Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2019r.- 1374 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainie nastąpiły niewielkie przetasowania w czołówce wyścigu na stanowisko prezydenta.

W opublikowanym przez grupę socjologiczną „Rating” w poniedziałek (11 marca) sondażu przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie, była premier Julia Tymoszenko wyprzedziła urzędującego szefa państwa Petra Poroszenkę. Nie do pobicia jak na razie jest Wołodymyr Zełenski- lider wyścigu o fotel prezydenta Ukrainy, który utrzymuje się ze zdecydowaną przewagą na pierwszym miejscu.

Tak więc, dwadzieścia dni przed pierwszą turą wyborów, na Zełenskiego zamierza zagłosować 17,1% wszystkich respondentów, w tym: 18,2% tych, którzy zamierzają iść na wybory oraz 24,7%, którzy pójdą na wybory i wiedzą już na kogo zagłosują.

Tymoszenko, która w ostatnich sondażach zajmowała trzecie miejsce po Zełenskim i Poroszence, obecnie jest druga. Głosowanie na nią deklaruje odpowiednio: 11,9% wszystkich respondentów, w tym 13,5%, tych którzy zamierzają iść na wybory oraz 18,3% respondentów, którzy pójdą na wybory i już się zdecydowali na kogo oddadzą swój głos. Poroszenko uzyskał odpowiednio: 10,7%, 12,3% oraz 16,8%.

W sondażu tym próg pięcioprocentowego poparcia zdobyli także: były minister obrony Anatolij Hrycenko, który cieszy się poparciem 6,8% wszystkich respondentów oraz Jurij Bojko z prorosyjskiego „Bloku Opozycyjnego”, na którego chce głosować 6,5% badanych. Pozostali kandydaci nie mają żadnych szans aby przekroczyć ten próg, i wzt. liczyć się realnie w walce wyborczej.

Według badania grupy socjologicznej „Rating”, które przeprowadzono w dniach od 1 do 7 marca, na grupie 5 tys. osób dorosłych, w wyborach zamierza wziąć udział aż 83% Ukraińców.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na obu odcinkach frontu było wyjątkowo spokojnie i rozejm generalnie był przestrzegany przez obie strony, poza jednym incydentem w rejonie Awdiejewka-Jasinowata, gdzie o godzinie 10:35 ukraińscy żołnierze wystrzelili w stronę linii obronnych sił zbrojnych DRL 12 granatów przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 oraz dwa razy przeprowadzili ostrzał przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, w rejonie Zajcewa koło Gorłówki. Poza tym, z kierunku Krimskoje w rejonie wsi Sokolniki- na ługańskim odcinku frontu, gdzie ukraińscy żołnierze przeprowadzili o godzinie 20:10 ostrzał przy użyciu moździerza 82 mm (10 granatów) i opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (11 wystrzałów).

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 12 березня 2019 року.

11 березня противник один раз порушив режим припинення вогню, обстрілявши зі стрілецької зброї опорний пункт підрозділу Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Схід» у районі міста АВДІЇВКА.

Втрат серед наших захисників внаслідок обстрілу немає.

Від початку поточної доби порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z obrzeży Spartakusa:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.03.2019r.- 1374 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ciekawostka historyczna, czyli Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, o roli jaka odegrała KPZR w rozpadzie ZSRR, o czym zapominają zwolennicy komunistów, czyli że za „rozwiązanie” owego tworu są wyłącznie odpowiedzialni działacze KPZR;

  Polubione przez 2 ludzi

 2. W temacie „”hecy” ze sprzedażą Japonii Wysp Kurylskich przez Rosję, o czym m.in opowiadał Igor Girkin (dawniej znany jako „Striełkow”). Jak informują rosyjskie media, powołujące się na „miarodajne źródła”, w Kremlu kategorycznie stwierdzono ze żadnego ‚sprzedawania Japonii [czterech spornych] Wysp Kurylskich nie będzie”, warto przy tym dodać że Prezydent Rosji został zaproszony na mający się odbyć w lipcu tego roku W Japonii szczyt „G-20”;
  https://strana.ua/news/190305-rossija-ne-peredast-japonii-chetyre-ostrova-kurilskoj-hrjady.html
  I dla przypomnienia kto w Rosji chciał sprzedawac Japonii Kuryle;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6087626
  Cytat „W ZSRR w 1955 r. przeanalizowano plan sprzedaży części Wysp Kurylskich [Japonii}”

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W internecie pojawił się screen dokumentu co obiecał Poroch Patriarsze Konstantynopola za przyznanie tzw. tomosu Ukrainie i stworzenie „niezależnej ukraińskiej cerkwi”. Sa tam m.in budynki, lokale oraz „inne obiekty własności’;
  https://strana.ua/news/190286-poroshenko-poobeshchal-varfolomeju-zdanija-i-obekty-nedvizhimosti-v-obmen-na-tomos.html
  Ps. I tak na koniec okazało się ze to nie żadne światowe bankstery, a PATRIARCHA KONSTANTYNOPOLA PRZEJMUJE UKRAINĘ „KAWAŁEK PO KAWAŁKU” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Znany włoski piosenkarz Al Bano został wpisany na listę osób zagrażających bezpieczeństwu Ukrainy. Wnioskowała o to Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. – Uważam to za śmieszne – komentuje decyzję władz kraju włoski gwiazdor.
  https://wiadomosci.wp.pl/spiewal-na-sylwestrze-w-tvp-ukraina-uznala-go-za-zagrozenie-dla-bezpieczenstwa-kraju-6358551604123265a
  Komentarz: Szef zapewne już od dawna należy do tego elitarnego grona 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Polityczna prostytucja?
  Zastępca dowódcy operacji specjalnych wojsk Ukrainy Serhij Krywonos, który zrezygnował z udziału w wyborach prezydenckich na rzecz obecnego prezydenta Petra Poroszenki, otrzymał z jego rąk nominację na stanowisko w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).
  https://forsal.pl/artykuly/1402588,ukraina-kandydat-na-prezydenta-ktory-zrezygnowal-z-wyborow-otrzymal-od-poroszenki-wysokie-stanowisko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Europa jest zmęczona tematem Ukrainy, a wyniki nadchodzących wyborów prezydenckich interesują przede wszystkim Polskę i kraje bałtyckie – uważa kierownik Centrum Badań Geopolitycznych „Eurocontinent” Pierre-Emmanuel Thomann.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019031110035633-Europa-zmeczenie-Ukraina-wyniki-wybory-Sputnik-Polska/
  Komentarz: Obawiam się, że niestety tak właśnie jest. Europa pozostawi nas z tym problemem (niestabilna Ukraina) sam na sam. Na razie jest w miarę spokojnie, problem zacznie się gdy nastąpi światowy kryzys (spowolnienie) gospodarki. Jako pierwsi odczują skutki owego kryzysu mieszkańcy Ukrainy.
  Po pierwsze zmniejszy się ilość stanowisk dla osób zajmujących się nisko wykwalifikowanych zadań, po drugie z uwagi na strukturę exportu (70% surowce i żywność według OSW) trzeba się przygotować na falę upadłości na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Najnowsze sondaże na Ukrainie nie pozostawiają wątpliwości Poroszenko ma niskie szanse na re-elekcje.
  Sondaż Rejtynh
  Wołodymyr Zełenski 24,7%
  Julija Tymoszenko 18,3%
  Petro Poroszenko 16,8%
  Anatolij Hrycenko 10,3%
  https://tysol.pl/a30219-Wedlug-ostaniego-sondazu-liderem-kampanii-prezydenckiej-na-Ukrainie-jest-komik
  Komentarz: Ciekawe czy w tej sytuacji obecna głowa państwa nie postanowi wdrożyć plan B (ogłoszenie stanu wojennego i wstrzymanie wyborów).

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Od listopada 2018 roku wzrosła nieco liczba Rosjan deklarujących pozytywny stosunek do Ukrainy, ale nadal jest ich tylko 34 proc. – podał we wtorek rosyjski dziennik „Wiedomosti”, który powołuje się na wyniki sondaży przeprowadzonych w Rosji i na Ukrainie.
  Od listopada 2018 roku odsetek Ukraińców dobrze odnoszących się do Rosji wzrósł z 48 do 57 proc. Z kolei Rosjan, którzy dobrze odnoszą się do Ukrainy, też jest więcej, ale na razie stanowią oni tylko jedną trzecią
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/swiat/rosjanie-nadal-negatywnie-odnosza-sie-do-ukrainy,37867.html
  Komentarz: „Ruskie” podobno już cztery lat napadają Ukrainę, a tymczasem liczba obywateli Ukrainy którzy pozytywnie odnoszą się do Rosji rośnie? Jeszcze brakuje tego, żeby Ukraina pokochała FR a za całe zło (Majdan wojna domowa) obwiniła Polskę i USA.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Zdrada
  Szef ukraińskiego Naftohazu wątpi w możliwość utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę. Winą obarcza Niemcy, Rosję oraz część ukraińskiej klasy politycznej.
  Andrij Kobolew zadeklarował w mediach społecznościowych, że firma dokłada wszelkich starań, aby utrzymać tranzyt przez Ukrainę po 2019 roku. „Jednak biorąc pod uwagę stanowisko Rosji, Niemiec i części ukraińskiego estabilishmentu, nie ma co do tego pewności” – oświadczył prezes Naftohazu.
  https://www.energetyka24.com/atom/prezes-naftohazu-watpi-w-utrzymanie-tranzytu-przez-ukraine-i-oskarza-niemcy

  Polubione przez 2 ludzi

   • Nie leżał-czas przeszły-mogliśmy dogadać się z Gazpromem i pościć kolejna nitkę Jamal II. Zyski można byłoby wydać choćby na zakup czołgów. I zabezpieczylibyśmy się przed ewentualną agresją FR dwojako. Raz Rosji nie opłacałoby się nas atakować (straty ich budżetu) dwa mielibyśmy więcej nowoczesnego sprzętu.
    Oczywiście to tylko moje mrzonki, bo niestety nasze „elyty” miały „własne pomysły”, za ktore teraz zapłacimy i to słono…

    Polubione przez 2 ludzi

 10. W 2017 roku polskie obywatelstwo otrzymało 4,2 tys. osób, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Ponad połowę z nich stanowili Ukraińcy. Dane na ten temat podał Eurostat.
  Według opublikowanych w tym miesiącu danych Eurostatu, w 2017 roku obywatelstwo w którymś z krajów członkowskich Unii Europejskiej uzyskało 19 tys. Ukraińców. Najczęściej otrzymywali oni obywatelstwo Niemiec (17,9 proc.; ok. 3,4 tys. osób), Włoch (14,2 proc.; ok. 2,7 tys.) i Rumunii (13,1 proc.; ok. 2,5 tys.).
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-2017-roku-prawie-24-tys-ukraincow-otrzymalo-polskie-obywatelstwo/
  Komentarz: Ukraina się wyludnia. Ci którzy zdobyli obywatelstwo kraju UE już zapewne stracą resztki więzi z Ukraina.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kozacka Fantazja?
  Patrol Straży Granicznej zatrzymał w okolicach Medyki Ukraińca, który zamierzał nielegalnie przekroczyć „zieloną” granicę z Polski na Ukrainę. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów, ale strażnicy graniczni znaleźli przy nim m.in. rachunek za pobyt w izbie wytrzeźwień i wezwanie do sądu.
  http://www.wykop.pl/ramka/4839021/chcial-przekroczyc-granice-zamiast-paszportu-mial-rachunek-z-izby-wytrzezwien/

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Koncern Ukroboronprom poinformował o rozpoczęciu modernizacji czołgów T-80BW znajdujących się na uzbrojeniu wojsk powietrznodesantowych oraz piechoty morskiej Ukrainy. Podobnie jak w przypadku wozów T-64BW Model 2017 zmiany obejmują przede wszystkim wymianę celowników nocnych na termowizyjne, nowe opancerzenie, łączność i nawigację. Prace realizowane są w czasie planowanych remontów.
  https://www.defence24.pl/modernizacja-ukrainskich-latajacych-czolgow-wideo

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraiński portal „Strana.ua” streścił ostatni raport ONZ o sytuacji w kwestii praw człowieka przed zblizajacymi się na Ukrainie wyborami prezydenckimi. W raporcie poruszono m.in sprawę rosnącej liczby napadów, najczęściej motywowanych politycznie, na różnych „aktywistów”, dziennikarzy i działaczy, rosnacej aktywności grup skrajnie prawicowych przy prawie całkowitej bezsilności władz Ukrainy. Poruszono takze sprawę tzw. tomosu Ukrainie przez Patriarchę Konstantynopola, który wbrew oficjalnym deklaracjom zamiast „zjednoczyć religijnie Ukraińców” tylko pogłębił ich „religijne rozbicie”. „Dostało się” władzom w Kijowie takze za niewywiązywanie sie ze sprawy wypłacania świadczeń tzw. przesiedleńcom wewnętrznym, czyli uchodźcom z Donbasu;
  https://strana.ua/news/190356-vlasti-i-natsionalisty-stali-hlavnymi-herojami-doklada-oon-tezisy-dokumenta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Ukraińska codzienność, w Krzywym Rogu NN sprawcy ostrzelali taksówkę w wyniku czego trzy jadące nią osoby trafiły do szpitala;
  https://strana.ua/news/190463-v-krivom-rohe-neizvestnye-otkryli-ohon-po-taksi-troe-chelovek-popali-v-bolnitsu.html
  Z kolei w Odessie ukro.ebile urządziły sobie „strzelnice” na jednym z miejskich cmentarzy…
  https://korrespondent.net/city/odessa/4074653-na-kladbysche-odessy-shest-chelovek-ustroyly-strelbu-po-mohylam

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Tymczasem przewodniczacy amerykańskiej pozarządowej organizacji „Committee to Protect Journalists (CPJ)” (Komitet Obrony Dziennikarzy) Joel Simon w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu portalowi „Hromadskie” oskarżył władze w Kijowie, a w szczególności Poroszenkę o to ze tak naprawde nie chce wyjaśnienia sprawy zabójstwa rosyjskiego (opozycyjnego wobec władz w Moskwie) dziennikarza Pawła Szeremeta, do jakiego doszło jeszcze latem 2016 roku w Kijowie (zginał w wysadzonym samochodzie którym kierował);
  https://strana.ua/news/190338-ukrainskaja-vlast-ne-mozhet-ili-ne-khochet-zashchitit-zhurnalistov-komitet-zashchity-zhurnalistov.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.