Wojna domowa na Ukrainie 26.02.2019r.- 1360 dzień od nowego rozejmu.


Kandydująca na urząd prezydenta- Julia Tymoszenko oskarżyła w piątek (22 lutego) Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) o „brudne prowokacje”.

W czwartek- 21 lutego, SBU poinformowała o wykryciu piramidy do kupowania głosów na korzyść „konkretnego kandydata” w marcowych wyborach prezydenckich i oświadczyła, że stoi za tym Rosja. SBU wskazała, że chodzi o byłą premier Julię Tymoszenko. Wcześniej w mediach pojawiły się informacje o rewizjach w sztabach kandydatki, która utrzymuje się w czołówce w sondażach przedwyborczych. Prokuratura Generalna podała, że w czwartek przeszukano ponad 50 takich miejsc w różnych regionach kraju.

SBU napisała w komunikacie, że piramidą, którą rozpracowała, zarządzał poseł do Rady Najwyższej Ukrainy, jednak nie wymieniła jego nazwiska. W dokumentach pod komunikatem udostępniła jednak pisma z nazwiskiem deputowanego partii Tymoszenko, „Batkiwszczyna”, Rusłana Bohdana.

Według SBU piramida obejmowała okręgi wyborcze, w których szef jednego sektora nadzorował szefów w dzielnicach. Pod nimi byli ludzie odpowiedzialni za poszczególne lokale wyborcze, a na najniższym szczeblu ci, którzy bezpośrednio mieli nakłaniać wyborców do głosowania „na korzyść konkretnego kandydata”. SBU przekazała, że działalność piramidy finansowana była z „brudnych pieniędzy”, a wśród zaangażowanych w ten proceder są- według SBU- obywatele Rosji i cudzoziemcy, którzy pracowali w Rosji przy organizacji kampanii wyborczych dla obozu władzy. Wiceszef SBU Wiktor Kononenko poinformował, że piramida miała działać już od listopada 2018 rok.

W związku z tymi oskarżeniami kierowanymi pod adresem Tymoszenko, w piątek zorganizowała ona konferencję prasową w celu ustosunkowania się do zarzucanych jej przez SBU przestępstw wyborczych:

„Nie interesuje nas majaczenie prowokatorów z SBU, będących na utrzymaniu korporacji Roshen. Prowokacje SBU i kuma prezydenta Ukrainy (Jurija Łucenko- dopisek mój), który zajmuje stanowisko prokuratora generalnego i który wybrał drogę służenia koniunkturze politycznej, nie zasługują na komentarze”– oświadczyła Julia Tymoszenko na piątkowej konferencji prasowe.

Tymoszenko, która już w 2014 roku bezskutecznie walczyła z Poroszenką o prezydenturę przekonywała w piątek, że jej ekipa nigdy nie zajmowała się korupcją polityczną:

„Nasza ekipa nigdy nie zajmowała się przekupywaniem wyborców i nigdy nie będzie tego robiła. Dlatego, że godność i honor naszej ekipy nigdy nie pozwoli na wykorzystywanie takich brudnych technologii i instrumentów, z pomocą których chce kupić wybory urzędujący prezydent”– stwierdziła Tymoszenko.

Przypomnę, że poza środkami budżetowymi urzędujący prezydent jest właścicielem jednej z największych na świecie korporacji cukierniczej „Roshen”, a więc posiada dość znaczne możliwości wystarczające mu do korumpowania wyborców.

Na zakończenie dodam, że wybory na stanowisko prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca br.

Według opublikowanego tydzień temu- w środę, sondażu kijowskiego „Centrum Razumkowa” największym poparciem wyborców nadal cieszy się komik Wołodymyr Zełenski, gwiazdor popularnego serialu „Sługa Narodu”. Na niego chce oddać swój głos 19% wśród tych, którzy wezmą udział w wyborach. Na drugim miejscu znajduje się urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który ubiega się o reelekcję. Otrzymał on w tym badaniu 16,8% poparcia, wyprzedzając Tymoszenko, która dostała tylko 13,8% głosów. Jeśli wybory nie rozstrzygną się 31 marca, druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 07:15 do 19:30, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (56 min) i 82 mm (63 miny), rakiety kierowanej PTUR „Stugna-P” (1 rakieta) oraz granatników SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Dolomitnoje- na łuku światłodarskim), rejon Doniecka (wież Żabiczewo, okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia JAsinowatej i leżącej koło niej wsi Krutaja Bałka), a także południowy odcinek frontu Leninskoje i Sachanka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 127 pocisków, wobec 175 z dnia poprzedniego.

W efekcie tych ostrzałów zostały uszkodzone, we wsi Sachanka dom przy ulicy Konstytucji nr.33 i znajdujący się obok transformator wysokiego napięcia oraz w Jelenowce obiekty mieszkalne znajdujące się przy ulicy: Pocztowej nr. 77, Frunzego nr.14, Lenina nr. 76, Moskiewskiej nr. 16 m. 3, Przelotowej nr, 33 i 62 oraz Koroliewa nr. 9 m. 1, a także budynek administracji przy ulicy Lenina nr. 11, ambulatorium medyczne przy ulicy Moskiewskiej i apteka znajdująca się przy tej samej ulicy.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (4 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (36 wystrzałów), rakiety przeciwpancernej PTUR „Fagot” (1 rakieta) oraz granatników: AGS-17 (39 granatów), SPG-9 (18 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Troiczkoje (trzy razy w godzinach: 11:25, 12:50 i 13:50) oraz z kierunku Nowoaleksandrowki (11:50), Nowotoszkowskoje (18:10 i o godzinie 19:55), w stronę: Kalinowa i Gołubskoje.

Łącznie na terytorium ŁRL spadły 64 pociski, nie wyrządzając żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 26 лютого 2019 року.

25 лютого російські окупаційні війська сім разів порушили режим припинення вогню. При цьому противник тричі застосував артилерію калібру 122 мм та міномети 120-го калібру, витративши 85 снарядів та мін.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти двічі обстріляли позиції наших захисників:
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу села ВОДЯНЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог здійснив п’ять обстрілів:
з гранатометів різних систем – у районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з ручних протитанкових та автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї – поблизу селища міського типу НОВОТОШКІВСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – у районі населених пунктів ХУТІР ВІЛЬНИЙ, НОВООЛЕКСАНДРІВКА та НОВГОРОДСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, один отримав поранення.

На кожен ворожий обстріл підрозділи Об’єднаних сил відповідали вогнем чергових вогневих засобів, не заборонених Мінськими домовленостями.

За даними розвідки, 25 лютого двох окупантів знищено та трьох поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.02.2019r.- 1360 dzień od nowego rozejmu.

 1. Produkcja przemysłowa na Ukrainie w styczniu tego roku, rok do roku spadła o 3,3%
  https://espreso.tv/news/2019/02/26/v_ukrayini_skorotylosya_promyslove_vyrobnyctvo
  Groisman rozczarowany wynikami wydobycia gazu przez naftogaz którego koszt wydobycia przekracza 250$ za 1000m sześc.
  Obiecanka, że za 5 lat Ukraina będzie samowystarczalna w gaz wszyscy uznawali za mrzonkę, a teraz jest potwierdzenie tego!
  https://espreso.tv/news/2019/02/26/groysman_rozcharovanyy_naftogazom_kompaniya_ne_vykonala_plan_z_vydobutku_gazu

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Witam
  Aż się zdziwiłem jak przeczytałem ta wiadomość, ale później przypomniałem sobie, że niedługo wybory w Polsce i wszystko stało się jasne 🙂

  Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę protestacyjną do MSZ Ukrainy w związku z próbami relatywizacji zbrodni w Hucie Pieniackiej – poinformowała dziś rzeczniczka prasowa resortu dyplomacji Ewa Suwara.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ukraina-protest-ambasady-polskiej-przeciw-relatywizacji-zbrodni-w-hucie-pieniackiej/nxkjdcv

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Zdrada
  Ukraina w ciągu ostatnich pięciu lat nie przestała kupować rosyjskiego gazu – powiedziała liderka ukraińskiej partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko w programie „Wolność słowa” na antenie stacji telewizyjnej ICTV.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/201902269924466-Ukraina-Julia-Tymoszenko-gaz-Rosja-eksport-Sputnik-Polska/
  komentarz: Powiedziała tylko to co na tym forum mówi się od lat, że gaz rewersu nadal pochodzi o FR

  Polubione przez 4 ludzi

  • I dzięki temu do tej pory jeszcze tam w ogóle ktokolwiek żyje, warto przypomnieć że FR m.in gazem nie tylko wspomaga „swoje” republiki na Donbasie, ale gdy (dosłownie) zamarzała cześć obwodu chersońskiego to tam także podesłano rosyjski gaz w ramach pomocy humanitarnej…

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Jak w każdej demokracji trwa przekupywanie wyborców przez polityków- szkoda tylko, ze politycy nie przekupują swoimi pieniędzmi.

  W marcu i kwietniu 2019 roku na Ukrainie wypłacone zostanie najbiedniejszym emerytom dodatkowe 2410 hrywien (równowartość ok 340 zł.). Środki na to pochodzić będą z dodatkowych przychodów w państwowym funduszu emerytalnym pochodzących z opodatkowania samochodów używanych przez Ukraińców, ale zarejestrowanych za granicą (podatek wszedł właśnie w życie i na razie ponad 120 tys. właścicieli takich samochodów zdecydowało się je oclić).
  https://kresy24.pl/najbiedniejsi-ukrainscy-emeryci-dostana-przed-wyborami-po-ok-340-zl/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wybory w Polsce coraz bliżej..

  „Nie zginęli tu «polscy panowie», jak mówili ukraińscy nacjonaliści. Wymordowano tysiące prostych ludzi, żyjących skromnie z pracy własnych rąk. Ich jedyną «winą» była polska mowa i tożsamość, wierność tradycji i miłość Ojczyzny. Zabito ich, bo byli Polakami” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. Podczas uroczystości odczytał go prezydencki minister Adam Kwiatkowski.
  https://kresy24.pl/list-prezydenta-rp-do-uczestnikow-obchodow-75-rocznicy-zbrodni-w-hucie-pieniackiej/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Wołodymyra Zamanę – poinformował główny ukraiński prokurator wojskowy Anatolij Matios. Zamana jest podejrzewany o działania, które ułatwiły Rosji aneksję Krymu i uniemożliwiły mobilizację wojsk na początku rosyjskiej agresji w 2014 r. – oświadczył prokurator generalny Jurij Łucenko.
  https://www.tvp.info/41471962/ukraina-zatrzymano-bylego-szefa-sztabu-generalnego-sil-zbrojnych
  Komentarz: Głównym zarzutem jest to, że generał zgodnie z ustawą ratyfikowana przez parlament Ukrainy zmniejszył liczbę ukraińskich jednostek wojskowych. Niemniej nie to, ze ukraińska armia miała za mało brygad spowodowało, ze w 2014 roku nie mogła odbić/bronić Krymu, a to, ze istniejące formacje wojskowe były kompletnie nieprzygotowane do walki. Dla przykładu tylko 10% czołgów w siłach zbrojnych było sprawnych. Brygady wysyłały siły liczące kompanie batalionie w czasie wojny w Donbasie-tak duże niedobory kadrowe i sprzętowe były w ukraińskich jednostkach.
  Trwa kampania wyborcza zatem winny musiał się znaleźć -szkoda, że nie posadzono parlamentarzystów którzy za zmniejszeniem liczby jednostek głosowali.

  Polubione przez 3 ludzi

  • W kwestii twojego podsumowania, to co wysyłano w rejon tzw. ATO w ramach sił regularnych, akurat nie odbiegało od powszechnie przyjetego standardu, czyli były to tzw. grupy bojowe, tzn wydzielone najsilniejsze (pełnoetatowe) formacje, najczęściej były to od 2 do 3 batalionów (czyli do ok 1,5 tys. wojaków). Miały one wsparcie lotnictwa oraz artylerii, w tym rakietowej, polecam poogladac filmiki z tego okresu. Inna kwestią jest to jak nimi dowodzili sami ich dowódcy oraz tzw. dowództwo ATO, którego oficerowie „wsławili się” masowymi dezercjami, jeden z generałow „nawiał” spod Iłowajska autokarem „niezaleznych mediów zagranicznych”. Co do samego Zamany to do tej pory mieszkał on sobie spokojnie na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie nie nękany przez nikogo (!), a co najciekawsze w(UWAGA!) 19 lutego 2014 roku ze stanowiska miał go zwolnić „tyran” Janukowycz za odmowe wezwania przez niego dywizji powietrz. – desant. z ówczesnego Dniepropietrowska która prawdopodobnie miała stłumic tzw. majdan.
   Miał takze już w styczniu 2014 roku alarmowac władze Ukrainy o możliwosci „przejecia Krymu przez Rosję”, odbył w tej sprawie nawet rozmowę z ówczesnym przewodniczącym parlamentu Turcznowem (ps. Krwawy Pastor) obecnym szefem Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, ale ten go „olał” 🙂
   https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/02/25/7207640/
   Ps. I teraz widzisz jak „nasze pelikany” z mediomatołow przeinaczają rzeczywistosć?

   Polubione przez 4 ludzi

   • Ale jak świetnie ilustruje jak „kochają” nas bracia ze stepów. Polska broni Ukrainę, daje pracę milionom ich obywateli, naraża się na kontr-sankcje ze strony Rosji, ale wciąż jesteśmy nienawistnymi „lachami”…
    najśmieszniejsze w tym wszystkim, ze nawet według Giedroycia w sytuacji, gdy do głosu na Ukrainie dojdą ich szowininisci-narodowcy polska powinna zaprzestać jakiejkolwiek pomocy dla tego kraju.

    Polubione przez 4 ludzi

   • Większość zabytków popadła w ruinę/zniknęła. z Setek drewnianych kościołów które były na Wołyniu pozostało raptem…dwa. Zamki/pałace również zostały zniszczone/zdewastowane. I dlatego konieczne jest ratowanie tego co pozostało. Kilka zabytków przetrwało dzięki pomocy polskich wolontariuszy-zostały odbudowane (podobnie jak cmentarz Orląt we Lwowie) za polskie pieniądze.

    Polubione przez 3 ludzi

    • „….-zostały odbudowane (podobnie jak cmentarz Orląt we Lwowie)…”- ale Lwy nadal zamknięte w drewnianej tiurmie.

     Poza tym, co z kościołami i polskimi przedwojennymi placówkami kulturalnymi?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

     • Zazwyczaj wygląda to tak. Pewne obiekty, których polskości nie da się zanegować są skazywane na zniszczenie (głównie kościołki/kaplice KK itd). Inne jak na przykład gmachy sądów itd są „ukranizowane” skuwa się polskie napisy/tablice i na ich miejsce wstawia cyrylicę.
      Obawiam się, że lwy mogą zostać zniszczone ze względu na to, że są szowinistycznymi polskimi rzeźbami negującymi ukraińskość tych ziem.
      Niestety taj jak szef wspomniał wcześniej na Ukrainie pozostało naprawdę niewiele śladów polskości. Bandyci z UPA, a później ukraińscy aparatczycy z nadania Moskwy już o to zadbali. Jak coś nie zniszczyli, to przynajmniej sfałszowali/ukradli (min kolekcja Ossolińskich).

      Polubione przez 3 ludzi

 7. Zdecydowana większość, bo aż 75 proc. zatrudnionych w Polsce pracowników z Ukrainy deklaruje chęć pozostania w Polsce – wynika z badania agencji zatrudnienia Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”.
  http://www.wykop.pl/ramka/4812703/ilu-pracownikow-z-ukrainy-zamierza-zostac-w-polsce-badanie/
  Nie udało się wywołać psychozy strachu, by nastąpiło większe otwarcie dla pracowników ze wschodu to trwa wyjaśnianie „pomyłki”. Pracownicy z Ukrainy chcą zostać i pracować w Polsce nie tylko ze względu na $$$, ale także (o zgrozo), że instytucje państwowe w Polsce (wg nich) działają dobrze.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Pracownicy z Ukrainy chcą zostać i pracować w Polsce nie tylko ze względu na $$$, ale także (o zgrozo), że instytucje państwowe w Polsce (wg nich) działają dobrze”- i to jest miarą tego co się u nich w kraju dzieje.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • To jest tylko potwierdzenie faktu że tzw. Ukraina jet „failed state” („państwem upadłym”), o czym ostatnio nawet mówił „wielki przyjaciel s.p. Lecha Kaczyńskiego” , Michel Saakaszwili oraz tego co sam zauważam w rozmowach z Ukraincami zatrudnionymi w Polsce…
   Ps. Nie jest to jednak żaden ‚pozytyw” dla wizerunku naszego państwa …

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Synod Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego omówił w czwartek temat przemian w ukraińskim prawosławiu. Biskupi podtrzymali swoje wcześniejsze stanowisko mówiące o tym, że spory powinny zostać rozwiązane drogą dialogu. Jednocześnie wysunęli żądanie gwarancji językowych dla rumuńskich parafii prawosławnych na Bukowinie Północnej leżącej obecnie w granicach Ukrainy. – podał portal Cerkvarium.
  https://kresy.pl/wydarzenia/religia/rumunska-cerkiew-domaga-sie-gwarancji-jezykowych-dla-parafii-na-bukowinie/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Na Ukrainie udało się uruchomić jedna z największych elektrowni słonecznych w Europie. Infrastrukturę zbudowali…Chińczycy (know how i technologia), a kasę wyłożył oligarcha Rinat Achmetow. Dlaczego najbogatszy oligarcha wyłożył kasę? Zgodnie z informacjami medialnymi za 1 kw/h prądu państwo zagwarantowało oligarsze 15 euro centów.To jedna z najlepszych stawek w całej Europie. W dodatku umowa ma obowiązywać do …2030 roku(!)
  http://www.wykop.pl/ramka/4807151/na-terytorium-ukrainy-powstala-jedna-z-najwiekszych-w-europie-farm/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Za eta stajał kijowski majdan”, w Kijowie „obcięto” iloosc wydawanego najuboższym mieszkańcom tzw. chleba socjalnego tylko do jednego bochenka na osobe i to tylko po okazaniu odpowiednich dokumentów potwierdzajacych ze osoba jest uprawniona do tego;
  http://alternatio.org/events/all/item/67980-sotsialnyy-hleb-po-kartochkam-i-po-odnoy-buhanke-v-ruki-%E2%80%95-nesomnennoe-dostizhenie-evromaydana
  Cały materiał dla zainteresowanych;
  http://www.dsnews.ua/society/vladeltsy-kartochki-kievlyanina-smogut-priobresti-sotsialnyy-26022019135000

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codzienność, wczoraj w Odessie w wyniku eksplozji granatu zginął mężczyzna, jak się okazało „weteran kijowskiego majdanu”, a także „weteran ATO”. ‚wybitny aktywsita patriotyczny”. Przeszukujacy jego mieszkanie policjanci znaleźli w nim 14 granatów 12 zapalników, naboje i pistolet, oczywiscie nie miał na posiadanie tego wszystkiego pozwoleń. Jak przyczyne śmierci „witiranu ATU” podano wstępnie „niesotrozne obchodzenie sie z granatem ” , zapewne „po pijaku”…
  https://korrespondent.net/city/odessa/4069386-v-odesse-pohyb-yzvestnyi-aktyvyst
  I kolejny „njus” z Odessy gdzie w dniu dzisiejszym na wjeździe do miasta policja zatrzymała ‚dwa autokary uzbrojonych ludzi”. Na razie brak informacji kim sa (prawdopodobnie „ukropatrioci”, albo tzw. tituszki) i dokąd zmierzali;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4069421-v-odesse-zaderzhaly-dva-avtobusa-s-vooruzhennymy-luidmy

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon „weteran kijowskiego majdanu” (zwany onegdaj jego „ideologiem”) oraz ‚weteranka kijowskiego majdanu”, „weteranka ATO”. „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny nadany przez Poroszenkę), a takze ukraińska parlamentarzystka Nadieżda Sawczenko;

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.