Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2019r.- 1353 dzień od nowego rozejmu.


Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin w związku z trudną sytuacją na wschodzie i południu kraju zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej o setki milionów euro pożyczek.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE rozmawiali wczoraj (18 lutego) w Brukseli o sytuacji na Ukrainie. Choć nie zapadły żadne konkretne decyzje, dali zielone światło dla nałożenia sankcji w związku z agresywnymi działaniami Rosji w regionie Morza Azowskiego.

„Potrzebujemy ukierunkowanego (…) wsparcia dla ukraińskiego południa, współpracy w zakresie infrastruktury. Dalsze rosyjskie próby destabilizacji południa Ukrainy będą bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa europejskiego”– powiedział dziennikarzom w Brukseli Klimkin, po spotkaniu z szefami dyplomacji krajów UE.

Klimkin zasugerował też, że Rosja planuje „zdusić” cały Donbas, dlatego też: „potrzebujemy infrastruktury, chodzi o drogi i koleje. Potrzebujemy wsparcia dla ludzi (…) pomóżmy im uruchomić nowe małe i średnie firmy”– dodał Klimkin.

Powinien się zwrócić przede wszystkim do swoich ukraińskich kolegów- oligarchów, którzy mają na swych kontach miliardy euro, żeby wreszcie uczciwie zaczęli inwestować na Ukrainie, a nie ją tylko okradać.

Poza tym, Klimkin oskarżył Rosję o przekształcenie tej części regionu Donbasu, który pozostaje poza kontrolą rządu Kijowa, w wielką maszynę do prania pieniędzy. Powiedział także, że Kijów nie może „pod żadnym pozorem” pozwolić Rosjanom na udział w misji monitorującej wybory prezydenckie z ramienia OBWE.

Oczywiście nie wyjaśnił tylko, dla czego jest to tak dla obecnego reżymu ważne? Czyżby szykowali się już do przeprowadzenia na masową skalę fałszerstw wyborczych, i dlatego nie pasuje im, aby ktoś spoza układu patrzył im na ręce?

Przypominam, że za nieco ponad miesiąc na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie.

Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz powiedział w Brukseli dziennikarzom, że istnieją obawy, iż Rosja będzie chciała ingerować w wybory na Ukrainie.

Ten też, nie ujawnił źródeł swojej wiedzy, ani tego na czym, ta ingerencja rosyjska w wybory na Ukrainie, ma polegać.

A poza tym, jak widzimy, szef polskiej dyplomacji jest także ambasadorem Ukrainy na forum UE. I to jest bardzo niezdrowa dla naszego kraju sytuacja.

Wczoraj ukazał się też artykuł opublikowany przez Klimkina w niemieckiej gazecie „Frankfurter Allgemaine Zeitung” („FAZ”).

Klimkin zwraca tam uwagę na to, że pojawiające się na Zachodzie głosy opowiadające się za zbliżeniem z Rosją, są one „propozycjami sprawiającymi dobre wrażenie, ale nie są dobrym pomysłem”.

Zdaniem Klimkina, wszelkie porównania obecnej sytuacji z sytuacją z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego wieku, gdy Willy Brandt i Egon Bahr wdrażali swoją politykę wschodnią, polegającą na zbliżeniu ze Związkiem Sowieckim, są „chybione”. Klimkin przypomniał, że wtedy Moskwa akceptowała ustalony w Jałcie status quo w Europie, a Zachód pogodził się de facto z podziałem kontynentu.

„W zamian za bardziej stabilny pokój i minimalną możliwość poprawy sytuacji praw człowieka Zachód dał Związkowi Sowieckiemu to, czego potrzebował. Obie strony postanowiły zbliżyć się do siebie. ZSRR z powodów utylitarnych, Zachód z powodów humanitarnych”– wyjaśnił Klimkin.

Dlatego też jest on zadania, że obecna Rosja nie spełnia warunków podobnego porozumienia. „Rosja zabiega dziś nie o akceptację status quo, lecz o jego zasadniczą zmianę. Chce odzyskać swój kawałek globalnego ciasta, począwszy od Ukrainy”– napisał w „FAZ” Klimkin.

„Nie wolno nam dać się omamić: Rosja może mówić o drugich Helsinkach, lecz ma na myśli drugą Jałtę”– ostrzegł Klimkin zaznaczając, że celem Kremla jest przywrócenie statusu wielkiego mocarstwa.

No i w tym miejscu warto by było zapytać się Klimkina: „no i co w tym złego, że Rosja usiłuje odzyskać status wielkiego mocarstwa”?

W dalszej części swego artykułu, opublikowanego na łamach niemieckiej gazety, Klimkin oznajmia, że od czasu aneksji Krymu Rosja znajduje się w niebezpiecznym „krwawym szale” i stawiając się „ponad prawo międzynarodowe”. Zastrzegł on jednak, że Ukraina nie wróci pod kuratelę Rosji, „ani dziś, ani jutro, ani pojutrze”.

I głupio gada, bo nie wie, że w polityce nigdy nie mówi się „nigdy” 🙂

Szef ukraińskiej dyplomacji postraszył też niemieckich czytelników „FAZ”, że celem gazociągu „Nord Stream 2” jest „niewolnictwo– łagodne i niemal nieodczuwalne w życiu codziennym”.

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaapelował do Zachodu o solidarność z jego krajem, która „jest wyborem i kwestią zasad oraz wartości”.

Jego zdaniem celem Władimira Putina jest „zemsta za epokę Gorbaczowa”. „Dlatego proszę: pozostańcie solidarni i szczerzy. Czas na zbliżenie z Rosją nadejdzie, ale dopiero wtedy, gdy Rosja powróci do przestrzegania prawa międzynarodowego”– tym apelem zakończył swój wczorajszy artykuł w „FAZ”– szef ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkin.

https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/aussenminister-der-ukraine-pawlo-klimkin-zu-russland-und-nord-stream-2-16046128.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W czasie minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały terytorium DRL w godzinach, od 07:35 do 22:55, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (67 min) i 82 mm (22 miny), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (27 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano rejon: Gorłówki (osiedle Gołmowski i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz Zajcewo i Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim) oraz Doniecka (teren lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz wieś Żabiczewo- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej, Krutoj Bałki, Spartakusa i Staromichajłowki), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka). W rezultacie tych ostrzałów, na osiedlu Gołmoski w Gorłówce, zostało uszkodzonych pięć mieszkań: przy ulicy Sowieckiej Armii nr. 1 m.8, nr. 2 m.1 i nr. 3 m.3 oraz przy ulicy Zamiejskiej nr. 19 m. 12 i 14.
Łącznie na terytorium DRL spadły 162 pociski, wobec 263 z dnia poprzedniego.

Poza tym, w dniu wczorajszym na terenie Doniecka miały miejsce dwa zamachy terrorystyczne. Pierwszy na ulicy Puszkina nr. 2 w wyniku czego została uszkodzona podstacja gazowa oraz przy ulicy Kobozewa nr. 70 gdzie uszkodzona została elewacja znajdującego się tam bloku wielorodzinnego. W tej chwili trwa ustalanie sprawców tych incydentów (trzy filmy dokumentujące te wydarzenia znajdują się poniżej, w części filmowej).

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (13 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (24 wystrzały), 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Katerinowki (07:35), Nowotoszkowskoje (09:20), Oriechowa (10:25) oraz Nowoaleksandrowki (18:10) i Troiczkoje (20:47), w stronę: Mołodzieżnoje, Donieckiego i Kalinowa. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 27 moździerzy i nieustalona ilość pocisków kaliber 12,7 mm.

Strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 лютого 2019 року.

18 лютого російські окупаційні війська 12 разів порушили режим припинення вогню, з них 10 разів – із застосуванням артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм із витратою 117 снарядів та мін. Окрім того, ворог вів вогонь по українських укріпленнях із протитанкових ракетних комплексів, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник шість разів обстріляв наші опорні пункти:
зі ствольної артилерії калібру 122 мм, протитанкових ракетних комплексів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
зі ствольної артилерії калібру 122 мм та, вдруге, з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів – поблизу села ВОДЯНЕ;
з озброєння бойових машин піхоти та ручних протитанкових гранатометів – біля селища ОПИТНЕ;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
зі стрілецької зброї – в районі міста МАР’ЇНКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупантами здійснено також шість обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил:
двічі – із мінометів калібрів 120 та 82 мм, а також зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
двічі – з мінометів 120-ого та 82-ого калібрів – біля селища міського типу НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту ТРАВНЕВЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ.

В ході бойових дій четверо військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

Підрозділи, що обороняються, подавляли ворожий вогонь застосуванням чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 18 лютого дев’ять окупантів знищено та одного взято в полон.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв наші позиції.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” – двічі з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ГНУТОВЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” – з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu wsi Sokolniki (ŁRL):

I z Dokuczajewska na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.02.2019r.- 1353 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciąg dalszy skandalu z wyświetlaniem w jednym z centów handlowych w Kijowie („Gorodok Gallery”) hitlerowskiej flagi, podczas gdy równoczesnie ulicami stolicy Ukrainy kolejny juz raz maszerowali banderowcy oraz neonaziści. Jak można sie było spodziewać, administracja centrum wina za wydarzenie obwiniła „hakerów” którzy jakoby włamali sie do jej systemów;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4066644-v-kyeve-khakery-vzlomaly-systemu-trts-y-pokazaly-svastyku
  Ps. Te zdjęcia są chyba „inspiracja” dla Tuska…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I komu tu wierzyć? ‚generalissimus” Poroszenko opowiada ze to USA wstrzymały wszelkie rozmowy z Rosją z powodu „kryzysu na Morzu Azowskim”;
  https://strana.ua/news/186866-poroshenko-zajavil-chto-vlasti-ssha-iz-za-plenenija-ukrainskikh-morjakov-otmenili-vse-vstrechi-s-rossijanami.html
  A tymczasem „dobry wujcio Ukrainy z USA”, czyli specjalny wysłannik departamentu USA d/s Ukrainy Kurt Volker opowiada ze to Rosja wstrzymała wszelkie rozmowy oczekujac na wyniki wyborów prezydenckich na Ukrainie;
  https://www.svoboda.org/a/29776052.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o ‚wojnie” jaka toczy się w podległym Arsenowi Awakowowi MSW Ukrainy, gdzie przeciwko jego władzy faktycznie wystąpiła ukrobezpieka (SBU) wspomagana przez Prokuraturę Generalną Ukrainy. Konflikt ów ma być według ukraińskich dziennikarzy kolejnym przejawem „wojny” jaką od dawna toczą ze sobą Awakow oraz Poroszenko, dla przypomnienia onegdaj aresztowano syna Awakowa pod zarzutem korupcji podobno właśnie za osobistym przyzwoleniem „generalissimusa”;
  https://strana.ua/articles/analysis/186418-kak-ukrainskie-siloviki-hotovjatsja-i-otnosjatsja-k-bespokojnomu-martu-2019-hoda.html
  I w temacie, wczorajsza „bnaderowsko – neonazistowska heca” zorganizowana pod siedzibą MSW Ukrainy mogła być własnie jednym z „odprysków” owej „wojny”, gdyż stojacy za „protestem” (przeciwko ostatnim działaniom policji wobec „ukropatriotów”) członkowie ugrupowania „C 14” zwani są powszechnie na Ukrainie „tituszkami SBU”;
  https://strana.ua/news/186831-bandera-vstavaj-video-s-marsha-natsionalistov-u-sten-mvd-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie kolejnej rocznicy tzw. rewolucji godnosci, czyli wydarzeń na Ukrainie z 2014 roku sprowokowanych i przeprowadzonych przez ówczesną ukraińską opozycję za pieniadze z Departamentu USA oraz przy wsparciu szefów dyplomacji UE (w tym ówczesnego szefa MSZ RP Sikorskiego), tzn obalenia legalnych i prawowitych władz tego państwa oraz doprowadzenia do wybuchu wojny domowej, a także próby wywołania „pełnoskalowego konfliktu z Rosją”;
  https://strana.ua/articles/186691-parasjuki-i-tajna-konservatorii-kto-sprovotsiroval-rasstrel-nebesnoj-sotni-i-predopredelil-krovavyj-khod-ukrainskoj-istorii.html
  Prowadzacy śledztwa w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie na przełomie 2013/2014 roku szef specjalnego wydziału śledczego Prokuratury Generalnej Ukrainy Horbatiuk przyznał ze z około 4,7 tysięcy śledztw wszczętych przeciwko funkcjonariuszom ówczesnego MSW Ukrainy tłumiacym protesty, zapadły wyroki skazujace tylko przeciwko 9 osobom…
  https://strana.ua/news/186875-hlava-upravlenija-spetsrassledovanij-hpu-horbatjuk-rasskazal-kak-rassledovalis-dela-o-prestuplenijakh-protiiv-evromajdana.html
  I jeszcze w temacie powiazanym z rocznica tzw. kijowskiego majdanu, Prokuratura Generalna Ukrainy tłumacząc się wobec żądań skonfiskowania majątku zbiegłego do FR byłego prezydenta Ukrainy Janukowycza wyjaśniła że nie moze tego zrobic ponieważ przepis o takich działaniach wprowadzono juz po popełnieniu przez Janukowycza przestępstwa (tzw. zdrady państwowej za co go na Ukrainie skazano). Ale co warte przypomnienia, nie przeszkadza to politykom powiązanym z Poroszenką w wykupywaniu owego majątku;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4066607-konfyskatsyia-ymuschestva-yanukovycha-nevozmozhna-hpu

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „By na pomajdanowej Ukrainie żyło sie lepiej , ale tylko wybranym!”. Popularny ukraiński portal ‚Naszi Groszi” zajmujacy się tropieniem korupcji na Ukrainie, poinformował ze w centrum Kijowa bez jakichkolwiek pozwoleń wznoszony jest wielopietrowy budynek, którego właścicielem ma być Oksana Biłozir ukraińska śpiewaczka, uhonorowana tytułem „Ludowego Artysty Ukrainy”, obecnie parlamentarzystka z frakcji „Blok Poroszenki”, prywatnie MATKA CHRZESTNA DWÓJKI DZIECI POROSZENKI;
  https://strana.ua/news/186912-oksana-bilozir-nachala-nezakonnuju-strojku-v-tsentre-kieva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Haniebna zdrada” popularnego ukraińskiego dziennikarza, a onegdaj jednego z czołowych „ideologów kijowskiego majdanu” Dmytro Gordona który ogłosił że „UKRAIŃCY I ROSJANIE TO BRACIA KTÓRYCH STARAJĄ SIE PORÓŻNIĆ POLITYCY”. Gordon ogłosił to w wywiadzie udzielonym jednemu z rosyjskich ‚Youtuberów” we Wiedniu czyli w bezpiecznej odległosci od „łap ukropatriotów oraz ukrobezpieki”…
  https://strana.ua/news/186959-hordon-dal-intervju-dudju-rasskazal-o-tom-kak-vernut-druzhbu-s-rossiej.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tymczasem pojawiły się informacje ze w mieście Smiła w obwodzie sumskim, gdzie w końcu zeszłego roku doszło do „buntu mieszkańców” w zwiazku z odcięciem im ogrzewania (za długi wobec przedsiębiorstwa energetycznego) pod koniec lutego ukrobezpieka (SBU) przeprowadzi „ćwiczenia antyterrorystyczne”;
  https://strana.ua/news/186941-sbu-provedet-uchenija-v-smele-hde-proshli-protesty-naselenija-protiv-rosta-tsen-na-otoplenie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. A na „wzywolonej” przez Kijów części terytorium Donbasu, kolejne strajki w tamtejszych należacych do ukraińskiego państwa kopalniach. Poinformował o tym przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy Mychajło Wołyniec, powód protestu „standardowy”, czyli domaganie sie zaległych wypłat;
  https://korrespondent.net/ukraine/4066884-v-donetskoi-oblasty-44-shakhtera-bastuuit-pod-zemlei

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nota bene-już kilkakrotnie owe kopalnie miały otrzymać dotacje z budżetu państwa na zapłacenie należności górnikom… Jedno z dwojga pieniądze rozkradziono, albo nigdy nie było, tylko politycy uprawiali PR.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy skandalu zwiazanego z faktem sprzedaży przez obecnego Ambasadora Ukrainy w Kanadzie Andrija Szewczenki majatku jaki posidała na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie zgodnie z obowiązujacym tam obecnie prawem rosyjskim, czyli „państwa – agresora” wg Kijowa. Tzw. prokuratura Autonomicznej Republiki Krymu podlegajaca Prokuraturze Generalnej Ukrainy wszczęła przeciwko ukraińskiemu dyplomacie oficjalne śledztwo w związku z podejrzeniem ze dopuścił sie on…zdrady państwowej (!) korzystajac podczas sprzedaży majątku na Krymie z prawa rosyjskiego;
  https://strana.ua/news/186998-prokuratura-nachala-rassledovanie-po-delu-o-hosizmene-posla-v-kanade-shevchenko-portnov.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.