Wojna domowa na Ukrainie 6.04.2019r.- 1399 dzień od nowego rozejmu.


„Nikt dziś nie wyobraża sobie NATO bez nas; jesteśmy nierozerwalną częścią Sojuszu”– powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w czasie spotkania ministrów obrony dziewięciu państw wschodniej flanki NATO.

Ministrowie obrony dziewięciu państw wschodniej flanki NATO spotkali się w czwartek i piątek (4/5.04.2019r.) w Warszawie, w czasie gdy Sojusz obchodzi swą 70 rocznicę w atmosferze waśni i sporów.

Uczestnikami warszawskiego spotkania są kraje, które tworzą tzw. „bukareszteńską dziewiątkę”. Wśród nich są: Polska, Rumunia, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy i Węgry. Do współpracy tych krajów doszło w 2015 roku na szczycie w Bukareszcie. Jej celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO w obliczu domniemanego zagrożenia ze strony Rosji i zapewnienie, by głos regionu był w Sojuszu słyszalny.

Wszystkie kraje „dziewiątki” wstąpiły do NATO w czasie ostatnich dwóch dekad: Polska, Czechy i Węgry 20 lat temu, zaś pozostałe – 15 lat temu.

„Przez te lata z nowych członków NATO staliśmy się państwami, bez których nikt nie wyobraża sobie dziś Sojuszu. To my tworzymy NATO. Działanie razem ma sens. Jedność oraz współpraca polityczna i militarna pomogą obronić się przed zagrożeniami. Państwa wschodniej flanki stoją w pierwszej linii, zawsze są gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom. Jesteśmy nierozerwalną częścią NATO”– przekonywał uczestników spotkania Mariusz Błaszczak.

Mimo tak wielkich słów i oczywiście kosztów tego spotkania, które poniósł polski podatnik, nie zapadły na nim żadne konkretne decyzje. Można więc przyjąć, że było to w zupełności spotkanie towarzyskie, pomimo tego, że rozmawiano tam m.in. o wspólnych możliwościach poprawy odstraszania i obrony NATO na wszystkich kierunkach strategicznych oraz współpracy w ramach nowych inicjatyw UE dotyczących obronności.

Innymi tematami poruszanymi na tym dwudniowym spotkaniu, to współpraca w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny czy mobilność wojskowa.

Mobilność wojskowa zapewne była poruszana w odniesieniu do jej braku na większości terenu Polski, co udowodniły już poważne problemy jakich doświadczyły amerykańskie rotacyjne wojska stacjonujące w naszym kraju.

Warszawskie spotkanie państw B9 przypadło na 70. rocznicę podpisania traktatu waszyngtońskiego i powołania NATO. Było to drugie spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem ministrów obrony. Pierwsze konsultacje w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r.

Dokładnie w tym samym czasie gdy w Warszawie doszło do spotkania „bukareszteńskiej dziewiątki”, w Waszyngtonie świętowano 70 rocznicę istnienia NATO. Zapadły tam też decyzje dotyczące wschodniej flanki. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił, że Sojusz zainwestuje 260 mln dolarów w rozbudowę 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu w centralnej Polsce. Inwestycja umożliwi magazynowanie i konserwację amerykańskiego sprzętu wojskowego, co przyśpieszy przerzucanie wojsk US Army w tę część Europy w razie zajdzie taka konieczność. Inwestycja ma wesprzeć wyłącznie siły amerykańskie przebywające na stałe, ale rotacyjnie w Polsce.

Obecnie w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii, stacjonują na zasadzie rotacji cztery wielonarodowe grupy bojowe, liczące łącznie 4747 żołnierzy z państw NATO. Wzmacniana też została infrastruktura wojskowa w regionie. Dla Polski kluczowe znaczenie jako gwarancja złudnego bezpieczeństwa mają dwustronne uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi dotyczące obecności wojskowej. W ramach amerykańskiej inicjatywy European Deterrence Initiative (EDI) do Polski i innych państw wschodniej flanki NATO trafiła już Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, licząca 3,5 tys. żołnierzy, która jest wspomagana przez Brygadę Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne w ramach operacji Atlantic Resolve. Poza tym w Redzikowie powstaje też baza systemu obrony przeciwrakietowej, która w razie wybuchu wojny będzie celem nr. 1.

Rząd PiS robi wszystko aby Amerykanie ulokowali dla swych żołnierzy stałą bazę w Polsce, które to zabiegi pomimo deklaracji, że polscy podatnicy wyłożą na nią 2 mld dolarów, nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem strony amerykańskiej. Amerykanie oferują co najwyżej ewentualnie zwiększenie rotacyjnej obecności wojskowej i rozbudowę magazynów sprzętu.

PiS-owskie zabiegi o powstaniu „Fort Trump”– jak taką amerykańską bazę w Polsce określił nadworny podlizuch prezesa, prezydent Andrzej Duda– z rezerwą przyjmowane są również w stolicach zachodnioeuropejskich państw NATO, bo od kiedy prezydentem USA został Donald Trump, w Sojuszu stale iskrzy. Chodzi o to, że Stany Zjednoczone od dawna naciskają na europejskich członków NATO, by te zwiększyły swoje wydatki na obronność do co najmniej 2% PKB, gdyż same nie są w stanie dalej kontynuować polityki militarystycznej na świecie. Donald Trump, jak to w jego charakterze, i tu postępuje w sposób mało dyplomatyczny, a szczególnie krytykuje Niemcy, największą gospodarkę europejską, gdzie poziom wydatków na obronność w relacji do PKB sięga 1,23% PKB- co nominalnie jest w sumie więcej niż wszystkich pozostałych krajów NATO (poza USA), które przeznaczają już ze swoich budżetów co najmniej 2% PKB.

Przypomnę, że to szczycie w Newport w 2014 roku państwa NATO podjęły niewiążącą decyzję, że w ciągu kolejnych 10 lat zwiększą swoje wydatki obronne do 2% PKB. Obecnie tylko siedem – i głównie tych biedniejszych wśród 29 krajów Sojuszu- spełnia to zobowiązanie, w tym też przy różnych kombinacjach Polska. A co w tym przypadku wcale nie przekłada się na wzrost jej obronności, bo pieniądze są po prostu wyrzucane w błoto.

W tym kontekście- domagania się przez Trumpa zwiększonych wydatków europejskich członków NATO do poziomu co najmniej 2% PKB- nerwowość wywołują także podejmowane przez Trumpa decyzje, bez konsultacji krajów partnerskich. Tymi decyzjami m.in. wypowiedzenie przez USA Traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu- pod pretekstem tego, że to Rosja pierwsza zaczęła naruszać warunki tego Traktatu, czy też ogłoszenie wycofania sił amerykańskich z Syrii oraz plany wycofania około połowy sił amerykańskich z Afganistanu. Stawiając w ten sposób zachodnio-europejskich sojuszników w bardzo niezręcznej sytuacji.

W środę- 3 kwietnai, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekonywał w Kongresie USA, że Sojusz w ciągu 70 lat istnienia doświadczał już poważniejszych napięć, lecz zawsze był zdolny zjednoczyć się i wypełniać swe podstawowe zadanie, jakim jest wzajemna obrona.

„Musimy przezwyciężyć różnice teraz, bo w przyszłości będziemy potrzebować naszego Sojuszu jeszcze bardziej”– apelował Stoltenberg na forum amerykańskiego Kongresu.

Zobaczymy więc, czy w ciągu kolejnych 10 lat, apel Stoltenberga się ziści, i czy NATO nadal będzie takie jak jest obecnie?

Bo wszystkie znaki na ziemi i niebie pokazują, że nie będzie ono już takiej jak w 70 rocznicę. Po prostu czas mu na zasłużoną emeryturę 🙂

https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wspolnie-pokazujemy-nasza-solidarnosc.

***

A teraz kończąc ten wstęp, przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (45 min) oraz granatników; AGS-17 (22 granaty), SPG-9 (23 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał na różnych odcinkach frontu trwał z przerwami od godziny 05:40 do 22:10, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 102 pociski, wobec 109 z dnia wczorajszego.

Ostrzelane zostały: rejon Gorłówki (Zajcewo oraz Gołomskij- na obrzeżach Gorłówki), rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz okolice lotniska- na obrzeżach Doniecka, a także przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i wsi Wiesełoje) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Oktiabr i Komiternowo).

W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone dwa domy mieszkalne w Komiternowie znajdujące się przy ulicy: Achmatowej nr. 26 i Pobiedy nr. 7, a także dom jednorodzinny na osiedlu Gołmowskij znajdujący się przy ulicy Fotiewoj nr. 36.

Dodam, że największa część ostrzału przypadała tym razem na rejon Doniecka i miały one charakter oddziaływania psychologicznego na ludność cywilną. Na co jednym z dowodów może być fakt ostrzelania rejonu prowadzonych prac remontowo-budowlanych w Jasinowatej.

Poniżej graficzne przedstawienie aktywności zbrojnej sił ukraińskich na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (15 min) i 82 mm (18 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (14 wystrzałów), granatnika AGS-17 (29 granatów), 5 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwane były z kierunku: Krimskoje (07:35, 17:15 i 20:05) oraz Swietłodarska (20:00), a także Oriechowa-Donieckiego (23:10), następujące miejscowości: Frunze, Żiełobok, Łozowoje i Sokolniki.

Łącznie na terytorium ŁRL spadło tej doby 76 pocisków.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 6 квітня 2019 року.

5 квітня противник 17 разів порушив режим припинення вогню, застосував 10 разів озброєння, заборонене Мінськими домовленостями, і витратив 59 мін калібрів 120 та 82 мм. Також окупанти обстрілювали позиції Об’єднаних сил з озброєння бойової машини піхоти, гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї. У трьох обстрілах противник застосовував снайперів.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог 12 разів обстріляв наших захисників:
тричі, з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї – поблизу селища ПІСКИ;
двічі, з мінометів калібру 120 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
двічі, з мінометів калібру 82 мм, озброєння бойової машини піхоти БМП-2, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – у районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 120 мм та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з мінометів 120-го калібру – біля села ВОДЯНЕ;
двічі, з великокаліберних кулеметів та снайперської зброї – у районі населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
зі снайперської зброї – біля міста МАР’ЇНКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив п’ять обстрілів:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм – поблизу селища міського типу ЗАЙЦЕВЕ;
з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – у районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів 82-го калібру – біля селища ЗОЛОТЕ-4;
з великокаліберних кулеметів – поблизу селища міського типу ПІВДЕННЕ.

Внаслідок обстрілів ворожих снайперів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, двоє отримали поранення.

На обстріли противника Об’єднані сили давали адекватну відповідь, знищивши при цьому чотирьох та поранивши також чотирьох окупантів.
Також знищено одну одиницю військової техніки російсько-окупаційних військ.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв позиції Об’єднаних сил, в тому числі один раз – із озброєння, забороненого Мінськими домовленостями.
У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” – двічі:
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ШИРОКИНЕ;
зі станкових протитанкових та підствольних гранатометів і стрілецької зброї – поблизу села СТАРОГНАТІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” обстріляно з мінометів калібру 120 мм із витратою 20 мін позиції наших військ поблизу селища міського типу ЗАЙЦЕВЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

На всі обстріли противника наші захисники відповіли вогнем. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють дії противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Krutoj Bałku w okolicy Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.04.2019r.- 1399 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć, w ‚wyzwolonym” Sewierodoniecku cięzko chory meżczyzna, prawdopodobnie z braku pieniędzy na lekarstwa i dalsze leczenie, popełnił samobójstwo wysadzajc się w powietrze;
  https://strana.ua/news/194815-v-severodonetske-tjazhelobolnoj-muzhchina-podorval-sebja-vo-dvore-doma.html
  W Perejesławiu Chmielnickim w obwodzie kijowskim podłozony w samochodzie osobowym ładunek wybuchowy spowodował śmierć poniósł kierujacy nim mężczyzna;
  https://korrespondent.net/ukraine/4083533-v-kyevskoi-oblasty-na-khodu-vzorvalos-avto-est-zhertva
  Z kolei w obwodzie sumskim policjanci zatrzymali grupę mężczyzn która „worowała” znajdujacy sie tam rurociąg z płynacych nim „produktów naftowych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4083588-na-sumschyne-troykh-muzhchyn-poimaly-na-krazhe-nefty-yz-truboprovoda

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli (nie)wesołe jest życie Marszałka RP…
  https://nczas.com/2019/04/05/marszalek-sejmu-pomowiony-o-korzystanie-z-uslug-nieletniej-prostytutki-z-ukrainy-w-tle-sluzby-specjalne-kuchcinski-zawiadamia-prokurature/
  Ps. To by mogło tłumaczyć „uległosć” jaką okazują „nasze elity” wobec Ukraińców, czyli słabość do „dam za pieniadze”, alkoholu i narkotyków…

  Polubione przez 3 ludzi

  • „To by mogło tłumaczyć „uległosć” jaką okazują „nasze elity” wobec Ukraińców, czyli słabość do „dam za pieniadze”, alkoholu i narkotyków…”- niektórzy (niektóre) gustują w osobnikach tej samej płci, a jeszcze inni w dzieciach.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

  • Nie wiadomo jeszcze czy marszałek rzeczywiście popełnił zarzucane mu czyny. o korzystanie z usług 15-letniej Ukrainki miał oskarżyć posła dawny pracownik rządowy,poprzednie „rewelacje” tego Pana okazały się kłamstwem.Trzeba poczekać na dalsze informacje.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem ukromedia informuja ze w Łucku przed siedzibą rady miejskiej chciał sie podpalić leczony psychiatrycznie „weteran ATO”. Na szczęście „heroj” zdołał sie tylko oblać benzyną zanim go obezwładniono, a podczas całego zdarzenia miał krzyczec że „Chce sie spotkać z Zelenskim” by mu powiedziec że „nie bedzie na niego głosował”;
  https://www.unian.net/incidents/10506924-v-lucke-veteran-ato-pytalsya-podzhech-sebya-pered-gorsovetom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraiński portal „Strana.ua” publikuje „list otwarty” jednego z ukraińskich adwokatów w którym zwraca się on do „przyszłego prezydenta Ukrainy” Wołodymyra Zelenskiego, by jego „pierwszym krokiem podczas prezydentiry” było ogłoszeni amnestii dla więźniów politycznych przetrzymywanych na terytorium Ukrainy, w tym dla ukraińskiej parlamentarzystki i „Bohaterki Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżdy Sawczenko oraz Wołodymirowi Rubanowi którzy padli ofiarami prowokacji sfabrykowanej przez SBU oraz Prokuraturę Generalna Ukrainy;
  https://strana.ua/news/194812-advokat-rybin-prizval-zelenskoho-osvobodit-politzakljuchennykh-kohda-on-stanet-prezidentom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Ziemi Świętej, gdzie Patriarcha Jerozolimy nakazał oficjalnie „wzmocnić środki ochrony” by nie dopuścic do „przeniknięcia w pobliże Grobu Świętego” duchownych z tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, czyli „tworu” powołanego na Ukrainie tzw. tomosem przez Patriarchę Konstantynopola. Jak wiadomo owa „cerkiew” nie uznaje praktycznie żaden kościół prawosławny na świecie, łącznie z prawosławnym Patriarchatem Jerozolimskim;
  https://strana.ua/news/194793-v-ierusalime-vveli-mery-chtoby-ne-dopustit-svjashchennikov-ptsu-k-sluzhbam.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie, czyli sąd w Kijowie przychylił się do wniosku złozonego przez jednego z ukraińskich parlamentarzystów (z frakcji „Blok Poroszenki”) i uznała za bezprawne zmuszanie przez władze w Kijowie kanoniczna Ukraińską Prawosławną Cerkiew (Patriarchatu Moskiewskiego) do zmiany swojej nazwy. Jak wiadomo decyzja ta została przedsięwzięta by ograbić kanonicczna cerkiew nie tylko z wiernych i majatku, ale takze z nazwy, na rzecz „tworu” powołanego na Ukrainie przez Patriarchę Konstantynopola;
   https://www.vesti.ru/doc.html?id=3134613

   Polubione przez 3 ludzi

 6. Druga tura wyborów prezydenckich coraz bliżej dlatego też „generalissimus” Poroszenko postanowił przychylić sie do „żądań ludu”. Ukromedia informuja ze gubernator obwodu chersońskiego Hordiejew, uważany za jednego z „najwierniejszych” Poroszence polityków, który jest oskarżany o to ze był jednym ze zleceniodawców napadu dokonanego przez bandę „weteranów ATO” na chersońską aktywistkę Katerinę Handziuk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4083614-hlava-khersonskoi-oha-podal-v-otstavku-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, jeden z ukraińskich portali zrobił krótki przeglad zachodnich mediów i ich opinii na temat trwajcych na Ukrainie wyborów prezydenckich, a w nim m.in możemy wyczytać że w takim prestiżowym amerykańskim „POLITICO” napisali bez ogródek ze polegają one na tym ze wygrywa ten kto kogo bardziej…oszcza 🙂
  https://24tv.ua/resources/photos/news/620_DIR/201904/1137472_7199803.jpg?201904141008
  https://24tv.ua/ru/igra_prestolov_ili_somnitelnaja_komedija_reakcija_inostrannyh_smi_na_debaty_v_ukraine_n1137491

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Przyszły (prawdopodobnie) prezydent Ukrainy, czyli Wołodymyr Zelenskij przedstawia fragment „pradawnej historii” Ukraińców, czyli ich „wyjscie z Egiptu pod wodzą niejakiego Mojsieja”…

  …by dojśc na Ukrainę pod władze Ihora 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie wstępniaka
  W Polsce marnotrawione są środki MON (szef wielokrotnie o tym pisał we wstępniakach).
  Poniższy przypadek to jednak czyste złodziejstwo.
  Podobno wojsko utylizuje amunicję do kałasznikowów po cenie 5 zł za sztukę, tymczasem koszt zakupu takiej amunicji w hurcie to…około 1 złotówki.
  http://www.wykop.pl/ramka/4878377/czy-istnieje-cichy-interes-w-mon-na-utylizacji-amunicji/

  Click to access 0262708.pdf

  Co ciekawe, posłowie którzy mieli zająć się „problemem” zrezygnowali z powodu „tajemnicy państwowej”, i „ważnego interesu państwa”.
  Nasuwa się wiele pytań:
  1) Kto zarabia na procederze?
  2) Dlaczego amunicja nie może zostać wykorzystana do ćwiczeń?
  3) Czy rzeczywiście amunicja trafia do utylizacji, czy też może za pośrednictwem np Litwy trafia gdzieś indziej?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Libii, czyli trwa ofensywa „Libijskiej Armii Narodowej” marszałka Haftara na Trypolis dawna stolice pogrązonej w całkowitej anarchii, czyli „demokratycznej” Libii. Tzw. rząd i parlament rezydujące w Trypolis oprócz „libijskich sił powietrznych” wsparły także niektore bandy tzw. Al – Kaidy buszujące na terytorium Libii oraz…Wlk. Brytania i…Sekretarz Generalny ONZ który próbował namówić marszałka Haftara do wstrzymania ofensywy;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4900175.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/4900793.html
  Kolejny raz przypominam dlaczego marszałek Haftar nie podoba sie „wolnemu i demokratycznemu” Zachodowi;

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Za eta stajał kijowski majdan”, przewodniczacy ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij postanowił sobie odpocząć od „trudów kampanii prezydenckiej” na Ukrainie i poleciał sobie na „wywczasy” do jednego z najdroższych hoteli w Katarze…
  https://strana.ua/news/194857-spiker-parubij-pokinul-ukrainu-i-otdykhaet-v-odnom-iz-samykh-dorohikh-otelej-katara.html
  A tymczasem „dochtór” (Wy)Targalski, „szef” PiSowskiego „think – thanku” d/s Ukrainy, zagorzały obrońca Ukrainy która „ostatkiem sił stawia opór rosyjskiej inwazji”, jedyne „wywczasy” moze spędzić ze swoim kotem na fotelu w swoim mieszkaniu…
  >https://www.youtube.com/watch?v=MuKUn38oRvY

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Dobry wujcio Ukrainy z USA”, czyli specjalny przedstawiciel USA d/s Ukrainy Kurt Volker chyba poszedł w ślady „generalissimusa” Poroszenki i zaczął „weekendować” z ukraińską „horiłką” (ewentualnie z kokainą którą tonami przerzuca się ostatnimi czasy na „samostijną”). Prawdopodobnie tym można wytłumaczyć ostatnie wypowiedzi Volkera w których m.in stwierdził że po zakończeniu wyborów na Ukrainie Rosja bedzie testować „instrumenty wojny hybrydowej” (?!) na nowym prezydencie Ukrainy…
  https://24tv.ua/ru/volker_rf_budet_testirovat_instrumenty_svoej_gibridnoj_vojny_na_novom_ukrainskom_prezidente_n1137281

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.