Wojna domowa na Ukrainie 2.03.2019r.- 1364 dzień od nowego rozejmu.


W związku z piątą rocznicą zamachu stanu dokonanego w Kijowie, amerykański sekretarza stanu Michael R. Pompeo opublikował w środę- 27 lutego, komunikat prasowy w sprawie Krymu.

Komunikat prasowy

sekretarza stanu Michaela R. Pompeo
Waszyngton

27 lutego 2019

Dokonana przed pięciu laty przez Rosję okupacja należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego stanowiła kolejną eskalację agresywnej polityki Rosji. Rosja dokonała próby obalenia ładu międzynarodowego, podważenia podstawowych praw człowieka oraz osłabienia naszego wspólnego bezpieczeństwa. Świat nie zapomniał cynicznych kłamstw Rosji, mających usprawiedliwić agresję i zamaskować próbę aneksji terytorium Ukrainy. Użycie siły przez Rosję wobec pokojowego zachowującego się sąsiada nie może być tolerowane przez cieszące się szacunkiem kraje. Stany Zjednoczone kolejny raz dają wyraz swojemu niezmiennemu stanowisku: Krym jest częścią Ukrainy i musi powrócić pod kontrolę Ukrainy.

Stany Zjednoczone są poważnie zaniepokojone nasilającymi się represjami w wyniku rosyjskiej okupacji Krymu. Przez ostatnie pięć lat rosyjskie władze okupacyjne dokonywały różnorakich nadużyć w ramach działań mających wyeliminować jakąkolwiek opozycję wobec rosyjskiej kontroli Krymu. Rosja m.in. w sposób arbitralny dokonywała zatrzymań i doprowadzała do bezpodstawnych skazań za pokojowe przeciwstawianie się okupacji, zdarzały się też przypadki wywozu siłą do Rosji poszczególnych osób. Stany Zjednoczone wzywają Rosję do uwolnienia wszystkich Ukraińców, w tym również przedstawicieli krymskich Tatarów, więzionych za stawianie pokojowego oporu. W tym gronie znajdują się Ołeh Sencow, Oleksandr Kolczenko, Volodymyr Balukh, Rusłan Zejtullajew oraz ok. 70 inych osób. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania prześladowań i zakończenia okupacji Krymu, a przez ten czas to przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, w tym prawa okupacyjnego.

W Deklaracji Krymskiej z 25 lipca 2018 r. Stany Zjednoczone powtórzyły wyrażaną wcześniej odmowę uznania praw Kremla do władania Krymem. Stany Zjednoczone potępiają także bezprawne działania Rosji na Krymie oraz nieustającą agresję przeciwko Ukrainie. Stany Zjednoczone utrzymają w mocy stosowne sankcje nałożone na Rosję, do czasu aż rząd Rosji przekaże Ukrainie kontrolę nad Krymem i w pełni zrealizuje porozumienia z Mińska. Stany Zjednoczone ponawiają zapewnienie o swym niezłomnym poparciu dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w prawnie uznanych granicach, co odnosi się również do wód terytorialnych Ukrainy.

Przypomnę, że Krym stał się rosyjskim regionem po przeprowadzonym tam w marcu 2014 roku referendum, na którym 96,77% wyborców republiki i 95,6% mieszkańców Sewastopola zagłosowało za przyłączeniem się do Rosji. Krymskie władze przeprowadziły referendum po przewrocie państwowym na Ukrainie, do którego doszło w lutym 2014 roku.

W kwietniu tego samego roku władze Ukrainy zaczęły operację wojskową, tzw. Operację Antyterrorystyczną (ATO) przeciwko proklamowanym w trybie jednostronnym DRL i ŁRL, które ogłosiły swoją niepodległość po lutowych wydarzeniach w Kijowie. Jak wynika z ostatnich danych ONZ w konflikcie tym jak dotąd zginęło już ponad 10 tys. osób cywilnych.

https://pl.usembassy.gov/pl/pompeo_ukraina_pl/,

http://www.polukr.net/blog/2019/03/mike-pompeo-krym-czesc-ukrainy/,

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24500381,usa-wzywaja-rosje-do-zwrotu-krymu-pompeo-swiat-nie-zapomnial.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Krymie_w_2014_roku,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krym,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_krymski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (7 min), granatników: AGS-17 (49 granatów) i SPG-9 (6 granatów) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (50 wystrzałów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli rozejm.

Ostrzały prowadzono w godzinach, od 08:25 do 22:30, w następujących rejonach: Gorłówki (osiedla Gołomwskie i przy kopalni im. Gagarina oraz Szirokaja Bałka), Doniecka (Jasinowata, Wasilweka, Krutaja Bałka oraz Wierchnotoreczkoje), a także na południowym odcinku frontu (Sachanka).

W wyniku wczorajszego ostrzału został uszkodzony dom mieszkalny w okolicy miejscowości Dolomitnoje przy ulicy Żielezdonorożnej nr. 4, a także przebiegająca w pobliżu linia energetyczna oraz rozdzielnia gazowa w Krasnym Partyzancie, w wyniku czego 600 abonentów zostało pozbawionych dopływu gazu do swoich domów, a także przepompowania wody w kanale doprowadzającym wodę do Doniecka w okolicy Wasilewki.

Łącznie na terytorium DRL, w wyniku wczorajszych ostrzałów spadły 122 pociski, wobec 209 z dnia poprzedniego.

Poniżej jeszcze zapis graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy w mijającym tygodniu na donieckim odcinku frontu:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (18 pocisków), moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (9 min) oraz granatników SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (06:15), Popasnej (13:15), Troiczkoje (17:25 i Nowotoszkowskoje (21:10), w stronę: Sokolników, Kalinowa i Donieckiego.

Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 2 березня 2019 року.

1 березня російські окупаційні війська 4 рази порушили режим припинення вогню, тричі застосувавши озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти здійснили обстріл позиції наших захисників біля населеного пункту ПІСКИ з мінометів калібру 82 мм.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог тричі обстріляв підрозділи Об’єднаних сил:
з мінометів 120-го калібру – поблизу селища НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ШУМИ.

В результаті обстрілів один наш захисник був поранений.

На всі ворожі обстріли підрозділи Об’єднаних сил відповідали вогнем чергових вогневих засобів.
За даними розвідки, один окупант отримав поранення. За уточненими даними за попередню добу, 28 лютого двох учасників збройних формувань РФ було знищено, п’ятьох поранено. Також вчора збито один БПЛА противника.

Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції наших військ з автоматичних станкових гранатометів у районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ, що у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.

Втрат серед особового складу підрозділів Об’єднаних сил немає.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Gorłówki (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.03.2019r.- 1364 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wypadałoby przypomnieć panu Pompeło historię aneksji Meksyku, Teksasu i innych regionów przez jego „demokratyczne” i przymusowo zjednoczone stany. Przyłączenie Krymu do FR powinno stać się wzorcowym przykładem jak należy takie sprawy załatwiać w sposób cywilizowany czyli bezkrwawi i zgodnie z wolą większości mieszkańców.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kampania prezydencka na Ukrainie. W ukromediach pojawiły sie „njusy”, powołujące się na amerykański „think – thank” Atlantic Council o tym ze ‚Waszyngton stawia teraz na Zelenskiego”;
  https://replyua.net/usa/136034-amerikanskie-smi-vashington-delaet-stavku-na-zelenskogo.html
  I może to potwierdzać ostatnie wydarzenie, opisane m.in przez ukraiński portal „Strana.ua”, czyli że Waszyngton ‚twardo” miał odmówić Poroszence ponowienia kolejnej próby „przerwania się” przez Cieśnine Kerczeńską;
  https://strana.ua/news/188572-ssha-ne-sohlasovali-poroshenko-novyj-pokhod-v-azovskoe-more.html
  Z kolei sam „generalissimus” Poroszenko przebywajacy z „gospodarka wizytą” w poblizu linii „frontu” na Donbasie, rozdaje tam „ciasteczka wyborcze”, czyli m.in obiecuje żołnierzom przebywajacym na „pozycjach bojowych” (kolejne już) podwyżki zołdu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4071161-poroshenko-povysyl-doplaty-voennym-na-peredovoi

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciag dalszy sprawy ‚przekazanych” przez USA Ukrainie dwóch kutrów patrolowych Island cumujacych w porcie w Baltimore. Jak poinformował urzednik Departamentu Stanu USA, sa one już własnością Ukrainy, ale nie mogą do nie dopłynąć poniewaz nie sa do tego przygotowane, ale podobno do jeszcze w tym roku dotrą do Ukrainy;
  https://www.unian.net/politics/10466040-uzhe-imushchestvo-ukrainy-v-gosdepe-rasskazali-kogda-katera-iz-ssha-pribudut-dlya-patrulirovaniya-chernogo-morya.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Afganistanu, gdzie w dniu wczorajszym po ataku Talibów na jedna z amerykańskich baz wojskowych w prowincji Helamnd zginąć miał 25 (lub nawet 45) żołnierzy, w tym także amerykańskich, a kilkunastu innych oraz członków personelu bazy miało stac się „zakladnikami” Talibów. Atak miał sie rozpocząć samobójczego ataku kilku „mudżahedinów” na posterunki przy wjeździe, a nastepnie pozostali Talibowie, przebrani w mundury afgańskiej i AMERYKAŃSKIEJ armii wtargneli na teren bazy;
  https://www.voanews.com/a/taliban-attack-shorab-afghan-military-base/4809279.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/4811579.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Propaganda made in Poland
  Tytuł artykułu wprost krzyczy do czytelnika „Ukraina się wyludnia – przez wojnę z Rosją”.
  A w samym tekście jest tylko wzmianka o tym jakoby 13 tysięcy mieszkańców Ukrainy zabili „Rosjanie”. Oczywiście nie jest to rzeczywisty powód wyludniania się Ukrainy. To tak jakby w Polsce za wyludnianie obarczyć …wypadki samochodowe.
  Prawdziwe powody są znane i były min na forum wielokrotnie przytaczane. To głównie brak perspektyw w kraju (emigracja), słaba ochrona zdrowia, niski poziom życia ( niechęć do posiadania dzieci), rozwiniete podziemie aborcyjne.
  Wszystkie główne powody wyludniania się kraju to wynik WSZYSTKICH rządów Ukrainy od uzyskania suwerenności, a nie jak sugerują dziennikarze belsatu wynik „ruskiej agresji”.
  https://belsat.eu/pl/news/ukraina-sie-wyludnia-przez-wojne-hybrydowa-z-rosja/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Rosja ma zapłacić Naftogazowi odszkodowanie za zajęcie aktywów na Krymie
  Międzynarodowy Trybunał orzekł na korzyść Naftogazu i orzekł, że Federacja Rosyjska, zgodnie z dwustronną umową o wzajemnej ochronie inwestycji między Ukrainą i Rosją, jest odpowiedzialna za nielegalne zajęcie aktywów Naftogazu na Krymie.
  https://biznesalert.pl/gazprom-naftogaz-krym-odszkodowanie/
  Komentarz: Prawdopodobnie skończy się to tak samo jak ze zwycięstwem(?) w sprawie umowy gazowej. Rosja złoży zażalenie, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, a Ukraina ŻADNYCH pieniędzy nie zobaczy.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Na razie około 400 parafii przeszło z Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego do Cerkwi Ukrainy (około 3% wszystkich parafii CPM)-stwierdziła głowa ukraińskiego kościoła prawosławnego.
  -Z tego, co wiem, jest już około 400 parafii, które nie tylko wyraziły swoje pragnienie, ale w których odbył się synod parafialny, na którym podjęto większością głosów decyzję o przyłączeniu się do Cerkwi Ukrainy – powiedział Epifaniusz w rozmowie z BBC.
  Ten proces powinien być stopniowy, pokojowy i dobrowolny. Nie chodzi o liczby, lecz o to, by nie było konfliktu lub wojny. Nie mamy prawa otwierać kolejnego frontu religijnego na Ukrainie. Wystarczy wojny na wschodzie. Jeżeli otworzymy front wojny religijnej wewnątrz kraju, to może się skończyć bardzo smutno dla państwa ukraińskiego – powiedział prymas Cerkwi Ukrainy.
  https://kresy24.pl/jak-dotad-okolo-400-parafii-przeszlo-z-cerkwi-patriarchatu-moskiewskiego-do-cerkwi-ukrainy/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Jest sukces (mały ale jest)
  Dziś w życie wchodzi nowa umowa gruzińsko-ukraińska o ruchu bezwizowym.
  Obywatele Gruzji mogą wjeżdżać na Ukrainę, a obywatele Ukrainy do Gruzji na podstawie paszportu biometrycznego lub dowodu osobistego. Jest tylko jeden warunek – dowód musi być nowy, z wbudowanymi danymi, wyposażony w technologię zbliżeniową.
  https://kresy24.pl/ukraincy-i-gruzini-moga-odwiedzac-swoje-kraje-bez-paszportow/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył w Radzie Najwyższej nowy projekt nowelizacji prawa w sprawie walki z korupcją wśród urzędników. Wczoraj ukraiński Sąd Konstytucyjny uznał poprzednią nowelizację antykorupcyjną za niezgodą z ustawą zasadniczą.
  https://kresy24.pl/ukrainski-trybunal-konstytucyjny-uznal-przepisy-antykorupcyjne-za-niekonstytucyjne-poroszenko-sklada-nowy-projekt/
  Komentarz: Jak mawiał klasyk dużo trzeba zmienić by wszystko pozostało po staremu 🙂
  Poroszenko zabezpieczył się na wypadek porażki i ma w głębokim poważaniu apele „demokratycznych” państw o walkę z korupcją. Zastanawia tylko jak długo mogą owi demokratyczni liderzy będą mogli znosić/udawać że na Ukrainie panuje nepotyzm i bezhołowie?

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Zastanawia tylko jak długo mogą owi demokratyczni liderzy będą mogli znosić/udawać że na Ukrainie panuje nepotyzm i bezhołowie?”- dotąd dokąd będzie pasowała taka sytuacja światowemu hegemonowi. Albo, dotąd dokąd zachodni partnerzy światowego hegemona będą tą sytuację tolerowali.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Zdrada
  Żaden z artystów z Ukrainy ubiegających się o udział w Eurowizji nie zdecydował się reprezentować kraju.
  Na początku odmówiła Maruv. Spekulowano, że zamiast Maruv do Izraela mogą pojechać zdobywczynie drugiego miejsca w konkursie Vidbir – zespół Freedom Jazz. Szybko okazało się jednak, że tak się nie stanie. Choć nadawca UA:PBC zaproponował grupie reprezentowanie Ukrainy, ta nie przystała na tę propozycję, stając murem za Maruv. Podobnie było z zespołem Kazka, który w finale Vidbiru zajął trzecie miejsce. Także formacja Brunettes Shoot Blondes, zdobywcy czwartego miejsca w ukraińskich preselekcjach, nie wyraziła chęci reprezentowania Ukrainy.
  https://www.rmf.fm/magazyn/news,22107,eurowizja-2019-ukraina-rezygnuje-z-udzialu-zaden-z-artystow-nie-chcial-reprezentowac-kraju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Były dowódcy marynarki wojennej Ukrainy Serhij Hajduk zaproponował „zaminowanie” Mostu Krymskiego i Morza Azowskiego, żeby „zachować suwerenność” Ukrainy. Były wojskowy przyznał, że ukraińska flota znajduje się obecnie w opłakanym stanie. Żeby zrekompensować brak okrętów, Kijów mógłby się do tego posunąć – powiedział Hajduk.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/201903019961377-Sputnik-serhij-hajduk-zaminowanie-morze-azowskie-iii-wojna-swiatowa-ukraina-rosja/
  Komentarz: Polacy i Ukraińcy maja jednak wiele ze sobą wspólnego: też lubimy wymachiwać szabelką…

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W 2018 roku na odrę na Ukrainie zachorowało 35 120 osób, co czyni ją państwem o najwyższym stopniu zachorowalności na świecie – poinformował w piątek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
  Nie to jednak budzi największy niepokój:
  Według ukraińskich danych pierwsze dwa miesiące bieżącego roku przyniosły już 24 042 przypadki odry. Najwięcej zarejestrowano w obwodach: lwowskim, winnickim, rówieńskim, chmielnickim oraz w Kijowie.
  https://forsal.pl/artykuly/1400813,unicef-alarmuje-na-ukrainie-notuje-sie-najwiecej-zachorowan-na-odre-na-swiecie.html
  Komentarz: Władze w Kijowie przyjęły zapewne strategię-jak wszyscy nieszczepieni zachorują to epidemia wygaśnie.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Według ukraińskich służb, węgierski samorządowiec z Zakarpacia, organizator złożonej z Węgrów drużyny piłkarskiej „Zakarpacie”, zwycięzców ubiegłorocznego „mundialu separatystów”, dopuścił się zdrady stanu. Uznano, że działał tym na szkodę suwerenności, integralności terytorialnej i bezpieczeństwa Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-wegierski-samorzadowiec-z-zakarpacia-podejrzany-o-zdrade-stanu/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Przemyt z Ukrainy do Polski trwa na masową skalę

  W miniony czwartek podczas kontroli samochodu marki Iveco, którym podróżował 28-letni obywatel Ukrainy, funkcjonariusze KAS ujawnili 21,45 kg wstępnie obrobionego bursztynu.
  Miejscem ukrycia jantaru bezbłędnie wskazał czworonożny funkcjonariusz Airon. Bryły bursztynu ukryte były w specjalnie przerobionej podłodze pojazdu.
  http://www.wykop.pl/ramka/4824657/pies-sluzbowy-wyweszyl-21-kg-bursztynu-przewozonego-przez-obywatela-ukrainy/
  Napromieniowane oprzyrządowanie artyleryjskie próbował przemycić do Polski obywatel Ukrainy. ​Zatrzymali go ukraińscy pogranicznicy na przejściu Szeginie-Medyka.
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-probowal-przemycic-do-polski-napromieniowane-oporzadzenie-ar,nId,2861579#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Kampania wyborcza na Ukrainie trwa.
  Wołodymyr Hrojsman posądził o nieefektywność państwowy Naftohaz podkreślając, że przyczyną tego jest jego monopolistyczna pozycja. Jako remedium wskazał wzrost inwestycji zagranicznych. Wszystko miało miejsce na sponsorowanym przez PGNiG Ukrainian Energy Forum 2019.
  https://www.energetyka24.com/premier-ukrainy-atakuje-panstwowy-naftohaz-i-chce-wiecej-inwestycji-zagranicznych-relacja-z-kijowa
  Komentarz: Wypowiedź premiera Ukrainy, sponsoring PGNiG – czyżby rząd w Warszawie przymierzał się do finansowania Ukraińskiego wydobycia gazu?Mam nadzieje, ze nie inwestycja byłaby kosztowna, niepewna ze względu na korupcyjno-oligarchiczne układy. Już teraz za polityczne mrzonki Polacy zapłacą więcej za gaz kolejne podwyżki gazu byłyby ciosem nie tylko dla polskich gospodarstw domowych, ale i przemysłu (szczególnie chemicznego i rolnego).

  Polubione przez 4 ludzi

  • Innymi słowy rząd Węgier wygrał. I to pomimo tego, ze nie wchodzi w 4 litery pryncypałom z USA,Ukrainy, Niemiec (wklej dowolny inny kraj), pomimo tego, że oficjalnie skłócony jest z liderami „demokratycznych krajów”-wygrali.
   Co więcej to, że wymusili już na Ukrainie zmiany (a niedługo cofniecie reformy) nie oznacza, że Ukraina przestała robić interesy z Węgrami.
   Tak zastanawia mnie jak szybko zareagowałaby opinia zagraniczna gdyby Polska zaczęła domagać się przywrócenia możliwości pochówku pomordowanych Polaków na Ukrainie. Zapewne reakcja byłaby dużo szybsza wszak nawet naziści pozwalali pochować zmarłych.

   Polubione przez 3 ludzi

 16. I kolejne neonazistowskie parady w Kijowie urzadzone przez członków tzw. Drużyn Narodowych, czyli zwolenników byłego „dowódcy” tzw. batalionu (obecnie Pułk MSW) Ukrainy Andrija Biłeckiego, które mają oficjalnie „wspierać” ukraińską policję. Jak zauwazono w ukromediach „drużynnicy” nieśli ogromy transparent „wygrażajacy” Poroszence…

  https://korrespondent.net/city/kiev/4071277-v-tsentre-kyeva-proshel-marsh-natsyonalnykh-druzhyn
  https://strana.ua/news/188860-natsionalisty-v-kieve-trebujut-posadit-poroshenko-v-tjurmu.html

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Ukraińska codziennośc, w obwodzie rówieńskim SBU zatrzymało ukraińskiego wojskowego, członka zorganizowanej grupy przestepzcej, który zajmowął się nielegalnym handlem materiałami wybuchowymi. Miał on sprzedac około 40 kg materiałów wybuchowych wraz z detonatorami elektrycznymi, które miały zostac oficjalnie zutylizowane w jednostce wojskowej w której słuzył zatrzymany „ukrowojak”;
  https://strana.ua/news/188834-sbu-zaderzhala-voennoho-kotoryj-sbyval-vzryvchatku-v-rovenskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 18. Tymczasem w Dnieprze, pojawi się Miejska Biblioteka im. Senatora USA Johna McCaina, której głównymi fundatorami mają byc członkowie ukraińskiej diaspory zza Oceanu, czyli potomkowie członków OUN/UPA oraz hitlerowskich kolaborantów (m.in z Dywizji SS „Galizien”) którzy zbiegli tam (m.in przy pomocy gen. Andersa) po zakończeniu IIWŚ;
  https://opentv.media/v-dnepre-poyavitsya-biblioteka-2ukrainskoj-diaspory-ssha-imeni-dzhona-makkejna

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.