Wojna domowa na Ukrainie 26.03.2019r.- 1388 dzień od nowego rozejmu.


Rzecznik spółki „Nord Stream 2 AG” należącej do rosyjskiego koncernu „Gazprom” Jens D. Mueller powiedział w poniedziałek (25.03.2019) w Berlinie, że ma „przekonujące powody”, aby wierzyć, że duńskie władze pozytywnie rozpatrzą w ciągu 12 miesięcy wniosek złożony przez spółkę w sierpniu 2018 roku.

Mueller zaznaczył także, że cztery kraje; Finlandia, Szwecja, Niemcy oraz Rosja, wydały wszystkie stosowne pozwolenia. W Danii w trakcie rozpatrywania wniosku doszło do zmiany prawa. Ponieważ gazociąg miał pierwotnie przebiegać przez duńskie wody terytorialne, konieczna po zmianie przepisów stała się akceptacja ministra spraw zagranicznych.

W związku z tym spółka „Nord Stream 2 AG” złożyła w sierpniu 2018 roku kolejny wniosek z propozycją alternatywnej trasy na północny zachód od wyspy Bornholm, przebiegającej jedynie przez strefę ekonomiczną Danii.

„Mamy dwa akceptowalne wnioski, a tym samym przekonujące powody, by oczekiwać rychłego wydania pozwolenia”– poinformował rzecznik „Nord Stream 2 AG” Jens D. Mueller.

Zapytany o wpływ ewentualnych sankcji amerykańskich na realizację inwestycji, Mueller zapewnił, że spółka „Nord Stream 2 AG” „przestrzega ściśle obowiązującego prawa”. Jak wyjaśnił, amerykańska ustawa o sankcjach z sierpnia 2017 r. przewiduje, że umowy zawarte przed jej wejściem w życie nie będą podlegały restrykcjom.

„Wszystkie najważniejsze umowy zostały zawarte przed uchwaleniem ustawy, tak więc sankcje nie mogą uderzyć w ‚Nord Stream 2’ „– powiedział Mueller.

Rzecznik „Nord Stream 2 AG” zastrzegł także, że nie może komentować politycznych wypowiedzi i spekulacji. Chodzi tu o to,że amerykański ambasador w Niemczech- Richard Grenell, groził w styczniu br. niemieckim firmom uczestniczącym w projekcie poważnymi konsekwencjami.

Zdaniem Muellera popyt na gaz będzie się zwiększał w najbliższych latach, dlatego nie ma mowy o wykluczeniu Ukrainy jako kraju tranzytowego. Rosyjski gaz wpłynie, jak podkreślił, na spadek cen na ten surowiec.

Pomimo braku pozwolenia z Danii, około 500 km- z liczącej łącznie 1200 km rury- została już ułożona.

Na konferencji prasowej Mueller pochwalił także politykę energetyczną Polski, szczególnie jej sukcesy w dywersyfikacji źródeł energii. Zaznaczył, że Polska pokrywać będzie swoje zapotrzebowanie na gaz w 90% z innych niż rosyjskie źródeł. Wśród elementów tej polityki wymienił terminal LNG w Świnoujściu oraz „Baltic Pipe”, którą Polska ma importować z Danii gaz norweski.

Mueller uspokoił także, że nowa rura „Nord Stream 2” nie wpłynie negatywnie na dostęp statków do polskich portów.

Dodam jeszcze, że wg. przeprowadzonej przez instytut „Forsa” na początku br. sondy: „zwiększony import gazu ziemnego z Rosji nie oznacza zdaniem większości Niemców niebezpieczeństwa uzależnienia się od Rosji. 67% ankietowanych uważa, że ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa są nieuzasadnione”. Sondaż ten został przeprowadzony na zlecenie stacji RTL/n-tv po tym jak pod koniec zeszłego roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ostrzegł Niemców przed uzależnieniem od rosyjskich dostaw gazu. Zdaniem Trumpa stawką jest bezpieczeństwo energetyczne Europy. Ambasador USA w Berlinie Richard Grenell posunął się nawet do gróźb wobec firm uczestniczących w budowie, strasząc je sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych.

W tym samym sondażu 4% ankietowanych uważa, że amerykańskiemu prezydentowi nie chodzi rzeczywiście o dobro Europy i Niemiec. Ponadto 90% ankietowanych jest przy tym przekonanych, że Trump pragnie jedynie sprzedawać amerykański gaz do Europy i chce wyeliminować konkurencję.

https://www.nord-stream2.com/de/media-info/bilder/jens-d-mueller-33/,

https://twitter.com/jensdmueller,

http://biznesalert.pl/nord-stream-2-opoznienie-sprzeciw-dania-sankcje-usa-energetyka-gaz/,

https://www.dw.com/pl/sonda%C5%BC-trzy-czwarte-niemc%C3%B3w-za-budow%C4%85-nord-stream-2/a-47172365.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, od 07:29 do 21:50, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (24 miny) i 82 mm (8 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 38 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (54 granaty) i SPG-9 (15 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie: Gorłówki (teren kopalni im. Gagarina i 6/7- na obrzeżach Gorłówki oraz wieś Zajcewo na jej pólnocno-wschodnich przedmieściach), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz Jakowlewka, Wasilewka, Mineralnoje i Spartakus), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Oktiabr, Sachanka i Komiternowo). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 142 pociski, wobec 62 z dnia poprzedniego. Na skutek wczorajszego ostrzału (przeprowadzonego około 19:25) zostało uszkodzone jedno mieszkanie w bloku w Dokuczajewsku pod adresem ul. Lenina nr. 104 m. 59.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (12 min) i 82 mm (28 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 wystrzałów), a także granatników; AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (7 granatów)oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Łącznie na terytorium ŁRL spadło 126 pocisków.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (11:35, 18:10 i 19:25), Ługańskoje (12:50 i 13:25) oraz Zołotoje-4 (15:00 i 16:05), w stronę: Pierwomajska, Frunzego, Łogwinowa, Kalinowki i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 26 березня 2019 року.

25 березня противник продовжував провокаційні обстріли позицій Об’єднаних сил. Зафіксовано сім порушень режиму припинення вогню, при цьому двічі було застосовано озброєння, заборонене Мінськими домовленостями. Російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції підрозділів Об’єднаних сил із ствольної артилерії калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв наших захисників чотири рази:
з ручних протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту НОВОМИХАЙЛІВКА;
з великокаліберних кулеметів – поблизу села СТАРОГНАТІВКА та біля міста КРАСНОГОРІВКА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” вогневий вплив на наших захисників здійснювався тричі:
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів 82-го калібру – у районі села КРИМСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу селища ЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил були поранені.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому трьох та поранивши п’ятьох окупантів.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.03.2019r.- 1388 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kampania prezydencka na Ukrainie. Ukromedia informują ze Poroch przygotował ” kilkunastotysieczną armię” (!) swoich „obserwatorów” w komisjach wyborczych na terytorium całej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/192837-kak-poroshenko-skopom-zarehistriroval-bolee-13-tysjach-nabljudatelej-na-vyborakh.html
  Plus na portalu „Strana.ua” przedstawiono strukture tzw. setki na terytoruim obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa. Setka” to według ukromediów „technologia zajmujaca sie „skupowaniem głosów wyborców”, stosowano ją i w poprzednich wyborach na Ukrainie, ale obecnie dzieki „kamandzie” Poroszenki zastosowano ją na niespotykana do tej pory skale oraz dodano wiele nowych „know – how” wymyslonych przez prezydencką „kamandę”;
  https://strana.ua/news/192832-setka-poroshenko-v-donetskoj-oblasti-skhema-i-foto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Szykuje się „gwóźdź do [wyborczej] trumny” Porocha? Ukromedia poinformowały ze wiele wiodacych ukraińskich kanałów TV zamierza w tym tygodniu pokazać film dokumentalny o sprawie napadu na chersońską aktywistkę Katerinę Handziuk, w wyniku którego skonała ona w meczarniach. W filmie mają zostać pokazane opieszałość ukraińskich organów ścigania oraz sprawiedliwości w zakonczeniu śledztwa w tej sprawie wynikająca z powiazań jakie maja z nimi oskarzeni o zlecenie napadu („weteranom ATO”) prominentni politycy z Chersonia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4079481-ukraynskye-telekanaly-pokazhut-fylm-ob-ubyistve-handzuik

  Polubione przez 2 ludzi

  • Tak, źle dla Poroszenki to może się nie skończyć. W aferę są wmieszane osoby również z otoczenia Tymoszenko. Obstawiam, że komik i król czekolady wejdą do II tury wyborów, a później „niezależny i sprawiedliwy” sąd na Ukrainie oskarży o „zdradę stanu” komika.
   I tym sposobem „król” utrzyma swój tron 🙂

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, czyli w podkijowskim Boryspolu zatrzymano bande Azerów którzy mieli m.in ograbić na 5 mln hrywien sklep jubilerski;
  https://korrespondent.net/ukraine/4079618-pod-kyevom-zaderzhaly-ynostrantsev-ohrabyvshykh-yuvelyrnyi-mahazyn
  W obwodzie kijowskim zatrzymano z kolei członków „miedzynarodowej grupy przestępczej” zajmujacej się przerzutem na Ukraine nielegalnych imigrantów (głownie z Afryki);
  https://korrespondent.net/city/kiev/4079534-na-kyevschyne-razoblachyly-mezhdunarodnuui-hruppyrovku-po-perepravke-nelehalov
  W samej stolicy Ukrainy zatrzymano członków grupy zajmujacej się handlem narkotykami, którzy mieli takze dopuścic sie (co najmniej) jednego zabójstwa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4079537-v-kyeve-zaderzhaly-bandu-narkotorhovtsev-podozrevaemykh-v-ubyistve

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I tradycyjnie już, kolejne przechwałki Kijowa okazały sie tylko prymitywną propagandą. Tym razem niemiecka firma „Heckler & Koch” oficjalnie zdementowała informacje rozpowszechniane przez oficjalne czynniki kijowskie jakoby miała zajac się przezbrojeniem w produkowaną przez siebie bron ukraińska policję;
  https://korrespondent.net/business/companies/4079546-nemtsy-otrytsauit-postavku-pulemetov-dlia-ukraynskoi-polytsyy

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł z ukrainskiego portalu „Korrespondent.net” o uznaniu przez Donalda Trumpa izraelskiej aneksji syryjskich Wzgórz Golan, czyli czy następne będzie uznanie „aneksji” Krymu?
  W podsumowaniu stwierdzono m.in ze „Ukrainie decyzja Trumpa przyniesie tylko problemy, ponieważ jest to kolejny cios dla porządku starego świata” oraz „sekretarz stanu Pompeo mówi, że polityka obecnej administracji USA na Krymie nie zmieni się ze względu na uznanie przez USA aneksji Wzgórz Golan. Ale strategiczne implikacje ruchu Trumpa są oczywiste – prawo międzynarodowe nie ochroni nikogo. Nikt nie pomoże nikomu na arenie międzynarodowej. Działa tylko zasada siły”;
  https://korrespondent.net/world/4079514-chto-budet-s-krymom-reshenye-trampa-po-holanam

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Oj „wybiórcza” jedzie ostro po bandzie…

  Przedstawiciele władz, biznesu, urzędnicy i społecznicy z całego Dolnego Śląska spotkają się, by porozmawiać o rozwoju społeczeństwa wielokulturowego w naszym regionie.
  Wydarzenie pod nazwą ForUM for Unity of Migrants odbędzie się w środę w Ukraińskim Centrum Kultury i Rozwoju (CUKR przy ul. Ruskiej 46a/201). Uczestnicy chcą rozmawiać o problemach dotykających obcokrajowców, którzy decydują się zamieszkać w naszym regionie. Spróbują też wypracować rozwiązania tych kwestii i sposoby, by wcielić je w życie.
  Konferencję organizuje Fundacja Ukraina, która pomaga cudzoziemcom (w szczególności pochodzenia ukraińskiego) w kwestiach związanych z podjęciem pracy, adaptacją i integracją w polskim społeczeństwie, przygotowuje wydarzenia i projekty edukacyjne oraz kulturalne.
  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24585032,otwarci-na-imigrantow.html?disableRedirects=true

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Na Ukrainie weszła w życie ustawa „O zmianach w prawnych w statusie weteranów wojennych i gwarancjach ich ochrony socjalnej ”. Ten akt prawny wprowadza ochronę socjalną dla uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku (czytaj Bandytach z UPA i pro-nazistowskich ugrupowaniach współpracujących z III Rzeszą).
  Nowelizację ustawy o prawach kombatanckich 6. grudnia ub. roku przyjął ukraiński parlament a 22. grudnia podpisał ją prezydent Poroszenko. Ustawa zaczęła obowiązywać 3 miesiące po opublikowaniu w dzienniku ustaw.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-ukrainie-weszly-w-zycie-przepisy-nadajace-prawa-kombatanckie-czlonkom-oun-upa/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zamiast dobrej kawy taki news…

  Na łamach „Naszego Słowa”, gazety dla Ukraińców w Polsce, ukazał się artykuł zarzucający artykułom nt. historii stosunków polsko-ukraińskich na polskojęzycznej wersji Wikipedii stronniczość i zniekształcanie historii. Autorowi nie podoba się m.in. przedstawianie rzezi wołyńskiej.
  https://kresy.pl/wydarzenia/nasze-slowo-polska-wikipedia-znieksztalca-informacje-o-ukraincach/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Ciekawostka. W Charkowie zatrzymano jakiś miejscowych przedsiębiorców pod zarzutem że zajmowali się „nielegalnym handlem z terytoriami okupowanymi”, czyli mieli sprzedawać gaz skroplony z Rosji do DRL. Podobno grozi im nawet do 12 lat więzienia;
  https://strana.ua/news/192860-sbu-razoblachila-nezakonnye-postavki-szhizhennoho-haza-iz-rossii-v-dnr.html
  A tymczasem ukromedia informują że z listy „podmiotów gospodarczych” objętych ukraiński sankcjami sam „generalissimus” Poroszenko „pozdejmował” przedsiębiorstwo z „separatystycznego” Naddniestrza (podobno właścicielem jest „jeden z rosyjskich oligarchów zwany przyjacielem Putina”) oraz „rosyjskie firmy” (czy raczej „wydmuszki”) zajmujące się handlem złomem m.in z republikami z Donbasu;
  https://strana.ua/articles/analysis/192840-kak-v-ukrainskij-sanktsionnyj-spisok-dobavili-novykh-fihurantov-i-poterjali-starykh.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.