Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2019r.- 1372 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (9 marca) w Kijowie i Czerkasach pojawiły się „zielone ludziki”.

Wczoraj w Kijowie na ulicy Bankowej pod budynkiem kancelarii prezydenta, kilkusetosobowa grupa demonstrujących zebrała się w ramach tzw. „dnia gniewu”, aby zaapelować o pociągnięcie do odpowiedzialności osób zamieszanych w aferę w koncernie zbrojeniowym „Ukroboronprom”.

Jak ujawniły kilka dni temu ukraińskie media, do przedsiębiorstwa należących do tego koncernu zbrojeniowego (odpowiednik Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będącej obecnie pod totalną kontrolą PiS-u) dostarczano części zamienne do sprzętu wojskowego, pochodzące z Rosji, które następnie sprzedawano po zawyżonych cenach.

W szwindlu tym miał uczestniczył zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ihor Hładkowski i jego syn. Hładkowski, który w przeszłości był partnerem biznesowym prezydenta Petro Poroszenki, dekretem prezydenta został zwolniony ze stanowiska.

Iw związku z tymi geszeftami ludzi Poroszenki w sobotniej akcji w Kijowie wzięli udział aktywiści ukraińskich organizacji nacjonalistycznych m.in. partii „Korpus Narodowy”, którzy wg. informacji policji, próbowali przerwać kordon policyjny i odpalali petardy. Wobec czego siły policyjne użyły wobec nich gazu łzawiącego oraz siły.

W efekcie, wg. oficjalnych danych, rannych zostało dwóch policjantów oraz żołnierz wspomagającej policję- „Gwardii Narodowej”. Poza tym jeden policjant zatruł się rozpylanym przez siebie gazem i został przetransportowany do szpitala.

Do podobnych zajść antyporoszenkowych doszło wczoraj w Czerkasach (centralnej części Ukrainy), gdzie tego dnia w ramach swojej kampanii wyborczej, występował Poroszenko. Tam z policją również starli się przedstawiciele „Korpusu Narodowego„, którzy próbowali przerwać policyjny kordon i odpalili petardy, a policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego.

Do incydentu doszło koło sceny ustawionej w centrum miasta.

Kiedy prezydent Petro Poroszenko skończył przemówienie, zaśpiewał hymn i skierował się do samochodu, wówczas kilkadziesiąt osób ze skrajnie nacjonalistycznego „Korpusu Narodowego” próbowało przebić się przez policyjny kordon do prezydenta Ukrainy.

Prezydentowi udało się uciec tylko dzięki funkcjonariuszom policji i służbie ochrony, która wdała się w bójkę z demonstrantami.

Ukraińskie media informują o 15 poszkodowanych policjantach, w tym pobity został m.in. szef policji obwodu czerkaskiego Walerij Lutyj.

Osobą, która wygoniła w Charkowie, wraz z bojcami z „Azova”, z wiecu wyborczego Poroszenkę był Dmitrij Kucharczuk:

Sam zaś Poroszenko, wg. Wołodymyra Olejnika (były deputowany Rady Najwyższej z „Partii Regionów” Wiktora Janukowycza, lansowany swego czasu na nowego prezydenta Ukrainy przez tzw. Komitet Ocalenia), który trzy dni temu- 7 marca przekazał sensacyjną informację, że przygotowuje się on do ucieczki z Ukrainy:

„Otrzymałem informację od służb celnych i SBU, że w styczniu Poroszenko wysłał do Hiszpanii dwa samoloty z pieniędzmi i dziełami sztuki. Przesyłkę pilotował jako pocztę dyplomatyczną ambasador Ukrainy w Hiszpanii, mianowany przez Poroszenkę w 2006 roku. Jego główną misją jest opieka nad hiszpańską rezydencją Poroszenki, który będzie zapewniać, że wyjechał z Ukrainy tylko z bagażem podręcznym”– napisał cytujący Wołodymyra Olejnika portal politnavigator.net.

Olejnik, na którego powołuje się politnavigator.net, w styczniu ub. roku oświadczył, że „rząd w Kijowie powinien zostać odsunięty od władzy taką drogą, jaką do niej doszedł”. Wtedy on, Wołodymyr Olejnik, prezydent „nowej Ukrainy”, jest gotów przyjechać do Doniecka i Ługańska prosić mieszkańców Donbasu o wybaczenie.

Według koncepcji Olejnika federalizacja, konfederacja albo rozpad na trzy części, to jedyne drogi, jakie obecnie stoją przed Ukrainą. Jeśli mieszkańcy Donbasu postanowią, że nie chcą tworzyć wspólnego państwa z Ukrainą, Olejnik zadeklarował, że „uszanuje ich wybór, bo zdaje sobie sprawę, że tego wyboru dokonali już raz w 2014 roku w referendum, opowiadając się za samostanowieniem”.

Swoją wizję „prezydent Olejnik” zaprezentował rok temu podczas wideokonferencji (w załączeniu pod tekstem) na temat możliwości zawarcia kompromisu pomiędzy Donbasem, a Ukrainą, w której uczestniczył obok niego deputowany Rady Ludowej DNR Władysław Bierdiczewski. Bierdiczewski stwierdził, że jakiekolwiek porozumienie z Ukrainą nie jest obecnie możliwe, ponieważ Kijów „odczłowieczył Donbas”, czego „Donbas nie może zapomnieć”, a ponadto „na Ukrainie są ogromne rzesze ludzi nienawidzących Rosjan i z nimi porozumienia nikt nie znajdzie”, zwłaszcza, że „Ukraina jest państwem sterowanym przez USA, a te nie dopuszczą w najbliższych latach do jej uniezależnienia się” od wpływów światowego hegemona.

Wołodymyr Olejnik, były deputowany z ramienia Partii Regionów Wiktora Janukowycza, był lansowany na prezydenta przez tzw. Komitet Ocalenia Ukrainy. Powstanie KOU jako „rządu na wygnaniu” ogłosił w 2015 roku w Moskwie ukrywający się w Rosji były premier Mykoła Azarow.

„W skład Komitetu zostali włączeni ludzie, którzy swoim praktycznym doświadczeniem i wiedzą są w stanie wyprowadzić kraj z kryzysu, zakończyć bratobójczą wojnę i zapewnić krajowi rozwój”– oświadczył wówczas Azarow i wezwał Ukraińców do protestu z żądaniem odejścia „zbrodniczego reżimu” w Kijowie oraz „wzięcia władzy w swoje ręce”, bo „sam reżim nie odejdzie”. Wyartykułowane przez Azarowa postulaty o przedterminowych wyborach prezydenckich, parlamentarnych i regionalnych oraz uchwalenia nowej konstytucji, ponieważ „Ukraina ostro potrzebuje odnowy”– poparł także Olejnik:

Podobnego zdania, że Poroszenko szykuje się do ucieczki z kraju, jest ukraiński politolog Dmitrij Korniejczuk, który zwrócił miesiąc temu uwagę na fakt, że ostatnio gwałtownie zaczęły rosnąć legalizowane przez niego, duże kwoty gotówki, m.in. tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni minionego miesiąca wykazał on aż 120 mln hrywien dochodu.

Według Korniejczuka, takie działania mogą świadczyć o tym, że Poroszenko zamierza uciec z pieniędzmi z kraju, wiedząc, że przegra wybory prezydenckie w marcu. Korniejczuk zauważa, że obecny prezydent ma bardzo silnych rywali— Julię Tymoszenko i Władimira Zelenskiego, a w walce z nimi nawet fałszerstwa nie pomogą. Stąd też, według politologa, Poroszenko przygotowuje się do ucieczki za granicę.

W czasie, który mu pozostał, obecny prezydent zwiększy fundusze wskazane w deklaracjach, tak, aby po zmianie władzy na Ukrainie nie było żadnych skarg przeciwko niemu, powiedział Korniejczuk. Zauważył, że w ciągu ostatnich miesięcy Poroszenko zalegalizował ogromną sumę 1,3 miliarda hrywien dochodu, pomimo faktu, że wcześniej wskazywał w tej kolumnie groszowe sumy lub też sama straty 🙂

Szykuje się powtórka z rozrywki czyli „Majdan 2” i spektakularna ewakuacja kolejnego prezydenta UPA-dłego kraju.

https://www.facebook.com/Dmitriy.Korneychuk?__tn__=%2CdlC-R-R&eid=ARAoefZXHK4DAgQ_LMpkBlLGiQd0ks2S4TVA_Pj5n_bw5W6Y7t-Nawnfddhc26HqGUcvv1aY3VapSHXt&hc_ref=ARTRm3dMWAZlIHWMTMdCBq6zS1bb42rNL_8ZSO3nZ0dwzQLncgEPBjS5yjW6rBTxzjs

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu już nie było tak spokojnie jak 8 marca- w dniu „wiosennego rozejmu”, ale nadal wroga aktywność sił zbrojnych Ukrainy, była względnie słaba.

I tak, ukraińscy żołnierze w ramach Operacji Połączonych Sił w Donbasie, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 MM (5 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 31 wystrzałów), przeciwpancernej rakiety kierowanej PTUR „Fagot” (1 rakieta), granatników AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (17 granatów), RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono głównie na południowym odcinku frontu (Dzierżyńsk, Komiternowo i Sachanka) oraz w rejonie Doniecka (Wasilewka, kasztanowoje i Wiesiełoje). W rezultacie tych ostrzałów spadło na terytorium DRL 79 pocisków, wobec 20 z dnia poprzedniego. Ostrzał spowodował około 07:45 uszkodzenie żelbetowego ogrodzenia transformatora energii elektrycznej w rejonie wsi Wasilewki- na północnych przedmieściach Doniecka. Poza tym nie było innych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 березня 2019 року.

9 березня російські окупаційні війська тричі порушили режим припинення вогню, два рази застосувавши озброєння, заборонене Мінськими домовленостями. Противник обстрілював позиції наших військ із мінометів калібрів 120 та 82 мм, протитанкового ракетного комплексу, гранатометів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв наші позиції з мінометів калібру 120 мм у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив два обстріли підрозділів українських військ:
з мінометів калібру 82 мм, протитанкового ракетного комплексу, автоматичних станкових та станкових протитанкових гранатометів – у районі міста ПОПАСНА;
зі стрілецької зброї – у межах ділянки розведення сторін поблизу селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Втрат серед особового складу підрозділів Об’єднаних сил немає.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic wsi Zołotoje-5 (ŁRL):

I jeszcze z okolic Mariewki (ŁRL):

***

Na koniec trochę zdjęć:

W święta Dnia Kobiet w Doniecku wystąpiły gwiazdy rosyjskiej estrady muzyki pop.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.03.2019r.- 1372 dzień od nowego rozejmu.

 1. Olejnik poprosiłby o wybaczenie ? Uszanowałby wybór ? I tyle ? Chyba sobie ten człowiek nie zdaje sprawy, ze za tym muszą pójść ogromne odszkodowania dla mieszkańców Donbasu. Liczone w miliardach dolców. Najlepiej z majątków tych co rozniecili ten koszmar.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. ‚Dna niet” jak mawiają Rosjanie, czyli Igor Girkin (dawniej znany jako „Striełkow”) wystawił na sprzedaż…medal jaki dostał za uczestnictwo, podobnie jak wielu wielu innych, w tzw. krymskiej wiośnie w 2014 roku która doprowadziła do referendum w wyniku którego Krym przyłączył sie do Rosji;
  https://korrespondent.net/world/russia/4073744-hyrkyn-prodaet-medal-poluchennuui-za-anneksyui-kryma
  Ps. Jak widać choroba postepuje…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym ze obecny skandal wokół ukraińskiej „zbrojeniówki”, w który zamieszane jest „bliskie otoczenie Poroszenki”, to tylko „czubek góry lodowej”, czyli że w ukraińskich siłach zbrojnych trwa dosłowan „wyprzedaż na lewo” dosłownie wszystkiego począwszy od paliwa, częściach zamiennych na amunicji i uzbrojeniu kończąc. W artykule opisano m.in jak w ten sposób postepowali „bojcy” z tzw. batalionu „Donbas”, gdy dowodził nimi „Semen Semenczenko” (właść. Kostia Griszin) którzy na „wyzwolonym” przez nich terytorium Donbasu w ramach „barteru” wymieniali „zdobycze” na alkohol;
  https://strana.ua/articles/analysis/189824-toplivo-zapchasti-i-boekomplekt-kto-i-kak-massovo-voruet-v-ukrainskoj-armii.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….obecny skandal wokół ukraińskiej „zbrojeniówki”, w który zamieszane jest „bliskie otoczenie Poroszenki”, to tylko „czubek góry lodowej”, czyli że w ukraińskich siłach zbrojnych trwa dosłowan „wyprzedaż na lewo” dosłownie wszystkiego począwszy od paliwa, częściach zamiennych na amunicji i uzbrojeniu kończąc”- to jest OCZYWISTE!!!!!

   TAM WSZYSTKO I WSZYSCY KRADNĄ!!!!!

   Po prostu rozkradają to, co im los dał jako ojczyznę.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. W temacie wczorajszych rozrób sprowokowanych przez ukronazioli z „Korpusu Narodowego” Andrija Biłeckiego, szef MSW Ukrainy Awakow na swoim oficjalnym koncie na FB ogłosił ukaranie winnych wczorajszego „hardkoru” w Czerkasach, czyli rozbicia wiecu wyborczego Poroszenki. Warto przy tym przypomniec że to właśnie sam Awakow oskarżany jest o to ze „stoi” za działaniami ‚Korpusu narodowego” („politycznego skrzydła” podległego MSW Ukrainy Pułku „Azow”);
  https://korrespondent.net/ukraine/4073733-avakov-poobeschal-nakazanye-za-khardkor-v-cherkassakh
  Podległa mu ukraińska policja podobno już wszczęła w sprawie zamieszek w Kijowie oraz Czerkasach śledztwa;
  https://strana.ua/news/189973-politsija-otkryla-uholovnye-dela-posle-stychek-politsii-s-natskorpusom-v-cherkassakh.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł wraz z filmowym reportażem z ukraińskiego portalu „112.ua’ o korupcji panujacej w ukraińskich służbach sanitarno – epidemiologicznych, co czyni jego działanie fikcyjnym, a w konsekwencji prowadzi do masowych zatruć kupowanymi w lokalach gastronomicznych potrawach oraz produktami żywnosciowymi sprzedawanymi na targowiskach oraz w sklepach;
  https://112.ua/statji/protuhshee-myaso-tarakany-i-antisanitariya-tayny-ukrainskogo-obshhepita-483109.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kampania prezydencka na Ukrainie. Ukraiński portal ‚Strana.ua” poinformował ze tzw. porochoboty (czyli dziennikarze oraz blogerzy opłacani przez Poroszenkę” odstraszają wyborców, z grupy wiekowej potencjalnie najbardziej niechetnej Poroszence, wypisujac w sieci że przed lokalami wyborczymi będa wręczane wezwania do odbycia służby wojskowej;
  https://strana.ua/news/189984-v-porokhobotskikh-hruppakh-razhonjaetsja-fejk-chto-na-vyborakh-prezidenta-na-uchastkakh-budut-lovit-uklonistov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem wczoraj na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo zatrzymano pracownika Ambasady USA w Rosji, który niósł ze sobą…minę moździerzową! Zatrzymany, będący jak sie okazało pracownikiem „pionu wojskowego” ambasady, tłumaczył ze pocisk nabył „do swojej prywatnej kolekcji”. Sprawa zakończył się jednak bez żadnych konsekwencji dla amerykańskiego IDIOTY, którego tylko zmuszono do pozostawienia „eksponatu” w rekach rosyjskich służb i zezwolono na dalszą podróż;
  https://www.interfax.ru/moscow/653596
  Ps. Ma kretyn szczęście ze to Rosja, bo w takich Stanach to by go pewno od razu „zutylizowali”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT zaoceaniczne, czyli trzeci już dzień trwa „blackout” w Wenezueli o spowodowanie którego władze tego państwa oskarżyły „amerykańskich hakerów”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4829934.html
  https://strana.ua/news/189868-novosti-venesuely-vtoroj-den-blekauta-svjazali-s-amerikanskoj-kiberatakoj.html
  Władze Wenezueli wsparł m.in prezydent Boliwii Evo Morales, który nazwał to co się dzieje w tym kraju „podłym terrorystycznym atakiem na siec energetyczną w wyniku którego poszkodowani zostali obywatele Wenezueli”
  https://strana.ua/news/189971-prezident-bolivii-morales-nazval-blekaut-v-venesuele-podlostju.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. W temacie wczorajszych rozrób ukronazioli w Kijowie i w Czerkasach, sylwetka „zmiennika Poroszenki”, czyli Dmytro Kucharczuka „członek najwyższych władz Korpusu Narodowego”, który wygłaszał przemówienia ze sceny w Czerkasach po tym jak „ewakuowął się” z niej Poroszenko, po rozbiciu jego wiecu wyborczego przez „parteigennose” Kucharczuka;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4832564.html
  I jeszcze raz ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym ze jest to faktycznie dalsza część rozgrywki pomiedzy Poroszenką, a szefem MSW Ukrainy Awakowem, który faktycznie jest „kuratorem” neonazistów skupionych wokół ‚Korpusu Narodowego”;
  https://strana.ua/news/190007-cherkassy-novosti-ataka-natskorpusa-na-mitinh-porshenko-9-marta-chto-proizoshlo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Według DGP nie dojdzie do zmian na polskim rynku pracy w związku z masowym odejściem pracowników z Ukrainy. Po odliczeniu kosztów mieszkania, jedzenia, dojazdów itd płace dla niewykwalifikowanych pracowników (oszczędności jakie mogą zgromadzić) nie różnią się zbytnio od tych jakie Ukraincy mogą uzyskać w Polsce.
  Ponadto poważnym problemem są bariery językowe i brak stosownych zaświadczeń/certyfikatów.
  http://www.wykop.pl/ramka/4837067/polska-ziemia-obiecana-dla-ukraincow-nawet-niemiecki-rynek-pracy-nie-jest/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Który to już raz?
  Pijani ukraińscy żołnierze rozstrzelali oficera, który ośmielił się przeszkodzić w ich „zabawie”.
  Prawdopodobnie 5 lub 6 żołnierzy brało udział w tragicznym wydarzeniu, do którego doszło 6 marca. Jak podają nieoficjalne źródła, dowódca 128. oddzielnej brygady szturmowej został zastrzelony przez współtowarzyszy broni. Powodem był zakaz spożywania alkoholu.
  https://nczas.com/2019/03/10/pijani-ukrainscy-zolnierze-zastrzelili-swojego-dowodce-przeszkadzal-im-w-piciu-wodki/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT z Hiszpanii, gdzie tamtejsze media informują że za napadem na Ambasadę KRLD w Madrycie do jakiego doszło 22 lutego tego roku stały prawdopodobnie amerykańskie „specsłużby”. W wyniku napadu, przeprowadzonego prawdopodobnie przy współudziale „innych specsłuż’ (południowokoreańskich ponieważ pracownicy ambasady mieli rozpoznać „dialekt koreański” którym posługiwali sie niektórzy z napastników), skraśc miano duża ilość komputerów. Hiszpańskie media spekulują takze że owo zdarzenie mogło miec wpływ na szczyt USA i Korei Płn jaki odbył sie w Hanoi 28 lutego;
  https://strana.ua/news/190039-novosti-ispanii-spetssluzhby-ssha-podozrevajut-v-napadenii-na-posolstvo-kndr-v-madride.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.