Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2019r.- 1378 dzień od nowego rozejmu.


Były szef MON, Antoni Macierewicz przegrał proces sądowy za który teraz my będziemy musieli zapłacić.

Podlegająca MON Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) przegrała w sądzie proces ws. dokonanej przez jej szefa degradacji płk. Krzysztofa Duszy. Zdegradowano go jeszcze, gdy MON kierował Antoni Macierewicz. Przyczyną degradacji pułkownika Duszy, który na początku przejęcia władzy przez PiS, był szefem tworzonego właśnie Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO (CEK NATO), było to, że odważył się on skrytykować wejście ludzi Macierewicza do CEK NATO.

Płk. Dusza wcześniej informował, o możliwości dopuszczenia się do przejęcia kontroli przez ludzi Macierewicza na kierowanym przez niego CEK NATO, również prezydenta Andrzeja Dudę, ale ten nie zareagował.

Następnie na polecenie Macierewicza wobec płka Duszy wszczęto postępowanie kontrolne dotyczące dostępu do informacji niejawnych. Nowym pełnomocnikiem i dyrektorem Centrum został natomiast Mariusz Marasek, były poseł ZChN i Akcji Polskiej oraz członek Komisji Weryfikacyjnej WSI.

Tydzień po odwołaniu Duszy, w nocy z 17 na 18 grudnia 2015 roku, do tymczasowej siedziby CEK NATO w Warszawie zostało wprowadzone nowe kierownictwo. Wiceszef MON Bartosz Kownacki mówił wówczas, że zostało to podyktowane faktem, iż siedziba CEK NATO była okupowana „przez osoby do tego nieuprawnione, które nie wykonywały rozkazów ministra obrony narodowej i szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, uniemożliwiały wejście do pomieszczeń, przeznaczonych pod to Centrum i w ten sposób uniemożliwiano jego certyfikację i uruchomienie”.

Po wprowadzeniu nowego kierownictwa Dusza kwestionował w mediach całą procedurę, twierdząc, że z funkcji dyrektora, jak mówił, nie może odwołać go ani szef SKW, ani nawet szef MON, dopóki nie zostanie to ustalone ze stroną słowacką (organizatora CEK NATO) i zostanie zaakceptowane przez Komitet.

M.in. w radiu „TOK FM” płk. Dusza zrelacjonował i skrytykował wejście ludzi Macierewicza i SKW- w tym ówczesnego rzecznika MON Bartłomieja M.- do CEK NATO. 

Płk. Duda przypomniał przebieg zajścia, opowiadając o tym, że szef SKW Piotr Bączek w towarzystwie dyrektora gabinetu politycznego ówczesnego szefa MON Bartłomiej M. (obecnie przebywa w areszcie) zjawili się w Centrum Kontrwywiadu NATO o godzinie 01:30 w nocy. Asystowała im Żandarmeria Wojskowa. Do wejścia do budynku użyli dorobionego klucza.

Jak ocenił wtedy w radio „TOK FM” płk. Dusza, był „to już kolejny element działań pana Bączka, który przekraczając swoje uprawnienia paraliżuje, a w tej chwili całkowicie demoluje funkcjonowanie NATO-owskiego centrum”.

W efekcie, szef SKW Piotr Bączek na polecenie Macierewicza zdegradował do stopnia szeregowca płk. Duszę.

Media oceniły, że chodziło o „zemstę” Macierewicza, chociaż według oficjalnego powodu- podanego przez rzecznika prasowego MON, przyczyną degradacji płk. Duszy było kwestionowanie decyzji przełożonych i jego wypowiedzi dla mediów.

Tak więc wczoraj, „Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie dyscyplinarnej płk. Krzysztofa Duszy. Jednym słowem pułkownik zostaje pułkownikiem. Przypomnę, że SKW chciało płk. K. Duszę pozbawić stopnia oficerskiego”– o czym poinformował wczoraj pełnomocnik prawny płk. Duszy- mecenas Antoni Kania-Sieniawski.

„Sąd prawomocnie uznał, że Krzysztof Dusza, były zastępca szefa SKW, ma mieć przywrócony stopień pułkownika! Degradacja i krzywda uczciwego funkcjonariusza i jego rodziny trwała 3 lata, teraz bolszewicka niegodziwość Macierewicza została naprawiona. Ale to wciąż wiceprezes PiS!”– skomentował były szef MON Tomasz Siemoniak. 

Antoni Macierewicz nie kieruje Ministerstwem Obrony od 2018 roku, chociaż jego duch jeszcze krąży po korytarzach MON. Mimo to, wyrównanie za trzy lata różnicy w świadczeniu wraz z odsetkami, zapłaci nie on, ale MON kierowane teraz przez jego następcę- komisarza z PiS, Mariusza Błaszczaka. Jest to kolejna rozróba tej ekipy, za którą polscy płatnicy zapłacą z własnych kieszeni za pośrednictwem budżetu państwa.

„DOBRA ZMIANA”!!!!!!!

Tylko dla kogo?

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,130517,19364831,nocne-wejscie-ludzi-macierewicza-do-centrum-kontrwywiadu-nato.html,

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/oswiadczenie-mon-ws-centrum-eksperckiego-kontrwywiadu-nato/ps3ltp8,

https://natemat.pl/201159,misiewicz-bedzie-musial-tlumaczyc-sie-przed-sadem-prokuratura-zbada-nocne-wejscie-do-cek-nato,

https://www.defence24.pl/zmiana-kierownictwa-centrum-eksperckiego-kontrwywiadu-nato-mon-wprowadzono-nowego-dyrektora,

https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/538914,bartlomiej-misiewicz-nato-centrum-eksperckie-kontrwywiadu-mon-antoni-macierewicz-sad-prokuratura.html,

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/531625,czego-macierewicz-szukal-w-rozprutej-kasie-pancernej-w-cek-nato-marek-biernacki-pisze-list-do-prezydenta-dudy.html?

https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/526681,szef-speckomisji-zwrocil-sie-do-skw-o-informacje-ws-plk-duszy.html?,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, 11 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 44 pociski, wobec 70 z dnia poprzedniego. Jak widać weekend rozpoczął się bardzo spokojnie.

Ostrzelane zostały: Spartakus na północnych obrzeżach Doniecka oraz Leninskoje, Oktiabr i Sachanka, na południowym odcinku frontu donieckiego. Ostrzały prowadzono przy użyciu granatnika SPG-9 (5 granatów) i AGS-17 (39 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Poza tym, w dniu wczorajszym na mocy porozumienia ze stroną ukraińską, o powstrzymaniu się od prowadzenia ognia na czas prac remontowych w strefie neutralnej południowego odcinka frontu, udało się dokonać służbom napraw uszkodzonych wcześniej (7 marca o godzinie 19:00) przez ostrzał ze strony ukraińskiej, stacji transformatorowej Ps-35 kV „Sachanka”. W wyniku czego kolejnych 16 podstacji transformatorowych uległo uszkodzeniu. Dzięki tym robotom naprawczym dopływ prądu został przywrócony ponad 700 abonamentom, z następujących miejscowości: Siergiejewki, Sachanki, Komiternowa, Zaiczenki, Leninskoje i Dzierżyńska.

Roboty powyższe mogły być przeprowadzone dzięki uzgodnionemu na szczeblu grup roboczych prowadzących pertraktacje w Mińsku na Białorusi.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (41 min) oraz granatników; AGS-17, SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku Krimskoje (11:20, 19:30 i 23:10) oraz Zołotoje-4 (13:40), okolice: Zołotoje-5, Frunzego i Żiełoboka oraz teren w pobliżu pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło ok. 55 pocisków.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 16 березня 2019 року.

15 березня російські окупаційні війська шість разів порушили режим припинення вогню. При цьому з озброєння, забороненого Мінськими домовленостями, вогонь відкривався тричі. Противник обстрілював наші війська з мінометів 120-го та 82-го калібрів, протитанкового ракетного комплексу, гранатометів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” позиції наших військ були обстріляні двічі:
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
з мінометів калібру 120 мм та автоматичних станкових гранатометів – поблизу села ШИРОКИНЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог чотири рази обстріляв наші позиції:
двічі, з мінометів калібру 120 мм і в подальшому з гранатометів різних систем – у районі села КРИМСЬКЕ;
з протитанкового ракетного комплексу – біля населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
зі стрілецької зброї – поблизу селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Втрат серед наших захисників немає.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 15 березня двох окупантів було знищено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.03.2019r.- 1378 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennośc, w centrum Kijowa pijak z butelką koniaku w jednej i pistoletem w drugiej ręce napadł urządził „drakę”, ale na szczęście szybko „spacyfikował” go patrol policji;
  https://strana.ua/news/191081-novosti-kieva-na-bessarabke-pjanyj-s-pistoletom-atakoval-kompaniju-parnej.html
  Z kolei w Mikołajowie w tamtejszym ‚Mac Donald’sie” awantura pomiędzy stojaca w kolejce dwójką mężczyzn zakończyła się…strzelaniną, w wyniku której, jak napisano w artykule „żaden z nich nie dostał burgera, poniewaz jeden trafił do szpitala, a drugiego zatrzymała policja”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4076060-v-ocheredy-v-nykolaevskyi-McDonalds-proyzoshla-strelba

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli po tym jak również Rosja oskarżyła USA i Zachód o dokonanie „zamachu w Wenezueli” poprzez sabotaz jej systemu energetycznego;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-oskarza-zachod-o-sabotaz-systemu-energetycznego-w-wenezueli/p2x9rev
  Przedstawiciel Departamentu Stanu USA Elliott Abrams na specjalnym briefingu tłumaczył ze to nie wina USA, a „pozrywanych przez gałęzie drzew przewodów sieci energetycznych”…
  https://korrespondent.net/world/4076049-blekaut-v-venesuele-vyzvaly-obvysshye-provoda-ssha
  ps. „Unikatowe zdjęcie” jednego z „drzew” o które „pozrywały się” przewody w Wenezueli…

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Serbski Kościół Prawosławny uznaje za kanoniczny na Ukrainie tylko Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, a Cerkiew Ukrainy, która dostała niezależność od Konstantynopola, nazywa „sztuczną konfederacją struktur schizmatycznych”.
  https://kresy24.pl/serbska-cerkiew-nie-uznaje-cerkwi-ukrainy/
  Komentarz: Czy poza Konstantynopolem jakaś cerkiew uznała nowy-stary Kościół Prawosławny na Ukrainie?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny raz Poroszenko zrobił durnia z zachodnich partnerów

  Na Ukrainie ruch koalicja społeczna mająca na celu zniesienie moratorium na grunty rolne krytykuje niechęć rządu do wniesienia do parlamentu projektu ustawy określającej zasady przekazywania ziemi.
  Zgodnie z ustawą uchwaloną przez parlament w grudniu i podpisaną przez prezydenta Petro Poroszenkę na początku lutego, rząd musiał przedłożyć dokument do 1 marca 2019 roku. Rząd pozwolił jednak, aby ten okres upłynął i ustawy o wolnym handlu ziemią nadal nie wprowadzono. Rzecznik ruchu stwierdził, że w ostatnich latach rząd dwukrotnie rażąco zignorował wezwanie do przedłożenia projektu ustawy, nie określając przyczyn.
  http://www.farmer.pl/prawo/nieruchomosci/ukraina-nadal-bez-wolnego-handlu-gruntami-rolnymi,84470.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wznowiono prace nad „linią Jaceniuka”
  Według doradcy dowódcy ukraińskiej straży granicznej Olega Słobodiana, w ciągu dwóch tygodni wykopano pół kilometra rowu, postawiono 120 metrów płotu w obwodzie ługańskim oraz zbudowano ponad kilometr drogi rokadowej, czyli prowadzącej równolegle do granicy.
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/303159913-Ukraina-tez-odgradza-sie-od-Rosji.html
  Komentarz: Tempo prac nie zachwyca….9 metrów płotu trochę ponad 40 metrów wykopu/dziennie to może wykonać ekipa budowlana składająca się z 5 osób (wystarczy, że ma sprzęt). Ponadto w takim tempie to cała ta „ściana Jaceniuka” będzie budowana przez najbliższe…700 lat (tempo 3 km płotu/rok).
  I może o to w tym wszystkim chodzi? Prace mają trwać/kasa z budżetu ma płynąć.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Chodzi o przywrócenie narodowi godności i normalności. Amnezja kresowa jest częścią tej upadłości, cechującej III RP rządzoną przez POPiS. Wyzucie z pamięci jest jednym z elementów wielkich rozgrywek geopolitycznych, skierowanych przeciwko narodowi polskiemu jako zwartej społeczności. Trzeba się temu przeciwstawić – mówi portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, kandydat w wyborach do PE z ramienia Konfederacji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/prof-osadczy-dla-kresy-pl-amnezja-kresowa-to-czesc-upadlosci-iii-rp-rzadzonej-przez-popis-trzeba-sie-temu-przeciwstawic/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Obudzili się….

  W opublikowanym w środę dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA poświęconym realizacji praw człowieka na świecie wskazano na szereg poważnych uchybień w tej kwestii na Ukrainie.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/klimat-bezkarnosci-departament-stanu-usa-krytycznie-o-ochronie-praw-czlowieka-na-ukrainie/
  Komentarz: Ukraina jest traktowana przez USA jak pionek w rozgrywkach z Moskwą i Niemcami. Gdy przestanie być użyteczna bez żadnych skrupułów rządzący w Białym Domu wypną się na los tego kraju.
  Już teraz przygotowuje się jednak odpowiednią retorykę, aby przypadkiem nie urazić wyborców. Kłopoty z demokracja/wolnością słowa/korupcją nie są czymś nowym i nie odbiegają od poziomu sprzed 2015-2016 roku, jednak teraz władze USA i inne demokratyczne agendy „zauważyły” problem.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dunja Mijatović, Komisarz Praw Człowieka Rady Europy wezwała ukraińskich parlamentarzystów, żeby odłożyli prace nad przyjęciem nowej, kontrowersyjnej ustawy o języku ukraińskim na okres po wyborach. Uzasadniała to tym, że tak ważna ustawa nie powinna być procedowana w czasie kampanii wyborczej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rada-europy-wzywa-parlament-ukrainy-do-odroczenia-glosowania-ws-kontrowersyjnej-ustawy-o-jezyku-ukrainskim/
  Komentarz: Ustawa zapewne przejdzie -protestów polskiego MSZ jednak nie oczekuje…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Celowo nie uczy się prawdziwej historii. Zdaniem Ukraińców, Lwów wybudował Bohdan Chmielnicki i przez cały czas Lwów był ukraiński, tylko okupowany w latach 1918-39 przez Polaków. Nie chcą dopuścić, żeby dziecko, które uczy się w szkole wiedziało coś o prawdziwej historii Polski, o tym np. co to jest Cmentarz Orląt, kto tam jest pochowany – mówi Polka pochodząca ze Lwowa, Ewelina Podgórna.
  .https://www.youtube.com/watch?v=gWEt3ZMS0r0

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie kampanii prezydenckiej na Ukrainie, podczas wiecu wyborczego Poroszenki w Połtawie doszło do starć policji z „aktywistami”, którzy próbowali go zerwać;
  https://korrespondent.net/ukraine/4076146-na-mytynhe-v-poltave-zaderzhaly-aktyvystov-smy
  Plus scenka z wiecu Poroszenki w Kowlu, gdzie policjanci siłą „wyprosili” dziennikarkę zadającą „niewygodne pytania”;
  https://strana.ua/news/191127-politsejskie-siloj-uveli-zhurnalistku-s-mitinha-poroshenko-v-kovele.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowości obwodu odeskiego dwaj bracia zagrali w „rosyjską ruletkę” za pomoca…granatu bojowego. Obaj „przegrali” z tym ze jednemu udało się przezyć i trafic do szpitala…
  https://strana.ua/news/191134-v-odesskoj-oblasti-iz-za-vzryva-hranaty-pohib-muzhchina-eho-brat-pohib.html
  Byle by tylko nie płacić za przejazd kolejką podmiejską. Ukraińcy zszokowani masową ucieczką z peronu pasażerów kolejki podmiejskiej w Charkowie, którzy w ten sposób nie muszą uiszczać opłaty za przejazd;
  http://www.sq.com.ua/rus/news/novosti/13.03.2019/v_harkove_zasnyali_massovoe_begstvo_passazhirov_so_stantsii

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, z cyklu ‚Ukraina jako zbiegowisko wszelkiej maści bandytów, wykolejeńców i degeneratów z całego świata”. W kijowie aresztowano (na wniosek władz Izraela) izraelsko – amerykańskiego „narkobarona” Amosa Dos Silvera, założyciela największej na świecie sieci rozprowadzania marihuany przez internet. Służby policyjne Izraela i USA określają jego „przedsiebiorstwo” jako międzynarodowy kartel narkotykowy przynoszacy setki milionów dolarów zysków, a co ciekawe w jego działalność maja być zaangażowane także żydowskie środowiska ultraortodoksyjne (chasydzi) z których wywodzi się także sam Amos Dos Silver;
  https://strana.ua/articles/analysis/191112-istorija-vzleta-i-padenija-onlajn-supermarketa-narkotikov-telegrass-.html
  I jeszcze w temacie link z brytyjskiego „The Guardian” o powiązaniach środowisk żydowskich ultraortodoksów (chasydów) z przemytnikami oraz handlarzami narkotyków, w tym kokainy;
  https://www.theguardian.com/world/2002/nov/10/drugsandalcohol.uk

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Poroszenko w Połtawie: walka, pikiety, pracownicy państwowi. Pełny raport

  Osobiście nie wykluczam tego , iż to się dzisiaj dzieje na Ukrainie tj.nasilające się z każdym dniem protesty społeczne wobec Poroszenki na Ukrainie , to zorganizowana przez służby specjalne CIA/Mossad
  operacja specjalne tych służb mającą wynieść do władzy na Ukrainie nacjonalistów po to, by ich później popchnąć na Rosję.

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.