Wojna domowa na Ukrainie 2.04.2019r.- 1395 dzień od nowego rozejmu.


Po podliczeniu ponad 80% głosów jest pewne, że w drugiej turze o fotel prezydenta zmagać się będą Zełeński z Poroszenką. Z czego największe szanse wygrania w drugiej turze ma komik Wołodymyr Zełenski.

Przewidując z dużym prawdopodobieństwem, że to Zełenski zasiądzie na fotelu prezydenta Ukrainy, warto już dziś zastanowić się nad konsekwencjami tego faktu.

Otóż, o programie Zełenskiego wiadomo bardzo mało poza gładko sformułowanymi ogólnikami, takimi jak np. współpraca we wdrażaniu reform MFW czy też utrzymanie dotychczasowego ich kierunku. Poza tym, mało można było się dowiedzieć w sprawie jego stanowiska wobec Krymu czy też rozwiązania kwestii konfliktu zbrojnego w Donbasie. Ogólnie- z tego co Zełenski wydusił z siebie- można się dowiedzieć, że jego kurs jest prozachodni.

Ale co to konkretnie oznacza nie wynikało jasno z jego wypowiedzi. Co jest typową grą polegającą na tym, żeby mówiąc nic konkretnego nie powiedzieć, bo to wyborcy muszą sami sobie to wszystko do klepać, według własnej wizji i uznania.

W związku z tym, że Zełenski jawi się nam jako „słup” firmujący stojących za nim oligarchów. Z tego przede wszystkim najbogatszego z nich, czyli Ihora Kołomojskiego. Można w tej sytuacji przyjąć, że będzie nowy prezydent realizował dokładnie taki program polityczny jaki jest korzystny dla jego pryncypałów.

Na czym więc będzie polegała ta praktyka polityczna gdy już komik Zełenski zostanie zaprzysiężony na prezydenta?

Po pierwsze, i jest to pewne, Kołomojski, który był prześladowany przez Poroszenkę i jego ekipę, będzie starał się dotkliwie odgryźć. Możliwe więc jest, że Poroszenko trafi nawet do więzienia, tym bardziej, iż wiele ma za uszami. A że dotychczas włos mu z głowy nie spadł, to tylko dlatego, bo stworzył wokół swojej osoby taką sieć powiązań w strukturach władzy, że praktycznie był on- jak i ludzie z jego otoczenia- całkowicie bezkarny.

Po drugie, Komołojski wraz ze swymi przyjaciółmi biznesowymi nie straci tak wielkiej dla siebie okazji, gdy przejmie władzę na Ukrainie. Co zresztą stanie się po raz pierwszy, bo poprzedni prezydenci (nie licząc Poroszenki), sami nie będąc zamieszani w układ oligarchiczny, starali się na wszelkie sposoby zachować równowagę sił klanów oligarchicznych wobec siebie. A nawet rozgrywać między nimi różne konflikty i gry interesów, z korzyścią dla władzy centralnej. Dlatego ten zbliżający się czas władzy Zełenskiego będzie dla Kołomojskiego- i ewentualnie Firtasza- wyjątkową okazją do wykończenie konkurencji, w tym znienawidzonego Poroszenki, a także poszerzenia strefy swoich wpływów co przełoży się na dalsze bogacenie się Kołomojskiego. Oczywiście kosztem Ukrainy i Ukraińców.

Ale kto by się w tym środowisku takimi bzdurami przejmował?

Można też przyjąć, że Zełenski konsekwentnie będzie wdrażał napisany przez siebie scenariusz serialu „Sługa Narodu”, gdzie gra on rolę nauczyciela, który zostaje prezydentem. Zaś prezydentem zostaje dzięki temu, że jest poza układem, który postanawia zniszczyć. Niestety układ zniszczył jego. Taki też byłby w tym przypadku koniec Wołodymyra Zełeńskiego jako prezydenta „samoistnej” Ukrainy.

Poniżej najnowsze wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich:

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, od 07:30 do 19:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (49 min) i 82 mm (5 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 42 wystrzały), granatników; AGS-17 (85 granatów), SPG-9 (12 granatów)i RPG-7 (11 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (teren osiedla przy kopalni im. Izotowa- na obrzeżach Gorłówi oraz Zajcewo i Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), Doniecka (okolice lotniska i serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk i Leninskoje).

W efekcie ukraińskich ostrzałów terytorium DRL zostało tam uszkodzonych wiele domów:

dwa domy znajdujące się na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa w Gorłówce, przy ulicy Zasławskiego nr. 21 i 40, jeden dom na osiedlu Gołmowski przy ulicy Zagorodnej nr. 8 oraz dwa garaże nr. 23 i 48 znajdujące się na terenie auto-kooperatywy przy ulicy Zagorodnej nr. 22. W Zajcewwie koło Gorłowki na ulicy Rybałki nr. 208 oraz w Dolomitnoje cztery domy przy ulicy Żelaznodorożnej nr. 4, 13, 31 i 33. Zostało też uszkodzone jedno mieszkanie w bloku przy ulicy Sowieckiej nr. 20 m. 6 w Dokuczajewsku. Tym razem obyło się bez ofiar wśród ludności cywilnej.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzał przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), moździerzy kaliber 82 mm (30 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 28 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku: Nowotoszkowskoje (09:55 i 18:00), Krimskoje (12:45, 19:55 i 20:55) oraz Bobrowa (22:15) okolice następujących miejscowości: Złotoje-5, Frunzego, Gołubowskoje, Żiełobok i Smiełoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 2 квітня 2019 року.

1 квітня противник 18 разів порушив режим припинення вогню, застосувавши при цьому п’ять разів озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог обстріляв наших захисників п’ять разів:
двічі – зі стрілецької зброї – поблизу селища ПІСКИ;
зі станкових протитанкових гранатометів – біля міста АВДІЇВКА;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів у районі населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив 13 обстрілів:
шість разів – з мінометів калібрів 120 та 82 мм, автоматичних станкових та ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села КРИМСЬКЕ;
двічі – з міномету калібру 120 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
двічі – з міномету калібру 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля селища ЗОЛОТЕ-4;
з міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ;
з великокаліберних кулеметів – у районі населених пунктів ХУТІР ВІЛЬНИЙ та НОВОТОШКІВСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів троє наших захисників отримали поранення.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому двох та поранивши шістьох окупантів.

Також вогнем у відповідь знищено бойову машину піхоти російсько-окупаційних військ.
Від початку поточної доби ворог обстріляв із мінометів калібрів 120 та 82 мм наших захисників у районі селища міського типу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ, у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”.

Втрат серед особового складу немає.

Підрозділ, який зазнав вогневого впливу противника, відповів на обстріл із застосуванням штатного озброєння. Втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Zajcewa:

Oraz z Zołotoje (ŁRL):

***

Na koniec kilka zdjęć:

W kopcu w pobliżu punktu kontrolnego Marinowka koło Szachtiorska znaleziono niedawno liczącą ponad 2700 lat rzeźbę wykonaną w twardym piaskowcu, która pochodzi z okresu scytyjskiego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.04.2019r.- 1395 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Wierni na zawsze’, czyli ciekawostka w temacie wyborów prezydenckich na Ukrainie. Ukromedia informują ze kolonia karna w której przebywała Julia Tymoszenko zanim ją „wyzwolił” ja kijowski majdan, w trakcie pierwszej tury oddała głosy właśnie za swoją byłą „pensjonariuszką”…
  https://24tv.ua/ru/kachanovskaja_kolonija_gde_sidela_timoshenko_bolshe_vsego_golosov_otdala_za_lidera_batkivshhiny_n1135389

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT w temacie makabrycznego zabójstwa saudyjskiego opozycyjnego wobec rezimu w Rijadzie dziennikarza Dżamala Chaszukdżi, czyli dlaczego sprawa „ucichła”. Okazuje się, jak informuje „The Washington Post”, że Saudowie wypłacili „milionowe zadośćuczynienia” rodzinie oraz krewnym zamordowanego przez siebie dziennikarza;
  >https://www.washingtonpost.com/world/national-security/khashoggi-children-have-received-houses-in-saudi-arabia-and-monthly-payments-as-compensation-for-killing-of-father/2019/04/01/c279ca3e-5485-11e9-8ef3-fbd41a2ce4d5_story.html?noredirect=on&utm_term=.6fef6c77a2fe

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Kijowie meżczyzna wypadł z „marszrutki” wraz z drzwiami o które nieopatrznie sie oparł…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4081982-v-kyeve-muzhchyna-vypal-yz-trolleibusa-vmeste-s-dverui
  W stolicy jednego z ukraińskich obwodów Mikołajowie wprowadzono kwarantannę po tym jak wściekły pies pogryzł 12 osób;
  https://korrespondent.net/ukraine/4081965-v-nykolaeve-yz-za-beshenoi-sobaky-vvely-karantyn
  Celnicy z Lwowa pochwalili się że ujawnili nielegalny przemyt z USA…orderów (to nie jest Prima Aprilis 🙂 ) o łącznej wartosci 890 tys. hrywien;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4081922-vo-lvove-v-posylke-yz-ssha-obnaruzhyly-ordena-pochty-na-900-tysiach-hryven

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie wyborów na Ukrainie;
  https://kresy.pl/publicystyka/wywiady/prof-osadczy-dla-kresy-pl-wyniki-i-tury-wyborow-obnazyly-stopien-zaklamania-nt-sytuacji-na-ukrainie/
  Cytat „W tej chwili Polska, przy jakimkolwiek rozkładzie wyników głosowania, będzie największym przegranym w wyborach na Ukrainie – uważa ekspert. – Stawiając na opcję banderowską i przymykając oko na żenującą manifestację filobanderowskich sympatii, której nie szczędził i nie szczędzi prezydent Poroszenko, który swoje wiece wyborcze prowadzi pod brzmieniem hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Polska nie zyska zwolenników po tej stronie społeczeństwa ukraińskiego. Zawsze będzie postrzegana jako okupant, jako ktoś, kto jest coś winien i wobec kogo roszczenia nie będą ustawały. Z innej strony, tzw. prorosyjska Ukraina będzie z pogardą patrzeć na Polskę, jako nieudolnego, przesadnie aktywnego realizatora polityki zachodniej, głównie USA, na Ukrainie i państwo jednoznacznie rusofobiczne i wrogie Rosji. Zatem obie części Ukrainy, zwaśnione ze sobą, będą jednak solidarne w swojej antypolskiej postawie. Mamy więc na własne życzenie impas, z którego na razie nie widać wyjścia. Jako państwo, w związku z sytuacją na Ukrainie, będziemy mieli problem na długie lata”

  Polubione przez 5 ludzi

  • „… obie części Ukrainy, zwaśnione ze sobą, będą jednak solidarne w swojej antypolskiej postawie”- wynika to też z moich relacji z wojny domowej na Ukrainie.

   Np. sprawę tą poruszał onegdaj Motorola i niezależnie od niego Giwi. W podobnym duchu wypowiadali się przedstawiciele władz obu republik.

   Niestety, ale zdradzieckie jak zwykle „elity” Polakom naważyły piwa.

   Ileż to już razy się powtarza ten wątek w naszej historii?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Kandydat na prezydenta Ukrainy, komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski gotowy jest do debaty ze swoim konkurentem w walce o to stanowisko, urzędującym szefem państwa Petrem Poroszenką – oświadczył we wtorek członek sztabu wyborczego showmana Dmytro Razumkow.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-zelenski-gotow-do-debaty-z-poroszenka-przed-druga-ii,nId,2916279#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Naftohaz Ukrainy poinformował, że Chińczycy są skłonni udzielić 1 mld $ pożyczki koncernowi.
  Z tej kwoty 180 mln $ ma być przeznaczone na zakup sprzętu wiertniczego z Chin i doradztwo. Kolejne środki mają być przeznaczone na inne inwestycje Naftohazu w najbliższych latach.
  https://www.unian.info/economics/10502586-ukraine-s-naftogaz-gets-chinese-backing-for-1-bln-in-loans-and-investment-media.html
  Komentarz: O ile udzielenie 180 mln $ na zakup CHIŃSKIEGO sprzętu jestem skory uwierzyć, to kolejne kredyty oferowane Naftohazowi na projekty, które nie chce rada nadzorcza ujawnić, wydają się podejrzane.
  Trzeba poczekać na OFICJALNE stanowisko rządu Chin. Tym bardziej, że wielokrotnie media na Ukrainie informowały o kolejnych umowach z Chinami, które …nigdy nie zrealizowano.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wygląda na to, że polityka polskich „elyt” wobec Ukrainy nie zmieni się po wyborach…

  Jesteśmy skazani na współpracę z Ukrainą – ocenił we wtorek szef BBN Paweł Soloch. Jego zdaniem, Polska powinna w relacjach z Ukrainą nauczyć się działać w określonych segmentach. „Innym segmentem są relacje historyczne a innym są kwestie współczesne” – podkreślił Soloch.
  https://www.wnp.pl/parlamentarny/wydarzenia/jestesmy-skazani-na-wspolprace-z-ukraina,38336.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Warszawskim metrze doszło do groźnego incydentu. Młody Ukrainiec skakał po dachach wagonów metra. Wszystko w ramach „żartu”.
  http://www.eskarock.pl/eska_rock_news/najpierw_skakal_po_samochodach_strazy_miejskiej_teraz_skacze_po_dachu_warszawskiego_metra_wideo/156410
  I teraz wisienka na torcie. To nie pierwszy taki wyczyn tego Pana z Ukrainy. Jego sprawą miała się już zająć polska policja, jednak jak widać chyba działania naszych służb były łagodnie mówiąc nieskuteczne.
  https://kresy.pl/wydarzenia/warszawa-mlody-ukrainiec-skakal-po-aucie-strazy-miejskiej-i-chwalil-sie-nagraniem-zajmie-sie-nim-policja-video-16/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powołał Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego. Została nim Olga Chrebor, która od lat zajmuje się społecznością ukraińską we Wrocławiu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/we-wroclawiu-powolano-pelnomocnika-ds-ukraincow-to-miasto-w-ktorym-ukraina-jest-od-dawna/
  Aktywiści powiązani z środowiskami pracodawców i ukraińskiej mniejszości walczyli o powołanie pełnomocnika od kilku lat.
  https://wroclife.pl/nasze-miasto/pelnomocnik-do-spraw-ukraincow/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kampania prezydencka na Ukrainie. Przebywający (jeszcze) „na wygnaniu” Saakaszwili opublikował informacje na temat „speca od czarnego PR” Mosze Kliugfarta którego Poroszenko miał wynając do „oczerniania” Zelenskiego. Saakaszwili poinformowął takze że ów „czarny PRowiec” miał już wcześniej działać przeciwko niemu gdy był jeszcze prezydentem Gruzji;
  https://strana.ua/news/194120-mikhail-saakashvili-pokazal-chernoho-piarshchika-nanjatoho-poroshenko-protiv-zelenskoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Wieści z Donbasu. Tzw. sztab OZS (dawniej ATO) poinformował o tym ze dzisiaj na „froncie” zginęło 2 „ukrowojaków”, 2 innych zostało rannych, oczywiscie „w wyniku wrogiego ostrzału”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4082238-na-donbasse-pohybly-dvoe-voennykh
  Z kolei w „wyzwolonym” Sewierodoniecku (obwód ługański pod kontrola Kijowa) przed jednym z budynków mieszkalnych lezały sobie granaty bojowe;
  https://korrespondent.net/ukraine/4082132-v-severodonetske-vozle-mnohoetazhky-nashly-hranaty

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.