Wojna domowa na Ukrainie 3.03.2019r. 1365 dzień od nowego rozejmu.


Po informacji jaką ujawnił ukraiński serwis Bihus.info, przebieg zbliżających się wyborów prezydenckich na Ukrainie może przyjąć nieoczekiwany obrót.

„Krąg bliskich współpracowników prezydenta Ukrainy wzbogacił się dzięki przemytowi wyposażenia militarnego z Rosji i sprzedawania go po zawyżonych cenach państwowym spółkom”– twierdzą dziennikarze śledczy z ukraińskiego serwisu Bihus.info.

Do 2014 roku Ukraina importowała 35% wyposażenia wojskowego z Rosji. Po referendum na Krymie ukraiński rząd zadeklarował, iż zrywa wszelkie kontakty gospodarcze z Rosją, również na płaszczyźnie wojskowej. W rezultacie ukraińska armia, uzależniona od rosyjskiej broni i sprzętu, pozostawiona została bezbronna. I tylko dzięki starym zapasom jeszcze z czasów ZSRR żołnierze biorący udział w operacji ATO w Donbasie (obecnie Operacji Połączonych Sił), mają czym walczyć.

W efekcie polityki junty obecnie sprawującej w Kijowie władzę, w ubiegłym roku Roman Romanow, prezes państwowej spółki obronnej Ukroboronprom, ogłosił, że import z Rosji został zupełnie zatrzymany i zastąpiony przez lokalne i zachodnie źródła. Jednak zapotrzebowanie na rosyjskie części nadal było duże, ponieważ ukraińskie uzbrojenie w dużej mierze opiera się o rosyjską technologię.

W opublikowanym przez portal Bihus.info 25 lutego tekście, który- jak twierdzą jego autorzy- jest wynikiem prowadzonego przez nich od dwóch lat śledztwa, przeanalizowana została sieć powiązań pomiędzy państwową spółką Ukroboronprom, prywatnymi firmami i trzyosobową grupą młodych mężczyzn, którzy dzięki kontaktom w branży wojskowej oraz koneksjom politycznym w bardzo szybkim tempie wzbogacili się handlując elementami potrzebnymi do naprawy ukraińskiego sprzętu wojskowego.

Według Ihor Hladkowski, śledztwa syn Ołeha Hladkowskiego- zastępcy dyrektora w Radzie Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony, która podlega Poroszence- był kluczową postacią w układzie organizującym proceder kupowania rosyjskiej broni z przemytu. Ten proceder korupcyjny polegał na tym, że Ihor Hladkovski wraz ze swoimi partnerami biznesowymi- Witalijem Żukowem i Andrijem Rohozą, poprzez fikcyjne firmy kupowali rosyjskie wyposażenie wojskowe oraz sprzedawali je po wielokrotnie zawyżonej cenie Ukroboronpromowi. Było to możliwe, dzięki wręczanym urzędnikom różnego szczebla łapówkom oraz bezpośrednim kontaktom Ihora Hadkowskiego.

Opublikowanie raportu na miesiąc przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 31 marca, z dużym prawdopodobieństwem nie pozwoli na wyjaśnienie sprawy do końca przed dniem głosowania. Bihus.Info utrzymuje, że pozyskał informacje z anonimowych źródeł. Prawdopodobnie w niedługiej przyszłości ukaże się kolejna cześć śledztwa.

„To, co znaleźli dziennikarze, podpada pod artykuł 111 Kodeksu Karnego Ukrainy. To zdrada państwa, celowo przeprowadzone przez obywatela Ukrainy działanie na szkodę suwerenności i terytorialnej jedności i bezpieczeństwa kraju!”– oceniła w Wierchownej Radzie Julia Tymoszenko po ukazaniu się artykułu w Bihus.info.. Konkurentka Poroszenki wszczęła przeciwko niemu procedurę impeachmentu. Z kolei Wołodymyr Zełeński oświadczył, że „osoby, które dochodzą do władzy po trupach, zarabiają na trupach”. Co było aluzją do końcowej fazy kijowskiego Majdanu, gdy od kul- nie ujawnionych dotychczas strzelców wyborowych- zginęło około stu demonstrujących ludzi (Небе́сна Со́тняhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Niebia%C5%84ska_Sotnia).

Sam Poroszenko wezwał służby do zweryfikowania ujawnionych przez dziennikarzy informacji oraz powiedział, że popiera tymczasowe usunięcie Olga Hladkowskiego ze stanowiska w Radzie Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony.

W większości sondaży dotyczących wyborów prezydenckich nadal największą popularnością cieszy się telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski. Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko prowadzą coraz bardziej zawzięta walkę o przejście do drugiej tury. Dla Poroszenki skandal związany z procederem sprzedawania ukraińskiej armii rosyjskiej broni po zawyżonych cenach, w dodatku zorganizowany przez układ korupcyjny sięgający jego bezpośrednich współpracowników, może być gwoździem do trumny jego politycznej kariery na Ukrainie.

https://bihus.info/,

https://bihus.info/army-friends-dough-part-1-without-correspondence,

https://wolnosc24.pl/2017/03/08/niebianska-sotnia-wystrzelana-przez-nacjonalistow-ukrainskich-tak-twierdzi-bialoruska-tv-nie-tylko-ona/

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały na donieckim odcinku frontu, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (19 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (10 wystrzałów), granatników AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (10 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Doniecka (Żabinka, okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa) i południowy odcinek frontu (Starmoichajłowka, Leninskoje i Komiternowo oraz Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 127 pocisków, wobec 122 poprzedniej doby. A więc jak widać, sytuacja na froncie- na jego donieckim odcinku- zmieniła się niewiele. W efekcie tych ostrzałów zostały uszkodzone 8 domów w Komiternowie znajdujących się przy ulicy: Czerniachowskiego nr. 5, Achmatowej nr. 49 i nr. 25 (Dom Kultury), Watutina nr. 1, 5, 6, 8 i 10 oraz jedno mieszkanie w miejscowości Żabunka znajdujące się w bloku wielorodzinnych przy ulicy Łozina nr. 12 m. 41. Poza tym, w wyniku ostrzelania okolic wsi Wasilewki, w rejonie Doniecka, został uszkodzony transformator energii elektrycznej, w wyniku czego około 1500 osób zostało pozbawionych dopływu prądu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 3 березня 2019 року.

2 березня російські окупаційні війська сім разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, тричі застосувавши озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог шість разів обстріляв наші опорні пункти:
двічі, з мінометів калібрів 120 та 82 мм, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу села ВОДЯНЕ;
з автоматичних станкових гранатометів – у районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля селища ПІСКИ;
зі станкових та ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти обстріляли позицію підрозділу Об’єднаних сил у районі населеного пункту ТРАВНЕВЕ з автоматичних станкових гранатометів.

В результаті обстрілів один наш захисник був поранений.

Особовий склад підрозділів, які були обстріляні противником, відповів на ворожий вогонь застосуванням усіх чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 2 березня одного окупанта було ліквідовано та одного поранено. Крім того, знищено одну одиницю військової техніки противника.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції наших військ у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” поблизу населених пунктів НОВОЗВАНІВКА та ЗОЛОТЕ-4 з мінометів калібру 120 мм, витративши 30 мін.

Втрат серед особового складу немає.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic wsi Zołotoje-5, która wg. propagandy kijowskiej znajduje się jakoby w rękach ukraińskich sił zbrojnych (ŁRL):

I jeszcze z Sachanki na południowym odcinku frontu donieckiego:

Oraz z Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.03.2019r. 1365 dzień od nowego rozejmu.

  • Mediomatoły:

   Mizaru (見猿wink, która zakrywa oczy, więc „nie widzi nic złego”, Kikazaru (聞か猿wink, która zakrywa uszy, więc nie słyszy nic złego, oraz Iwazaru (言わ猿wink, zakrywająca pysk, która nie mówi nic złeg

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. „Sukcesy” kijowskiego majdanu, oficjalnie nazywanego (chyba by dokuczyć samym Ukraińcom) „rewolucją godnosci”, czyli NĘDZA, GŁÓD WOJNA I CHOROBY. Tym razem w ukromediach pojawiły sie informacje o epidemii gruźlicy w obwodzie odeskim, najgorsza sytuacja panuje w mieście Czernomorsk, gdzie gruźlice zdiagnozowano m.in wśród uczniów oraz nauczyciela kilku tamtejszych placówek oświatowych;
  https://replyua.net/news/regiony-ukraine/odessa/136193-v-uchebnyh-zavedeniyah-chernomorska-zafiksirovana-vspyshka-tuberkuleza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z Czarnogóry, gdzie tysiece mieszkańców tego małego kraju wyległy na ulice z żądaniem ustapienia ze stanowiska „prozachodniego i proNATOwskiego” prezydenta Milo Đukanović, którego oskarzają o korupcję, nadużywanie władzy oraz „finansowe machinacje”;
  https://korrespondent.net/world/4071300-v-chernohoryy-trebovaly-otstavky-prezydenta

  Ps. Ciekawe czy w mediomatołach znowu rozpiszą się o tym że to Putin przysłał „tysiace swoich agentów by zdestabilizowac prozachodnią Czarnogórę” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tak jak przewidywałem ukraińska pisoenkarka „Maruv” która wygrała ukraińskie finały do tegorocznej EUROWIZJI i w skandaliczny sposób została pozbawiona, w wyniku nacisków władz w Kijowie, prawa do występu w konkursie, otrzymała nagrodę w Rosji . Piosenkarka poinformowała że nie będzie mogła sie pojawic na rozdaniu nagród, z wiadomych względów, ale jak na razie nie ma informacji by jej nie przyjęła;
  https://strana.ua/news/188896-otkazavshujusja-otevrovidenija-maruv-nahradili-vrossii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Podczas rozdawania dyplomów, student Czarnomorskiego Uniwersytetu Państwowego im. Petra Mogil w Nikołajewie, przyznał się, że swój dyplom kupił za 350 dolarów USA:

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Nieoczekiwany skutek tzw. sprawy otrucia Skripalów. Jak informuja rosyjskie media do miejskiego centrum turystycznego w Salisbury zwraca się cała masa turystów z Rosji oraz…Chin z wnioskami by umożliwiono im zwiedzanie miasta „szlakiem otrucia Skripalów”.Jak poinfromowął jednak przedstawiciel centrum władze Salisbury nie chca jednak by miasto kojarzyło sie tylko z tzw. otruciem Skripalów;
  https://ria.ru/20190301/1551463472.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jeszcze w temacie „wstępniaka”, pod dom należacy Ołeha Hładkowskiego, bliskiego współpracownika i „partnera biznesowego” Poroszenki, przylazła (a właściwie została dowieziona autobusami) „horda ukronazioli” z tzw. Drużyn Narodowych oraz wielbicieli ‚Azowa” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) domagajac się jego ukarania za zdrade oraz korupcję, a takze zapowiedzieli oni ze będą pojawiac sie tam co tydzień i z coraz „ostrzejszymi akcjami”;
  https://strana.ua/news/188913-u-doma-oleha-hladkovskoho-v-sele-pod-kievom-proshla-aktsija-natsionalistov.html
  Budynek „przyozdobili” pozostawiajac na nim „pamiatki” po swoim pobycie;
  https://strana.ua/news/188930-foto-radikaly-proveli-aktsiju-protesta-u-doma-hladkovskoho-pod-kievom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie tamtejsze służby zatrzymały jednego z duchownych który dołączył to „nowej ukropatriotycznej cerkwi” powołanej na Ukrainie. Do zatrzymania doszło na dworcu autobusowym w Symferopolu, a duchownego oskarżono o to że okradł własną cerkiew;
  https://korrespondent.net/ukraine/4071392-zaderzhannoho-arkhyepyskopa-ptsu-obvyniauit-v-krazhe
  Ps. Wygląda że „heroj nowej ukrocerkwi” stwierdził ze jego decyzja nie znajdzie poparcia pośród jego krymskich wiernych, dlatego tez postanowił się „ewakuować” zabierajac ze sobą ‚con nie co na drogę”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Na oficjalnej stronie międzynarodowej organizacji Transparency International pojawiło się ostrzeżenie że w zwiazku z wprowadzeniem (przeforsowanej przez Poroszenkę) ustawy faktycznie znoszącej mozliwość karania za korupcję na Ukrainie (m.in zniosła ona odpowiedzialnośc karną na nielegalne wzbogacenie się) jej obywatelom może zostać cofnięte prawo do ruchu bezwizowego z powodu naruszenia przez władze w Kijowie ich miedzynarodowych zobowiazań wobec UE, MFW;
  https://strana.ua/news/188928-v-transparency-international-zajavili-chto-hrazhdane-ukrainy-riskujut-poterjat-bezviz-s-evropoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tego UE nie zrobi. Co najwyżej wstrzyma kolejna transze kredytów….na jakiś czas. Zamkniecie ruchu bezwizowego to szybka droga do rewolucji na Ukrainie. Prężcież te setki tysięcy osób z dnia na dzień pozbawionych pracy nie będą biernie czekać tylko znajdą „winnych” swoich nieszczęść.

   Polubione przez 4 ludzi

   • I może właśnie o to chodzi UE (czytaj Niemcom), czyli o „wypchniecie” z Ukrainy USA. Nastepnie można będzie tam wprowadzić, wspólnie w ramach „Wielkiej Trójki” Niemiec, Rosji i Francji, coś co w Europie już „przetestowano”, czyli „Bośnię i Hercegowinę BIS”, co w zasadzie zgodne byłoby z forsowanymi przez Rosję „porozumieniami mińskimi”…

    Polubione przez 4 ludzi

 9. Deputowany Bloku Petra Poroszenki twierdzi, że z należącego w przeszłości do oligarchy Igora Kołomojskiego PrivatBanku wyprowadzono ponad 40 mln dol. na konta firm powiązanych z Władimirem Zielenskim, celebrytą i jednym z głównych kandydatów na prezydenta Ukrainy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/deputowany-bloku-petra-poroszenki-41-mln-dol-wyprowadzone-z-privatbanku-trafilo-na-konta-firm-zielenskiego-i-jego-ludzi/
  Komentarz: Festiwal wzajemnych oskarżeń trwa. Poroszenko stracił po informacjach o przekupywaniu wyborców i informacjach o korupcji w ukroboronpromie. Tymoszenko oskarżano o związki z FR i przekupstwo, a Zielenkiego o to ze prowadzi interesy w Rosji i teraz o to ze środki na jego kampanie pochodzą z kradzieży.
  Ciekawe jeszcze jakie „haki” opublikują rywalizujący ze sobą politycy.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.