Wojna domowa na Ukrainie 5.03.2019r.- 1367 dzień od nowego rozejmu.


Szybkimi krokami zbliża się termin pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie, a w tym samym czasie toczy się zażarta walka czołowych kandydatów o zajęcie pierwszego miejsca.

Jak na razie wg. aktualnych sondaży największe szanse zwycięstwa nadal ma komik Wołodymyr Zełenski.

Według opublikowanych wczoraj (4 marca) wyników sondażu grupy socjologicznej „Rating” na Wołodymyra Zełenskiego chce głosować aż 25,1% respondentów, którzy deklarują, że z pewnością pójdą do urn i dokonali już wyboru kandydata. W grupie tych, którzy wezmą udział w głosowaniu, lecz nie są do końca przekonani, kogo poprzeć, aktor uzyskał 19,1%, zaś w ogólnej grupie badanych 17%.

Natomiast walczący o reelekcję oligarcha- Petro Poroszenko, nadal zajmuje drugie miejsce z poparciem w wysokości tylko 16,6% wśród zdecydowanych, 12,6% spośród tych, którzy nie wybrali swego kandydata i 11,3% wśród wszystkich uczestników sondażu.

Na trzecim miejscu medalowym twardo uplasowała się była premier oskarżona o korupcję- Julia Tymoszenko, która otrzymała odpowiednio: 16,2%, 12,3% oraz 11%.

A więc zdecydowanie prowadzi komik Zełenski, i z nim Poroszenko będzie musiał się zmierzyć w ostrym finale. Tym bardziej, że jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów, to wg. wyników sondaży, Poroszenko przegrywa w niej zarówno z Zełenskim, jak i z Tymoszenko. Potyczka tej ostatniej dwójki zakończyłaby się zwycięstwem komika.

Dodam, że spośród ubiegających się o fotel prezydenta Ukrainy, w pierwszej piątce znaleźli się jeszcze: Jurij Bojko z prorosyjskiego Bloku Opozycyjnego, na którego deklaruje oddanie swego głosu 11,3% wśród zdecydowanych wziąć w nich udział oraz były minister obrony Anatolij Hrycenko 7,7%, na którego swe głosy scedował rezygnujący z dalszego udziału w wyścigach, zaprzedany banderowiec- mer Lwowa, Andryj Sadowy. Na niego chciało oddać swój głos tylko 2-3% respondentów biorących udział w badaniach referencji wyborczych.

Zamiar uczestniczenia w marcowych wyborach zadeklarowało ogółem 85% badanych. 69% z nich jest pewnych, że to uczyni, zaś tylko 16% odpowiedziało, że „raczej tak”. Na wybory nie wybiera się 11% respondentów, a pozostali nie zajęli w tej sprawie stanowiska.

Grupa „Rating” spytała także osoby biorące udział w badaniu opinii publicznej, kto ich zdaniem wygra tegoroczne wybory prezydenckie. Według 24,3% badanych, którzy mają zamiar głosować oraz 22,9% wszystkich badanych będzie to Poroszenko. Na drugim miejscu znalazła się Tymoszenko (odpowiednio: 19,1% oraz 18,6%), zaś dopiero na trzecim komik Zełenski (17,1% oraz 16,1%).

Powyższy sondaż grupa socjologiczna „Rating” przeprowadziła w dniach 19-28 lutego na grupie 2,5 tys. osób w wieku powyżej 18 lat.

https://medianarodowe.com/banderowiec-z-przemysla-to-andrij-sadowy-mer-lwowa/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (83 miny) i 82 mm (14 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (232 wystrzały), granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (28 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Terytorium DRL ostrzeliwane było przez ukraińskich żołnierzy w godzinach, od 03:25 do 22:50, i w tym czasie spadły tam 442 pociski, wobec 164 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedle przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz okolice Zajcewa i Wierchnietoreczkoje, a także przedmieścia Dolomitnoje- na łuku światłodarskim), rejon Doniecka (Żabiczewo, okolice serwisu „Volvo-Center” i Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa, Krutej Bałki i Staromichajłowki) oraz południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka), gdzie ostrzał był bardzo intensywny.

W efekcie zostały uszkodzone w Sachance trzy domy jednorodzinne, przy ulicy: Konstytucji nr. 18 i 20 oraz Centralnej nr. 83, a także cztery domy w Staromichajłowce zanajdujące się przy ulicy Koczjubińskiego nr. 8, 10, 17 i 19. Poza tymi szkodami, w Sachance został zabity 60-letni mężczyzna, Władymir Pietrowicz Niepjuj.

Jak widać, również na froncie w Donbasie, gorączka wyborcza daje coraz bardziej znać o sobie.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (20 min) oraz granatników SPG-9 (6 granatów), a także broni snajperskiej SPG (6 wystrzałów) i maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Popasnej (07:00), Kondraszewskiej Nowej (18:00) i Nowotoszkowskoje (21:20), w stronę: przedmieść Pierwomajska, Donieckiego i Krasnego Jara.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 5 березня 2019 року.

4 березня російські окупаційні війська дев’ять разів відкривали вогонь по позиціях наших військ, застосувавши при цьому 10 разів важке озброєння. Ворог вів вогонь по українських захисниках із танків, артилерійських систем та мінометів, витративши 108 снарядів і мін калібрів 125, 122, 120 та 82 мм. Також противник обстрілював наші підрозділи з протитанкових ракетних комплексів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” позиції наших військ були обстріляні п’ять разів:
з танків, артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та протитанкових ракетних комплексів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
двічі, з мінометів 120-го калібру – поблизу села ВОДЯНЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – у районі населеного пункту ШИРОКИНЕ;
з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів – біля селища ПІСКИ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник чотири рази обстріляв наших захисників:
з мінометів калібру 120 мм у районі селища міського типу ЗАЙЦЕВЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – у районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – біля села КРИМСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів один український захисник загинув.

Особовий склад обстріляних підрозділів відповів на ворожий вогонь застосуванням усіх чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 4 березня чотирьох окупантів знищено та одного поранено.

За уточненими даними, російсько-окупаційні війська здійснили мінометні обстріли населених пунктів ЗАЙЦЕВЕ та НОВОЛУГАНСЬКЕ. Частково пошкоджено житловий будинок та господарські споруди.

Від початку поточної доби ворог обстріляв позицію наших військ у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” – з мінометів калібру 82 мм у районі населеного пункту КРИМСЬКЕ. Втрат серед наших захисників немає.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Wasilewki i Krasnego Partyzana w rejonie Doniecka:

I jeszcze z Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

Oraz z Gorłówki:

***

Na koniec trochę zdjęć:

W donieckim muzeum przy teatrze im. Marka Browna otwarto wystawę pt. „Teatr i jego muzy…”.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.03.2019r.- 1367 dzień od nowego rozejmu.

 1. Nie wierzę w sondaże. Np u nas w ponad 30 milionowym kraju przeprowadzono sondaż na 1006 osobowej reprezentatywnej grupie obywateli.
  Wg mnie tzw. sondaże są ukrytą formą kampanii reklamowych. Dotyczy to zarówno kampanii prezydenckiej jak i sprzedaży chrupek.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 4 ludzi

  • W tym temacie tzn. badania opinii publicznej niczego lepszego się nie wymysli, ponieważ nie jesteśmy w stanie jednoczesnie „zbadać” wszystkich obywateli danego państwa. Co innego jest niebezpieczne, tzn że dzięki takim sondażom mozna bardzo łatwo manipulować lub kreować nastroje społeczne np poprzez „marginalizację” jednych ugrupowań politycznych (poprzez rzadkie umieszczanie ich w swoich badaniach) i jednoczesne „wywyższanie” innych…

   Polubione przez 2 ludzi

   • „W tym temacie tzn. badania opinii publicznej niczego lepszego się nie wymysli, ponieważ nie jesteśmy w stanie jednoczesnie „zbadać” wszystkich obywateli danego państwa”- 🙂 🙂 🙂 🙂

    „Co innego jest niebezpieczne, tzn że dzięki takim sondażom mozna bardzo łatwo manipulować lub kreować nastroje społeczne np poprzez „marginalizację” jednych ugrupowań politycznych (poprzez rzadkie umieszczanie ich w swoich badaniach) i jednoczesne „wywyższanie” innych…”- 6+!!!!!

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 2. Ukraińska codzienność, w Kijowie eksplodował ładunek wybuchowy podłożony pod zaparkowanym na jednej z ulic samochodem Audi Q7 gdy podszedł do niego jego kierowca (filmik w linku). Cudem chyba nic mu sie nie stało…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4072193-poiavylos-vydeo-momenta-podryva-avto-v-kyeve
  „Draka” na ukraińskim przejsciu granicznym z RP ‚Szeginie”, gdzie zatrzymano jakiś ukraińskich „aktywistów” którzy chcieli zablokowac przejscie przez granice i „zachowywali sie agresywnie wobec pograniczników”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4072054-pohranychnyky-na-hranytse-s-polshei-zaderzhaly-aktyvystov
  Plus skandal na jednym z ukraińskich przejść granicznych Ukrainy z Rumunia. W dniu wczorajszym rumuńscy pogranicznicy zatrzymali wyjeżdżajacych z niego na terytorium Ukrainy dwóch obywateli Holandii, którzy przemycali ponad 84 kg heroiny. Od razu pojawiło sie pytanie, dlaczego wczesniej nie zostali oni zatrzymani przez Ukraińców (zmowa?).ale dowództwo ukraińskiej SG tłumaczy że wynikło to z powodu braku odpowiedniego wyposażenia na ukraińskich przejściach granicznych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4072127-v-hpsu-obiasnyly-pochemu-pohranychnyky-propustyly-avto-s-heroynom-v-rumynyui

  Polubione przez 3 ludzi

 3. A tymczasem okazuje się ze tylko w przeciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku Ukraina zwróciła (poniewaz innego wyjścia nie miała) ponad dwa miliardy dolarów zagranicznym wierzycielom, o czym poinformował oficjalnie ukraiński bank centralny informując jednocześnie ze spowodowało to obniżenie ukraińskich rezerw walutowych;
  https://korrespondent.net/business/financial/4072286-ukrayna-vyplatyla-bolee-1-mlrd-dolhov-za-mesiats

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Narasta konflikt pomiędzy „szczyrymi ukropatriotami”, a popularnym ukrainskim dziennikarzem Dmytro Gordonem, onegdaj „ukropatriotą” zwanym „ideologiem kijowskiego majdanu”, a obecnie krytykiem posunieć obecnych władz w Kijowie w szczególnosci prowadzenia „przymusowej banderyzacji Ukrainy” o czym Gordon nie waha sie opowiadać publicznie w ukromediach. Na taką „haniebną zdradę” obruszyły się „środowiska ukropatriotyczne” których przedstawiciele (m.in „ultrabanderówa” z oartii ‚Swoboda” Iryna Farion) zyczą Gordonowi m.in „zdechniecia po długich mękach” oraz „zdechnięcia podobnie jak Buzyna”, czyli inny ukraiński dziennikarz Ołes Buzyna którego zamordowali członkowie neonazistowskiego ugrupowania „C 14″…
  https://strana.ua/news/189203-konflikt-hordona-s-natsionalistami-chto-proizoshlo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „By na Ukrainie żyło sie lepiej, ale oczywiście tylko wybranym!”. Według ‚Forbes’a” ukraiński oligarcha Rinat Achmetow, faktyczny „samowładca” rynku energetycznego Ukrainy, w 2018 roku awansował z pozycji 334 na 272 pozycję w światowym rankingu miliarderów, zarabiajac 500 mln dolarów, dzięki czemu jego majątek wart jest teraz 6 mld doalrów. Oprócz Achmetowa w rankingu „Forbes’a” znalazło sie takze 6 innych ukraińskich oligarchów w tym Ihor ‚Benia” Kołomojski z majątkiem wartości 1,1 mld dolarów, oraz doradca i bliski partner biznesowy Poroszenki „król drobiowy” Jurij Kosiuk z 1,4 mld dolarów;
  https://biz.censor.net.ua/news/3115040/ahmetov_podnyalsya_na_62_pozitsii_v_mirovom_reyitinge_milliarderov_forbes

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, podobno przedpremierowy pokaz klipu wyborczefgo prowadzącego w „wyścigu prezydenckim” na Ukrainie „celebryty” Wołodymyra Zelenskiego, czyli jego „prosta recepta” na „uzdrowienie” ukraińskiego parlamentu…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dyplomacja FR w akcji.
  Premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że Rosja nie chce zrezygnować z dostaw gazu przez Ukrainę. – Ani Nord Stream 2, ani Turkish Stream nie doprowadzą do takiej decyzji w sprawie Ukrainy ani żadnego innego kraju – zapewnił w rozmowie z Luxembourger Vort.
  http://biznesalert.pl/rosja-ukraina-dostawy-gazu-proces-trojstronny/
  Komentarz: Tak jakoś zawsze się składa, że dyplomacja FR zawsze potrafi znaleźć takie rozwiązanie, by kraj w każdej sytuacji był na pozycji win-win. Przykładowo kwestia tranzytu gazu przez Ukrainę-nie zgodzą się na tranzyt Ukraina straci miliardy $/ możliwa zmiana rządu na pro-moskiewski, większe zyski z NSII i powiązania biznesowe z Niemcami. Zgodzą się-Ukraina wycofa wszelkie roszczenia pieniężne/ trudności z kontynuowaniem sankcji przez UE.
  I niestety taka smutna konkluzja. Polska dyplomacja zawsze stawia się w pozycji lose-lose. Taka nasza martyrologia.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.