Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2019r.- 1387 dzień od nowego rozejmu.


Za tydzień rusza pierwsza tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Nadal liderem w sondażach jest komik Wołodymyr Zełenski.

Na czele peletonu zaraz za Zełenskim znajdują się: obecny prezydent Petro Poroszenko oraz była premier Julia Tymoszenko.

Fenomen prowadzącego od samego początku w sondażach, Wołodymyra Zełenskiego polega na tym, że gdy ogłosił on, 31 grudnia zeszłego roku, swój w wyborach to wydawało się, iż jest to jego kolejny żart. Niestety żart potraktowano bardzo serio i dziś on ma największe szanse zostać drugim z kolei prezydentem po dokonanym na Ukrainie w 2014 roku zamachu stanu. Tym bardziej pozycja lidera w sondażach jest zaskakująca, że ten komik nigdy nie miał żadnych związków z działalnością polityczną czy też społeczną.

Zełeński ma 41 lat . Urodził się 25 stycznia 1978 roku na południu Ukrainy, w przemysłowym Krzywym Rogu. Jego rodzice to ukraińscy Żydzi. Jako dziecko przez kilka lat mieszkał w Mongolii, gdzie pracował wówczas jego ojciec, profesor cybernetyki. Wołodymyr Zełenski kształcił się w zakresie prawa na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym, nie podjął jednak pracy w zawodzie prawnika. Natomiast rozpoczął karierę w dziedzinie, która pasjonowała do od czasów szkolnych, czyli jako kabareciarz.

Poza tą swoją pasją, zajmuje się także biznesem, gdy został współwłaścicielem przedsiębiorstwa producenckiego „Studija Kwartał-95” („Студія Квартал-95”), współpracującego najpierw z telewizją „1+1” (10% udziału w rynku telewizyjnym na Ukrainie), której właścicielem jest Ihor Kołomojski, a następnie ze stacją „Inter” (9,12% udziału w rynku telewizyjnym na Ukrainie)- właścicielami są kolejny dwaj oligarchowie: Dmytro Firtasz i Serhij Lowoczkin . Jest także pomysłodawcą, dyrektorem i prezenterem programu telewizyjnego „Weczirnij kwartał„. W 2006 zwyciężył w pierwszej edycji programu tanecznego „Tanci z zirkamy”. W latach 2010–2012 był członkiem zarządu telewizji „Inter”, pełniąc też w niej funkcję głównego producenta. Jako aktor występował w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, takich jak „Miłość w wielkim mieście” (2009, a także dwa kolejne filmy z tego cyklu z 2010 i 2014), „8 pierwszych randek” (2012) oraz „8 nowych randek” (2015). W 2015 stał się mega gwiazdą na Ukrainie dzięki swemu udziałowi w roli główniej w satyrycznym serialu telewizyjnym „Sługa narodu”, gdzie wcielił się w nim w postać nauczyciela historii, który następnie objął urząd prezydenta Ukrainy. Zełenski jest producentem tego serialu. Po raz pierwszy szerszą popularność zdobył pod koniec lat 90 jako komik, założyciel popularnej grupy kabaretowej, w której parodiował prezydentów: Wiktora Juszczenkę, Wiktora Janukowycza i obecną głowę państwa Petra Poroszenkę. Dorobił się sporych pieniędzy jako producent telewizyjny, ale dopiero emitowany od 2015 roku „Sługa narodu” przyniósł mu prawdziwą sławę i fortunę.

Na wiosnę 2018 roku jeden z jego bliskich współpracowników wystąpił o rejestrację partii politycznej o takiej samej nazwie jak program „Sługa narodu”. I to z jej ramienia kandyduje obecnie na urząd prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Tak więc, wbrew swoim dawnym wypowiedziom, Zełenski przekonuje obecnie, że życie jest jednak proste. Dlatego też, swoje pięć minut postanowił wykorzystać w polityce. W noc sylwestrową ogłosił, że wystartuje w wyborach na prezydenta Ukrainy, które odbędą się już w najbliższą niedzielę- 31 marca. Wielu rodaków uznawało to za żart, ale Zełenski mówił jak najbardziej serio. Przedstawił się Ukraińcom jako uczciwy kandydat spoza układów, świeża twarz w polityce, niczym jego alter ego– serialowy prezydent Hołoborodko.

Postanowił wykorzystać rozczarowanie rodaków dotychczasową klasą polityczną, zaczął przekonywać, że jest kandydatem apolitycznym i antysystemowym.

Od razu trafił na trzecie miejsce wyborczego peletonu. Na początku stycznia chciało na niego oddać głos około 8-9 procent wyborców. Pozostałe miejsca w czołówce peletonu wyborczego zajmowali wtedy Julia Tymoszenko i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

„Popierają mnie ci, którzy są przeciwko wszystkim. Ich liczba rośnie, a to oznacza, że ci ludzie żyją w okrutnym szarym świecie pełnym rozczarowań. Rozczarowani ludzie potrzebują nowej twarzy, a ja jestem naprawdę nowy”– przekonywał Zełenski.
Dodam, że- wg. sondaży- cieszy się on największym poparciem w grupie wiekowej 18-30 lat. Z tej grupy wiekowej chce na niego oddać swój głos ponad 30% wyborców.

Z każdym następnym sondażem, liczba popierających go rosła. Sondaże opublikowane w lutym okazały się prawdziwym trzęsieniem ziemi. Badanie przeprowadzone przez centrum analityczne im. Ołeksandra Razumkowa wskazało, że Zełenski ma szansę na zdobycie 19% głosów, co przy rekordowych 44 zarejestrowanych kandydatach dało mu pierwsze miejsce. W tym samym sondażu Poroszenko miał już tylko 16,8%, a Tymoszenko 13,8%. W innych sondażach Zełenski osiągał nawet 23% poparcia.

Tak wysoki wskaźnik poparcia w sondażach wynika z tego, że wzbudza on autentyczną nadzieję w wielu Ukraińcach. Na kijowskiej ulicy nietrudno spotkać jego zwolenników.

„On zarobił sporo pieniędzy na swoich biznesach, nie potrzebuje więcej. Dlatego nie będzie kradł”– taka jest o nim opinia tzw. ulicy.

„Polityczne dinozaury, takie jak Tymoszenko i Poroszenko, mają złą reputację. Są politykami od czasu, kiedy Ukraina odzyskała niepodległość, i zdążyli się ubrudzić. A Zełenski jeszcze się nie ubrudził”– sądzą jego wyborcy.

Sam zaś Zełenski twierdzi, że:

„Nie zajmuję się tylko polityką i myślę, że to jeden z powodów, dla których ludzie mi ufają. Po pierwsze, ludzie są zmęczeni starą polityczną gwardią. Po drugie, jestem osobą otwartą, to nie jest wyuczona poza. Jestem taki, jakim byłem, zanim zacząłem kandydować na prezydenta. To, że popiera mnie tylu ludzi, pokazuje, że na Ukrainie istnieje prawdziwa demokracja”.

Popularność Zełenskiego wynika z tego, że ludzie na Ukrainie są zmęczeni ciągłymi „pomarańczowymi rewolucjami”, które przynoszą tylko obietnicę zmian. Nie wierzą w to, że polityka może coś zmienić w ich życiu. Jednak przeciwnicy Zełenskiego wykazaliby się naiwnością, gdyby nie doceniali jego szans, bo praktycznie każdy sondaż pokazuje, że prowadzi on w wyścigu wyborczym. Dodatkowo badania wskazują, że w drugiej turze wyborów wygra on także z każdym.

Dlatego też jego konkurenci w wyścigu o fotel prezydenta, nie zasypują gruszek w popiele i już przystąpili do kontrataku.

Pierwsza negatywna informacja na jego temat pojawiła się dość szybko. Otóż śledztwo przeprowadzone przez dziennikarzy „Radia Swoboda” wykazało, że Zełenski zarejestrował na Cyprze spółkę, która prowadzi studio filmowe w Rosji i ubiega się o dotacje z kremlowskich pieniędzy publicznych. Kandydat zarzekał się wcześniej, że po aneksji Krymu pozamykał wszelkie biznesy prowadzone w Rosji. Po ujawnieniu rewelacji Zełenski najpierw się wściekł i wszystkiemu zaprzeczył. Potem przeprosił, przyznał się do winy i ostatecznie obiecał, że pozbędzie się obciążającej jego wizerunek cypryjskiej firmy.

Od związków z Rosją musi się odcinać nie po raz pierwszy. Dodam, że część jego rodziny w Moskwie w czasach Stalina odgrywała znaczą rolę na czołowych funkcjach aparatu represji. Poza tym, na co dzień używa tylko języka rosyjskiego, co zwłaszcza w zachodniej Ukrainie nie jest dobrze odbierane. Sam przyznaje, że języka ukraińskiego zaczął uczyć się dopiero na początku 2017 roku. Prawicowi politycy zarzucają mu, że kiedy ukraińskie władze zaproponowały wprowadzenie zakazu występów dla aktorów z Rosji na terenie całego kraju, Zełenski ostro zaprotestował. Jednak jego zwolennicy przekonują, że jest on mimo wszystko prawdziwym ukraińskim patriotą, gdyż w 2014 roku przekazał milion hrywien (wówczas stanowiło to wartość około 140 tysięcy złotych) na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych biorących udział w operacji antyterrorystycznej (ATO) w Donbasie, a jego firmy aktywnie wspierają weteranów wojennych i ich rodziny. Zełenski przed laty miał też jakoby twierdzić, że w każdej chwili może sam stanąć do walki przeciwko rosyjskiemu okupantowi, za co w Rosji spotkał go ostracyzm.

Przeciwnicy Zełenskiego w walce o prezydenturę coraz głośniej zadają publicznie pytania, na temat tego, kto naprawdę stoi za Zełenskim. A więc, którzy oligarchowie.

Zełenski twierdzi, że nie stoi za nim jakakolwiek siła polityczna czy grupa biznesowa, oprócz oczywiście jego własnej partii- „Sługa Narodu”, którą jak wiemy- wiosną 2018 roku założył jego kolega ze studia filmowego.

Mówi się, że kampanię finansują on sam i grupa jego zwolenników. Jednak istnieją silne domniemania, że może mu pomagać kilku oligarchów, szczególnie Ihor Kołomojski, zagorzały przeciwnik prezydenta Poroszenki. Chodzi o to, że jednym z jego głównych biznesów jest popularny kanał telewizyjny „1+1”, który właśnie emituje programy Zełenskiego, choć sam kandydat twierdzi, że on i pan Kołomojski są tylko partnerami biznesowymi.

Zełenski odpowiada na te zarzuty, że „nie ma o czym mówić. Nie mam z Kołomojskim żadnych związków”, chociaż to własnie telewizja tego oligarchy emituje serial „Sługa narodu”.

Kolejnym dowodem na tą ścisłą współpracę, jest także i to, że należąca do Kołomojskiego telewizja „1+1” w noc sylwestrową 21 grudnia zeszłego roku, wyemitowała przemówienie Zełenskiego w momencie, kiedy pozostałe stacje nadawały zwyczajowe orędzie prezydenta Poroszenki. Dodam, że to Kołomojski jest jednym z najbogatszych oligarchą na Ukrainie, będąc jednocześnie już od 2015 roku ostrym ostrym konflikcie z Poroszenką. Z powodu czego zmuszony jest on przebywać na emigracji, gdzie mieszka na stałe w Szwajcarii. Obawiając się swojego aresztowania za malwersacje finansowe nie przyjeżdża od czterech już lat na Ukrainę. Dlatego też odsunięcie swojego głównego adwersarza i konkurenta biznesowego- prezydenta Poroszenki od władzy jest jego głównym celem. Chodzą nie potwierdzone oficjalnie słuchy, że 12 lipca 2018 roku miał on jakoby odbyć tajne spotkanie w Warszawie z Julią Tymoszenko, o czym informowali dziennikarze polskiego radia RMF FM. Zaraz po tym spotkaniu w grze pojawił się, jako czarny koń wyścigu o fotel prezydenta Ukrainy- komik, Wołodymyr Zełenski.

Poza ostrą krytyką obecnie i przeszłości rządzących klik politycznych, do niedawna Zełenski nie przedstawiał żadnego swojego programu politycznego, który miałby zamiar realizować po ewentualnym swoim zwycięstwie w wyborach prezydenckich.

Zrobił to dopiero w poniedziałek 18 marca na spotkaniu z przedstawicielami działających na Ukrainie organizacji biznesowych: Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA), Amerykańskiej Izby Handlowej (ACC) oraz Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP).

Po pierwsze na tym spotkaniu zapowiedział, że jeśli zwycięży w wyborach, na czas prezydentury przerwie swoją obecną działalność zawodową.

Zełenski oświadczył także, że na Ukrainie należy ograniczyć naciski na biznes ze strony władz, wzmocnić ochronę własności intelektualnej i ograniczyć odpływ intelektualistów oraz wysokiej klasy specjalistów za granicę. Ocenił także, że „należy powstrzymać odpływ kapitału i umieszczanie go w rajach podatkowych. W tym celu należy ogłosić amnestię podatkową”.

Opowiedział się także za odwołaniem moratorium na sprzedaż ziemi, polepszaniem klimatu inwestycyjnego i ochroną inwestycji zagranicznych. Poparł też reformę sądownictwa oraz działania na rzecz walki z korupcją.

Swoją decyzję o starcie w wyborach uzasadnił motywacją wynikającą z wartości moralnych i patriotyzmu:

„Za patriotyzm uważam pracę i płacenie podatków. Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą”– oświadczył Zełenski.

Ostatnio odniósł się także do sytuacji w Donbasie mówiąc, że rozmowy mińskie dotyczące rozwiązania na drodze pokojowej konfliktu zbrojnego muszą być kontynuowane, ale ich format miałby być poszerzony jeszcze o dwa kraje; USA i Wielką Brytanię. Dodał też, że powinna być zintensyfikowania wojna informacyjna w stosunku do rosyjskojęzycznej ludności Donbasu, co miało by się odbywać za pośrednictwem rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego rozpowszechnianego w tym regionie.

Jak na razie tylko izraelskie media z entuzjazmem przyjęły wiadomość, że Zełenski ma bardzo poważne szanse zostać drugim z kolei prezydentem od czasu zamachu stanu dokonanego pięć lat temu na Ukrainie.

Swój entuzjazm motywują tym, że w Izraelu odkryto, że Wołodymyr Zelensky ma pochodzenie żydowskie i zna nawet trochę hebrajski. Dodatkowym motywem jest to, że mają też w tym interesy nie tylko ekonomiczne.

Niektóre media twierdzą, że za prezydenturą Zelenskiego mogą stać bardziej skomplikowane interesy i cele niż w rzeczywistości się wydaje, z potencjalnym zainteresowaniem jego wygraną rządu w Tel Awiwie.

Jest pewne, że wybór Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, w kontekście jego pochodzenia oraz oligarchów którzy za nim stoją, wzmocniłoby bardzo pozycję najmniejszego na świecie imperium z Bliskiego Wschodu w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli tzw. strefie osiedlenia (черта оседлости).

W sprawie wyborów na Ukrainie interweniowała też wczoraj amerykańska ambasador w Kijowie, Marie Yavonowic, która nawet zamieściła w tej sprawie film na oficjalnej stronie ambasady Amerykańskiej w Kijowie na Facebooku.

Przestrzegła w nim, że „Stany Zjednoczone wspierają ludność Ukrainy w oczekiwaniu na wolne, uczciwe i bezpieczne wybory, które odbędą się na Ukrainie w przyszłym tygodniu”. Dodała jeszcze, że „wzywamy rząd Ukrainy, społeczeństwo obywatelskie i wszystkich obywateli do wniesienia wkładu w ukraińską demokrację”. (https://www.facebook.com/usdos.ukraine/)

Zobaczymy czy po tych słowach Poroszenko i jego ludzie będą mieli jeszcze odwagę sfałszować wybory?


https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Ze%C5%82enski,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ihor_Ko%C5%82omojski,

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2019-02-28/w-sluzbie-polityki-rola-telewizji-w-wyborach-prezydenckich-na,

https://adnovumteam.wordpress.com/2019/03/20/wojna-domowa-na-ukrainie-20-03-2019r-1382-dzien-od-nowego-rozejmu/#more-113043,

https://nczas.com/2019/03/24/izraelska-prasa-entuzjazmuje-sie-szansami-wygrania-wyborow-prezydenckich-na-ukrainie-przez-komika-zelenskiego-zobaczcie-dlaczego/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_osiedlenia.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały, godzinach od 10:25 do 20:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm(5 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w rejonie: Gorłówki (Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), Doniecka (okolice lotniska- na obrzeżach Doniecka oraz Wsilewka, Spartakus i Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka i Leninskoje).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadły 62 pociski- w tym na teren stacji przepompowni wody w wasilewce, wobec 37 z dnia poprzedniego, w wyniku czego został uszkodzony dom jednorodzinny na obrzeżach Dolomitnoje znajdujący się na ulicy Żieleznodorożnej nr. 13.

Poza tym innych strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (15 min) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (07:55 i 10:00), Krimskoje (18:50) oraz Nowozwanowki (21:00), w stronę: Zołotoje-5, Frunzego i Kalinowa. Łącznie na ostrzeliwane terytorium ŁRL spadły 82 pociski nie czyniąc przy tym żadnych szkód i nie powodując strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 25 березня 2019 року.

24 березня російські окупаційні війська тричі обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил. Під час обстрілів чотири рази було застосовано заборонене Мінськими домовленостями озброєння. По наших позиціях випущено 38 мін калібрів 120 та 82 мм.

Усі обстріли наших позицій противник здійснив у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”:
з мінометів калібру 82 мм – поблизу селища ЗОЛОТЕ-4;
з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів 120-го та 82-го калібрів, а також озброєння бойової машини піхоти – біля міста ПОПАСНА.

Втрат серед особового складу підрозділів Об’єднаних сил немає.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 24 березня вогнем у відповідь двох окупантів було знищено та одного поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”:
зі снайперської зброї – у районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу селища міського типу НОВОТОШКІВСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів двоє наших захисників отримали поранення.

На обстріли противника підрозділи, які зазнали вогневого впливу, відповіли адекватним вогнем. Втрати противника уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Ukraińska prowokacja na punkcie kontrolnym „Zołotoje-5” (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.03.2019r.- 1387 dzień od nowego rozejmu.

 1. W rosyjskich mediach pokazano konferencję byłego funkcjonariusza „wysokiego aparatu SBU” podpułkownika Wasilija Prozorowa, który jak sie okazuje był także agentem rosyjskich „specsłużb”. Opowiedział on m.in o prowokacjach i aktach terrorystycznych jakich dopuścila sie ukrobezpieka wobec mieszkańców Donbasu w ramach jego „wyzwalania” w czasie tzw, operacji ATO, którą faktycznie miało kierowac właśnie SBU mając do pomocy „freikorpsy”, czyli niesławne bataliony ochotnicze oraz jej późniejsze działania wobec republik noworosyjskich (zamachy na liderów)
  https://ria.ru/20190325/1552081649.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/4871640.html
  Opowiedział takze o tym o czym krążą już informacje od dłuższego czasu, czyli ‚tajnych więzieniach SBU” w których przetrzymuje się i torturuje podejrzanych o „prorosyjskość” i „separatyzm”. W „przesłuchiwaniu” więźniów brac maja udział nie tylko SBUsznicy, ale także członkowie „freikorpsów” oraz „doradcy z CIA”. jedno z takich „tajnych więzień” ma znajdowac się na terenie portu lotniczego w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4871753.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kampania prezydencka na Ukrainie. Ukromedia informują ze kampania wyborcza Poroszenki kosztowała go do tej pory rekordową sumę 416 mln hrywien, czyli nie tylko wiecej niż „wyłożyli” pozostali kandydaci, ale takze najwiecej w historii niezaleznej Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4079065-poroshenko-ustanovyl-rekord-po-tratam-na-ahytatsyui-smy
  I jeszcze w temacie Poroszenki, czyli ukrainski portal ‚Strana.ua” o tym ze po krachu „Russiangate” w USA teraz nadchodzi czas na ‚Ukrainiangate” które moze się zakończyć dla Poroszenki wyrokiem ze strony amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości;
  https://strana.ua/articles/192492-chto-znachat-vyvody-rassledovanija-mjullera-dlja-ukrainy-i-mira.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem przewodniczacy Narodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Ukrainy ujawnił ze niesławny portal „Mirotworec”, zajmujacy się tropieniem „rosyjskich agentów” i wprowadzaniem ich na „czarną listę” przez co nie mogą wjechać na terytorium Ukrainy (jego „kuratorem” z ramienia MSW Ukrainy jest Anton Heraszczenko), rozprowadza fałszywe informacje (tzw. fejki). Jako przykład takich działań podał informacje opublikowana na „Mirotworcu” o tym jakoby jego stowarzyszenie miało złożyć doniesienie SBU na kanał TV „1+1”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078978-nszhu-obvynyl-sait-myrotvorets-v-publykatsyy-feikov

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny międzynarodowy skandal wywołany przez ukrobezpiekę, która wydaliła z terytorium Ukrainy włoskiego dziennikarza z państwowej TV RAI. Jak oficjalny powód wydalenia Włocha, który przyleciał na Ukrainę tranzytem przez Białoruś, a mieszka i pracuje w Rosji, by obserwowac wybory prezydenckie na Ukrainie, podano informacje ze „stanowi on zagrozenie dla bezpieczeństwa Ukrainy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4078990-ytalianskoho-zhurnalysta-ne-vpustyly-v-ukraynu-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I kolejny zbieg ze stronty prokijowskich ‚siłowików”. Na terytorium Republiki Donieckiej zbiegł wysoki funkcjonariusz (zastępca naczelnika jednego z wydziałów) ukraińskiej admnistracji wojskowej w „wyzwolonym” Mariupolu Jurij Auszew, który jak informuja rosyjskie media miał przywieźć ze sobą „tysiące tajnych dokumentów ukraińskich sił zbrojnych”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=OarUk0uxXoQ
  https://colonelcassad.livejournal.com/4872382.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie wyborów na Ukrainie, ukromedia informują że w Wyszogrodzie w obwodzie kijowskim przewodniczącym jednej z komisji wyborczych wybrano meżczyznę, który zmarł 1,5 roku temu;
  https://112.ua/vybory-2019/v-vyshgorode-sekretarem-izbiratelnoy-komissii-stal-chelovek-kotoryy-umer-poltora-goda-nazad-485315.html
  Okazuje się także że w spisie ukraińskich wyborćów do tej pory znajduja się Michaił Tołstych „Giwi” oraz Aleksandr Zacharczenko…
  https://112.ua/obshchestvo/v-gosreestre-izbirateley-est-givi-i-zaharchenko-smi-485310.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Bliskiego Wschodu, czyli Prezydent USA o uznaniu okupowanych przez Izrael (od 1967 roku) Wzgórz Golan za jego część. Decyzja Trumpa wywołała już pierwsze reakcje miedzynarodowe, m.in MSZ Francji ogłosiło że będzie ona sprzeczna z normami prawa miedzynarodowego, Prezydent Turcji stwierdził ze doprowadziła ona region bliskowschodni do nowego kryzysu, a szef MSZ Iranu powiedział, że wszyscy ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich Organizacji Współpracy Islamskiej są zaszokowani słowami amerykańskiego przywódcy;
  https://russian.rt.com/world/news/615293-tramp-podpisal-dokument-golani

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Uktransgaz oferuje europejskim dostawcom gazu swobodny dostęp do podziemnych magazynów paliwa na Ukrainie oraz tworzenie niezbędnych, dodatkowych rezerw surowca.
  Oferta ukraińskiego koncernu jest skierowana m.in. do klientów z Węgier.
  http://biznesalert.pl/ukraina-magazyny-gaz-uktransgaz/
  Komentarz: Premier Orban z pewnością wybierze najlepsze rozwiązanie dla swojego kraju. Przeanalizuje kto da więcej (Rosja czy Ukraina) i dokona wyboru,. Przy czym Rosjanie są bardzo hojni, a dostawy taniego surowca z odnogi Turkish Stream kusza…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Romowie ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwska) na Ukrainie zgłosili policji, że grupa odzianych na czarno napastników podpaliła ich obozowisko nad brzegiem Bystrzycy Sołotwińskiej, po czym odwołali swoje słowa. – podał w poniedziałek portal Hromadske.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kolejny-napad-na-obozowisko-romow-na-ukrainie/
  Komentarz: Zapewne do napadu doszło, ale czy to z bojaźni czy to z powodu materialnych (ktoś pod stołem zapłacił za szkody) Romowie postanowili nie zgłaszać incydentu.
  Informacje o pogromach mogłyby mocno zaszkodzić PR Ukrainy w UE.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codziennośc, w obwodzie żytomierskim mieszkańcy jednej z miejscowości zablokowali trase w proteście przeciwko zwożeniu do nich…śmieci z Lwowa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4079235-na-zhytomyrschyne-protestuuischye-perekryly-trassu-yz-za-lvovskoho-musora
  Z kolei w Zaporożu zatrzymano trójkę osób zajmujacych sie nielegalnym handlem bronią oraz amunicją pochodząca z tzw. strefy OZS na Donbasie;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4079158-v-zaporozhe-zaderzhaly-trekh-torhovtsev-oruzhyem-s-donbassa
  W obwodzie odeskim SBU zatrzymało „obywatela jednego z państw w Azji Środkowej”, który był bojownikiem tzw. państwa islamskiego w Syrii i za to był poszukiwany przez INTERPOL;
  https://strana.ua/news/192650-v-sbu-soobshchili-chto-pod-odessoj-zaderzhali-boevika-ihil-iz-srednej-azii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Kampania prezydencka na Ukrainie. Na należacym do oligarchy Kołomojskiego kanale TV „1+1” obwiniono Poroszenkę o uczestnictwo w licznych aferach korupcyjnych oraz o to że przyczynił się do śmierci rodzonego brata, Michaiła, kierujac „zorganizowaną grupą przestępczą” działającą na terytorium Mołdawii w latach 1996 – 2004;
  https://strana.ua/news/192400-zhurnalisty-rasskazali-kak-poroshenko-ubil-svoeho-brata-i-orhanizoval-ubijstva-v-ukraine-i-moldove.html
  Ps. Tak jak tutaj pisałem wielokrotnie, Poroszenko to jest „wor w zakonie”

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem w USA rozpoczyna sie oficjalne śledztwo w sprawie „Ukrainiangate”, czyli wmieszania się w wybory prezydenckie w 2016 roku, po stronie kandydatki Demokratów Hillary Clinton, Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) którego szef Artem Sytnik miał jej dostarczyc dokumenty kompromitujące najbliższe otoczenie Donalda Trumpa (sprawa domniemanych powiazań z „tyranem” Janukowyczem);
  https://censor.net.ua/resonance/3117983/tramp_oglasil_rassledovanie_o_vmeshatelstve_sytnika_v_prezidentskie_vybory_2016_goda_v_ssha_na_storone

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kolejne pasmo wypadków drogowych które dałoby się uniknąć
  Tragiczny wypadek na drodze nr 94 między Bolesławcem a Zgorzelcem. W sobotę po godz. 23 niedaleko miejscowości Brzeźnik samochód osobowy wjechał w grupę pieszych. Jak informuje policja, pięcioro Ukraińców szło całą szerokością jezdni. Kierowca bmw był trzeźwy. Pieszych zauważył w ostatniej chwili.
  https://gazetawroclawska.pl/bmw-wjechalo-w-pieszych-troje-ukraincow-nie-zyje/ar/13990947
  I w temacie
  Ponad trzy promile miał 29-letni obywatel Ukrainy, który w niedzielne popołudnie, w Zawadzkiem, uderzył hondą w sklep monopolowy. Mężczyzna nie ma też prawa jazdy.
  https://nto.pl/w-zawadzkiem-pijany-obywatel-ukrainy-uderzyl-honda-w-sklep-monopolowy-nie-mial-tez-prawa-jazdy/ar/13993169

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.