Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2019r.- 1351 dzień od nowego rozejmu.


„Nie możemy zagwarantować obrony Zachodu, jeśli nasi sojusznicy uzależniają się od Wschodu”– powiedział wczoraj (16 lutego) na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, odnosząc się do „Nord Stream 2”.

Jednocześnie Mike Pence podziękował tym europejskim krajom, które opowiedziały się przeciwko projektowi. „Chcielibyśmy, żeby inne kraje zrobiły to samo”– podkreślił amerykański wiceprezydent.

Odpowiadając na to wezwanie, kanclerz Niemiec- Angela Merkel opowiedziała się za kontynuacją importu gazu z Rosji i ostrzegła przed zerwaniem wszelkich kontaktów z tym krajem.

„Cząsteczka rosyjskiego gazu pozostaje cząsteczką rosyjskiego gazu, niezależnie od tego, czy dostarczana jest przez Ukrainę, czy przez Bałtyk”– powiedziała Merkel w sobotę podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Merkel podkreśliła również, że problem ewentualnego uzależnienia od rosyjskiego gazu nie ma nic wspólnego z rodzajem gazociągu, którym surowiec jest dostarczany: „nie chcę, nikt nie chce być jednostronnie uzależniony od rosyjskiego gazu”.

„Jeżeli w czasach zimnej wojny (…) importowaliśmy duże ilości rosyjskiego gazu, to nie wiem, dlaczego dzisiejsze czasy miałyby być o tyle gorsze, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć: Rosja pozostaje partnerem”– tak Merkel uzasadniła stanowisko Niemiec, w sprawie importu rosyjskiego gazu.

„Czy chcemy, by Rosja popadła w jednostronną zależność od Chin? Nie sądzę, by było to w naszym europejskim interesie. Też chcemy coś mieć z tych relacji handlowych”– wyjaśniła Merkel.

Jednocześnie Angela Merkel obiecała, że Niemcy zbudują terminale na gaz ciekły LNG. Zapewniła przy tym prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, że Berlin będzie zabiegał o to, by Ukraina pozostała krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu.

Jednak jak zaznaczyła: „z geostrategicznego punktu widzenia Europa nie jest zainteresowania zerwaniem wszystkich stosunków z Rosją”.

Merkel odniosła się także do ostatniej propozycji przedstawicieli amerykańskiej administracji w sprawie nałożenia dodatkowych sankcji wobec Rosji, wyjaśniając, że ewentualne nowe sankcje wobec Rosji w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej musza być poprzedzone konsultacjami. Podkreśliła, że Niemcy opowiadają się za zachowaniem Aktu Końcowego NATO-Rosja z 1997 roku.

Akt Końcowy NATO-Rosja z 1997 roku, do którego odniosła się wczoraj w Monachium niemiecka kanclerz składa się z 5 prostych i jednoznacznych zobowiązań:

1. Obie strony uznały w nim, że nie uważają się nawzajem za przeciwników. Zobowiązały się do współpracy oraz budowy trwałego i całkowitego pokoju na obszarze euroatlantyckim.

2. Powołano do życia Stałą Wspólną Radę NATO-Rosja, która miała być platformą konsultacji, współpracy i w miarę potrzeby budowy konsensu.

3. Ustanowienie przez Rosję Misji przy NATO.

4. Określono dziedziny wzajemnej współpracy: zapobieganie konfliktom, wspólne operacje, wymiania informacji i konsultacje na temat strategii, zapobieganie rozpstrzestrzenianiu broni masowego rażenia, kwestie dotyczące kontroli zbrojeń, walka z terroryzmem i nielegalnym obrotem narkotykami.

5. NATO potwierdziło, że „nie ma żadnej intencji, planu, ani powodu do rozmieszczania broni jądrowej na terytorium nowych członków”[1].

Merkel odnosząc się do tego Aktu, przede wszystkim miała na uwadze jego 1, 4 i 5 punkt, z których dwa ostatnie są najważniejsze.

I na tym polega obecnie konflikt z obliczalnymi i przewidywalnymi krajami UE i NATO, wśród których Niemcy są liderem, a Stanami Zjednoczonymi i ich europejskimi lokajami.

Po prostu Niemcy doświadczeni hekatombą nazizmu i następnie wojny, która okrutnie odbiła się na niemieckim społeczeństwie, przewidują następstwa obecnie prowadzonej przez Stany Zjednoczone szalonej polityki konfrontacyjnej i burzenia pokoju światowego.

Polska, która poniosła w II WŚ jeszcze większe ofiary niż naród niemiecki, obecnie bezwolnie wiedziona na amerykańskim pasku zmierza drogą ku przepaści stając się jednocześnie pariasem cywilizowanego świata, podobnie zresztą jak jej narzucony przymusem przyjaciel- banderowska Ukraina.

Tym sposobem tracimy wszystko to co z takim trudem zostało wypracowane w ciągu ostatnich trzech dekad. Jednocześnie trwonimy wszystkie swoje sukcesy i atuty, sami tracąc gdy inni zajmują nasze miejsce i zyskują.

Bardzo głupia i bezrefleksyjna jest tak prowadzona polityka- spalonej ziemi, na zasadzie: „po nas choćby potop”– co już często było stosowane w tym nieszczęsnym kraju.

[1].http://web.archive.org/web/19980130072914/http://www.nato.int/docu/basictxt/fndact-b.htm,

*

https://www.nato.int/docu/comm/1997/970527/home.htm,

https://www.nato.int/docu/pr/1997/p97-058e.htm.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W pierwszy dzień weekendu sytuacja na donieckim odcinku frontu nieznacznie się uspokoiła.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium DRL w godzinach, od 07:45 do 22:20, 14 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (31 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 13 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (46 granatów), SPG-9 (5 granatów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły minionej doby 124 pociski, co jest ponad dwa razy mniej (259) niż w ciągu poprzedniej doby.

Ukraińcy żołnierze prowadzili ostrzał w następujących rejonach: Gorłówki (osiedla Gołmowskij i przy kopalni im. Izotowa), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa, Staromichajłowki i Aleksandrowki) oraz na południowym odcinku frontu obrzeża Komiternowa.

W rezultacie tych ostrzałów został ranny w Dokuczajwesku 70-letni mężczyzna oraz uszkodzono mieszkanie w wielorodzinnym domu przy ulicy Watutina nr. 7 m. 75.

Poza tym, w miejscowości Staromichajłowka, w nocy- z piątku na sobotę, zostało uszkodzonych pięć domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Czkałowa nr. 7, 13, 15, 17 i 21. We wszystkich tych domach zostały uszkodzone dachy przez pociski wystrzelone z broni maszynowej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 17 лютого 2019 року.

16 лютого російські окупаційні війська 6 разів порушили режим припинення вогню, у тому числі 1 раз із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” обстріли позицій наших захисників велися 4 рази:
двічі, з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ГНУТОВЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог двічі обстріляв українських захисників у районі села КРИМСЬКЕ: один раз – із мінометів калібру 82 мм, озброєння бойової машини піхоти, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, і другий – зі станкових гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один захисник України отримав поранення.

Підрозділи, що обороняються, відповідали на ворожий вогонь черговими вогневими засобами.

За даними розвідки, 16 лютого п’ятьох окупантів знищено та чотирьох поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв наші позиції.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” – поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” – в районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА із мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів.

В результаті обстрілів один український військовослужбовець поранений.

Об’єднані сили продовжують контролювати противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z obrzeży Gorłówki, z ostrzelanego przez Ukraińców osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina:

Oraz z punktu kontrolnego Majorsk na wjeździe do Gorłówki od strony Dzierżyńska:

A także ze wsi Staromichajłowki, na zachodnich obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.02.2019r.- 1351 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, czyli w Czernomorsku (obwód odeski) w ruinach po wyburzonym budynku znaleziono dwa granatniki ppanc;
  https://korrespondent.net/ukraine/4065955-v-chernomorske-na-poberezhe-obnaruzhyly-hranatomety
  Z kolei w Dnieprze „klient” wziął jako zakładniczkę…prostytutkę (chyba z powodu marnej jakości świadczonych przez nią „usług”), a nastepnie strzelał do przechodniów, raniąc taksówkarza. Mężczyne zatrzymali wezwani na miejsce policjanci po tym jak próbował opuścic mieszkanie;
  https://strana.ua/news/186591-v-dnepre-na-ulitse-osnovatelja-natsionalizma-podstrelili-muzhchinu.html
  W Charkowie ślusarz zdetonował w swoim garażu pocisk próbując go „rozbroić” w wyniku czego trafił z wieloma obrażeniami (m.in urwane palce) do szpitala;
  https://strana.ua/news/186570-pod-kharkovom-muzhchina-vzorvalsja-v-harazhe-razbiraja-najdennyj-snarjad.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraiński portal „Strana.ua” przedstawił artykuł o tym jak w Republice Czeskiej wywołało skandal uchwalone na Ukrainie prawo nadające przywileje weteranów wojennych bandytom z tzw. UPA. W czeskich mediach przypomniano fakt LUDOBÓJSTWA przeprowadzonego przez UPA na Wołyniu, którego ofiarami padli także mieszkający tam wówczas Czesi;
  https://strana.ua/news/186579-perezhivshaja-henotsid-chekhov-na-volyni-rasskazala-detali-tekh-sobytij.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Kampania prezydencka na Ukrainie, czyli okazuje się że głównym kontrkandydatem dla Poroszenki jest…Prezydent Rosji Władimir Putin;
  >https://twitter.com/poroshenko/status/1097107257131782144
  I w temacie „wstepniaka”, czyli Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa podczas której ‚Pietrucha” miał stwierdzić że Ukraina musi strzelać na Donbasie, poniewaz w przeciwnym razie przestanie istnieć;

  Co można zinterpretowac jak przyznanie że tzw. Ukraina to bandycki twór funkcjonujący tylko dzięki temu ze napada na słabszych od siebie…

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem były premier Ukrainy, przebywający obecnie na terytorium Rosji Mykoła Azarow w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu portalowi „112.ua” poinformował, że amerykańskie FBI prowadzi śledztwo w sprawie defraudacji kredytów przekazanych Ukrainie przez instytucje miedzynarodowe (m.in BŚ i MFW). Według Azarowa rzecz ma dotyczyć 3,5 miliarda dolarów ktore miano „wyprowadzić” do tzw. rajów podatkowych (z rosyjskiego „offszorów”);
  https://ria.ru/20190217/1550980761.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. O „sukcesach” Ukrainy podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, czyli „dyplomatoł” Klimkin szef MSZ Ukrainy ‚wyprowadzony z równowagi” dwuznaczną, wobec Rosji, postawą Zachodu;
  https://www.obozrevatel.com/politics/ochen-besit-klimkin-vyishel-iz-sebya-iz-za-divannoj-pozitsii-zapada-po-ukraine.htm
  A ukroANALityki pisza wręcz o „nożu wbitym w plecy Ukrainie” w związku z postawa Niemiec w sprawie kontynuacji budowy gazociągu „NS 2”;
  https://www.obozrevatel.com/russia/merkel-i-putin-vonzili-nozh-v-spinu-ukrainyi.htm

  Polubione przez 2 ludzi

  • Dla Ukrainy i Polski to niemały problem (mniejszy dla Polski). Francuskie i niemieckie spółki będą naciskały na szefów rządów by ten zezwolił na jak największy przesył gazu przez NSII (kasa misiu kasa 🙂
   ). Tymczasem z informacji jakie podawano już rok temu można wywnioskować, że Ukraina MUSI mieć zagwarantowane 50 mld m3 tranzytu gazu rocznie, aby opłacało się jej utrzymywać infrastrukturę gazowa.
   Tymczasem Gazprom zapewne zaproponuje tranzyt na poziomie 20-40 mld m3 gazu.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Dzień jak co dzień w Kijowie, jedną z ulic „zablokowała” policja po tym jak przypadkowy przechodzień zauważył że lezy na niej granat bojowy. Na szczęście okazało sie że był to tylko tzw. granat ćwiczebny;
  https://strana.ua/news/186646-foto-i-video-kak-na-pecherske-v-kieve-iz-za-uhrozy-vzryva-hranaty-perekryli-ulitsu.html
  Z kolei mieszkańcy Kijowa opublikowali w internecie filmik pokazujący jak wygląda jedna z kijowskich ulic po tym jak zaczęły sie pierwsze roztopy;
  https://strana.ua/news/186636-video-kak-naberezhno-pecherskaja-doroha-v-kieve-ushla-pod-vodu-v-pervye-teplye-dni.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem w ukromediach pojawiły się informacje o podwyższonym poziomie promieniowania radioaktywnego na terytorium obwodu tarnopolskiego. Miejscowe władze dementują te informacje i w oficjalnym komunikacie uznają je za fałszywe, wyjaśniając ze w znajdujacych się w poblizu obwodu dwóch ukraińskich „atomówkach” (Chmielnickiej oraz Rówieńskiej) nie doszło do żadnych „sytuacji nadzwyczajnych”);
  https://strana.ua/news/186629-vlasti-prokommentirovali-slukhi-o-radiatsii-v-ternopolskoj-oblasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.