Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2019r.- 1403 dzień od nowego rozejmu.


Stosunki ukraińsko-węgierskie w związku z konfliktem dotyczącym Zakarpacia, stają się coraz bardziej napięte.

Tym razem chodzi o to, że ukraińskie władze wydały zakaz wjazdu na Ukrainę przewodniczącemu partii „Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii” (DZWwR), Hunorowi Kelemenowi.

Kelemen napisał w sobotę (6 kwietnia) na swojej stronie na Facebooku, że rano chciał wjechać na teren ukraińskiego Zakarpacia, ale nie został wpuszczony przez władze ukraińskie, przy czym nie podano mu powodu. Dodał, że poinformował- jako obywatel Rumunii- o tym incydencie rumuńskie MSZ.

W ramach retorsji do węgierskiego MSZ został wezwany na konsultacje ukraińską ambasador w Budapeszcie, Lubow Nepop.

Następnie węgierskie MSZ wydało w tej sprawie komunikat:

„Bardzo zdecydowanie protestujemy przeciwko tej nowej antywęgierskiej prowokacji, nieustanne antywęgierskie decyzje ukraińskiego parlamentu i rządu są nie do przyjęcia”– napisano w komunikacie węgierskiego MSZ.

W dalszej części komunikatu podkreślono, że „mimo nieuczciwych ukraińskich posunięć” ukraińskich władz, Węgry nadal dostarczają Ukrainie pomoc zdrowotną i humanitarną, „a tymczasem ukraińscy przywódcy uważają Węgrów za wrogów”. „To oburzające i nie do przyjęcia”– oceniło węgierskie MSZ.

Po incydencie granicznym szefa DZWwR Hunora Kelemena, w sprawie tej zamieścił wpis na Facebooku ukraiński ambasador w Rumunii Ołeksandr Bankow, wyjaśniając w nim, że Kelemen ma zakaz wjazdu na Ukrainę od listopada 2017 roku. „Od tego czasu usiłował on już wjechać na Ukrainę z węgierskim paszportem, ale dostał odmowę, a więc doskonale wiedział o decyzji strony ukraińskiej”– napisał Bankow na swojej stronie na Facebooku.

Ambasador ukraiński w Bukareszcie poinformował także o tym, że odmowa przekroczenia granicy ukraińskiej przez Kelemena uzasadniona została decyzją wydaną przez służby graniczne Ukrainy, z którą on się zapoznał i osobiście sam podpisał.

Hunor Kelemen obalił potem ten fałszywy zarzut odnosząc się do niego na Facebooku, gdzie napisał, że Bankow mówi nieprawdę, obwiniając go o próbę wjazdu na terytorium Ukrainy z węgierskim paszportem. „W minionych 20 latach nie byłem na Ukrainie i nigdy nie korzystałem z paszportu węgierskiego”– wyjaśnił Kelemen.

Dodam, że ukraińska ambasador w Budapeszcie- Lubow Nepop, była w zeszłym roku już dwukrotnie wzywana do węgierskiego MSZ na „konsultacje”. Powodem pierwszego wezwania jej w lutym 2018 roku był atak terrorystyczny dokonany na biuro Zakarpackiego Węgierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Użhorodzie. Drugie wezwanie miało miejsce październiku tego samego roku, gdy węgierskie MSZ stwierdziło, że na Ukrainie są sporządzane „listy śmierci” z nazwiskami Węgrów z obwodu zakarpackiego na Ukrainie. Chodziło tu o- potępianą przez społeczność międzynarodową- kwasi nasistowską stronę internetową „Myrotworec”– stworzoną pod auspicjami ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa, na której opublikowano listę osób o podwójnym, ukraińsko-węgierskim obywatelstwie. Ukraińska ambasador wyjaśniła wtedy niezgodnie z prawdą, że państwo ukraińskie nie ma z tą stroną nic wspólnego.

Stosunki ukraińsko-węgierskie zaostrzyły się w roku 2017, gdy parlament w Kijowie przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt oświadczył wtedy, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry blokują m.in. posiedzenia Komisji NATO-Ukraina.

Oczywiście administracja Stanów Zjednoczonych niezwłocznie wezwała węgierski rząd „do nieblokowania rozmów NATO z Ukrainą”.

Konflikt jeszcze się pogłębił po publikacji w mediach filmu wideo, który dokumentuje wydawanie paszportów mniejszości węgierskiej. Nagranie zostało wykonane w konsulacie węgierskim w mieście Berehowe; jego pracownicy proszą na nim nowych posiadaczy paszportów, by ukrywali przed władzami ukraińskimi fakt uzyskania drugiego obywatelstwa. Szef ukraińskiej dyplomacji Pawlo Klimkin wyjaśnił wtedy, że podwójne obywatelstwo jest sprzeczne z ukraińskim prawem i ukraińskie przepisy nie uznają tej instytucji.

Ukraińskie wyjaśniło także, że konsul z Berehowego naruszył konwencję wiedeńską o stosunkach konsularnych z 1963 roku:

„Liczymy, że strona węgierska będzie powstrzymywała się w przyszłości przed jakimikolwiek nieprzyjaznymi krokami w stosunku do Ukrainy, a jej urzędnicy będą powstrzymywali się przed łamaniem ukraińskiego prawa”– napisano po tym incydencie w komunikacie ukraińskiego resortu dyplomacji.

W związku z tą sprawą Ukraina wydaliła węgierskiego konsula, na co Węgry zareagowały wydaleniem jednego z ukraińskich konsulów w Budapeszcie.

Nasi politycy zaczadzeni mirażem „Międzymorza” i chorymi ambicjami mocarstwowymi, jakoś nie potrafią sobie- zgodnie z duchem polskiej racji stanu- zagwarantować ze strony Ukrainy, nawet minimum uczciwości i szacunku. No, ale kto przejmować się będzie, takimi wyłącznie goniącymi za karierą i pieniędzmi, moralnymi karzełkami?

https://www.facebook.com/kelemenhunor.rmdsz/,

https://www.facebook.com/oleksandr.bankov.7/posts/281238249433095?__tn__=K-R

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 55 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (5 granatów), SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały ze strony ukraińskich pozycji, prowadzone były z przerwami na następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7 w dzielnicy Gołmowskij), w rejonie Doniecka (lotnisko, okolice serwisu „Volvo-Center” i wioska Żabiczewo- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i Jakowlewki), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Sosnowyje oraz Ukraińskoje i Sachanka).

Łącznie na terytorium DRL spadło w wyniku ukraińskich ostrzałów 105 pocisków (wobec 93 z dnia poprzedniego )w wyniku czego w dzielnicy Gołmowskij na obrzeżach Gorłówki została uszkodzona główna magistrala energetyczna.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (44 miny) i 82 mm (99 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów), granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (13 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały z przerwami prowadzone były z kierunku ukraińskich pozycji w okolicy: Krjakowki (05:45), Nowotoszkowskoje (05:45 i 17:55), Zołotoje-4 (09:05 i 09:30), Krimskoje (17:20), Swietłodarska (18:10) oraz Troiczkoje (19:50) i Popasnej (21:40), w stronę: Prisziba, Żieloboka, Zołotoje-5, Pierwomajska, Łozowoje i Kalinowa.

Łącznie minionej doby, w wyniku ukraińskiego ostrzału, spadło na terytorium ŁRL 185 pocisków.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 квітня 2019 року.

9 квітня збройні формування Російської Федерації 13 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому сім разів застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння з витратою 31 мінометна міна калібру 120 та 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників із озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ дев’ять разів:
з мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти та станкових протитанкових гранатометів – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу селища ПІСКИ;
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ;
двічі із гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ГНУТОВЕ;
двічі із гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі населеного пункту АВДІЇВКА;
з станкових протитанкових гранатометів – в районі селища міського типу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту ГНУТОВЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник обстріляв позиції наших військ чотири рази:
із мінометів калібрів 120 і 82 мм – в районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
із мінометів калібру 120 мм – в районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї – в районі села ЗОЛОТЕ-4.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил внаслідок обстрілів немає.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 9 квітня одного окупанта було знищено, чотирьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог обстріляв з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів наших захисників у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” у районі населеного пункту ПІСКИ.

Втрат серед особового складу немає.

На всі обстріли противника наші захисники відповіли вогнем. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Zajcewa koło Gorłówki:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.04.2019r.- 1403 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „debaty prezydenckiej” Poroszenko – Zelensij jaka ma sie odbyć na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Wołodymyr Kliczko „załatwił” kandydatom prawdziwe badania, które maja przeprowadzić zagraniczni eksperci z WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). Jak na razie jednak sami kandydaci sie do nich „nie palą”…
  https://strana.ua/news/195420-vladimir-klichko-prihlasil-zelenskoho-i-poroshenko-na-nsk-olimpijskij-sdat-analizy-priekhavshim-v-kiev-predstaviteljam-antidopinhovoj-orhanizatsii-vada.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W ukromediach pojawiły sie kolejne informacje o tym ile ukraiński budżet kosztowała do tej pory budowa niesławnej „Ściany Jaceniuka”, czyli „muru” na granicy Ukrainy z Rosją. Rzecznik prasowy ukraińskiej słuzby granicznej poinformował o „gigantycznej sumie” 1,3 mld hrywien, a cały koszt budowy ma wynieśc „docelowo” 4 mld hrywien. Warto przy tym przypomnieć że juz do tej pory ukraińskie słuzby wykryły wiele afer korupcyjnych dotyczących „przywłaszczania” pieniedzy przeznaczonych na budowe przez ukraińskich urzedników oraz biznesmenów, a ukraińscy internauci szydza z wygladu „umocnień muru” jakie do tej pory „zbudowano”…
  https://strana.ua/news/195392-press-sekretar-hospohransluzhby-oleh-slobodjan-zajavil-chto-na-stenu-jatsenjuka-potratili-uzhe-1-3-milliarda-hriven.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Rozsypuje sie” ugrupowanie ‚Samoobrona” burmistrza Lwowa Andrija Sadowego, niedawno jeszcze jednego z kandydatów na urzad Prezydenta Ukrainy. O „wystąpieniu z partii” poinformowali dwaj „ukropatrioci” „weterani ATO” Jego Sobolew oraz „legendarny marszał Semen Semenczenko (właść. Kostia Griszin). Na razie brak informacji co było przyzczyną ich decyzji, ale można sie domyśleć że szukaja nowego „żerowiska” a znając stosunek obu do Poroszenki będą starali się „zaczepić” u Zelenskiego;
  https://strana.ua/news/195429-semen-semenchenko-zajavil-o-vykhode-iz-samopomoshchi.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dodam, że został zatrzymany wczoraj w związku z przekrętami na Air Show w Radomiu za czasów ministrowania Antoniego M. wraz z jego gwardią przyboczną.

   Aresztowanie jest efektem sypania niejakiego Bartłomieja M. , którego jeśli jeszcze trochę potrzymają w areszcie to wszystkich wkopie- łącznie ze swoim byłym szefem 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. W poniedziałek w rodzinnej wsi Anny Walentynowicz (obecnie Sadowe w obwodzie rówieńskim na Ukrainie) odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą tej działaczce „Solidarności”. W uroczystości wzięła udział rodzina Anny Walentynowicz i wicekonsul RP z Łucka.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/na-wolyniu-odslonieto-tablice-ku-czci-anny-walentynowicz-foto-video/
  W komentarzach użytkownik o nicku jwu zadaje ważne pytanie:
  „Ciekawe co wpłynęło na odsłonięcie tej tablicy pamiątkowej ?Czy to ,że była znaną polską działaczkę S ,czy to ,że była Ukrainką działającą w S ?”

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Zamiast kawy…
  Wywiad z Wasylem Bodnarem, wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy odpowiedzialnym m.in. za współpracę z Polską,
  A w nim:
  – insynuacje jakoby brak zgody na odblokowanie ekshumacji polskich ofiar zamordowanych przez bandy UPA to wina polskich zaniedbań (jakoby strona polska nie przesyłała misji technicznych).
  -Wybielanie UPA
  https://www.kuriergalicyjski.com/spoleczenstwo/rozmowy-kg/7566-najlepsza-odpowiedzia-na-nieporozumienia-jest-dialog
  niemniej jest jeszcze ukłon w stronę rządu w Warszawie.
  Z okazji kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej tenże Pan oskarżył FR o zamordowanie polskiej delegacji.(wpis wiceministra: Rosja musi za to odpowiedzieć).
  https://kresy24.pl/wiceminister-spraw-zagranicznych-ukrainy-rosja-musi-odpowiedziec-za-katastrofe-smolenska/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zdrada
  Rośnie import materiałów pędnych na Ukrainie.W ciągu 3 pierwszych miesięcy zakupiono paliwa za kwotę ponad 1.1 mld $.Głównym dostawcą są firmy …z kraju agresora (FR 41.5% rynku). Co gorsza drugim co wielkości źródłem dostaw jest zależna od FR w dziedzinie energetyki…Białoruś (37.2% rynku).
  https://www.unian.info/economics/10511700-ukraine-boosts-fuel-imports-by-12-in-first-three-months-russia-accounts-for-41-5-of-supplies.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W ukraińskiej telewizji oraz w ukraińskim internecie pojawiły się filmiki z udziałem znanych oraz „zwykłych” Ukraińców na których publicznie opowiadaja oni o tym że wbrew decyzjom władz w Kijowie oraz powołaniu przez Patriarchat Konstantynopola tzw. nowej ukraińskiej cerkwi, pozostana wierni Ukraińskiej cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego);
  https://strana.ua/news/195556-nicheho-ne-bojsja-ty-pravoslavnyj-izvestnye-ukraintsy-obedinilis-chtoby-vyrazit-podderzhku-upts.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność, eksplozja „niezidentyfikowanego przedmiotu”, czyli granatu bojowego w jednym z bloków w Kropiwnickim, na szczęście obyło sie bez ofiar;
  https://strana.ua/news/195585-video-v-shchitovoj-mnohoetazhki-kropivnitskoho-srabotalo-vzryvnoe-ustrojstvo.html
  Przed jednym z klubów muzycznych w Kijowie horda „ukropatriotów” wywołała „drakę” z powodu występujących w nim „artystów z państwa – agresora’ czyli z Rosji. Interweniowała policja która zatrzymała 11 najbardziej agresywnych „ukropatriotów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4085225-v-kyeve-ustroyly-besporiadky-vozle-StereoPlaza
  I jeszcze jeden „njus” ze stolicy Ukrainy, gdzie wieczorem doszło do „blackoutu” w centrum, ale nie na skutek „działalności drzew” a z powodu przepalenia sie przewodów;
  https://strana.ua/news/195571-v-tsentre-kieva-na-kreshchatike-majdane-i-evropejskoj-ploshchadi-pohaslo-elektrichestvo.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.