Wojna domowa na Ukrainie 19.03.2019r.- 1381 dzień od nowego rozejmu.


„Unia Europejska nadal angażuje się w pełne wdrożenie swojej polityki nieuznawania wyników referendum, włącznie z zastosowaniem środków ograniczających. Unia Europejska ponownie wzywa państwa członkowskie ONZ do rozważenia przyjęcia podobnych środków nieuznawania zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 68/262” – oświadczyła wczoraj (18 marca) Federica Mogherini- szefowa dyplomacji europejskiej.

Oświadczenie te zostało ogłoszone w związku z obchodami 5 rocznicy referendum na Krymie, po którym półwysep został ponownie zjednoczony z Rosją. Pięć lat temu, 16 marca 2014 roku, Krymczanie przytłaczającą większością głosów (za było aż 96,8% biorących udział w wyborach, przy frekwencji wynoszącej 82,42%) z dwóch zaproponowanych opcji wybrali pierwszą z nich, a więc opowiedzieli się: „Za zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu Federacji Rosyjskiej” ( drugie z pytań: „Czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krymu z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?”, za tą opcją opowiedziało się tylko 2,08% głosujących).

W 5 rocznicę referendum o przyłączeniu Krymu do Rosji, w dniu wczorajszym na półwysep przybył także prezydent FR, Władymir Putin.

Najważniejszymi elementami programu wizyty Władymira Putina na Krymie było uruchomienie na pełną moc dwóch nowych elektrowni w Sewastopolu i Symferopolu: w pierwszej elektrowni w Sewastopolu był osobiście zaś i w drugiej oglądał moment rozruchu za pośrednictwem połączenia telewizyjnego. Elektrownie te są napędzane wyprodukowanymi w Niemczech turbinami firmy „Siemens”. Po ogłoszeniu kolejnych sankcji na Rosję niemiecki koncern domagał się ich zwrotu, ale mimo to turbiny działają dziś w krymskich elektrowniach w najlepsze.

Pięć lat temu prezydent Rosji podpisał dekret „o uznaniu niepodległości i suwerenności Krymu”. Na tej podstawie wszczęta została procedura przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Stało się to po tym gdy separatyści krymscy dzień wcześniej podjęli uchwałę o niepodległości Krymu.

Jednak, ani wyników wcześniejszego referendum, ani podpisanego traktatu nie zaakceptował Zachód. Państwa Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone i kilkadziesiąt innych krajów do dziś nie uznają wyników referendum na Krymie uznając go za nielegalne oraz żądają, aby Rosja wycofała swoje wojsko i zwróciła półwysep Ukrainie.

27 marca 2014 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło niewiążącą rezolucję ( to tą, o której przypomniała we wczorajszym swoim oświadczeniu szefowa unijnej dyplomacji, Federica Mogherini), w której stwierdzono, że referendum jest nieważne– za tą rezolucją głosowało 100 państw, przeciw 11, 58 wstrzymało się od głosu, 24 nie brało udział w głosowaniu. Czyli aż 93 kraje nie opowiedziały się za tą rezolucją(!!!!).

W ostatnią niedzielę ukraiński prezydent Petro Poroszenko zapowiadział, że w sprawie Krymu i Donbasu nie będzie targów z Rosją. Jego zdaniem „Kreml oczekuje iż nad Dnieprem wybrane będą władze, które zrezygnują z dążenia do odnowienia Ukraińskiej integralności terytorialnej”.

Ubiegający się o reelekcję Petro Poroszenko zapowiedział, że odzyskanie Krymu to jedno z najważniejszych zadań, którymi zajmie się po wygranych przez niego wyborach. Jak zaznaczył w wywiadzie udzielonym telewizji „Ukraina”: „w tej sprawie wykluczone są zakulisowe targi z Rosją”. Ukraiński prezydent podkreślił, że Władimir Putin wielokrotnie zapowiadał, iż nie będzie rozmawiał z Ukrainą do czasu prezydenckich wyborów na Ukrainie. Wzt. Poroszenko uważa, iż Putin bieże poważnie pod uwagę, że obecny prezydent Ukrainy nie będzie wybrany na drugą kadencję w najbliższych wyborach. Dlatego też, zdaniem ukraińskiego prezydenta Putin chce, aby „nowa ukraińska władza przyszła na Kreml na kolanach i podarowała Rosji Krym”. Jednak, jak podkreślił Petro Poroszenko: „do tego nie dojdzie”. Nie dojdzie zaś dlatego, bo wybory wygra on. Petro Poroszenko zapowiedział, też że po wygranych przez siebie wyborach spodziewa się postępów w sprawie wprowadzenia misji pokojowej do Donbasu.

Przy okazji ujawnił też, w jaki sposób zamierza odzyskać Krym, który wg. niego na zostać „zwrócony”. Otóż stanie się to przy pomocy środków politycznych i dyplomatycznych. Oby tylko ta „dyplomacja” nie była prowadzona przy użyciu kanonierek, jak to już wypróbowano w listopadzie minionego roku 🙂

https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/59778/remarks-high-representativevice-president-federica-mogherini-mark-5th-anniversary-illegal_en,

https://video.consilium.europa.eu/en/webcast/cfe8c0a3-a786-478f-9c31-f46efa69c6ed,

https://nto.pl/referendum-na-krymie-968-proc-za-przylaczeniem-krymu-do-rosji/ar/4606175,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Krymie_w_2014_roku.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (73 wystrzały) i działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (112 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni „Trudowskaja”- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej i Staromichajłowki) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL, spadły 253 pociski, wobec 81 z dnia poprzedniego. W rezultacie zostały uszkodzone dwa domy mieszkalne na przedmieściach Staromichajłowki, znajdujące się na ulicy Czkałowa nr. 43 i 45 oraz zostały zerwane przewody linii energetycznej doprowadzającej prąd do tej miejscowości.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (12 pocisków), moździerzy kaliber 120 (3 miny) i 82 mm (18 min) , wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTRK „Fagot” (1 rakieta) oraz granatników; AGS-17 (49 granatów) , SPG-9 (37 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu. W sumie na terytorium ŁRL spadło 138 pocisków, które nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Ostrzeliwane były z kierunku: Zołotoje-4 (08:15, 11:40 i 16:50), Krimskoje (09:20, 14:30, 23:55), Swietłodarska (16:55) oraz Ługańskoje (22:25) i Nowotoszkowskoej (23:55), okolice: Uglegorska, Zołotoje-5, Frunzego, Gołubowskoje, Kalinowki, Mołodieżnoje, Smiełoje i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 березня 2019 року.

18 березня російські окупаційні війська три рази обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому тричі застосувавши заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм, а також гранатомети, великокаліберні кулемети, снайперську та стрілецьку зброю.

Усі обстріли російсько-окупаційні війська здійснили у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм – поблизу села КАТЕРИНІВКА;
двічі – зі снайперської та стрілецької зброї, а також з великокаліберних кулеметів, і у подальшому – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок обстрілів один український військовослужбовець загинув.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 18 березня вогнем у відповідь двох окупантів було ліквідовано та двох поранено. Також знищено дві бойові машини піхоти та дві одиниці військової автомобільної техніки противника.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Dokuczajewska- na południowym odcinku frontu donieckiego:

Oraz z Zołotoje-5 (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.03.2019r.- 1381 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ukraińska szefowa resortu finansów Oksana Markarowa poinformowała że władze Ukrainy muszą pozyczyć w 2019 roku ok. 4 mld dolarów (czyli 1/3 tegorocznego budżetu) by móc spłacić zadłuzenie (m.in wobec międzynarodowych instytucji finansowych);
  https://finclub.net/news/ukraine-nuzhno-odolzhit-okolo-4-mlrd.html
  Ps. Jak widać wpadli w typowa „pułapkę zadłużenia”, czyli pożyczaja coraz wiecej pieniędzy po to tylko by nimi spłacić pożyczkodawców…

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Kampania prezydencka na Ukrainie, najnowsze sondaże potwierdzają prowadzenie Wołodymyra Zelenskiego (24,9 % poparcia) przed Julią Tymoszenko (18,8 %) i Petro Poroszenką (17 %);
  https://strana.ua/news/191501-vybory-2019-opros-rejtinh-9-15-marta.html
  Plus na Ukrainie ruszyła „uliczna kampania” zniechęcając Ukraińców do sprzedawania swoich głosów wyborczych za przysłowiowa paczkę kaszy…
  https://24tv.ua/resources/photos/news/620_DIR/201903/1128930_6788851.jpg?201903133532
  https://24tv.ua/ru/ogromnye_pachki_grechki_kak_prizyv_ne_prodavat_golos_nachali_pojavljatsja_po_kievu_foto_video_n1128992

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie afery korupcyjnej w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Ukraińscy dziennikarze ujawnili ze „specjalny agent” Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy Jewhen Szewczenko, którego osoba „przewija sie” w dziennikarski śledztwie „Bihus.info”, a który miał „tuszować” finansowe przekrety w koncernie „Ukroboronprom” to „weteran ATO” służacy onegdaj w niesławnym batalionie „Donbas”, nastepnie „pomocnik” byłego „dowódcy” owej „jednostki” Konstantina Griszina, znanego jako ‚Semen Semenczenko”, obecnie parlamentarzysty z frakcji „Samopomoc”. „Legendarny marszał Semenczenko” przyznał ze to wszystko prawda, ale dodał że po tym jak została ujawniona afera korupcyjna w „zbrojeniówce” sam Szewczenko poprosił go o zwolnienie ze stanowiska na co on przystał;
  https://ukranews.com/news/620562-spetsagent-nabu-evgenij-shevchenko-rabotal-pomoshhnikom-nardepa-semenchenko
  Ps. I tak wygladają „reformy demokratyczne” na Ukrainie, państwem rządzą, czy raczej je rozkradają „na potęgę”, gangi „worów”, „baryg” i innych kryminalistów…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. „Draka” na przystanku komunikacji miejskiej w Kowlu Obwód wołyński) zakończona strzelaniną, na szczęście nikt nie został ranny;
  https://strana.ua/news/191499-v-kovele-politsija-zaderzhala-muzhchin-otkryvshikh-strelbu-na-ostanovke-obshchestvennoho-transporta.html
  W Czuhijwie (obwód charkowski) przed jedna z knajp ktoś zdetonowął granat bojowy uszkadzajac dwa zaparkowane samochody osobowe (obyło się równiez bez ofiar w ludziach);
  https://korrespondent.net/ukraine/4077060-v-kharkovskoi-oblasty-vozle-kafe-proyzoshel-vzryv
  Z kolei w Czerniowcach ktos wrzucił granat bojowy na podwórko jednego z domów, jego „ofiarą” padł również tylko zaparkowany tam samochód osobowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4076992-v-chernovtsakh-vo-dvore-doma-vzorvalas-hranata

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT zza Oceanu, czyli okazuje się że nie potrzeba Rosji, Iranu, czy Korei Płn, wystarcza rzeka Missisipi by całkowicie sparaliżować pracę „United States Strategic Command”. Wody tej rzeki wdarły się na teren bazy Offutt Air Force Base na terytorium której znajduje się owo dowództwo m.in uszkadzajac 30 z 200 znajdujacych sie tam budynków oraz niszcząc pasy startowe;
  https://korrespondent.net/world/4076808-v-ssha-zatopylo-avyabazu-s-samoletamy-sudnoho-dnia
  https://motherboard.vice.com/en_us/article/kzd97v/extreme-flooding-submerges-strategic-military-base-in-nebraska
  >https://www.washingtonpost.com/national-security/2019/03/18/critical-air-force-base-flooded-nebraska/?noredirect=on&utm_term=.dd4c968c051e

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem bokser Ołeksandr Usyk podkreślajacy z dumą ze jest Ukraincem, a jednocześnie wystepujacy w Rosji i deklarujacy publicznie że jest wiernym Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (uznawanej za „rosyjska agenturę” przez „ukropatriotów”) jeszcz eraz potwierdził to o czym mówił już wczęsniej, czyli ze stanie w jej obronie przeciwko „ukropatriotom” i nie zawaha sie by wspomóc się przy tym PAŁKĄ…
  https://strana.ua/news/191600-aleksandr-usik-soobshchil-chto-hotov-zashchishchat-ukrainskuju-pravoslavnuju-tserkov-mp.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Trwa „wyborcze tournee” Poroszenki po Ukrainie. Tym razem pojawił się w Iwano – Frankowsku, gdzie podczas jego wiecu miało dojść do starć niechętnych mu „ukronazioli” z „Korpusu Narodowego” z wynajętymi dla jego ochrony „tituszkami” oraz policyjnym „specnazem”;
  https://strana.ua/news/191610-v-ivano-frankovske-spetsnaz-i-titushki-ottesnili-natskorpus-ot-stseny-s-vystupajushchim-petrom-poroshenko-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Cztery państwa Europy Środkowej były niegdyś częścią moskiewskiego imperium; jak Grupa Wyszehradzka tworzą wprawdzie zgrany zespół w wielu kwestiach związanych z polityką Unii Europejskiej, ale w jednej sprawie ich poglądy są skrajnie różne – w sprawie podejścia do rosyjskiego gazu i budowanego przez Rosję gazociągu Nord Stream 2, pisze Tim Gosling z POLITICO.
  Polska stoi na czele akcji sprzeciwu wobec gazociągu, którym rosyjski gaz transportowany będzie po dnie Bałtyku do Niemiec
  Pozostałe trzy kraje Grupy Wyszehradzkiej mają w tej sprawie zupełnie inne stanowisko, przy czym Czechy i Słowacja dopiero niedawno dały się przekonać wsparcia Nord Stream 2
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/rosyjski-gaz-i-nord-stream-2-podzielily-grupe-wyszehradzka/e7jrhng
  Komentarz: Slowacja poczatkowo była przeciwna projektowi głownie z powodu zysków z tranzytu gazu (Po budowie NSII strata na rzecz Czech i Niemiec).
  I tak w Europie poza Ukrainą w kwestii NSII wspierają nas Litwa Łotwa Estonia i może Wielka Brytania-pozostałe kraje wolą nie psuć stosunków z FR i zachowują stanowisko neutralne lub tak jak Niemcy Włochy są zwolennikami rosyjskich rur z gazem .

  Polubione przez 3 ludzi

  • Sami robią z rury z gazem aspekt polityczny, a potem mają jeszcze pretensje, że jest to element gry politycznej.

   Czy te barany nie rozumieją, że ich dziadowskie kombinacje są bardzo czytelne?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie „skaczącego w górę i w dół (ostatnie bardzie w dół)” kursu hrywny, pojawiły sie komentarze ukraińskich ekspertów finansowych że to skutek działań ze strony władz w Kijowie które chcą „osłabić” ukraińską walutę by w ten właśnie sposób m.in zapobiec niewypłacalnosci Ukrainy wobec jej zagranicznych wierzycieli;
  https://ubr.ua/finances/exchange-market/vlasti-dajut-provalit-kurs-hrivny-chtoby-ne-dopustit-defolt-dollar-dorozhaet-3881237

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czytałem też ,że powodem jest…kampania przedwyborcza. Większość polityków trzyma zrabowane środki w twardej walucie, a wypłaca pensje klakierom/tituszkom w hrywnach stąd nagłe wzrosty na poczatku stycznia lutego.
   Do tego doszły rekordowe sprzedaże stali i zboża za granice i mniejsze niż zapowiedziano dywidendy dla zagranicznych firm.

   Polubione przez 2 ludzi

 10. W temacie ostatnich zapowiedzi premiera/prezydenta Ukrainy,że będą renegocjować ceny gazu z MFW

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest poważnie zaniepokojony ostatnią decyzją Sądu Konstytucyjnego Ukrainy. Sąd zniósł odpowiedzialność karną za bezprawne wzbogacenie się.
  Decyzja ta postawiła pod znakiem zapytania pomoc finansową funduszu dla Kijowa. MFW przyśle więc na Ukrainę specjalną misję, która ma dokonać przeglądu wykonania warunków program stand-by, który stanowi podstawę do otrzymania kolejnej transzy pomocy – 3,9 mld dol. Jak dowiedziała się agencja Unian, misja będzie pracować w Kijowie w maju-czerwcu.
  Ta decyzja może też kosztować Ukrainę utratę bezwizowego wjazdu na teren Unii. Bank Światowy i grupa G7 nazwała decyzję sądu „największą porażką Ukrainy w walce z korupcją”.
  NBU udaje, że problemu nie ma, ale Ukraińscy ekonomiści spodziewają się, że właśnie ta kontrowersyjna decyzja, stanie się podstawą do wstrzymania przez MFW wypłaty kolejnej transzy pomocy.
  https://www.rp.pl/Finanse/190319199-Ukraina-nie-walczy-z-korupcja-MFW-bliski-wstrzymania-pomocy.html
  Komentarz: No i pięknie, bez kolejnych kredytów z MFW nie ma też środków z UE/ Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Brak środków z MFW to też drogie kredyty od „prywatnych” inwestorów około 10% w skali roku.

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Nowy atak UKROSZAJBY! Podczas swojego wystepu w ukromediach bandyta i kryminalista (skazany m.in za tzw. rejderstwo oraz porwania ludzi) były „dowódca” tzw. ukraińskiego bataliony ochotniczego ‚Ajdar”, a obecnie ukraiński parlamentarzysta Serhij Melnyczuk zaczął wygrażać…Węgrom że staną się celem ataku ukraińskiej armii w zwiazku z ich poparciem udzielanym mniejszosci węgierskiej na Zakarpaciu. Melnyczyk wygadywał m.in brednie o tym ze „elitarna” (bo jedyna tego typu w ukraińskiej armii) 128 Brygada Piechoty górskiej jest w stanie „dojśc w 2 godziny do Jeziora Balaton, a Węgrzy i tak nic nie zrobią”;
  https://rusvesna.su/news/1552928707
  Tu o „karierze” Melnyczuka który został pozbawiony immunitetu parlamentarnego i oskarżony o ‚stworzenie i stanie na czele bandy zajmujacej się napadami i przejmowaniem kontroli nad przedsiębiorstwami [czyli tzw. rejderstwem]”;
  https://gordonua.com/news/politics/gpu-inkriminiruet-eks-kombatu-aydara-melnichuku-sozdanie-bandy-dlya-ogrableniy-i-pohishcheniya-lyudey-80873.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.