Wojna domowa na Ukrainie 7.03.2019r.- 1369 dzień od nowego rozejmu.


Ciąg dalszy sprawy zatrzymania ukraińskich statków wojennych i ich załóg, które w listopadzie zeszłego roku wpłynęły na wody terytorialne Rosji w pobliżu Krymu.

Otóż, w dniu wczorajszym (6 marca), ambasadorzy państw Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli nałożenie sankcji na osiem osób z Rosji, odpowiedzialnych za zatrzymanie 24 marynarzy z Ukrainy podczas zeszłorocznego incydentu w rejonie Morza Azowskiego

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu tych dodatkowych sankcji ma zostać sformalizowana w przyszłym tygodniu. Restrykcje obejmą zakaz wjazdu do UE oraz zamrożenie aktywów na terytorium Unii.

Sprawa dodatkowych sankcji nałożonych na Rosję spowodowana jest tym, że jej władze nie ugięły się wobec nacisków ze strony Zachodu dotyczących uwolnienia ukraińskich marynarzy i okrętów aresztowanych po tym jak 25 listopada zeszłego roku wpłynęły na rosyjskie wody terytorialne, naruszając w ten sposób artykuły 19 i 21 Konwencji ONZ o prawie morza, .

Ukraińskie okręty zostały zatrzymane około 20 kilometrów od rosyjskiego wybrzeża i 50 kilometrów na południowy zachód od zwykłego miejsca przejścia okrętów przez Cieśninę Kerczeńską pod Mostem Krymskim.

Strona ukraińska twierdzi, że ich jednostki dokonały tylko tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

Czym oczywiście przyznała się, że jednak ukraińskie okręty wojenne wpłynęły na wody terytorialne Rosji.

W wyniku tego incydentu na Ukrainie wprowadzono 30-dniowy stan wojenny we wschodnich jej obwodach- graniczących z Rosją, pod pretekstem zagrożenia rosyjską inwazją.

Poroszenko domagał się wprowadzenia stanu wojennego na czas 60 dni, ale z zastrzeżeniem, że mógł być on przedłużany w zasadzie bezterminowo, ale Wierchowna Rada nie wyraziła na to zgody, biorąc pod uwagę, że mogłoby to zakłócić przeprowadzenie zaplanowanych wcześniej wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Podejrzewa się nawet, że incydent ten został sprowokowany wyłącznie w celu niedopuszczenia do przeprowadzenia wyborów, w których wg. sondaży Poroszenko poniesie sromotną klęskę.

Obecnie ukraińscy marynarze przebywają w areszcie w Rosji w oczekiwaniu na grożący im proces sądowy.

W efekcie, po ponad trzech miesiącach od tego incydentu, sprawa dodatkowych sankcji na Rosję stała się przedmiotem debaty w Brukseli. Zdaniem unijnych dyplomatów temat powrócił, bo straciły siłę argumenty osób przekonanych, że należy Rosji dać czas na „wykazanie się” dobrą wolą. Dyplomaci wskazują, że Moskwa nie wykorzystała danego jej czasu na odpowiednią reakcję, tj. nie oddała Ukrainie przejętych okrętów i nie uwolniła marynarzy.

Dlatego też, już w połowie lutego br. ministrowie spraw zagranicznych krajów UE na spotkaniu w Brukseli wyrazili zgodę do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję w związku z incydentem granicznym w rejonie Morza Azowskiego. Decyzja ministrów była porozumieniem politycznym, na podstawie których zostały wypracowane szczegóły techniczne.

No i w związku z powyższym uzgodniono wprowadzenie drakońskich sankcji wobec ośmiu osób odpowiedzialnych za zatrzymanie ukraińskich załóg wraz z ich statkami. Sankcje te polegać będą na zakazie wjazdu objętych nimi osób na teren krajów UE oraz zablokowaniem kont i przelewów pieniężnych realizowanych przez banki działające w krajach UE.

Czy te sankcje mają jakieś znaczenie, poza ich symbolicznym wymiarem?

Jak sądzić można, nie będzie ich każące ostrze zbyt dotkliwe dla objętych sankcjami osób, bo to czy zechcą oni podróżować po krajach UE oraz, że mają jakieś konta w bankach działających na obszarze UE, jest znikome.

Po co więc wprowadza się tego typu sankcje?

Otóż, mają one wyłącznie wymiar symboliczny i propagandowy, a celem ich jest zademonstrowanie solidarności z nękaną jakoby przez Rosję Ukrainą oraz są one elementem nacisku w sprawie niezaakceptowanego przez Zachód odłączenia się od Ukrainy Krymu i buntu republik donbaskich wobec władzy centralnej w Kojowie, której one po prostu nie uznają. A nie uznają ją, gdyż są zdania, że jest ona nielegalna, bo zdobyta w wyniku zamachu stanu oraz ze względu, iż jawnie łamie ona prawo międzynarodowe w odniesieniu do zamieszkujących na terenie Ukrainy mniejszości narodowych, w tym głównie rosyjskojęzycznej. Poza rosyjską mniejszością etniczną buntują się również i inne mniejszości- chociaż nie aż tak oficjalnie jak w Donbasie, w tym szczególnie mniejszość węgierka na Zakarpaciu.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (9 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (8 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów) i granatników: AGS-17 (84 granaty), SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwano: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego na terenie kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz przedmieścia Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), rejon Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz Żabiczewo- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, a także Wasilewkę, Jasinowatą, Spartakus i Aleksandrowkę) i południowy podcinek frontu (Dokuczajewsk, Sachanka i Bezimiennoje).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 245 pocisków, w wyniku czego na terenie osiedla mieszkaniowego kopalni im. Gagarina w Gorłówce zostały uszkodzone dom przy ulicy Artuzowa nr. 5 i dwa mieszkania przy tej samej ulicy w domu pod nr. 48 m. 49 i 50.

Poza tym, w dzielnicy Kijowskiej w Doniecku został uszkodzony dom jednorodzinny znajdujący się przy ulicy Artuzowa.

Przypomnę, że dzień wcześniej na terytorium DRL spadło 80 pocisków, a więc widoczny jest zdecydowany wzrost aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy Operacji Połączonych Sił.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (29 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (9 wystrzałów) i granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (18 granatów), a także broni maszynowej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje (07:50 i 16:40), Ługańskoje (10:55), Sczastie (14:50) oraz Zołotoje-4 (20:00) i Nowotoszkowskoje (20:00), w stronę: Frunzego, Łogwinowa, Wiesiełej Gory, Sokolników, Zołotoje-5 i Donieckiego.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 76 pocisków.

Szkód i strat nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 7 березня 2019 року.

6 березня російські окупаційні війська дев’ять разів відкривали вогонь по позиціях наших військ. При цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, окупанти застосовували 11 разів, витративши 121 снаряд та міну. Вперше від початку року російсько-окупаційні війська знову застосували артилерію калібру 152 мм.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” позиції наших військ були обстріляні чотири рази:
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – поблизу села ГНУТОВЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
зі стрілецької зброї – біля села БОГДАНІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог п’ять разів обстріляв наші позиції:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу селища НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
двічі, з артилерійських систем калібрів 152 та 122 мм, у подальшому – з артилерії 122-го калібру, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – у районі села КРИМСЬКЕ.

Втрат серед наших захисників немає.

Також російсько-окупаційні війська обстріляли зі ствольної артилерії калібру 122 мм населений пункт НОВОЛУГАНСЬКЕ. Витративши 10 снарядів, військові злочинці РФ пошкодили господарчі будівлі та лінію електропередач. Постраждалих серед цивільного населення немає.

Особовий склад обстріляних підрозділів відповів на ворожий вогонь застосуванням усіх чергових вогневих засобів.

За даними розвідки, 6 березня двох окупантів ліквідовано та трьох поранено. Також знищено одну одиницю військової техніки противника.

Від початку поточної доби ворог обстріляв позицію наших військ у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” – з мінометів калібру 82 мм у районі населеного пункту КРИМСЬКЕ. Втрат серед наших захисників немає.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Sachanka na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.03.2019r.- 1369 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kampania prezydencka na Ukrainie. W miejscowosci Irpen (obwód kijowski) policjanci weszli do siedziby miejscowego samorzadu, po zgłoszeniu jednego z deputowanych (z banderowskiej ‚Swobody”) że prowadzi się tam niezgodna z prawem agitacje wyborczą za Poroszenką;
  https://strana.ua/news/189646-v-horsovete-irpenja-izjali-materialy-ahitirujushchie-za-kandidata-v-prezidenty-poroshenko.html
  Z kolei jeden z zaporoskich aktywistów zajmujacy się m.in walką z handlem narkotykami poskarzył sie ze pod spotkaniu wyborczym z Poroszenką, gdy chciał mu zadać pytanie o to co sadzi on o „jawnym handlu narkotykami w Dnieprze”, równoczesnie z kobietą pytajaca Poroszenkę o blogera Anatolija Szarija NN sprawcy spalili należacy do niego samochód;
  https://strana.ua/news/189520-posle-voprosa-poroshenko-aktivistu-sozhhli-mashinu.html

  Polubione przez 1 osoba

 2. W temacie skandalu w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Narodowe Antykoruocyjne Biuro Ukrainy (NABU) przeprowadza rewizje u dyrektora generalnego państwowego koncernu „Ukroboronprom” Pawła Bukina, którego osoba równiez pojawiła się w prowadzonym przez NABU antykorupcyjnym sledztwie;
  https://strana.ua/news/189625-nabu-obyskivaet-hlavu-ukroboronproma-bukina-smi.html
  Ukromedia informują że kompania powiazana z Serhijem Paszynskim parlamentarzystą z frakcji „Front Ludowy” Jaceniuka, przewodniczacym parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa i obrony „w sposób tajny” (czyli z pominieciem wszelkich procedur przetargowych) otrzymała kontrakt od ukraińskiego resortu obrony, opiewajacy na 200 mln hrywien, na dostarczenie pojazdów opancerzonych ‚Warta”;
  https://strana.ua/news/189597-stalo-izvestno-chto-firma-iz-okruzhenija-nardepa-pashinskoho-tajno-poluchila-200-millionov-ot-armii.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Kijowie patrol policji zatrzymał do kontroli samochód osobowy z którego wypadł na ulicę pijany mezczyzna który go „prowadził”, jak się okazało major ukraińskiej policji;
  https://strana.ua/news/189622-v-kieve-zaderzhali-pjanoho-majona-politsii-kotoryj-nochju-ezdil-na-avto-po-voskresenke.html
  Z kolei w obwodzie odeskim zatrzymano meżczyznę u którego znaleziono granaty bojowe, amunicje oraz automat z tłumikiem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4072989-u-zhytelia-odesskoi-oblasty-yzialy-hranaty-y-avtomat-s-hlushytelem
  W Zaporożu czterech „ukropatriotów” postanowiło rozprawić się ze znanym w miescie „antymajdanowcem” i napadło go na jednej z ulic. Mimo że zdołali go postrzelić, zdołał on się przed nimi obronić i zmusił ich do ucieczki (!) Teraz poszukuje ich ukraińska policja (jednego już podobno zatrzymano);
  https://strana.ua/news/189580-v-zaporozhe-ishchut-napavshikh-na-mestnoho-aktivista-odnoho-uzhe-zaderzhali.html

  Polubione przez 1 osoba

  • Banderyzm w czystej postaci. W grupie, uzbrojeni po zęby przeciwko jednemu (najlepiej niepełnosprawnemu, dziecku kobiecie lub starcowi) mogą stawić czoła, ale jakby ta osoba potrafiła się bronić to duch banderyzmu nakazuje pośpieszny odwrót na z góry upatrzone pozycje.
   Świętej pamięci profesor Prus dobrze opisał braterskość banderowców min w „Legendzie kresów”. Bandy nie raz i nie dwa musiały ustąpić pola uzbrojonym harcerzom i członkom szarych szeregów. Niekiedy przed grupkami wyrostków spieprzały całe sotnie UPowców.

   Polubione przez 1 osoba

 4. Dzień bez protestó na Ukrainie dniem straconym. Protestujacy stomatolodzy zatrudnienie w podległych miastu palcówkach medycznych okupują siedzibę rady miejskiej we Lwowie domagajac się wypłaty zaległych wypłat;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4072997-vo-lvove-horsovet-perenes-zasedanye-yz-za-protesta-stomatolohov
  Również we Lwowie przed budynkiem rady miejskiej odbył się protest mieszkańców domagajacych się jak najszybszego rozpoczęcia remontów dróg i ulic w mieście;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4072934-zhytely-lvova-vyshly-na-mytynh-yz-za-doroh

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejny ‚cud bilokacji” udokumentowany na Ukrainie. Tym razem „aktywisci” ujawnili że wiceprzewodniczaca ukraińskiego parlamentu Iryna Heraszczenko w dniu 26 lutego głosowała w parlamencie, na co wskazuje uzycie jej karty do głosowania, odwiedzając jednocześnie wraz z Poroszenką cumujacy wówczas w odeskim porcie amerykański niszczyciel, czym pochwaliła sie na swoim koncie na FB;
  https://strana.ua/news/189616-v-rade-holosovala-kartochka-iriny-herashchenko-v-to-vremja-kohda-ona-s-poroshenko-nakhodilas-v-odesse.html

  Polubione przez 1 osoba

 6. najnowsze wyniki badan opinii publicznej na Ukrainie. Większość pytanych, czyli 40,9 % popiera „bezpośrednie negocjacje z przywódcami Rosji i przedstawicielami samozwańczych republik ludowych w Doniecku oraz Ługańsku” w celu zakończenia konfliktu na Donbasie. Przeciwnego zdania, czyli za kontynuowaniem „wojny aż do zwycięstwa za pomoca dyplomacji oraz wojny” jest 36,1% badanych. 9,7 % opowiada się tylko za „kontynuowaniem działan wojennych do zwycięstwa”, 8,2 % za „zamrożeniem konfliktu na Donbasie”, a 5,1 % nie miało zdania na ten temat;
  https://ukranews.com/news/618378-bolee-40-ukraintsev-vystupayut-za-pryamye-peregovory-s-rossiej-i-l-dnr-radi-mira-na-donbasse

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Zbliża się dzień kobiet

  Sześć ukraińskich żołnierek zginęło dotychczas w trwającym od 2014 roku konflikcie między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju – oświadczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.
  W Siłach Zbrojnych Ukrainy pracuje i odbywa służbę prawie 56 tys. kobiet. 26 tys. z nich to żołnierki, 3,5 tys. z nich ma stopnie oficerskie
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-szesc-zolnierek-sil-zginelo-w-donbasie/1q5x5xk

  Polubione przez 1 osoba

 8. Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych przewiduje zagrożenia militarne z trzech kierunków – północy, wschodu i południa.
  Szef Sztabu Generalnego Wiktor Mużenko podzielił się taką uwagą na spotkaniu z przedstawicielami ministerstwa obrony i dyplomatami akredytowanymi na Ukrainie – donosi Ukrinform.
  Według relacji ukraińskiej agencji, szef Sztabu Generalnego nie wyklucza możliwej eskalacji sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim w dniu wyborów na Ukrainie – 31 marca.
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/190309557-Ukraina-Rosja-chce-nas-zaatakowac-z-polnocy-wschodu-i-poludnia.html
  Komentarz: Szykuje się wprowadzenie stanu wojennego gdyby wynik wyborów był niekorzystny dla Poroszenki?

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Współpraca polsko-ukraińska w dziedzinie bezpieczeństwa w związku z agresywną polityką Rosji, euroatlantyckie aspiracje Ukrainy oraz kwestie dotyczące wspólnej historii były tematem zakończonej w czwartek w Kijowie XI sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy.
  Kolejna, XII sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy odbędzie się jeszcze w tym roku w Polsce – poinformowano po spotkaniu w Kijowie.
  https://belsat.eu/pl/news/wicemarszalek-polskiego-sejmu-ukraina-caly-czas-jest-na-froncie/
  Komentarz: Mam takie dziwne przeświadczenie, że z nieznanych powodów posłowie PiS starają się pomóc Poroszence wygrać wybory prezydenckie. Te wszystkie wizytypolskich delegacji, wyciszanie tematów zbrodni ludobójstwa dokonanych przez bandy UPA brak sprzeciwu przeciwko zmian w ustawie oświatowej. Pytaniem otwartym jest dlaczego?

  Polubione przez 2 ludzi

  • Początkowo WŁADZE IMPERIUM RZYMSKIEGO także ENTUZJASTYCZNIE PODCHODZIŁY DO WATAH BARBARZYŃCÓW OSIEDLAJĄCYCH SIĘ W GRANICACH „IMPERIUM ROMANUM”, ponieważ powiększała sie liczba „rąk do pracy” (a co za tym idzie do ‚kasy państwa” spływało wiecej podatków), a armia rzymska pozyskiwała „świeżego bitnego” rekruta. Chyba nie muszę dodawać jak to się wszystko skończyło…
   Ps. „Hegel powiada gdzieś, że wszystkie wielkie historyczne fakty i postacie powtarzają się, rzec można, dwukrotnie. Zapomniał dodać: za pierwszym razem jako tragedia, za drugim jako farsa” K. Marx

   Polubione przez 2 ludzi

  • Ps. W temacie, czyli…
   https://www.spidersweb.pl/2019/02/jezyk-ukrainski-w-bankomatach-euronetu-w-polsce.html
   Wszystko niestety zmierza w kierunku o jakim tu nieraz pisałem, czyli pojawi się „partia broniaca praw mniejszości ukraińskiej” domagajaca się zapewnienia jej „podstawowych praw” (oficjalnej „dwujęzyczności, „parytetów” itp.), a na końcu „zjednoczenia odwiecznie ukraińskich ziem (tzw. Zakierzoński Kraj) z macierzą”…

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.