Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2019r.- 1377 dzień od nowego rozejmu.


„Musimy, eksploatując nasze złoża łupkowe, postawić na zwiększenie konkurencyjności poprzez inwestowanie, a także zachęcanie naszych partnerów, by kupowali od nas”– powiedział szef amerykańskiej dyplomacji, Mike Pompeo.

W swym wystąpieniu podczas odbywającej się w dniach 11-15 marca w Houston w stanie Teksas dorocznej, prestiżowej konferencji CERAWeek z udziałem kierownictwa i kadry menedżerskiej czołowych koncernów wydobywczych, a zorganizowanej przez IHS Markit, Mike Pompeo podkreślił, że odkryte w USA w ostatnich latach złoża ropy łupkowej i gazu z łupków stworzyły niepowtarzalną szansę na „prowadzenie bardziej stanowczej polityki międzynarodowej” przez Stany Zjednoczone i „naprężenie muskułów”.

W jego ocenie bogate złoża gazu łupkowego w USA i technologiczne zaawansowanie, gdy chodzi o ich zagospodarowanie, stwarzają szansę, by zaspokoić potrzeby surowcowe krajów sojuszniczych. Także tych, w których potrzeby te były dotychczas zaspokajane przez państwa rywalizujące z USA.

Tymi państwami rywalizującymi z USA są wg. Mike Pompeo, jednej strony są to rynki azjatyckie i Iran, z drugiej zaś strony– Rosja z jej strategią energetyczną w Europie. Kraje te nazwał „źle zachowującymi się graczami”.

„Jesteśmy bardzo zaangażowani w takie działania, które sprowadzą udział irańskiej ropy na światowych rynkach do zera tak szybko, jak tylko na to pozwolą warunki na nich panujące”– przestrzegł Pompeo.

Pompeo nawiązał też do sytuacji jaka ma obecnie miejsce w Wenezueli, przypominając, że w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwa kraje będące w czołówce producentów ropy naftowej: Iran oraz Wenezuelę. Zapowiedział „użycie wszelkich dostępnych środków dla uregulowania kryzysu, w jakim pogrążyła się Wenezuela” pod rządami socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro.

Szef amerykańskiej dyplomacji przestrzegł, że Stany Zjednoczone nie zamierzają się przyglądać bezczynnie ofensywie energetycznej Rosji w Europie. Są one bowiem same zainteresowane sprzedażą własnych surowców krajom położonym na Starym Kontynencie.

W ten sposób przyznał się, że Stany Zjednoczone usiłują bezpardonowo zająć miejsce Rosji w zaopatrzeniu UE w gaz ziemny i samym robić na tym geszefty oraz traktować to zaopatrzenie w gaz jako element nacisku i szantażu. Polska w tym układzie odgrywa rolę osła trojańskiego, za co Europa wystawi nam kiedyś bardzo słony rachunek. Zresztą nie zdarza się to pierwszy raz w historii naszego kraju. Aby się dowiedzieć, jak się kończyła taka głupota, wystarczy przewertować pobieżnie historię.

„Nie chcemy, by nasi europejscy sojusznicy byli zespoleni z rosyjskim systemem dostaw gazu w ramach projektu ‚Nord Stream 2’, tak samo jak nie chcemy, by USA były zależne od dostaw ropy z Wenezueli”– oświadczył twardo Pompeo.

Amerykański sekretarz stanu wyraził też pogląd, że rosyjska agresja militarna wobec Ukrainy była podyktowana chęcią wzięcia pod kontrolę sfery wydobycia, magazynowania i transportu ropy oraz gazu ziemnego w tym kraju.

Czym mnie osobiście rozbawił do łez. No ale to ich gaz i ich kryzys 🙂 🙂 🙂

Nie słyszałem nigdy bardziej odlotowego przemówienia wygłoszonego przez wysokiego przedstawiciela administracji amerykańskiej, bo nawet i Trump tak wysoko nie odleciał.

A może obecnie światem rządzą wariaci?

Jeśli rządzą, to marny nasz los 😦

Na zakończenie dodam, że jeśli chodzi o kraj, który USA po przez swoją politykę globalną doprowadziły do upadku, czyli Ukrainę, to jak oświadczył wczoraj, zastępca zastępca sekretarza stanu USA ds. energii, Dan Bruillett, perspektywy sprzedaży amerykańskiego gazu LNG na Ukrainę komplikuje sytuacja jaka się wytworzyła wokół Cieśniny Kerczeńskiej.

Jak widać rząd Stanów Zjednoczonych nie wyraża chęci aby sponsorować kraj, który jest ich narzędziem w walce przeciwko Rosji. Zresztą odnosi się to również i do Polski, która sama ma płacić za amerykańską politykę i jeszcze z tego się cieszyć oraz z dumą obnosić się z tym.

https://ondemand.ceraweek.com/detail/videos/cw19event-video-manual-playlist/video/6013268840001/ceraweek-special-keynote-address?autoStart=true,

https://ceraweek.com/index.html,

https://ceraweek.com/program/agenda.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, od 08:35 do 23:30, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono przy użyciu granatników: AGS-17 (60 granatów) i SPG-9 (10 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, wystrzelili na terytorium DRL 70 pocisków, wobec 83 z poprzedniej doby.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina, Zajcewo oraz Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), rejon Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center”- na pólnocno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata i Krutaja Bałka), a także południowy odcinek frontu (Sachanka i Nabiereżnoje).

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu granatników: AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 7 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Swietłodarska (13:50), Ługańskoje (14:20) i Krimskoje (18:30), w stronę: Łozowoje, Kalinowki i Frunzego. Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 березня 2019 року.

14 березня російські окупаційні війська чотири рази відкривали вогонь по позиціях наших військ, один раз застосувавши при цьому озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту БОГДАНІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”:
зі стрілецької зброї – поблизу селища ТРАВНЕВЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – біля села КАТЕРИНІВКА.

Втрат серед наших захисників немає.

За даними розвідки, 14 березня одного окупанта поранено. Також знищено бойову машину піхоти противника БМП-1.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu wsi Wasilewka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.03.2019r.- 1377 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć, wczoraj w jednej z miejscowości obwodu odeskiego jedną ze stacji paliw opanowała banda tzw. rejderów, którzy chcieli ja bezprawnie „przejąc w posiadanie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4075512-v-odesskoi-oblasty-neyzvestnye-zakhvatyly-zapravku
  Z kolei w Boryspolu w obwodzie kijowskim banda uzbrojona w broń automatyczną ograbiła sklep jubilerski „wzbogacając sie” o 5 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4075649-pod-kyevom-banda-s-avtomatamy-ohrabyla-yuvelyrnyi-mahazyn

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem Departament Stanu USA, który „jedna ręka dokarmia” kijowska małpiarnię, „druga ręka” postanowił ją „skarcić” publikując raport w którym wytyka jej m.in cenzurę ukromediów i prześladowania dziennikarzy, dopuszczenie do ekscesów ze strony ugrupowań skrajnie prawicowych (neonazistowskiego „C14”), używanie przez ukrobezpiekę (SBU) tortur oraz wymuszanie zeznań, a takze bezprawne ograniczanie praw „przesiedleńców z Donbasu”;
  https://strana.ua/news/190775-vyshel-doklad-hosdepa-o-pravakh-cheloveka-v-ukraine-hde-nashli-narushenija.html

  Polubione przez 2 ludzi

 3. I nowy skandal ujawniony przez dziennikarzy z popularnego na Ukrainie programu „Schemy” z Poroszenką w „roli głownej”. Tym razem dziennikarze przedstawili jak odpowiednik polskiego BOR zajmował się „czyszczeniem” wszelkich dochodzeń prowadzony przeciwko Poroszence, a dotyczących jego „machinacji z przejętymi przez siebie gruntami”. Warto przy tym przypomnieć że szefem ukraińskiego „BOR” jest były minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej oskarżany powszechnie na Ukrainie o to ze to on własnie był jednym z tych którzy (poprzez nieudolne dowodzenie) doprowadzili do pogromu sił ATO w tzw. kotle iłowajskim;
  https://strana.ua/news/190873-v-seti-pojavilos-novoe-rassledovanie-skhem-o-zakrytii-del-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie skandalu w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Ukraińska Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura (SAP) wszczęła śledztwo przeciwko szefowi Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) Sytnikowi który podejrzany jest o to ze ukrywał informacje o tym że detektywi z podległego mu urzedu zamieszani byli w „machlojki” w „zbrojeniówce”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4075643-skhemy-v-oboronke-otkryto-delo-protyv-hlavy-nabu

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sama idea utrzymywania tej „hybrydy” jest chora. Giedroyć co by o nim nie mówić nie był głupkiem i w swej doktrynie (na którą powołuje się „hybryda”) zawarł kilka obostrzeń min stwierdził, ze w przypadku gdy na Ukrainie do głosu dojdą zwolennicy Bandery w interesie Polski jest by… natychmiast zaprzestać pomocy dla tego państwa.
   Na szczęście dla naszego kraju Ukraina jest tak słabym krajem tak kompletnie rozbitym, ze plany stworzenia jakiejś Unii spaliłyby na panewce. Dlatego postawiono jak profesor słusznie zauważył w inny sposób dokonać dzieła zniszczenia-skoro Polska nie idzie do Ukrainy wystarczy sprowadzić Ukrainę do Polski 🙂 Napływ imigrantów ze wschodu jest straszliwy, ale i tu „hybryda” ma problemy-nie wiele osób z Ukrainy chce się osiedlać w Polsce (wolą inne kraje UE), a ci którzy już się pojawiają mają podobny syndrom jak co poniektórzy rodacy co wyjechali do Irlandii i Wielkiej Brytanii-starają się za wszelką cenę wkomponować w środowisko i „zapominają” języka polskiego 🙂
   Rośnie też opór społeczeństwa (min dzięki takim blogom jak rednacza i profesora). Jednak największą klęska okazało się porozumienie Niemiec i FR (niestety niekorzystne dla Polski) w wyniku którego podzielono strefy wpływów w Europie Środkowo -Wschodniej.
   I nagle twórcy „hybrydy” stracili większość powodów dla których powołali ten twór do życia…

   Polubione przez 3 ludzi

 5. ‚Dzień Topora” w obwodzie kijowskim. W miejscowości Mostycze przybyły w poszukiwaniu pracy z obwodu odeskiego meżczyzna zarąbał toporem 1 marca przypadkowo poznanego po tym jak wybuchła pomiędzy nimi awantura;
  https://strana.ua/news/191048-v-kievskoj-oblasti-arestovali-zarobitchanina-kotoryj-zarubil-toporom-svoeho-kollehu.html
  Z kolei w miejscoowści Pobereżka pijana teściowa chciała zarabać toporem swojego ziecia, ten jednak pomimo zadanych mu kilku ran w plecy oraz głowę zdołał wybiec z mieszkania w którym doszło do zdarzenia na ulice i wezwać pomoc;
  https://strana.ua/news/191046-v-sele-pod-kievom-pjanaja-teshcha-rubila-toporom-zjatja-kotoryj-okazalsja-krepche-chem-ona-dumala.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Pojawiły się sensacyjne doniesienia że zamachowiec z Nowej Zelandii obywatel Australii Brenton Tarrant, który wtargnał do dwóch meczetów i zastrzelił kilkadziesiat osób przebywał na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/world/4075728-vdokhnovyvshys-breivykom-terakt-v-novoi-zelandyy
  Dodatkowo okazuje się że może mieć on powiazania z osobami które walczyły na Donbasie, po stronie sił prokijowskich, w tzw. Legionie Gruzińskim który „gruzińskim” był tylko z nazwy, a faktycznie był zbieraniną miedzynarodowych awanturników, prawicowych ekstremistów oraz przestępców;
  https://strana.ua/news/190974-na-oruzhii-strelka-iz-novoj-zelandii-obnaruzhili-nadpis-na-ukrainskom-jazyke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. A na Ukrainie przedstawiciele neonazistowskiego ugrupowania „Korpus Narodowy” oskarżyli SBU o przygotowywanie prowokacji przeciwko nim, które mają polegać na podłozeniu broni oraz amunicji w centrum Kijowa, gdzie jutro (16 marca) ma się odbyć wiec ugrupowania;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4075957-natskorpus-obvyniaet-sbu-v-zakladke-vzryvchatky-v-tsentre-kyeva
  Z kolei Ambasada USA na Ukrainie wydała oficjalne ostrzeżenie dla obywateli USA przebywajacych na Ukrainie, by omijali miejsce gdzie ma sie odbyć demonstracja „Korpusu Narodowego”;
  https://strana.ua/news/191009-ssha-predupredili-o-mitinhe-natsionalistov-na-majdane-v-subbotu-.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.