Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2019r.- 1359 dzień od nowego rozejmu.


W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim oddano wczoraj (24 lutego) hołd Polakom, pomordowanym w 1944 r. przez ukraińskich żołnierzy dywizji SS Galizien.

W tym roku mija 75 rocznica zbrodni ludobójstwa dokonanej przez Ukraińców na ich polskich sąsiadach w Hucie Pieniackiej. Jej ofiary upamiętnili ich bliscy z Polski oraz żyjący na Ukrainie Polacy.

Uroczystości odbyły się przy pomniku ku czci zabitych, gdzie odprawiono mszę w ich intencji z udziałem biskupa pomocniczego diecezji lwowskiej Edwarda Kawy. –

„Huta Pieniacka od lat jest miejscem ekumenicznej modlitwy, której dążeniem jest życie w prawdzie i niestrudzone poszukiwanie pokoju i współpracy między narodami: polskim i ukraińskim”– powiedział koncelebrujący mszę za poległych biskup Edward Kawa.

W obchodach rocznicy uczestniczyli również przedstawiciele władz Polski i Ukrainy: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski i wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki oraz szef ukraińskiej państwowej administracji obwodowej we Lwowie Ołeh Syniutka.

Adam Kwiatkowski odczytał list, który wystosował prezydent RP Andrzej Duda:

„Mija 75 lat od czasu, kiedy nienawiść rozszalała w warunkach wojennego koszmaru, pochłonęła całą społeczność Huty Pieniackiej. Z rąk sojuszników Hitlera zginęły kobiety i mężczyźni, starcy i dzieci, Polacy i ukrywający się w ich domach Żydzi. Ludzie uzbrojeni po zęby stanęli przeciwko bezbronnym cywilom. Ci pierwsi nie mieli litości. Ci drudzy- żadnych szans. Ludobójstwo, którego dokonali żołnierze SS Galizien i Ukraińskiej Powstańczej Armii było jednym z największych z pasma zbrodni, trwających kilka lat, które nazywamy rzezią ludności polskiej na Wołyniu, Podolu i ziemi lwowskiej. Mordercy osiągnęli swój przerażający cel: zniszczyli społeczności tysięcy wsi i miasteczek”– napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Zwrócił on także uwagę, że nieliczni, którzy ocaleli z tych tragedii, zmuszeni byli do ucieczki z ziem przodków.

„Nie zginęli tu polscy panowie, jak mówili ukraińscy nacjonaliści. Wymordowano tysiące prostych ludzi, żyjących skromnie z pracy własnych rąk. Ich jedyną winą była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami”– zaznaczył Duda.

Dalej w swym liście kierowanym do uczestników uroczystości w Hucie Pieniackiej, Duda napisał, że „pamięć o tych zdarzeniach nie zginęła, gdyż przetrwała dzięki wspomnieniom rodzin ocalałych”. Przypomniał on także i o tym, że 10 lat temu w Hucie Pieniackiej spotkali się ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko:

„Jego (Lecha Kaczyńskiego- dopisek mój) wezwanie do modlitwy słowami: Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom- po upływie dekady pozostaje nadal aktualne i chcę dziś wyrazić nadzieję, że te słowa będą się urzeczywistniać dzięki wysiłkom nas, współczesnych i następnych pokoleń”– przypomniał w swoim liście Duda.

Przedstawiciel władz ukraińskich Ołeh Syniutka ocenił, że Huta Pieniacka jest miejscem „ogromnej tragedii wszystkich Polaków i wszystkich Ukraińców”, a zbrodnie przeciwko ludzkości nie mają usprawiedliwienia. Jak powiedział, do tragedii tej doprowadził faszyzm i komunizm, systemy, które „podburzały Polaków przeciwko Ukraińcom i Ukraińców przeciw Polakom”.

„Jest mi dziś przykro słyszeć, że 75 lat po tych wydarzeniach brzmią oskarżenia pod adresem Ukraińców. Nie ma w tym winy Ukraińców. Jeśli jest wina oddzielnych ludzi, to bardzo bym prosił, byśmy kierowali się słowami przywódców naszych Kościołów chrześcijańskich: przebaczamy i prosimy o przebaczenie”– oświadczył Syniutk.

Uroczystości zorganizowało stowarzyszenie Huta Pieniacka przy wsparciu Kościoła rzymskokatolickiego, którego przewodnicząca, Małgorzata Gośniowska-Kola, na koniec tej tragicznej rocznicy wystosowała do władz Ukrainy apel:

„Bardzo prosimy władze ukraińskie, by pozwoliły nam postawić krzyże na tych grobach, aby te ofiary spoczęły w poświęconej ziemi, bo to nasz chrześcijański obowiązek”.

Przypomnę, że do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4 Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (złożonego z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów, dokonali pacyfikacji polskiej ludności- wszystkich mieszkających tam: mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według szacunków ze śledztwa IPN w Krakowie zginęło wówczas ok. 850 osób. W Hucie Pieniackiej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed morderstwami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Ja ze swej strony chciałbym odnieść się do słów przedstawiciela władz Ukrainy na tej smutnej uroczystości, a więc szefa ukraińskiej państwowej administracji obwodowej we Lwowie Ołeh Syniut (bardzo niskiego stopnia był to przedstawiciel), który śmiał powiedzieć, że „do tragedii tej doprowadził faszyzm i komunizm”.

Otóż, organizatorzy i twórcy idei nacjonalizmu ukraińskiego, których nota bene czci się na Ukrainie jako bohaterów narodowych i stawia im obecnie pomniki, żyli i działali jeszcze w czasie, gdy nikt nie sądził, że będzie miała miejsce rewolucja w Rosji, a w Niemczech dojdą do władzy naziści.

Tak więc, twierdzenie, że to komunizm i faszyzm doprowadziły do zbrodni ludobójstwa na Polakach, której to dopuścili się Ukraińcy, jest wierutnym kłamstwem i wykrętem, mającym na celu wyłącznie odwrócenie uwagi od prawdziwych jej sprawców.

Drugą manipulacją były słowa zawarte w liście prezydenta Polski, Andrzeja Dudy, który wymieniając sprawców, skupił się ogólne na ukraińskich organizacjach i niemieckich oddziałach, które uczestniczyły w zbrodni w Hucie Pieniackiej. Nie zająknął się za to o tym, że u ich czynnie uczestniczyła w tej haniebnej zbrodni również okoliczna ludność ukraińska, zaś żołnierze generalnie tylko zabezpieczali teren dokonywanej na Polakach zbrodni.

https://www.polskieradio24.pl/7/4400/Artykul/2268215,Mord-w-Hucie-Pieniackiej-Posel-PiS-Ukraincy-powinni-sie-wstydzic,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Hucie_Pieniackiej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze, na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały w godzinach, od 11:45 do 21:05, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (46 min) i 82 mm (10 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (50 wystrzałów) i granatników AGS-17 (68 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), okolice Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia: Jasinowatej, Krutoj Bałki i Wasilewki), a także południowy odcinek frontu (Oktiabr i Leninskoje).

W efekcie wczorajszych ostrzałów zostały uszkodzone dwa mieszkania w Doniecku znajdujące się przy ulicy Połbina nr. 31 m. 2 i nr.36. m. 4 oraz jeden dom w Gorłowce przy ulicy Straussa nr. 5, a także w wyniku wzajemnego ostrzału przeprowadzonego pomiędzy ukraińskimi żołnierzami w rejonie Marinki- na obrzeżach Doniecka, został ranny 49-letni mężczyzna.

Łącznie w wyniku prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy ostrzałów, na terytorium DRL spało 175 pocisków, wobec 48 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze minionej doby prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (22 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (20 wystrzałów) i granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Popasnej (07:30), Nowozwanowki (07:40), Troiczkoje (07:50), Nowoaleksandrowki (12:50) oraz Krimskoje (21:00) i Swietłodarska (23:10), trzy razy w stronę Kalinowa oraz Kalinowa-Barszczowatoje, a także Żiełoboka i Lozowoje.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano, pomimo że w wyniku w/w ostrzałów na terytorium ŁRL spadły 44 pociski.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 25 лютого 2019 року.

24 лютого російські окупаційні війська 16 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому артилерію калібру 122 мм та міномети калібрів 120 і 82 мм застосували 17 разів та витратили 285 снарядів та мін. Також російсько-окупаційні війська вели вогонь по позиціях підрозділів Об’єднаних сил із озброєння бойових машин піхоти, зенітних установок, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог дев’ять разів обстріляв наші опорні пункти:
чотири рази – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
двічі, з мінометів калібру 120 мм та стрілецької зброї – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля селища ПІСКИ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу міста КРАСНОГОРІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупантами здійснено сім обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил:
двічі, з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібрів 120 та 82 мм, озброєння БМП, зенітної установки ЗУ-23-2, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з мінометів калібру 82 мм, озброєння БМП та зенітної установки ЗУ-23-2 – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
з мінометів калібрів 120 та 82 мм, а також озброєння БМП – поблизу населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-1;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛОБАЧЕВЕ.

Також вчора близько 5.00 під обстріли окупантів потрапили житлові забудови селищ ЗОЛОТЕ та НОВООЛЕКСАНДРІВКА. З території тимчасово окупованого міста ПЕРВОМАЙСЬК російсько-окупаційні війська вели вогонь по оселях мирного населення з артилерійських систем калібру 122 мм, а також мінометів 120-го калібру з витратою 34 снаряди та міни. Внаслідок обстрілу зруйновано чотири житлові будинки.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та двоє отримали поранення.

Підрозділи, які зазнали вогневого впливу противника, відповідали на ворожий вогонь застосуванням усіх наявних чергових вогневих засобів, не заборонених Мінськими домовленостями.

За даними розвідки, 24 лютого трьох окупантів знищено та чотирьох поранено.

Від початку поточної доби ворог обстріляв наші позиції в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ з мінометів калібру 120 мм із витратою 17 мін.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

2 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.02.2019r.- 1359 dzień od nowego rozejmu.

  1. W miejscowości Makeyevka, ukropy zdetonowali ładunek wybuchowy, jeden pojazd uszkodzny, brak danych o stratach osobowych:
    https://dan-news.info/en/society/ukrainian-militants-detonate-explosive-device-in-makeyevka-vehicle-damaged.html

    Natomiast w miejscowości Maryinka ukropu ulokowali czołgi po raz kolejny łamiąc „Mińsk 2”
    https://dan-news.info/en/society/ukrainian-army-located-tanks-in-residential-quarters-of-maryinka.html

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.