Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2019r.- 1386 dzień od nowego rozejmu.


W piątek (22 marca) przywódcy państw Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli kolejny raz podkreślili integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

„Pięć lat po nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Rosję UE pozostaje zdecydowana w swoim zaangażowaniu na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. UE powtarza, że nie uznaje i nadal potępia to naruszenie prawa międzynarodowego, które pozostaje bezpośrednim wyzwaniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego”– napisano w oświadczeniu po przedwczorajszym spotkaniu przywódców krajów UE w Brukseli.

„Cieszę się, że wszystkie państwa UE przyjęły polską interpretację aneksji Krymu przez Rosję; staramy się uświadamiać kraje członkowskie, jak ważne jest, żebyśmy mówili jednym głosem”– powiedział po zakończonym szczycie w piątek na konferencji prasowej polski premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki podkreślił bardzo mocno, że zapisy te znalazły się wśród konkluzji szczytu UE z polskiej inicjatywy.

Oczywiście w twierdzeniu Morawieckiego o tym jakoby to był jakiś wielki sukces jest więcej megalomanii niż rzeczywistego wpływu Polski pod rządami PiS w UE.

Tym bardziej, że piątkowy szczyt przywódców krajów członkowskich UE poświęcony był bardziej ważkim problemom, takim jak m.in.: brexit, który nota bene był numerem jeden spotkania w Brukseli, przygotowaniami do szczytu UE-Chiny, problemami handlu między UE a Stanami Zjednoczonymi, gospodarki, jednolitego rynku i polityki przemysłowej UE oraz dezinformacji w kontekście zbliżającego się terminu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Dodam, że Unia Europejska cały czas podkreśla, że nie uznaje aneksji Krymu. Dlatego też poruszenie tej kwestii na szczycie miało być- w zamyśle jej pomysłodawców- mocnym sygnałem wobec Rosji, że w piątą rocznicę tych wydarzeń liderzy krajów członkowskich UE niezmiennie mówią o tym samym i do tego jednym głosem w sprawie sytuacji na Krymie oraz incydentu jaki miał miejsce w listopadzie minionego roku w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim.

Niestety pomimo tych monitów, oświadczeń i deklaracji, Rosja sobie nic z nich nie robi. Uznając przy tym, że jeśli chodzi o Krym to wszystko odbyło się ad normam iuris w myśl prawa międzynarodowego. Podobnie jak wcześniej to już praktykowano np. w odniesieniu do podziału Jugosławii.

Poza tym, jakie są obecnie gwarancje, tak krajów członkowskich UE jak i administracji Stanów Zjednoczonych, że w konsekwencji na chaos do jakiego doprowadziła ich polityka drang nach Osten oraz faszyzacji życia politycznego i potężnego kryzysu ekonomicznego skutkującego zapaścią gospodarczą i załamaniem produkcji przemysłowej- Ukraina zachowa swoją dotychczasową integralność terytorialną?

Już gołym okiem dostrzec można silny ruch odśrodkowy rozrywający ten twór państwowy na kilka części, nad czym- skorumpowany rząd koalicji oligarchów ze skrajnymi nacjonalistami- nie potrafi zapanować.

Tym bardziej, że dochodzi tu niezadowolenie z biedy do jakiej doprowadziły Ukraińców rządy tejże koalicji oraz ksenofobiczna polityka narodowościowa, która uderza w prawa dość licznych mniejszości etnicznych tego kraju. Ostatnio doszło jeszcze zaostrzenie stosunków wewnętrznych na tle religijnym.

Tak więc, może się niebawem okazać, że to wszystko co tak obłudnie potępiają szefowie krajów UE, to jest dopiero początek końca.

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/przywodcy-ue-potepili-na-szczycie-w-brukseli-aneksje-krymu-przez-rosje/41865126,

https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2282305,Drugi-dzien-szczytu-UE-Wsrod-tematow-relacje-z-Chinami-i-rola-firmy-Huawei,

https://niezalezna.pl/264339-szczyt-ue-polska-na-razie-zadowolona.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu było względnie bardzo spokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc sporadycznie i mało intensywne ostrzały tylko 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z przerwami w godzinach, od 14:00 do 20:15, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i 82 mm (3 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów), granatnika SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło tylko 37 pocisków, wobec 344 pocisków z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Doniecka (Mineralnoje, Staromichajłowka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu Sachanka.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min

„Зведення станом на 07:00 24 березня 2019 року.

23 березня противник тричі порушив режим припинення вогню.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” – двічі:
зі стрілецької зброї – у районі населеного пункту СТЕПНЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу села БОГДАНІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог здійснив один обстріл наших позицій з озброєння бойової машини піхоти БМП-1 та станкового протитанкового гранатомета поблизу селища ЗОЛОТЕ-4.

Втрат серед наших захисників немає.
На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому п’ятьох та поранивши одного окупанта.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z punktu kontrolnego Stanica Ługańska:

I jeszcze rejon Staromichajłowki na zachodnich przedmieściach Doniecka:

Oraz z okolic Komiternowa na południowym odcinku frontu donieckiego:

A także z Zołotoje-5 (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.03.2019r.- 1386 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka.
  Kiedy dojdzie do spowolnienia gospodarczego na świecie Ukraina jako pierwsza odczuje negatywne skutki. Spadną ceny kluczowych produktów eksportowych-ziarna/oleju i wyrobów stalowych. Upadnie wiele małych zakładów, a na koniec spadnie realny dochód obywateli.
  Tragedii dałoby się uniknąć, ale trwa walka o resztki majątku upadłościowego o nazwie Ukraina i politycy znad Dniepru jakoś nie znajdują czasu by pochylić się nad prawem własności, przepisach prawa czy zwalczaniu korupcji.
  Ewentualne spowolnienie gospodarcze w strefie euro to kolejny negatywny czynnik dla Ukrainy. UE nie będzie mogła pomagać rządowi w Kijowie efektywnie jeśli sama będzie miała problemy wewnętrzne.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trochę ekonomii/poltyki
  Poroszenko chwali się wzrostem gospodarczym w 2018 roku na poziomie 3.3% w skali roku. Trwa kampania Prezydencka wiec ciężko stwierdzić, czy przypadkiem dane nie są lekko zawyżane
  https://www.unian.info/economics/10488492-growth-of-ukraine-s-real-gdp-in-2018-accelerates-to-3-3-seven-year-high.html
  Jednocześnie w kraju nad Dnieprem trwa istne ekonomiczne szaleństwo. Z jednej strony produkcja przemysłowa spada kolejny miesiąc z rzędu.
  https://www.unian.info/economics/10489890-decline-in-industrial-output-in-ukraine-in-february-slows-to-1-8.html
  Z drugiej wartość hrywny rośnie 🙂
  https://www.unian.info/economics/10489668-ukraine-s-hryvnia-again-strengthens-higher-than-psychological-threshold.html
  Niektórzy ekonomiści tłumaczą to dziwne zjawisko…łapówkarstwem. Trwa kampania Prezydencka/parlamentarna na Ukrainie mieszkańcy tego nieszczęsnego kraju mogą liczyć na dodatkowe zyski za udział w mityngach/anty mityngach/sprzedaży głosów itd. Środki na owe kampanie pochodzą nie tylko z budżetu państwa, ale tez z przepastnych kieszeni polityków/oligarchów.
  Ci zaś trzymają środki w twardej walucie, a płaca w hrywnach, więc sprzedaż waluty tuz przed wyborami doprowadza do wahań hrywny.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Jak oligarcha Achmetow paraliżuje Ukrainę. Po tym jak okazało się że należacy do niego holding „DTEK” za niezapłacone rachunki może wstrzymać dostawy prądu do części ukraińskich spólek wod.-kan., a co za tym idzie pozbawić część Ukraińców dostepu do wody, teraz okazuje się że z podobnych powodów (niezapłacone rachunki za prąd) mogą zostać pozbaieni dostępu do radia oraz tv. Ukromedia informuja ze w jednej z miejscowości obwodu sumskiego „odłączono od pradu” najwiekszą na Ukrainie radiowo – telewizyjną stację nadawczą;
  https://24tv.ua/ru/v_ukraine_nachali_vykljuchat_televidenie_chto_proizoshlo_n1131387

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński polityk Wiktor Miedwiedczuk (zwany „kumem Putina”) jeden z liderów ugrupowania ‚Opozycyjna platforma – za życie”, który ostatnio spotkał się z premierem FR na Kremlu ogłosił na jednym z rosyjskich kanałów TV że „Оппозиция не признает выборы, а как поступит Россия – увидим”, czyli że nie uzna wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie „w przypadku ich sfałszowania’. Przestrzegł takze że podobnie może postąpić Rosja, a to z kolei moze stworzyć „bardzo poważną sytuację dla Ukrainy” oraz „wejściem w życie” w dniu 1 kwietnia zerwania „traktatu o przyjaźni pomiędzy Ukraina i Rosja”, a takze przed ponownym wyborem „rusofobicznego” Poroszenki na urząd Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/192341-vystuplenie-viktora-medvedchuka-na-tvts-o-haze-i-vyborakh-prezidenta-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli „tradycji stało się zadość” w Kijowie w mieszkaniu w 9 – piętrowym bloku granat zdetonował mężczyzna w wyniku czego poniósł śmierc na miejscu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4078764-v-kyeve-pry-vzryve-hranaty-pohyb-muzhchyna
  „Multi – kulti” dotarło na Ukraine. W Dnieprze obywatel Maroka próbował okraść obywateli Izraela;
  https://strana.ua/news/192387-v-dnepre-u-izrailtjan-pytalsja-ukrast-ajfony-poddanyj-marokko-.html
  Plus znowu rozkradziono pieniądze z budżetu Ukrainy oraz z pomocy zagranicznej? Ukromedia informują ze na „granicy” Ukrainy z republikami z Donbasu otwarto nowy nowoczesny „punkt kontrolny” (pieniądze na takie „inwestycje” przekazuje UE) na którym jednak nie pojawił sie ani jeden chetny do jego przekroczenia, zarówno „pieszy” jak i pojazd…
  https://strana.ua/news/192385-na-donbasse-kpvv-zolotoe-vozobnovil-rabotu-bez-ljudej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejny „agent Kremla” dokonał ‚samodekonspiracji”? „Myślę, że Rosja ma wielkie możliwości. Bez względu na to, jak zmieni się sektor energetyczny [na świecie], Rosja była i będzie supermocarstwem energetycznym” stwierdził Sekretarz Generalny Światowej Rady Energetycznej Christoph Frei dla rosyjskich mediów;
  https://vz.ru/news/2019/3/24/969788.html
  https://en.wikipedia.org/wiki/World_Energy_Council

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Artykuł z rosyjskie portalu ‚Ria Novosti” komentujący sprawę faktycznego ‚upadku” afery „Russiangate” w USA skierowanej przeciwko Trumpowi, w której miejsce pojawia sie ‚Ukrainiangate”, czyli że w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku miało się mieszac ukraińskie Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) które miało dostarczyć kontrkandydatce Trumpa, Hillary Clinton dokumenty świadczące o tym ze ludzie z jego otoczenia mieli powiązania z „tyranem” Janukowyczem;
  https://ria.ru/20190324/1552053133.html
  Ps. Jeżeli się te informacje potwierdzą to być może mamy do czynienia z kolejną „przewrotką polityczną” na miarę tej jakiej dokonała Rosja z „sułtanem” Erdoganem…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. OT z Afganistanu, gdzie pomimo trwajacych „na neutralnych gruncie” rozmów pomiędzy USA i Talibami, trwa faktyczna ofensywa tych drugich. W walkach w prowincji Kunduz zginąć miało, oficjalnie 2 amerykańskich „specnazowców” (nieoficjalnie nawet 5) oraz kilkunastu „specnazowców” z afgańskich sił rządowych. Jak zwykle w ramach „rewanżu” US Air Force „spacyfikowało” wioski w tamtym rejonie zabijając m.in dzieci których ciała w ramach protestu przeciwko takim działaniom przywieziono „afgańskim władzom” w Kabulu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4868920.html
  Ps. Znowu „historia się powtarza”, czyli USAmany ze swoimi bestialskimi działaniami w Afganistanie (mordowanie ludnosci cywilnej w ramach „odwetu”, czy tez tak po prostu bo sie „żołnierzom nudziło”) doprowadzili do tego ze TALIBOWIE Z EKSTREMISTÓW ISLAMSKICH STALI SIĘ CZYMŚ W RODZAJU AFGAŃSKIEGO „VIETCONGU” JEDNOCZĄC POD SWOIM „SZTANDAREM” NAWET TYCH Z KTÓRYMI POCZĄTKOWO WALCZYLI. I jeszcze jedno, to właśnie afgańscy talibowie stali się teraz „tępicielami islamskiego ekstremizmu” w Afganistanie, przedstawiając dowody na to że za pojawieniem się tam degeneratów i odchyleńców z tzw. państwa islamskiego stoja amerykańskie „specsłużby”.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew w wywiadzie dla rosyjskich mediów przestrzegł przed możliwością wybrania na Ukrainie na drugą kadencję prezydencką Poroszenki, która doprowadzić ma do ostatecznego upadku i rozpadu Ukrainy. Jednocześnie okreslił on Poroszenkę jako faktyczna „amerykańską marionetkę” która nic nie robi bez pozwolenia swoich „zaoceanicznych protektorów”;
  https://iz.ru/860108/2019-03-24/patrushev-predrek-raspad-ukrainy-v-sluchae-pobedy-poroshenko-na-vyborakh

  Polubione przez 2 ludzi

 10. W temacie wstępniaków szefa 🙂

  Ukraina wstrzyma dostęp do przetrzymywanych w swoich więzieniach Rosjan, dopóki przedstawiciele OBWE nie odwiedzą ukraińskich jeńców na Donbasie – poinformowano oficjalnie w Kijowie.
  Decyzję ogłosiła Iryna Heraszczenko, wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu oraz członkini trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-ograniczy-dostep-obwe-do-jencow-rosyjskich/wljvyn0

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem „Pompejusz naszych czasów”, czyli Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo tłumaczy się (!) Rosji ze swojej ostatniej deklaracji na temat Wzgórz Golan które jak wiadomo Izrael BEZPRAWNIE OKUPUJE WBREW REZOLUCJI ONZ, a które USA chcą uznać, wbrew praktycznie całej społecznosci międzynarodowej, za przynależne Izraelowi. „Zakłamanie” w tej sprawie wytkneła Waszyngtonowi rzeczniczka MSZ FR Maria Zacharowa która przypomniałą „Pompejuszowi naszych czasów” że jeżeli USA „sankcjonuje” przyłączenie okupowanych Wzgórz Golan do Izraela, TO DLACZEGO NIE POSTĄPI TAK SAMO Z KRYMEM;
  https://korrespondent.net/world/4078858-pompeo-obiasnyl-raznytsu-mezhdu-krymom-y-holanamy
  Ps. Jak onegdaj napisał Henryk Sienkiewicz”
  „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy to jest zły uczynek.
  Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy”
  I to jest cała „wykładnia” USAmańskiej polityki…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przypomina zapomnianą juz sprawę zabójstwa w centrum Kijowa byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa (z partii rosyjskich komunistów), który został zamordowany nie przez żadnych „agentów FSB”, a przez „weteranów ATO” prawdopodobnie na skutek kryminalnych porachunków. Woronienkow wyjechał bowiem z Rosji (wraz ze swoja „żoną” artystką Maria Maskakową) gdy nie został ponownie wybrany do Dumy Państwowej, a co za tym idzie został pozbawiony immunitetu i groziło mu aresztowanie przez rosyjski wymiar sprawiedliwości w związku z popełnionymi przez niego przestępstwami (m.in wyłudzeniami i wymuszeniami). Na samej Ukrainie Woronienkow (oraz jego „żona” Maskakowa) mieli ‚wejść w spór finansowy” z kryminalnym „pólświatkiem” z Dniepra co zakończyło sie dla „komunisty” Woronienkowa tragicznie, gdyż został ‚odstrzelony” przez wynajętego „cyngla”, czyli „weterana ATO” z Dniepra;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/192267-dva-hoda-delu-ob-ubijstve-voronenkova-k-chemu-prishlo-sledstvie.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. OT zaoceaniczne, czyli w Wenezueli wylądowały dwa samoloty Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej z których wysiadła grupa „turystów” 🙂

  https://colonelcassad.livejournal.com/4868558.html
  Ciekawostka, czyli trasa przelotu rosyjskich „turystów”. Jak widać korzystali z przestrzeni powietrznej Turcji, której „sułtan” jet jak wiadomo „wielkim przyjacielem” prezydenta Maduro, wiec kto wie moze wkrótce w Wenezueli pojawia sie także (dobrze wyekwipowani) „turyści” z Turcji 🙂
  https://colonelcassad.livejournal.com/4868680.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Dopełnienie sprawy smierci w wyniku eksplozji granatu w stolicy Ukrainy męzczyny w mieszkaniu w jednym z kijowskich bloków (o czym w linku powyzej). Ukromedia informują że zmarły to obywatel Federacji Rosyjskiej były członek banderowskiego „Prawego Sektora”, walczacy na Donbasie po stronie sił prokijowskich. Był on takze zamieszany w „zwykłe” przestępstwa kryminalne, czyli porwanie oraz zamordowanie jeszcze w 2016 roku taksówkarza z działającej na Ukrainie ‚BlaBlaCar”, co najciekwsze miał on od tego czasu być „poszukiwany międzynarodowym listem gończym”. „zbiec z tzw. strefy ATO (obecnie OZS) na Donbasie” oraz „ukrywać się we Lwowie”;
  https://strana.ua/news/192455-podrobnosti-hibeli-luana-kinhiseppa-razyskivaemoho-za-ubijstvo-voditelja-blablacar.html
  https://www.obozrevatel.com/crime/pravyij-sektor-i-donbass-chto-izvestno-o-pogibshem-podozrevaemom-v-ubijstve-voditelya-blablacar.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Według dziennikarzy „wybiórczej” już około pół miliona Ukraińców osiedliło się w Polsce z zamiarem pozostania w Polsce na stałe. Korzystają z Polskich banków/sklepów, sprowadzili rodziny i chociaż jeszcze się nie spolszczyli to wracać na Ukrainę nie zamierzają.
  http://wyborcza.pl/7,156282,24560551,ukraincy-nakrecaja-ruch-w-polsce-w-internecie-bankach-i-telekomach.html
  Komentarz: Nie jest tajemnicą, ze w większych miastach Polski już około 10% mieszkańców stanowią przybysze ze wschodu. Dotychczas przyjeżdżali na parę miesięcy/dorabiali sobie do nędznych płac w ojczystym kraju i wracali.
  Teraz trend już się zmienił. Ukraińcy są liderami jeśli chodzi o zakup mieszkań w Polsce.
  https://strefabiznesu.pl/cudzoziemcy-kupili-w-polsce-48-tys-mieszkan-najwiecej-ukraincy/ar/13120317
  Większość z obcokrajowców wciąż woli wynajmować mieszkania, ale nie zmienia to faktu, że z roku na rok rośnie liczba osiadłych na stałe Ukraińców. I chociaż trwała nagonka biur pośrednictwa pracy, że zmniejszy się liczba osób z Ukrainy jeśli rząd w Warszawie nie poluzuje przepisy emigracyjne, to i tak Ukraińcy wciąż walą oknami i drzwiami.
  Dla Ukraińców Polska stała się ziemia wybrana. Są na tyle liczni, że zaczynają się już organizować ( kluby/gazet itp). Trochę może to przerażać-wszak z roku na rok „pojawiła się” w Polsce mniejszość narodowa-z wszystkimi związanymi z tym negatywnymi skutkami.
  Jednak z mych obserwacji wynika, że większość gości znad Dniepru-bardzo szybko stara się wyuczyć dobrze język polski i nie interesuje się Ukrainą-bardziej są nakierowani na „kariery”.
  Koniecznością staje się „zagospodarowanie” tych mas. Ważne, by ekstrema neobanderowskie typu Prezes ZUwP Tyma nie przejęły tych ludzi pod swe sztandary. Jak na razie nie udało się to tym organizacjom-poza pluciem na Polskę i Rosję te organizacje niewiele mają do zaoferowania.
  Ukraińcy mieszkający w Polsce nie chcą rozmawiać o Wołyniu-obawiają się negatywnych reakcji Polaków i … wolą nie pokazywać swej odrębności. W małżeństwach mieszanych rozmawia się po Polsku, w klubach prywatnych rozmowach dominuje język polski.
  Istnieje spora szansa, że te masy zostaną spolszczone i staną się dobrymi obywatelami III RP. Konieczne jest jednak działania na tym polu polskiego rządu.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Istnieje spora szansa, że te masy zostaną spolszczone i staną się dobrymi obywatelami III RP. Konieczne jest jednak działania na tym polu polskiego rządu” nie podejrzewałem cię o to że jestes takim optymistą 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.