Wojna domowa na Ukrainie 28.03.2019r.- 1390 dzień od nowego rozejmu.


Według najnowszego sondażu, ogłoszonego wczoraj (27 marca) przez centrum analityczne im. Aleksandra Razumkowa, nadal na czele peletonu utrzymuje się komik Wołodymyr Zelenski, ale powoli zbliżać się do niego zaczął- walczący o reelekcję- Petro Poroszenko.

Według opublikowanego w środę sondażu centrum analitycznego im. Aleksandra Razumkowa na Wołodymyra Zełenskiego chce głosować aż 18,8% wszystkich uczestników badania oraz 24,8% respondentów, którzy deklarują, że wezmą udział w głosowaniu i mają swojego kandydata.

Natomiast ubiegający się o reelekcję Poroszenko, może liczyć jak na razie tylko na 15,7% poparcia w grupie ogólnej oraz na 22,1% wśród zdecydowanych.

Wynik Julii Tymoszenko to odpowiednio: tylko 11,5% oraz 14,8%.

Jak widać walka rozegra się na finiszu i będzie ona bardzo zażarta.

Dzień wcześniej, czyli we wtorek, urzędujący jeszcze na stanowisku prezydenta Ukrainy- Petro Poroszenko, ostrzegł przed zakusami Rosji dotyczącymi zerwania procesu wyborczego.

„Putin nie ma zamiaru pozostawić nas w spokoju. Widzimy w tych dniach sygnały, że Kreml chce wykorzystać wybory do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Chodzi już nie tylko o ingerencję w wybory, by zapewnić zwycięstwo wygodnych dla Moskwy kandydatów, chodzi o realizację całego planu zerwania wyborów i przekształcenie ich w konflikt wewnętrzny” – oświadczył Poroszenko przedwczoraj podczas uroczystego świętowania 5 rocznicy powołania Gwardii Narodowej Ukrainy.

Jednocześnie zapewnił on, że jako głównodowodzący siłami zbrojnymi oraz gwarant konstytucyjnych praw i swobód obywateli nie pozwoli na wcielenie planów Rosji w życie.

„Prezydenta Ukrainy będzie wybierał naród ukraiński, a my zrobimy wszystko, by wybory były transparentne i przeszły zgodnie z prawem”– zadeklarował Poroszenko.

Przypomnę, że nieprzychylne Poroszence ukraińskie media przypomniały ostatnio sprawę jego rodzonego brata, który w bardzo tajemniczych okolicznościach zginął w bardzo podejrzanych okolicznościach.

Chodzi tu o odziedziczone po bracie Mychajły Poroszence liczne ciemne interesy w Mołdawii.

Petro Poroszenko początkowo nie miał interesów w Mołdawii, natomiast prowadził je jego starszy brat Mychajło, który zamieszkał w jej stolicy- Kiszyniowie. Michajło zginął w dość tajemniczych okolicznościach pod koniec lat dziewięćdziesiątych i Petro odziedziczył jego interesy w Mołdawii. Mychajło Poroszenko był typowym przedstawicielem „biznesmenów” z czasów tuż po rozpadzie ZSRS. Znany on był z bardzo kontrowersyjnych metod prowadzenia „interesów”. Przy prowadzeniu ich miał kontakty ze światem przestępczym i faktycznie tzw. media, powołując się na świadków i na dowody, opisywały te metody jako pochodzące z tzw. „rejderstwa”, czyli nielegalnego przejmowania interesów, przejmowania udziałów podmiotów gospodarczych w sposób wykraczający poza prawo. Świadkowie tych czasów ujawnili, że Petro Poroszenko po przejęciu interesów brata z metod tych nie zrezygnował. Przejął kontrolę nad cukrownią, domem handlowym w ekskluzywnym miejscu w Kiszyniowie i hutą szkła, które wcześniej kontrolował jego brat. Prasa pisała, że nie cofał się przed przymuszaniem do pozbywania się udziałów przez właścicieli mniejszościowych pakietów akcji czy działanie na szkodę firmy.

Jest też bardzo moralnie i prawnie wątpliwy, w życiorysie Petro Poroszenki, wątek jego bliskich relacji „biznesowych”, z nieuznawanym przez Zachód tzw. Naddniestrzem.

Chodzi tu o to, że Poroszenko jeszcze w okresie prezydentury Juszczenki, gdy był sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), przygotował plan pokojowy ukraińskiego rządu dla Mołdawii, który formalnie zaprezentował Wiktor Juszczenko i dziś jest znany jako „plan Juszczenki”. Wtedy to, Poroszenko bardzo zaktywizował swoje osobiste kontakty z nieuznawanymi władzami w Tyraspolu. To za jego sprawą tzw. prezydent Igor Smirnow był w czasie swojej oficjalnej wizyty w Kijowie zgodnie z protokołem przysługującym głowie państwa, chociaż z punktu widzenia władz ukraińskich i prawa międzynarodowego była to osoba prywatna.

Ponadto Poroszenko osobiście, jako sekretarz RBNiO, odwiedzał Naddniestrze. W tym samym okresie, władze ukraińskie zablokowały wdrożenie przepisów pozwalających na zablokowanie przemytu na „granicy” naddniestrzańsko-ukraińskiej. Oponenci Poroszenki twierdzą, że to nieprzypadkowo stało się w okresie, gdy sprawował on prestiżową funkcję sekretarza RBNiO. Chodzi w tym o to, że przemyt z Naddniestrza i przez Naddniestrze na Ukrainę oraz następnie legalizowanie różnych towarów za pomocą procedur naddniestrzańskich– to wszystko dla wielu grup przestępczych stanowiło bardzo intratny interes. Np, w okolicach Odessy jest największy na Ukrainie bazar o nazwie „Siomyj Kiłometr” („Siódmy Kilometr”), który przede wszystkim oparty jest na z handlu towarami przemycanymi z Naddniestrza, a więc papierosami, alkoholem i…narkotykami. To tam w grę wchodzą ogromne interesy i pieniądze. Nie da się obecnie udowodnić, że to Petro Poroszenko storpedował próbę zamknięcia tego intratnego kanału przemytu, bo nie był on decydującą osobą w rządzie, aby móc coś takiego samodzielnie dokonać, ale na pewno nie zrobił nic, by wesprzeć zatrzymanie tego procederu.

Takich śladów dowodzących brudnej przeszłości Poroszenki jest znacznie więcej, ale nie sądzę, żeby ktokolwiek odważył się je- nawet przed wyborami- ujawnić. Z tej prostej przyczyny, że na Ukrainie umaczani są wszyscy ze świecznika, gdyż można postawić tam znak równości pomiędzy władzą a pospolitą przestępczością. Z drugiej strony, w odniesieniu do przestępczych doświadczeń jego ojca, można zrozumieć nienawiść Poroszenki do Rosji.

Ogólnie rzecz biorą, w całym wachlarzu ukraińskiej sceny politycznej, Poroszenko w tej materii jakoś zdecydowanie się nie wyróżnia, a wręcz reprezentuje swoistą średnią krajową. I co gorsze jest to tolerowane przez jakże wyczulony na te kwestie (a przynajmniej tak deklarujący)- Zachód.

I z krajem takich elit przywódczych nasze elity polityczne posierpniowej Polski marzą w swoich majakach o bliskiej przyjaźni z Ukrainą. A nawet budują na tym jakiś nowy regionalny byt geopolityczny określany mianej „Międzymorza”.

https://kuriergalicyjski.com/spoleczenstwo/rozmowy-kg/5864-petro-poroszenko-biznesmen-czy-polityk,

https://cyklista.wordpress.com/2014/05/23/poroszenko-vel-walcman-zyd-moldawski-ze-zlodziejskiej-rodziny-dokumentuje-kto-kreci-lody-na-ukrainie/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: czołgu (4 wystrzały), moździerzy kaliber 120 (12 min) i 82 mm (19 min) oraz granatnika AGS-17 (29 granatów), granatników SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowskij), rejon Doniecka (lotnisko oraz Krutaja Bałka i Spartakus), a także południowy odcinek frontu (Oktiabr, Komiternowo i Sachanka). Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 71 pocisków, wobec 116 z dnia poprzedniego.

Strat i szkód, jak dotąd, nie zarejestrowano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze nadal nie próżnują, bo prowadząc zmasowany ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (17 pocisków i 122 mm (55 pocisków), moździerzy kaliber 120 (39 min) i 82 mm (73 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (16 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (85 granatów) i SPG-9 (12 granatów), 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z przerwami z kierunku: Troiczkoje (08:00), Swietłodarska (10:10 i 01:00), Krimskoje 17:15, 18:40 i 23:30), Katerinowki (17:45) oraz Popasnej (18:40), w stronę: Głubokiego, Łozowoje, Żiełoboka, Kalinowo-Borszczowatoje oraz Smiełoje

Jak dotąd, strat i szkód nie zgłoszono.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 28 березня 2019 року.

27 березня противник 13 разів порушив режим припинення вогню, застосувавши при цьому 10 разів озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, та витративши 117 артилерійських боєприпасів калібрів 122, 120 та 82 мм. Російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції підрозділів Об’єднаних сил з артилерійських систем, мінометів, озброєння бойової машини піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв наших захисників п’ять разів:
з мінометів калібру 82 мм, підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ОПИТНЕ;
двічі – з гранатометів різних систем – поблизу села ГНУТОВЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту ЧЕРМАЛИК;
з великокаліберних кулеметів – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив вісім обстрілів:
чотири рази – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібрів 120 та 82 мм, а також ручних протитанкових гранатометів – біля села КРИМСЬКЕ.
з мінометів 120-го та 82-го калібрів, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм, озброєння бойової машини піхоти БМП-1, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з мінометів 82-го калібру – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів 82-го калібру, станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів – біля міста СВІТЛОДАРСЬК.

Втрат серед особового складу підрозділів Об’єднаних сил немає.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому одного та поранивши двох окупантів.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Głubokij (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.03.2019r.- 1390 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, agencja „Bloomberg” o tym jak „zmieniała się” Ukraina po kijowskim majdanie, czyli w dalszym ciągu jest to kraj pogrążony w chaosie oraz korupcji, a sami Ukraincy sa coraz bardziej rozczarowani;
  https://strana.ua/news/193163-bloomberg-snjal-rolik-ob-ukraine-cherez-5-let-posle-majdana.html
  Źródło;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-03-28/ukrainians-feel-west-s-fatigue-with-their-chaotic-country

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT w sprawie tzw. uchodźców, dawniej zwanych przez mediomatoły „syryjskimi”. Jedna z ich band po tym jak została uratowana przed utonięciem przez załogę tankowca przepływajacego w pobliżu wybrzeża Libii, opanowała go siłą (!) Na szczęście dla sterroryzowanej załogi statku interweniował maltański „specnaz” który skutecznie „spacyfikował” bandytów nazywajacych siebie „uchodźcami”;
  https://maritimebulletin.net/2019/03/27/108-migrants-hijacked-tanker-which-rescued-them-in-med-taking-ship-to-eu-waters/
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24592620,malta-sily-specjalne-odbily-statek-uprowadzony-przez-migrantow.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Chichot historii. Na „czarną listę wrogów Ukrainy” niesławnego portalu „Mirotworec” trafił ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, obecnie przebywajacy na „wakacjach za granica” z powodu swojego konfliktu z Poroszenką. Zarzucono mu min destabilizowanie sytuacji politycznej na Ukrainie, rozprzestrzenianie fałszywych informacji za pomocą należącego do niego kanału TV „1+1” oraz posiadanie podwójnego obywatelstwa co formalnie jest zakazane na Ukrainie.
  Warto przy tym przypomnieć ze Kołomojski był początkowo jednym z organizatorów „pomajdanowego porzadku” na Ukrainie, jako gubernator Dniepropietrowska publicznie zapowiadał ze będzie wieszał w centrum miasta złapanych „separatystów” oraz „agentów Kremla” oraz wyznaczał za ich złapanie pieniężne nagrody. Był także sponsorem wielu tzw. batalionów ochotniczych , w tym złożonego z neonazistów ‚Azowa”, które wzięły udział w krwawej pacyfikacji Donbasu znanej oficjalnie jako „operacja ATO”;
  https://strana.ua/news/193208-ihorja-kolomojskoho-vnesli-na-mirotvorets.html
  Ps. Ostateczny krach ŻYDOBANDERYZMU..

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, w jednej z wsi w obwodzie kijowskim 51 – letni mężczyzna uzbrojony w nóż i pistolet zamordowął 77 – letnią emerytkę która według niego, nie chciała oddać cukru (!) który wczesniej pożyczyła…
  https://korrespondent.net/ukraine/4080423-v-kyevskoi-oblasty-pensyonerku-ubyly-yz-za-sakhara
  Z kolei w Tarnopolu w piwnicy z jednego z domów znaleziono zwłoki mężczyzny z „przestrzeloną głową”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4080356-v-ternopole-obnaruzhyly-telo-muzhchyny-s-prostrelennoi-holovoi

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kampania prezydencka na Ukrainie. Poroszenko ma pojawić się na swoim wiecu wyborczym we Lwowie dlatego centrum miasta „okrążają” jednostki ukraińskich „siłowików”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4080445-sylovyky-perekryly-tsentr-lvova-yz-za-poroshenko
  Pojawiły się informację ze „obserwatorów” wyborów prezydenckich na Ukrainie działajacych „z ramienia” Poroszenki może byc nawet ponad 44 tysięcy (!), a nie ponad 13 tysięcy jak wcześniej informowano, czyli ponad połowa wszystkich obserwatorów uczestniczacych w najbliższych wyborach;
  https://strana.ua/news/193154-poroshenko-cherez-storonnie-obshchestvennye-orhanizatsii-zarehistriroval-44-tysjachi-svoikh-nabljudatelej-na-vyborakh.html
  I ostatnie rankingi wyborcze, czyli prowadzi „komik” Zelenskij z 26,6% poparciem, przed idącymi „łeb w łeb” Poroszenką i Tymoszenko z poparciem po 17 %;
  https://strana.ua/news/193161-za-tri-dnja-do-vyborov-v-rejtinhakh-lidiruet-zelenskij-a-poroshenko-i-timoshenko-deljat-vtoroe-mesto.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Kum Poroszenki” czyli Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko „zmienia front” i występuje przeciwko „generalissimusowi”? Przedstawiciel PGU oficjalnie potwierdził ze wszczęła ona dochodzenia przeciwko „osobom z najbliższego otoczenia Poroszenki”, na Ukrainie takie osoby zwane sa „rodziną” polityka, w tym m.in byłej szefowej ukraińskiego banku centralnego Walerij Hontariewej oraz byłego szefa Administracji Poroszenki Borisa Łożkina (nota bene przewodniczącego Żydowskiej Konfederacji Ukrainy). Łącznie śledztwami ma być objetych 98 osób, w tym 12 wyższych urzędników ministerstw i departamentów, a także była szefowa Narodowego Banku Ukrainy oraz sześciu szefów regionalnych administracji państwowych. Wszystkie osoby mają być podejrzane o popełnienie „szokujacych nadużyć finansowych” gorszych od tych jakie miała popełnić „rodzina” obalonego „tyrana” Janukowycza;
  https://strana.ua/news/193217-hontareva-lozhkin-pasenjuk-i-filatov-v-hpu-otkryli-dela-na-okruzhenie-poroshenko.html
  Ps. Koniec „generalissimusa” i jego „kamandy” coraz bliższy…
  >https://pbs.twimg.com/media/D2wO3TbX4AARY9l.jpg

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Tymczasem ‚straszliwy tyran” Białorusi czyli prezydent Łukaszenka przeprowadza „wielką czystkę” we własnej administracji po tym jak przeprowadził niezapowiedziana inspekcję we „flagowej” fermie krów na Białorusi i zobaczył jak zaniedbane były przebywajace w niej zwierzęta. Łukaszenka porównał to do tego w jakich warunkach przebywali więźniowie w…Oświęcimiu i przystąpił do masowego karania urzedników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy, tłumaczą swoją decyzję ze dla Białorusi , która jest krajem rolniczym, „krowy są na wagę złota”;
  https://korrespondent.net/world/4080437-lukashenko-korovy-oboshlys-strane-na-ves-zolota

  Polubione przez 2 ludzi

 8. POROCHOBOTY z prokijowskiego portalu ‚Dialog.ua” zaatakowały prowadzacego w sondażach prezydenckich Wołodymyra Zelenksiego oskarżajac go m.in o „wyśmiewanie poległych weteranów kijowskiego majdanu i ATO” oraz o „nazwanie wojny na Donbasie domową i wzywanie do podziału Ukrainy”;
  https://www.dialog.ua/ukraine/174891_1553791116
  Ps. Nie chce bronić Zelenskiego, ale zabrakło tylko oskarżeń że przez niego „źle niosa się kury” i „mleko kwaśnieje”…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przekazał Kościołowi greckokatolickiemu kompleks byłego klasztoru dominikanów w Tarnopolu. Podczas ceremonii przekazania specjalnego certyfikatu mówił o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”, mimo iż władze sowieckie zabrały klasztor nie grekokatolikom, lecz Kościołowi rzymskokatolickiemu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zsrr-zabral-klasztor-katolikom-poroszenko-oddaje-go-grekokatolikom-i-mowi-o-historycznej-sprawiedliwosci-video/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.