Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2019r.- 1384 dzień od nowego rozejmu.


„Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”– Józef Stalin.

Wczoraj 921 marca) ukraińska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) zaprezentowała oficjalnie wzór karty do głosowania, która liczy aż 80 cm dlugości 🙂

Koszt ich druku na pierwszą turę wyborów prezydenckich wyniósł tylko 165,587 mln hrywien ( to jest ok. 5,348 mln euro).

Według informacji CWK druk kart do głosowania w cenie 4,26 hrywny za sztukę, idzie pełną parą i na pewno zdążą wydrukować je w zakontraktowanej ilości 30,441 mln sztuk.

Wymiary karty do głosowania to: 0,2×0,8 m, zaś całkowita masa wydrukowanych kart do głosowania wynosić ma 434 tony, czyli ponad 10 TIR-ów.

Wcześniej, bo w poniedziałek 18 marca, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że wyborca nie ma prawa fotografować swojej karty wyborczej.

Powołano się tu na przepisy prawa, co może zostać uznane za złamanie tajności głosowania, za co grozi odpowiedzialność karna.

„Nie macie prawa fotografować swojej karty do głosowania, nie macie prawa pokazywać jej w lokalu wyborczym, ponieważ jest to naruszenie tajności głosowania. To oznacza, żadnych selfie w kabinach, żadnych relacji on-line”– poinformował, zwracając się wprost do wyborców, Iwan Warczenko- doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, powołując się na przepisy ukraińskiego prawa. Tak jakby tam jakieś jeszcze prawo obowiązywało. No chyba, że chodzi o prawo kaduka 🙂

Warczenko przestrzegł, że „fotografowanie i utrwalanie w jakikolwiek sposób wyników głosowania to naruszenie tajemnicy wyborczej. Punkt 159 Kodeksu karnego przewiduje, że wyborca, który się tego dopuści, może podlegać karze do 3 lat pozbawienia wolności”.

Jednocześnie wyjaśnił, że uczestnictwo w sondażach wyborczych nie stanowi naruszenia tajności głosowania przez wyborców.

Dodał, że „odpowiedzialność karna przewidziana jest za publiczną demonstrację woli wyborczej: kiedy wyborca opuści kabinę i pokaże swoją kartę do głosowania. Nie narusza tajności wyborca, który zdradzi swój wybór w rozmowie prywatnej z przyjaciółmi, żoną lub osobą przeprowadzającą sondaż”.

Według ostatniego sondażu Grupy Socjologicznej „Rating”, wyborach prezydenckich, których pierwsza tura będzie miała miejsce w następną niedzielę 31 marca, największym poparciem nadal cieszy się komik Wołodymyr Zelenski, na którego zamierza oddać swój głos 24,9% biorących udział w badaniu, na drugim miejscu uplasowała się była premier Julia Tymoszenko z poparciem na poziomie 18,8%, a na trzecim obecny prezydent Petro Poroszenko, z 17,4% poparciem.

Z sondy tej wynika, że Wołodymyr Zełenski cieszy się największym poparciem w południowo-wschodnich regionach i w centrum kraju, zaś Julia Tymoszenko i Petro Poroszenko– w centrum kraju i na jego zachodniej części.

Z Zełenskim sympatyzują wyborcy w dużych miastach, natomiast z Tymoszenko żyjący na wsi. Pod względem wiekowym Zełenski cieszy się sympatią wśród młodzieży i osób w średnim wieku, Tymoszenko zaś wśród starszych wyborców. Wśród mężczyzn największym poparciem cieszą się Zełenski i Poroszenko, Tymoszenko zaś to faworytka kobiet.

W sytuacji gdy od pierwszych sondaży publikowanych na Ukrainie, wg. których Poroszenko nie ma szans wygranej w wyborach prezydenckich, aby więc uzyskać reelekcję, będzie zmuszony on pomóc losowi.

A jak on to zrobi, to się okaże. Obecnie trzyma on w swoich rękach wszystkie nici, i tej ostatniej szansy z nich nie wypuści. Dowodzą tego jego metody biznesowe, którymi nie powstydził by się nawet Al Capone, czy też inny boss mafii.

Tak więc, wszystkie służby państwowe, w tym również media publiczne, będą pracowały na jego korzyść. A czego się dopuszczą aby Poroszenko pozostał na swoim stanowisku, w najbliższym czasie się dowiemy.

https://pl.wikiquote.org/wiki/J%C3%B3zef_Stalin,

http://www.cvk.gov.ua/,

https://nczas.com/2019/03/19/eksperci-sa-juz-pewni-wybory-na-ukrainie-beda-sfalszowane-niewazne-kto-prowadzi-w-sondazach-kluczowi-beda-obserwatorzy-z-ramienia-sztabow-wyborczych-ktorzy-beda-liczyli-glosy/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (4 miny) i 82 mm (15 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (8 wystrzałów), moździerzy; AGS-17 (134 granaty) , SPG-9 i RPG-7 (łącznie 22 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 17 razy ostrzelali terytorium DRL w wyniku czego na jej terytorium spadły 183 pociski, wobec 44 z dnia poprzedniego.

Na skutek tych ostrzałów, o godzinie 09:20, została uszkodzona pociskami BMP-2 szkoła podstawowa nr. 116 znajdująca się przy ulicy Wyborgskiej nr. 8/2 w dzielnicy Piortowskiej Doniecka. Przypomnę, że szkoła ta została dużym nakładem pracy i kosztów wyremontowana po znacznych zniszczeniach w skutek ukraińskiego ostrzału na jesieni 2014 roku. Natomiast na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Izotowa na obrzeżach Gorłówki, zostało uszkodzony lokal mieszkalny nr. 6 w boku przy ulicy Stożka nr. 139.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedla przy kopalniach; Izotowa, Gagarina i 6/7- na obrzeżach Gorłówki), rejon Doniecka (okolice lotniska i serwisu Volvo-Center” oraz teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskije i Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa, Jasinowatej, Krótej Bałki oraz wieś Wasilewka k. Jasinowatej) oraz na południowym odcinku frontu w okolicach wsi Sachanki.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy przeprowadzili ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (28 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (70 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (5 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Zołotoje-4 (09:20 i 02:05), Troiczkoje (11:00) oraz Krimskoje (13:25 i 17:20), w stronę: Zołotoje-5, Kalinowa i Frunzego. W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 120 pocisków.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłoszono.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 березня 2019 року.

21 березня противник сім разів порушив режим припинення вогню, при цьому чотири рази застосував озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, та витратив 40 мін калібрів 120 та 82 мм. Також російсько-окупаційні війська обстрілювали наші позиції з озброєння бойової машини піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог двічі обстріляв наших захисників:
з великокаліберних кулеметів, стрілецької та снайперської зброї – у районі населеного пункту ШИРОКИНЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти здійснили п’ять обстрілів наших позицій:
з мінометів калібру 82 мм, озброєння бойової машини піхоти БМП-1, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища ЗОЛОТЕ-4;
з автоматичних станкових гранатометів – біля населеного пункту ПІВДЕННЕ;
з мінометів 120-го та 82-го калібрів – у районі села КРИМСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів один український військовослужбовець загинув, двоє отримали поранення.

На всі обстріли противника Об’єднані сили дали адекватну відповідь, знищивши при цьому трьох та поранивши шістьох окупантів.

Також вогнем у відповідь з протитанкового ракетного комплексу знищено військовий автомобіль противника.
Від початку поточної доби противник обстріляв опорний пункт підрозділу Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” у районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-1 з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Внаслідок обстрілу один наш захисник отримав поранення.

Підрозділ, який був обстріляний, відповів адекватним вогнем. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja z rejonu wsi Staromichajłowki koło Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.03.2019r.- 1384 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, „nowy agent” przyjeżdża do Moskwy po „instrukcje”…
  https://ria.ru/20190322/1551977906.html
  …a „stary agent” kontynuuje swoja „misję” w USA, tym razem „idąc na noże” z Kongresem w sprawie poinformowania go o swoich rozmowach z „oficerem prowadzacym’ Władimirem Władimirowiczem…
  https://korrespondent.net/world/4078074-tramp-otkazalsia-rasskazat-konhressu-o-perehovorakh-s-putynym

  Polubione przez 3 ludzi

  • Napisano to co każdy w miarę orientujący się w realiach Ukrainy obserwator sam by wydedukował. Łódki zostały zbudowane z komponentów o słabej jakości-po kosztach, byle jak. Wiele (już częściowo zużytych) części zostało nielegalnie sprowadzonych z Rosji. Na całym procederze zarabiał Poroszenko.
   Uważam, że do wyprawy przez cieśninę ukraińska marynarka wystawiono jednak najgorsze z jednostek- w razie czego przynajmniej można obwinić FR o zły stan jednostek (źli ruscy zniszczyli nasze cudeńka 🙂 ).

   Polubione przez 3 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli „specsłużby” Wenezueli zatrzymały jednego z głownych „doradców” amerykańskiego „nominata” Guaido, którego oskarżono o „organizację grup przestępczych”;
  https://korrespondent.net/world/4078099-v-venesuele-zaderzhaly-soratnyka-huaido
  Ps. Ciekawe czemu „doradca’ interesował się energetyka Wenezueli…
  I jeszcze w temacie, Waszyngton zbulwersowanym po zatrzymaniu swojego wenezuelskiego „muppeta” zapowiedział „odpowiedź” i ogłosił ze zna dane personalne które brały udział w zatrzymaniu „doradcy” Guaido;
  https://korrespondent.net/world/4078113-ssha-hotoviat-otvet-na-arest-pomoschnyka-huaido

  Polubione przez 2 ludzi

 3. OT z Gruzji, gdzie prezydent Salome Zurabiszwili w wywiadzie dla gruzińskich mediów obwiniła Michela Saakaszwilego o to ze wydał rozkaz ostrzelania Cchinwali (co stało się bezpośrednią przyczyną rosyjskiej interwencji). Zaznaczyła jednak ze to jednak „Rosja zaczęła wojnę [z Gruzją] według prawa miedzynarodowego”;
  https://eadaily.com/ru/news/2019/03/20/saakashvili-bombil-chinval-no-ne-on-nachal-voynu-zurabishvili

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy udaremniła zamach w metrze w Charkowie w północno-wschodniej części kraju – poinformowała w piątek w Kijowie SBU. Zatrzymano mieszkańca tego miasta, który według SBU był zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne.
  SBU wskazała, że przedstawiciele rosyjskich służb specjalnych przekazali niedoszłemu zamachowcy ładunek wybuchowy zawierający 600 gramów trotylu, który mógł być zdetonowany z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Zleceniodawcy mieli także zapłacić mężczyźnie 15 tys. dolarów.
  Służby ustaliły, że w Charkowie niedoszły zamachowiec kupił m.in. gwoździe i śruby, którymi zamierzał wypełnić ładunek wybuchowy. Wskazano, że służby podmieniły przechowywaną w kryjówce bombę na atrapę.
  https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1404557,ukraina-sbu-udaremniono-zamach-w-metrze-w-charkowie.html
  Komentarz: czy ja rozumiem dobrze? Wiedzieli gdzie jest bomba, jaki ma ładunek na długo przed zamachem. Czy to przypadkiem nie kolejna ustawka SBU ? Podstawiony człowiek zapewne zapłacił/rekrutował i dostarczył materiał wybuchowy „zamachowcy”.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem „rosyjski kij wsadzony w ukrainskie mrowisko”, czyli w Moskwie premier FR Miedwiediew spotkał się z ukraińskimi politykami z partii „Opozycyjna platforma – za życie” Wiktorem Miediwdczukiem oraz Jurijem Bojko który jest kandydatem tego ugrupowania na stanowisko Prezydenta Ukrainy. Doszło równiez do spotkania ukraińskich polityków z szefem rosyjskiego ‚Gazpromu” z którym mieli rozmawiać o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę i wznowieniu jego bezpośrednich dostaw;
  https://tass.ru/politika/6249144
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4078442-medvedchuk-y-boiko-vstretylys-s-premer-mynystrom-rf-y-hlavoi-hazproma
  Ps. I teraz pojawiają się „pytania”, jak na to zareaguja ukraińscy wyborcy oraz co zrobią z taką „zdradą” władze w Kijowie, wszak „trwa już piaty rok krwawej wojny z rosyjska inwazją”?

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.