Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2019r.- 1366 dzień od nowego rozejmu.


Arcybiskupa Symferopola i Krymu Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemensa przetrzymywano wczoraj (3 marca) kilka godzin na posterunku policji, a następnie wypuszczono.

Sobór św. Włodzimierza i Olgi w Symferopolu, w którym sprawuje posługę arcybiskup Klemens, jest jedyną należącą do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy świątynią pozostałą na półwyspie.

Podczas wystąpienia nagranego przed wejściem na komisariat policji prawnicy poinformowali, że jedną z domniemanych przyczyn zatrzymania ukraińskiego arcybiskupa był anonimowy telefon o kradzieży w symferopolskiej cerkwi. Drugą wersją było doniesienie, że hierarcha przeklinał na dworcu. Prawnicy określili te oskarżenia jako absurdalne.

Reprezentujący arcybiskupa krymskotatarski obrońca praw człowieka Emil Kurbedinow oraz rosyjski adwokat Nikołaj Połozow twierdzą, że policja nie przedstawiła protokołu zatrzymania.

„Zaczyna się wielka presja. Dziś na liturgii czytaliśmy ewangelię o miłosierdziu i obojętności. A teraz udało się dokładnie zobaczyć kto jest miłosiernym, a kto zuchwale łamie wszystkie chrześcijańskie normy”– stwierdził po wyjściu z komisariatu arcybiskup Klemens.

„Chciałbym zwrócić się do Tatiany Moskalkowej, rosyjskiej rzeczniczki praw człowieka. Bardzo proszę, by udało się nam spotkać i porozmawiać o tym, abym mógł dalej spokojnie odwiedzać więźniów politycznych bez takich przygód jak dzisiejsza w Symferopolu”– ogłosił ukraiński hierarcha.

„To jest pierwszy poważny sygnał, że wsparcie arcybiskupa dla więźniów politycznych nie jest pożądane na Krymie ani na terenie Rosji. Władza rosyjska jasno daje znać, że taka działalność może pociągnąć za sobą złe konsekwencje”– powiedział adwokat biskupa, Nikołaj Połozow.

Arcybiskup Klemens podobno planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia w Rosji, Pawła Hryba.

24 sierpnia 2017 roku Pawło Hryb pojechał do białoruskiego Homla, aby spotkać się 17-letnią Rosjanką o imieniu Tatiana, z którą poznał się i komunikował przez internet. Według rodziny po randce został uprowadzony przez FSB.

Natomiast służby specjalne Rosji oskarżyły go o związek z nacjonalistyczną organizacją ukraińską UNA-UNSO oraz o namawianie Rosjanki Tatiany do podłożenia ładunku wybuchowego w szkole w Soczi, za co grozi mu obecnie do 10 lat pozbawienia wolności.

„Dwa tygodnie temu arcybiskup już był w rostowskim Północnokaukaskim Sądzie Okręgowym na rozprawie Pawła. Pozwolono mu na chwilę podejść do klatki, w której podczas procesu jest przetrzymywany mój syn. Udało mu się wyrazić słowa wsparcia i odmówić wspólnie modlitwę”– powiedział Ihor Hryb, ojciec przebywającego w areszcie w Rostowie nad Donem 20-letniego więźnia, którego chciał dzisiaj odwiedzić arcybiskup Klemens.

„Chcę podkreślić, że duchowe i psychologiczne wsparcie jest bezcenne dla więźniów politycznych. Ograniczanie prawa do kontaktów z osobami duchownymi pokazuje dzikość Federacji Rosyjskiej i jej brak poszanowania dla praw człowieka”– zaznacza ojciec więźnia.

Rozprawa Hryba trwała 18 lutego tylko kilka minut i została odroczona do 4 marca.

W sprawie zatrzymania przez policję w Symferopolu arcybiskupa Klemensa interweniowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, która odbyła w związku z tym rozmowę telefoniczną ze swoją rosyjską odpowiedniczką Tatianą Moskalkową i została przez nią zapewniona, że arcybiskup w żaden sposób nie naruszył kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej.

Zaniepokojenie zatrzymaniem duchownego wyraziło także MSZ Ukrainy:

„Rosyjscy najeźdźcy kontynuują systematyczną ofensywę przeciwko ukraińskiemu prawosławiu na Krymie. Zwrócimy na ten wypadek uwagę ONZ, OBWE oraz Parlamentu Europejskiego”– napisała na Twitterze rzeczniczka resortu Kateryna Zełenko.

Na zakończenie dodam, że 8 lutego br. zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniusz zdecydował, że arcybiskup Klemens będzie przewodniczył nowo utworzonej Prawosławnej Misji Pomocy Ofiarom Łamania Praw Człowieka i Osobom Pozbawionym Wolności. Chodzi tu wyłącznie o osoby skazane i przetrzymywane w aresztach w Rosji. Jednocześnie losem tysięcy więźniów politycznych, którzy siedzą w ukraińskich więzieniach nikt się nie przejmuje. Nawet bohaterką Ukrainy Nadiją Sawczenko, która jest deputowaną ukraińskiego parlamentu.

I to jest miarą prawdziwych intencji akcji przeprowadzonej przez zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, któremu nie chodzi o pomoc wszystkim uwięzionym za przekonania lub też pod pretekstem popełnienia przestępstw, ale konkretnie tylko tych, którzy znajdują się w Rosji. Dowodzi to politycznego i propagandowego znaczenia tej inicjatywy, a nie kryje się za tym dobra wola i altruizm.

Przypomnę, że w Rosji przetrzymywanych jest około 81 ukraińskich więźniów- określanych przez stronę ukraińską jako „więźniów politycznych”– skazanych przez tamtejsze sądy m.in. za terroryzm i szpiegostwo.

Dodam jeszcze, że ponad miesiąc temu (26 stycznia), podczas sobotniej panychydy (nabożeństwa żałobnego) arcybiskup wyszogrodzki Agapit, namiestnik Monasteru św. Michała Anioła o Złotych Kopułach w Kijowie, podziękował Polsce za solidarność i wsparcie Ukrainy w walce z rosyjską agresją.

„Dziękuję Polsce i jej obywatelom za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją”– powiedział wtedy arcybiskup Agapit.

Panychyda, za poległych w trwających nadal walkach w Donbasie ukraińskich żołnierzy polskiego pochodzenia, odbyła się z inicjatywy ambasady RP na Ukrainie.

W uroczystości tej wziął udział były już ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło wraz z żoną, polscy dyplomaci i pracownicy polskiego konsulatu w Kijowie oraz Piotr Ciarkowski, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Arcybiskup Agapit podziękował ambasadorowi Piekle za jego wkład w budowę dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Ukrainą. W imieniu Epifaniusza, zwierzchnika autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, wręczył polskiemu ambasadorowi hramotę, uroczyste pisemne podziękowanie za aktywny wkład w zwolnienie ukraińskich więźniów i żołnierzy przetrzymywanych na terenach republik donbaskich i w Rosji.

„Jestem wdzięczny, że Polska i Ukraina jednogłośnie przypominają o losach tych, którzy byli gotowi oddać życie dla lepszej przyszłości swojego kraju”– podkreślił podczas panychydy arcybiskup Agapit.

„To straszne, że w XXI wieku w Europie młodzi żołnierze giną na wojnie, matki tracą synów, a dzieci zostają sierotami. Musimy dołożyć wszelkich sił, aby liczba nazwisk poległych już się nie zwiększała”
– powiedział po uroczystości Jan Piekło.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadija_Sawczenko,

https://wiadomosci.wp.pl/bohaterka-ukrainy-zatrzymana-nadija-sawczenko-terrorystka-6232969298736769a,

https://forsal.pl/artykuly/1113140,bohaterka-ukrainy-nadija-sawczenko-oglosila-glodowke.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ukrai%C5%84ski_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Prawos%C5%82awny_Patriarchatu_Kijowskiego.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (68 min) i 82 mm (21 min) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 164 pociski, wobec 127 z dnia poprzedniego.

Ostrzał przeprowadzono w rejonie: Gorłówki (osiedla Gołmowskij i przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (teren lotniska i okolice serwisu „Volvo-Center” oraz Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia wsi Wasilewki k/Jasinowatej i wsi Wiesełoje), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), moździerzy kaliber 120 (42 miny) i 82 mm (20 min) oraz granatników: AGS-17 (107 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-2 (1 granat), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (16 wystrzałów) i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono z kierunku: Ługańskoje (08:20), Krimskoje (14:20 i 23:15), Nowotoszkowskoje (14:55, 18:25 i 19:10) oraz Zołotoje-4 (15:30), w stronę: zachodnich przedmieść Pierwomajska, a także Donieckiego, Kalinowa, Kalinówki, Żiełoboka i Sokolników.

Szkód i strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 4 березня 2019 року.

3 березня російські окупаційні війська 9 разів порушили режим припинення вогню, десять разів застосувавши озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, і витративши 100 мін різних калібрів.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог двічі обстріляв наші позиції:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм – у районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
з мінометів 82-го калібру та великокаліберних кулеметів – поблизу села ГНУТОВЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив сім обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населених пунктів НОВОЗВАНІВКА, НОВООЛЕКСАНДРІВКА та ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
з мінометів 120-го калібру та автоматичних станкових гранатометів – біля селища НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів 120-го та 82-го калібру, озброєння бойових машин піхоти та великокаліберних кулеметів – поблизу міста ПОПАСНА;
з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛОБАЧЕВЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – у районі села КРИМСЬКЕ.

В результаті обстрілів один військовослужбовець був поранений.

Жоден обстріл підрозділів Об’єднаних сил не залишився без адекватної відповіді вогнем з чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, двох окупантів було знищено, одного поранено. Також вчора збито один БПЛА противника типу „Орлан-10”.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв з мінометів калібру 120 мм позиції підрозділів Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” в районі населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ та ВОДЯНЕ. Втрат серед наших захисників немає.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.03.2019r.- 1366 dzień od nowego rozejmu.

 1. Trwa „dialog ekumeniczny” na Ukrainie, pomiedzy nową „ukropatriotyczną cerkwią”, a Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego. W jednej z miejscowości obwodu tarnopolskiego światynię należąca do Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego zajęła, bijąc przy tym wiernych stawiajacych opór (głównie kobiety), bojówka banderowskiego ‚Prawego Sektora” oczywiscie po to by „przekazać ją nowej ukraińskiej cerkwi’;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208267/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kampania prezydencka na Ukrainie. szef MSW Ukrainy Awakow potwierdził że w poblizu głownego biura kandydata na stanowisko Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego policjanci znaleźli „aparaturę podsłuchową”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208306/
  Plus najnowsze sondaże prezydenckie, czyli prowadzi własnie Wołodymyr Zelenskij za którym „łeb w łeb” (różnica w ułamkach procenta) podążają Poroszenko oraz Julia Tymoszenko;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208275/
  Równiez w najnowszym rankingu partii politycznych na Ukrainie prowadzi ugrupowanie Zelenskiego „Sługa Narodu”, przed „Batkiwszczyną” Julii Tymoszenko oraz „Blokiem Poroszenki”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208278/

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciag dalszy sprawy korupcji w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Ukromedia informują o tym ze ukraińskie organy antykorupcyjne aresztowały byłego i obecnego dyrektorów „Spectechnoeksport”, firmy wchodzacej w skład państwowego koncernu ‚Ukroboronprom” pod zarzutem defraudacji środków państwowych (na sume 55,5 mln hrywien”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208318/
  Dodatkowo Poroszenko miał zwolnic ze stanowiska pierwszego zastępcy Sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy swojego bliskiego współpracownika i zarazem „partnera biznesowego” Olega Gładkowskiego, który jest jedną z głownych postaci skandalu korupcyjnego w ukraińskiej „zbrojeniówce”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208280/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Nieopodal Mińska Mazowieckiego rozbił się wojskowy MiG-29. – Do wypadku doszło cztery do pięciu minut po starcie z bazy wojskowej – mówi major Mirosław Guziel w rozmowie z Onetem. Nasze źródło zbliżone do lotnictwa wojskowego przekazało Onetowi, że przyczyną wypadku była awaria hydrauliki.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/mig-29-rozbil-sie-pod-wegrowem-w-miejscowosci-drgicz/wjxej1y
  Komentarz: Dobrze, że pilot jest w dobrym stanie.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ciąg dalszy sprawy napaści i śmierci „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk, sad odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu głownemu podejrzanemu w sprawie, czyli przewodniczącemu chersońskiej rady regionalnej Władisławowi Manherowi. Teraz Manher może wyjeżdżać poza granice Chersonia, a jedyne „obostrzenia” jakie go dotykają to stawianie sie na przesłuchania oraz znajdująca sie w sadzie wpłacona przez niego kaucja w wysokosci prawie 2,5 mln hrywien;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/4/7208308/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codziennośc, na terytorium „wyzwolonego przez Kijów” Donbasu w Kramatorsku, funkcjonariusze SBU zatrzymali ukraińskiego wojskowego który próbowął wywieźc na Ukrainę skradzione z jednostki wojskowej w której słuzył, granatniki, granaty bojowe, materiały wybuchowe oraz amunicję. Jak sie okazała przechowywał je w „schowku” który zbudował jeszcze w 2015 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4071681-na-donbasse-voennyi-ukral-yz-chasty-hranaty-y-patrony
  Z kolei na jednej z ulic Chersonia policjanci obezwładnili strzelającego z pistoletu pijaka, jak sie okazało porucznika ukraińskiej straży granicznej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4071820-v-khersone-pianyi-leitenant-ustroyl-strelbu-na-ulytse-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem w Wiedniu odbyły sie rozmowy pomiędzy szefem rosyjskiego Sztabu Generalnego Gierasimowem oraz Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych generał Joseph F. Dunford oraz delegacjami które z nimi przybyły. Tematami rozmów miały być sytuacja w Syrii, czyli działania wojsk tzw. koalicji kierowanej przez USA oraz wojsk rosyjskich, a także kwestia ostatecznego wycofania z terytorium oddziałów USA;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4818972.html
  https://www.rferl.org/a/dunford-gerasimov-us-russia-generals-meet-vienna/29801831.html
  Plus Rosja oficjalnie, po tym jak zrobiły to USA, zawiesiła swój udział w traktacie INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”);
  https://www.interfax.ru/russia/652979

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, o „przejsciu na strone armii ukraińskiej” (czy raczej dezercji i ucieczce) żołnierki z Sił Zbrojnych DRL, która dowodziła „jednostką czołgów”. W ukromediach opowiada jakoby miał już od dawna współpracować z ukraińskimi „specsłużbami” co nie powinno dziwić bo jakos musi sie „wkupic w łaski”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4817671.html
  Z kolei „czynniki oficjalne” w DRL informują że od poczatku tego roku nie słuzyła już w siłach republikańskich, została zwolniona z powodu stanu zdrowia oraz ze wcale „nie przeszła na stronę sił ukraińskich”, a została „uprowadzona przez ukraińskie specsłuzby gdy wyjechała do Mołdawii wraz z dziecmi by odwiedzić krewnych”;
  https://ria.ru/20190304/1551540264.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Kampania prezydencka na Ukrainie, i kolejne „ekscesy” podczas spotkania wyborczego „generalissimusa” Poroszenki. Tym razem w Kropiwnickim agresywny mężczyzna, którym okazał sie być jeden z ochroniarzy Poroszenki, bez żadnego powodu „wybił” z ręki młodego człowieka smartfona którym nagrywał zachowanie Poroszenki;
  https://strana.ua/news/189096-okhrannik-poroshenko-vybil-telefon-u-podrostka-na-mitinhi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Przytaczam dyskusję z FB prosząc Was o wypowiedzi na ten temat

  Szymon Rudnicki
  2 godz. ·
  Wybaczcie mi moją ignorancję, nie czytam wiadomości, nie mam tv, ale czy to prawda że Polską rządzą żydzi i posiadają już naszą wodę i każdy kto posiada studnię musi ją z a s y p a ć ??? 😠

  Michał Jarzyński Ja też od co najmniej 15 lat nie mam telewizora – leży gdzieś w piwnicy…..poruszony temat jest bardzo ważny z punktu widzenia bytu narodowego……ja ze swojej pozycji jedynie mogę potwierdzić fakt ten, iż od 1845 r. do dzisiaj Polską rządzą Żydzi……..wiem też że hipotetyczna sytuacja o której piszesz ma miejsce w Palestynie, gdzie Palestyńczykom zasypywane są studnie , nawet te wykopane przez polskie misje humanitarne…..a w stosunku do Polski i Polaków takie zakusy od dawna były i są …….nie wiem jednak na ile sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda…….wiem też , iż na dzień dzisiejszy ich ziomki kierują w większości polskimi wodociągami…….niemniej generalnie nie sądzę by woda w Polsce była już ich własnością, chociaż oni do tego konsekwentnie dążą……co do zasypywania studni ściema ……niemniej wiadomo mi , iż niektóre czynne w Polsce źródła cieków wodnych są w opłakanym stanie fizycznym , a przecież to nasze dziedzictwo/bogactwo narodowe……ostatecznie sądzę , iż w tej sprawie należałoby wystąpić na poziomie centralnym :z petycją do prezydenta , a na lokalnym do prezydentów/starostów /wójtów miast i wsi…..
  · 15 min

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.