Wojna domowa na Ukrainie 9.04.2019r.- 1402 dzień od nowego rozejmu.


Przyszły prezydent Ukrainy, komik Wołodymyr Zelenski, ogłosił gotowość negocjacji ze swoim imiennikiem- prezydentem Rosji, Władymirem Putinem.

W niedzielnym wywiadzie dla telewizji „Ukraina” Wołdymyr Zełenski, pytany o to, czy jest gotów do negocjacji z rosyjskim przywódcą, odpowiedział, że „tak”.

Jednocześnie zastrzegł on, że Ukraina nigdy nie będzie poświęcać swych terytoriów ani ludzi, a jej integralność terytorialna powinna być nieprzerwana, mówiąc że „składać w ofierze terytoriów czy ludzi nigdy nie będziemy. Integralność terytorialna Ukrainy musi być konstantą. Jest to zawarte nie tylko w Konstytucji Ukrainy, ale znajduje się także w sercu każdego normalnego człowieka, każdego obywatela Ukrainy, jestem o tym przekonany”.

Zdaniem Zełenskiego nadal należy kontynuować negocjacje w Mińsku, ale ich format powinien zostać zreformowany.

Dodał także, że negocjacje powinny przebiegać w dyplomatycznej formie i odbywać się w obecności przedstawicieli Zachodu:

„Wojna toczy się z Rosją, dlatego należy jednoznacznie rozmawiać z Rosją. Powinny odbyć się negocjacje i musi (zostać powołany nowy– dopisek mój) format rozmów z Rosją, format dyplomatyczny, w obecności zachodnich przedstawicieli”.

Według niego należy w chwili obecnej „nie tylko zatrzymać wojnę, ale zrobić pierwsze kroki– zawiesić ogień”. Komentując konflikt na wschodzie kraju, Zełenski wyraził opinię, że rozmowy w formacie tzw. procesu mińskiego powinny być kontynuowane, ale ich format „powinien być zreformowany”. Nie wyjaśnił przy tym o jakie zreformowanie tego procesu mu chodziło.

W odpowiedzi na tą propozycję, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow skomentował ją następującym oświadczeniem:

„Putin wielokrotnie mówił, że dla uregulowania konfliktu w Donbasie najważniejszy nie jest dialog z Moskwą, jako że Moskwa nie uczestniczy w tym konflikcie. Jest to konflikt wewnątrz Ukrainy i mogą go rozwiązać sami Ukraińcy, jeśli będą ze sobą rozmawiać”.

Uściślił także, że:

„Putin zawsze jest otwarty na dialog, za wyjątkiem sytuacji, w których dialog ten próbuje się otoczyć różnymi prowokacjami, przyozdobić dywersjami itd. W tym przypadku reakcja Putina jest jasna, jednoznaczna i zdecydowana. Ale przy tym prezydent Putin zawsze był i jest zwolennikiem dialogu, by rozwiązać te problemy, które są na porządku dziennym.”

Cała ta sytuacja, jaką wywołały nieopatrznie wypowiedziane słowa przez przyszłego prezydenta Ukrainy, wskazują, że nie ma on bladego pojęcia na temat nie tylko toczącego się konfliktu w Donbasie, ale również w odniesieniu do stosunków dyplomatycznych z Rosją.

Ponadto, jak widać na tym przykładzie jego możliwości intelektualne nie wykraczają poza obowiązującą na Ukrainie wykładnię propagandową o tym, jakoby kraj ten toczył wojnę z Rosją. Co jest nie tylko absurdalne, ale i nigdy nie zostało udowodnione. Owszem, Rosja pomaga humanitarnie jak tylko może i na ile ją stać swoim współziomkom w Donbasie, którzy cierpią tam z powodu prowadzonej przeciwko nim tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), która obecnie została przemianowana na Operację Połączonych Sił. Ale wzt. oskarżanie ją o to, że prowadzi jakąkolwiek wojnę z Ukrainą jest bardzo poważnym nadużyciem. Jednak tego typu teoria nie wzięła się z powietrza. I świadczy ona o tym, jaki był prawdziwy cel tej tzw. operacji ATO w Donbasie skierowanej przeciwko zamieszkującej tam ludności rosyjskojęzycznej. Otóż, celem tej operacji był takie spacyfikowanie nastroją separatystycznych, prowadzone wszelkimi możliwymi (w tym niezgodnymi z prawem międzynarodowym) działaniami, aby znękane i sterroryzowane nimi społeczeństwo przyjęło warunki narzucone przemocą przez Kijów- czyli sprawujących obecnie władzę wyznawców i zwolenników banderyzmu i ukro-nazizmu Doncowa.

Niestety, ale- z punktu widzenia władz centralnych w Kijowie- pomoc humanitarna udzielana ludności Donbasu, terroryzowanej przez ukraińskie ochotnicze nazi-bataliony, w tych tragicznych chwilach przez Rosję, pozwoliła jej biologicznie i fizycznie przetrwać. I właśnie na tym ma polegać problem ukutego propagandowego frazesu rządu w Kijowie o toczącej się jakoby wojnie Rosji z Ukrainą. Jest to po prostu oszczerstwo rzucone z powodu swojej bezsilności, bezradności i słabości, które to wynikają ze stanu państwa do jakiego doprowadziła Ukrainę prawie trzy dekady suwerenności

Dlatego też, to że Rosja z przyczyn humanitarnych pomaga ludności Donbasu ogarniętego wojną domową, nie stanowi żadnej podstawy, aby z pominięciem zbuntowanych przeciwników obecnej junty rządzącej z Kijowa, Rosja prowadziła dialog na temat zakończenia działań wojennych w tymże Donbasie. Rosja może być gwarantem ewentualnego porozumienia, ale nigdy nie będzie jego stroną. Bo strony są tylko dwie: centralne władze w Kijowie i przedstawiciele władz republik ludowych w Donbasie. Co zresztą od samego początku jest jasno przedstawiane przez Moskwę.

Tak więc, frazes jakim posłużył się Zełenski dowodzi tylko tego, że prawdopodobnie żadne zmiany na Ukrainie nie nastąpią. Nawet po zmianie prezydenta. Oni już, po przez swojego zaoceanicznego mocodawcę zostali tak zaprogramowani, że nie ma żadnych szans na obecną chwilę porozumienia się ich z Rosją i zakończenia wojny domowej na południowym-wschodzie Ukrainy.

O tyle też postawa ta jest kopią tego, co reprezentują sobą w tej kwestii przywódcy Polski, jak i inii z tzw. flanki wschodniej NATO.

Dowodzi też niesuwerenności krajów tego regionu, gdzie ścisłą kontrolę nad nim przejął światowy hegemon.

Reszta to tylko jego marionetki, które za wszelką cenę- z różnych powodów, chcą się podłączyć do koryta władzy.

Zełenski w tym kontekście zbytnio się nie wyróżnia, no może tylko tym, że on jest marionetką marionetki. I co jest bliźniaczą kopią układu jaki został stworzony i w naszym kraju, a obecnie z powodzeniem powielany w innych państwach byłej strefy demoludów. Czyli byłej rosyjskiej strefy wpływów.

Tym sposobem, jeden hegemon został zastąpiony przez innego. Ale stare problemy się przy tym nie zmieniły. Poza tym, że znając metodę na prowadzenie swojej polityki globalnej przez światowego hegemona, można spodziewać się tu najgorszego. Bo cechą kowbojów jest to, że najpierw strzelają, a dopiero później myślą.

***

A teraz w odniesieniu do realnej sytuacji , przechodzę do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

I tak, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ramach Operacji Połączonych Sił w Donasie, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (27 min) oraz granatników : AGS-17 (44 granaty), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał z przerwami prowadzony był w godzinach, od 09:20 do 20:50, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 93 pociski (wobec 41 z dnia poprzedniego), co spowodowało że została lekko rana Gołopierowa Jelena Aleksandrowna, 36-letnia mieszkanka Zajcewa i uszkodzono także jej dom przy ulicy Rybałki nr. 180 oraz samochód osobowy. Uszkodzony także został dom jednorodzinny znajdujący się w miejscowości Staromichajłowka przy ulicy Artiema nr. 9. Tam też została ranna 78-letnia kobieta (film w dalszej części relacji).

Poza tym, ostrzeliwane były: Jasinowata, Spartakus, obrzeża Doniecka (okolice lotniska, serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja) oraz Oktiabr i Sachanka- na południowym odcinku frontu.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 pociski), moździerza kaliber 120 (15 min) i moździerzy 82 mm (93 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (19 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (102 granaty) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwanie prowadzono z kierunku: Krimskoje (08:00, 10:50, 12:20 oraz 15:30 i 22:50), Popasnej (13:05 i 14:10) oraz Nowotoszkowskoej (18:55 i 19:00), Gołubowskoje ( 18:55) i Troiczkoje (19:00), w stronę: Priszyba, Frunzego, Kalinowa, Pierwomajska oraz Gołubowskiego i Żiełoboka.

Łącznie, w wyniku tych strzałów, na terytorium ŁRL minionej doby spadło 240 pocisków.
Szkód i strat, jak dotąd nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 9 квітня 2019 рокy.

8 квітня збройні формування Російської Федерації 13 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому сім разів застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння з витратою 40 артилерійських пострілів калібру 122 мм та 31 мінометна міна калібру 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників із протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ вісім разів:
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ВОДЯНЕ;
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
з мінометів калібру 82 мм – поблизу міста АВДІЇВКА;
з протитанкових ракетних комплексів та станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту ОПИТНЕ;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем – в районі міста АВДІЇВКА;
з станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту КАМ’ЯНКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв позиції наших військ п’ять разів:
з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з артилерійських систем калібру 122 мм – біля села КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – поблизу села ЗОЛОТЕ-4;
з мінометів калібру 82 мм – поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – також в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ.

Під час обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, троє отримали поранення.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 8 квітня сім окупантів було знищено, шестеро – поранено.

Від початку поточної доби ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.
Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze Staromichajłowki koło Doniecka:

I jeszcze z okolic Frunzego (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

18 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.04.2019r.- 1402 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z „frontu”, Naczelny Prokurator Wojskowy Ukrainy poinformował w dniu wczorajszym ze na jednej z ukraińskich pozycji bojowych doszło do pijackiej „draki” pomiędzy ukraińskimi zołnierzami w trakcie której jeden z nich zdetonował granat. W wyniku eksplozji jeden „ukrowojak” zginał na miejscu, jeden ma znajdować się „w stanie bliskim śmierci”, a jeden miał zostac ranny;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2019-04-08/netrezvyiy-ukrainskiy-voennyiy-ustroil-smertelnoe-chp-na-donbasse/159544

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Traw tymczasem „zażarta wojna na górze” w Kijowie pomiędzy Narodowym Antykorpupcyjnym Biurem Ukrainy (NABU), a Specjalną Antykorpucyjna Prokuraturą (SAP) instytucjami które powołano by „zwalczać korpucję na Ukrainie, a ktore jak na razie zwalczają się same. Tym razem szef SAP Chołodnickij oznajmił że podległa mu instytucja odnalazła „dowody potwierdzajac że NABU dokonało sabotażu w ukraińskiej zbrojeniówce”, czyli brało udział w skandalu korupcyjnym;
  https://strana.ua/news/195213-kholodnitskij-obvinil-nabu-v-sabotazhe-rassledovanij-po-khishchenijam-v-oboronnoj-sfere.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraina posiada pocisk rakietowy o zasięgu ponad 1 tys. kilometrów, zdolny do przenoszenia ładunku o wadze 150 kilogramów – oświadczył prezydent tego kraju Petro Poroszenko, cytowany we wtorek przez ukraińskie media.
  https://nczas.com/2019/04/09/swiat-na-krawedzi-wojny-ukraina-straszy-rosje-mamy-pocisk-rakietowy-o-zasiegu-ponad-tysiaca-kilometrow-grozi-tez-zbombardowaniem-rosyjskich-okretow/
  Komentarz: Powątpiewam by Ukraina miała obecnie na zbyciu jakieś nowe rakiety, które mogą osiągnąć takie wyniki. Nawet najnowsze „neptuny” nie mają 300 km zasięgu jak głosi propaganda ukraińska a trochę ponad 100 km zasięgu.
  Ponadto liczy się też ilość owych rakiet/systemy zakłócania obrony plotniczej itd. Najprawdopodobniej podczas testów na poligonie w specjalnych bunkrach komputery wykazały, że w teorii jakaś tam starsza wersja rakiety made in ZSRR (po liftingu) może owe pułapy osiągnąć.
  Jednak od testów do pełnej zdolności bojowej droga jest bardzo długa.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_Intermediate-range_Nuclear_Forces
  https://www.defence24.pl/ukraina-rozwinie-nowe-systemy-rakietowe-dalekiego-zasiegu

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Poroszenko kontratakuje.
  Na nowych plakatach wyborczych obecnego prezydenta Ukrainy widniej on i…Putin. Król czekolady pokazuje, że Ukraina ma do wyboru albo jego, albo marionetkę Putina (Zeleńskiego).
  Niestety biedak zapewne nie czytał pewnych sond w których to Ukraińcy stwierdzili, że chcieliby za przywódce osobę pokroju W.P 🙂
  https://www.rp.pl/Polityka/190409322-Ukraina-Putin-na-plakatach-wyborczych-Poroszenki.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem Poroszenko „minimalizuje straty” z powodu zamkniecia (po wielu „perypetiach”) fabryki ‚Roshen” w rosyjskim Lipiecku. Ukromedia informują ze li[pieckiej fabryce udąło sie w zeszłym roku zmniejszyć (oficjalne) straty z 311 do 182 milionó rubli, podobno dzięki dzierzawieniu innym podmiotom gospodarczym należących do niej terenów oraz pomieszczeń;
  https://24tv.ua/ru/lipeckaja_fabrika_roshen_sokratila_ubytki_blagodarja_arende_n1138611

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wybory prezydenckie na Ukrainie. Neonazistowski ‚Korpus Narodowy” nie odpuszcza Poroszence i jego „kamandzie” i organizuje kolejne, tym razem w Kijowie, „antyporochowe” demonstracje;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4084666-natskorpus-v-kyeve-provodyt-aktsyui-vdui-svynarchukam
  Z kolei pod kijowskim biurem kandydata Wołodymyra Zelenskiego doszło do starć pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami, interweniowała policja która zatrzymała kilku uczestników zajść;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4084694-pod-ofysom-zelenskoho-proyzoshla-potasovka-est-zaderzhannye

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny członek banderowskiego „Prawego Sektora” zatrzymany na terytorium Rosji, gdzie organizacja ta uznana jest m.in za terrorystyczną i tepiona wszelkimi mozliwymi środkami dozwolonymi przez obowiązujące prawo;
  >https://twitter.com/elenalavrenova2/status/1115574466011176962
  Jego „parteigenosse” z „Prawego Sektora” już się od niego odżegnali tłumaczac ze z „PS” został on „wydalony jeszcze w 2014 roku”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4084670-v-pravom-sektore-rasskazaly-o-zaderzhannom-v-rf-pobratyme
  Ps. Tutaj zdjecie banderowskiego „niewiniątka” z czasów jego „chwały”;

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” z artykułem o tym jak wyglada „rozwój” nowej „ukropatriotycznej cerkwi” powołanej na Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola. Okazuje się że na „jej stronę” z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego „przeszło” ponad 100 światyń (z czego 66 „w sposób wymuszony”) z…12 tysiecy (!) jakie tamta posiada na Ukrainie, a stoją one obecnie „puste” gdyz wierni nie poparli „nowej cerkwi”. Dodatkowo w „nowej cerkwi” rozpoczał się proces wewnetrznego „rozłamu” z powodu tarć „nowej cerkiewnej hierarchii”, a włączonej w jej skład hierarchii tzw. Patriarchatu Kijowskiego;
  https://strana.ua/articles/194412-zakhvaty-khramov-upts-ushli-na-spad-a-otzhatye-tserkvi-ptsu-pustujut.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. ‚Trwał piaty rok krwawych zmagań Ukrainy z rosyjską inwazją” gdy okazało się że nowy reaktor w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej zbudują „agresorzy”, czyli Rosjanie. Jak informuja ukromedia Poroszenko wydał bowiem dekret zezwalajacy „czeskiej kompanii Škoda JS” na rozpoczęcie prac przy budowie nowych reaktorów, która to kompania wchodzi w skład rosyjskiej grupy kapitałowej, objętej antyrosyjskimi sankcjami…
  https://inforesist.org/ukaz-poroshenko-na-70-mlrd-reaktory-dlya-hmelnitskoj-aes-budet-stroit-kompaniya-iz-rossii/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.