Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2019r.- 1357 dzień od nowego rozejmu.


Nareszcie coś konkretnego: specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kurt Volker poinformował na Twitterze o uruchomieniu strony, poświęconej „przeciwdziałaniu agresji Rosji na Ukrainie”.

Jak wyjaśnił Volker, będą tam publikowane zdjęcia satelitarne, mapy i dane statystyczne. I wszystko to tylko w tym celu, aby „szczegółowo opisać konsekwencje rosyjskiej agresji w Donbasie.

Zobaczymy więc czym dysponuje Kurt Volker, bo jak na razie cała ta historia z „ruską agresją” na wschodzie Ukrainy, opierała się wyłącznie na jego pustych słowach.

Przypomnę, że ostatnią taką rozpowszechnianą przez Volkera medialną sensacją, czyli typowym „fake newsem”, była informacja z przed dwóch miesięcy (24 grudnia 2018r.).

Wtedy to, ten specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Ukrainy ogłosił w ukraińskich mediach, że „należy rozpatrywać ‚realistyczną możliwość’ nowej agresji Rosji wobec Ukrainy”.

Według tej jego narracji, ubiegłoroczny listopadowy incydent, do którego doszło w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej oraz otaczanie Ukrainy na Morzu Czarnym i Azowskim wskazuje, że Rosjanie mają możliwość rozpoczęcia agresji.

„Ocenialibyśmy jako mało prawdopodobne, by Rosja odważyła się na to. Ale doszło do incydentu, w którym Rosja zaatakowała ukraińskie okręty kilka tygodni temu. I uważam, że powinniśmy rozpatrywać realistyczną możliwość, że Rosja rozpocznie nową agresję”– powiedział Volker.

Dlatego też, należy zrobić wszystko aby „nie dopuścić do eskalacji” działań zbrojnych Rosji prowadzonych na Ukrainie.

Jednocześnie Volker oświadczył wtedy, że „jest jednak sprawa, która wywołuje zaniepokojenie. Są to rosyjskie oświadczenia, które mówią, że Ukraina przygotowuje się do ataku z zastosowaniem broni chemicznej”.

„Taka dezinformacja niepokoi, gdyż Rosji potrzebna jest przyczyna do agresji. Chсiałbym myśleć, że robi się to po to, by odwrócić uwagę od agresji przeciwko ukraińskim okrętom na Morzu Czarnym. Musimy jednak zachować czujność, powinniśmy obserwować sytuację i w ideale – uniknąć dalszej eskalacji i agresji”– powiedział wysłannik Stanów Zjednoczonych.

No i jak widzimy, nie musieli nawet nic robić, bo okazało się, że do żadnej eskalacji zbrojnej i agresji nie doszło. Co jasno wskazuje, jak bardzo Volker się myli i jak na bardzo słabych podstawach buduje on swoje hipotezy.

Jak sądzę, i obecna jego inicjatywa, poza przedstawieniem wątpliwych dowodów, które zresztą wielokrotnie były już przywoływane, nic więcej nie będzie w stanie wykrzesać w tej swojej inicjatywie. A to z tej prostej przyczyny, że nigdy nie było żadnych bezpośrednich i nie budzących wątpliwości obiektywnych dowodów podtrzymujących propagowaną przez zachodnich polityków, analityków i żurnalistów, tezy o tym jakoby ukraińskie wojska dokonały agresji w Donbasie na Ukrainie.

W tym świetle, wszelkie tego typu tanie sensacje można traktować jako wyssane z palca 🙂

A tak swoją drogą, proszę co jakiś czas zaglądać na poniżej zalinkowaną stronę, gdzie jakoby Volker ma umieszczać dowody na obecność rosyjskich wojsk na Donbasie.

Sam zresztą pełen niecierpliwości- od pięciu ponad lat- czekam na te dowody, ale jakoś nikt mi jeszcze ich nie przedstawił. Może wreszcie po pół dekadzie udało się je jakoś stronie amerykańskiej zdobyć.

A może szykuje się kolejny blamaż demaskujący prymitywną propagandę amerykańską pisaną pod dyktandem ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa?

https://dos-cso.maps.arcgis.com/apps/Cascade/index.html?appid=8dad6c865bed491ead3190c7ffb2fafe,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Z początkiem tygodnia na donieckim odcinku frontu sytuacja uległa znacznej poprawie, bo ukraińscy żołnierze tylko 14 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło tylko 66 pocisków, wobec 130 z dnia poprzedniego.

I tak, ostrzały prowadzone były w godzinach, od 09:20 do 22:30, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (5 pocisków), moździerzy kaliber 120 (32 miny) i 82 mm (3 miny) oraz granatników AGS-17 (1 granat) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwano: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), rejon Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” koło lotniska- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej), a także południowy odcinek frontu (w okolicach Sachanki, Leninskoje i Komiternowa), gdzie do ostrzału pozycji obronnych sił zbrojnych DRL ukraińscy bojcy użyli haubic kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 mm.

Poza tym, w dniu wczorajszym ukraińscy żołnierze ostrzelali przy użyciu ręcznego granatnika RP-25 pojazd wiozący obserwatorów misji Wspólnego Centrum Monitorowania i Koordynowania (СЦКК- Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін, https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9_%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80_%D0%B7_%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BB%D1%8E_%D1%82%D0%B0_%D0%BA%D0%BE%D0%BE%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%97.) Do zdarzenia doszło o godzinie 11:55 na trasie nr. H20 na wysokości wsi Kamienka, a kierunku której ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał kolumny samochodów misji WCMiK. Na szczęście nikomu się nic nie stało, bo ostrzał był prowadzony bardzo niecelnie.

Poniżej wykres aktywności zbrojnej żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie na donieckim odcinku frontu w czasie minionego tygodnia:

Ponadto, ukraińscy żołnierze minionej doby na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i 82 mm (11 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (2 wystrzałów) i granatników SPG-9 (5 granatów), 6 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Popasnej (05:00), Ługańskoje (13:40), dwukrotnie z Troiczkoje (13:45 i 16:10) oraz także dwukrotnie ze wsi Zołotoje-4 (16:35 i 17:45), w stronę: Kalinowo, Łogwinow i Zołotoje-5.

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 23 лютого 2019 року.

22 лютого російські окупаційні війська 14 разів порушили режим припинення вогню, з них 8 разів – із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями із витратою 77 мін калібрів 120 та 82 мм. Окрім того, ворог обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил із протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. Також по наших захисниках вівся прицільний снайперський вогонь.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вісім разів обстріляв наші опорні пункти:
чотири рази – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ, з них двічі – з мінометів калібру 120 мм, а також з протитанкового ракетного комплексу, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі, з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – поблизу села ВОДЯНЕ;
з ручних протитанкових та підствольних гранатометів і стрілецької зброї – у районі населеного пункту АВДІЇВКА;
в районі міста МАР’ЇНКА вогонь по наших позиціях вів ворожий снайпер.

У смузі дій оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупантами здійснено шість обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил:
двічі, з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів – поблизу населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 82 мм, а також станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу села КАТЕРИНІВКА;
з мінометів калібру 82 мм – у районі населеного пункту КРИМСЬКЕ;
з гранатометів різних систем – поблизу селища міського типу ЛУГАНСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – у районі населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Підрозділи, які зазнали вогневого впливу противника, відповідали на ворожий вогонь застосуванням усіх наявних чергових вогневих засобів, не заборонених Мінськими домовленостями.

За даними розвідки, 22 лютого вісім окупантів знищено та двох поранено. Також знищено дві одиниці військової автомобільної техніки противника.

Від початку поточної доби вогонь по наших позиціях ворог не відкривав.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze trzy krótkie relacje filmowe, z okolic Marinki- na obrzeżach Doniecka:

Zołotoje-5 (ŁRL):

I Żełoboka (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

16 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.02.2019r.- 1357 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, szykuje sie nowy konflikt religijny na Ukrainie. Tym razem przeciwko pomysłowi zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greko – Katolickiego by odprawić mszę w tym obrządku w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie, kategorycznie wystąpił były tzw. patriarcha kijowski Filaret, który przestrzegł ze takie działanie może wywołać konflikt pomiędzy prawosławnymi, a greko – katolikami. Warto przy tym zauważyć że obecnie Sobór Mądrości Bożej w Kijowie to muzeum państwowe, jednak o przejęcie go występowała tzw. ukraińska cerkiew prawosławna patriarchatu kijowskiego której zwierzchnikiem był Filaret;
  https://strana.ua/news/187663-filaret-prosit-chtoby-hlava-uhkts-otkazalsja-ot-provedenija-liturhii-v-sofijskom-sobore.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy tłumaczeń „Ukrawtodoru”, ukraińskiej państwowej agencji drogowej, z powodu katastrofalnego stanu dróg na Ukrainie. Według komunikatu który pojawił się na stronie służb prasowych agencji tragiczny stan ‚sztandarowej” trasy Kijów – Odessa to skutek braku remontów, ostatnie takie prace miały być tam prowadzone jeszcze w latach 70 i 80 -tych XX wieku, czyli za czasów ZSRR. Powodem takiej „nerwowej” reakcji „Ukawtodoru” jest informacja przekazana przez jednego z ukraińskich dziennikarzy TV Dmytro Spiwaka, który oficjalnie ogłosił ze podaje do sądu szefa agencji „polskiego specjalistę” Sławomira Nowaka oraz jego zwierzchnika czyli ministra infrastruktury Omeljana za dopuszczenie się „celowych zaniedban oraz marnotrawstwo srodków publicznych”;
  https://strana.ua/news/187603-v-ukravtodore-poobeshchali-kapitalno-vosstanavlivat-trassu-odessa-kiev.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kampania prezydencka na Ukrainie. Szef MSW Ukrainy Awakow w wywiadzie udzielonym ukromediom publicznie oskarzył zastępcę przewodniczącego parlamentarnej frakcji „Blok Poroszenki” Sergieja Berezenke o kierowanie zorganizowaną „siatką” działajaca na terytorium całej Ukrainy, a zajmujacą sie kupowaniem głosów wyborców (dla swojego „pryncypała” Poroszenki) za pieniądze z budżetu państwa;
  https://strana.ua/news/187659-serhej-berezenko-deputat-fihuriruet-v-uholovnykh-protsessakh-o-vyborakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc, czyli jakis „anonimowy pacjent” wywołał panike w obwodzie rówieńskim gdy zadzwonił i poinformował ze zamierza wysadzić lotnisko oraz Rówieńska Elektrownie Jądrową. Dodatkowo miał zażądac także by do Równego „pilnie przyjechał Poroszenko”. Na szczęście zadnych „bomb” w wymienionych przez niego obiektach nie znaleziono;
  https://strana.ua/news/187743-neizvestnyj-uhrozhal-vzorvat-aeroport-i-aes-pod-rovno-i-treboval-priezda-poroshenko-foto.html
  Ambasada Białorusi na Ukrainie wystosowało do MSZ Ukrainy oficjalna note protestacyjną w zwiazku z napadem jaki dokonano na znajdujący się w obwodzie chersońskim zakład zajmujacy sie m.in produkcją asfaltu i mieszanek bitumicznych należacy do białoruskiej firmy. Bandyci mieli się wedrzeć na teren przedsiębiorstwa otruć pilnujące go psy oraz pobic i związać ochroniarzy, a następnie „dokonac uszkodzen sprzętu znajdujacego się na jego terenie”. Warto przy tym dodać ze firma z Białorusi wygrała przetarg na remont dróg w obwodzie chersońskim;
  https://strana.ua/news/187689-minsk-napravil-notu-protesta-v-mid-ukrainy-posle-razbojnoho-napadenija-na-belorusskij-zavod.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Haniebna zdrada” dwóch finalistek ukraińskich eliminacji do tegorocznej Eurowizji sióstr Anna i Maria Opanasiuk, które w wywiadzie dla „krymskotatrskiego kanału TV” odmówiły uznania za „agresję Rosji” przyłączenia się do niej Krymu, a nawet ze to „Ukraina [sama] do utraty Krymu”;
  https://www.unian.net/society/10456341-ukraina-poteryala-krym-pretendentki-na-evrovidenie-otkazalis-priznat-agressiyu-rossii-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT zaoceaniczne, czyli ‚apokaliptyczne wieści” z Wenezueli z mediomatołów.pl o tym jak to „wojsko wierne tyranowi Maduro pali ciężarówki z pomocą humanitarną próbujace wjechac na terytorium Wenezueli”;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/dwie-osoby-zginely-w-wenezuelskim-miescie-santa-elena-de-uairen/qnyycqv
  A tymczasem okazuje się ze ciężarówki podpalili sami „wenezuelscy opozycjoniści” po tym jak okazało sie ze nie przepuści ich wenezuelska armia (materiały w poniższym linku);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4800230.html
  Jak widać scenariusze „rewolucji demokratycznych” się nie zmieniają, tylko kukły w nich występujące…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem eliminacje na Ukrainie do tegorocznych finałów EUROWIZJI wygrała ukraińska piosenkarka Anna Korsun wystepująca pod pseudonimem ‚Maruv”, co wywołało oburzenie wicepremiera Ukrainy Wiaczesława Kyrylenki, ponieważ jeździ on na występy do „państwa – agresora”, czyli Rosji, więc „jest niegodna zaufania”. Skomentowali to ukraińscy internauci, którzy m.in szyderczo napisali ze najlepiej gdyby Ukrainę na EUROWIZJI reprezentował Klimkin (szef MSZ Ukrainy)…
  https://strana.ua/news/187756-maruv-klip-i-biohrafija-pesnja-na-evrovidenie-2019-chto-izvestno-o-maruv.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.