Wojna domowa na Ukrainie 21.02.2019r.- 1355 dzień od nowego rozejmu.


Donald Tusk wszedł w przechodzone kapcie Lecha Wałęsy i też zaczął kolekcjonować tytuły doktora honoris causa. Tym razem we Lwowie.

W auli Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki powitano wczoraj (20 luty) Donalda Tuska owacją na stojąco. Na początku uroczystości odśpiewano hymny Ukrainy i Unii Europejskiej. Podczas laudacji rektor uniwersytetu Wołodymyr Melnyk podkreślał, że Tusk jako polityk, a szczególnie szef Rady Europejskiej, zawsze traktował temat Ukrainy jako kluczowy.

„Słowa, które za chwilę powiem, dedykuję mieszkańcom Lwowa i Gdańska, Ukraińcom i Polakom. Chciałbym bardzo, aby moje przesłanie trafiło do uszy i serc także moich rodaków”– tak zaczął swoje przemówienie szef rady Europejskiej.

„Jestem polskim patriotą i równocześnie zdeklarowanym europejczykiem. Nie widzę tu żadnego konfliktu. Wręcz przeciwnie. Jestem polskim patriotą i bardzo kocham Polskę i bardzo kocham Ukrainę. Nie widzę w tym żadnego paradoksu. Dla mnie osobiście, i mam w tym doświadczenie, kochać Polskę i Ukrainę to jak kochać swoją matkę i zakochać się w dziewczynie. Na pewno wiecie o czym mówię”– powiedział Tusk.

„Nowe tysiąclecie wymaga, by Ukraińcy i Polacy stali się wolni od wspomnień z przeszłości. Powinniśmy budować lepszą przyszłość dla wszystkich. Szanujmy pamięć o ofiarach z przeszłości, ale nie wprowadzajmy jej w przyszłość, bo to droga donikąd. Doświadczenia przeszłości nauczyły nas nowego spojrzenia na patriotyzm i tożsamość narodową. Szukamy tego, co nas łączy”– dodał szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

„Nie ma dziś chyba kraju, który bardziej niż Polska doceniałby rolę niepodległej Ukrainy w Europie i życzliwie wspierał jej proeuropejskie dążenia”– podkreślił Tusk podczas uroczystości na lwowskim uniwersytecie.

Doktorat honoris causa wręczony we Lwowie to zaledwie jeden z elementów fety, jaką Ukraińcy urządzili na cześć Tuska. We wtorek Tusk przemawiał podczas uroczystej sesji ukraińskiego parlamentu, którego uroczysta sesja poświęcona była „piątej rocznicy początku zbrojnej agresji Rosji przeciw Ukrainie”. Zaproszony na tę uroczystość Tusk wygłosił przemówienie w języku ukraińskim.

Tym razem, w okolicznościowym przemówieniu Tuska na uniwersytecie we Lwowie, było przesłanie, że „nowe tysiąclecie wymaga, by Ukraińcy i Polacy stali się wolni od wspomnień z przeszłości”. A więc uważa on, że przeszłość należy zamieść pd dywan, gdyż przeszkadza ona naszemu pojednaniu.

Propozycja bardzo dobra, ale wyłącznie z punktu widzenia Ukraińców, którym właśnie zależy na tym aby do przeszłości nie wracać. A jeśli już wracać to według ich jej wizji.

Jak więc te słowa współbrzmią z inną frazą jaką ogłosił we Lwowie Tusk, że „jestem polskim patriotą i bardzo kocham Polskę”.

Nie wiem, jak można być „patriotą i bardzo kochać Polskę”, zapominając o Polakach- ofiarach bestialskiego ukraińskiego ludobójstwa i o bliskich tychże ofiar?

No chyba, że swoje przekonania ubierze się w bardzo nośną formułę retoryczną, że jest to miłość do matki, którą dzieli się z miłością do dziewczyny- jak to wyraził pokrętnie Tusk.

Tylko, że w tym konkretnym przypadku: „matki”-Polski i „dziewczyny”-Ukrainy, jego „matka” została w przeszłości wyjątkowo brutalnie potraktowana. Czy wzt. namawia on nas abyśmy mimo wszystko wybrali miłość do fałszywej i złej „dziewczyny„? Bo przecież tu w żaden sposób nie da się tych „miłości” pogodzić razem, bo to jest namawianie ofiar, żeby wybaczyły swym bezkarnym sprawcom najcięższą zbrodnię dokonanej na nich-ludobójstwie.

Ciekaw jestem, czy gdyby „dziewczyna„-Ukraina Tuska, zabiła jego „matce” dzieci, to nadal utrzymywałby, że kocha je tak samo?

To co powiedział i zrobił w ciągu ostatnich dwóch dni na Ukrainie Tusk, i to nie w imieniu Polski, bo nie był tam wysłany jako jej przedstawiciel (a tym bardziej nie w imieniu Polaków, szczególnie ofiar bliskich dokonanego na nich przez Ukraińców ludobójstwa) jest budowaniem swojej popularności politycznej, licząc na głosy ukraińskiej diaspory w Polsce i sponsoring od ukraińskich oligarchów, na nierozliczonym cierpieniu znacznej części Polaków.

Tak więc, to nie żaden „patriotyzm” przemawia przez Tuska tylko zwykłe zaprzaństwo wobec- jak to określił- swojej „matki”. Bo matka jest tylko jedna, a dziewczyny są różne. Często z nieciekawą przeszłością. I taka też jest ta jego „dziewczyna”-Ukraina. I dlatego nie przekona on tych co są Polakami, żeby pokochali taką wątpliwej moralności dziewkę.

Tym bardziej, że już dawno temu- u zarania III RP, Tusk wyjaśnił, że według jego światopoglądu: „polskość („matka”) to nienormalność” [1]. I w tym kontekście wszystko staje się jasne, co miał na myśli Tusk mówiąc o „miłości”.

[1]. Polak rozłamany, „Znak”, listopad-grudzień 1987, s. 191.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze ostrzeliwując z przerwami terytorium DRL w godzinach, od 07:20 do 22:15, ponownie 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzili oni przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (49 min) i 82 mm (36 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 55 wystrzałów), granatników: AGS-17 (113 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i im. Izotowa- na obrzeżach Gorłówki oraz przedmieścia Dolomitnoje- w łuku swiatłodarskim), Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center”, teren osiedla przy kopalni Trudowska oraz Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej i znajdującej się koło niej- Krutoj Bałki), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów: został trafiony pociskami wystrzelonymi przez BMP-2 transformator wysokiego napięcia znajdujący się we wsi Komarowo na przedmieściach Gorłówki- w efekcie zostało pozbawionych dopływu prądu 3071 abonamentów oraz szkoła podstawowa nr. 10 i przedszkole „Raduga”, a także na przedmieściach Jasinowatej, uszkodzone zostały- również w wyniku ostrzelania przez BMP-1, dwa domy budynki mieszkalne znajdujące się przy ulicy Gogola nr. 20 m. 2 i Pobiedy nr. 10 oraz w Krutoj Bałce dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Szerokiej nr. 19.

Łącznie minionej doby na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 260 pocisków, wobec 183 z dni poprzedniego.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej haubicy kaliber 152 mm (18 pocisków), moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (4 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (13 wystrzałów) i granatników SPG-9 (8 granatów), a także ciężkiej broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Popasnej (06:05), Katerinowki (06:30), Ługańskoje (15:20 i o 19:40) oraz z Zołotoje-4 (18:00) i Nowozwanowki (21:05), w stronę: Kalinowa, Mołodzieżnoje, Łozowoje, Zołotoje-5 i Łogwinowa. W efekcie tych ostrzałów, w miejscowości Zołotoje-5 został uszkodzony dom jednorodzinny na ulicy Pocztowej nr. 26.

Łącznie na ostrzeliwane terytorium ŁRL spadło 41 pocisków.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 21 лютого 2019 року.

20 лютого російські окупаційні війська 13 разів порушили режим припинення вогню, з них 11 разів – із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями із витратою 125 мін калібрів 120 та 82 мм. Окрім того, ворог обстрілював укріплення підрозділів Об’єднаних сил із озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також по наших захисниках вівся прицільний снайперський вогонь.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник сім разів обстріляв наші опорні пункти:
двічі, з мінометів калібру 120 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
двічі, з мінометів калібру 120 мм – поблизу села ВОДЯНЕ;
двічі, спочатку з мінометів калібру 120 мм, а пізніше – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту ШИРОКИНЕ;
зі снайперської зброї – в районі міста МАР’ЇНКА.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупантами здійснено шість обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил:
двічі, з мінометів 82-ого калібру, озброєння бойових машин піхоти та гранатометів різних систем – біля селища міського типу НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі, з мінометів калібрів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
з мінометів калібру 82 мм, а також зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу селища НОВОТОШКІВСЬКЕ.

В ході бойових дій один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав смертельне поранення.

Підрозділи, які зазнали вогневого впливу противника, відповідали на ворожий вогонь застосуванням усіх наявних чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 20 лютого одного окупанта знищено та двох поранено.

Від початку поточної доби вогонь по наших позиціях ворог не відкривав.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na koniec tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Wasilewki w rejonie Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.02.2019r.- 1355 dzień od nowego rozejmu.

 1. I gdzie te tysiące kilometrów wyremontowanych i wybudowanych dróg, obiecywanych przez PiS.

  Roztrwonić pieniądze na skorumpowanie wyborców, każdy głupi bolszewik-faszysta potrafi. Ale wybudować coś trwałego, już tylko niektórym dano.

  PiS-stąd!!!!!!!!!!!!

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Szykuje się wygrana „Pietruchy” na Ukrainie i to prawdopodobnie już w pierwszej turze. Szarij pokazał materiał z którego wynika ze poobsadzał on komisje wyborcze swoimi „mężami zaufania”. Oficjalnie na Ukrainie jest 44 kandydatów na prezydenta, ale liczy sie tylko mniej niż tuzin, reszta to „kukły” pozostałych kandydatów (najwięcej z nich miał wysunąć Poroszenko), ale kazdy z „kandydató” ma prawo do umieszczania w komisjach wyborczych własnych „mężów zaufania”;
   https://peremogi.livejournal.com/43428404.html
   Ps. I co na to „walczący zażarcie o wolność i demokrację” Zachód?!

   Polubione przez 3 ludzi

   • „I co na to „walczący zażarcie o wolność i demokrację” Zachód?!”- realizuje PO trupach politykę okrążania Rosji, mając nadzieję na dokonanie w niej „kolorowej rewolucji”, albo jak tak się nie da- wywołanie otwartego konfliktu zbrojnego.

    Tusk chyba to w ciągu ostatnich dni udowodnił, jak oni są zdeterminowani?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

 2. Ciąg dalszy z masowym przekupywaniem wyborców w Dnieprze, gdzie „wypłaty” za „prawidłowo oddane głosy poparcia” otrzymywano w siedzibie rady miejskiej. Ukrobezpieka (SBU) poinformowała że za całą „wyborczą piramidą” miał stać ukraiński parlamentarzysta z frakcji ‚Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko, Rusłan Bohdan;
  https://strana.ua/news/187301-v-sbu-zajavili-chto-deputat-ot-batkivshchiny-ruslan-bohdan-finansiroval-podkup-izbiratelej.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Tymczasem przypomniał o sobie Sławomir Nowak „polski specjalista” będacy obecnie szefem ukraińskiej państwowej agencji drogowej „Ukrawtodor”, który w ukromediach tłumaczył oburzony Ukraincom dlaczego jedna z głownych tras na Ukrainie, Kijów – Odessa wygląda jakby toczyła sie na niej wojna. Według Nowaka na kapitalny remont trasy nie ma po prostu pieniędzy dlatego też ma byc ona remontowana odcinkami;
  https://korrespondent.net/business/economics/4067702-ukravtodor-obiasnyl-uzhasnoe-sostoianye-avtobana-kyev-odessa

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, kolejny handlarz bronią z tzw. strefy OZS zatrzymany. Tym razem okazał się nim byc były wojskowy, u którego można sobie było m.in kupic granatnik ppanc za 8 tysięcy hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4067690-byvshyi-voennyi-prodaval-hranatomety-v-zone-oos
  W Zaporożu zatrzymano kolejną grupę złodziei „specjalizujących się” w kradzieżach kabli telekomunikacyjnych. Na razie nie ma informacji czy byli to funkcjonariusz SBU;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4067821-v-zaporozhe-ukraly-partyui-kabelei-ukrtelekoma

  Polubione przez 3 ludzi

 5. MEGASKANDAL na Ukrainie z Poroszenką „w tle”. Zastępca naczelnika „Akademii Gwardii Narodowej” pułkownik Wasyl Pilipenko okazął się być „uczestnikiem kijowskiego majdanu” z lat 2013 – 2014, ale „od strony” sił wiernych prezydentowi Janukowyczowi 🙂 Dodatkowo okazało się że w 2016 roku osobiście został nagrodzony przez Poroszenke orderem Bohdana Chmielnickiego III stopnia;

  https://korrespondent.net/ukraine/4067814-zamnachalnyka-akademyy-natshvardyy-podozrevauit-v-yzbyenyy-evromaidanovtsev

  Polubione przez 2 ludzi

 6. „Cud” na Ukrainie, czyli białoruska filia „Radia Swoboda” poinformowała ze w zeszłym roku eksport węgla z Białorusi na Ukrainę wzrósł 980 razy. a jest to tym ciekawsze że Białoruś nie posiada własnych złóż węgla (z wyjątkiem węgla brunatnego). Dlatego tez „węgiel z Białorusi” to najprawdopodobniej węgiel z republik na Donbasie, który przechodzi „proces legalizacji” na Białorusi (poprzez „firmy – słupy” tam zarejestrowane). Dodatkowo okazuje się że „wegiel z Białorusi” trafia takze do Europy, a za kupowaniem go dla Ukrainy ma stać przedsiębiorstwo Centrenergo którego właścicielem jest Igor Kononenko, bliski partner biznesowy Poroszenki…
  https://strana.ua/news/187266-ukraina-mozhet-poluchat-uhol-iz-ldnr-obkhodnym-putem-sledy-vedut-k-poroshenko-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Witirany ATU” znowu w akcji? W Charkowie przy pomocy policyjnego „specnazu” zatrzymano członków „zorganizowanej grupy przestępczej” uzbrojonej m.in w broń automatyczną i granaty bojowe. Jednym z „przestępczych czynów” jakich miała się dopuscic banda był napad w zeszłym roku na charkowskiego dziennikarza oraz przygotowywanie napadów na „aktywistów obywatelskich organizacji”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4067893-v-kharkove-spetsnaz-zaderzhal-vooruzhennuui-hruppyrovku
  Z kolei we wsi Mitajewka zatrzymano mieszkańca, który zajmował się”produkcją” broni oraz amunicji, jak sam tłumaczył „w celu obrony miejscowości”, nie wyjasniajac jednak przed kim;
  https://korrespondent.net/ukraine/4067852-na-kyevschyne-muzhchyna-yzghotavlyval-oruzhye-dlia-oborony-sela

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciekawostka

  Rusłan Koszułynski, kandydat na prezydenta Ukrainy wysunięty przez „Swobodę” i popierany przez inne ugrupowania nacjonalistyczne poza Narodowym Korpusem, udzielił wywiadu Ukraińskiej Prawdzie, w którym zapowiedział kampanię prowadzoną po banderowsku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-kandydat-nacjonalistow-bedzie-prowadzic-kampanie-prezydencka-metoda-banderowska/
  Komentarz: Wszystkich którzy nie są za nim będą zabijać w okrutny sposób?

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Zła wiadomość dla polskich producentów drobiu
  Według doniesień agencji informacyjnej Interfax powołującej się na serwis prasowy Ukraińskiej Konfederacji Agrarnej (UAK) Unia Europejska chce zwiększyć kontyngenty dla wywozu mięsa drobiowego przez ukraińskie przedsiębiorstwa – poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
  http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/unia-europejska-zwiekszy-kontyngenty-na-mieso-z-ukrainy,168375.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Bandera wita…w piekle, czyli kolejny „ukrowojak” zasilił szeregi „Niebiańskiego Korpusu imienia tego padalca (dawniej znanego jako Niebiańska Sotnia)”

  https://24tv.ua/na_donbasi_vid_vorozhoyi_kuli_snaypera_zaginuv_ukrayinskiy_viyskoviy_vidome_imya_geroya_n1115956
  Ps. Ostatnimi czasy coraz więcej takich komunikatów, o dziwo podawanych przez tzw. sztab operacji OZS (dawniej ATO) na bieżąco przytaczanych we „wstępniaku”

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.