Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2019r.- 1352 dzień od nowego rozejmu.


Współpraca z sojusznikami i partnerami NATO, polsko-amerykańska współpraca wojskowa i rocznica wejścia Polski do NATO to tematy, które w dwustronnych rozmowach poruszył szef MON Mariusz Błaszczak podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa w sobotę- 16 lutego.

Mariusz Błaszczak spotkał się w Monachium także z grupą senatorów USA z komisji ds. sił zbrojnych i jej przewodniczącym, Republikaninem Jimem Inhofe’em. Podkreślił, że to z inicjatywy Inhofe’a Pentagon ma przedstawić Kongresowi ocenę zasadności projektu ulokowania amerykańskich baz w Polsce.

„Jest duże zrozumienie, szczególnie jeżeli chodzi o Kongres USA”– zapewnił Błaszczak po spotkaniu z amerykańskimi senatorami. Zaznaczył, że rozmawia o tym projekcie zarówno z senatorami, jak i członkami Izby Reprezentantów, kongresmenami Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej.

„Mówiłem, dlaczego zależy nam na wzmocnieniu dwustronnych relacji, dlaczego to jest ważne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO. Odnosiłem się do prezydentury Ronalda Reagana, mówiłem, jak ważne było podejście prezydenta Reagana do spraw związanych z bezpieczeństwem Europy i że ta polityka zakończyła się sukcesem, upadło imperium zła. Mówiłem, że taka polityka dziś zastosowana przez administrację prezydenta Trumpa będzie gwarancją bezpieczeństwa dla Polski i dla całej Europy”– wyjaśnił Błaszczak.

„Wszyscy doskonale wiemy, skąd płynie zagrożenie – powiedział szef MON. Przypomniał wypowiedź prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Gruzji z 2008 r.: Prezydent mówił wówczas: ‚najpierw Gruzja, potem Ukraina, potem państwa nadbałtyckie, a później Polska’. I w 2014 r. nastąpił atak Rosji na Ukrainę”– powiedział szef MON.

Błaszczak podkreślił, że rozmawiał także o gazociągu „Nord Stream 2”:

„Zgadzamy się wszyscy, że jest to rzeczywiste zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, Ukrainy, ale całej Europy. Podczas spotkania z senatorami (USA) zwróciłem uwagę, że pieniądze, które Rosja pozyskuje ze sprzedaży gazu, uzależniając Europę, wydaje przede wszystkim na zbrojenia. To paradoksalna sytuacja, kiedy za pieniądze partnerów z zachodu Europy Rosja się zbroi, a my musimy szukać odpowiedzi na zbrojenia rosyjskie, zacieśniając współpracę w ramach NATO”.

To tyle na temat pobożnych życzeń ministra Błaszczaka.

Natomiast o stanowisku amerykańskim, a więc strony najbardziej zainteresowanej w tej sprawie, dowiedzieliśmy się podczas środowej wizyty w Polsce wiceprezydenta USA, Mike Pence, który powiedział, że przekaże „zdecydowane przekonanie” strony polskiej co do potrzeby zwiększenia obecności wojskowej USA zarówno prezydentowi Donaldowi Trumpowi, jak i kierownictwu Pentagonu. Po raz kolejny podkreślił też, że Polska jest jednym z niewielu państw NATO, które wydają na obronność 2% swego PKB, co jest poziomem zalecanym przez Sojusz Północnoatlantycki.

Po tej dozie kadzenia gospodarzom wizyty, warto poznać prawdziwy obraz sytuacji co do kwestii rozmieszczenia dodatkowych wojsk amerykańskich w Polsce.

Otóż, rzecznik Pentagonu Eric Pahon powiedział (po opublikowanym w środę- 13 lutego br.- wywiadzie dla „Financial Times”, w którym ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher oświadczyła, że Amerykanie planują znacząco zwiększyć liczbę żołnierzy w Polsce), że jeszcze nie zostało osiągnięte żadne wiążące porozumienie z Polską w sprawie zwiększenia obecności wojskowej.

„Jakiekolwiek spekulacje na temat zwiększenia liczby żołnierzy są w tym momencie bezpodstawne. Kontynuujemy dyskusje z naszymi polskimi sojusznikami i żadne porozumienia nie zostały jeszcze osiągnięte. Kontynuujemy dyskusje i poinformujemy o ich wynikach w stosownym momencie”– tymi słowy rozwiał wszelkie spekulacje na ten temat Eric Pahon.

Na zakończenie, że na początku marca powinien być gotowy raport Pentagonu dla amerykańskiego Kongresu w sprawie zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. To też nie będzie jeszcze oznaczało podjęcie decyzji, tylko ewentualną rekomendację dla administracji.

Ze swej strony prezydent Duda i minister Błaszczak, wielokrotnie mówili, że rozmowy z Waszyngtonem nie dotyczą już tego, czy amerykańska obecność wojskowa w Polsce zostanie zwiększona, ale w jaki sposób to się stanie. Jednak od dawna nie posługują się posługują się oni, poruszając temat obecności nowych jednostek armii amerykańskiej w Polsce, ani terminem „stała baza”, ani nawet ukutą przez Dudę nazwą „Fort Trump”. Co samo w sobie jest bardzo znamienne i mówi o tym jakie są realne szanse na zrealizowanie planu rządu PiS rozmieszczenia dodatkowych wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju.

https://twitter.com/MON_GOV_PL,

https://www.ft.com/content/a1f55ad4-2eb1-11e9-ba00-0251022932c8.

Warto zaznajomić się pod zalinkowanym powyżej artykułem w „Financjal Times”, jakie są opinie na ten temat czytelników, którzy zamieścili tam swoje komentarze.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Bardzo ostro zakończyli ukraińscy żołnierze weekend na donieckim odcinku frontu.

I tak, prowadząc ostrzały w godzinach, od 05:57 do 23:05, 33 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: czołgu (2 pociski), moździerzy kaliber 120 (69 min) i 82 mm (39 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (97 granatów) i SPG-9 (23 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. W sumie na terytorium DRL spadły 263 pociski, wobec 124 z dnia poprzedniego.

Tym razem ostrzeliwane były tylko: rejon Doniecka (okolice lotniska, a tam teren serwisu „Volvo-Center”, wioska Żabiczewo i osiedle „Sewiernyj”, w którym zostały uszkodzone dwa dony jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Engelsa nr. 66 i 68- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka i wieś Aleksandrowka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na południowych obrzeżach Doniecka,- gdzie zostały uszkodzone trzy mieszkania w blokach przy ulicy: Bezleśniej nr 12 m.1 i Bokija nr. 13 m. 2 i 3, a także przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i Krutej Bałki) i południowym odcinku frontu (Komiternowo, Dierżyńskoje, Leninskoje, Oktriabr i Sachanka).

Gwoli ścisłości uzupełnię wczorajszą relację, że poza wymienionymi tam stratami zgłoszona została jeszcze jedna. Otóż po ostrzale prowadzonym w późnych godzinach nocnych uszkodzone zostało jeszcze jedno mieszkanie na obrzeżach Gorłówki, w bloku przy ulicy Jaroszenki nr. 49 m.4.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (35 min) i moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (14 wystrzałów), granatników AGS-17 (37 granatów) i wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (1 rakieta), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Popasnej (06:20), Nowoaleksandrowki (06:55), Krimskoje (10:55), Troiczkoje( dwa razy od godzinie 13:55 i 20:55) oraz Zołotoje-4 (18:10), w stronę:Kalinowa, Mołodzieżnoje, Smiełoje, Sanżarowki i Zołotoje-5.

Łącznie minionej doby na terytorium ŁRL spadło 81 pocisków, nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 18 лютого 2019 року.

17 лютого російські окупаційні війська 10 разів порушили режим припинення вогню. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, застосовувалося 7 разів. Загалом противник випустив по позиціях наших військ 55 мін калібрів 120 та 82 мм.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти п’ять разів обстріляли позиції наших захисників:
з мінометів калібру 120 та 82 мм – поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм та озброєння бойової машини піхоти БМП-1 – біля селища ПІСКИ;
з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту ВОДЯНЕ та, вдруге, з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник також 5 разів обстріляв українських захисників:
з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів поблизу села КАТЕРИНІВКА;
двічі, з мінометів калібру 82 мм та станкових гранатометів різних систем – в районі населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля селища НОВОЛУГАНСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав легке поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.
За даними розвідки, 17 лютого одного окупанта знищено та п’ятьох поранено.

Також вчора, під час переміщення біля лінії зіткнення в районі селища Травневе в ході виконання завдання за призначенням, російськими окупантами була обстріляна зі станкового протитанкового гранатомету спостережна група «Світлодарськ 1» української сторони СЦКК.

Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв наші позиції у смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” із мінометів калібрів 120 та 82 мм – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.02.2019r.- 1352 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju, tzw. rząd warszawski próbuje ratować swój wizerunek „obrzygany” przez jego sojuszników (tzn. USA i Izrael) podczas tzw. konferencji bliskowschodniej w Warszawie i pokazuje „twardą postawę” wobec Izraela;
  https://www.rp.pl/Konflikt-Polska-Izrael/190219403-Polska-delegacja-nie-jedzie-na-szczyt-V4-do-Izraela.html
  Ps. Ciekawe kiedy ich sprowadza „do parteru” i przypomną „właściwe miejsce w szeregu”?

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem niespokojnie w Doniecku, gdzie doszło do eksplozji trzech niewielkich ładunków wybuchowych;
  http://dnr-news.com/dnr/48666-zhiloy-dom-i-gazoraspredelitelnaya-stanciya-povrezhdeny-v-rezultate-vzryvov-v-donecke.html
  Co ciekawe odpowiedzialność za owe terrorystyczne akcje (skierowane przeciwko ludności cywilnej w ich wyniku uszkodzony został budynek mieszkalny) wział na siebie pułkownik ukraińskich sił zbrojnych udzielajacy się w internecie jako ‚Anatolij Sztefan Sztyrlic’;
  >https://twitter.com/Vityzeva/status/1097429018012471296
  ps. Dla niedowiarków;
  >https://www.facebook.com/ukrop.bc

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Nieoczekiwanie pojawił się tymczasem informacją ze sąd w Kijowie nakazał SBU wszcząć oficjalne śledztwo w zwiazku z podejrzeniem popełnienia przez Lenura Isljamowa (jednego z liderów tzw. Medxlisu krymsko-tatarskiego i organizatora tzw. blokady energetycznej Krymu) „zdrady państwowej”. Sprawa ma dotyczyć wydarzeń z czasów tzw. krymskiej wiosny kiedy to Isljamow pełniąc funkcje wicepremiera Krymu miał poprzeć przyłaczenie się półwyspu do FR, czyli ‚dopuścić się zdrady wobec Ukrainy’. Później Isljamow uciekł jednak z Krymu na Ukrainę, gdy zaczęły wychodzić na jaw jego ‚lewe interesy” którymi zainteresowały sie rosyjskie służby śledcze;
  https://crimea.ria.ru/world/20190218/1116088720.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Seria „zdrad’ wobec Kijowa od OBWE. przewodniczacy OBWE i jednocześnie szef MSZ Słowacji Miroslav Lajčák w rozmowie z szefem MSZ Ukrainy Klimkinem miał wyrazić zaniepokojenie wzrostem na Ukrainie nacjonalizmu, który przejawia się m.in w „heroizacji Stepana Bandery”;
  https://ria.ru/20190218/1550997390.html
  Miał on także, kolejny juz raz, skrytykowac władze w Kijowie za ich decyzje by nie dopuszczać obserwatorów z Rosji na wybory prezydenckie na Ukrainie, co jest jawnym złamaniem zasad obowiazujacych w OBWE;
  https://ria.ru/20190218/1550997346.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w ukromediach pojawił sie „njus” że w Kijowie w „elitarnej” dzielnicy Koncza – zaspa pojawił sie luksusowy samochód Rolls-Royce Сullinan (podobno pierwszy taki na terytorium Ukrainy) o wartosci prawie 600 tysiecy dolarów. Właścicielem luksusowego pojazdu ma być „młody mieszkaniec Kijowa”, nie podano jednak czym sie zajmuje, ani z jakiej pochodzi rodziny. Dodatkowo pojawiła sie informacja ze łącznie na terytorium całej Ukrainy miano sprzedac jeszcze pięć takich samochodów;
  https://korrespondent.net/business/auto/4066347-v-kyeve-zametyly-Rolls-Royce-za-600-tysiach

  Polubione przez 3 ludzi

  • Majątek wąskiej grupy oligarchów na Ukrainie w przeliczeniu to 6% PKB. W dodatku ta „elyta” narodu kontroluje 75% całego przemysłu/rolnictwa. Autko warte 600 tysięcy dolarów to pryszcz w porównaniu do majątków tych złodziei. A, ze w przeliczeniu wartość samochodu to 6 000 emerytur ( i to dobrych) to już inna sprawa 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie sprawy napadu, zakończonego śmiercią aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk. Głowny podejrzany o zlecenie, grupie „weteranów ATO”, dokonania ataku, czyli przewodniczący chersońskiej rady obwodowej Władisław Manher jak gdyby nigdy nic powrócił do swojego biura i bez zakłóceń „wypełnia swoje obowiązki służbowe”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4066391-delo-handzuik-manher-vernulsia-na-rabotu

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Nowa „dyplomatyczna wojna Kijowa”? Tym razem z…Izraelem, „przyjrzenie się” zawartemu pomiedzy Ukrainą, a Izraelem porozumieniu o ruchu bezwizowym zapowiedział ukraiński wiceminister spraw zagranicznych w związku z „nieprzyjaznymi gestami strony izraelskiej”. Owe „nieprzyjazne gesty” to masowe wydalanie z Izraela grup ukraińskich „gastarbeiterów”;
  https://strana.ua/opinions/186635-ukraina-prihrozila-otmenit-bezvizovyj-rezhim-s-izrailem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Kampania prezydencka na Ukrainie, w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) NN sprawca napadł z nożem na „punkt wyborczy jednego z kandydatów” („generalissimusa” Poroszenki) i z okrzykami ‚Przyjdzie Julia – bedzie DRL!”. Na szczęście jego jedyną „ofiarą” stał się namiot pod którym miescił się „punkt wyborczy”;
  https://1k.com.ua/budet-zdes-dnr-v-mariupole-neizvestnyj-nabrosilsya-s-nozhom-na-agitatorov-za-kandidata-v-prezidenty-kadry.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, artykuł o trwajacym na Ukrainie „dialogu ekumenicznym” pomiędzy nowa „ukropatriotyczną cerkwia”, a Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego, czyli fala pogromów przetacza się po Ukrainie, które przy „cichym” wsparciu władz w Kijowie urządzają „ukropatrioci”. A Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwraca się z apelami o interwencję do ONZ i OBWE;
  https://strana.ua/news/186746-upts-mp-obratilas-v-es-posle-podzhohov-i-zakhvatov-khramov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. I jeszcze jeden „njus” z „wyzwolonego” Mariupola (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) gdzie 8 lutego przed jednym z hoteli „urzedowała” banda agresywnych i pijanych ukraińskich wojskowych, która tłukła przypadkowych ludzi, których jedynym „grzechem” było to ze akurat pojawili się w poblizu. Poszkodowani skarżyli się także na brak reakcji ze strony ukraińskiej policji;
  https://strana.ua/news/186743-v-mariupole-voennye-zverski-izbili-mestnykh-zhitelej-u-hostinitsy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Wielki przyjaciel śp. Lecha Kaczyńskiego” (jak go tytułują media PISowskie) były Prezydent Gruzji oraz były gubernator Odessy Micheil Saakaszwili o tym jak to obecna Ukraina stała się „państwem upadłym” („failed state”) pogrążonym w korupcji, z czego doskonale ma sobie zdawać doskonale sprawe administracja w Waszyngtonie, i jeśli obecny prezydent Poroszenko nadal będzie nią rządził, czeka ją chaos i dezintegracja, „podobnie jak to sie stało z Jugosławią”;
  https://www.politnavigator.net/saakashvili-tramp-priznal-ukrainu-failed-state.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Takie rzeczy tylko na Ukrainie

  Nieznani żartownisie po raz kolejny zakpili z Ukraińców gotowych do uczestniczenia w dowolnej demonstracji w zamian za pieniężną gratyfikację. Tym razem udało im się zebrać w Kijowie około tysiąca osób, które za obietnicę pieniędzy demonstrowały przeciw… opłaconym mitingom.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kijow-za-obietnice-pieniedzy-protestowano-przeciw-oplaconym-mitingom-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie przemarszów „ukropatriotów”
  Marsz z pochodniami pod hasłem „Marsz prawych tradycji” zorganizowano z okazji 125-lecia organizacji Sokił (Sokół), będącej obecnie młodzieżówką partii Swoboda. Do organizatorów przyłączyli się nacjonaliści z innych ugrupowań – Prawego Sektora i C14. Według dsnews.ua w marszu wzięło udział 1,5 tysiąca osób.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ulicami-kijowa-przeszedl-kolejny-marsz-ukrainskich-nacjonalistow-video/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.