Wojna domowa na Ukrainie 11.04.2019r.- 1404 dzień od nowego rozejmu.


Na wczorajszym (10 kwietnia) posiedzeniu wyższa izba parlamentu rosyjskiego- Rada Federacji (RF) przyjęła oświadczenie w sprawie destrukcyjnej polityki Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), prowadzonej od czasu jej powstania w 1949 roku.

W oświadczeniu stwierdza się, że ustanowienie NATO 4 kwietnia 1949 r., było jednym z kluczowych wydarzeń rozpoczęcia zimnej wojny, w której ta struktura działała jako główny mechanizm militarno-polityczny stworzony przez państwa zachodnie do konfrontacji z ZSRR i jego sojusznikami z Układu Warszawskiego. „Po podpisaniu w Pradze w 1991 r. Protokołu o rozwiązaniu Traktatu o Przyjaźni, Współpracy i Wzajemnej Pomocy (Układ Warszawski), w naszym kraju uznano to za dobrowolne odrzucenie konfrontacji między NATO a Zachodem. Jednak NATO nie tylko przetrwało jako blok wojskowy, ale, w przeciwieństwie do obietnic składanych przywódcom Wschodu przez przywódców państw zachodnich, rozszerzyło swoje członkostwo kosztem niektórych krajów Europy Środkowej i Wschodniej”– napisano w oświadczeniu RF.

W dalszej części oświadczenia dodano, że:

„Rada Federacji stwierdza, że ​​pomimo zobowiązań podjętych przez członków NATO, prowadzili oni nadal ekspansję na Wschód, intensyfikując swoje działania na przestrzeni poradzieckiej, zastępując zasadę uniwersalnego, równego i niepodzielnego bezpieczeństwa tworzyli dla siebie bezpieczeństwo kosztem bezpieczeństwa innych państw”.

Wyrażono także przekonanie, „że ​​Rosja i NATO mają wiele ważnych tematów do dyskusji, jak również znaczną liczbę wspólnych zagrożeń, które wymagają wspólnej odpowiedzi. Jednak budowanie konstruktywnych stosunków między Rosją a NATO, w tym poprzez linię parlamentarną, można dokonać wyłącznie w oparciu o wzajemny szacunek, biorąc pod uwagę uzasadnione interesy stron i odrzucając przy tym dyktat i ultimatum”– podkreśla oświadczenie wyższej izby parlamentu rosyjskiego.

RF odniosła się także do planowanego przez ukraińskie władze przepływu przez Cieśninę Kerczeńską ukraińskich okrętów wojennych oraz do obecności okrętów wojennych państw NATO w przestrzeni Morza Czarnego.

„Przepływ okrętów ukraińskich przez Cieśninę Kerczeńską nie jest kwestią proporcji sił czy obecności NATO w regionie czarnomorskim, a wyłącznie problemem przestrzegania przez stronę ukraińską ustalonych procedur, które są jej dobrze znane”– napisano w oświadczeniu RF.

RF ostrzegła, że „próby Ukrainy, by działać z obejściem tych procedur niosą za sobą ryzyko konfliktu militarnego pomiędzy Ukrainą a Federacją Rosyjską, w który może zostać wciągnięte również NATO”.

Jest teraz pytanie: czy NATO zdecyduje się do rozpoczęcia działań zbrojnych w obrębie Morza Czarnego? I czy będzie to jedyne miejsce prowadzenia wojny z Rosją?

http://council.gov.ru/events/news/103673/,

http://council.gov.ru/.

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium DRL, 11 razy naruszyli warunki rozejmu. Łącznie w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 116 pocisków- wobec 105 w dniu poprzednim. Ostrzały prowadzone były, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (29 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (30 wystrzałów) oraz automatycznego granatnik AGS-17 (49 granatów) i broni maszynowej- w tym ciężkiej, w następujących punktach frontu: w okolicy Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), w rejonie Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Spartakus i Wasilewka), a także na południowym odcinku frontu (Sosnowskoje i Sachanka).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały terytorium ŁRL przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (27 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 25 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (29 granatów), RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (09:30, 13:40 i 20:25) oraz Nowozwanowki (14:30) i Popasnej (16:20), w stronę: Frunzego, Kalinowa i Kalinowa-Borszcziewatoje. W sumie, w wynku tych ostrzałów, na terytorium ŁRL spadło 81 pocisków. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 квітня 2019 року.

10 квітня збройні формування Російської Федерації дев’ять разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому три рази застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння. Також ворог обстрілював наших захисників із озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ сім разів:
з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ОПИТНЕ;
з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів – в районі населеного пункту ПІСКИ;
з озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів – поблизу населеного пункту КАМ’ЯНКА;
з станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ;
з стрілецької зброї – в районі міста АВДІЇВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник двічі обстріляв позиції наших військ:
з мінометів калібру 120 мм та озброєння бойових машин піхоти – поблизу села НОВОЗВАНІВКА;
з стрілецької зброї – біля населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА у межах ділянки розведення.
Під час обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 10 квітня одного окупанта було знищено, шестеро – поранено.

З початку поточної доби ворог обстріляв з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї наших захисників у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” у районі населеного пункту ВОДЯНЕ.
Під час обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
На обстріл противника наші захисники відповіли вогнем. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Zajcewa koło Gorłówki (DRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.04.2019r.- 1404 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosyjskie formacje wykorzystują „nowinki” rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w Donbasie – twierdzi ukraińska armia.
  Tym razem Ukraińcy donoszą o użyciu na wschodzie kraju systemu amunicji artyleryjskiej Krasnopol, kalibru 152 mm. Informację o tym przekazało centrum prasowe Połączonych Sił Zbrojnych (JFO).
  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/190419971-Ukraina-Rosjanie-uzywaja-najnowszego-systemu-artylerii-Krasnopol-w-Donbasie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Powraca temat ukraińskich rakiet balistycznych.
  Prezydent Poroszenko twierdzi, ze UA posiada systemy o zasięgu 1000 km. Jednak nawet militarne portale z dużą dozą ostrożności odnoszą się do ukraińskich rewelacji.
  https://www.defence24.pl/ukraina-z-rakieta-o-zasiegu-tysiaca-kilometrow
  Prawdą jest, ze tuz po uzyskaniu niezależności Ukraina MIAŁA takowe systemy, niemniej podobnie jak bombowce strategiczne cały arsenał został albo zniszczony, albo…przekazany Rosji.Jeśli jakieś systemy mogą wchodzić w rachubę są to zapewne klony/przeróbki rakiet RK-55
  https://en.wikipedia.org/wiki/RK-55
  Motor Sicz jakiś czas temu pracowała nawet nad silnikami które mogłyby przenosić owe rakiety.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. 51 procent Ukraińców zamierza poprzeć komika telewizyjnego Wołodymyra Zełenskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu. Jego konkurent, urzędujący szef państwa Petro Poroszenko, może liczyć na 21 procent głosów.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-wolodymyr-zelenski-ma-poparcie-51-procent-wyborcow-sondaz,926518.html
  Komentarz: Regan też był showmanem zanim został prezydentem USA. Czy jednak Zelenski dorówna takiej postaci? Powątpiewam.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. ‚Ukraina jako zbiegowisko wszelkiej maści zloczyńców i degeneratów”. O przyznanie „statusu uchodźców politycznych” na Ukrainie poprosiło dwóch rosyjskich policjantów ściganych w Rosji za to że, jednocześnie, byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmujacej sie handlem narkotykami…
  https://korrespondent.net/ukraine/4085301-dvoe-polytseiskykh-rf-poprosyly-ubezhysche-v-ukrayne-hpsu
  …oraz są oskarżeni takze o znęcanie się nad zatrzymanym;
  https://strana.ua/news/195716–v-rossii-rasskazali-pro-dvukh-sbezhavshikh-politsejskikh-kotorye-zanimalis-pokrovitelstvom-aptek.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, w Kijowie zatrzymano mieszkańca tego miasta pod zarzutem zorganizowania przez niego „nielegalnego kanału przerzutowego” broni oraz materiałów wybuchowych z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie;
  https://strana.ua/news/195772-u-kievljanina-izjali-hranaty-vintovki-i-patrony-kotorye-on-privez-v-stolitsu-iz-zony-oos.html
  Również w stolicy Ukrainy „działacze” tzw. LGBT chcieli zorganizować „konferencję” jednak nie spodobało się to „ukropatriotom”, dlatego tez „konferencja” zakonczyła się pobiciem „działaczy” tzw. LGBT oraz interwencją policji;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4085618-v-kyeve-napaly-na-lhbt-aktyvystov-10-postradavshykh
  Wiosna na Ukrainie, czyli przez Sumy przetoczyła się ‚fala ulew” która praktycznie „zatopiła” centrum miasta i sparalizowąła komunikację;
  https://112.ua/obshchestvo/v-sumah-iz-za-livnya-ostanovilis-trolleybusy-487650.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie drugiej tury wyborów na Ukrainie, po ostatnich katastrofalnych dla „Porocha” sondaży „dobry wujcio Ukrainy z USA” Kurt Volker juz przestał go „lubieć” i teraz stwierdził ze USA nikogo z dwóch kandydatów na urząd Prezydenta Ukrainy nie popierają;
  https://strana.ua/news/195773-ssha-zajavili-chto-ne-podderzhivajut-nikoho-iz-kandidatov.html
  Plus ‚Poroch” jeszcze raz potwierdził ze jeżeli przegra z Zelenskim to w 2024 roku wystartuje w wyborach do…Parlamentu Europejskiego…
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4085471-poroshenko-rasskazal-chto-budet-delat-v-sluchae-pobedy-zelenskoho
  Okazuje się że OBWE jednak „zaobserwowało naruszenia w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Ukrainie” ale nie miały one miec wpływu na ostateczny wynik pierwszej tury wyborów;
  https://strana.ua/news/195767-v-obse-zametili-narushenija-v-pervom-ture-vyborov-prezidenta-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie epidemii odry na Ukrainie, okazuje się że „pielgrzymujacy” do tego kraju chasydzi, ze względu na znajdujące się w nim „świete miejsca” (m.in groby chasydzkich cadyków) zawlekli odrę do USA;
  https://replyua.net/usa/142614-smi-epidemiya-kori-v-ssha-prishla-iz-ukrainy.html
  W związku z epidemią odry ogłoszono nawet stan wyjątkowy w znajdującym się w stanie Nowy Jork Hrabstwie Rockland;
  >https://www.nytimes.com/2019/04/03/health/measles-outbreaks-ukraine-israel.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. A gnida gnidą pozostanie 🙂 Ukraiński parlamentarzysta z frakcji ‚Blok Poorszenki” Aleksiej Gonczarenko (alias Ołeksij Honczarenko) ogłosił juz w ukromediach ze jest gotów popierać Wołodymyra Zelenskiego gdy ten zostanie prezydentem Ukrainy;
  https://strana.ua/news/195670-deputat-ot-bpp-aleksej-honcharenko-zajavil-chto-vysoko-otsenivaet-shansy-zelenskoho-stat-prezidentom.html
  Warto przypomniec „szczeble” kariery Gonczarenki;
  >http://depo.ua/static/media/2019-01-24/files/picturepicture5547_83297.jpg
  Plus;
  >http://antifashist.com/images/jimg/f/f1a52bb6951eeb2dbc4724487643e888.jpg
  W miedzyczasie ten padalec uczestniczył w masakrze w Domu Związków Zawodowych w Odessie

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.