Wojna domowa na Ukrainie 31.03.2019r.- 1393 dzień od nowego rozejmu.


Zołotoje-5 na ługańskim odcinku frontu.

Od soboty 30 marca obowiązuje na Ukrainie cisza wyborcza. Kto wygra tą szaloną gonitwę?

Wykorzystanie stanowisk służbowych, próby kupowania głosów oraz niejasne finansowanie- to codzienne skandale przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Wybory prezydenta Ukrainy są jednymi z najbardziej nieprzewidywalnych wyborów w krótkiej historii istnienia tego kraju. Sondaże nie tylko nie wskazują ich zwycięzcy, lecz i nie dają odpowiedzi na pytanie, którzy kandydaci wejdą do drugiej tury.

Jak na razie, wg. sondaży walka ma się toczyć o pierwsze miejsce na podium między trzema kandydatami, którymi są: ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko, była premier Julia Tymoszenko oraz od samego początku prowadzący w sondażach komik i kabareciarz oraz kumpel Jhora Kołomojskiego- Wołodymyr Zełenski.

53-letni Poroszenko, który w kampanii wyborczej usiłuje niezdarnie wylansować się jako jedyny kandydat obliczalny i przewidywalny, dodatkowo mogący obronić Ukrainę przed Rosją i wprowadzić Ukrainę do członkostwa w UE i NATO, w badaniach opinii publicznej zmaga się z głoszącą prozachodnie hasła ale i szermującą obietnicami socjalnymi 58-letnią Tymoszenko. Ta dwójka doświadczonych polityków na zmianę zajmuje w sondażach drugie i trzecie miejsce.

Natomiast będący na pierwszym miejscu peletonu wyborczego, stosunkowo młody bo tylko 41-letni Wołodymyr Zełenski nie ma żadnego doświadczenia w zakresie polityki. Swoją kampanię wyborczą prowadzi przede wszystkim za pośrednictwem internetu. Jest on artystą kabaretowym, popularnym dzięki serialowi telewizyjnemu „Sługa Narodu”, w którym gra znamienną rolę nauczyciela historii Wasyla Hołoborodkę. Tenże nauczyciel nieoczekiwanie dla samego siebie zostaje prezydentem.

Informacje, że komik może kandydować w tegorocznych wyborach na stanowisko głowy państwa, pojawiły się w efekcie sukcesu wyreżyserowanego przez Ziełenskiego serialu telewizyjnego. Na wiosnę 2018 roku została zarejestrowana partia pod nazwą „Sługa Narodu”, na której czele stanął właśnie Zełenski. Komik ten związany jest biznesowo ze skonfliktowanym z prezydentem Poroszenką oligarchą Ihorem Kołomojskim. Showman od końca stycznia zajmuje w sondażach przedwyborczych pierwsze miejsca. Popiera go przede wszystkim młodzież w przedziale wiekowym 18-22 lata oraz mniej, ale w znacznym stopniu dorośli w wieku 22-30 lat.

Tzw. eksperci twierdzili przed wyborami, że elektorat Zełenskiego jest niepewny i mało aktywny, tak więc nie wiadomo czy jego zwolennicy pofatygują się aby udać się do lokali wyborczych i oddać swój głos. Za kilkanaście godzin przekonamy się o tym.

Wybory prezydenckie będą monitorowane przez ponad 2 tys. obserwatorów, skierowanych na Ukrainę przez inne państwa, organizacje międzynarodowe i ukraińskie organizacje pozarządowe.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów CKW ma czas do 10 kwietnia. Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, uzyskując rewelacyjny wynik 54,7% głosów. Na drugim miejscu uplasowała się wtedy Julia Tymoszenko, na którą głosowało tylko 12,81% uczestników wyborów.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał na donieckim odcinku frontu, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (14 min) oraz granatników: AGS-17 (91 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

W efekcie tych ostrzałów na terytorium DRL spadło w ciągu minionej doby 119 pocisków, wobec 127 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje na łuku swiatłodarskim), Okolice Doniecka („Volvo-Center”, Wsilewka, Mineralnoje, Spartakus i Stromichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Oktiabr, Ukraińskoje, Sachanka i Komiternowo).

Jak do tej pory strat i szkód spowodowanych tymi ostrzałami nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 31 березня 2019 року.

30 березня російські окупаційні війська шість разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому тричі застосували заборонені Мінськими домовленостями міномети калібрів 120 та 82 мм.
У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” наші захисники були обстріляні тричі:
двічі – з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПІСКИ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог відкривав вогонь також три рази, обстрілюючи позиції Об’єднаних сил виключно з важкого озброєння:
двічі – з мінометів калібру 82 мм – у районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу селища НОВОЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів двоє українських військовослужбовців отримали поранення.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.

За даними розвідки, 30 березня вогнем у відповідь двох окупантів було знищено, шістьох – поранено.
Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Zołotoje-5 (ŁRL):

I jeszcze ze wsi Szczastie (ŁRL):

Oraz z Zajcewa koło Gorłówki (DRL):

A także ze Storomichajłowki koło Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.03.2019r.- 1393 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem popularny ukraiński uzyk Wasyl Kyrylycz już świętuje klęskę Poroszenki ogłaszając że jak tylko zostanie on „zdjęty” z urzędu Prezydenta Ukrainy to jego rodzinne miasto będzie można znowu oficjalnie przemianowac z Dniepra w Dniepropietrowsk…
  https://replyua.net/blog/140959-esli-poroshenko-uydet-muzykant-predlagaet-pereimenovat-dnepr-v-dnepropetrovsk.html
  …i ogłosić ‚Dniepropietrowską Republikę Ludową” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I w temacie wstępniaka…
  Artykuł z WP o wyborach na Ukrainie(wybrane cytaty)

  Ukraina chętnie porównuje się z Polską, Ukraińców irytuje, że nam się udało to, co oni sami chcieliby osiągnąć. W niedzielnych wyborach pokażą, jak bardzo są zdeterminowani, by nas gonić[…}
  Najgorszego uniknęliśmy[my-Polacy-dopisek mój]. Ale czy po wyborach Ukraina dalej będzie państwem o aspiracjach proeuropejskich? Istnieje duże ryzyko, że stanie się inaczej.
  To ryzyko ma nawet swoje imię i nazwisko: Wołodymyr Zełenski[..}
  Poroszenko nie jest prezydentem z polskiego snu. Widać wyraźnie, że nie udało mu się znaleźć wspólnego języka z ekipą rządzącą w Polsce. Jak to się mówi w dyplomacji: nie ma chemii.Jednak on próbuje odwracać Ukrainę w kierunku zachodnim. Długo można by wymieniać wady jego prezydentury i ewidentne słabości, ale z polskiej i zachodniej perspektywy jest lepszym kandydatem niż Zełenski czy Tymoszenko.
  https://opinie.wp.pl/kozinski-ukraina-wybiera-prezydenta-byloby-moze-smiesznie-ale-nie-jest-opinia-6365028724197505a
  Komentarz: Otwarcie w polskich(?) mediach agitują za Poroszenką (!). Demonizują innych kandydatów i starają się uwiarygodnić, że Ukraińcy w Polsce (gastarbeiterzy) nie mieli wyboru i głosowali za „europejskością”. Śmierdzi na kilometr jakimiś przekrętami…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Wywiad z Michałem Kacewiczem-dziennikarzem „Newsweeka”

  – Dla Ukraińców Ukraina jest dziś państwem w chaosie, słabym, ciągle odwróconym plecami do obywateli. To państwo, które nie potrafi zrozumieć własnego społeczeństwa. W odczuciu Ukraińców to nie jest państwo, o które walczyli na Majdanie – mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Kacewicz, dziennikarz i ekspert od tematyki wschodniej.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24601362,ukraina-piec-lat-pozniej-to-nie-jest-panstwo-o-ktore-ukraincy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. kraińcy płacą pośrednikom, żeby wysłać swoje dziecko do polskiej szkoły, często przekazując opiekę nad dzieckiem na podstawie pełnomocnictwa. Wykorzystuje się w ten sposób lukę w polskim prawie. Z kolei polskie szkoły, szczególnie o słabej renomie, przymykają oko na nieprawidłowości przy zapisywaniu dziecka, bo przyjmowanie uczniów z Ukrainy jest im na rękę. „To cały przemysł” – mówią eksperci.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-placa-posrednikom-opiekunom-zeby-wyslac-dziecko-do-szkoly-w-polsce-dyrektorzy-szkol-przymykaja-oko-na-nieprawidlowosci/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Pochodzący z Ukrainy Nazari H., który przyjechał do Polski do pracy uciekając przed wojskiem, został skazany na 15 lat więzienia za zamordowanie siekierą mężczyzny w salonie gier w Luboniu, a także za doprowadzenie do pożaru w tym lokalu i posiadanie narkotyków. Ukrainiec przyznał się do winy, okazał skruchę, ale nie był w stanie wyjaśnić, dlaczego zabił Polaka.
  Oskarżony stwierdził, że będąc w Poznaniu dowiedział się, że jego dziadkowie byli Polakami, więc złożył wniosek o stały pobyt . Otrzymał decyzję odmowną. Złożył odwołanie, a czekając na jego rozpatrzenie musiał zmienić pracę i zaczął pracować na czarno, bo nie chciał wracać na Ukrainę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/15-lat-wiezienia-dla-ukrainca-ktory-zabil-polaka-siekiera-nie-wie-dlaczego-to-zrobil/
  komentarz: Kutwa co drugi co przyjeżdża z Ukrainy „miał dziadków Polaków”. Kiedy w końcu weryfikacje danych wprowadza w konsulatach.

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W piątek po południu w Katowicach przy ulicy Kopernika uroczyście otwarto konsulat honorowy Ukrainy. W wydarzeniu wziął udział ukraiński ambasador Andrij Deszczycia.
  Konsulem honorowym Ukrainy w Katowicach został dr med. Jarosław Wieczorek, lekarz ginekolog, a także fundator i założyciel Fundacji „In Corpore”, działającej na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Otrzymał z rąk Deszczycy oficjalne pisma od szefów MSZ Polski i Ukrainy.
  Nowy konsul honorowy Ukrainy w Katowicach podkreśla, że chce rozwijać relacje polsko-ukraińskie, pomagać społeczności 170 tys. Ukraińców w woj. śląskim i zabiegać „o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju”, działając m.in. na rzecz ułatwień przy zatrudnianiu Ukraińców.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-katowicach-otwarto-konsulat-honorowy-ukrainy-nowy-konsul-chce-ulatwiac-zatrudnianie-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Garść informacji zwiazanych z wyborami na Ukrainie. W Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) policja otrzymała anonimowe zgłoszenie o bombie podłożonej w samochodzie Audi zaparkowanym na jednej z ulic. Po zabezpieczeniu i otwarciu go policjanci zamiast bomby znaleźli sterte kart wyborczych na których zakreslono kandydatkę Tymoszenko;
  http://donbasstoday.ru/v-zaminirovannom-audi-nashli-neskolko-sot-kopij-zapolnennyh-bjulletenej-za-timoshenko/
  Z kolei pod siedziba Centralnej Komisji Wyborczej w Kijowie gromadzi się jakiś „tłum”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4081360-pod-tsyk-sobralas-hruppa-neyzvestnykh

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Donald Trump „jednoczycielem islamu”, czyli jego decyzja o uznaniu suwerenności Izrael nad Wzgórzami Golan zjednoczyła podzielone do tej pory państwa arabskie we wspólnym proteście przeciwko działaniom USA;
  https://www.reuters.com/article/us-tunisia-arabs-summit/arab-leaders-show-unity-in-condemning-us-decision-over-golan-idUSKCN1RC060
  Swój sprzeciw wyraził nawet jeden z ostatnich sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, czyli król Arabii Saudyjskiej;
  https://www.reuters.com/article/us-tunisia-arabs-summit-saudi/saudi-king-rejects-measures-impacting-syrian-sovereignty-over-golan-heights-idUSKCN1RC0D6

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.