Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2019r.- 1400 dzień od nowego roejmu.


Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza przeliczyła wszystkie głosy oddane w wyborach prezydenckich, które już całkowicie oficjalnie potwierdziły fakt, że Wołodymyr Zełenski, choć w ukraińskiej polityce zadebiutował dopiero trzy miesiące temu, spektakularnie wygrał pierwszą turę wyborów z poparciem niemal dwukrotnie wyższym niż jego główny konkurent- dotychczasowy prezydent, Petro Poroszenko.

Jak wynika z danych przekazanych przez Centralną Komisję Wyborczą (CKW); „Wołodymyr Zełenski uzyskał 30,2 prococent głosów. Ponadto zajął pierwszą pozycję w zdecydowanej większości ukraińskich obwodów. Obecny prezydent Petro Poroszenko otrzymał jedynie 15,9 procentem głosów”.

Trzecie miejsce zajęła była premier Julia Tymoszenko z wynikiem 13,4% poparcia. Do wygranej z Petrem Poroszenką i przejścia do drugiej tury zabrakło jej więc niecałych 3%. Na czwartej pozycji znalazł się prorosyjski kandydat z partii „Opozycyjna Platforma– Za Życie”, Jurij Bojko z wynikiem 11,6% oddanych głosów. Na kolejnych pozycjach uplasowali się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (6,9%), były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smeszko (6,04%), wielokrotny „bohater” komentarzy pod moimi relacjami- lider „Radykalnej Partii”– Ołeh Laszko (5,4%), Ołeksandr Wiłkuł z prorosyjskiego „Opozycyjnego Bloku” (4,1%) oraz reprezentant nacjonalistycznej „Swobody” Rusłan Koszułynski (1,6%). Pozostali spośród 39 kandydatów, którzy startowali w wyborach, nie liczyła się w wyścigu do fotela prezydenta Ukrainy, bo otrzymali mniej niż 1% poparcia. Frekwencja w dniu pierwszej tury wyborów była znaczna i wyniosła 63,52%. Ukraińcy głosowali w 199 okręgach krajowych i w jednym zagranicznym.

Druga tura wyborów odbędzie się za dwa tygodnie, 21 kwietnia.

Tak więc, oficjalne wyniki wyborów na Ukrainie potwierdzają scenariusz, który długo wydawał się nie do wyobrażenia. Wołodymyr Zełenski, choć w ukraińskiej polityce zadebiutował dopiero trzy miesiące temu, spektakularnie wygrał pierwszą turę wyborów z poparciem niemal dwukrotnie wyższym niż jego główny konkurent Petro Poroszenko.

Nie dość tego Zełenski oficjalnie zaproponował sztabowi swego konkurenta w wyborczym wyścigu, aby przeprowadzili wspólną debatę publiczną na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Tak więc przygotowania do wyścigu będą miały odpowiednią sportową oprawę 🙂

Co ciekawe, Petro Poroszenko zgodził się na warunek swojego rywala, komika Wołodymyra Zełenskiego, by odbyć debatę przed drugą turą wyborów prezydenckich na stadionie. Prypomnę, że z propozycją debaty wystąpił już w dniu pierwszej tury wyborów- w niedzielę 1 kwietnia sam Poroszenko. W odpowiedzi Zełenski oświadczył trzy dni później- w środę 3 kwietnia, że daje Poroszence 24 godziny na decyzję o udziale w debacie, na którą zaprosił go na Stadion Olimpijski. Zgodnie z art. 62 ustawy o wyborach prezydenckich, debaty powinny się odbywać w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo pomiędzy godziną 19 a 22. Ze względu na to przewidywano, że Poroszenko nie zgodzi się przyjść na stadion.

Jednak pozytywna odpowiedź Poroszenki została opublikowana na jego stronie na Facebooku następnego dnia nad ranem: „Cieszę się, że trochę niepewnie, ale jednak przyjął Pan propozycję odbycia debaty. Jesteśmy zupełnie inni. Główne przeciwieństwo między nami jest takie, że strzałki naszych geopolitycznych kompasów wskazują różne strony świata”– powiedział prezydent podczas prawie dwuminutowego filmu.

„Debaty to nie show. Kampania wyborcza to wydarzenie, które na lata i dziesięciolecia wyznacza przyszłość kraju i narodu. Tu nie ma żartów. Bycie prezydentem i naczelnym wodzem sił zbrojnych – to nie gra. Debaty – to poważna dyskusja o strategii rozwoju kraju, wartościach, historycznym wektorze, priorytetach”- podkreślił w dalszej części swojej wypowiedzi Petro Poroszenko. Zwrócił on również uwagę na to, że forma debat wyborczych jest ściśle ustalona prawnie. „Ale stadion, tak, stadion. Czekam na Pana, Wołodymyrze Ołeksandrowyczu”– stwierdził na zakończenie Petro Poroszenko, potwierdzając tym udział w debacie na stadionie.

Oczywiście zachodnim przywódcom taka nieoczekiwana zmiana na najwyższym stanowisku państwa, nie podoba się liderom krajów wspierających Ukrainę, dla których Zełenski jest człowiekiem znikąd. A więc nie wiedzą, czego można od niego oczekiwać i jak z nim rozmawiać.

Jak dotąd, żaden rząd nie zająknął się na temat możliwej zmiany na stanowisku głowy państwa na Ukrainie. A przecież wszyscy liderzy świata Zachodniego będą zmuszeni z Zełenskim nawiązać kontakt i z nim współpracować. Oczywiście nikomu to się nie podoba… no bo jak, z komikiem mają prowadzić poważne rozmowy międzynarodowe? 🙂

Dlatego też, nawet gdy zwycięstwo Poroszenki zdaje się być niemożliwe, zachodni liderzy nie dopuszczają do siebie takiej myśli i ze wszech miar wspierają przegrywającego z kretesem wy ścig wyborczy, Poroszenkę. Oczywiście zachodnie media głównego nurtu także murem stoją za Poroszenką. Tylko ewentualni wschodni partnerzy na zimno analizują sytuację dopuszczając bardzo realnie taką sytuację, że trzeba będzie współpracować z Zełenskim. Zastanawiając się przy tym o ile jego wybór pogorszy lub polepszy bardzo napięte obecnie relacje dwustronne.

Jednak biorąc pod uwagę to, jakie siły stoją za Zełenskim, i w zasadzie nim sterują, oczekiwanie jakiś radykalnych zmian w polityce zagranicznej Ukrainy, jest błędem.

Dodam, że gestem rozpaczy, usiłuje jeszcze pomóc Poroszence w wyborach, niemiecka kanclerz Angela Merkel, która zaprosiła go z oficjalną wizytą- na dziewięć dni (12 kwietnia) przed drugą turą wyborów- na konsultacje do Berlina. O czym poinformowała w piątek- 6 kwietnia, rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Zastrzegł przy tym, że spotkania nie można rozpatrywać w kategoriach poparcia dla jednego z kandydatów.

Seibert poinformował ponadto, że w programie spotkania Merkel z Poroszenką przewidziano wspólny obiad i konferencję prasową. Ich rozmowy mają dotyczyć uwolnienia ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję w listopadzie ubiegłego roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, realizacji mińskich porozumień w sprawie konfliktu w Donbasie oraz ukraińskich reform.

Tylko w jaki mają sens takie rozmowy z człowiekiem, który za dwa tygodnie nie będzie już decydował o niczym, bo zostanie pozbawiony fotela prezydenta Ukrainy?

Tak więc, cel zaproszenia Poroszenki do Berlina jest jasny, co dowodzi, że tonący brzydko się chwyta 🙂

Które to zachowanie w polityce stało się obecnie bardzo modne.


https://www.facebook.com/pg/petroporoshenko/videos/,

***

A teraz kończąc ten wstęp, przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (20 min) i 82 mm (8 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 60 wystrzałów), granatników; AGS-17 (85 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały były prowadzone z przerwami w godzinach, od 08:45 do 23:05, na następujących odcinkach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki oraz okolice Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), następnie w rejonie Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowskaja i wieś Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa, Aleksandrowki i Staromichajłowki oraz wsie Mineralnoje i Wiesiełoje), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Oktiabr).

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło 191 pocisków- wobec 102 z dnia poprzedniego, w wyniku czego został ranny (strzał osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, w godzianch ), 56-letni mężczyzna, który w czasie ostrzału przebywał na posesji swojego domu przy ulicy Maksimieljanowskiej nr. 30. Poza tym, na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, został uszkodzony dom jednorodzinny na ulicy Marszałka Greczki nr. 40.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 7 квітня 2019 року.

6 квітня російсько-окупаційні війська 14 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому сім разів застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння з витратою 59 мінометних мін калібру 120 та 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників із озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ десять разів:
двічі, з мінометів калібрів 120 та 82 мм – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї – біля міста АВДІЇВКА;
з озброєння бойових машин піхоти та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту ПІСКИ;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу селища ШИРОКИНЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ОПИТНЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля села СТАРОГНАТІВКА;
зі станкових протитанкових гранатометів – в районі населених пунктів АВДІЇВКА та ЧЕРМАЛИК;
з автоматичних станкових гранатометів – поблизу КРАСНОГОРІВКИ;

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв позиції наших військ чотири рази:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ;
з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля села ЗОЛОТЕ-4;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу хутора ВІЛЬНИЙ;
з мінометів калібру 82 мм – також біля хутора ВІЛЬНИЙ.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинули.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 6 квітня трьох окупантів було знищено, одного – поранено.

Від початку поточної доби ворог обстріляв із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї наших захисників у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” у районі населеного пункту ШИРОКИНЕ.
Втрат серед особового складу немає.

Підрозділ, який зазнав вогневого впливу противника, відповів на обстріл із застосуванням штатного озброєння. Втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskij na obrzeżach Doniecka:

***

Na koniec trochę zdjęć:

Subotnik w Debalczewie.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

16 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.04.2019r.- 1400 dzień od nowego roejmu.

 1. Dla zainteresowanych, na Zachodzie trwa „oswajanie” z nowy prezydentem Ukrainy, czyli Wołodymyrem Zelenskim. „Wywiad – rozmowę” z nim przeprowadził nie byle kto bo sam „wielki filozof” Bernard – Henri Levy (tego typa chyba nie trzeba przedstawiać), a pojawiły się w nim m.in watki żydowskiego pochodzenia Zelenskiego („jewreje” rodem z Krzywego Rogu) oraz o tym że gdy spotka się z Putinem to wywoła u niego „wymuszony smiech”. Z kolei ‚wielki filozof” zauważył ze wybranie Zelenskiego na prezydenta może być „kolektywnym pokajaniem sie Ukraińców za [pogromy antyżydowskie] Machno oraz Stepana Bandery”, w komentarzach pod artykułem jeden z ukraińskich internautów zawuazył z kolei ze może być to wstęp do wysunięcia żydowskich roszczeń („reparacje wojenne”) wobec Ukrainy,,,
  https://nv.ua/opinion/moi-dva-chasa-s-vladimirom-zelenskim-50015037.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie wyborów na Ukrainie, ukraiński portal „Strana.ua” opublikował artykuł w którym próbuje wyjasnić dlaczego zupełnie nieoczekiwanie Waszyngton wyraził swoje poparcie, poprzez „dobrego wujcia” Kurta Volkera, dla Poroszenki. Może mieć to zwiazek z niechęcia Amerykanów do oligarchy Kołomojskiego, który ma bardzo złe „notowania” w Waszyngtonie, a za którego „projekt” jest uznawany właśnie Zelenskij lub też moze być to ciag dalszy „wojny Trumpa z Sorosem” gdyż w „otoczeniu” Zelenskiego maja znajdować się właśnie protegowani „węgierskiego filantropa”. W gre ma wchodzić „ratowanie twarzy” przez Waszyngton w postaci „interwencji” na rzecz „swojego suki.syna” (jak onegdaj wyraził sie FDR o politykach wspieranych przez USA) w Kijowie;
   https://strana.ua/news/194853-zelenskij-ili-poroshenko-koho-vyberut-ssha-21-aprelja-2019-hoda.html

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Ciąg dalszy „wojny” pomiędzy Kijowem, a Budapesztem. „Na dywanik” do MSZ Węgier wezwano Ambasadora Ukrainy, któremu wreczono oficjalny protest w zwiazku z niewpuszczeniem na terytorium Ukrainy (oraz dodatkowo dodaniem 1,5 roku zakazu wjazdu) przewodniczącemu jednej z organizacji mniejszosci węgierskiej w Rumunii, który jechał na ukraiński Zakarpacie w zwiazku z obchodami 30 – lecia powołania organizacji mniejszosci węgierskiej na tym ukraińskim terytorium;
  https://korrespondent.net/world/worldabus/4083711-v-myd-venhryy-vyzvaly-posla-ukrayny

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w Dnieprze policja zatrzymała dwóch degeneratów, ktorzy chcąc umieścić w internecie „fajowy filmik”, najpierw pobili w jednym z barów przypadkowego mężczyznę, a następnie zrzucili go z mostu do rzeki Dniepr powodując jego śmierć;
  https://strana.ua/news/194914-v-dnepre-dvoe-parnej-ubili-muzhchinu-chtoby-zasnjat-protsess-na-telefon.html
  W jednej z miejscowości obwodu donieckiego „wyzwolonej” przez Kijów 63 – letni mężczyna stracił dłoń po tym jak eksplodował w niej granat, który miał znaleźć „przypadkowo”, a nastepnie postanowił go „wypróbować”;
  https://strana.ua/news/194911-pod-donetskom-hranata-vzorvalas-v-rukakh-muzhchiny.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem ‚specnaz” MSW Ukrainy, „odwiedził” w mieszkaniu jednego z POROCHOBOTÓW, „weterana ATO” który w internecie wygrażał Zelenskiemu…granatnikiem. W trakcie przeszukania mieszkania POROCHOBOTA uwagę zwrócił m.in wiszący na ścianie, „na honorowym miejscu” portret…Adolfa Hitlera…
  https://strana.ua/news/194941-dobrobatovets-zapisal-video-s-hranatometom-i-adresoval-eho-zelenskomu-mvd.html
  >https://twitter.com/N0I_dum/status/1114870935448948736

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Armia ukraińska przeprowadziła kolejne próby poligonowe pocisków manewrujących Neptun, przeznaczonych do zwalczania celów morskich i lądowych.
  Testy przeprowadzono na poligonie w pobliżu Odessy. Obserwował je prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pociski manewrujące bazowania lądowego Neptun przeznaczone są do niszczenia celów morskich i lądowych. Wszystkie elementy składowe systemu są produkowane przez ukraińskie przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, natomiast prace konstrukcyjne prowadziło biuro konstrukcyjne „Łucz” należące do koncernu Ukroboronprom.
  https://www.defence24.pl/ukraina-testuje-rakiety-manewrujace

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jak czytamy w piątkowej „Rzeczpospolitej”, migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech, a Polską pozostaje dla nich preferowanym kierunkiem wyjazdów – zarówno do pracy, jak i na miejsce stałej emigracji.
  Ukraińscy migranci zarobkowi trzy razy częściej wybierali Polskę niż Niemcy, choć kraj ten od przyszłego roku ma szerzej otworzyć swój rynek pracy dla migrantów spoza Unii Europejskiej, głównie dla specjalistów.
  Ponad połowa Ukraińców chce wyjechać i osiedlić się na stałe poza granicami Ukrainy. Z tej liczby ponad 60% jako cel emigracji obrało sobie Polskę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rzeczpospolita-ukraincy-nie-chca-do-niemiec-wola-pracowac-i-zostac-w-polsce-na-dluzej/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.