Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2019r.- 1392 dzień od nowego rozejmu.


„Ta decyzja projektu nie zabije; na razie… Tym niemniej trzeba znów szukać nowej trasy, a Bałtyk nie jest taki wielki, natomiast chętnych, by coś tam w dnie zakopać czy poprowadzić, nie brakuje”– stwierdził prezes ukraińskiego „Naftogazu”, Andrij Kobolew odnosząc się w ten sposób do kwestii spodziewanej przez oponentów projektu odmowy rządu Danii na przeprowadzenie na jej wodach terytorialnych gazociągu „Nord Stream 2”.

Przedstawiciel „Naftohazu” poinformował o tym fakcie w środę- 27 marca, że „Gazprom”, który jest jedynym właścicielem firmy „Nord Stream 2 AG„, jakoby dostał od Danii odmowną odpowiedź w związku z trasą gazociągu „Nord Stream 2”.

Ukraińskim sensacyjnym informacjom zaprzecza operator projektu, którym jest zarejestrowana w Szwajcarii spółka „Nord Stream 2 AG”. Otóż jej rzecznik prasowy, Jens D. Mueller stwierdził , że: „Agencja Energetyczna Danii nie odrzuciła żadnego z naszych dwóch wniosków o zgodę, oba pozostają w mocy”– potwierdził przedstawiciel spółki dla rosyjskiej agencji informacyjnej „RIA Nowosti”.

Mueller wyjaśnił, że Agencja Energetyczna Danii (DEA) „poprosiła koncern ‚Nord Stream 2’ o włączenie do oceny ekologicznej wariantu trasy, przebiegającej w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, na południe od wyspy Bornholm. Firma oceni teraz dokładnie ten wniosek”.

Prośba ta motywowana jest tym, że po II wojnie światowej w Morzu Bałtyckim zatopiono około 50 tys. ton pocisków chemicznych, z których większość spoczywa właśnie na dnie morza w okolicach wysp Bornholm i Gotlandii.

Duńczycy jak na razie nie opublikowali oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Fakty są takie, że Rosjanie mają zgody do przejścia inwestycji przez wody terytorialne Niemiec, Finlandii i Szwecji, ale jeszcze nie Danii. Co oczywiście jest tylko formalnością wynikającą z procedur prawnych przyjętych przez ten kraj.

Przypomnę, że duńska agencja DEA zwróciła się do zarządu „Nord Stream 2 AG” o zbadanie całkowicie nowej trasy biegnącej wzdłuż duńskiej wyspy Bornholm. Według spekulacji oponentów budowy „Nord Stream 2”, procedura ta może opóźnić projekt nawet o rok. Jednak rzecznik prasowy DEA Ture Falbe-Hansen podkreślił, że „nie ma szczegółów odnośnie terminarza”. Tak więc są tylko spekulacje.

„Kiedy ‚Nord Stream 2’ przedstawi władzom duńskim ocenę oddziaływania na środowisko, będzie ono musiało przejść przez normalną procedurę związaną z wysłuchaniami publicznymi, itd. Decyzja DEA będzie od tego zależała”– wyjaśnił rzecznik DEA.

Natomiast minister spraw zagranicznych Danii Anders Samuelsen, powiedział, że duńskie władze jeszcze nie podjęły decyzji, czy pozwolić na budowę odcinka spornego gazociągu na jej wodach terytorialnych, ale zasugerował, że dalsza agresja Moskwy na Ukrainie zmniejsza na to szanse.

Pierwszy wniosek „Nord Stream 2 AG” złożył w Kopenhadze w kwietniu 2017 r. Po tym duńskie władze w listopadzie 2017 r uchwaliły prawo, które pozwała nie dać zgody na inwestycje na swoich morskich wodach terytorialnych.

Po tych perypetiach, w sierpniu 2018 roku zarząd „Nord Stream 2 AG” kolejny raz złożył w Kopenhadze wniosek, tym razem w sprawie wyznaczenia alternatywnej trasy gazociągu „Nord Stream 2”, czekając jednocześnie na decyzję władz kraju ws. budowy pierwszej, podstawowej trasy rurociągu biegnącego przez wody terytorialne Danii na południe od wyspy Bornholm. Wytyczona alternatywna trasa o długości 175 km na północny-zachód od Bornholmu i jest o 36 km dłuższa przecinając tylko wyłączną strefę ekonomiczną Danii.

Do tej pory nie uwzględniano takiego wariantu, ale po rozstrzygnięciu sporu o te wody pomiędzy Polską a Danią, dokonano rozgraniczenia między nimi wyłącznej strefy ekonomicznej.
W wyniku czego parlamenty obu krajów przyjęły zatwierdziły umowę z listopada 2018 roku. Na mocy Ustawy przyjętej w lutym 2018 roku, upoważniono prezydenta do ratyfikacji umowy miedzy Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim, która to umowa zastała ostatecznie podpisana w Brukseli 19 listopada 2018.

W efekcie stało się możliwe wytyczenie kolejnej alternatywnej trasy gazociągu „Nord Stream 2” w pobliżu granic Danii, w obszarze Bałtyku znajdującego się pomiędzy Danią a Polską. Dodam, że gdyby polski parlament (oczywiście zdominowany przez PiS), nie przyjął tej uchwały to dziś Polska samodzielnie mogłaby uniemożliwić skutecznie budowę na tym obszarze Bałtyku odcinka projektu „Nord Stream 2”. To się nazywa chichot historii, albo jest to kolejny już dowód na cichą współpracę z Rosją 🙂

26 marca rzecznik prasowy „Nord Stream 2 AG” zaprosił i zawiózł kilkudziesięciu dziennikarzy z najważniejszych mediów Europy na niemiecki brzeg, gdzie dwie nowe nitki wychodzą z morza. Tam mogli oni na własne oczy obejrzeć jak obecnie część lądowa gazociągu jest łączona z częścią podmorską.

Przy tej okazji rzecznik rosyjskiej spółki poinformował, że gotowa jest już jedna trzecia (około 800 km) gazociągu z liczącej 2400 km trasy, uwzględniając sumę długości obu rur, z których każda ma 1200 km długości.

https://www.nord-stream2.com/de/media-info/bilder/jens-d-mueller-33/,

https://adnovumteam.wordpress.com/tag/rzecznik-prasowy-nord-stream-2-ag-jens-d-mueller/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (28 min) i 82 mm (33 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (40 wystrzałów), granatników AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeleiwano rejon: Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Wsilewkę k/Jasinowatej i Krutają Bałkę), Gorłówki (Zajcewo) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Leninskoje).

Na skutek tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 127 pocisków (wobec 75 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostało uszkodzonych pięć domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka. Domy te znajdują się przy ulicy Zielony Gaj nr. 36, 38, 40, 50 i 103. Uszkodzono w nich oszklenie okien oraz w trzech pokrycie dachu.

Poniżej zestawienie graficzne aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy w ciągu mijającego tygodnia na donieckim odcinku frontu:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: haubic kaliber 122 mm (118 pocisków), moździerzy kaliber 120 (86 min) i 82 mm (85 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (40 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje (07:00, 19:00 i 21:05), Ługańskoje (07:30), Nowozwaowki (11:05 i 17:30), Mironowskiego (13:50), Popasnej (17:40), Zołotoje-4 (18:40) i Oriechowa Donieckiego (23:15), w stronę: Żiełoboka, Kalinowki, Kalinowa, Kalinowa-Borszczewatoje, Zołotoje-5, Frunzego i Sokolników.

Łącznie podczas tych ostrzałów na terytorium LRL spadło aż 343 pociski. Jako, że ostrzały koncentrowały się na linii frontu, strat i szkód wśród ludności cywilnej oraz infrastruktury oraz mienia, nie odnotowano. Kolejny już raz ukraińscy żołnierze usiłują przełamać nieskutecznie linie obronny Milicji Ludowej ŁRL w rejonie na wschód od łuku swiatłodarskiego. Celem tych ataków jest wypracowanie sobie pozycji do rozwinięcia szerokiego uderzenia, w wyniku którego zamierza się odzyskać kontrolę nad strategicznym węzłem kolejowym w Debalczewie oraz przygotowania wygodnych pozycji do rozbicia sił obu republik na dwie części. Docelowo, ukraińskie dowództwo OZS chce osiągnąć zniszczenie wszelkich punktów oporu, tym samym likwidację republik jako tworów politycznych oraz odzyskanie kontroli nad całą długością swoich granic państwowych na odcinku Donbasu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 30 березня 2019 року.

Порівняно з попередньою добою, 29 березня обстановка в районі проведення операції Об’єднаних сил значно загострилася. Протягом доби противник 19 разів порушив режим припинення вогню, застосувавши при цьому 16 разів озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, та витративши 100 артилерійських боєприпасів калібрів 152, 122, 120 та 82 мм. Російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції підрозділів Об’єднаних сил з артилерійських систем, мінометів, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв наших захисників сім разів:
двічі – з мінометів 120-го калібру, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ШИРОКИНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – у районі населених пунктів АВДІЇВКА та ВОДЯНЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї – поблизу селища міського типу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив 12 обстрілів:
чотири рази – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів 120-го та 82-го калібрів, озброєння бойових машин піхоти БМП-1 та автоматичних станкових гранатометів – у районі селища міського типу ТРОЇЦЬКЕ;
тричі – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та озброєння бойових машин піхоти БМП-1 – у районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів 120-го та 82-го калібрів – біля села КРИМСЬКЕ;
з артилерійських систем калібру 152 мм – поблизу міста ПОПАСНА;
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ;
з мінометів 82-го калібру та ручних протитанкових гранатометів – поблизу селища ЗОЛОТЕ-4;
зі стрілецької зброї – біля селища міського типу ЗАЙЦЕВЕ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, четверо отримали поранення.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому чотирьох та поранивши шістьох окупантів.

Також вогнем у відповідь знищено зенітний ракетний комплекс „Оса-АКМ” та станцію РЕБ Р-330Ж „Житель” російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Frunze (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.03.2019r.- 1392 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem eksprezydent Gruzji i były gubernator Odessy „Micho” Saakaszwili w wywiadzie udzielonym „na żywo” ukrainskiemu dziennikarzowi Dmytro Gordonowi przyznał publicznie że „przeżuwał swój krawat” w swoim gabinecie w 2008 roku (w trakcie wywołanej przez niego wojny z Rosją). Jak stwierdził „Micho” stracił wtedy „panowanie nad soba” oraz zapomniał wtedy ze jest nagrywany przez kamery;
  https://gordonua.com/news/politics/saakashvili-ya-na-diete-seychas-vy-dumaete-chego-ya-takoy-hudoy-stal-potomu-chto-ot-galstukov-otkazalsya-847216.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=rZ02MlVRcMA

  Polubione przez 3 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie w nocy pod Kijowem płoneły zakłady zajmujace sie m.in produkcja kamizelek kuloodpornych. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny wybuchu pożaru, ale mając na uwadze ostatni gigantyczny skandal korupcyjny w ukraińskiej „zbrojeniówce’ można sie chyba jej domyśleć…
  https://strana.ua/news/193509-pod-kievom-potushili-masshtabnyj-pozhar-na-zavode-po-izhotovleniju-bronezhiletov-.html
  https://strana.ua/news/193487-video-v-vorzele-proizoshel-pozhar-na-zavode-po-izhotovleniju-bronezhiletov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ciąg dalszy sprawy wszczęcia oficjalnego śledztwa przez Prokuraturę Generalną Ukrainy przeciwko grupie osób z najbliższego otoczenia Poroszenki. Zastępca szefa jednego z departamentów PGU prokrator Konstantin Kulik poinformował o „naciskach ze strony Bankowej”, czyli Administracji Prezydenta Ukrainy, wywieranych w tej sprawie na PGU, jednak poinformował że i tak osoby z otoczenia Poroszenki otrzymają na poczatku przyszłego tygodnia oficjalne wezwania do stawienia sie w prokuraturze gdzie przedstawione zostaną im zarzuty;
  https://strana.ua/news/193491-kulik-soobshchil-o-davlenii-bankovoj-na-hpu-po-delu-protiv-okruzhenija-poroshenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, wczoraj na jednej z ulic w centrum Lwowa ktos rozlał kg rtęci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4081045-v-tsentre-lvova-neyzvestnye-razlyly-bolee-kylohramma-rtuty
  Kolejne strajki w, tym razem w dwóch” kopalniach znajdujacych się na „wyzwolonym” przez Kijów terytorium Donbasu, w obwodzie donieckim. Powód górniczych protestów „tradycyjny”, czyli domaganie sie zaległych pensji nie wypłacanych od początku tego roku;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4081067-horniaky-dvukh-shakht-donbassa-ustroyly-zabastovku

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukromedia alarmują że od korzystania z gazu z Rosji przesyłanego tranzytem przez Ukrainę chcą do 2021 roku zrezygnować Wegry, zastępując go m.in gazem „z Azerbejdżanu”. Decyzja taka może spowodowac podobne ze strony innych państw korzystajacych z „gazowego tranzytu” przez Ukrainę, co ostatecznie spowoduje że Kijów przestanie czerpać z „tranzytu gazu z Rosji do UE”, poniewaz nie będzie miał już go kto odbierać;
  https://strana.ua/news/193528-venhrija-dohovorilas-s-azerbajdzhanom-o-starte-rabot-kasaemo-tranzita-rossijskoho-haza.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraina jako „międzynarodowe centrum przemytu narkotyków”. Na Zakarpaciu SBU zatrzymała członków grupy przestępczej, którzy zamierzali przemycić „do Europy” 120 kg heroiny o wartości około 10 mln dolarów. Przemytnikami mają być „obywatele jednego z państw Azji Południowo – Zachodniej” powiązanymi z „miedzynarodowymi organizacjami terrorystycznymi”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4081160-na-zakarpate-yzialy-120-kh-heroyna

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem mediomatoły.pl robia z prowadzącego w rankingach prezydenckich na Ukrainie „showmana” Wołodymyra Zelenskiego „agenta Kremla” który „czai się” tylko by „wolną i demokratyczną” Ukrainę znowu „przywlec” pod „jarzmo moskiewskie’, a z bandyty i złodzieja Poroszenki robi się „obrońce wartości demokratycznych”;
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/wybory-na-ukrainie-wyborcze-wahadlo-znow-wychyla-sie-na-wschod/glk8vpr
  Jak zwykle „zapomniano przez przypadek” ze ów „agent Kremla” dawał darmowe koncerty „bojcom ATO” na Donbasie i przekazywał niemałe pieniądze na cel owej „operacji”;
  https://viva.ua/lifestar/news/28609-vladimir-zelenskiy-i-studiya-kvartal-95-perechislili-1-million-griven-ukrainskim-soldatam.html
  https://www.kp.ru/daily/26546.4/3562617/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A w Odessie opel na „euroblachach” staranował trójkę funkcjonariuszy Gwardii Narodowej patrolujacych ulice z powodu wyborów prezydenckich. Na miejscu zginał jeden „gwardzista”, a jego dwóch kolegów przewieziono do szpitali. Czy kierowca opla zostanie uznany przez SBU za „terrorystę – separatystę” powiazanego z „siecią agentów Kremla” czas pokaże…
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/30/7210719/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Pojawiły sie informacje o przerwaniu przez Ukrainca Pawło Griba, przebywającego w rosyjskim areszcie pod zarzutem przygotowywania zamachów terrorystycznych, ogłoszonej przez siebie 25 marca (!) „głodówki”. Podobno zrobił to po rozmowie z władzami aresztu które „objasniły mu jaki może miec konsekwencje [dla jego organizmu] strajk głodowy”…
  https://www.interfax.ru/russia/656343
  Ps. ŻENADA 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.