Wojna domowa na Ukrainie 17.03.2019r.- 1379 dzień od nowego rozejmu.


„USA objęły w piątek sankcjami sześciu rosyjskich urzędników oraz osiem podmiotów odpowiedzialnych m.in. za agresję rosyjską wobec Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Nowe restrykcje są nakładane w porozumieniu z UE i Kanadą”– poinformował Departament Stanu USA.

„Wspólna inicjatywa podjęta z naszymi partnerami w Unii Europejskiej i Kanadzie jest wyrazem naszej determinacji, by nakładać celowe sankcje w odpowiedzi na działania Kremla nierespektujące norm międzynarodowych i zmierzające do podważenia suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy”– poinformował w swoim komunikacie Departamentu Stanu USA.

„Sankcje objęły też osoby odpowiedzialne za aneksję Krymu oraz wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie”– podał resort amerykańskiej dyplomacji.

Natomiast amerykański resort finansów podał, że „wśród osób objętych sankcjami są agenci FSB”, zaś szef resortu finansów- Steven Mnuchin powiedział, że „Stany Zjednoczone i ich transatlantyccy partnerzy nie pozwolą Rosji na nieustanną agresję na Ukrainie”.

Również w piątek- 15 marca, Unia Europejska nałożyła sankcje na ośmiu rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za incydent w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Ich nazwiska trafiły do Dziennika Urzędowego UE.

Wśród objętych sankcjami urzędników są: szef zarządu ds. granicy FSB na Krymie oraz jego zastępca, trzech oficerów dowodzących okrętami patrolującymi granicę oraz okrętem zwalczającym łodzie podwodne, którzy brali udział w działaniach uniemożliwiających statkom ukraińskim dostęp do ukraińskiego wybrzeża Morza Azowskiego, oraz dowódca Sił Zbrojnych Rosji odpowiedzialny za siły wojskowe w regionie, w tym na nielegalnie przyłączonym Krymie i w Sewastopolu.

„W ostatnich latach Stany Zjednoczone i Kanada pod różnymi pretekstami wprowadzają sankcje przeciwko rosyjskim obywatelom i organizacjom”– przekazało MSZ Rosji, komentując nowe sankcje nałożone przez Ottawę i Waszyngton.

„Ich celem jest wywarcie nacisku na nasz kraj”– napisano w komunikacie opublikowanym na stronie MSZ Rosji.

Dla wszystkich, „poza chyba tylko autorami podobnych decyzji”, jest rzeczą oczywistą, że sankcyjne zagrywki nie dają USA i Kanadzie upragnionych wyników. Resort zauważa, że kanadyjskie władze popadły najwyraźniej w patologiczne „uzależnienie od sankcji”.

Rosyjski MSZ powtórzył także wcześniej wyrażane przez siebie stanowisko, iż „ukraińskie jednostki naruszyły granicę morską Federacji Rosyjskiej w miejscu, gdzie przebiegała ona jeszcze przed marcem 2014 roku” (czyli przed odłączeniem się Krymu od Ukrainy).

„Pretekst do umieszczenia naszych rodaków na nielegalnych listach osób objętych sankcjami poraża obłudą i cynizmem”– napisano w oświadczeniu rosyjskiego resortu dyplomacji. Decyzja UE „świadczy o nieposzanowaniu prawa Federacji Rosyjskiej do zapewnienia ochrony swojej granicy państwowej”– głosi w dalszej części komunikat MSZ.

„Jest to droga nieodpowiedzialna, zachęcająca jedynie Kijów do dalszej polityki prowokacji stanowiącej zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej i innych państw regionu wybrzeża Morza Czarnego, w tym członków samej Unii Europejskiej”– oceniło MSZ Rosji. Ostrzegło na koniec, że „strona rosyjska nie pozostawi nieprzyjaznej akcji UE bez odpowiedzi”.

Co do skutku samych sankcji, to profesor politologii na Uniwersytecie Wspólnoty Wirginii w USA Judy Twigg, w artykule z dnia 14 marca br. opublikowanym na łamach „The National Interest”, wyraziła opinię, że Rosja wygrywa wojnę sankcyjną.Jej zdaniem wprowadzone w 2014 roku przez USA i UE sankcje, które miały być karą dla Rosji za rzekomo „agresywne działania” wobec Ukrainy, przyniosły odwrotny efekt.

I tak, Judy Twigg zwrócił uwagę na fakt, że np. uprawa zbóż w Rosji, obecnie dzięki sankcjom dwukrotnie przekroczyła wewnętrzną konsumpcję. Doprowadziło to do tego, że stała się ona głównym dostawcą na rynkach światowych. Ponadto rosyjscy producenci w pełni zaspokajają krajowe zapotrzebowanie na drób i wieprzowinę, choć wcześniej te produkty były importowane w znacznych ilościach.

Zwrócił on także uwagę na fakt, że wprowadzone niedawno przez Stany Zjednoczone cła na różne towary zmuszają wiele krajów do poszukiwania nowych rynków zbytu i zakupu rozmaitych produktów. Chiny są tego najlepszym przykładem. Szybko stały się one rynkiem zbytu dla soi i słonecznika z Rosji, zajmując miejsce amerykańskiej produkcji.

Profesor Twigg jest zdania, że w Rosji mającej rozległe terytorium oraz ponad 200 milionów hektarów niewykorzystanych gruntów, jej rolnictwo będzie nadal aktywnie się rozwijać i nadawać impuls do rozwoju innych obszarów. Dlatego nadszedł już czas, aby Stany Zjednoczone i Europa zdały sobie sprawę z tego, że środki ograniczające przynoszą Rosji jedynie korzyść, a w wojnie sankcji wyprzedza ona Zachód „o kilka kroków”.

Profesor przypomniał o tym, że rosyjskie władze ograniczyły dostęp do rynków kapitałowych i nisko oprocentowanych pożyczek, zakazały również importu towarów podwójnego przeznaczenia i dostaw innowacyjnych technologii. Ponadto Rosja wprowadziła sankcje odwetowe, zakazując wwozu produktów spożywczych z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. W rezultacie, jak zauważył Twigg, działania te stały się „prezentem” dla rosyjskiego rolnictwa. Pobudzając jego aktywność, co było niemożliwe od czasów Rewolucji Październikowej.

„Sankcje dały Rosji możliwość odbudowy okaleczonego rosyjskiego przemysłu spożywczego. Wielu inwestorów, którzy wcześniej nie byli zainteresowani rolnictwem, nagle zwróciło na nie swoją uwagę”– podsumował swój wywód profesor Judy Twigg.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2019.073.01.0009.01.POL&toc=OJ:L:2019:073:TOC,

http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/3574796,

https://nationalinterest.org/blog/skeptics/russia-winning-sanctions-game-47517.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (135 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z przerwami w godzinach, od 06:20 do 20:10, z kierunku: Marinki (06:20 i 07:05), Wodjanoje (11:45), Opytnoje (16:25), Awdiejewki (19:00(, Kamienki (19:05) i Czermalika (20:10), w stronę: terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni Truowskaja i Aleksandrowki- na południowych obrzeżach Doniecka, a także Spartakusa i Jasinowatej oraz Wasilewki- w pobliżu Doniecka, a także w rejonie Leninskoje i Oktiarba- na południowym odcinku frontu. W sumie, na terytorium DRL, w wyniku tych ostrzałów, spadło 180 pocisków, wobec 44 z dnia poprzedniego. Szkód i strat jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 17 березня 2019 року.

16 березня російські окупаційні війська два рази обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, двічі застосувавши при цьому заборонені Мінськими домовленостями міномети калібру 82 мм, а також гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецьку зброю. Обстріли було здійснено у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” у районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один отримав поранення.

За даними розвідки, 16 березня двох окупантів було ліквідовано та двох поранено. Також знищено безпілотний літальний апарат противника.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Komiternowa, na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.03.2019r.- 1379 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kampania prezydencka na Ukrainie. Podczas ‚wyborczej wizyty” Poroszenki na Zakarpaciu gubernator tego obwodu Hennadij Moskal napadł na mężczyznę który chciał zadać „niewygodne pytania”;
  https://www.gazeta.ru/social/2019/03/16/12246692.shtml?updated
  A w Kijowie na mityng Poroszenki jego „klakierzy” zwożeni są autokarami z całej Ukrainy, a tych którzy chcą zadawać „niewygodne” pytania „wyprasza” policja;

  https://strana.ua/news/191202-narodnaja-vstrecha-s-poroshenko-v-kieve-17-marta-onlajn.html
  Ps. jak tak dalej pójdzie to dla Porocha skończy się tak jak onegdaj tutaj napisałem, czyli BĘDZIE WISIAŁ GIRAMI DO GÓRY NA KIJOWSKIM KRESZCZTYKU…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Autorka bloga na ukraińskim portalu „Strana.ua” Olesia Miedwiediewa podsumowała swoją podróż na Krym. Dziewczyna przybyła na półwysep i nakręciła trzy historie o zmianach, które zaszły na półwyspie od czasu wstąpienia do Rosji.
  Dziennikarka zauważyła, że w ciągu ostatnich pięciu lat Rosja zainwestowała w republice więcej pieniędzy niż Ukraina przez ostatnie 23 lata.

  Jest jasne, że Rosja inwestuje ogromne ilości pieniędzy na Krymie: most krymski, autostrada Taurida, lotnisko w Symferopolu, przedszkola, szpitale, elektrownie. Wszystko to jest dosłownie budowane od podstaw – powiedziała.
  https://pl.sputniknews.com/opinie/2019031710074893-Oni-sa-za-Rosja-ukrainska-dziennikarka-o-wizycie-na-Krymie-sputnik-ukraina/
  Komentarz: Filmik z relacji blogerki był prezentowany na forum 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w jednej z kawiarni (!) w Zaporożu policja odkryła nielegalny „arsenał” z bronią oraz amunicją;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4076259-v-zaporozhe-v-kafe-nashly-tainyk-s-boeprypasamy
  W miejscowosci Czuhujiw w obwodzie charkowskim, gdzie znajduje się jeden z najwiekszych poligonów wojskowych na Ukrainie w poblizu znajdujacej się tam jednostki wojskowej znaleziono zwłoki „ukrowojaka”, prawdopodobnie zamordowanego;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1786929-na-kharkivschini-vbito-viyskovogo-kontraktnika

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tragedia w Krakowie

  Podczas prac na Zamku Królewskim na Wawelu osunęła się ziemia. Pod jej ciężarem zawaliła się część muru i budowlane konstrukcje. Zginął 45-letni robotnik. Prace polegały na wzmocnieniu północnego zbocza wzgórza.
  Wezwani na miejsce strażacy musieli używać specjalnych narzędzi hydraulicznych, by dostać się do zasypanego 45-latka. Niestety po ponad godzinnej reanimacji mężczyzna zmarł. Wiadomo, że chwilę wcześniej przy murze znajdowali się także pozostali pracownicy. Zdążyli jednak uciec. Wszyscy budowlańcy pracujący przy remoncie pochodzą z Ukrainy.
  https://www.rmf24.pl/fakty/news-nie-zyje-robotnik-przysypany-ziemia-podczas-prac-na-wawelu,nId,2887349#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Chyba już większość „budowlańców” pracujących w Krakowie to Ukraińcy. Część rzeczywiście zna swój fach-reszta to osoby bez doświadczenia/umiejętności-którzy dopiero „dokształcają się” w czasie trwania prac. „Polacy-Janusze biznesu” nie zwracają na to jednak uwagi- ma być zrobione tanio i szybko, a to zawsze proszenie się o katastrofę.
  Teraz sprawę bada prokuratura, ale znając życie wyjdzie na jaw, że pracownicy z Ukrainy nie byli ubezpieczeni/pracowali na czarno i teraz pytanie kto rodzinie zmarłego 45-latka wypłaci odszkodowanie?

  Polubione przez 3 ludzi

  • „kto rodzinie zmarłego 45-latka wypłaci odszkodowanie?”- odpowiedź jest prosta: ten kto go zatrudnił. Jeśli zaś ten pracodawca jest w mafii polityczno-urzędniczo-prawniczej, to zapłaci my my- czyli budżet państwa.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Ostre, acz w mym przekonaniu poniekąd słuszne słowa posła Winnickiego

  Nie istnieje polska suwerenna polityka zagraniczna. Istnieje wasalizm wobec USA posunięty do absolutnych granic. Nikt tak nie upokorzył Polski po roku ‘89 jak wy pełzając przez Stanami Zjednoczonymi i Izraelem! Polska jest dziś Gwatemalą Europy! – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki, zwracając się do PiS.
  https://kresy.pl/wydarzenia/niepodleglosc-glupcze-posel-winnicki-skomentowal-expose-szefa-msz-video/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. We Wrocławiu jak widzę wzrasta
  W przyszłym tygodniu rusza kolejna kampania mobilna informująca o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej – tym razem we Wrocławiu.
  Kampania we Wrocławiu będzie mieć podobny charakter, jak wcześniej w Warszawie. Wówczas, na początku lutego br., przez tydzień samochód z dwustronnym, podświetlanym billboardem informującym o ukraińskim ludobójstwie na obywatelach II RP w latach 1939 do 1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej jeździł naprzemiennie po dwóch trasach w Warszawie. W ciągu każdego dnia pokonywano około 100 km.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wroclaw-niebawem-rusza-kampania-mobilna-informujaca-o-ludobojstwie-na-wolyniu-i-w-malopolsce-wschodniej/

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Ukranizacja czy amerykanizacja kraju?
  Jak zauważają dziennikarze w WP dochodzi do gwałtów jednak kadry oficerskie staraja się zatuszowac sprawy. Tak było i tym razem.
  Kobieta została zmuszona do współżycia podczas zgrupowania zawodowej kadry oficerskiej. Gwałt został przez sąd uznany za wypadek przy pracy i przyznał kobiecie 3,9 tys. odszkodowania od organu rentowego. Sprawca nie został skazany – informuje „Rzeczpospolita”.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zostala-zgwalcona-podczas-zgrupowania-kadry-oficerskiej-sad-uznal-to-za-wypadek-przy/c20vjpw

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Eh i kto tu uprawia propagandę?

  Fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje pomogły wzmocnić ruch „żółtych kamizelek”. Dużego wsparcia udzielił tu kremlowski kanał propagandowy Russia Today, a niektóre posty były udostępniane nawet po cztery miliony razy w ciągu ostatnich czterech miesięcy, wynika z analizy aktywności w mediach społecznościowych podczas protestów, pisze Nicholas Vinocur z POLITICO.
  Takie informacje pojwaiły się w nagłowku onetu-a już w samym artykule stwierdzono, że…
  „Materiały Russia Today, z których większość była obiektywna”, pomagały jedynie wzmacniać i rozwijać zasięg ruchu w sieci nieprawdziwych informacji (posty użytkowników pod artykułami).
  Wskazano również, ze tu cytat:
  „Materiały wyprodukowane przez tę powiązaną z Kremlem telewizję miały na należącej do Google’a platformie ponad 20 milionów odsłon. To ponad dwa razy więcej niż spoty czołowych francuskich mediów: Le Monde, L’Obs, France 24, Le Figaro i LeHuffPost, razem wzięte.”
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/francja-fake-newsy-o-zoltych-kamizelkach-z-milionem-udostepnien-na-facebooku/7k02546
  Komentarz: To w końcu jak jest panowie dziennikarze? Materiały RT były obiektywne czy nie? Bo z treści artykułu wynika ze jak najbardziej tak. Doczepiono się do postów pod artykułami jakoby to portal był za nie odpowiedzialny. W takiej sytuacji RT ma pełne prawo oskarżyć onet.pl o …antysemityzm bo wielokrotnie widziałem jak jacyś anonimowi użytkownicy w postach pod artykułami o Strefie Gazy mocno naskakiwali na Izrael (te posty były najpopularniejsze) 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT zaoceaniczne, czyli kolejna odsłona zorganizowanego przez USA „muppet show” w Wenezueli. Tym razem okazało się że dezerterzy z wenezuelskich „struktur siłowych” (policji, Gwardii Narodowej) których „prezydent” Guaido omamił i przeciagnął na swoja stronę NIE OTRZYMALI OBIECYWANYCH IM PIENIEDZY, a dodatkowo nie bedą mieli gdzie mieszkać poniewaz władze kolumbijskiego miasta Cucuta chcą ich wyrzucić z ośrodka w którym obecnie przebywają;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4850132.html
  https://www.telesurenglish.net/news/Venezuelan-Military-Deserters-Abandoned-by-Colombian-Government-20190316-0020.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • I w temacie niezalezny amerykański ekonomista Michael Hudson o stratach, już nie tylko wizerunkowych, ale „realnych” ekonomicznych które ponoszą Stany Zjednoczone w związku z polityką jaką prowadzą wobec Wenezueli. Według Hudsona w odpowiedzi na działania Waszyngtonu „coraz więcej krajów odwraca się od systemu skoncentrowanego na dolarze i szuka alternatyw”;
   https://www.rubikon.news/artikel/das-eigentor

   Polubione przez 2 ludzi

   • Nie tylko o to chodzi. Kraje (rządy) obawiają się, że pod byle pretekstem wielki brat będzie mógł zablokować (ukraść?) środki na kontach bankowych należących do krajów „demokratycznych”. Dlatego szukają alternatyw do lokacji kapitału-obstawiam tu Chiny.

    Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejny ukraiński dziennikarz uzyskał status uchodźcy politycznego. Tym razem jest to Andrij Mowczan, który zmuszony został do opuszczenia Ukrainy w grudniu 2014 roku po tym jak wygrażali mu członkowie „neonazistowskich ugrupowań”, które weszły w skład ‚aparatu siłowego władz w Kijowie”, w związku z jego lewicowymi pogladami oraz krytyką wobec „pomajdanowych” władz w Kijowie. Komentując przyznanie mu statusu uchodźcy politycznego Mowczan stwierdził ze w ten sposób „Zachód powoli otwiera oczy na to co dzieje się na Ukrainie”, czyli m.in łamanie swobód obywatelskich oraz bezkarność ugrupowan neonazistowskich;
  https://strana.ua/news/191254-ukrainskij-zhurnalist-andrej-movchan-poluchil-politicheskoe-ubezhishche-v-ispanii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem pojawiły się informacje że Kijów nie otrzyma 500 mln euro „pomocy finansowej” z UE, które miały trafić do ukraińskiego budżetu do końca tego miesiaca. Jak sie okazało ukraińskie władze nie zdążyły (nie umiały/nie chciały) wypełnić warunków postawionych przez UE a od których było właśnie uzależnienie wypłacenie „pomocy finansowej”;
  https://zn.ua/ECONOMICS/ukraina-ne-poluchit-makrofinansirovanie-ot-es-v-marte-312021_.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Trwa w najlepsze „wojna” pomiedzy Ukrainą, a…Izraelem polegajaca na niewpuszczaniu na swoje terytorium obywateli obu państw. ‚Wojnę” zaczął Izrael który w ramach walki z nielegalnymi imigrantami wyrzuca ze swojego terytorium ukraińskich „nielegałów”, tylko w przeciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku było to 643 osoby. Z kolei w ramach „odwetu” Ukrainy nie wpuściła na swoje terytorium 162 obywateli Izraela;
  https://zn.ua/POLITICS/ukraina-zerkalno-uzhestochila-vezd-izrailtyanam-obozrevatel-312016_.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Wiesci z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu, czyli gigantyczny pożar w zakładach ‚Azowstal” w Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa). Warto przy tym dodać ze „Azowstal” jest jednym z najwiekszych zakładów tego typu na Ukrainie, który specjalizuje się m.in w produkcji niektórych stopów metali i nalezy do grupy „Metinvest” której większosciowym udziałowcem (ponad 71 %) jest ukrainski oligarcha Rinat Achmetow obecnie będący w sojuszu z Poroszenką;

  https://strana.ua/news/191276-foto-i-video-pozhara-dyma-vspyshek-i-ohnja-na-metkombinate-azovstal-v-mariupole.html
  https://www.0629.com.ua/news/2335715/pozar-na-azovstali-stolb-cernogo-dyma-i-gigantskoe-plama-video-foto-dopolneno

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana,ua” o skandalu korupcyjnym w ukraińskim drogownictwie, czyli gdzie się podziały pieniądze wydawane na „remonty” dróg na Ukrainie. warto przy tym przypomnieć że ukraińska państwową agencją dróg i mostów „Ukrawtodor” kieruje „polski specjalista” Sławomir „Zegarmistrz” Nowak znany ze swojej umiejetności „przyswajania państwowych pieniedzy”…
  https://strana.ua/articles/analysis/190943-v-ukraine-vydeljajut-ohromnye-summy-na-remont-doroh-kotorye-banalno-razvorovyvajutsja.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Świetny artykuł i jakże prawdziwy. Co ciekawe większość z tego co dziennikarze z Ukrainy napisali było już wyjaśniane/omawiane na forum kilka razy 🙂 Ale cóż prawda zawsze zwycięży…
   Z takich ważniejszych rzeczy te 4000 km które podawał minister infrastruktury jako liczba wyremontowanych dróg (ekspert nie wiedział skąd ta liczba) to wynik…4 lat pracy drogowców. Co prawda w ubiegłym roku rozpoczęto prace nad ponad 1800 km tras, ale jak w artykule podkreślono nie wszystkie zostały ukończone na czas.
   Prawdą jest, że urzędnicy z Ukrawtodoru” zapewne są do cna skorumpowani, niemniej chciałbym jednak wziąć w obronę Pana Nowaka.
   Plan byłego ministra Polski był prosty-przestać budować szajs, który trzeba poprawiać co roku, tylko wykonać generalny remont drogi, tak by ta służyła przez lata bez problemów. I kilka takich tras rzeczywiście powstało. W kategoriach cena/jakość takie drogi są jak najbardziej logicznym wyborem dla Ukrainy.
   Problem w tym, ze Pan Nowak zapewne nie wziął pod uwagę kraju w którym pracuje… Tak stworzono nawet specjalną agendę zajmującą się badaniami stanu oddawanych dróg, ale.. chyba urzędnicy w niej zasiadający nie są zbyt uczciwi skoro nadal po pierwszych śniegach remontowane drogi przestały istnieć…
   Cóż, to ,że minister infrastruktury chwali Pana Nowaka…., źle o nim mówi. Pana Balczuna (koleje ukraińskie) wysiudano ze stanowiska właśnie za walkę z układzikami i korupcją na kolei. Skoro Pan Nowak jest chwalony to takiej walki zapewne nie podjął.
   Zresztą nawet przy założeniu, że zwalczono by korupcję to i tak brakuje środków w 2017 roku podano, że potrzeba 50 miliardów hrywien/rok by UTRZYMAĆ obecny stan infrastruktury. Z powodu inflacji/wzrostu cen produktów i technologi dzisiaj ta liczba musi być znacząco wyższa.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.