Wojna domowa na Ukrainie 21.03.2019r.- 1383 dzień od nowego rozejmu.


Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest poważnie zaniepokojony ostatnią decyzją Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, który zniósł odpowiedzialność karną za bezprawne wzbogacenie się.

Sąd Konstytucyjny Ukrainy 26 lutego br. wydał wyrok o niezgodności z Konstytucją Ukrainy paragrafu 368-2 Kodeksu Karnego nakładającego odpowiedzialność karną na osoby, które wzbogaciły się z naruszeniem prawa.

To oznacza, że zamknięte zostaną wszystkie śledztwa w stosunku do skorumpowanych przedsiębiorców, sędziów, prawników i urzędników, prowadzone dotąd przez narodowe Biuro Antykorupcyjne.

Ta decyzja może też kosztować Ukrainę utratę bezwizowego wjazdu na teren Unii. Bank Światowy i grupa G7 nazwała decyzję sądu „największą porażką Ukrainy w walce z korupcją”.

Mimo tego, Narodowy Banku Ukrainy na razie nie widzi „ryzyka dla kontynuowania współpracy z MFW”. Odmiennego zdania są eksperci. Ukraińscy ekonomiści spodziewają się, że właśnie ta kontrowersyjna decyzja, stanie się podstawą do wstrzymania przez MFW wypłaty kolejnej transzy pomocy.

Decyzja Sądu Konstytucyjnego Ukrainy zapadła prawie miesiąc po tym, gdy szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wezwała prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę do szybszego przeprowadzenia reform.

„Podkreśliłam również, że Ukraina powinna przyspieszyć reformy, by doprowadzić do większego wzrostu, który jest niezbędny, aby w zrównoważony sposób podnieść standard życia ludzi”– powiedziała dyrektor zarządzająca MFW, która spotkała się z Poroszenką w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i inne organy wspierają Ukrainę umowami kredytowymi warunkowanymi przeprowadzaniem przez władze tego państwa reform oraz walką z korupcją.

W połowie grudnia MFW zatwierdził program pomocy dla Ukrainy opiewający na 3,9 mld USD przyznanych na okres 18 miesięcy. Jednocześnie podjęło decyzję o natychmiastowym odblokowaniu kredytu stand by w wysokości 1,4 mld USD.

Środki pomocowe MFW dla Ukrainy były zamrożone od kwietnia 2017 r. w związku z opieszałością jej władz we wdrażaniu pakietu reform instytucjonalnych i brakiem wyraźnych postępów w przyjmowaniu antykorupcyjnego ustawodawstwa.

Po wyroku Sądu Konstytucyjnego Ukrainy, na temat braku odpowiedzialności za nielegalne wzbogacenie się, MFW przyśle na Ukrainę specjalną misję, która ma dokonać przeglądu wykonania warunków program stand-by, który stanowi podstawę do otrzymania kolejnej transzy pomocy- 3,9 mld dol. Misja ta będzie przebywać w Kijowie w maju-czerwcu.

Obecnie na Ukrainie przebywa także misja techniczna MFW, która zajmuje się sprawą reformowania organów podatkowych Ukrainy. To ta misja zajmuje się obecnie decyzją Sądu Konstytucyjnego, znoszącą odpowiedzialność karną dla osób, które wzbogaciły się z naruszeniem prawa.

Potwierdziła to Oksana Markarowa minister finansów Ukrainy:

„Ostatnie dwa tygodnie pracowała u nas techniczna misja MFW. Ona jednak nie zajmuje się oceną wykonania warunków porozumienia z MFW o przyznanej pomocy. Tego dokona misja, której praca zaplanowane są na maj-czerwiec”– poinformowała Oksana Markowa.

W połowie zeszłego roku amerykański Departament Stanu opublikował komunikat, w którym domagał się jak najszybszego ustanowienia „prawdziwie niezależnego sądu antykorupcyjnego” nazywając go „najważniejszym, najszybszym do wykonania krokiem, jaki mogą zrobić władze Ukrainy, by (…) powstrzymać korupcję, która wciąż zagraża bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy, jej pomyślności i demokratycznemu rozwoju”.

Departament Stanu w tym samym komunikacie podkreślił, że USA w pełni popierają stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uzależnia pomoc finansową dla Ukrainy między innymi właśnie od ustanowienia sądu antykorupcyjnego w takiej formie, że będzie w nim przewidziana rola dla rady międzynarodowych ekspertów, którzy wezmą udział w procesie selekcji „wykwalifikowanych sędziów”. Ideę utworzenia sądu antykorupcyjnego wspiera też Unia Europejska.

Przypomnę, że w marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną na Ukrainie korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program ten wygasa w tym roku.

Władze w Kijowie były jednak krytykowane przez MFW oraz inne zachodnie instytucje finansowe za brak determinacji w zwalczaniu korupcji i uprzywilejowania oligarchów.

Mimo tego, w połowie grudnia Bank Światowy zgodził się na udzielenie Ukrainie kredytu o wartości 750 mln USD. Prezydent Poroszenko uznał to wówczas za dowód na „namacalny postęp na ścieżce reform”.

A tak na prawdę, prowadzona pod naciskiem Zachodu walka z korupcją na Ukrainie, jest tylko zabawą kotka z myszką, gdzie kotkiem jest rządząca na Ukrainie klika oligarchów, zaś myszką są- udzielające pomocy temu krajowi- międzynarodowe instytucje finansowe.

Do złudzenia przypomina to wdrażanie przez rząd z Kijowa warunków zakończenia konfliktu zbrojnego w Donbasie.

I nic w tym dziwnego, że tak właśnie postępuje junta, która dorwała się do władzy w 2014 roku, bo z jednej strony, jest ona strofowana za brak reform, ale z drugiej strony mocno wspierana przez te same rządy, które ją krytykują.

To ta niespójność środków przekazu, pokazująca tak naprawdę słabość Zachodu wobec Ukrainy i jego zapędzenie się w pułapkę bez wyjścia, powoduje, że junta kijowska czuje się bardzo pewnie, nie biorąc sobie na poważnie, kierowane wobec niej połajanki przedstawicieli Zachodu.

Oczywiście można też przyjąć założenie, że te ciągłe naciski Zachodu na Ukrainę, mobilizujące jej rząd do podjęcia realnej walki z korupcją, są tylko grą pod publiczkę, mającą na celu uspokojenie międzynarodowej opinii publicznej.

Bo Zachodowi, a przede wszystkim światowemu hegemonowi, potrzebna jest słaba Ukraina, którą można w dowolny sposób manipulować i wykorzystywać we własnych interesach. Jednocześnie będąc ciągle tlącym się lontem na zachodniej granicy Rosji.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (4 miny) oraz granatników AGS-17 (12 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w rejonie Doniecka, a tam w okolicy serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Abakumowa- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowate, Jakowlewki i Wasilewki. Ostrzały prowadzone był z kierunku: Wierchnietoreczkoje, Piasków, Niewielskoje i Awdiejewki, w godzianch pd 07:30 do 18:18. Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 44 pociski, wobec 172 z dnia poprzedniego.

Szkód i strat, jak na razie nie odnotowano.

Pomimo systematycznego uspokajania się sytuacji na donieckim odcinku frontu, na ługańskim następuje wyraźna eskalacja konfliktu.

I tak, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (24 pociski), moździerzy kaliber 120 (73 miny) i 82 mm (18 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (24 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (87 granatów), SPG-9 (44 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzały prowadzono z kierunków: Krimskoje (09:10 i 12:00), Swietłodarska (12:40), Katerinowki (13:50 i 19:15), Popasnej (15:40 i 18:20), Troiczkoje (15:40 i 17:35), Zołotoje-4 (19:15 i 19:50) oraz Staryj Ajdar (21:30 i 22:30), w stronę: Frunzego, Smiełoje, Łozowoje, Mołodieżnoje, Kalinowa-Borszczewatoje, Zołotoje-5 oraz Wiesełej Gory i Oboznoje.

Jak na razie nie ma informacji o ewentualnych stratach i szkodach spowodowanych tymi ostrzałami

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 21 березня 2019 року.

20 березня російські окупаційні війська 11 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому 10 разів застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм з витратою 74 міни. Крім того, противник обстрілював наших захисників із протитанкового ракетного комплексу, витративши п’ять керованих ракет, а також із озброєння бойової машини піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
зі снайперської зброї – у районі міста МАР’ЇНКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”:
двічі – з мінометів калібрів 120 та 82 мм, а також гранатометів – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
двічі – з мінометів калібрів 120 та 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села СТАРИЙ АЙДАР;
з мінометів 120-го та 82-го калібрів, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі села КАТЕРИНІВКА;
з мінометів 120-го калібру та озброєння бойової машини піхоти БМП-1 – у районі населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ;
з мінометів 82-го калібру – поблизу населених пунктів ПІЩАНЕ та СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА;
з протитанкового ракетного комплексу – у районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок обстрілів троє наших захисників отримали поранення.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 20 березня вогнем у відповідь двох окупантів було ліквідовано та п’ятьох поранено. Також знищено склад з боєприпасами та один військовий автомобіль противника.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.03.2019r.- 1383 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,
  W temacie gazu (wczoraj mania rozpoczął temat)

  Prezes ukraińskiego Naftogazu powiedział, że rosyjski Gazprom oficjalnie poinformował, że wstrzyma dostawy gazu przez Ukrainę od 1 stycznia 2020 roku. To prawdopodobnie wstęp do negocjacji na wschodnią modłę i czynnik mający destabilizować Kijów przed wyborami prezydenckimi. Chaos może zniechęcać inwestorów jak PGNiG – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
  http://biznesalert.pl/ukraina-reforma-gazowa-gazprom-koniec-przesyl-tranzyt-gaz-rosja-2020/
  Komentarz: W powyższym artykule znajduje się wiele „smaczków” min mowa w nim o zamiarach PGNiG inwestycji w ukraińską rurę(!) (niestety-tak jak na forum prognozowaliśmy).
  Plany polskiej spółki mogą jednak spalić na panewce z powodu…korupcji i bajzlowi prawnemu na Ukrainie. Po głośnym „uwaleniu” ustawy o sądzie antykorupcyjnym klika za Kijowa postanowiła znow zagrać na nosie zagranicznym partnerom i …cofnęła reformę gazownictwa.
  cytat z artykułu:
  Kijów uczynił z Naftogazu spółkę prywatną, ale poza tym zmienił statut firmy i przyznał sobie ponownie prawo do wyznaczania prezesa oraz członków zarządu wyrwane z rąk rady nadzorczej.
  To faktyczne cofnięcie fragmentu reformy gazowej na Ukrainie, które może zostać odczytane negatywnie wśród pożyczkodawców, ale i potencjalnych inwestorów w ukraiński system przesyłowy gazu, na przykład z Polski.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatwierdził decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o dodatkowych sankcjach personalnych przeciwko Rosji. Odpowiedni dekret został opublikowany na stronie internetowej głowy państwa.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019032110093031-sputnik-ukraina-rosja-sankcje/
  Komentarz: Dym i lustra-tak można skwitować decyzje Poroszenki. Kraj w kryzysie a ten udaje patriotę antagonizując FR.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Węgierski minister ujawnił, że doszedł do porozumienia z rosyjskim Gazpromem o zapewnieniu gazu na wypadek przerwania dostaw przez Ukrainę.
  Rosja i Węgry porozumiały się o utrzymaniu dostaw gazu w 2020 roku nawet, gdyby nie było porozumienia o warunkach przesyłu przez Ukrainę – poinformował minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto po spotkaniu z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem w Moskwie.
  http://biznesalert.pl/wegry-gazprom-przerwa-dostaw-ukraina-uklad/

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Jak Ukraińcy kochają swoich rządzących…

  Z opublikowanych dzisiaj corocznych badań opinii publicznej firmy Gallup wynika, że już drugi raz z rzędu zaufanie społeczne do rządu utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.
  „Tylko 9% mieszkańców Ukrainy ufa rządowi, jest to najniższy poziom zaufania na świecie drugi rok z rzędu. To znacznie mniej niż średnia dla krajów byłego Związku Radzieckiego (48%), a także średnia światowa (56%) w 2018 roku”- czytamy w komunikacie.
  https://www.unian.info/politics/10488387-world-low-9-of-ukrainians-confident-in-government-gallup.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Irina Heraszczenko, zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy i przedstawiciel w podgrupie humanitarnej Trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie (TGK), poinformowała na swoim koncie na Facebooku, że podczas zaplanowanego na 27 marca spotkania TGK w Mińsku Ukraina zażąda od przedstawicieli OBWE i Rosji określenia terminu niezwłocznej wymiany 25 osądzonych na Ukrainie Rosjan na 25 ukraińskich więźniów politycznych.
  https://kresy24.pl/ukraina-zada-wymiany-jencow/
  Komentarz: Tuz przed wyborami zawsze politycy stają się jacyś tacy bardziej zaangażowani. Tu wreczą nowy sprzęt jednostkom wojskowym, tam zasądzą sankcję, a tu proszę uwolnią kolejnych ukraińskich jeńców…

  Polubione przez 1 osoba

 6. Gen. Ben Hodges, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie, obecnie kierujący katedrą ds. Studiów Strategicznych w amerykańskim ośrodku eksperckim Centrum Analiz Polityki Europejskiej (CEPA), w wywiadzie dla ukraińskiego portalu „Apostrof” stwierdził, że Rosja na wszelkie sposoby będzie starała się wpłynąć na wybory prezydenckie na Ukrainie, aby Ukraińcy stracili zaufanie do ich wyników.
  https://kresy24.pl/amerykanski-general-ostrzega-przed-ingerencja-rosji-w-wybory-prezydenckie-na-ukrainie/
  Komentarz: Wystarczy, że wybory wygra Poroszenko-większość wyborców z Ukrainy uzna je za sfałszowane.

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie wyborów na Ukrainie.
  Pojawiają się informacje o możliwych przekrętach podczas wyborów prezydenckich. Podobno możliwe jest, że któraś ze stron planuje wykorzystać … Ukraińców stale pracujących zagranicą. Jako, ze większość pracujących w Rosji i w Polsce nie złożyło wniosku o głosowaniu poza swoim okręgiem wyborczym (za granicą) ich dane (głosy) mogą zostać wykorzystane przez skorumpowanych polityków.
  Za granicą pracuje około 5 milionów Ukraińców.
  https://www.unian.info/politics/10487328-law-enforcers-may-check-votes-of-ukrainian-labor-migrants-abroad-avakov.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Do Polski w ramach kontyngentu bezcłowego, o którym decyduje KE, trafia 1,5 mln ton zboża z Ukrainy, którego jakość budzi zastrzeżenia. Kontrole na granicach nie spełniają swojej roli. Zdaniem Krajowej Federacji Producentów Zbóż, Ukraina jest pod tym względem zagrożeniem dla Polski.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ile-ukrainskiego-zboza-trafia-do-polski-problemem-jest-i-ilosc-i-jakosc/
  Komentarz:Rząd w Warszawie stwierdzi, że jednak nie ma problemu…

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Pomimo że konferencja bliskowschodnia była współtworzona przez Polskę i USA, to wszystkie rachunki zapłacił rząd w Warszawie – podaje portal Radia ZET. MSZ poinformowało, że zapłaciło za organizację spotkania ponad 2,2 mln zł, a „koszty zostały pokryte w całości przez stronę polską”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-polska-wydala-ponad-2-mln-zl-na-szczyt-ws-bliskiego-wschodu-usa-nie-zaplacily-ani-grosza/
  Komentarz: Scyzoryk w kieszeni się otwiera. Nie dość ,że podczas konferencji nasi „partnerzy” zrugali nas od najgorszych to jeszcze za ten opierdol musiał zapłacić polski podatnik.

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Ukraińska codziennośc, wczoaraj w jednej z miejscoowści obwodu chersońskiego znaleziono przewrócony samochód osobowy w którym znajdowały się zwłoki mężczyzny postrzelonego w pierś. Jak się okazało mężczyzna był przewodniczacym miejscowego samorzadu wiejskiego;
  https://strana.ua/news/192043-video-v-perevernutoj-pod-nikolaevom-mashine-nashli-hlavu-selsoveta-s-pulej-v-hrudi.html
  SBU zatrzymała policjantów którzy zajmowali sie organizowaniem regularnych dostaw skażonych ryb z tzw. strefy wykluczenia wokół Elektrowni Czarnobylskiej do Kijowa;
  https://strana.ua/news/191889-sbu-razoblachila-politsejskikh-kotorye-naladili-postavki-radioaktivnoj-ryby-v-kiev-iz-zony-chaes-foto.html
  Z kolei w Kijowie podpalono kolejny sklep ‚Roshen” (firma należaca do Poroszenki);
  https://strana.ua/news/191922-v-kieve-20-marta-podozhhli-mahazin-roshen-na-prospekte-haharina.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Takie małe OT
  Prezydent Kielc Bogdan Wenta odwołał koncert węgierskiego zespołu patriotycznego Hungarica, powołując się m.in. na konsultacje z ambasadą Węgier. Powodem był list otwarty, który w minioną niedzielę wystosowało do niego kilkanaście organizacji, głównie lewicowych i lewicowo-liberalnych, w tym przedstawiciele PO, SLD, KOD czy Obywateli RP. W piśmie tym twierdzili m.in., że niedawno koncerty zespołu „Hungarica” odwołano m.in. na UMCS w Lublinie oraz Politechnice Warszawskiej (działo się to pod presją środowisk lewackich). Przytoczono też wypowiedź stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, według którego „członkowie tego zespołu (Hungarica) czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik [sic!-red.]
  https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-kielc-odwolal-koncert-wegierskiego-zespolu-hungarica-zadaly-tego-organizacje-lewicowe-i-lewicowo-liberalne/
  Komentarz: Oczywiście prezydent Kielc jak i jego koledzy z lublina i Warszawy mogli odwołać koncert węgierskiego zespołu (który min śpiewa o przyjaźni polsko-węgierskiej). Jednak niesmak pozostaje, gdy przypomni się, że ci sami ludzie pozwalali na koncerty neobanderowskich zespołów.
  .http://www.tomaszow.lub.pl/forum/viewtopic.php?t=104476&start=90
  https://www.pch24.pl/tworca-hymnu-ukrainskich-nacjonalistow-z-oun-zagra-koncert-w-lublinie,64360,i.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie wczorajszej afery z USA jaka wszczał Prokurator Generalny Łucenko. Ambasada USA na Ukrainie, w zwiazku z podaną przez niego informacją ze otrzymał od jej szefowej „listę nietykalnych” na Ukrainie, zarzuciła mu „kłamstwo”;
  https://strana.ua/news/191891-svoboda-slova-i-lozh-eto-raznye-veshchi-posolstvo-ssha-otvetilo-lutsenko-naschet-spiska-neprikasaemykh.html
  Do sprawy odniósł się takze sam US Donald który miał ją okreslic jako „watek ukraiński” który ma zastąpić ‚wątek rosyjski” wspomagający przeciwna mu Hillary Clinton;
  https://korrespondent.net/world/4078007-tramp-otreahyroval-na-skandalnuui-statui-s-lutsenko

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Kampania prezydencka na Ukrainie. W Dnieprze zawiadomienia o wypłacie pomocy materialnej od władz miejskich zawierały takze reklamy wyborcze Poroszenki;
  https://strana.ua/news/191972-v-dnepre-matpomoshch-razdajut-vmeste-s-ahtimaterialami-poroshenko.html
  Z kolei w Kijowie policja zabezpieczyła „fałszywe gazety” w których szkalowano kandydata na prezydenta Wołodymyra Zelenskiego;
  https://strana.ua/news/192018-politsija-vzjalas-za-rassledovanija-intsidenta-s-razdachej-fejkovykh-ahitok-diskreditirujushchikh-zelenskoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Ciąg dalszy sprawy wstrzymania przez holding DTEK należacy do oligarchy Achmetowa dostaw energii elektrycznej dla przedsiębiorstw wod.-kan. na Ukrainie z powodu ich zadłuzenia wobec DTEK. Teraz prezes ukraińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Wod. – Kan. przestrzega że moze to spowodować ze dostaw wody zostanie pozbawionych 5 mln mieszkańców Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078076-s-aprelia-5-mln-ukrayntsev-mohut-ostatsia-bez-vody

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.