Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2019r.- 1382 dzień od nowego rozejmu.


Zajmujący pierwsze miejsce w sondażach wyborczych jako kandydat na prezydenta, ukraiński komik Wołodymyr Zełenski przedstawił w poniedziałek (18 marca) po raz pierwszy zarys swojego programu politycznego.

Kandydat na prezydenta spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami działających na Ukrainie organizacji biznesowych: Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA), Amerykańskiej Izby Handlowej (ACC) oraz Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP).

„Spotykaliśmy się z przedstawicielami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wszyscy boją się, że pokłócimy się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Wszystkich uspokoiliśmy. Chcemy, oczywiście, kontynuować współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym”– powiedział Zełenski.

Podczas rozmowy z przedstawicielami biznesu aktor zapowiedział, że jeśli zwycięży w wyborach, na czas prezydentury przerwie swoją obecną działalność zawodową. Dużą część wystąpienia poświęcił wyjaśnieniom, czym zajmuje się jego firma i z jakimi styka się problemami.

Zełenski oświadczył, że na Ukrainie należy ograniczyć naciski na biznes ze strony władz, wzmocnić ochronę własności intelektualnej i ograniczyć odpływ intelektualistów oraz wysokiej klasy specjalistów za granicę. Ocenił także, że „należy powstrzymać odpływ kapitału i umieszczanie go w rajach podatkowych. W tym celu należy ogłosić amnestię podatkową”.

Opowiedział się także za odwołaniem moratorium na sprzedaż ziemi, polepszaniem klimatu inwestycyjnego i ochroną inwestycji zagranicznych. Poparł też reformę sądownictwa oraz działania na rzecz walki z korupcją.

Swoją decyzję o starcie w wyborach uzasadnił motywacją wynikającą z wartości moralnych i patriotyzmu:

„Za patriotyzm uważam pracę i płacenie podatków. Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą”– powiedział Zełenski.

Wołodymyr Zełenski jest komikiem telewizyjnym, znanym z telewizyjnego programu kabaretowego „95 Kwartał” oraz serialu „Sługa Narodu”. Gra w nim nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla samego siebie zostaje prezydentem. Zełenski jest takze producentem programów, w których występuje.

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu (13 marca) sondażem podanym przez ukraińską telewizję „TV CHANEL” („TCH”), Zełenski cieszy się obecnie poparciem ponad 27,7% respondentów. Kolejne miejsca zajmują: urzędujący i ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko 19,6% poparcia oraz była premier Julia Tymoszenko 14,8% poparciem.

Zaś wg. wczorajszego sondażu pokazanego przez tą samą telewizję: Zełenski ma poparcie na poziomie 24,7%, Tymoszenko odpowiednio 18,8%, zaś Poroszenko aż 17,4%.

Jeśli chodzi o wybory kandydatów z pierwszej trójki, to jak poinformował niedawno sztab kandydatki na prezydenta Julii Tymoszenko: zamierza on samodzielnie podliczyć głosy w zaplanowanych na 31 marca wyborach prezydenckich oraz ogłosić ich wyniki, zanim uczyni to Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Deputowany partii Tymoszenko „Batkiwszczyna”, Serhij Sobolew oświadczył w zeszły piątek, że ugrupowanie to ma wystarczająco wielu obserwatorów, by obronić wyniki głosowania.

„Nie ma wątpliwości, że nasze wyniki zostaną ogłoszone o wiele wcześniej od Centralnej Komisji Wyborczej. Stanie się to w ciągu doby” od zamknięcia lokali wyborczych”– powiedział deputowany Sobolew na konferencji prasowej.

Tymoszenko ostrzegała wcześniej przed możliwością fałszowania wyników wyborów, wskazując przy tym na jednego ze swoich głównych konkurentów, urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę, który obecnie ubiega się on o reelekcję.

Poroszenko „rzucił wszystkie siły dla zbudowania i udoskonalenia modelu korupcji i fałszowania wyboru dokonanego przez ludzi”– skomentowała Tymoszenko.

Tymoszenko przestrzegła także, że liczba kart do głosowania, które zamówiła CKW przed wyborami, stwarza możliwości fałszerstw. „To, że CKW zamówiła druk 60 mln kart do głosowania na pierwszą i drugą turę wyborów (jednocześnie- dopisek mój), daje władzom możliwość sfałszowania ich wyników”– przestrzegła Tymoszenko. Dodała, że aby było transparentnie i nie budziło żadnych wątpliwości i podejrzeń o uczciwe przeprowadzenie wyborów, CKW powinna zamawiać oddzielnie karty do głosowania na pierwszą turę i oddzielnie na drugą turę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Ze%C5%82enski,

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%9E%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://ze2019.com/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (20 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 45 wystrzałów), a także granatników; AGS-17 (91 granatów), SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (15 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z przerwami w godzinach, od 07:45 do 21:55, w rejonie: Gorłówki (osiedle Gołmowskie- na obrzeżach Gorłówki oraz Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), Doniecka ( okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i Staromichajłowki) oraz na południowym odcinku frontu (Oktiabr i Komiternowo).

W efekcie tych ostrzałów zostały uszkodzone trzy domy na osiedlu Gołmowskie, przy ulicy: Fiedosiejewa nr. 37, 39 i 40 oraz jeden dom przy ulicy Arenskogo nr. 63.

W wyniku ostrzałów prowadzonych minionej doby przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadły 172 pociski, wobec 253 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (40 min) i 82 mm (165 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (77 wystrzałów), a także wyrzutni rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (1 rakieta), moździerzy SPG-9 (47 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Popasnej (09:15 i 17:45), Nowozwanowki (09:50, 11:20 i 13:15), Krimskoje (14:20, 22:20, 23:00 i 23:30) oraz z Lugańskoje (17:45) i Zołotoje-4 (18:00), w stronę: Mołodzieżnoje, Kalinowo Borszczowatoje, Frunzego, Łogwinowa, Zołotoje-5, Żiełoboka i Sokolników. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadły 243 pociski.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 березня 2019 року.

19 березня противник сім разів порушив режим припинення вогню, при цьому шість разів застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, та витратив 51 міну калібрів 120 та 82 мм.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв з великокаліберних кулеметів захисників міста МАР’ЇНКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” російсько-окупаційні війська здійснили шість обстрілів наших позицій:
двічі – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі – з мінометів 120-го та 82-го калібрів – у районі населеного пункту КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів 120-го калібру, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища міського типу НОВОТОШКІВСЬКЕ.

Втрат серед особового складу підрозділів Об’єднаних сил немає.

На всі обстріли противника Об’єднані сили дали адекватну відповідь, знищивши при цьому трьох та поранивши ще трьох окупантів.

Також вогнем у відповідь з протитанкового ракетного комплексу знищено одну одиницю військової автомобільної техніки противника.

Від початку поточної доби противник обстріляв опорний пункт підрозділу Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок обстрілу один наш захисник отримав поранення.

Підрозділ, який був обстріляний, відповів адекватним вогнем. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krotka relacja filmowa zw wsi Donieckij (ŁRL):

Oraz z osiedla Gołubowskij na obrzeżach Gorłowki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.03.2019r.- 1382 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, OT o „zmianie warty” w Kazachstanie i „końcu pewnej epoki” (w domyśle „demokratyzacji”) o czym wieszczą mediomatoły opisując rezygnację prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa ze stanowiska. Pojawiła się informacja ze nazwa stolicy ma być przemianowana na jego cześć;
  >https://twitter.com/A_Gasparyan/status/1108256987580633088
  A przewodniczącą kazachskiego parlamentu, czyli „druga osoba w państwie”, została jego najstarsza córka Dariga Nazarbajewa…
  >https://twitter.com/A_Gasparyan/status/1108289060131479552
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dariga_Nazarbajewa

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie, wąłzde w Kijowie przedłużyły kontrakt z szefem „Naftohazu” Andrijem Kobolewem, jednak wprowadziły do niego ‚wiele obostrzeń” m.in zmniejszajac mu dwukrotnie wypłatę oraz pozbawiajac wszelkich premii oraz „bonusów”;
  https://strana.ua/news/191734-prodlenie-kontrakta-kobolevu-obernulos-skandalom-v-kabmine.html
  W zwiazku z tym „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko, który jak wiadomo jest „za a nawet przeciw”, CZYLI NAJPIERW ZA TYM GŁOSUJE A PÓŹNIEJ PRZECIWKO TEMU PROTESTUJE, zorganizował „bunt” przeciwko przedłużeniu umowy ze „złodziejem” Kobolewem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4077361-liashko-sorval-zasedanye-kabmyna-yz-za-koboleva

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kampania prezydencka na Ukrainie. Ukraiński portal „Strana.ua” o tym jak Poroszenko wykorzystuje do agitacji wyborczej za sobą różne podległe mu, jako prezydentowi, instytucje rządowe m.in Radę Rozwoju Regionalnego oraz państwową instytucję zajmującą się świadczeniem usług pocztowych „Ukrposztę”;
  https://strana.ua/news/191547-kak-prezident-rassylaet-ahitatsionnye-pisma.html
  Plus w temacie „Pietruchy”, w DRL pracownicy zakładów metalurgicznych w uznaniu jego „zasług” chcą przygotowac i „nagrodzić” go symbolicznym…”Orderem Judasza” podobnym do tego jaki ongis rozdawał car Piotr I;
  https://eadaily.com/ru/news/2019/03/20/v-dnr-izgotavlivayut-gigantskiy-orden-iudy-dlya-petra-poroshenko

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w Kijowie w jednym z mieszkań zadźgano nozem 23 – letniego „weterana ATO”;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1787548-u-stolitsi-zhorstoko-vbili-atoshnika
  Na podkijowskim lotnisku Boryspol zatrzymano kolejna osobe poszukiwaną miedzynarodowym listem gończym. Tym razem jest to obywatel USA ścigany przez holenderską policję;
  https://korrespondent.net/ukraine/4077284-v-boryspole-zaderzhaly-razyskyvaemoho-ynterpolom-amerykantsa
  We Lwowie podpalano jeden z oddziałów działajacego na Ukrainie banku oskarzanego przez „ukropatriotów” o to ze jest faktycznie „własnoscią rosyjską”;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4077316-vo-lvove-podozhhly-otdelenye-banka

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Syrii, gdzie trwa dobijanie tego co pozostało jeszcze z tzw. państwa islamskiego, za pomocą lotnictwa „międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA” oraz ich kurdyjskich sojuszników z SDF;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4857138.html
  Ps. Zdjęcia są drastyczne, ale trzeba pamiętać o tym ze „Kto mieczem wojuje od miecza ginie” i ci co teraz konają nie mieli takze litości dla swoich ofiar, w tym kobiet oraz dzieci…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I powrót do Europy gdzie pojawił się pierwszy oficjalny głos jednego z przywódców państw UE, prezydenta Czech Milosza Zemana, nawołujacy do przyznania autonomii republikom z Donbasu, a co za tym idzie wprowadzenia zmian do konstytucji Ukrainy;
  https://strana.ua/news/191757-hlava-chekhii-vyskazalsja-za-predostavlenie-avtonomii-donbassu.html
  Ps. A to przecież tzw. Grupa Wyszehradzka „oczko w głowie” PISowskiej dyplomatołacji 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukrainy jako „kanał przerzutowy” narkotyków (ciężkich). Na podkijowskim lotnisku Boryspol zatrzymano
  ładunek” 3,5 kg czystej kokainy która „tranzytem przez Ukrainę’ miał trafić z panamy do Izraela;
  https://korrespondent.net/ukraine/4077564-v-aeroportu-boryspol-perekhvatyly-tranzytnuui-partyui-kokayna
  Z kolei w porcie Jużne (obwód odeski) na statku przybyłym z Ameryki łacińskiej znaleziono 200 kg kokainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4077382-v-portu-yuzhnyi-obnaruzhyly-200-kh-kokayna-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Międzynarodowa awantura pomiedzy władzami Kijowa, a UNESCO. Organizacja ta kategorycznie zażądała od władz stolicy Ukrainy wstrzymania prac przy budowie „kładki dla pieszych i rowerzystów” (zwanej ironicznie „mostem Kliczki”) w okolicy Soboru Mądrości Bożej, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Urzednicy z kijowskiego magistratu nic sobie jednak z tego nie robia i zapowiadają ze budowa „kładki” będzie kontynuowana;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4077522-v-khha-prokommentyrovaly-skandal-s-mostom-klychko

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ukromedia informują że należący do oligarchy Achmetowa holding „DTEK” grozi wstrzymaniem od 1 kwietnia tego roku dostaw energii elektrycznej do szeregu ukraińskich przedsiębiorstw i zakąłdów użytecznosci publicznej, jezeli do dnia 31 marca nie uregulują długów wobec „DTEK”. „Ofiara’ Achmetowa moga stać się m.in przedsiębiorstwa ukraińskiej „zbrojeniówki”, zajmujace się przesyłem gazu, a także dostarczajace wodę;
  https://strana.ua/news/191778-vodu-donbassa-na-nepodkontrolnoj-territorii-mohut-s-1-aprelja-otkljuchit-za-dolhi-za-elektroenerhiju.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Koniec sprawy niezapłaconych przez Poroszenkę podatków w Rosji, gdzie w Lipiecku znajduje się należąca do niego fabryka „Roshen”. Sąd arbitrażowy obwodu lipieckiego uznał za zgodne z prawem żadania ze strony rosyjskiego „fiskusa” i nakazał wypłacić „Roshen”, tylko za 2012 rok, równowartosć 5,61 mln dolarów zaległych podatków oraz nałozonych w związku z tym grzywien;
  https://korrespondent.net/business/companies/4077544-v-rf-sud-pryznal-zakonnym-shtraf-lypetskoi-fabryke-Roshen-v-56-mln

  Polubione przez 1 osoba

 11. Tymczasem Ukraina wprowadza kolejne sankcje przeciwko Rosji, a w spisie „podmiotów” które nimi znalazły się m.in…wydawnictwa z Rosji oraz muzea z Krymu…
  https://korrespondent.net/ukraine/4077589-opublykovan-sanktsyonnyi-spysok-ukrayny-protyv-rf
  I w temacie ukrobezpieka (SBU) pochwaliła sie zatrzymaniem…”partii antyukraińskich książek z terytorium Rosji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4077494-sbu-zaiavyla-o-zaderzhanyy-partyy-antyukraynskykh-knyh-yz-rf
  Ps. Ukraina, miejsce gdzie antyutopia z powieści sf stała się rzeczywistością…
  http://i1.wp.com/niestatystyczny.pl/wp-content/uploads/2016/11/Fahrenheit-451.jpg?fit=700%2C265
  https://pl.wikipedia.org/wiki/451_stopni_Fahrenheita

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Amerykańskie media (HillTv) potwierdzają to co każdy trzeźwo patrzący na rzeczywistośc na Ukrainie widzi, czyli Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko opowiedział, jak podczas swojego pierwszego spotkania z ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch przekazała mu „listę osób nietykalnych” wobec których na Ukrainie nie mogą być wszczynane żadne śledztwa oraz dochodzenia. Łucenko oskarżył także Ambasade USA na Ukrainie o „sprzeniewierzenie” 4 mln dolarów „pomocy” która miała trafić do podległego mu urzedu, a faktycznie nigdy tam nie dotarła. Zapytany przez „HillTv” o ‚rewelacje” Łucenki Departament Stanu miał je określić jako „absolutne zmyslenie”;
  https://thehill.com/hilltv/rising/434875-top-ukrainian-justice-official-says-us-ambassador-gave-him-a-do-not-prosecute?fbclid=IwAR3fpf5ajCIRpuDczErVShsjoe7JDuoUeZ1LbQX73Vt_IpNo4TBgRcWFeL4

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Państwowe Przedsiębiorstwo Czarnobylska Elektrownia Atomowa ogłosiło przetarg na „wczesny demontaż niestabilnych konstrukcji” starego sarkofagu, kryjącego zniszczony reaktor nr 4, informuje agencja Unian. Termin składania ofert jest krótki – do 15 kwietnia 2019 r. A rozstrzygnięcie zapadnie 21 maja 2019 r.
  https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/energia-jadrowa/16137-ukraina-kto-rozbierze-czarnobylski-sarkofag

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.