Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2019r.- 1401 dzień od nowego rozejmu.


Według danych Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF); „w 2018 roku na odrę na Ukrainie zachorowało 35 120 osób, co czyni ją państwem o najwyższym stopniu zachorowalności na świecie”.

Na stronie internetowej organizacji opublikowano raport przygotowany w oparciu o dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego autorzy alarmują, że największy wzrost zachorowań w 2018 r. w porównaniu do roku 2017 wystąpił właśnie na Ukrainie i wynosił on aż rekordową ilość 35120 przypadków. Następne Filipiny miały tylko 15599 przypadków zachorowań zachorowań, oraz w Brazylia, gdzie był wzrost zachorowań o 10262 takich przypadków. Jak widać, w tej trójce Ukraina ma znacznie więcej zachorowań niż kraje zajmujące drugą i trzecią pozycję w sumie. Nie dość tego, na początku tego roku odnotowano rekordową dynamikę wzrostu zachorowań na odrę na Ukrainie, która wg. danych ukraińskiego rządu wynosi kolejne 24042 przypadki zachorowań tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku.

UNICEF przypomniał także, że odra może być śmiertelnie niebezpieczna dla dzieci i jest chorobą bardziej zaraźliwą niż ebola, gruźlica czy grypa.

Od lutego 2019 roku Ministerstwo Zdrowia Ukrainy ze wsparciem UNICEF podejmuje środki nadzwyczajne przeciw epidemii, prowadząc szczepienia w szkołach i placówkach służby zdrowia obwodu lwowskiego, w którym w ubiegłym roku odnotowano 18 tys. przypadków odry. Niezaszczepionych pozostaje tam wciąż około 50 tys. dzieci.

Odra jest wysoce zaraźliwa, bardziej niż Ebola, gruźlica lub grypa. Wirus może zostać przeniesiony przez zarażonego do dwóch godzin po tym, jak opuści on pokój czy inne pomieszczenie, w którym przebywał nawet przez moment. Wirus odry rozprzestrzenia się w powietrzu i infekuje drogi oddechowe, potencjalnie zabijając niedożywione dzieci lub niemowlęta, które są zbyt małe, aby zostać zaszczepione. Po zakażeniu nie ma specjalnego leczenia odry, więc szczepienie jest narzędziem ratującym życie dzieci.

Główną przyczyną tak drastycznego wzrostu zachorowań na odrę na Ukrainie jest kryzys gospodarczy w jakim coraz głębiej pogrąża się Ukraina. W efekcie ludzie nie tylko, że są niedożywieni, ale dodatkowo mieszkają w niedogranych lokalach oraz brak im jest odpowiednich środków na korzystanie ze służby zdrowia i leczenie się.

Do zapaści tej doprowadziły rządy kilki oligarchów będących w sojuszu ze skrajnymi nacjonalistami, które przejęły władzę na Ukrainie po zamachu stanu w lutym 2014 roku. W efekcie doprowadzono do totalnego bezprawia i chaosu zmuszając najbardziej zaradną i przedsiębiorczą część społeczeństwa, albo do przyjęcia obowiązujących na Ukrainie reguł gry, z korupcją i łapówkarstwem na wszystkich szczeblach władzy państwowej. Albo też emigrację za chlebem i pracą. Tą ostatnią opcję, wg. szacunków wybrało około 5 mln Ukraińców, czyli ponad 10% czynnej części społeczeństwa. Reszta wegetuje, w efekcie nastąpił skokowy wzrost zachorowań na odrę.

Można powiedzieć, że jest to prawdziwa miara sukcesu majdaniarskiej rewolty, bo raczej innych- pozytywnych, tam nie widać.

No może tylko w zakresie przerabiania i remontowania do stanu nadającego się do użycia, starych zapasów broni i sprzętu pochodzących z czasów ZSRR.

O stanie upadku tego tworu państwowego może dowodzić fakt, że nawet całość sił zbrojnych Ukrainy nie potrafi przywrócić integralności terytorialnej kraju w obwodach, gdzie przeciwko władzy centralnej zbuntowała się relatywnie niewielka grupa ludności rosyjskojęzycznej.

Zresztą, to co reprezentują sobą ukraińscy żołnierze w ramach Operacji Połączonych Sił (dawniej operacji antyterrorystycznej- ATO) w Donbasie, jak w soczewce odzwierciedla to w jaki stanie jest całość tego państwa.

Dlatego też, tak znaczna ilość dezercji na stronę republik donbaskich.

https://www.unicef.org/press-releases/alarming-global-surge-measles-cases-growing-threat-children-unicef-0

***

A teraz kończąc ten wstęp, przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (29 min) i 82 mm (8 min) oraz granatnika SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu. Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL, spadło 41 pocisków, wobec 191 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były następujące punkty odcinka frontu donieckiego: Michajłowka, Jasinowata, Krutaja Bałaka- w rejonie Doniecka oraz na południowym froncie: Oktiabr i Sachanka.
Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (24 miny) i 82 mm (60 min) oraz granatników SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Krimskoje (07:40, 16:30 i 20:00), Popasnej (10:55 i 16:35), Nowozwanowki1 (16:35), Troiczkoje (18:15) oraz Zołotoje-4 (19:10 i Nowotoszkowskoej (21:35). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 95 pocisków nie powodując żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 8 квітня 2019 року.

7 квітня збройні формування Російської Федерації 10 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому чотири рази застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння з витратою 45 мінометних мін калібру 120 та 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників із озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ шість разів:
з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – біля села ВОДЯНЕ;
з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ГНУТОВЕ;
двічі із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ШИРОКИНЕ;
двічі із станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу селища міського типу НОВОТРОЇЦЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв позиції наших військ чотири рази:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм та великокаліберних кулеметів – поблизу міста ПОПАСНА;
з мінометів калібрів 120 та 82 мм – поблизу населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
з озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля міста ПОПАСНА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села НОВОЗВАНІВКА.

Під час обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 7 квітня чотирьох окупантів було знищено, 14 – поранено. Також знищено один бронетранспортер противника.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з гранатометів різних систем – в районі міста АВДІЇВКА;
з станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту КАМ’ЯНКА.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

На всі обстріли противника наші захисники відповіли вогнем. Втрати окупантів уточнюються.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.04.2019r.- 1401 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek pojawiły sie informacje że za „Benie” Kołomojskiego zabrało sie FBI, „na celowniku” amerykańskich „specsłużb” miały znaleźć sie „inwestycje” tego oligarchy w amerykańskim stanie Ohio, jednak można się domysleć że nie o żadne „nieprawidłowości w inwestycjach” tu chodzi, ale o „podłożenie mu nogi” w związku z wyborami na Ukrainie, w których „stoi” za kandydatura Wołodymyra Zelenskiego;
  https://vz.ru/news/2019/4/8/972136.html
  Źródło;
  https://www.thedailybeast.com/billionaire-ukrainian-oligarch-ihor-kolomoisky-under-investigation-by-fbi?ref=home

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem zza Oceanem nastapiło „zmęczenie sankcjami” nakładanymi na Rosję na co pożalił sie republikański senator Marco Rubio, a jego kolega czyli republikański senator Ron Johnson stwierdzić miał ze „Sankcje to miecz obosieczny” gdyż odbijają sie także na stanie gospodarki USA. Dodatkowo na brak zgody w sprawie uchwalenia nowych antyrosyjskich sankcji ma wpływać takze zażarta walka polityczna jaką w obu izbach amerykańskiego Kongresu toczą ze sobą Republikanie oraz Demokraci (ci pierwsi posiadajacy obecnie wiekszosc w Senaci, a drudzy większość w Izbie Reprezentantów);
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6305702
  Źródło;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-08/new-russia-penalties-face-sanctions-fatigue-in-u-s-congress

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kandydat ( i prawdopodobnie przyszły prezydent) na urząd Prezydenta Ukrainy Zelenskij ogłosił ze jest gotów do rozmów z Rosją na temat zakończenia konfliktu na Donbasie, przy współudziale zachodnich partnerów, ale zaznaczył przy tym ze „nie poświęci przy tym żadnego [ukraińskiego] terytorium oraz ludności [go zamieszkujacej]”. Miał stwierdzić także że należy kontynuować proces negocjacji w białoruskim Mińsku, ale ich „format należy zreformować” oraz ze Ukraina powinna rozpocząć „poważną wojne informacyjną” której celem ma być odzyskanie zaufania mieszkańców wschodniej Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4083836-zelenskyi-hotov-k-perehovoram-s-putynym

  Polubione przez 5 ludzi

  • Byłoby to pożądane, ale jakoś nie widzę możliwości odzyskania zaufania mieszkańców Wschodniej Ukrainy, po pięciu latach prowadzenia przeciw nim (i rzekomo w ich obronie) działań zbrojnych. Również nie wierzę w skuteczność zastąpienia obecnych działań militarno-gospodarczych, skuteczną „wojną informacyjną”. ;(

   Polubione przez 5 ludzi

   • Przecież to jest BŁAZENADA na potrzeby wyborów, ale tak jak napisałem tutaj jakiś czas temu oni zaczynają tak „przemawiać” bo muszą sie „dostroić” do nastrojów panujacych na Ukrainie, przynajmniej dopóki nie „usadowią sie na kijowskich stołkach”…

    Polubione przez 4 ludzi

 4. Bardzo dobre podsumowanie jak wygląda obecnie kwestia blokady Nord Stream II w Parlamencie Europejskim.

  Niemcy nie stawiają twardych warunków dotyczących utrzymania przesyłu gazu przez Ukrainę po powstaniu Nord Streamu 2. Deklarują jedynie wolę kontynuowania tranzytu surowca przez ten kraj. Postawa niemieckiego rządu w tym względzie to hipokryzja – powiedział Reinhard Bütikofer, europarlamentarzysta i członek Komisji ds. Przemysłu, Badań i Energii oraz współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni, podczas debaty „Nord Stream 2, a Konsekwencje dla Transformacji Energetycznej w Polsce”.
  Jego zdaniem Berlin chciałby, aby w przyszłości gaz płynął przez Ukrainę, ale nigdy nie padła deklaracja, że zablokuje Nord Stream 2, jeśli tak nie będzie. Według Bütikofera ten projekt zostanie zrealizowany, a kiedy przepływ gazu przez Ukrainę spadnie, Berlin uzna, że „jest mu z tego powodu przykro, ale nie zrobi nic więcej”
  https://biznesalert.pl/butkikofer-nord-stream-2-gwarancje-przesyl-gaz-ukraina-energetyka/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kupują przychylność hegemona?

  Państwowe przedsiębiorstwo Spectehnoeksport, wchodzące w skład Ukroboronpromu, poinformowało o dostarczeniu Siłom Zbrojnym Ukrainy kolejnej partii spadochronów produkowanych przez Airborne Systems North America. W skład pakietu wchodzi także szkolenie ukraińskich instruktorów. Amerykanie dostarczają zarówno spadochrony indywidualne, jak i do dostarczania ładunków, a także wyposażenie specjalne.
  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=27814

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wyjaśnił się los inżyniera który wyjechał do Chin i tam sprzedawał swoją wiedzę o ukraińskiej technologii pancerzy reaktywnych.
  Były zastępca głównego projektanta Charkowskiego KBM został ukarany grzywną w wysokości 3,4 tys. HRYWIEN (120 $) i otrzymał zakaz wykonywania podobnego stanowiska. W chinach ów inżynier zarabiał…tysiące dolarów miesięcznie.
  https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=27765

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Rusza kolejna już kampania rekrutacyjna do ukraińskiego wojska. W samym Kijowie do zaszczytnej służby powoła się około 780 młodych osób. Jak podkreślają oficjele tegoroczna kampania przebiega sprawnie i możliwe jest, że uda się wcielić zalecaną ilość poborowych.
  https://www.unian.info/kiev/10508880-almost-800-kyiv-residents-to-be-called-up-for-military-service-military-commissar.html
  Komentarz: Jeszcze 1.5 roku temu Prezydent Ukrainy twierdził, że armia stawia na armię kontraktową, jednak jaka jest rzeczywistość łatwo wyczytać…

  Polubione przez 4 ludzi

  • „W samym Kijowie do zaszczytnej służby powoła się około 780 młodych osób”- „mało nas, mało nad, do pieczenia chleba” 🙂 🙂 🙂

   Widzę, że zaciąg tam idzie podobnie jak u nas do WOT 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 8. „Bunt” gubernatora obwodu odeskiego Maksyma Stepanowa ktory publicznie sprzeciwił się poleceniu Poroszenki i odmówił złożenia sprawowanego przez siebie urzedu. Stepanow uzasadnił swoją decyzje tym że dekret wydany przez Poroszenke powinien jeszcze zostać zatwierdzony przez Radę Ministrów, a jak na razie do tego nie doszło;
  https://strana.ua/news/195050-hubernator-odesskoj-oblasti-stepanov-otkazalsja-pokidat-svoj-post-i-objavil-o-nepovinovenii-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, w Kijowie hersztem bandy która w jednym z rejonów ukraińskiej policji pobiła mężczyznę jeżdżącego na „quadzie” okazał sie być funkcjonariusz ukraińskiej policji;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4084000-v-kyeve-vooruzhennyi-polytseiskyi-yzbyl-vodytelia-kvadrotsykla-hbr
  W Czerniowcach mężczyzna zwrocił uwagę głośno zachowujacym sie pijakom, na co jeden z nich zareagował wyciągnieciem pistoletu z którego nastepnie postrzelił go w brzuch;
  https://strana.ua/news/195092-video-v-chernovtsakh-muzhchina-poluchil-pulju-v-zhivot-posle-zamechanija-kompanii-pjanykh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Wybory prezydenckie na Ukrainie. POROCHOBOTY skrzykują się w internecie na „demonstrację” która ma sie odbyć 14 kwietnia przed stadionem w Kijowie na którym bedą się ze sobą „ścierać” w debacie Poroszenko oraz Zelenskij;
  https://strana.ua/news/195131-porokhoboty-zovut-ljudej-na-ploshchad-u-nsk-olimpijskij-v-den-debatov-14-aprelja.html
  Z kolei w internecie pojawił się także, odpowiednio „spreparowany” filmik, przez POROCHOBOTY, na którym Zelenskij „przyznaje sie do zażywania narkotyków”;
  https://strana.ua/news/195073-v-seti-vylozhili-lzhivoe-video-o-zelenskom-hde-smontirovali-slova-pro-narkotiki.html
  W sieci pojawił sie takze apel ANTYPOROCHOBOTÓW, czyli różnych ukraińskich ‚weteranów kijowskiego majdanu i ATO” oraz „wolontariuszy”, do „Narodu Ukrainy” w którym okreslili PREZYDENTA POROSZENKĘ JAKO „NARODOWEGO ZDRAJCĘ ORAZ WROGA UKRAIŃSKIEGO NARODU, KTÓRY NA POLECENIE „KURATORÓW STARA SIE ZETRZEĆ UKRAINĘ Z POWIERZCHNI ZIEMI”;
  http://newnews.in.ua/srochnoe-obrashhenie-voinov-vsu-dissidentov-i-patriotov-k-narodu-ukrainy/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I kolejne „samobójstwo w ukraińskim stylu”, czyli Berdyczowie (obwód zytomierski) pochowano „ukrowojaka” z tzw. batalionu „Ajdar” który miał „zginąć w dziwnych okolicznościach w okolicy Charkowa”. Władze wojskowe uznały jego śmierc za „samobójstwo”, ale rodzina i znajomi zabitego się z tym nie zgadzają argumentując że na zwłokach widać było szereg obrazeń m.in wykłute oczy oraz rozerwane ucho i nos;
  https://fakty.ua/301660-vykololi-glaza-v-berdicheve-pohoronili-zverski-ubitogo-bojca-ato

  Polubione przez 4 ludzi

  • „odzina i znajomi zabitego się z tym nie zgadzają argumentując że na zwłokach widać było szereg obrazeń m.in wykłute oczy oraz rozerwane ucho i nos”- straszne męki sobie zadał. Może w ten sposób chciał coś odpokutować?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 12. W co „gra” szef Prokuratury Generalnej Ukrainy Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”)? Podległy mu prokurator Konstantin Kulik, który niedawno poinformował o wszczęciu oficjalnych śledztw przeciwko „ludziom z bliskiego otoczenia Poroszenki”, udzielił wywiadu amerykańskiemu „The Hill” w którym m.in oskarżył administrację w Waszyngtonie o „brak zainteresowania” w sprawie przekazania przez stronę ukraińską dowodów świadczących o tym ze Demokraci podczas wyborów prezydenckich wykorzystywali w sposób naruszajacy amerykańskie przepisy informacje przekazane im przez ich „ukraińskich sojuszników”. Kulik oskarżył takze obecną Ambasador USA na Ukrainie że specjalnie zablokowała mu oraz jego podwładnym wydanie wiz do USA gdy chcieli sie tam udać by przekazać ważne dowody dotyczace „machlojek” Demokratów;
  Warto przy tym przypomnieć ze szf Kulika czyli Prokurator Generalny Łucenko takze udzielił wywiadu „The Hill” w którym takze „oskarżył” Ambasador USA na Ukrainie, o to ze wręczyła mu „listę osób nietykalnych” (dla podległych mu służb) na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/195117-prokuror-kulik-i-druhie-pytajutsja-peredat-trampu-dokazatelstva-makhinatsij-eho-sopernikov-smi.html
  Źródło;
  >https://thehill.com/opinion/white-house/437719-ukrainian-to-us-prosecutors-why-dont-you-want-our-evidence-on-democrats

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.