Wojna domowa na Ukrainie 20.02.2019r.- 1354 dzień od nowego rozejmu.


Donald Tusk- szef Rady Europejskiej, występując wczoraj (19 lutego) w ukraińskim parlamencie w Kijowie w piątą rocznicę śmierci uczestników protestów z przełomu 2013 i 2014 r. wygłosił swoje przemówienie po ukraińsku.

„Przybyłem do was w piątą rocznicę dramatycznych wydarzeń na Majdanie, w rocznicę rewolucji godności, by podziękować wszystkim Ukraińcom. Przyjechałem jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale także jako Polak, wasz najbliższy sąsiad i serdeczny przyjaciel”– powiedział Tusk do ukraińskich parlamentarzystów, którzy hurtowo podejmują i podejmowali ustawy gloryfikujące ukraińskich zbrodniarzy i twórców zbrodniczej ideologii- nazizmu.

„Chcę powiedzieć tu i teraz: nie ma sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy, a mówiąc prościej: nie ma Europy bez Ukrainy”– podkreślił Tusk podczas uroczystej sesji ukraińskiej Wierchownej Rady.

Według Tuska, jedynie ten, kto jest solidarny z Ukrainą, ma prawo nazywać się Europejczykiem. „Ten, kto gotów jest sprzedać Ukrainę– stwierdził Tusk– sprzedaje przyszłość Europy”. Zapewnił on jednocześnie, że Ukraińcy mogą liczyć na solidarność Europy.

„Pragnę powtórzyć, że Europa nigdy nie uzna rosyjskiej agresji Krymu i nie zrezygnuje z sankcji, póki Rosja nie wykona swoich zobowiązań. UE nie pogodzi się także z żadnym aktem agresji na Morzu Azowskim. Uczynię wszystko, by Unia Europejska pozostawała pod tym względem zjednoczona”– oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Mówiąc o wydarzeniach sprzed pięciu lat na Majdanie Niepodległości, Tusk podziękował mieszkańcom Ukrainy za wytrwałość i niezłomność wobec agresji, z którą się spotkali i której towarzyszyła obojętność ze strony „wielu wpływowych graczy światowej sceny politycznej”.

„Jesteśmy z wami i chcemy nadal wam pomagać. Właśnie tutaj chcę potwierdzić pierwsze słowa z umowy stowarzyszeniowej: Unia Europejska uznaje pragnienia europejskie Ukrainy i wita jej europejski wybór”– zapewnił Tusk ukraińskich parlamentarzystów.

Na koniec powiedział, że „nie ma sprawiedliwej Europy bez niezależnej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc wprost, nie ma Europy bez Ukrainy”. Po czym dodał „Слава Україні!” („Chwała Ukrainie!”), za co zgotowano mu gorące owacje.

Ani razu się za to nie zająknął o trudnych momentach wspólnej historii. O sprawiedliwości historycznej i prawdy, której domaga się ponad sto tysięcy polskich ofiar dokonanego na nich przez Ukraińców ludobójstwa. Nie pochylił się nad problemem odradzającego się ukraińskiego nacjonalizmu, który doprowadził do tych zbrodni. Udał, że nie stanowi żadnego problemu kwestia heroizacji banderowskich ludobójców i twórców prowadzącej do ludobójstwa ideologi.

Czy w świetle tego hołdu kijowskiego, do którego posunął się były wieloletni szef polskiego rządu, możemy się dziwić, że żadna z polskich krzywd nie została załatwiona, i nie dość tego utwierdziła Ukraińców w swej postawie zaprzeczającej wszystkiego.

Niestety ktoś w Polsce nad tym usilnie pracował, i jak się okazuje jedną z takich osób był premier polskiego rządu, obecnie pełniący prestiżową funkcję szefa Rady Europejskiej UE.

I już z samego tylko tego powodu (pomijając inne jak np. korupcja czy też przyzwolenie na bezprawie, z czym mieliśmy do czynienia choćby przy aferze „Amber Gold”) stało się dobrze, że ta formacja nie rządzi w Polsce. I mam nadzieję, że już nigdy nie będzie rządzić.
To nie była partia Polaków kierujących się wyłącznie polskim interesem narodowym, tylko co najwyżej obcym i swoim prywatnym.

Dlatego też twierdzę, że przez tą wczorajszą swoją obecność w ukraińskim parlamencie jak i wygłoszone w nim wiernopoddańcze przemówienie, Tusk przegrał- w oczach przyzwoitych Polaków- wszystko co miał jeszcze do przegrania.

Niedobre zakończenie tej złej kariery politycznej zgodnie ze słowami wcześniejszego premiera- Leszka Millera, który stwierdził, że „prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna”.

Tusk właśnie zakończył źle.

Na zakończenie dodam, że Tuskowi w Kijowie towarzyszył jego kolega partyjny, a obecnie lansowany na lidera opozycji- Grzegorz Schetyna, który jeszcze przed swoim wyjazdem zadeklarował na swojej stronie na Twitterze, że „zabiorę głos jako przedstawiciel Polski, będę mówić o ostatnich pięciu latach, bo właśnie pięć lat temu to był czas zwycięskiego Majdanu, ale także rosyjskiej agresji na Donbas. Wiele się zdarzyło przez te ostatnie pięć lat, ale dzisiaj musimy tak samo wyraźnie jak wtedy, mówić o aspiracjach Ukrainy do Europy, o tym, że droga z Kijowa do Brukseli wiedzie przez Warszawę„.

A tak było wczoraj w Wierchownej Radzie:

Na koniec nasuwa się pytanie: kogo i co reprezentował Schetyna w Wierchownej Radzie w Kijowie? Polskę?

https://twitter.com/eucopresident,

https://twitter.com/schetynadlapo.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 07:25 do 23:00, podobnie jak przedwczoraj- 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (44 miny) i 82 mm (33 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (11 wystrzałów), granatników: AGS-17 (63 granaty) i SPG-9 (17 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 183 pociski, wobec 162 pocisków z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Szirokaja Bałka oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), rejon Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center”, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja i wieś Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa, Wasilewki i Krutoj Bałki), a także południowy odcinek frontu (Dzierżyńskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy w rejonie Doniecka: w samym Doniecku na osiedlu kopalni Trudowskaja na ulicy Bezleśnej nr. 2 i w Aleksandrowce na ulicy Gorkiego nr. 39, a także w Wasilewce przy ulicy Leśnej nr. 11 i 12.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: cięzkiej artylerii kaliber 122 mm (3 pociski) oraz moźdizerzy kaliber 120 (39 min) i 82 mm (19 Min), a także granatników: AGS-17 (18 granatów), RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Katerinowki (07:00), Oriechowo-Donieckij (07:20), Troiczkoje (09:20), Zołotoje-4 (18:10) oraz Nowotoszkowskoje (22:20 ) i Ługańskoje (00:00), w stronę: Mołodzieżnoje, Sokolników, Kalinowa, Zołotoje-5 oraz Donieckiego i Kalinowki.

Strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 лютого 2019 року.

19 лютого російські окупаційні війська 16 разів порушили режим припинення вогню. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, було застосовано 15 разів із загальною витратою 387 снарядів та мін калібрів 122, 120 та 82 мм. Від початку поточного року це – найбільше застосування противником засобів вогневого ураження.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти п’ять разів обстріляли позиції наших захисників:
з артилерійських систем калібру 122 мм – поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм і, вдруге, з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
двічі, з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ГНУТОВЕ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник 11 разів обстріляв українських захисників:
чотири рази – один обстріл із артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм, другий – з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 82 мм, третій – з мінометів калібру 120 мм і четвертий – з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
тричі – один обстріл із мінометів калібру 82 мм, другий – із зенітної установки ЗУ-23-2, і третій – зі станкових гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
двічі – з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів – поблизу села КАТЕРИНІВКА;
з мінометів калібру 82 мм, бойової машини піхоти БМП-1, станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів – біля селища міського типу ЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

На кожен ворожий обстріл підрозділи Об’єднаних сил відповідали вогнем чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 19 лютого трьох окупантів знищено та трьох поранено.

Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв наші позиції у смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” із мінометів калібру 82 мм із витратою 15 мін, а також станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Wasilewki k/Doniecka:

Oraz z Doniecka:

A także z Donieckiego (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

W Debalcewie obchodzono wczoraj czwartą rocznicę wyzwolenia.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.02.2019r.- 1354 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, w Kijowie zatrzymano byłego naczelnika jednego z departamentów ukraińskiej policji który miał się zajmować sprzedażą informacji z bazy danych MSW Ukrainy „półświatkowi kryminalnemu”;
  https://strana.ua/news/187076-pravookhraniteli-razoblachili-byvsheho-politsejskoho-rukovoditelja-torhovavsheho-informatsiej-iz-baz-dannykh-mvd.html
  W obwodzie chersońskim odbył się proces ukraińskiego wojskowego („zołnierza kontraktowego”) zatrzymanego jeszcze we wrześniu zeszłego roku pod zarzutem handlu bronią oraz amunicją z tzw. strefy OZS na Donbasie. Przestępcę w mundurze skazano na 3 lata pozbawienia wolnosci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4067129-voennoho-posadyly-na-try-hoda-za-sbyt-oruzhyia-yz-zony-oos
  Plus w Chersoniu przed jednym ze sklepów ktoś zgubił klucze oraz…granat bojowy…
  http://www.t.ks.ua/v-hersone-vozle-magazina-nashli-granatu

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wiesci z ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu, gdzie rozszerza się strajk górników zatrudnionych w tamtejszych, należacych do ukraińskich państwowych spółek, kopalniach. Jak poinformował przewodniczący Niezależnego Zwiazku Zawodowego Górników Ukrainy Wołyniec przystąpienia do pracy odmówiło 150 górników kopalni ‚Kurachowskaja” w obwodzie donieckim (pod kontrolą Kijowa), którzy domagaja się wypłaty zaległych pensji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4067150-na-donbasse-zabastovku-obiavyly-horniaky-esche-odnoi-shakhty

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem mediomatoły.pl o przemówieniu Prezydenta Rosji do rosyjskich parlamentarzystów;
  https://www.o2.pl/artykul/putin-grozi-wycelowaniem-nowej-broni-w-stany-zjednoczone-6351512478005377a
  A tak naprawdę prezydent FR Putin mówił o „zwierciadlanej odpowiedzi na działania USA”, czyli zerwanie układu INF oraz rozmieszczenie ich rakiet w Europie skad w „10 minut beda mogły doleciec do Moskwy”;
  „Россия не оставит без ответа размещение американских ракет в Европе
  Если США это сделают, то они резко обострят ситуацию, это угроза для России, заявил Путин.
  Подлетное время американских ракет до Москвы составит около десяти минут.
  Россия предусмотрит зеркальные ассиметричные действия на случай размещения такого оружия в Европе, заверил глава государства”
  Poinformowął takze o nowych rodzajach uzbrojenia mających wejść na stan rosyjskich sił zbrojnych, ale w celach obronnych i jednocześnie stwierdził także że droga do dialogu z USA jest w dalszym ciągu „otwarta”;
  „Мы хотим дружеских отношений с США, заявил глава государства”;
  https://ria.ru/20190220/1551106999.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. A na Ukrainie trwa histeria w zwiazku z zakończoną niedawno Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa podczas której ZACHÓD MIAŁ „ODDAĆ” UKRAINĘ ROSJI. Tym razem w tej sprawie wypowiedział się Ajder Mużdabajew „zbiegły” na Ukrainę z Rosji „aktywista krymsko – tatarski” (rodem spod Moskwy), który porównał spotkanie do „niesławnego” spotkania w Monachium w 1938 roku i napisał ze „Zachód oddaje Ukrainę publicznie i bezwstydnie” sankcje przez niego wprowadzane wobec FR są fikcyjne przy jednoczesnym wzroście obrotów handlowych;
  https://glavred.info/opinions/10050527-zapad-sdaet-ukrainu-publichno-i-bezzastenchivo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. O krwawych porachunkach pomiędzy „ukropatriotami”. W Mirohorodzie (obwód połtawski) sąd skazał na 10 lat wiezienia byłego radnego miejskiego z frakcji ‚Partia Radykalna” (Ołeha Laszki) który miał zlecić dokonanie zabójstwa radnego z frakcji banderowskiej partii „Swoboda”, do którego miało dojść latem 2017 roku (został on pobity przed własnym domem w wyniku czego zmarł w szpitalu);
  https://korrespondent.net/ukraine/4067246-deputat-radykal-yz-myrhoroda-poluchyl-10-let-za-ubyistvo-kollehy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacja że Izrael zwrócił się do INTERPOLU z międzynarodowym nakazem aresztowania ukraińskiego oligarchy Ołeksandra Granowskiego, bliskiego współpracownika „generalissimusa” Poroszenki, zwanego jego „adiutantem”, obecnie parlamentarzystą z frakcji „Blok Poroszenki”. Granowski oskarżany jest przez stronę izraelską o to ze w latach 2012 – 2016 dokonał wyłudzeń oraz oszustw na sumę 60 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/187079-interpol-objavil-v-rozysk-biznesmena-hranovskoho-kotoroho-v-izraile-podozrevajut-v-moshennichestve-i-khishchenii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko pojawił się na posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ gdzie straszył Rosją która chce „na pełną skalę (który to już raz?) wtragnąć na Ukrainę”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-ato/2644577-donbass-naev-prodemonstriroval-delegacii-ssa-dokazatelstva-vooruzennoj-agressii-rf.html
  A szef tzw. sztabu OZS (dawniej ATO) generał Najew, który ma krewnych w FR i najbliższa rodzine z rosyjskimi paszportami, pokazywał delegacji z USA (w składzie m.in szefowej jednej z komisji senackich oraz Ambasador USA na Ukrainie) „dowody” potwierdzajace „wtragniecie Rosji na Ukrainę”. Jednak nie byli to wzięci do niewoli „rosyjscy specnazowcy”, czy tez spalone „rosyjskie czołgi”, a jakieś popalone odłamki plus „dron” który kazdy może sobie kupić w sklepie internetowym (kiedyś podawałem nawet tutaj linki do sklepów w FR które się tym zajmują);
  https://www.ukrinform.ru/rubric-ato/2644577-donbass-naev-prodemonstriroval-delegacii-ssa-dokazatelstva-vooruzennoj-agressii-rf.html#

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy napadu zakończonego śmiercią, na aktywistkę z Chersonia Katerinę Handziuk. Ukromedia informują że główny podejrzany o zlecenie dokonania napadu, czyli przewodniczacy chersońskiej rady obwodowej (samorzadu regionalnego) Władisław Manher nie dość że został wypuszczony z aresztu i jak gdyby nic pełni swoje obowiązki służbowe to jeszcze odmawia złożenia jakichkolwiek zeznań w sprawie w kórej jest jakby nie było „głownym figurantem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4067404-delo-handzuik-manher-otkazyvaetsia-davat-pokazanyia

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Jeszcze trochę o cichej dyplomatycznej wojnie miedzy Ukraina a…Izraelem.

  Od początku roku Izraelczycy zawrócili z lotniska w Tel Awiwie pięciuset Ukraińców. Kijów nie pozostaje dłużny i nie wpuszcza m.in. chasydów.
  Oba kraje wręcz licytują się na liczbę odesłanych ze swoich lotnisk przyjezdnych. Od początku roku Izraelczycy odesłali 503 Ukraińców. Twierdzą, że przylatują do nielegalnej pracy. Z kolei ukraińskie służby graniczne na lotniskach (przeważnie na podkijowskim lotnisku Boryspol) nie przepuściły 96 obywateli Izraela. Powód? Przeważnie dlatego, że Izraelczycy wykazali się zbyt małą ilością środków finansowych na deklarowany pobyt, albo nie potrafili określić w jakim celu przylecieli. Ukraińcy twierdzą również, że z Izraela przylatuje sporo seks-turystów.
  W dodatku w Izraelu mieszka (i ma izraelskie obywatelstwo) spora rzesza emigrantów z Ukrainy. Takich, którzy wyjeżdżali jeszcze w latach 80. i 90. Zresztą liczba obywateli Ukrainy udowadniających żydowskie korzenie i pragnących zostać obywatelami Izraela również rośnie. W ubiegłym roku tzw. repatriantów było ponad 6,5 tys., czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.
  https://belsat.eu/pl/news/na-lotniskach-toczy-sie-cicha-wojna-miedzy-izraelem-a-ukraina/

  Polubione przez 3 ludzi

  • To nie jest ‚cicha wojna” jak dezinformuja w „giedroyciowskim” Biełsacie skoro wypowiada się na ten temat wiceminister MSZ Ukrainy, o czym tutaj pisałem. Chyba że tym MASONOM chodzi o to ze jest to „ciche” dla ogłupianych przez nich Polaków…

   Polubione przez 2 ludzi

 10. W temacie cichej wojny dyplomatycznej na linii Izrael-Ukraina
  Media w Izraelu opisują jak to w jednym z centów handlowych schody podswietlane były w kolorze nazistowskiej/hitlerowskiej flagi.
  https://www.timesofisrael.com/staircase-in-ukraine-mall-decorated-with-giant-swastika/
  Nie pomogły tłumaczenia ukraińskich służb, że incydent jest sprawka hakerów (domyślnie z FR) -Izrael domaga się przeprosin.
  Komentarz: Coś sadze, że po klęsce dyplomatycznej nagonki na Polskę ( ambasador USA beształ Izrael za pochopne słowa!) władze Izraela wzięły na celownik Kijów. Z czego bardzo się cieszę 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jest sukces
  Ukraina (w końcu) sprzedała aktywa Gazpromu zajęte w ramach długu wynikającego z wyroku ukraińskiego sadu. Dla przypomnienia sad w Kijowie nałożył na Gazprom grzywnę w wysokości ponad 170 MILIARDÓW hrywien (kara+karne odsetki) za „praktyki monopolistyczne”. Teraz udało się ściągnąć cześć tych należności, całe…40 milionów hrywien.
  https://www.cire.pl/item,176427,1,0,0,0,0,0,ukraina-sprzedala-zajete-aktywa-gazpromu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.