Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2019r.- 1356 dzień od nowego rozejmu.


No i jak było do przewidzenia, rozpoczęła się bardzo brudna kampania prezydencka na Ukrainie.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała wczoraj (21 lutego), że wykryła piramidę do kupowania głosów na korzyść „konkretnego kandydata” w marcowych wyborach prezydenckich za czym ma stać Rosja.

Wg. informacji przekazanych przez SBU, chodzi tu o byłą premier Julię Tymoszenko.

Wcześniej w mediach pojawiły się informacje o rewizjach w sztabach Tymoszenko, która zajmuje czołowe pozycje w sondażach przedwyborczych. Prokuratura Generalna podała, że w czwartek przeszukano ponad pięćdziesiąt miejsc w różnych regionach kraju.

SBU napisała w komunikacie, że „piramidą”, którą rozpracowała, zarządzał poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, jednak nie wymieniła jego nazwiska. W dokumentach pod komunikatem udostępniła jednocześnie pisma z nazwiskiem deputowanego partii Tymoszenko, Batkiwszczyna, Rusłana Bohdana. Tymoszenko nie skomentowała jak dotąd tej informacji, ale dzisiaj w Kijowie ma być jej konferencja prasowa, na której odniesie się do tych absurdalnych informacji sfabrykowanych przez podlegające wpływom Poroszenki- SBU.

I tak, wg. wersji podanej przez SBU wykryta przez tą służbę „piramida” obejmowała okręgi wyborcze, w których szef jednego sektora nadzorował kierowników w dzielnicach wyborczych. Pod nimi byli ludzie odpowiedzialni za oddzielne lokale wyborcze, a na najniższym szczeblu ci, którzy bezpośrednio mieli nakłaniać wyborców do głosowania „na korzyść konkretnego kandydata”.

Kolejną sensacją przekazaną przez SBU jest informacji o tym, że jakoby działalność „piramidy” finansowana była z „brudnych pieniędzy”, a wśród zaangażowanych w ten proceder są obywatele Rosji i cudzoziemcy, którzy pracowali w Rosji przy organizacji kampanii wyborczych dla obozu władzy. Wiceszef SBU Wiktor Kononenko poinformował, że „piramida” działała od listopada 2018 roku.

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się już za miesiąc- 31 marca. Według opublikowanego w środę- 20 lutego, sondażu kijowskiego „Centrum Razumkowa” największym poparciem cieszy się trefniś Wołodymyr Zełenski, bohater popularnego serialu „Sługa Narodu”, chce na niego aż głosować 19% tych, którzy wezmą udział w wyborach. Na drugim miejscu znajduje się urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję. Otrzymał on w tym badaniu 16,8% poparcia, wyprzedzając znacznie Tymoszenko, która dostała 13,8% głosów.

Tak więc, na razie służby Poroszenki wzięły się za Tymoszenko, pozostawiając sobie komika- najwyraźniej na deser, albo na huczny finał.

Ujawniona przez SBU sprawa dowodzi, co przewidywałem dużo wcześniej, że Poroszenko tak łatwo nie odda skóry- czyli fotela prezydenta, i zrobi wszystko co w jego, i podległych mu służb, w mocy aby zachować swoją i swej kliki władzę na Ukrainie. Gdyż w przypadku przegranych w wyborach grozi mu jak i jego ekipie postawienie przed sądem, albo ucieczka z kraju- podobnie jak jego poprzednika.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 03:05 do 22:20, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwano przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (19 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (10 wystrzałów), a także granatników: AGS-17 (26 granatów), SPG-9 (12 granatów) i RPG-7 (13 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Gagarina i 6/7- na obrzeżach Gorłówki oraz Zajcewo i Dolomitnoje- w łuku swiatłodarskim), Doniecka (okolice lotniska i teren serwisu „Volvo-Center” oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej i wsi Krutaja Bałka), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwany przez ukraińskich żołnierzy teren DRL spadło 130 pocisków, wobec 260 z dnia poprzedniego.

W rezultacie tych ostrzałów została uszkodzona magistrala wodna „Północny Donieck-Donbass”, w wyniku czego znaczna ilość wody zasilającej DRL została utracona.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz automatycznych granatników AGS-17 i broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w kierunku: wsi Smiełoje, Znamienki, Zołotoje-5 i miejscowości Kalinowo.

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 лютого 2019 року.

21 лютого російські окупаційні війська 7 разів порушили режим припинення вогню. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, було застосовано 4 рази.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти чотири рази обстріляли позиції наших захисників:
двічі – з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів, а також стрілецької зброї, у подальшому – з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту ПІСКИ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник тричі обстріляв українських захисників поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ: з протитанкового ракетного комплексу, мінометів калібру 82 мм та мінометів 120-го калібру.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.

На кожен ворожий обстріл підрозділи Об’єднаних сил відповідали вогнем чергових вогневих засобів.
За даними розвідки, 21 лютого трьох окупантів знищено та чотирьох поранено.

Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв наші позиції у смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” із мінометів калібру 82 мм, а також станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z rejonu Wasilewki k/Jasinowatej:

I jeszcze z wioski Zołotoje-5 (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.02.2019r.- 1356 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka
  O akcji SBU tropią polskie(?) media z prawa i lewa.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wybory-na-ukrainie-sbu-twierdzi-ze-wykryla-oszustwo-za-ktorym-stoi-rosja,911855.html
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/591895,wybory-ukraina-sbu-rosja-brudne-pieniadze-tymoszenko-putin.html
  Dziennikarze jakby popierali ten atak na Tymoszenko, nawet nie sprawdzają, czy akcja SBU rzeczywiście nie była mistyfikacją- komunikat SBU przetłumaczony na język polski jest po prostu wklejany do artykułów.
  Co ciekawe ekipa z Warszawy (przynajmniej tak to dla mnie wygląda) popiera Poroszenkę (!). Dzisiejsze spotkanie z prezydentem Polski i Litwy, przyjazne gesty Polski w okresie kampanii wyborczej itd itp

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kampania wyborcza w toku więc politycy kreują się na herosów…

  Ukraina przygotowuje się do zerwania umowy z Rosją w sprawie Morza Azowskiego, chociaż nie jest to „panaceum”, stwierdził szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pawło Klimkin w wywiadzie opublikowanym w czwartek w gazecie „Cenzor. NIE” (publikacja jest zabroniona na terytorium Federacji Rosyjskiej).
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201902219886974-sputnik-ukraina-rosja-morze-azowskie/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ot rolnicze
  Ukraina w zaczynającym się sezonie zbierze prawie cztery razy mniej buraków cukrowych niż w roku ubiegłym. To najsłabszy wynik od pięciu lat.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/ukraina-najnizsza-produkcja-buraka-od-5-lat,84069.html
  Komentarz: Niby news nie powinien zastanawiać, jednakże jest on dość ważny w szerszym kontekście. Spadek produkcji cukru na Ukrainie jest spowodowany zubożeniem społeczeństwa, ale również…konkurencją ze strony FR.
  Już od kilku lat Rosja stara się uniezależnić od dostaw produktów spożywczych z Zachodu (z sukcesami). Jednocześnie władze w Moskwie robią co mogą, by znaleźć nowe rynki zbytu -szczególnie dla takich towarów jak zboża, soja, cukier i oleje roślinne, czyli…podstawowe produkty eksportowe Ukrainy.
  Rosjanie już teraz wygryzają ukraińskich rolników z ich najważniejszych rynków (min Egipt). Wojna handlowa trwa w najlepsze i powoduje, że ceny produktów rolnych z powodu silnej konkurencji na rynkach są dość niskie.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Nowe/stare

  Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki zostanie nowym Ambasadorem RP na Ukrainie. Jego kandydatura została pozytywie zaopiniowana przez sejmową komisję spraw zagranicznych. Cichocki opowiadał się za pogłębianiem relacji z Ukrainą, pozytywnie oceniając napływ Ukraińców do Polski. Jednocześnie krytykował ukraińską politykę historyczną, która „w próbach umacniania tożsamości narodowej nie waha się sięgać po tradycje integralnego nacjonalizmu”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/kandydatura-cichockiego-na-ambasadora-rp-na-ukrainie-pozytywnie-zaopiniowana-w-sejmie/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Koncern Ukroboronprom ogłosił rozpoczęcie produkcji seryjnej artyleryjskich systemów rakietowych „Werba” i „Wilcha”. Pierwszy z nich, kalibru 122 mm ma zastąpić w ukraińskiej armii wyrzutnie BM-21 Grad. Drugi, to wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków kierowanych kalibru 300 mm o zasięgu 120 km. Pierwsze wyrzutnie mają zostać dostarczone jeszcze w 2019 roku do jednostek.
  https://www.defence24.pl/ruszyla-seryjna-produkcja-ukrainskich-systemow-artylerii-rakietowej

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, w miejscowości Ukrajinka w obwodzie kijowskim „draka” przed jednym ze sklepów zakończyła sie strzelaniną w wyniku której jednemu z uczestników przestrzelono szczękę (zdjęcia w linku);
  https://strana.ua/news/187631-foto-v-kievskoj-oblasti-prokhozhij-vystrelil-v-litso-parnju-u-kruhlosutochnoho-mahazina.html
  Na poligonie wojskowym w obwodzie kijowskim dwójka „ukrowojakó” została ranna po tym jak doszło do eksplozji „niezidentyfikowanego przedmiotu”;
  https://strana.ua/news/187473-pod-kievom-na-polihone-dva-soldata-srochnika-poluchili-travmy-podorvavshis-na-neizvestnom-predmete.html
  W Charkowie trwa proces ojca i syna, którzy w trakcie libacji alkoholowej zabili swojego kompana, a następnie go…zjedli. Potwierdziły się informacje ze „tatus – kanibal” to „weteran ATO” który takze nielegalnie wywiózł z tzw. strefy ATO (obecnie OZS) na Donbasie broń oraz amunicję;
  https://nahnews.org/1009449-sud-nad-semei-kannibalov-v-kharkove-voyaka-iz-ato-ubil-praporshika-i-pitalsya-im-nedelyu

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT zaoceaniczne, czyli strzelanina na granicy Wenezueli z Brazylia, skad na terytorium tej pierwszej chciała wtargnąć „pomoc humanitarna”. Podobno zginęły dwie osoby należące do miejscowego „plemienia indiańskiego”, które próbowały zablokować przejazd pojazdów wenezuelskich sił zbrojnych;
  https://strana.ua/news/187619-muzhchina-i-zhenshchina-iz-indejskoho-plemeni-pemonov-pohibli-v-stolknovenijakh-s-armiej-venesuely.html
  Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła USA że zamierzają kupować uzbrojenie dla „wenezuelskiej opozycji” poprzez ukraińskie firmy, dla przypomnienia podobną operację przeprowadzono wcześniej z zakupem broni dla „syryjskiej opozycji”;
  https://strana.ua/news/187579-zakharova-soobshchila-chto-ssha-namereny-postavit-oruzhie-v-venesuelu-cherez-ukrainskoe-predprijatie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Prokurator Generalny Ukrainy ogłosił sukces, na konta Skarbu Państwa wpłyneło 1.5 mld hrywien z „kont Janukowycza”. Środki zostaną przekazane na zakup broni dla wojska.
  https://economics.unian.info/10457127-ukraine-s-pgo-almost-us-55-5-mln-confiscated-from-yanukovych-s-allies-sent-to-treasury.html
  Komentarz: Ciekawe czy to te same miliardy, które rząd w Kijowie odzyskał w 2017 roku 🙂
  https://wiadomosci.com/ukraina-skonfiskowala-15-miliarda-dolarow-bylego-prezydenta-w-janukowycza/
  No i pytanie się nasuwa gdzie reszta kasy ?

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.