Wojna domowa na Ukrainie 4.04.2019r.- 1397 dzień od nowego rozejmu.


„NATO jest dobre dla Europy, ale NATO jest dobre także dla Stanów Zjednoczonych. Siła państwa nie jest mierzona wyłącznie wielkością jego gospodarki czy liczbą żołnierzy, ale także liczbą przyjaciół”– powiedział sekretarz generalny NATO- Jens Stoltenberg, podczas wczorajszego (3 kwietnia) wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA.

Mówiąc o wyzwaniach stojących przed NATO, Stoltenberg oświadczył, że sojusz musi stawić czoło „coraz bardziej asertywnej Rosji”. Zastrzegł przy tym, że nadal będzie nakłaniał Rosję do powrotu do traktatu INF- o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, zawartego w 1987 roku miedzy ZSRR i USA. Następnie stwierdził, że NATO musi się przygotować do świata bez tego traktatu.

Przypomnę, że na początku lutego br. administracja Stanów Zjednoczonych podjęła decyzję o tym, że w związku z domniemanym łamaniem postanowień INF przez Rosję, USA zawieszają jego przestrzeganie na pół roku, po czym się z niego wycofają.

W odpowiedzi na ten szantaż, już następnego dnia Rosja również wstrzymała swój udział w traktacie. Odnosząc się do tej sytuacji, sekretarz generalny NATO- Jens Stoltenberg podkreślił jednak, że odpowiedzią na to nie będzie rozmieszczenie pocisków z głowicami jądrowymi na terytorium Europy:

„NATO nie ma zamiaru rozmieszczać w Europie wystrzeliwanych z lądu pocisków nuklearnych. Ale NATO zawsze będzie podejmować niezbędne kroki w celu zapewnienia wiarygodnego i efektywnego odstraszania”– przekonywał słuchaczy.

Stoltenberg podkreślił także, że członkowie Sojuszu zwiększają swoje wydatki na obronność. To, że tylko kilka krajów przeznacza na ten cel co najmniej 2 procent swojego PKB, do czego zobowiązali się wszyscy członkowie Paktu na dorocznym szczycie w Walii- jest stałym elementem krytyki ze strony amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Było to także tematem przedwczorajszej rozmowy Stoltenberga z amerykańskim Trumpem.

Dodam, że w trakcie tego spotkania, które miało miejsce na salonach w Białym Domu, prezydent Donald Trump powiedział, że jego pragnieniem jest to, aby członkowie Sojuszu przeznaczali na obronność więcej niż 2 procent PKB. Podkreślił, że udział Stanów Zjednoczonych w kosztach obronności w NATO jest nieproporcjonalnie dużo większy. Czym zasugerował, że to amerykańscy partnerzy z NATO mają teraz współfinansować światową pozycję hegemona.

Podczas tego spotkania Trump tradycyjnie już skrytykował Niemcy, podkreślając, że kraj ten za mało przeznacza na obronność. Podkreślił, że ma „wiele szacunku” dla Niemiec oraz do kanclerz Angeli Merkel, ale kraj ten nie wydaje na obronność tyle, ile powinien, „Oni płacą blisko 1 procent”– stwierdził Trump.

Agencja Reutera przypomniała przy tej okazji, że w zeszłym roku Donald Trump wezwał przywódców państw NATO, by wydatki na obronność zwiększyli do 4% PKB.

„Wszyscy sojusznicy zwiększają wydatki na obronę. Wcześniej cięli oni wydatki o miliardy, teraz dodają miliardy”– mówił szef NATO w swoim przemówieniu w Kongresie.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował o przezwyciężenie obecnych podziałów wewnątrz Paktu Północnoatlantyckiego. Podczas wystąpienia w Kongresie Stanów Zjednoczonych szef Sojuszu chwalił NATO za skuteczność i wskazywał na zagrożenie ze strony Rosji.

Jens Stoltenberg przekonywał także, że Pakt Północnoatlantycki jest korzystny zarówno dla Europy, jak i Stanów Zjednoczonych. Określił NATO mianem najbardziej skutecznego sojuszu wojskowego w historii. Jens Stoltenberg przyznał, że wewnątrz NATO występują podziały w takich sprawach jak wymiana handlowa, polityka wobec Iranu i energetyka. Przypomniał jednak, że kraje Sojuszu przezwyciężały podobnie poważne podziały w przeszłości. Podkreślił wspólnotę celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa swoim członkom.

Ponadto, Jens Stoltenberg skrytykował Rosję za agresywne działania, w tym za rozmieszczanie w Europie nowych rakiet. Opowiedział się także za prawem Ukrainy i Gruzji do wyboru sojuszy.

„Nasz sojusz nie przetrwał 70 lat, opierając się na nostalgii. Ani na sentymencie. NATO trwa, ponieważ jest ono w narodowym interesie każdego z naszych państw. Razem reprezentujemy prawie miliard ludzi. Stanowimy połowę siły gospodarczej świata. I połowę potęgi militarnej świata. Kiedy stoimy razem, jesteśmy silniejsi niż jakikolwiek potencjalny przeciwnik- gospodarczo, politycznie, militarnie”– podkreślił na koniec Stoltenberg.

Jego przemówienie było wielokrotnie przerywane oklaskami, a na koniec zostało przyjęte owacją na stojąco.

Wystąpienie sekretarza generalnego NATO przed amerykańskimi Kongresmenami jest częścią odbywających się w Waszyngtonie obchodów 70 rocznicy powstania NATO. Kolejnym elementem jest dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, przebywający w Waszyngtonie na sesji ministerialnej z okazji 70 rocznicy powstania NATO, wysoko ocenił środowe wystąpienie sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga przed połączonymi izbami Kongresu USA.

W rozmowie z korespondentami polskich mediów, Czaputowicz podkreślił, że sekretarz generalny NATO był pierwszym szefem międzynarodowej organizacji, który dostąpił zaszczytu wystąpienia na wspólnej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu.

„Było to bardzo dobre wystąpienie, podkreślające, że NATO ma znaczenie nie tylko dla Europy, ale także Stanów Zjednoczonych”– ocenił szef polskiej dyplomacji.

Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska „podziela przedstawioną przez Stoltenberga ocenę zagrożenia, jakie stanowi Rosja”.

Natomiast brytyjski dziennik „The Times” w swoim komentarzu poświęconemu ponownemu wyborowi Jensa Stoltenberga na sekretarza generalnego NATO, podał informację, że europejscy sojusznicy naciskali na przedłużenie jego kadencji w tym celu, aby prezydent USA Donald Trump nie miał okazji nominować na to stanowisko swojego kandydata.

Według dwóch źródeł gazety, sojusznicy starali się „opóźnić walkę o to, kto zostanie następcą Stoltenberga do czasu przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych w nadziei, że może tam dojść do zmiany prezydenta”.

Jeden z rozmówców gazety zaznaczył, że w ten sposób chciano uniknąć „ingerencji” amerykańskiego prezydenta w proces wyboru nowego sekretarza generalnego NATO. Inny zaś informator „The Times” ujawnił, że „istniało poczucie, iż lepiej będzie to odłożyć w czasie”. Jak jednak dodano, w razie reelekcji Trumpa „oczywiście będzie on brał udział” w procesie wyboru następcy Stoltenberga.

Przy okazji „Times” zwrócił uwagę na fakt, że „pewne zdziwienie wzbudził przytłumiony charakter waszyngtońskich obchodów 70 rocznicy powstania NATO”, w których biorą udział jedynie ministrowie spraw zagranicznych, a nie szefowie państw.

https://www.thetimes.co.uk/article/the-times-view-on-trump-russia-and-western-security-nato-at-70-bc665900p

https://niezalezna.pl/266046-stoltenberg-nato-bedzie-podejmowac-kroki-w-celu-efektywnego-odstraszania#ocena266046.

***

Na tej konkluzji kończąc ten przydługi wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 (11 min) i 82 mm (6 min), granatników: AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) i broni maszynowej- w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzelane były z przerwami w godzinach, od 12:15 do 20:05, następujące rejony: Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (Jasinowata i Mineralnoje) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Ukraińskoje, Sosnowskoje i Sachanka).

Łącznie na ostatniej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze wystrzelili na terytorium DRL 101 pocisków. Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (15 min) i 82 mm (50 min) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium ŁRL spadło 65 min.

Ostrzały były prowadzone z kierunku: Krimskoje (06:50, 16:50, 17:10 i 21:05) oraz z Ługańskoje (17:50), w stronę: Krunzego, Żiełoboka, Smiełoje i Łogwonowa. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 4 квітня 2019 року.

3 квітня противник шість разів порушив режим припинення вогню, застосувавши чотири рази озброєння, заборонене Мінськими домовленостями.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог двічі обстріляв наших захисників:
з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив чотири обстріли:
двічі – з мінометів калібрів 120 та 82 мм – біля села КРИМСЬКЕ;
з міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Втрат серед наших захисників немає.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому двох та поранивши трьох окупантів.

Також знешкоджено бойову машину піхоти російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби обстрілів позицій наших військ не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Gołmowskij na obrzeżach Gorłówki:

Oraz z Gołubowskoje (ŁRL):

A także z Krutoj Bałku na północ od Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.04.2019r.- 1397 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wybory prezydenckie na Ukrainie, czyli „szczury wieją z tonącego okrętu znanego jako POROSZENKO”. „KUPA G.WNA” znana jako ukraiński parlamentarzysta (z „Frontu Ludowego” Jaceniuk) „kurator” z ramienia MSW Ukrainy skandalicznego portalu „Mirotworec” Anton Heraszczenko publicznie odżegnał się od swojego „pryncypała”, czyli Poroszenki, zapewniajac w ukromediach, ze on na niego nie głosował 🙂
  >https://twitter.com/dnrpress/status/1113724479178530821

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”, nie ma już żadnego „jednolitego” NATO, jes tono bowiem podzielone na „stronnictwo amerykańskie” (czyli USA, Kanada, Wlk. Brytania i niestety RP) oraz „stronnictwo europejskie” (czyli Niemcy i Francja), no i jest oczywiscie „druga siła” (po USA) w NATO, czyli Turcja która jak wiadomo prowadzi politykę skrajnie antyNATOwska. I jak się pajace z Waszyngtony nie uspokoja to będa miały zablokowane wejscie na Morze Czarne dla swojej floty i „bazy NATO (oczywiście TURECKIE)” w poblizu Florydy, czyli w Wenezueli i na Kubie 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Wenezueli, czyli zbliza się koniec US Muppeta” w Wenezueli? Przewodniczący komisji prawniczej Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego, czyli większosci wenezuelskiego parlamentu uznającej legalne władze poinformował o wszczęciu procesu przeciwko „samozwańcowi” (faktycznie „nominowanemu” przez USA), byłemu przewodniczącemu wenezuelskiego parlamentu Juanowi Guaidó.
  „Będzie musiał zapłacić za wszystko, co zrobił. Będzie musiał zapłacić za zdradę ojczyzny” miał stwierdzić przewodniczący komisji prawniczej Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego;
  https://russian.rt.com/world/news/618062-ugolovnyi-process-shuaido

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Po „utylizacji” ponad 70 ton szprotek pochodzących z Estonii w Sankt Petersburgu (w ramach rosyjskich kontrsankcji wobec państw bałtyckich) były burmistrz Tallina Edgar Savisaar wezwał estońską prezydent Kersti Kaljulaid „w przededniu” jej oficjalnego spotkania z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem omówienie sprawy zniesienia antyrosyjskich sankcji wprowadzonych przez Estonię, a co za tym idzie cofnięcia rosyjskich kontrsankcji które przynoszą szkody estońskiemu rybołówstwu (głownej gałęzi estońskiej gospodarki);
  https://ria.ru/20190404/1552369845.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Zaczęły sie „matactwa” Poroszenki przed drugą tura wyborów prezydenckich na Ukrainie? Ukromedia informują że w nocy w Kijowie doszło do eksplozji w wyniku której ranny został „obywatel Kirgizji który przyjechał na Ukrainę z Rosji”. Do eksplozji miało dojść gdy mężczyzna próbował podłożyć ładunek wybuchowy pod samochodem osobowym należącym do jednego z funkcjonariuszy Głównego Departamentu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy;
  https://strana.ua/news/194460-strana-uznala-kto-okazalsja-podryvnikom-mashiny-ukrainskoho-ofitsera-razvedki-v-kieve.html
  ps. Czy kogoś jeszcze dziwi pomysł Zelenskiego o debacie z Poroszenką na pełnym stadionie?

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W rosyjskiej Dumie powołano specjalną grupę roboczą, która ma rozliczyć Ukrainę za „narażenie półwyspu na straty” w latach 1991-2014.
  https://www.rp.pl/Polityka/304049943-Rosja-wystawia-Ukrainie-rachunek-za-Krym.html
  Komentarz: Rosjanie nie są głupi, zapewne ta komisja ma na celu pokazanie światu DLACZEGO obywatele półwyspu mieli wszelkie prawa do tego by nie być zadowolonym z przynależności do Ukrainy.
  Możliwe, ze będzie tez to argument do zmniejszenia żądań finansowych Ukrainy wynikających z „okupacji Krymu”.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Metropolita Onufry wezwał Konstantynopol do cofnięcia autokefalii dla Cerkwi Prawosławnej Ukrainy podczas pierwszego w tym roku synodu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który odbył się w środę w Ławrze Peczerskiej w Kijowie.
  Żaden z istniejących Kościołów prawosławnych nie uznał ukraińskiej Cerkwi za kanoniczną, a większość wręcz otwarcie sprzeciwiła się nadaniu autokefalii, jak na przykład Cerkwie Antiochii, Rosji, Cypru, Serbii czy Polski.
  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-04-04/rosyjska-cerkiew-prawoslawna-apeluje-o-cofniecie-aktu-niezawislosci-dla-cerkwi-prawoslawnej-ukrainy/
  Komentarz: Trzeba poczekać do końca wyborów na Ukrainie. Jeśli doniesienia prasowe o umowie pomiędzy Poroszenka a Konstantynopolem są prawdziwe, to może się okazać, że z powodu nie spełnienia swych zobowiązań autokefalia pod byle pozorem może być cofnięta…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. We wtorek 2 kwietnia Państwowa Służba Graniczna Ukrainy rozpoczęła budowę płotu na granicy z Rumunią. Nowe przeszkody mają zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy przez przemytników ludzi i towarów. Podobne prace, rozpoczęte w trzech wschodnich obwodach państwa, mają chronić Ukrainę przed infiltracją z terenów znajdujących się pod kontrolą separatystów.
  http://www.pch24.pl/separatysci-i-przemytnicy–ukraina-uszczelnia-nie-tylko-granice-wschodnia–ale-tez-z-ue-,67316,i.html?nom=1#ixzz5k95HcWcz

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Przyznaje, że sztab wyborczy Zeleńskiego ma dobre pomysły. Zgodzili się na debatę z Poroszenką, ale… zaproponowali by osobą która będzie moderatorem spotkania była „piękna Julia”. Z nieformalnych informacji trwają dyskusje pomiędzy sztabem Tymoszeko i Zelenskiego w sprawie utworzenia wspólnego frontu anty-Poroszenko.
  https://www.unian.info/politics/10505544-zelensky-invites-tymoshenko-to-become-debate-moderator-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem ultrabanderowcy z UNA – UNSO oficjalnie ogłosili ze w drugiej turze wesprą Poroszenkę, zwrócili sie takze z apelem do innych organizacji banderowskich i neonazistowskich z Ukrainy by zrobiły to samo;
  https://strana.ua/news/194478-natsionalisty-una-unso-zajavili-o-podderzhke-poroshenko-v-reshajushchem-ture.html
  Z kolei były „herszt” UNA – UNSO Korczynskij takze opowiedział się za Poroszenka bredząc m.in że podjał taka decyzję po „konsultacji” z hałyczyńskimi „znachorami – wróżbitami”. Dodatkowo wezwał wszystkich by „zajęli się” zwolennikami Wołodymyra Zelenskiego i za pomoca…kijów, lutownic, i żelazek (!) oraz pieniędzy „przekonali” ich by na niego już nie zagłosowali;
  https://www.politnavigator.net/korchinskijj-obozval-ehlektorat-zelenskogo-koaliciejj-vaty-i-idiotov.html
  A w kijowskiej radzie miejskiej radni z frakcji „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko publicznie poparli Wołodymyra Zelenskiego;
  https://strana.ua/news/194463-deputaty-ot-batkivshchiny-v-kievsovete-podderzhivajut-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codziennośc, czyli „bitwa” z uzyciem broni palnej w miejscowości Czonhar w obwodzie chersońskim. Członkowie tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych (m.in „Ajdara”) napadli na jedno z tamtejszych gospodarstw rolnych próbujac je zająć, ale spotkali się z oporem wynajetych do jego ochrony pracowników agencji ochrony. We wszystko wmieszał się takze przybyła na miejsce ukraińska policja;
  http://naspravdi.info/novosti/strelba-v-hersonskoy-oblasti-rebyatam-iz-azova-dostalos-ot-rebyat-aydara

  Polubione przez 4 ludzi

  • Neobanderowcy poparli Poroszenke, mam nadzieję, że po dojściu do władzy Zeleńskiego (i pięknej Julii) w ramach reperkusji całe te towarzystwo dostanie mocno w cztery litery. Chciałbym, żeby jednostki gwardii policji i wojska pomogły w aresztowaniu i osądzeniu tych wszystkich bandytów.
   Wtedy i tylko wtedy istnieje szansa, ze na Ukrainie zawita przynajmniej cień normalności.

   Polubione przez 1 osoba

   • Te nadzieje są płoche, bo Ukraina- nie jest i nie była- a nawet w tej konstrukcji jaką pozostawił po sobie ZSRR- suwerenna.

    Obecnie jest pod amerykańskim butem i tam będą tańczyć tylko w rytm tego co im zagrają z Waszyngtonu.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 12. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o fałszerstwach na rzecz Poroszenki do jakich doszło w trakcie pierwszej tury wyborów prezydenckich m.in na =”wyzwolonych” przez KIjów częściach obwodów donieckiego oraz ługańskiego;
  https://strana.ua/news/194443-falsifikatsii-vyborov-2019-polnyj-spisok-narushenij-na-donbasse.html
  I jeszcze w temacie, ukraińscy ‚aktywiści” ujawnili ze w Wyszohrodzie w obwodzie kijowskim działalność „sztabu wyborczego” Poroszenki, który zajmuje sie skupowaniem głosów wyborców;
  https://strana.ua/news/194568-aktivisty-razoblachili-seryj-shtab-poroshenko-po-podkupu-izbiratelej-v-vyshhorode.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.