Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2019r.- 1394 dzień od nowego rozejmu.


Komik Wołodymyr Zełeński uzyskał największe poparcie w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według badań „exit poll”, opublikowanych tuż po zamknięciu lokali wyborczych; Zełeński dostał aż 30,4% ważnych głosów. Natomiast walczący o reelekcję prezydent Petro Poroszenko otrzymał ich zaledwie 17,8%.

Zwycięstwo Zełeńskiego w pierwszej turze nie jest niespodzianką. Ten aktor i komik od tygodni prowadził w przedwyborczych sondażach. Szanse na drugą turę przypisywano też byłej szefowej rządu Julii Tymoszenko, ale ostatecznie z poparciem na poziomie 14,3% głosów, zajęła ona trzecie miejsce miejsce w wyścigu.

Ponieważ żaden z kandydatów nie dostał więcej niż 50 procent głosów, Ukraińcy będą musieli raz jeszcze pójść do urn. Druga tura zaplanowana jest na 21 kwietnia. I już dziś łatwo sobie wyobrazić co w ciągu tych najbliższych trzech tygodni będzie się na Ukrainie działo, bo zmierzą się w śmiertelnej walce Zełeński z Poroszenko.

Po ogłoszeniu wyników sondażowych wczorajszego głosowania, Tymoszenko oświadczyła, że nie odzwierciedlają one prawdy o głosowaniu. „Exit poll nie odpowiadają rzeczywistości”– przedstawiła swoje wątpliwości Tymoszenko. Wyjaśniła, że te wyniki wykluczają ją z walki o fotel prezydenta Ukrainy w drugiej turze. Stwierdziła następnie, że sondaże zostały „zamówione” i zapowiada, że jej sztab przeprowadzi równoległe zliczenie głosów.

Wcześniej deputowany partii Tymoszenko- „Batkiwszczyna” , Serhij Sobolew wyznał, że według szacunków jego ugrupowania Zełenski otrzymał tylko 27%, Tymoszenko zaś 20,9%., a Poroszenko marne 17,5%.

Poza tym, jeden z członków sztabu wyborczego Juli Tymoszeko, Sierhej Własenko pokazał dwa zdjęcia protokołu głosowania komisji w Wołowcu na Zakarpaciu.

„Oto protokół komisji obwodowej, nie ma w nim jeszcze konkretnych danych, ale już jest podpisany. Próbujemy dociec, kto i po co to zrobił, ale jedno jest pewne – to jest czyn kryminalny”– powiedział Własenko.

Ostrzegał on także przed wynikami „exit poll”, które pojawiły się o godzinie 20:00. Jego zdaniem zostaną one celowo zmanipulowane. Zaznaczył też, że sztab Tymoszenko będzie dokładnie przyglądał się wszystkim odnotowanym nadużyciom i dopilnuje, by ich autorzy trafili przed sąd.

Natomiast sztabie wyborczym Zełenskiego wyniki wyborów przyjęto z wielkim entuzjazmem. „Jest to dopiero pierwszy krok ku wielkiemu zwycięstwu. ‚Exit poll jest wiele’, lecz zwycięzca jest jeden”– powiedział Zełenski dziękując wyborcom za poparcie.

41-letni Zełenski jest gwiazdorem kabaretu telewizyjnego „Studia Kwartał-95”. Popularność przyniosła mu główna rola w serialu „Sługa Narodu”, który powstał w 2015 roku. Zełenski gra w nim nauczyciela Wasyla Hołoborodkę, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie. Na fali popularności serialu w 2018 roku na Ukrainie zarejestrowano partię o nazwie „Sługa Narodu”, na której czele stanął sam Zełenski.

Decyzję o starcie w wyborach prezydenckich Zełenski ogłosił w ostatnią noc sylwestrową. Uczynił to podczas orędzia noworocznego w telewizji „1+1”, której właścicielem jest jego przyjaciel biznesowy- skonfliktowany z władzami ukraińskimi- miliarder Ihor Kołomojski. Telewizja ta nadała wystąpienie komika przed orędziem noworocznym prezydenta Poroszenki. Dodam, że Kołomojski uważa Poroszenkę za swojego osobistego wroga, któremu poprzysiągł zemstę.

Po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników wyborów Poroszenko stwierdził, że jest przekonany, iż w drugiej turze wyborów prezydenckich jego ekipa obroni swój wynik. „Jestem przekonany, że 21 kwietnia, w drugiej turze, poradzimy sobie z zadaniem obrony wyników wyborów”– powiedział. Czyli, biorąc pod uwagę fakt, że był tym razem w stanie trzeźwości- co mu się ostatnio nie często zdarza- uznał, że wynik drugiej rundy wyborów będzie dla niego podobny do obecnych, czyli w granicach 18%.

Poroszenko dodał także, że niedzielne głosowanie pokazało, iż jego rodacy nie dopuścili do realizacji „rosyjskiego scenariusza wyborów. Co to zaś oznacza, nie wyjaśnił.

Powiedział tylko, że jest „wdzięczny tym, którzy nie pozostali dziś w domu, którzy niezależnie od tego na kogo głosowali, wnieśli wkład w wolny wybór ukraińskich obywateli. Pokazaliście, że jesteście wolnymi ludźmi, którzy kibicują przyszłości swojego kraju”.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że wybory były uczciwe: „Nie słyszeliśmy ani jednej informacji, które mogłyby wpłynąć na wyniki głosowania. Zdaliśmy egzamin z europejskości”– stwierdził stanowczo Poroszenko.

Nie ma co się dziwić, że starano się podczas tych wyborów zachować pozory uczciwości, bo po reprymendzie jaką dzieliła amerykańska ambasada w Kijowie, nikt na Ukrainie nie odważyłby się jawnie je sfałszować.

Wybory prezydent Ukrainy rozpoczęły się o godz. 08:00 czasu kijowskiego, a zakończyły się o godz. 20:00, Czyli w odniesieniu do czasu polskiego; odpowiednio o godzinie 07:00 i 19:00.

Według ukraińskiej Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) do głosowania uprawnionych było ponad 29 mln obywateli Ukrainy, dla których otwarto niemal 30 tysięcy lokali wyborczych. Wybory przeprowadzono w 199 okręgach w kraju i w jednym okręgu zagranicznym.

Mieszkańcy Autonomicznej Republiki Krymu, która na wiosnę 2014 roku odłączyła się od Ukrainy stając się w ten sposób częścią Rosji, mogli uczestniczyć w głosowaniu w lokalach w przylegającym do Krymu obwodzie chersońskim. Podobnie było z mieszkańcami republik donbaskich na południowym-wschodzie Ukrainy, którym także władze z kijowa stworzyły im możliwość uczestniczenia w głosowaniu poza linią rozgraniczenia, w lokalach na obszarach, kontrolowanych przez ukraińskie władze. Z tego co w tech chwili wiadomo możliwość ta została całkowicie zignorowana, tak przez mieszkańców Krymu jak i republik donbaskich.

Wybory prezydenckie były monitorowane przez ponad 2 tys. obserwatorów, skierowanych na Ukrainę przez inne państwa, organizacje międzynarodowe i ukraińskie organizacje pozarządowe.

Na ogłoszenie oficjalnych wyników pierwszej tury wyborów CKW ma czas do 10 kwietnia.

Poprzednie, przedterminowe wybory prezydenckie, które rozpisano po obaleniu legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza, odbyły się w maju 2014 roku. W pierwszej turze zwyciężył wówczas Poroszenko, zdobywając 54,7% głosów. Wtedy na drugim miejscu uplasowała się Julia Tymoszenko, na którą głosowało tylko 12,81% uczestników wyborów.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Dzień ukraińskich wyborów na donieckiej linii frontu minął względnie spokojnie.

I tak, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy 120 (29 min) i 82 mm (5 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów), granatników; AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z przerwami w godzinach, od 03:30 do 21:20, w rejonie; Gorłówki (osiedle Gołmowski, Zajcewo i Dolomitnoje- na luku swiatłodarskim), Doniecka (Jasinowata, Spartakus, Kasztanowyje oraz okolice serwisu „Volvo-Center”- znajdującego się na obrzeżach Doniecka), a także na płudniowym odcinku frontu (Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DL spadło 85 pocisków, wobec 119 z dnia poprzedniego. W efekcie zostały ranne dwie osoby podczas ostrzału przez ukraińskich żołnierzy Zajcewa (przy użyciu; moździerza kaliber 82 mm- 5 min, granatnika SPG-9- 2 granaty oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, do którego doszło w w godzinach od 11:15 do 11:45), zostało rannych dwoje cywilów- mieszkańców domu przy ulicy Karbuszewa nr. 40; 54-letnia kobieta i 54-letni mężczyzna. W chwili obecnej oboje poszkodowanych znajduje się na leczeniu w szpitalu miejskim nr. 2 w Gorłówce.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby było względnie spokojnie, bo ukraińscy żołnierze dopuścili się tam tylko 2 naruszeń warunków zawieszenia borni, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza 120 mm (6 min) i moździerza kaliber 82 mm (12 min) oraz granatników AGS-17 (85 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (05:40) i Swietłodarska (19:30), w stronę: Smiełoje i Łozowoje. W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadły 103 pociski nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i nie powodując strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 1 квітня 2019 року.

31 березня противник обстріляв з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї позиції підрозділу Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

Втрат серед наших захисників немає.

Наші захисники не залишили без відповіді ворожий обстріл.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

45 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.04.2019r.- 1394 dzień od nowego rozejmu.

 1. O pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Komitet Dumy Państwowej FR d/s państw WNP i integracji euroazjatyckiej zarekomendował nizszej izbie rosyjskiego parlamentu nie uznawac wyników wyborów na Ukrainie. Przewodniczący komitetu Leonid Kałasznikow uzasadnił to tym ze od udziału w wyborach zostali praktycznie odcięci mieszkańcy południowo – zachodniej Ukrainy wraz z Donbasem, a takze obywatele Ukrainy przebywajacy na terytorium FR (wg różnych szacunków może ich tam byc od 3 do 5 mln);
  https://tass.ru/politika/6280575

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje o masowej mobilizacji POROCHOBOTÓW, jeden z ich „liderów”, czyli zbiegły z Krymu „Tatar Krymski” (urodzony pod Moskwą) Ajder Mużdabajew posunął sie nawet do wzywania by „rozstrzeliwac zdrajców którzy głosowali przeciwko Poroszence”…
  https://strana.ua/news/193806-rezultaty-vyborov-prezidenta-porokhoboty-prizvali-streljat-ukraintsev-reaktsija-seti.html
  Z kolei sztab wyborczy samego sponsora POROCHOBOTÓW, czyli Poroszenki, wezwał wszystkich „proeuropejskich” kandydatów oraz tych którzy im pomagali by w drugiej turze wyborów poparli właśnie „generalissimusa”;
  https://interfax.com.ua/news/election2019/577431.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosc, w Połtawie „draka” w jednej z „marszrutek” zakończyła się strzelaniną i interwencją policji, brak informacji o poszkodowanych;
  https://strana.ua/news/193795-v-poltave-konflikt-v-marshrutke-zakonchilsja-strelboj.html
  W jednej z miejscowosci obwodu połtawskiego NN sprawcy napadli i ciężko pobili pilnujacego lokal wyborczy policjanta;
  https://korrespondent.net/ukraine/4081588-v-poltavskoi-oblasty-napaly-na-polytseiskoho-okhraniavsheho-uchastok

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Z dniem dzisiejszym „wchodzi w życie” decyzja Poroszenki z grudnia zeszłego roku jednostronnym wypowiedzeniu przez Ukrainę „traktatu o przyjaźni z Rosją” z 1999 roku. Jak wielokrotnie zwracali na to uwagę eksperci ukraińscy moze sie to zakonczyć fatalnie dla samej Ukrainy, gdyz „rozwiazuje rece” Rosji m.in w sprawie granicy z Ukraina (która wciąż pozostaje nieuregulowana) oraz w kwestii wód terytorialnych na Morzu Azowskim;
  https://gordonua.com/news/politics/prekratil-deystvie-dogovor-o-druzhbe-ukrainy-i-rossii-853531.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem rosyjskie media, powołujac się na oficjalne dane miedzynarodowego stowarzyszenia importerów LNG (GIIGNL – International Group of Liquefied Natural Gas Importers) informują że strona rosyjska „przegoniła” USA w dostawach gazu skroplonego do Europy oraz Azji w 2018 roku. Według tych danych do Europy Rosja dostarczyła 4,43 mln ton, a USA 2,7 mln, z kolej do Azji trafiło 12,86 mln ton rosyjskiego gazu, podczas gdy amerykańskiego 10,73 mln;
  https://ria.ru/20190401/1552279097.html
  https://giignl.org/our-members

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Po przeliczeniu wyników z 80% komisji wyborczych na Ukrainie wciąż prowadzi Zeleński z ponad 30% poparciem, drugie miejsce przypada Poroszence z 16.03%, piękna Julia otrzymała 13.24%. Bojko tymczasem wciąż awansuje i ma na ten moment już ponad 11.5% głosów
  https://www.unian.info/politics/10500858-ukraine-elections-zelensky-remains-frontrunner-as-over-80-of-votes-processed.html
  Komentarz: racje ma mania pisząc, że gdyby uwzględniono głosy rosyjskich gastarbeiterów sytuacja w I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie byłaby całkowicie inna. Wszystko wskazuje, ze to Bojko walczyłby o fotel prezydenta z Zeleńskim.

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…..Bojko walczyłby o fotel prezydenta z Zeleńskim”- i by zwyciężył.

   Chociaż i tak nie zmieniłoby to diametralnie sytuacji.

   Obecnie „stabilizatorem” sceny wewnętrznej na Ukrainie są organizacje banderowkich nazistów, a one na zmianę kierunku obecnie prowadzonej polityki nie pozwolą.

   W ten sposób urosła siła, z którą wszyscy muszą się liczyć. Taki efekt uboczny „demokratyzowania” Ukrainy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • Raczej by nie wygrał ponieważ taka sytuacja czyli Zelenskij vs Bojko mogłaby zjednoczyć cały „obóz pomajdanowy”, ponieważ Bojko to dla nich wymarzony przeciwnik w postaci „realnego agenta Kremla” (jego wizyta w Rosji i spotkanie z premierem FR to potwierdza), a tak dalej postepuje „dezintegracja” tzw. obozu pomajdanowego (o czym w jednym z moich linków powyżej)

    Polubione przez 4 ludzi

 7. HAHAHAHA
  Przeglądam internetowe wydania „wybiórczej” (wroga warto znać) i widzę tytuł
  „Brazylijskie tarapaty Ukrainy. Czy Rosja ma z tym coś wspólnego?”
  Zerkam do środka a tam materiał rodem z przeglądu sportowego. Artykuł jest o tym, że w eliminacjach do euro reprezentacja Ukrainy wystawiła do meczów zawodnika rodem z Brazylii , który nie mógł grac w reprezentacji tego kraju. Nic więcej nic mniej. A tu dziennikarzyny sugerują, że Putin wsiemu winowat 🙂
  http://wyborcza.pl/7,154903,24591550,brazylijskie-tarapaty-ukrainy-czy-rosja-ma-z-tym-cos-wspolnego.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o „cudzie Poroszenki”, czyli zwiększeniu swoich (oficjalnych) dochodów…aż o 95 razy (!) w trakcie sprawowania przez siebie urzędu Prezydenta Ukrainy w 2018 roku i co najciekawsze „głównym źródłem dochodów są dywidendy od firmy Rothschild Trust Schweiz AG 🙂
  https://strana.ua/news/193865-deklaratsija-poroshenko-prezident-stal-bohache-v-95-raz-s-chem-eto-svjazano.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Prima aprilis” w „ukraińskim stylu”, czyli w miejscowości Trechtymirów w obwodzie czerkaskim ktoś…ostrzelał pomnik hetmana Piotra Sahajdacznego, pomimo ze „wodza kozackiego z krwi i kosci” zawsze wiernego Rzeczypospolitej, m.in był bohaterem bitwy pod Chocimiem;
  https://korrespondent.net/ukraine/4081839-v-cherkasskoi-oblasty-rasstrelialy-pamiatnyk-hetmanu-sahaidachnomu
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Konaszewicz-Sahajdaczny

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Dania „blokuje”, a Rosja i tak buduje, czyli rosyjski ‚Gazprom” poinformował o położeniu już 915 km gazociągu „Nord Stream 2” (to jest ok 37 % całosci);
  https://ria.ru/20190401/1552297559.html
  Prace wznowił takze specjalistyczny statek przeznaczony do układania podmorskich rurociągów „Pioneering Spirit „, który bedzie drugim tego typu statkiem, obok „Solitaire”, uczestniczącym w projekcie. Jak widać Rosjanie „ida na całość” i „przyspieszają na maksa” całe przedsięwzięcie;
  https://fomag.ru/news-streem/sudno_truboukladchik_severnogo_potoka_2_vozobnovilo_raboty_v_baltiyskom_more/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W internecie pojawił się tymczasem apel „Don Pedro” Poroszenki do „ukropatriotów” w którym m.in ostrzega ich ze jeżeli go nie wybiorą w drugiej turze wyborów to wyjedzie do Hiszpanii i będzie codziennie szydzić z Ukraińców na twitterze oraz będzie „wstawiać fotki z plaży na których będzie widac jak chleje whisky z lodem!” 🙂 🙂 🙂
  >https://sun9-18.userapi.com/c851428/v851428316/104aac/GzpnxbZqfTU.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraina znalazła się w ogniu krytyki europosłów komisji handlu międzynarodowego PE w związku z naciąganiem zapisów porozumienia o wolnym handlu, które pozwoliło temu krajowi na ogromne zwiększenie eksportu mięsa z kurczaków do UE.
  Niemiecki europoseł Zielonych Thomas Waitz mówił, że za sprawę odpowiada firma MHP, która kontroluje 40 proc. ukraińskiego rynku. Jego zdaniem w tym przypadku nie może być mowy o Ukrainie, bo spółka ta zarejestrowana jest na Cyprze i tam płaci podatki. Krytykował przy tym propozycję KE, by zwiększyć do 50 tys. ton kontyngent (zamykając jednocześnie lukę wykorzystywaną przez ukraińskie firmy). „KE proponuje zalegalizowanie sytuacji, która jest nielegalna” – ubolewał.
  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/aktualnosci/news-ukraina-wykorzystala-luke-w-przepisach-ue-50-tys-ton-drobiu-,nId,2914491#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: Żeby Niemiec bardziej troszczył się o polskich rolników od polskich europosłów…

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Znów promowanie w polskich(?) mediach Poroszenki jako „lepszego dla Polski” prezydenta Ukrainy.

  Zwycięstwo Poroszenki na Ukrainie byłoby najbardziej korzystne z punktu widzenia polskiego biznesu. Zanosi się jednak na wygraną aktora Wiktora Zełeńskiego. Mógłby on potencjalnie stworzyć rząd z Julią Tymoszenko. Byłby to czarny scenariusz dla Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
  https://biznesalert.pl/ukraina-wybory-prezydenckie-pierwsza-tura-reset-gazprom-energetyka-gaz/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.