wywołał wielkie oburzenie międzynarodowej opinii publicznej, zaś UE zabiega o uwolnienie ukraińskich marynarzy.

Władze Rosji zarzucają marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej.

Na koniec dodam, że nie jest powiedziane, iż decyzja o sankcjach zapadnie podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w Brukseli, ale nie jest wykluczone, że nastąpi to w ciągu najbliższego tygodnia. I będą to ewentualnie tylko sankcje nałożone wobec kilku lub kilkudziesięciu decyzyjnych Rosjan zaangażowanych w sprawie incydentu kerczeńskiego z listopada ubiegłego roku.

https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ft-usa-i-ue-przygotowuja-nowe-sankcje-przeciwko-rosji,909171.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, pomimo nominalnego spadku liczby naruszeń, przez ukraińskich żołnierzy, warunków zawieszenia broni, których było 19, to sytuacja nie uległa zmianie, a nawet się pogorszyła. A to z przyczyny zwiększonej liczby ostrzałów na cele cywilne.

I tak, ostrzały prowadzone były przez stronę ukraińską w godzinach, od 11:45 do 21:00, przy użyciu: haubicy kaliber 122 mm (7 pocisków), moździerza kaliber 120 mm (7 min) i moździerzy 82 mm (12 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (80 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (155 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono: w rejonie Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Gagarina i 6/7- na obrzeżach Gorłówki od strony Dzierżyńskiego oraz wioskę Zajcewo), rejon Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” w strefie lotniska- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz obrzeża Wasilewki, Jasinowatej i Krutoj Bałki), a także na południowym odcinku frontu (okolice Sosnowskoje, Sachanki i Oktiabra).

W rezultacie tych ostrzałów został ranny 45 letni mężczyzna trafiony kulą wystrzeloną przez ukraińskiego snajpera na punkcie kontrolnym Majorsk- na drodze do Gorłówki oraz zostały uszkodzone 4 domy w Gorłówce w rejonie Nikitowskim znajdujących się przy ulicy: Konarmieńskoj nr. 11, 13, 18, 20 i linia wysokiego napięcia w Bessarabce, a także dwa domy jednorodzinne w Jasinowatej znajdujące się przy ulicy Gogola nr. 18 i 45.

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 259 pocisków, wobec 292 z dnia wczorajszego.

Poniżej zapis graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy w ciągu mijającego tygodnia.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (17 min) i 82 mm (21 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (39 granatów), SPG-9 (5 granatów), RPG-7 (5 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Zołotoje-4 (4 razy: 09:15, 10:40, 15:35 i 19:55), Popasnej (o 09:40 i 16:40) oraz Katerinowki (10:40), Troiczkoje (15:30) i Ługańskoje (19:50), w stronę: Zołotoje-5, Kalinowa, Mołodzieżnoje i Kalinowki.

Łącznie na terytorium ŁRL minionej doby spadło 87 pocisków. Strat i zniszczeń nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 16 лютого 2019 рокy.

15 лютого російські окупаційні війська 9 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі 6 разів із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння. Загалом противник випустив по позиціях наших військ 48 мін калібрів 120 та 82 мм.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти тричі обстріляли позиції наших захисників:
з протитанкового ракетного комплексу – у районі міста МАР’ЇНКА;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту КАМ’ЯНКА.
з мінометів калібру 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник 6 разів обстріляв українських захисників:
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з мінометів калібру 82 мм – поблизу селища НИЖНЄ;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів – поблизу селища ЗОЛОТЕ-1;
зі станкових гранатометів різних систем та зенітної установки ЗУ-23-2 – біля селища ЗОЛОТЕ-4;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі міста ПОПАСНА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув і двоє отримали поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 15 лютого сім окупантів знищено та шість поранено.

Від початку поточної доби ворог вогонь не відкривав.

Українські захисники продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego:

I z punktu kontrolnego Majorsk w rejonie Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.02.2019r.- 1350 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński eksport do Polski wzrósł w ubiegłym roku o prawie 20 proc. Jeśli takie tempo utrzyma się, jeszcze w tym roku Polska stanie się największym odbiorcą ukraińskich towarów – napisała w piątek Europejska Prawda powołując się na komunikat ukraińskiego urzędu statystycznego – Derżstatu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/prasa-w-tym-roku-polska-stanie-sie-najwiekszym-odbiorca-ukrainskiego-eksportu/
  Komentarz: Głównym towarem eksportowym Ukrainy (poza tanią siłą roboczą) są produkty rolne. Niestety to głównie do Polski trafia żywność z tzw limitów celnych, a to z tego powodu, że nasz kraj jest dla Ukrainy najbliższym państwem z UE którym ma dobre połączenia kolejowe.
  Na plus mozan jednak dodać, że eksport na Ukrainę polskich produktów też rośnie 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

  • „…nasz kraj jest dla Ukrainy najbliższym państwem z UE którym ma dobre połączenia kolejowe..”- przede wszystkim decydujące są tu koszty transportu, których udział w tym przypadku przewożenie tanich produktów- jest proporcjonalnie wysoki.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. W Moskwie zatrzymano amerykańskiego bankstera Michael Calvey, szefa funduszu inwestycyjnego „Baring Vostok”, któremu (wraz z trójką jego „partnerów biznesowych”) postawiono zarzuty „wyłudzenia 2,5 miliarda rubli”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=44BDoA3MorU
  https://korrespondent.net/world/4065825-v-moskve-zaderzhaly-yzvestnoho-fynansysta-yz-ssha
  https://edition.cnn.com/2019/02/15/europe/russia-arrest-michael-calvey-baring-vostok-intl/index.html
  ps. Zaraz będzie w mediomatołach o „krwawym rezimie Putina” i o „biednym USAmanie co to tylko demokrację propagował”…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk w dniach 18-20 lutego będzie przebywał na Ukrainie na obchodach piątej rocznicy Majdanu – poinformowało PAP źródło unijne.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/591412,re-donald-tusk-ukraina-rocznica-majdan-kijow-lwow.html
  Komentarz: Na obchody zaproszono również Pana Schetynę-brak informacji o zaproszeniu „przyjaciół” z PiS 🙂
  Jak widać odsłonięcie tablicy ku czci Ukraińskiej państwowości w Warszawie było zbyt małym gestem…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w miejscowosci Storożnycia na Zakarpaciu z grantnika ostrzelano dom należacy do matki jednego z miejscowych biznesmenów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4065866-na-zakarpate-yz-hranatometa-obstrelialy-dom
  Z kolei w centrum Kijowa napadnieto i okradziono pracownicę Międzynarodowego Czerwonego Krzyża;
  https://strana.ua/news/186482-na-ulitse-shota-rustaveli-hrabiteli-sorvali-tsepochku-s-shei-sotrudnitsy-krasnoho-kresta.html

  Polubienie

 5. Kolejny „sukces” Ukrainy, czyli zajęła ona 62 miejsce (na 72) w rankingu „Jakość życia w krajach w 2019″ przygotowanym przez międzynarodowy serwis ‚Numbeo”. Jka zauwazono w ukromediach Ukrainę wyprzedzili w owym rankingu wszyscy jej sąsiedzi, tzn. Litwa, Polska, Białoruś, a nawet „państwo – agresor”, czyli Rosja;
  https://korrespondent.net/ukraine/4065895-ukrayna-okazalas-khuzhe-sosedei-po-kachestvu-zhyzny

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, reportaż z ukromediów o tym jakie ma warunki przebywajacy w kolonii karnej w obwodzie czelabińskim obywatel Ukrainy Ołeksandr Kolczenko, skazany w 2015 roku przez rosyjski sąd na 10 lat więzienia za terroryzm. Okazuje sie m.in że słuzba więzienna specjalnie go dokarmia, ponieważ przy wzroście 1,90 metra jest za chudy…
  https://24tv.ua/ru/jekskljuzivnyj_reportazh_iz_kolonii_gde_nahoditsja_politzakljuchennyj_kolchenko_n1113328
  Ps. Na zdjęciu posiłek serwowany e rosyjskim więzieniu wyglada lepiej niż ten podawany „ukrowojakom”…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.