Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2019r.- 1368 dzień od nowego rozejmu.


Prezes ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Andrij Kobolew stwierdził, że ukraiński system gazociągów tranzytowych straci rację bytu jeżeli Rosja dokończy budowę swojej drugiej rury gazociągu północnego „Nord Stream 2”, która obecnie jest układana na dnie Bałtyku i ma połączyć rosyjską Ust-Ługę z niemieckim Greifswaldem.

„Stracimy cały tranzyt. Wszystko dlatego, że jest jeszcze ‚Turecki Potok’, który prawdopodobnie zostanie wybudowany i uruchomiony pod koniec 2019 roku”– mówił Kobolew w wywiadzie dla ukraińskiej stacji „5 kanał”.

Stwierdził on, że nie chodzi tu tylko o pieniądze lecz o to, że ukraiński tranzyt powstrzymuje Rosję przez „dalszą agresją” na Ukrainę. Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainie i Europie, zdaniem Kobolewa, nie powstrzymuje europejskich firm z sektora energetycznego, przed inwestowaniem w rosyjski projekt.

Dlatego też szef ukraińskiego „Naftohazu” zaproponował dopuszczenie w zamian za inwestycje w sieć ukraińskich rur przesyłu gazu, zagraniczne firmy do zarządzania systemem gazociągów tranzytowych i podzielić się z nimi zyskami. To miałoby wzmocnić pozycję Ukrainy w Europie w walce z „Nord Stream 2”.

Kijowski ekonomista i analityk firmy inwestycyjnej „Dragon Capital”, Serhij Fursa twierdzi, że pomysł prezesa „Naftohazu” jest dobry…. tylko, że „trochę spóźniony”.

„Ukraina otworzyła drzwi dla inwestorów, ponieważ nie ma już wiele do stracenia. Jeżeli system gazociągów tranzytowych pozostanie bez rosyjskiego gazu, zyski wyniosą zero. W Kijowie wychodzą z założenia, że to można jeszcze powstrzymać i chcą by Europa była zainteresowana tranzytem rosyjskiego gazu przez Ukrainę”– ocenił Serhij Fursa. –

„Teraz wszystko będzie zależało od inwestorów. Jeżeli będą przekonani, że ‚Nord Stream 2’ powstanie w najbliższym czasie, nikt nie będzie inwestował w ukraińskie gazociągi. Po co komuś rura, przez którą nie będzie płyną gaz. Zagranicznych inwestorów do zarządzania ukraińskimi gazociągami tranzytowymi trzeba było dopuszczać dużo wcześniej”– dodaje Fursa.

Ukraiński rząd podliczył już, że zerwanie umowy tranzytowej z Rosją narazi ukraiński budżet na straty w wysokości ponad 3 mld dolarów rocznie. Obecna umowa obowiązuje tylko do końca tego roku, nowa jak dotąd nie została podpisana i nic nie wskazuje na to, że zostanie ona przedłużona.

Jeszcze w lutym rosyjski MSZ oświadczył, że przedłużenie umowy z Ukrainą może się odbyć „wyłącznie na warunkach Moskwy”. Wcześniej szef rosyjskiego resortu energetyki Aleksandr Nowak stwierdził wcześniej, że ukraińskie gazociągi „są zbyt stare” i tranzyt gazu przez Ukrainę kosztuje nawet 2,5 razy więcej niż na przykład przez „Nord Stream 1” i „Gazociąg Jamał-Europa”.

W tej sytuacji, tzn. „otwartej agresji militarnej” prowadzonej jakoby przez Rosję wobec Ukrainy, oraz deklaracji rządu w Kijowie, że chce zerwać wszelki relacje i kontakty z Rosją, blady strach dopadł tych decydentów ukraińskich, którzy uświadomili sobie, iż tranzytu rosyjskiego gazu przez ich kraj nie będzie. W sytuacji permanentnego kryzysu w jaki znalazła się Ukraina od czasu zamachu stanu dokonanego na początku 2014 roku, pieniądze jakie zostaną utracone z tranzytu, oczywiście kryzys ten niepomiernie pogłębią.
Dodatkowo, akcja przeprowadzona przez Ukrainę i wspierające ją bezwarunkowo kraje, w tym Polska, dotycząca zablokowania budowy gazociągów „Nord Stream 2” i „South Stream” poniosła totalne fiasko, spowodowała, że obecnie na siłę, szuka się nowych rozwiązań, aby przynajmniej nie ponosić kosztów utrzymania obecnie istniejącej sieci przesyłowej gazu na Ukrainie. A to są kolejne miliardy dolarów rocznie. Stąd pomysł sprzedania tej sieci firmą zachodnim, które oczywiście to zignorowały.

Poza tym, ten strach o przyszłość tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy, jest tak naprawdę łzami ronionymi nad celowo wylanym przez siebie mlekiem, bo przecież to Ukraina zrobiła wszystko (podobnie jak to robi obecnie PiS-owski rząd w Polsce), aby tego nienawistnego jej gazu rosyjskiego nie musiała kupować. Przecież przez ostatnie 5 lat udowadniano na wszelkie możliwe sposoby, że Ukrainie nie jest potrzebny ruski gaz, i że ona się od niego uniezależni. Okazało się to po niewczasie kolejnym majakiem zaczadzonego banderyzmem ukraińskiego rządu. No i teraz panika, łzy i rozpacz…..Oby i w Polsce podobnie się ta polityka antyrosyjska nie skończyła.

Kończąc ten wstęp dodam, że wczoraj w wywiadzie udzielonym dla luksemburskiej gazety „Luxemburger Wort”, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew przedstawił warunki, na jakich może być kontynuowany tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Przy czym Miedwiediew wyjaśnił, że Rosja jest gotowa nadal prowadzić tranzyt gazu przez Ukrainę po 2019 roku. Będzie to jednak możliwe tylko przy uregulowaniu relacji między spółkami, korzystnych parametrach ekonomicznych i komercyjnych transakcji, a także stabilnym otoczeniu politycznym.

Miedwiediew dodał również, że „Rosja nie sprzeciwia się tranzytowi gazu przez Ukrainę. Większa liczba nowych rurociągów będzie w stanie zagwarantować niezawodność dostaw, ale ich obecność nie oznacza rezygnacji z istniejących tras”.

No i chyba stała się jasność w temacie, jak wyobraża sobie rosyjski rząd dalszą współpracę z Ukrainą, w kwestii tranzytu swojego gazu przez jej terytorium. Niestety, ale Ukraina w obecnej sytuacji politycznej, warunków tych nie może spełnić. Nadzieja jest, że wybory coś zmienią. Ale to tylko płocha nadzieja w sytuacji zwasalizowania tego kraju przez światowego hegemona, bez którego gwarancji rządy oligarchów i pogrobowców Bandery będą niemożliwe. Zaś ich rządy będzie on tolerował tylko dotąd, dokąd będą mu one potrzebne w prowadzeniu globalnej strategii walki z Rosją i innymi konkurentami usiłującymi zachwiać pozycją hegemona na arenie międzynarodowej. Polska oraz Ukraina, a także i inne kraje obozu poskomunistycznego (poza wyjątkami), generalnie nic tu nie mają do powiedzenia. Ich rolą jest wiernie i posłusznie służyć nowemu panu.

https://7dnews.com/news/medvedev-states-terms-for-continued-ukraine-gas-transit.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały terytorium DRL przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i moździerza 82 mm (4 miny) oraz granatników: AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki zawieszenia broni. W wyniku tych ostrzałów spadło na tereny kontrolowane przez władze republiki donieckiej 80 pocisków, wobec 442 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłowki oraz Zaicewo, a także przedmieścia Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), rejon Doniecka (lotnisko i teren wokół serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Wiesiełoje, Jasinowatej, Krutej Bałki, Spartakusa i Staromichajłowki), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (22 pociski), moździerzy kaliber 120 (26 min) i moździerza 82 mm (5 min), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Krimskoje (07:40 i 07:50), Troiczkoje (11:30) i Krjakowki (19:40), w stronę: Smiełoje, Żiełoboka, Kalinowa i Sokolników.

Łącznie na terytorium ŁRL spadło w dniu wczorajszym, wystrzelonych z kierunku ukraińskich pozycji ogniowych, 82 pociski. Szkód i strat, jak dotąd nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 6 березня 2019 року.

5 березня російські окупаційні війська сім разів порушили режим припинення вогню, шість разів застосувавши озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог шість разів обстріляв наші позиції:
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – поблизу села ВОДЯНЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – біля села ШИРОКИНЕ;
двічі, з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ПІСКИ;
зі стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв підрозділ українських військ із мінометів калібру 82 мм у районі села КРИМСЬКЕ.

В результаті обстрілів двоє наших захисників отримали поранення.

Жоден обстріл підрозділів Об’єднаних сил не залишився без адекватної відповіді вогнем з чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, одного окупанта було знищено, двох поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Sachanki na południowym odcinku frontu donieckiego:

I z Zajcewa w rejonie Gorłówki (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.03.2019r.- 1368 dzień od nowego rozejmu.

 1. HAKERZY Z UKROBEZPIEKI (SBU). Ukraiński portal „Strana.ua”, znany ze swojego krytycyzmu wobec władz w Kijowie, ujawnił że ostatniego ataku hakerskiego na używane przez niego serwery do którego doszło 27 lutego tego roku, a który spowodował 3,5 godzinną przerwę w jego działaniu dokonało…SBU. W związku z tym , redakcja wszystkie zebrane dowody przekazała ukraińskiej policji na której zgłoszono równiez oficjalnie fakt popełnienia przez SBU „cyberprzestępstwa”;
  https://strana.ua/news/189252-ataka-na-stranu-posle-kiberataki-strana-podala-zajavlenie-v-politsiju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciąg dalszy skandalu w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Ukromedia podały powołujac się na informacje z Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) że przewodniczący parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa i obrony Serhij Paszynskij („partia „Front Ludowy” Jaceniuka), odpowiedzialny m.in za podpisanie kontraktów ukraińskiej „zbrojeniówki” z ukraińskimi siłami zbrojnymi, „zbiegł wraz z synem za granice”. Ich ucieczka ma miec zwiazek z ostatnimi aresztowaniami dyrektorów (byłego i obecnego) „działu eksportowego’ ukraińskiego koncernu „Ukroboronprom”. Sami zainteresowani zaprzeczają informacją i przedstawiają zdjecia że z Ukrainy nie wyjechali;
  https://strana.ua/news/189416-poshli-slukhi-chto-semja-pashinskoho-sbezhala-iz-ukrainy-iz-za-skandala-s-oboronkoj-nardep-strelok-eto-oproverhaet.html
  Ps. Szczury z tonącego okretu „UKROPOROCH” zaczynają wiać i wzajemnie się zagryzać…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kampania prezydencka na Ukrainie. Ukromedia zauważają że Ambasador USA na Ukrainie ostatnimi czasy „ostro zaostrzyła swoją retorykę wobec Poroszenki”, publicznie krytykując ostatnio brak postępów we wprowadzeniu „reformy sądowej” na Ukrainie, skandal w ukraińskiej „zbrojeniówce” uderzajacy w „bliskie otoczenie Poroszenki”, kupowanie głosów wyborców oraz naciski ze strony władz na ukromedia. Poorszence miało się takze „dostać” od wpływowego amerykańskiego think – thanku „Atlantic Council” w którym pojawiło się otwarte stwierdzenie że już czas „na wymianę ukraińskiego lidera”;
  https://strana.ua/news/189358-pochemu-ssha-kritikujut-poroshenko-pered-vyborami-2019.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w Kijowie pijacka libacja policjantów zakończyła się „draką” z użyciem noża, w wyniku czego jeden z pijanych funkcjonariuszy wylądował w szpitalu;
  https://strana.ua/news/189374-hbr-rassleduet-nozhevoe-ranenie-politsejskoho-v-holoseevskom-rajone-stolitsy.html
  Pracownicy „Ukrpoczty” z Uźhorodu (na Zakarpaciu) zastawiła w lombardzie cały sprzet komputerowy ze swojej placówki o wartości ponad 1 miliona hrywien. Co najciekawsze robiła ona to „etapami” (podobno było ich aż 36!) i cały „proces” miał trwac od marca do listopada 2018 roku;
  https://strana.ua/news/189437-sotrudnitsa-ukrpochty-vyruchila-v-lombarde-million-sdav-tuda-kompjutery-predprijatija.html
  W stolicy Ukrainy złodzieje „wyczyścili” mieszkanie należące do Niemki pracującej w „fundacji charytatywnej” zajmujacej sie pomoca „weteranom ATO”;
  https://strana.ua/news/189428-domushniki-v-kieve-obokrali-nemku-kotoraja-ot-litsa-vlastej-hermanii-peredavala-materialnuju-pomoshch-veteranam.html
  Ps. Nie mogłem sie oprzeć, ale to chyba robota jej „podopiecznych” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem kolejnemu ukraińskiemu dziennikarzowi grozi wieloletni wyrok więzienia (do 10 lat) za to tylko ze użył ZAKAZANYCH NA UKRAINIE SŁÓW, czyli „KIJOWSKI REŻIM” oraz „WOJNA DOMOWA” w stosunku do konfliktu na Donbasie. Tym razem jest to dziennikarz Wołodymyr Skaczko u którego w mieszkaniu już „rozgościli się” SBU-sznicy, a także wrczyli mu „zaproszenie” by on ich z kolei „odwiedził’…
  https://strana.ua/news/189367-vladimiru-skachko-vruchili-podozrenie-i-povestku-na-dopros.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. To już pewne UE nałoży na FR sankcje za incydent w cieśninie kerczeńskiej.
  Ambasadorzy państw Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli nałożenie sankcji na osiem osób z Rosji, odpowiedzialnych za zatrzymanie 24 marynarzy z Ukrainy podczas zeszłorocznego incydentu, do którego doszło w rejonie Morza Azowskiego – poinformowało PAP źródło unijne.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-uzgodniono-sankcje-na-rosje-za-incydent-morski-z-ukraina,nId,2869852#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Media w Polsce pieją z zachwytu, a ja nie mogę zrozumieć jak można być tak otumanionym. Sankcje to zamrożenie aktywów (których zapewne nie mają) i zakaz wjazdu do UE dla 8 (słownie ośmiu) obywateli FR.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Nowy skandal korupcyjny na Ukrainie. Zwolniony w ubiegłym roku dyrektor naczelny państwowego koncernu „Naftohaz” Jurij Witrenko oskarżył nowe kierownictwo, z szefem „wydziału gazowego” koncernu Andrijem Faworowem na czele o „konflikt interesów”. Według przedstawionych przez Witrenke dokumentów Faworow miał sprzedawać gaz spółce „ЭРУ Трейдинг” (ERU Trading), a której szefem był wcześniej…sam Faworow;
  https://strana.ua/news/189459-vitrenko-obvinil-novoe-rukovodstvo-naftohaza-v-korruptsionnoj-skheme.html
  Ps. Złodziei złodzieja okrada…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Na posiedzeniu stałej komisji praworządności, działalności deputackiej i wolności słowa Rady Miasta Lwowa rozpatrywano zawiadomienie dyrektora państwowego archiwum, które mieści się w zabytkowym dawnym klasztorze bernardynów we Lwowie. – napisano we wtorek na stronie internetowej deputowanych Rady Miasta Lwowa. Wynika z niego, że zabytek, który jest jedną z wizytówek miasta, popada w ruinę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dawny-klasztor-bernardynow-we-lwowie-popada-w-ruine/
  Komentarz: Jak wynika z opisu od 1994 roku nie wykonano ŻADNYCH poważnych prac konserwatorskich, budynek niszczeje, częściowo nie jest wykorzystywany, ale… władze Lwowa nie zamierzają oddać nieruchomości prawowitym właścicielom (KK, Polakom).

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie władz samorządowych na Ukrainie i ich miłości do Polaków 🙂

  Wicemer Lwowa Andrij Moskalenko w przemówieniu pod pomnikiem Romana Szuchewycza mówił m.in., że takie „majestatyczne postacie” i „moralne autorytety” jak głównodowodzący UPA czy Stepan Bandera są dla Ukraińców inspiracją do działania.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wladze-lwowa-uczcily-pamiec-romana-szuchewycza-wicemer-on-i-bandera-to-majestatyczne-postacie-foto/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Soroz w akcji 🙂

  Proukraińskie i proimigracyjne stowarzyszenie uruchomiło kampanię „Lublin uczy się ukraińskiego”. Chce zachęcać Polaków z Lublina do nauki podstaw języka ukraińskiego. Zdaniem organizatorów, celem nie może być asymilacja Ukraińców, ale wzajemna z nimi integracja. Zaznaczono też, że „rozpoczęcie kampanii możliwe było dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego”
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-lublin-aktywisci-nawoluja-polakow-do-nauki-ukrainskiego/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W nocy z soboty na niedzielę robotnicy budowlani obalili wysoki na 30 metrów monument będący częścią radzieckiego Pomnika Chwały znajdującego się we Lwowie przy ulicy Stryjskiej. Ogromny radziecki pomnik upamiętniający zwycięstwo Armii Czerwonej nad III Rzeszą od dawna był solą w oku miejscowych aktywistów, szczególnie z organizacji nacjonalistycznych.
  W związku z tym, że nie podlegał dekomunizacji, władze Lwowa postanowiły pozbyć się żelbetowej steli pod pretekstem jej „złego stanu technicznego”.
  Monument, udało się przewrócić dopiero za trzecim podejściem.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/we-lwowie-obalono-30-metrowy-radziecki-monument-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie skandalu korupcyjnego w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko komentujac sprawę kupowania komponentów w Rosji, stwierdził m.in ze jest to konieczne ponieważ nie wszystkie z nich da się wytworzyć na Ukrainie. Zaproponowął takze by „uporządkować” owe zakupy i stworzyć „ich jedna liste”, a społeczeństwu ukraińskiemu wytłumaczyć że jest to bardzo ważne dla ukraińskiej obronności;
  https://korrespondent.net/ukraine/4072787-lutsenko-predlozhyl-plan-dostavok-detalei-yz-rossyy
  Stwierdził także że w przeciagu 4 lat z ukraińskiego koncernu „Ukroboronprom” wyprowadzono ponad 350 mln hrywien przekazanych z budżetu Ukrainy, podejrzanych o udział w przestępstwie jest 112 osób, z czego 6 z nich to dyrektorzy zakładów oraz spółek wchodzących w skłąd koncernu;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1784676-za-4-roki-vid-zlochiniv-v-ukoroboronpromi-derzhava-vtratila-ponad-350-mln-grn-genprokuror
  Z kolei słuzby prasowe Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy poinformowały że w państwowym koncernie „Ukroboronprom” zostanie przeprowadzony audyt, który maja wykonać „zagraniczni eksperci”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4072792-ukroboronprom-budet-proveriat-mezhdunarodnyi-audyt

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.