Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2019r.- 1385 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainie zaczęto rozpowszechniać narrację przygotowującą społeczeństwo do zaakceptowania sfałszowanych wyników wyborów.

Oczywiście głównym wątkiem tej kampanii manipulacyjnej jest wina Rosji, która jakoby chciała „wykorzystać wpływ na sytuację polityczną” w okresie przedwyborczym na Ukrainie, „korzystając z wypracowanych dotąd metod działania”– taką opinię wygłosił ukraiński ekspert od wszystkiego- Jewhen Mahda.

„Nie ma przepisów prawa, które mogłyby efektywnie zapobiegać stosowaniu hybrydowych metod wpływania na wybory. Takich przepisów nie ma ani na Ukrainie, ani w krajach zachodnich (…) wybory i związane z nimi mechanizmy to swego rodzaju ‚święta krowa’, dlatego nie da się skutecznie przeciwdziałać wpływom tego rodzaju w demokratycznym społeczeństwie”– stwierdził ukraiński ekspert, dodając, że dla Rosji działania tego rodzaju są lepszym rozwiązaniem, niż aktywne działania bojowe na Donbasie, jako że najpewniej nie wywołają odpowiedzi krajów zachodnich, np. w formie nowych sankcji.

Ponadto, Mahda jest zdania, że działaniom strony rosyjskiej sprzyja m.in. wewnętrzne napięcie będące efektem m.in. zmęczenia trwającym od pięciu lat konfliktem zbrojnym na Donbasie. Przejawy tego rodzaju działań jakie można zaobserwować to m.in. rozpowszechniane fałszywe informacje i stosowane manipulacje, rosyjska narracja i jej cyberataki, a także korumpowanie wyborców przy użyciu nierejestrowanych środków finansowych. Główne cele to sztaby kandydatów, zwłaszcza w mediach społecznościowych oraz Centralna Komisja Wyborcza i komisje regionalne.

Oczekuje on kulminacji rosyjskich działań w dniach wyborów tj. 31 marca i 21 kwietnia, gdy planowane są I i II tura wyborów prezydenckich. Zdaniem J. Mahdy będą to aktywne formy różnych akcji podejmowanych, także w postaci zamieszek i prób uniemożliwienia głosowania, tak, aby stworzyć wrażenie, że nowo wybrany prezydent nie ma demokratycznej legitymacji, a w kraju panuje chaos.

Czyli, ukraiński ekspert oskarża profilaktycznie Rosję, a ściśle rzecz biorąc jej służby specjalne, o to wszystko co na Ukrainie dzieje się już od ponad pięciu lat. A nawet, patrząc na to szerzej, od samego początku jej suwerenności.

A że nie udało się tam stworzyć w tym czasie niczego pozytywnego, zaś kulminacja tego chaosu w jaki żyją Ukraińcy nastąpiła w czasie po „rewolucji godności”, która odarła społeczeństwo ukraińskie z resztek godności, to dzisiaj najprościej o cało to zło oskarżyć Rosję.

Nie dość tego, magicznym słowem „Rosja” kryje się wszelkie machlojki i nadużycia, jaki dokonuje grupa trzymająca władzę. W tym oczywiście, szykowane już od kilku miesięcy sfałszowanie wyborów.

Dlatego też, Mahda twierdzi, że rosyjskie działania mają „stworzyć wrażenie, że nowo wybrany prezydent nie ma demokratycznej legitymacji, a w kraju panuje chaos”.
Uprzedza on w ten sposób fakty, bo nowo wybrany Prezydent, którym będzie Poroszenko, nie będzie miał de facto legitymacji demokratycznej, bo nie zostanie wybrany w uczciwym procesie wyborczym. A po tym fakcie prawdopodobnie dojdzie tam do pełnowymiarowej wojny domowej, którą Mahda określił mianem „chaosu”. Wojny, którą wywołają ekstremiści nacjonalistyczni (ci zresztą sami, którymi posłużono się do obalenia poprzedniego prezydenta, i którzy następnie zostali wysłani do Donbasu, aby tam pacyfikować ludność rosyjskojęzyczną), świadomi faktu, że wybory zostały sfałszowane.

Zdając sobie z tego sprawę ile obecnie broni znajduje się w rękach tzw. dobrowolców z Donbasu, ilu ich służy w regularnych formacjach zbrojnych i służbach mundurowych, może konflikt rozwinąć się do rozmiaru nie widzianego w Europie od czasu wojny w Jugosławii.

I to wszystko bezpośrednio przy naszej granicy, mając jednocześnie na karku ponad dwumilionową rzeszę Ukraińców w kraju. Z których znaczna ilość również może mieć dość szybko dostęp do broni.

Taką puszkę Pandory otworzył w Europie Środkowo-Wschodniej, nasz zaoceaniczny hegemon.

https://twitter.com/rozumaha,

https://www.ukrinform.ua/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przez nich z przerwami w godzinach, od 07:05 do 19:30, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i 82 mm (27 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (135 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki(osiedle mieszkaniowe kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i okolice lotniska, w tym serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka) oraz południowy odcinek frontu (Komiternowo i Leninskoje).

Na skutek tych ostrzałów zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Achmatowej nr. 65, 92 i 112, w Komiternowie oraz jedno mieszkanie w bloku przy ulicy Alfabetowej nr. 4 m.2 znajdujące się na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki.

W sumie podczas wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadły 334 pociski, wobec 183 z dnia poprzedniego.

W ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (14 pocisków), moździerzy kaliber 120 (72 miny) i 82 mm (36 min), wyrzutni rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (3 rakiety), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (32 wystrzały) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (12 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Nowoaleksandrowki (07:30 i 11:40), Ługańskoje (07:30), Zołotoje-4 (07:30), Krimskoje (07:30 i 13:50), Popasnej (08:10, 17:55 i 18:35) oraz Nowozwanowki (17:25) i Katerinowki (17:55), w stronę: Kalinowa-Borszczewatoje, Łozowego, Pierwomajska, Frunzego i Kalinowa. W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło łącznie 151 pocisków. Jak na razie nie zgłoszono strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 23 березня 2019 року.

22 березня російські окупаційні війська шість разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому п’ять разів застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм з витратою 88 мін.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” наших захисників обстріляно двічі:
з мінометів калібру 120 мм та автоматичних станкових гранатометів – поблизу села ВОДЯНЕ;
зі снайперської зброї – у районі населеного пункту НОВОМИХАЙЛІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти здійснили чотири обстріли:
двічі з мінометів калібру 120 мм, а також із мінометів 82-го калібру – поблизу села НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища ЗОЛОТЕ-1.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув і один отримав поранення.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 22 березня вогнем у відповідь трьох окупантів було ліквідовано та п’ятьох поранено.
Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze która relacja filmowa w temacie przedwczorajszego ostrzelania przez ukraińskich wojaków szkoły podstawowej nr. 16 w dzielnicy Trudowskij:

Oraz z osiedla Gołmowskiego na obrzeżach Gorłowki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.03.2019r.- 1385 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka”, czyli kampanii prezydenckiej na Ukrainie. Do Kijowa ściagane są formacje „służb siłowych” w zwiazku z zapowiadaną na dzisiaj wielką demonstracją „ukropatriotów” przeciwko Poroszence;
  https://strana.ua/news/192255-novosti-kieva-pered-marshem-v-tsentr-stolitsy-natsionalistov-stjanuli-silovikov.html
  A sam ‚generalissimus” Poroszenko „łapie sie ostatnich desek ratunku” by „podbić” swoje rankingi, czyli zapowiada ze nie będzie kolejnych podwyzek cen gazu w maju, poniewaz „nie mają one żadnego uzasadnienia”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078517-povyshat-tsenu-na-haz-v-mae-net-prychyn-poroshenko
  Oraz zapowiada jak najszybsze wznowienie rozmów w tzw. formacie normandzkim (czyli Ukraina, Rosja, Francja oraz Niemcy) w sprawie uregulowania konfliktu na Donbasie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078505-poroshenko-anonsyroval-vozobnovlenye-perehovorov-v-normandskom-formate

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraina, czyli miejsce gdzie antyutopia „451 stopni Fahrenheita” stała się rzeczywistoscia. Ukromedia poinformowały że ukraiński Państwowy Komitet d/s Radia oraz Telewizji wydał zakaz wwozu na terytorium Ukrainy 17 kolejnych rosyjskich ksiażek, w tym ARCYDZIEŁA LITERATURY ŚWIATOWEJ, czyli „MISTRZA I MAŁGORZATY” AUTORSTWA MICHAIŁA BUŁHAKOWA…
  https://korrespondent.net/ukraine/4078478-v-ukraynu-zapretyly-vvoz-17-knyh-yz-rf-sredy-nykh-master-y-marharyta

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Radio Swoboda” tymczasem poinformowało o tym ze ambasadorzy państw Grupy G-7 na Ukrainie wystosowali do szefa ukraińskiego MSW list, w którym wyrazili zaniepokojenie działalnością „ruchów ekstremistycznych” na Ukrainie. Miedzy innymi Ambasador Francji na Ukrainie miała w owym liście napisać że ukraińscy ekstremisci (z organizacji neobanderowskich i neonazistowskich) „Zastraszają obywateli Ukrainy, próbują uzurpować sobie rolę policji narodowej w zapewnianiu bezpieczeństwa wyborów i szkodzą narodowej i międzynarodowej reputacji ukraińskiego rządu”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-posly-g7-vybory/29837014.html
  Ps. Najpierw „patrzyli przez palce” jak „pomajdanowy” reżim w Kijowie „przerabia” bandy ukroekstremistów w pseudowojskowe „freikorpsy” (czyli tzw. baony ochotnicze), a teraz gdy te zaczynaja ‚wyrywać się spod kontroli” to krzyczą „Gwałtu rety!”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Od lat na forum pisaliśmy o tych „freikorpsach”, szef dziesiątki wstępniaków poświecił opisom ich zbrodni. „Ajdar” „Azow” oficjalnie zostały oskarżone przez Amnesty International o zbrodnie wojenne-porwania, grabieże gwałty i morderstwa. Ba sama prokuratura wojskowa Ukrainy wszczynała po 5 tysięcy spraw przeciwko ukrowojakom i ich pomagierom o ciężkie przestępstwa. O takich psycholach jak członkowie batalionu „Tonado” nawet nie warto wspominać.
   Jednak zachodni partnerzy jakoś nie potrafili zauważyć tych problemów. Dopiero stopniowo stopniowo, gdy już prawdy nie dało się ukryć (rosyjska propaganda głownie telewizja RT 🙂 ) Zaczęto prawdę o ruchach neonazistowskich na Ukrainie ujawniać.
   Swoja drogą co za parodia- na Ukrainie neonaziści na ulicach polują na „podludzi” (słynne mordowanie Romów), a do Polski się przyczepili o nazistowskie hasła na marszu niepodległości i spalenie flagi UE.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Będzie ciężko zebrać taką kwotę. Wyprzedają całe zapasy ziarna, wezmą i zmuszą mieszkańców tej krainy by odsprzedawali twardą walutę po wyznaczonym przez państwo kursie, ale i tak będą zmuszeni zaciągnąć kolejne „prywatne” pożyczki-zapewne przy oprocentowaniu około 10% w skali roku.
   Ten rok nie będzie najgorszy-jeszcze dadzą sobie radę. W 2020 po utracie tranzytu z FR będzie znacznie gorzej. Trzeba będzie znaleźć dodatkowe miliardy na pokrycie luki w budżecie i spełnienie części przedwyborczych obietnic.
   Bez tanich pożyczek z UE/MFW się nie obejdzie, tylko tyle, ze „zachód” już nie chce udzielać wsparcia Ukrainie. UE (Niemcy) dogadały się z FR, USA ma swoje własne problemy wewnętrzne.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem popularny włoski piosenkarz „Al Bano” któremu władze w Kijowie zakazały wjazdu na terytorium Ukrainy za „prorosyjską postawę” oraz poparcie aneksji Krymu” zażądał od MSZ Włoch by organizowało w tej sprawie „trójstronne spotkanie” z udziałem rzeczonego MSZ jego osoby oraz („wezwanego na dywanik”) Ambasadora Ukrainy we Włoszech;
  https://gordonua.com/news/worldnews/posle-zapreta-vezda-v-ukrainu-italyanskiy-pevec-al-bano-poprosil-o-trehstoronney-vstreche-na-urovne-mid-posolstvo-822323.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A w Kijowie ‚rozkręca sie” konflikt pomiędzy Prokuraturą Generalna Ukrainy (PGU), a Narodowym Antykorupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU). Po tym jak szef PGU Łucenko oskarżył NABU o „wmieszanie się w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku”, samo NABU odpowiedziało „atakiem” w postaci oskarzenia urzędników PGU o ‚sprzeniewierzenie pieniedzy” pochodzących z 1,5 mld dolarów jakoby „skonfiskowanych” byłemu prezydentowi Ukrainy Janukowyczowi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078601-nabu-vedet-sledstvye-protyv-hpu-po-delu-yanukovycha

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Gazprom proponuje Ukrainie układ: W zamian za utrzymanie dostaw gazu z Rosji przez terytorium ukraińskie chciałbym wejść do konsorcjum, które stałoby się operatorem gazociągów przesyłowych nad Dnieprem. Taką propozycję miał przedstawić prezes Gazpromu, Aleksiej Miller, według agencji TASS.
  https://biznesalert.pl/gazprom-ukraina-tranzyt-konsrocjum/
  Komentarz: Taka propozycja nie przejdzie. Po zmianach w ustawodawstwie Ukrainy przepisy prawne nie pozwalają na założenie takiej spółki.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W najbliższych latach można spodziewać się wzrostu przepustowości na kilku przejściach polsko-ukraińskich i polsko-białoruskich – zapowiada MSWiA. Resort planuje też otworzyć w 2023 r. nowy punkt odpraw – w podprzemyskich Malhowicach.
  https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/mswia-zwiekszy-przepustowosc-drogowych-przejsc-granicznych-z-ukraina-i-bialorusia-66524.html
  Komentarz: No i gdzie te 6 nowych przejść granicznych z Ukrainą co to zapowiadali politycy PiS? Coś się liczba planowanych przejść zmieniła 🙂 A teraz dobre wiadomości. po nowelizacji ustawy o samochodach mających „euroblachy” ruch na granicy lekko zelżał. Nie ma tez kolejnych fal imigrantów z Ukrainy (kto miał możliwość już dal nogę) i coraz częściej Ukraińcy wybierają transport lotniczy lub pociągi jako alternatywę w podróżowaniu.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie, wczorajszej wizyty polityków ukraińskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma – za życie” na Kremlu. Po tym jak skrytykował ich sam „generalissimus’ Poroszenko, opowiadajac m.in ze chcą oni ponownie oddać Ukrainę pod „rosyjskie wpływy” oraz ze podczas rozmów z premierem FR dyskutowali oni o „przyszłych sojuszach” (czyli podziale władzy) na Ukrainie po wyborach prezydenckich oraz parlamentarnych;
  https://strana.ua/news/192283-poroshenko-raskritikoval-vizit-bojko-i-medvedchuka-v-moskvu.html
  „Opozycyjna platforma – za życie” wydała oficjalne oświadczenie w którym oskarżono Poroszenkę m.in o doprowadzenie do upadku Ukrainy i pogrążenie jej w chaosie wojny domowej oraz konfliktów etnicznych i religijnych, a także zadłużenie „kilku przyszłych pokoleń Ukraińców na rzecz międzynarodowych pożyczkodawców”;
  https://strana.ua/news/192334-blok-oppozitsionaja-platiforma-za-zhittja-obvinil-petra-poroshenko-v-krizise-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. A tymczasem popularny ukraiński bloger i zarazem „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow komentując kolejne „bajki” opowiadane przez Poroszenkę, tym razem jak to po (wygranych) wyborach przywróci władzę Ukrainy nad Krymem, stwierdził że „ten patologiczny kłamca” Poroszenko równie dobrze moze obiecać każdemu Ukraińcowi po 100 mln dolarów oraz darmowy bilet na Marsa…
  https://strana.ua/opinions/192332-vozvrashchenie-kryma-a-pochemu-ne-besplatnyj-bilet-na-mars.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Szef MSZ Ukrainy Klimkin po tym jak Prokurator Generalny Ukrainy łucenko (zwany „kumem Poroszenki”) „napadł” na Ambasador USA na Ukrainie oskarzajac ją o wreczenie mu „listy nietykalnych osób na Ukrainie” zapewnił publicznie ze „USA są w dalszym ciągu strategicznym sojusznikiem oraz przyjacielem Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/192316-klimkin-obsudil-s-delehatsiej-iz-ssha-po-voprosu-lutsenko-i-jovanovich.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „dokładnie siedem lat temu ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz (!) mianował Petra Poroszenkę na stanowisko ministra handlu i rozwoju ekonomicznego Ukrainy”- w ten sposób pogrążając ukraińską gospodarkę. Oczywiście zyskała na tym tylko grupa obecnie trzymających władzę oligarchów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 11. Kolejny skandal związany z „astronomicznymi” premiami jakie wypłacono (z budżetu Ukrainy) członkom zarządu jednej z państwowych spółek gazowych, tym razem ‚Ukrtransgaz” odpowiedzialnej za przesył gazu. Ukromedia poinformowały ze czwórce członków zarządu wypłacono „premie” za 2018 rok, w wysokosci od 150 % do 50 % ich rocznego uposażenia;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/03/23/646372/
  Ps. Polecam spojrzec w komentarze pod artykułem…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W ukromediach pojawiły się informacje ze w USA wszczęto szereg spraw karnych w związku z nadużyciami popełnionymi przez ludzi z otoczenia prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Podobno niektóre z osób wobec których wszczęto dochodzenia już „podpisały porozumienie o współpracy w organami sledczymi i beda zeznawać”. Komentując te informacje sztab wyborczy Poorszenki okreslił je jako „klasyczny czarny PR”;
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/03/23/646373/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wieści z Donbasu, na rosyjskiej państwowej TV ‚Rossija – 24″ publicznie poinformowano o tym ze na terytorium republik przesłano już pól miliona rosyjskich paszportów, by rozdać je pomiędzy ich obywateli. Dla przypomnienia w pierwszej kolejnosci otrzymają je republikańscy urzędnicy i wojskowi oraz emeryci;
  https://strana.ua/news/192250-v-donetske-vydajut-rossijskie-pasporta-soobshchajut-rossijskie-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.