Wojna domowa na Ukrainie 1.03.2019r.- 1363 dzień od nowego rozejmu.


To jest fenomen XXI wieku: ponad 6 mln Ukraińców pracuje za granicą. Przelewy od nich to już prawie 14% ukraińskiego PKB!!!

Przekazy finansowe od ukraińskich emigrantów zarobkowych do kraju w ubiegłym roku odpowiadały aż za 13,8% PKB Ukrainy– wynika z danych opublikowanych przez Bank Światowy. I jest to najbardziej wymierny wskaźnik emigracji znad Dniepru. Bo poza tym nikt, tak na Ukrainie jak i w krajach gdzie oni masowo pracują, nie wie ilu ich się przemieściło za granicę w celu poprawy swojej sytuacji materialnej.

Dlatego też, oceniając na podstawie 35% wzrostu przekazów finansowych w 2018 roku, który nota bene jest największym wzrostem od 2007 roku, można stwierdzić, że coraz więcej Ukraińców pracuje poza granicami własnego kraju, a ich liczba jest prawdopodobnie wyższa niż 5,9 mln osób, jak to oszacowało ONZ w 2017 roku.

I tak, z opublikowanych danych Eurostatu za 2017 rok, wynika, że aż 662 tys. Ukraińców (to więcej, niż jakakolwiek inna narodowość) otrzymało pozwolenie na pobyt w UE. Jednocześnie ukraiński urząd statystyczny twierdzi zaś, że w tym okresie z Ukrainy wyjechało tylko 430 290 osób. Tak więc już między tymi dwoma szacunkami różnica jest ogromna, bo wynosi ponad 30%, czyli 232 tys. emigrantów.

Większość migrujących Ukraińców do krajów UE przeniosła się do Polski, która według danych Eurostatu wydała Ukraińcom 585 439 pozwoleń na pobyt w 2017 roku. Ukraińcy stanowili także największą grupę otrzymujących pozwolenie na pobyt na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Estonii i na Litwie.

Tak masowy napływ Ukraińców do w/w krajów wynika z tego, że mają one bardzo poważne braki na rynkach pracy, ponieważ ich obywatele sami migrowali do bogatszych krajów.

I tak, polski rząd uprościł procedury pozwalające na zatrudnienie obcokrajowców, które wykorzystywane są głównie w odniesieniu do Ukraińców. Procedura ta pozwala na zatrudnienie na podstawie „oświadczenia o zamiarze zatrudnienia”. W 2017 roku takich oświadczeń dla Ukraińców wydano 1,7 mln, dodatkowo zaś 200 tys. pozwoleń na pobyt. W 2018 roku zasady te nieco zaostrzono w celu dostosowania ich do regulacji UE, ale i tak w pierwszej połowie 2018 roku wypełniono aż 820 tys. deklaracji, z których w większości skorzystali Ukraińcy. Nie wiadomo, ile osób rzeczywiście podjęło pracę, ale całkiem możliwe, że liczba Ukraińców tylko w Polsce jest większa, niż liczba pozwoleń na pobyt opublikowana przez Eurostat. A więc może ich być ponad dwa miliony.

Inne kraje naszej części Europy, także zatrudniają ukraińskich pracowników. Czechy uprościły program zatrudnienia, a wcześniej w tym roku rząd w Pradze podwoił kwotę zatrudnienia dla Ukraińców do poziomu 19 600 rocznie. Ukraińcy są dziś największą wspólnotą cudzoziemców w Czechach, którzy mają legalne pozwolenie na pobyt. To 117 tys. osób na tle liczących 10,5 mln obywateli Czech, czyli wg. oficjalnych danych stanowią już 1% mniejszość.

Ukraińskie wspólnoty szybko powiększają się także w państwach bałtyckich, gdzie Ukraińcy mogą zarobić znacznie więcej niż w swoim kraju. Na Litwie są oni największą grupą zagranicznych rezydentów, a ich liczba w ubiegłym roku wzrosła o 55%. W Estonii w 2018 roku zarejestrowano największy napływ Ukraińców. Rosja, która przez wiele osób może być postrzegana jako państwo, które jest w stanie wojny z Ukrainą, wydała Ukraińcom 77 tys. pozwoleń na pobyt. Poza tym, w zeszłym roku 81 tys. Ukraińców przyjęło rosyjskie obywatelstwo. Łącznie, wg. szacunków, bo tu żadne badania nie są prowadzone, ocenia się, że w Rosji przebywa czasowo około 3 mln Ukraińców.

Trudno jest uzyskać pełny obraz emigracji ze względy na nielegalne i półlegalne zatrudnienie sezonowe Ukraińców w krajach UE. W 2017 roku uznano, że 11 tys. Ukraińców nielegalnie znajduje się na terytorium UE, ale to tylko cząstka tych, którzy nielegalnie pracują w Europie. W warunkach braku wiz do UE obserwacja pracowników jest trudniejsza. I liczba ta może być wielokrotnie większa.

O nastrojach jakie panują na Ukrainie, może dowodzić fakt, że sam urzędujący prezydent- Petro Poroszenko, też marzy o tym, aby podjąć pracę na Zachodzie, do czego przyznał się w ten poniedziałek:

„Gdy pytają mnie, gdzie chcę pracować po zakończeniu mojej prezydentury, odpowiadam: marzę o pewnej poważnej pracy, o byciu deputowanym do Parlamentu Europejskiego”– powiedział w wystąpieniu na forum młodzieżowym na temat perspektyw wejścia Ukrainy do UE i NATO w mieście Perejasław Chmielnicki w obwodzie kijowskim.

Nie rozumiem tylko, w świetle tej masowej chęci ucieczki Ukraińców ze swej ojczyzny, w jakim celu oni walczą z mitycznym wrogiem ze Wschodu?

Przecież mija się to całkowicie z celem i jest nielogiczne. Bo jeśli oni uznają, że w swoim kraju, w stanie takim w jakim on od prawie 30 lat się znajduje, życie jest niemożliwe, to znaczy, iż suwerenność do której oni dążyli, a obecnie nawet o nią walczą zawzięcie (czego dowodzą codzienne relacje z frontu w Donbasie), jest nic nie warta.

Można sobie na koniec zadać pytanie: kiedy to było im lepiej jak nie za starych dobrych czasów ZSRR i USRR?

To wtedy powstała Ukraina i wszystko to co dzisiaj w niej jeszcze jest, a co w ciągu jej suwerenności: rozkradziono i roztrwoniono a reszta niszczeje 🙂

W efekcie zanarchizowane państwo bezprawia znalazło się w ruinie, ale za to o aspiracjach europejskich 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby sytuacja na donieckim odcinku frontu znacznie się pogorszyła, co najbardziej widoczne było w rejonie Gorłówki.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 06:50 do 21:20, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (54 miny) i 82 mm (30 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów i granatników SPG-9 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

W Gorłówce ukraińscy żołnierze ostrzelali tylko jeden punkt; osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina, ale narobili przy tym znaczną ilość strat w substancji mieszkaniowej, gdzie zostały uszkodzone mieszkania przy ulicy Szaszurina nr. 15. m. 4, 6, 22, 25, 44, 45, 48, 50, 52, 54, 56, 57, 58, 59, 62, 65, 68, 71, 73, 81 i 85 oraz przy tej samej ulicy, ale pod nr. 17 mieszkania nr. 32, 83 i 88, a także została uszkodzono sieć gazową (film poniżej). Poza tym został tam ranny 64-letni cywil.

Natomiast w rejonie Doniecka, ukraińscy żołnierze ostrzeliwali: okolice lotniska, serwisu „Volvo-Center” i wieś Żabiczewo, a także przedmieścia Spartakusa, Jakowlewki, Starmichajłowki i Aleksandrowki oraz na południe od Doniecka: Komiternowo i Sachankę.

Łącznie na terytorium DRL, podczas wczorajszych ostrzałów, spadło 209 pocisków, wobec 23 z dnia poprzedniego.

Nieciekawie natomiast przedstawiała się ostatniej doby sytuacja na ługańskim odcinku frontu, gdzie nagle znacznie uaktywnili się żołnierze ukraińskich sił zbrojnych.

I tak, prowadząc ostrzały przy użyciu haubicy 122 mm (15 pocisków), moździerzy kaliber 120 (55 min) i 82 mm (96 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (51 wystrzałów) oraz broni maszynowej w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwano z kierunku: Krimskoje (08:00, 13:20 i 19:40), Krjakowki (08:05), Troiczkoje (11:10, 16:15, 17:55 i 19:45) oraz Nowozwanowki (17:35) i Popasnej (20:55 i 22:00), w stronę przedmieść: Żiełoboka, Znamienki, Kalinowa, Frunzego, Wiesiełogorowki i Kalinowa-Borszczewatoje. Łącznie minionej doby na terytorium ŁRL spadło 166 pocisków artyleryjskich i min.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 1 березня 2019 року.

28 лютого російські окупаційні війська 13 разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, противник застосував 16 разів, витративши 143 снаряди та міни калібрів 122, 120 та 82 мм. Також російсько-окупаційні війська вели вогонь по позиціях підрозділів Об’єднаних сил із бойових машин піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог сім разів обстріляв наші опорні пункти:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ШИРОКИНЕ;
двічі, з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібрів 120 та 82 мм та великокаліберних кулеметів – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
двічі, з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та автоматичних станкових гранатометів – у районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
двічі, з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем – поблизу села ГНУТОВЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти шість разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу села ТРОЇЦЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – у районі населеного пункту ШУМИ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – поблизу села НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – біля міста ПОПАСНА;
з мінометів калібрів 120 та 82 мм, озброєння бойових машин піхоти БМП-1 та гранатометів різних систем – у районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Підрозділи, які зазнали вогневого впливу противника, відповідали на ворожий вогонь застосуванням усіх наявних чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 28 лютого було ліквідовано одного та поранено трьох окупантів. Крім того, знищено чотири одиниці озброєння та військової техніки противника, у тому числі самохідну артилерійську установку та протитанковий ракетний комплекс.

Від початку поточної доби позиції наших військ ворог не обстрілював.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.03.2019r.- 1363 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam szefa wszystkich szefów i całą ekipę 🙂
  Pozwolę sobie odnieść się do wstępniaka. Jak szef słusznie zauważył przekazy pieniężne z zagranicy utrzymują ten kraj. Przy czym de facto rzeczywiście odpowiadają nawet za więcej PKB niż zawarte jest to artykule. Po prostu środki jakie trafiają z zagranicy są przeznaczane na konsumpcję-a ta pobudza gospodarkę. Mąż przesyła 1000 złotych by żona i dzieci zapłaciły rachunki za gaz prąd, miały co zjeść, by babcia starowinka miała za co kupić lekarstwa. Dzięki wpłatom tych gastarbeiterów istnieją setki sklepików/butików, dzięki nim istnieje też system…przesyłu energii (opłaty za media).
  Co do zwiększania liczby emigrantów. Nie jest to już zbytnio realne-zbyt dużo osób wyjechało za granice. Pozostali ci którzy nie mogą ciężko pracować za granica i ci którzy ze względów osobistych nie mogą wyjechać.
  To, że przekazy rosną na Ukrainie nie koniecznie może też oznaczać, że zwiększyła się liczba pracowników sezonowych-po prostu z roku na rok Ukraińcy na Zachodzie zarabiają lepiej.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie propagandy ukraińskich ( i nie tylko) mediów.
  Niszczyciel USA „Donald Cook”wypłynął z Odessy kończąc swe gościnne wystepy po morzu Czarnym.
  https://www.unian.info/society/10463445-uss-donald-cook-departs-odesa.html
  Info jak info, ale otoczka tego zdarzenia jest dość ciekawa, mianowicie przybycie jednego niszczyciela w mediach przedstawiano jako zapowiedź wzmocnienia sił NATO w tym rejonie (aby ochronić Ukrainę przed najazdem FR w domyśle).
  https://www.tvp.info/41385457/amerykanski-niszczyciel-rakietowy-plynie-do-portu-w-odessie
  Było duzo medialnego szumu i…okręt wraca do macierzystego portu. Zapewne za kilka tygodni jakaś inna jednostka przypłynie do Odessy i znów rozpocznie się festiwal medialny. A nikt nawet nie sprawdził z „redahtorów”, że takie wizyty są uregulowane umowami zagranicznymi i, ze w ramach obwiązującego prawa Rosjanie pozwalają na jednoczesne przebywanie w tym rejonie iluś tam jednostek. Ale w mediach szczególnie polskich i ukraińskich narracja jest jedna USA są gotowe bronić nasze kraje przed „ruską inwazją”.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Z cyklu jak nie ma się sukcesów trzeba takowe stworzyć.
  Przedsiębiorstwo Calidus ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEM) zaprezentowało na targach IDEX 2019 kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8 Wahash (ang. Wild Falcon) a właściwie jego specjalistyczną wersję bojowego wozu piechoty.
  Choć przedstawiany jako wyrób przemysłu zbrojeniowego ZEA pojazd tak naprawdę został zaprojektowany przez ADG Mobility z Republiki Południowej Afryki a w jego konstrukcji wykorzystano szereg sprawdzonych układów i komponentów pochodzących z zagranicy.
  https://www.defence24.pl/idex-2019-transporter-opancerzony-wahash-8×8
  Co to ma wspólnego z Ukrainą? A to, ze w OFICJALNYCH komunikatach maszynę przedstawia się jako….ukraiński pojazd.
  Co ciekawe w materiale video na stronie Ukroboronpromu zagraniczny reporter nawet nie wspomina o jakichkolwiek „ukraińskich związkach” tej maszyny. A cały komponent to ukraińska wieża (teraz zauważyłem, ze komunikat chyba był już modyfikowany i rózni się od pierwowzoru 🙂 ).
  https://ukroboronprom.com.ua/en/media/bronetransporter-al-wahash-z-bojovym-modulem-shturm-na-idex-2019-spilnyj-proekt-ukrayiny-ta-oae.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z naszego kraju
  Prawie 200 mln zł zapłaci budżet MON za wypłatę trzynastej emerytury dla byłych wojskowych, co jest jedną najnowszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Resort zastanawia się, skąd wziąć pieniądze. Wiceminister Wojciech Skurkiewicz zapewnia, że z tego powodu nie ucierpi budżet na modernizację techniczną.
  https://www.defence24.pl/na-trzynastke-dla-emerytow-zrzuci-sie-takze-mon-prawie-200-mln-zl

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ministerstwo rolnictwa Ukrainy zwiększyło prognozę eksportu zboża z Ukrainy w sezonie 2018/2019 do 49 mln ton.
  http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/ukraina-wzrost-prognozy-eksportu-zboz-w-sezonie-2018-2019,84222.html
  Zalew ukraińskiej (?) kukurydzy już teraz powoduje, że rolnicy z Polski mieszkańcy wschodnich województw znacznie tracą.
  https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/ukraina-wiecej-kukurydzy-mniej-pszenicy/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Unia Europejska nie przywróci wiz dla obywateli Ukrainy w związku z decyzją Sądu Konstytucyjnego o odwołaniu przepisów o karaniu urzędników państwowych za nielegalne dochody – oświadczył w czwartek szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin.
  https://forsal.pl/artykuly/1400560,ukraina-szef-msz-sprawa-karania-urzednikow-nie-doprowadzi-do-przywrocenia-wiz-do-ue.html
  Komentarz: A powinna wtedy byłaby wystarczająca presja społeczna, by skończyć z korupcją w kraju

  Polubione przez 3 ludzi

 7. To dość ciekawe
  Wspierani przez Rosję separatyści zapowiedzieli, że od marca rozpoczną proces likwidacji Cerkwi Prawosławnej Ukrainy na terenach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, a jej duchowni zostaną deportowani na tereny kontrolowane przez rząd Ukrainy – mówi PAP Ihor Kozłowski, religioznawca z Doniecka.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1400591,ukraina-przesladowanie-cerkwi-prawoslawnej-ukrainy-w-doniecku.html
  Komentarz: Rozłam miedzy Ukraińcami i Rosjanami mieszkającymi na Ukrainie pogłębia się. Teraz doszedł kolejny czynnik-religijny. Chyba już nie ma szans na zjednoczenie kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

  • ” Rozłam miedzy Ukraińcami i Rosjanami mieszkającymi na Ukrainie pogłębia się. Teraz doszedł kolejny czynnik-religijny. Chyba już nie ma szans na zjednoczenie kraju”- to już tylko marzenie ściętej głowy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Kryzysu demograficznego na Ukrainie ciąg dalszy.
  Według Turczynowa w 2018 roku, na Ukrainie, urodziło się o 8% mniej dzieci niż w 2017 roku.
  W 2018 roku na Ukrainie urodziło się 335 tysięcy dzieci, a zmarło 587 tysięcy. W ciągu roku liczba Ukraińców zmniejszyła się 252 tysiące i te niebezpieczne tendencje tylko się pogarszają – podkreślił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
  W rankingach państw o najszybszym spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym Ukraina zajmuje pierwsze miejsce, a według wskaźników starzenia się społeczeństwa 29. miejsce na świecie.
  http://wgospodarce.pl/informacje/60654-rosjanie-zabili-13-tys-ukraincow
  Komentarz: Dodać do tego trzeba masową emigrację za chlebem (patrz wstępniak szefa) i mamy gotowa tragedię.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „13 tysięcy Ukraińców zginęło dotychczas w wyniku trwającego od 2014 roku konfliktu zbrojnego z Rosją – oświadczył w piątek w Kijowie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow’, a gdzie tam napisano ze TO Rosjanie zabili Ukraińców? Wychodzi na to o czym piszę tu od dawna, że mediomatoły.pl posługują sie bardziej prymitywną i wulgarną propaganda niż ukromedia…

   Polubione przez 2 ludzi

 9. W temacie gastarbeiterów z Ukrainy
  W miejscowości Tur w województwie łódzkim doszło w piątek do wypadku autobusu wiozącego Ukraińców z Kijowa do Świnoujścia. Zginął kierowca autobusu a dwoje pasażerów zostało rannych. – podała Ukraińska Prawda.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wypadek-autobusu-z-ukraincami-w-lodzkiem-kolo-ciezarowki-zabilo-kierowce/
  Komentarz: Naprawdę smutne-ludzie zostali zmuszeni przez (nie)rząd Ukrainy do wyjazdu za chlebem by zginąć/odnieść rany w obcym kraju.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codziennosć, czyli „draka’ w radzie miejskiej w Chersoniu, na której posiedzenie wdarli się „ukropatrioci”, „neonaziści” i „weterani ATO”, ktorzy rozpetali bijatyke z ardnymi oraz urzędnikami, ponieważ nie spodobała im sie nazwa jednej z przemianowanych ulic;
  https://khersonline.net/lenta/129654-vo-vremya-stolknoveniy-v-merii-hersona-i-pered-ney-postradali-dva-cheloveka.html
  Z kolei w Kijowie, „miejscy aktywiści” rozpoczeli „okupację” sali obrad rady miejskiej w proteście przeciwko temu ze zezwoliła ona na kontynuowanie „nielegalnej budowy” w jednej z kijowskich dzielnic;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4070849-v-kyeve-aktyvysty-zakhvatyly-zal-horsoveta

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W poblizu granicy z Rumunia w obwodzie czernowickim doszło do kolejnej strzelaniny ukraińskich pograniczników z miejscowymi przemytnikami (głownie papierosów), za trzymano jednego z nich oraz przejeto 39 worków „trefnego towaru”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4070831-pohranychnyky-so-strelboi-ostanavlyvaly-kontrabandystov
  Z kolei w jednej z miejscowosci obwodu rówieńskiego, na terytorium jednej z tzw. republik bursztynowych zatrzymano mężczyzne, przewożacego ponad 5 kg nielegalnie wydobytego bursztynu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4071025-v-rovenskoi-oblasty-zaderzhaly-avto-s-yantarem

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie porwania przez ukraińską straż graniczną rosyjskiego statku z Krymu „Nord”, po tym jak w rekach Ukraińców pozostał tylko sam statek, poniewaz jego załoga, jak sie okazało praktycznie bez przeszkód opusciła terytorium Ukrainy, pomimo wystawienia go trzykrotnie na „aukcję” (oraz stałego obniżania ceny wywoławczej) nie znalazł sie nikt chetny na jego zakup;
  https://eadaily.com/ru/news/2019/02/28/posle-provala-treh-aukcionov-na-ukraine-reshili-ne-prodavat-sudno-nord
  Z kolei wąłdze Krymu (okupowanego wg Kijowa) oświadczyły ze pomoga załodze „Norda” (która powróciła na terytorium republiki) kupic nowy statek by mogli kontynuowac swoją prace, czyli połowy ryb;
  https://feo.today/news/6000-vlasti-kryma-pomogut-kupit-seiner-dlja-ostavshihsja-bez-norda-rybakov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Tymczasem władze Wenezueli, których przedstawiciel, czyli wiceprezydent Delcy Rodríguez odwiedziła Moskwe gdzie przeprowadziła rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji ministrem Ławrowem, zadecydowały o przeniesieniu siedziby państwowej wenezuelskiej spółki PDVSA z portugalskiej Lizbony do Moskwy. Wenezuelska wiceprezydent motywowała owa decyzje ‚planami rozszerzenia współpracy technicznej w zakresie produkcji ropy naftowej z Rosnieftem i Gazpromem”, ale wspomniała o „zabezpieczeniu interesów Wenezueli” w związku z bezprawnymi działaniami państw zachodnich m.in sprawa BEZPRAWNEGO przejęcia przez Bank of England znajdujacych się w nim wenezuelskich aktywów;
  https://tass.ru/ekonomika/6174634

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.