Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2019r.- 1391 dzień od nowego rozejmu.


Jens Stoltenberg pozostanie na stanowisku sekretarza generalnego NATO na kolejne dwa lata, do 30 września 2022 r. Taką decyzję podjęła w czwartek (28 marca) Rada Północnoatlantycka.

Członkowie Rady Północnoatlantyckiej NATO już drugi raz zdecydowali, że kadencja Stoltenberga będzie przedłużona o kolejne dwa lata. Pierwszą taką decyzję podjęto w grudniu 2017 r., która wydłużała okres sparowania urzędu przez Stoltenberga do końca września 2020 r. Wtedy komunikat NATO mówił, że sojusznicy mają pełne zaufanie do zdolności Stoltenberga do kontynuowania pracy w celu przyspieszenia adaptacji NATO do wyzwań XXI wieku.

„Sojusznicy wyrazili swoje poparcie dla pracy sekretarza generalnego w zakresie dostosowania i modernizacji NATO i zapewnienia, że ​​pozostanie ono w zgodzie z przyszłością”– napisano w czwartek w oświadczeniu Rady Północnoatlantyckiej.

Sekretarz generalny NATO jest przewodniczącym Rady Północnoatlantyckiej, Rady Planowania Obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego. Współprzewodniczy Komisji NATO-Ukraina. Jest tytularnym przewodniczącym kilku innych gremiów NATO-wskich.

W Sojuszu Północnoatlantyckim sekretarz generalny odpowiada za kierowanie i wspieranie procesu decyzyjnego, którego podstawą są konsultacje. Ma prawo poddawać nowe tematy do dyskusji, wspiera też rozwiązywanie konfliktów między sojusznikami.

Pp raz pierwszy Stoltenberg został wybrany na sekretarza generalnego NATO w marcu 2014 r. i objął urząd 1 października tego samego roku. Zastąpił wtedy Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Kadencja sekretarza generalnego w NATO trwa zwykle cztery lata. Norweg miał więc zajmować stanowisko do końca września 2018 r. Dwie decyzje Rady Północnoatlantyckiej– z grudnia 2017 r. oraz podjęta wczoraj– oznaczają, że Stoltenberg będzie kierował Sojuszem NATO przez dwie pełne kadencje. Tym samym były premier Norwegii może stać się jednym z najdłużej pełniących ten urząd. Obecnie jest on na razie drugim najdłużej w historii pełniącym swój mandat sekretarzem po Holendrze Josephie Lunsie, który sprawował tę funkcję przez 13 lat od 1971 roku.

Kierowanie NATO przez Norwega przypadło krótko po rosyjskiej agresji na Krym i to właśnie stosunek Sojuszu do Rosji w dużej mierze zdefiniował jego kadencję. W ostatnich latach Sojusz podjął liczne decyzje, m.in. dotyczące wzmocnienia swojej wschodniej flanki, aby dostosować swoją strategię do posunięć Moskwy.

W ostatnim czasie Stoltenberg skupiał się również na kwestii podziału obciążeń między państwa Sojuszu w związku ze stanowczymi wezwaniami prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, aby wszystkie kraje NATO wypełniały cel 2 procent wydatków na obronność w relacji do PKB poszczególnych krajów członkowskich.

Ponadto, Stoltenberg jest zdecydowanym zwolennikiem wzmocnionej współpracy transatlantyckiej, w tym lepszego podziału obciążeń przez Atlantyk. Uważa NATO i UE za organizacje uzupełniające się pod względem zapewnienia pokoju i rozwoju w Europie i poza nią.

Widocznie nie mieli na podorędziu nikogo innego i do tego lepszego, czym bardzo zawiedli naszego byłego już szefa MON, mającego ciche nadzieje, że to on po Stoltenbergu zostanie sekretarzem generalnym NATO. Bynajmniej uważał, że zasługuje na taki awans i spełnia wszystkie ku temu kryteria oraz kompetencje.

Dodam, że Jens Stoltenberg niemalże dwa tygodnie temu- 16 marca, skończył 60 lat. Dwukrotnie, bo w latach 2000-2001 oraz 2005-2013, był premierem Norwegii. 12 lat (od 2002 do 2014 roku) przewodniczył także norweskiej Partii Pracy. W czasie gdy Stoltenberg był premierem, norweskie wydatki na obronę stale rosły, w wyniku czego Norwegia jest dziś jednym z sojuszników z najwyższymi wydatkami na obronę w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pan Stoltenberg odegrał również znaczącą rolę w przekształceniu norweskich sił zbrojnych, koncentrując się na ich modernizacji zapewniającej najwyższą klasę uzbrojenia oraz wyszkolenia. Pod jego kierownictwem rząd norweski wysyłał wielokrotnie żołnierzy do udziału w różnych operacjach NATO.

Kolejny już raz przedłużona kadencja Jensa Stoltenberga może dowodzić zasady, że „nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę”.

Co oznacza, że w tej sytuacji jaka ma miejsce w wymiarze geopolitycznym, na miejscu cywilnego szefa NATO oczekuje się stabilizacji, którą oczywiście- przewidywalny i spolegliwy Stoltenberg, sobą reprezentuje.

Tak więc, w ciągu najbliższych dwóch lat nie należy spodziewać się odprężenia, a w zasadzie jeszcze większego wzrostu napięcia międzynarodowego.

Co może w ostateczności zakończyć się tragicznie. No, ale widocznie światu potrzebna jest nowa wojna, bo jego liderzy polityczni nie mają innej koncepcji na przyszłość?

https://twitter.com/jensstoltenberg,

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_164942.htm,

https://www.nato-pa.int/node/16403,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jens_Stoltenberg,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Luns.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Miniona doba na donieckim odcinku frontu minęła względnie spokojnie.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały w godzinach, od 10:20 do 22:40, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (1 mina) i moździerza 82 mm (20 min) oraz granatników AGS-17 (40 granatów) i SPG-9 (15 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, tylko 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i Wasilewka) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk).

W sumie na terytorium DRL spadło 75 pocisków, wobec 71 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (26 min) i 82 mm (20 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (15 wystrzałów), granatnika AGS-17 (29 granatów) i granatnika SPG-9 (9 granatów), 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Swietłodarska (14:40 i 19:30), Leninskoje (17:40) oraz Krimskoje (18:35, 22:00 i 23:40), w stronę: Łozowego, Łogwinowa, Żiełoboku i Sokolników.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 84 pocisków. Strat przy tym nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 29 березня 2019 року.

28 березня російські окупаційні війська сім разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому чотири рази застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” було здійснено чотири обстріли:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм – у районі населеного пункту ГНУТОВЕ;
двічі – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
з великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог відкривав вогонь тричі:
двічі – з мінометів калібру 82 мм – поблизу села КРИМСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Втрат серед українських захисників немає.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 28 березня вогнем у відповідь трьох окупантів було поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu punktu kontrolnego Stanica Ługańska (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.03.2019r.- 1391 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem ukraiński portal „Strana.ua” w artykule o wchodzacych właśnie w Rosji uproszczonych przepisach przy nadawaniu obywatelstwa FR, które sa wprowadzane głownie dla obywateli republik z Donbasu, alarmuje że przy „okazji” Rosjanie „nęcą” takze obywateli ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainy. Mowa jest o „zapomogach pieniężnych” dla pojedynczych osób oraz sprowadzonych przez nich członkach rodzin, a także o „nadziałach ziemi” na rosyjskim Dalekim Wschodzie;
  https://strana.ua/news/193111-hrazhdanstvo-rf-dlja-ukraintsev-putin-ozvuchit-kto-smozhet-poluchit-pasport-rf-v-uproshchennom-porjadke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejna prowokacja SBU zorganizowana m.in na potrzeby BANDEROFILI z RP. Ukrobezpieka pochwaliła sie zlikwidowaniem „ekstremistycznej nacjonalistycznej grupy” która określała sie jako UPA – UNA (Ukraińska Powstańcza Armia – Ukraińska Narodowa Armia) i choć jej liderem miał byc były członek banderowskiego „Prawego sektora”, „weteran ATO” Jurij Zabołotny to SBUszniki twierdzą że organizacja była „sterowana” przez „kuratorów z Moskwy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4080711-sbu-zaiavyla-o-zaderzhanyy-natsyonalystycheskoi-ekstremystskoi-hruppy
  Ps. Teraz POPISowi kretyni w rodzaju „dochtóra” (WY)Targalskiego oraz „profesóra” Żul – Gejowskiego będa mogli znowu opowiadać że jeżeli na Ukrainie są jacyś „banderowcy to faktycznie są to agenci Kremla”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie „Dzikiej Rosji” gdzie jak wiadomo tylko „upadek i zniszczenie” co „ładują na okrągło do głow” Polaków m.in wspomniani przeze mnie powyżej Targalski i Żurawski vel Grajewski;
  https://bmpd.livejournal.com/3587443.html
  Ps. Zdjęcia z linku powinni dokładnie obejrzec nawet ‚zatwardziali rusofobii” (nie pisze o „PIStrollach za dwa zeta”), bo najgorsze co może się każdemu przydarzyć to NIEDOCENIANIE PRZECIWNIKA…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Całkowicie się z tobą zgadzam. Najgorsze w tym wszystkim, że w swym zacietrzewieniu i anty-rosyjskości „nasze” władze nie potrafią wyciągać trafnych wniosków. Jak tylko jakaś pozytywna informacja jest nagłaśniana przez stronę rosyjską natychmiast jest ona podważana. Każda negatywna -wyolbrzymiana.
   A prawda jest taka, ze Rosja to państwo zmierzające do zostania IMPERIUM, którego zasoby i możliwości są dalece większe niż naszego kochanego kraju.
   Dlatego nawet pomimo nękających ten kraj problemów nie powinniśmy wchodzić w otwarty (pół-otwarty) konflikt z władzami tego kraju.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Dlatego nawet pomimo nękających ten kraj problemów nie powinniśmy wchodzić w otwarty (pół-otwarty) konflikt z władzami tego kraju.”- to raz. A po wtóre, wspólne pokrewieństwo (Lech, Czech i Rus) do czegoś powinno nas zobowiązywać.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 2 ludzi

  • Podobnie wypowiadają się Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski. Wiem, że „trawa jest zawsze bardziej zielona na nie swoim podwórku”, ale to, ze tak wielu woli opuścić Ukrainę i mieszkać za granica źle świadczy o stanie tego państwa.
   Najgorsze dla Ukrainy to to, że w FR ci Rusini szybko się zaaklimatyzują i staną się częścią FR.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia informują o tym ze Ukraina „wypadła” z czołowej „trójki” światowych producentów miodu jakie zajeła w 2018 roku. Okazuje się ze przyczyną tego jest to ze ukraińscy rolnicy na masową skalę (i bez żadnej kontroli) zaczeli stosować środki owadobójcze oraz chwastobójcze, CO SPOWODOWAŁO MASOWE WYMIERANIE PSZCZÓŁ…
  https://korrespondent.net/business/financial/4080741-ukrayna-pokynula-top-3-myrovykh-postavschykov-meda
  Ps. I kolejny już raz zwracam sie z apelem, NIE KUPUJCIE I BRON BOŻE NIE JEDZCIE NICZEGO CO POCHODZI Z UKRAINY!!!

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Lansowana jest idea jakoby Polski Złoty mógłby stać się czołowa walutą, obok dolara i euro,na Ukrainie. ów pogląd na ramach obserwatora finansowego zamieścił Pan Michał Kozak, którego cenię za ciekawe artykuły o gospodarce Ukrainy.
  Niemniej osobiście mocno powątpiewam w takie możliwości. Nie chodzi nawet o inwestycje na Ukrainie polskich przedsiębiorców (mierne), a bardziej o aspekt społeczny i …działania oligarchów.
  Niestety, ale większość osób po 50 tce na Ukrainie stara się trzymać oszczędności TYLKO w dolarach i euro.
  Innym problemem jest spekulacja na walutach. Oligarchom OPŁACA SIĘ kontrolować kurs hrywny do euro/dolara.Im więcej walut dominowałoby na Ukrainie tym trudniejsze (technicznie) byłoby manipulowanie wartością hrywny.
  Trzecim problemem jest wymiana handlowa i polityka NBU-większość transakcji jest wykonywanych w euro i dolarach. Również rezerwy walutowe są w większości trzymane w tych dwóch walutach.
  W rezultacie mamy sytuację taka a nie inną- nawet gdy Prezydent Andrzej Duda zaproponował wymianę waluty po ustalonym kursie to strona ukraińska NIE skorzystała z propozycji.
  https://www.tvp.info/23174927/cztery-miliardy-zlotych-dla-ukrainy-polska-udzieli-kredytu
  po prostu dzięki manipulacjom na kursie hrywny do dolara mogła „wycisnąć” lepsze warunki od swych własnych obywateli.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polski-zloty-coraz-popularniejszy-na-ukrainie/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Bloomberg wypowiedział się uz na temat ostatnich lat reform na Ukrainie.
  W podobnym, acz jednak bardziej optymistycznym tonie wypowiada się inny branżowy magazyn.

  Są powody, by nie tracić wiary w zdolność Ukrainy do transformacji – pisze „Financial Times” w związku z niedzielnymi wyborami prezydenckimi w tym kraju. Wyraża przekonanie, że mimo wielu niepowodzeń nie wypaliły się tam wysiłki reformatorskie.
  https://forsal.pl/artykuly/1405409,czy-ukraina-zachowala-zdolnosc-do-transformacji.html
  Komentarz: Nadzieja umiera ostatnia…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, katastrofa kolejowa w Kijowie gdzie wykoleiło sie siedem wagonów pociągu towarowego, na szczęście nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4080773-v-kyeve-na-zheleznoi-dorohe-proyzoshla-avaryia
  Ukraińskie koleje państwowe poinformowały ze do katastrofy doszło w wyniku złego stanu torowiska, które jednak nie jest ich własnością;
  https://interfax.com.ua/news/general/576421.html
  Plus zdjęcie z Czerkas…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Kijowie „przypomnieli” o swoim istnieniu „ukropatrioci” z banderowskiego UNA – UNSO, którzy zorganizowali demonstracje przeciwko szefowi MSW Ukrainy Awakowowi oskarżając go o doprowadzenie do śmierci, jeszcze w marcu 2014 roku, swojego „pobratima” Ołeksandra Muzyczko (ksywa „Saszko Białyj”). Wart przypomniec że ową banderowską kanalie rozstrzelali ówczesni ukraińscy milicjanci którzy chcieli go aresztowac po tym jak publicznie wygrażał ze przyjedzie do Kijowa i powiesi Awakowa na bramie podległego mu ministerstwa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4080795-za-sashka-byloho-natsyonalysty-mytynhuuit-pod-mvd

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przedstawiciel rosyjskiego MSZ poinformował ilu od poczatku konfliktu na Ukrainie pojawiło sie w Rosji uchodźców z tego kraju, czyli osób które oficjalnie wystapiły o przyznanie im statusu uchodźcy (a nie tzw. gastarbeiterzy). Według danych rosyjskiego ministerstwa było to ponad 450 tysięcy osób, na których utrzymanie rosyjski budżet przekazał około 18 miliardów rubli;
  https://ria.ru/20190329/1552234996.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Wieści z Donbasu, gdzie jeszcze wczoraj ukromedia rozpowszechniały bzdury o „wejściu ukrowojaków w przestrzeń miejska Gorłówki” (i znowu niestety te bzdury tez powtarzał Girkin);
  https://korrespondent.net/ukraine/4080346-ukraynskye-voennye-voshly-v-horlovku-sotssety
  A dzisiaj okazuje się że zamiast „wejscia do Gorłówki” jest jeden zabity i dwóch rannych „ukrowojaków”…
  https://strana.ua/news/193452-v-oos-soobshchili-ob-odnom-pohibshem-i-dvukh-ranenykh-voennykh-na-donbasse-v-pjatnitsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Podczas Krasnojarskiego Forum Ekonomicznego rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak skomentował informacje o tym ze Dania zamierza „opóźnić budowe NS 2″. Według niego nawet jeżeli Dania zdoła ‚zablokować” układanie gazociągu na swoim „terytorium” to i tak nie wstrzyma to całego projektu gdyz jest juz opracowana „trasa alternatywna” przebiegajaca w strefie której Dania nie moze „blokować”;
  https://rg.ru/2019/03/29/novak-iskliuchil-zaderzhku-v-strojke-severnogo-potoka-2-iz-za-danii.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przeciwnikom NSII chodzi właśnie o przedłużenie budowy gazociągu. Liczą, że jeśli budowa potrwa dłużej istnieje szansa,że FR będzie chciała chociaż częściowo zapewnić tranzyt przez Ukrainę. Trwa walka z czasem, Gazprom wygrywa na południu gdzie budowa Turkisch Stream przebiega planowo. Na północy trwa pat-nie wiadomo kto wygra z czasem.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. I kolejny skandal korupcyjny z Poroszenka w roli głownej. Tym razem o „obrabowanie z pieniędzy które zainwestował na Ukrainie” oskarżył Poroszenkę i jego „kamandę” oskarżył „rosyjsko – ukraiński” biznesmen z USA „honorowy obywatel Nowego Jorku” niejaki Sam Kislin, podobno mający „dobre relacje z Trumpem”. Kislin miał w grudniu zeszłego roku przylecieć na Ukraine jednak nie wpuszczono go na jej terytorium, ponieważ okazało się że kilka miesięcy wcześniej „zaocznie” wydanomu zakaz wjazdu na Ukrainę. Biznesmen opowiedział także (filmik z angielskimi napisami w linku) m.in o „przewałach” jakie dokonuje „Poroszenko i jego gang” na węglu sprowadzanym „z USA” oraz o tym jak sam Poroszenko „skradł butelkę whisky na jednym z wesel”;
  https://strana.ua/articles/interview/193472-ekskljuzivnoe-intervju-amerikantsa-sema-kislina-o-prichinakh-eho-konflikta-s-petrom-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.