Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2019r.- 1405 dzień od nowego rozejmu.


„Napięcia w stosunkach Ukrainy z Polską w kwestiach pamięci historycznej są wynikiem działań Rosji”– oświadczył wczoraj (11 kwietnia) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Petro Poroszenko wygłosił tą złotą myśl podczas Kijowskiego Forum Bezpieczeństwa, które zostało zorganizowane już po raz 12 przez fundację „Open Ukraine” byłego premiera Arsenija Jaceniuka.

Poroszenko stwierdził także, że nie można pozwolić na wykorzystywanie bolesnych momentów z historii, „by psuć stosunki z naszymi partnerami strategicznymi, łącznie z Polską”.

Nie wiadomo tylko, dla którego kraju te momenty historyczne były bolesne, bo Poroszenko nie wyjaśnił tej frazy propagandowej. Może miał na myśli Ukrainę- kto to wie?

Summa summarum, przesłaniem tego stwierdzenia jest to, że o historii trzeba zapomnieć, dla dobra stosunków krajów poszkodowanych przez Ukraińców z Ukrainą.

Poroszenko wyjaśnił też dlaczego należy zapomnieć o „bolesnych momentach historii”.

Otóż, wg. niego: „właśnie dlatego staramy się– i to się udaje– utrzymywać bardzo aktywny dialog z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Właśnie dlatego niedawno byłem w Lublinie, gdzie wspólnie z prezydentami Dudą i Grybauskaite przeprowadziliśmy niesamowite spotkanie w siedzibie Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej w Lublinie. I to są osiągnięcia, to jest charakterystyka naszych relacji z Polską”.

Pomimo to Poroszenko jest świadomy, jak sam orzekł, że nie ma iluzji, iż dialog z Polską rozwija się w dobrym kierunku. Według Poroszenki taka niedobra sytuacja wynika z tego, że „są siły w Polsce, które wykorzystują kwestię ukraińską dla potrzeb wewnętrznej sytuacji politycznej i dla wyborów. I tak będzie”.

Następnie Poroszenko odniósł się do dokonywanych jakoby ataków propagandowych wobec Ukrainy:

„Proszono mnie, bym nie wspominał tutaj o naszym północnym sąsiedzie (?), ale muszę o nim wspomnieć, bo jego ręka jest tu oczywista. Ataki na Ukrainę są składowym elementem wojny hybrydowej”– powiedział Poroszenko.

Udział Poroszenki we wczorajszym Kijowskim Forum Bezpieczeństwa wpisuje się w prowadzoną przez niego kampanię wyborczą, i dowodzi jego determinacji w obliczu spodziewanej sromotnej klęski w drugiej turze wyborów, która odbędzie się już w następną niedzielę. Chodzi o to, że sondaże są dla niego bardzo niekorzystne. Z ostatniego, przeprowadzonego wczoraj wynika, że będzie to nokaut, gdyż aż 51% biorących udział w badaniu zadeklarowało, iż poprze kandydaturę Zełenskiego, zaś tylko 21% odda swój głos na Poroszenkę.

Czy my to wczorajsze wystąpienie na Kijowskim Forum Bezpieczeństwa pomoże? Raczej wątpliwe. Tym bardziej, że jak zdecydowana większość poruszanych przez niego tematów podczas tej kampanii mijała się na ogół z prawdą, retuszując przy tym tragiczną rzeczywistość w jakiej znaleźli się Ukraińcy po rewolcie dokonanej pięć lat temu na kijowskim Majdanie. W której nota bene Poroszenko brał bardzo aktywny udział i wspierał ją finansowo.

Po niej nie spełniono żadnego z przyrzeczonych ogłupiałemu społeczeństwu obiecanek.

Czy po wygranej Zełenskiego sytuacja na Ukrainie się zmieni?

Nie wiadomo, ale zapewne zmieni się grupa oligarchów przy korycie władzy. A czy to przełoży się na jakość życia na Ukrainie, to się niebawem okaże. Z tym, że raczej cudów nie będzie 🙂

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (7 min) i 82 mm (5 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (90 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (23 wystrzały) i granatników AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedle Gołmowski- na obrzeżach Gorłówki oraz Dolomitnoje- na łuku swiatłodarskim), rejon Doniecka (wieś Żabiczewo, następnie okolice serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Wasilewki, Jasinowatej, Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Ukraińskoje).

Ostrzał z przerwami prowadzony był w godzinach, od 05:35 do 19:37, w tym czasie na terytorium DRL spadło 206 pocisków- wobec 116 z dnia poprzedniego. W wyniku wczorajszego ostrzału został uszkodzony dom jednorodzinny na osiedlu Gołmowskij w Gorłówce znajdujący się przy ulicy Srodnikowa nr. 71.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (5 min) i moździerzy kaliber 82 mm (73 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (6 wystrzałów), a także granatników AGS-17 (58 granatów), RPG-7 (8 granatów) i broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje (07:20, 12:15 i 20:20), Zołotoje-4 (09:55), Nowoaleksandrowki (13:55) oraz Troiczkoje (16:50) i Swietłodarska (21:05), w stronę: Frunzego, Pierwomajska, Kalinowa-Borszczewatoje, Prisziba i Łozowoje.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 150 pocisków, nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 18:00 11 квітня 2019 року.

З початку поточної доби ворог 11 разів обстріляв позиції підрозділів Об’єднаних сил, із них чотири рази – із застосуванням озброєння, забороненого Мінськими домовленостями. Також збройні формування Російської Федерації вели вогонь по позиціях наших підрозділів із протитанкових ракетних комплексів, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” ворог 10 разів обстріляв наші опорні пункти:
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту НОВОСЕЛІВКА;
з мінометів калібру 82 мм, протитанкових ракетних комплексів, озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – біля населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з протитанкових ракетних комплексів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – також поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
двічі з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
двічі з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі передмістя АВДІЇВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти з мінометів калібру 82 мм обстріляли позиції Об’єднаних сил поблизу села КАТЕРИНІВКА.
Під час обстрілів вісім українських військовослужбовців отримали поранення.
На ворожі провокації підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь. Втрати противника уточнюються.

Ситуація в районі проведення операції залишається під контролем військових зі складу Об’єднаних сил.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja na obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.04.2019r.- 1405 dzień od nowego rozejmu.

 1. News dnia (według onetu)
  Artem Manuilov, aktor pracujący obecnie w Teatrze Powszechnym w Warszawie, został zaatakowany w autobusie i uderzony za rozmawianie z żoną przez telefon w języku ukraińskim. Napastnikiem okazał się wykładowca jednej z katolickich uczelni.
  https://kultura.onet.pl/wiadomosci/aktor-teatru-powszechnego-pobity-w-autobusie-rozmawial-po-ukrainsku/20gr0yw
  Komentarz: Ciekawe czy do zajście miało taki przebieg jak prezentuje jedna strona.

  Polubione przez 5 ludzi

   • Mamy około 1.5 mln przybyszów ze wschodu w kraju. Większość zachowuje się bardzo dobrze jednak trafiają się także ananaski. Napady, kradzieże i morderstwa nie są rzadkością. A jazda na podwójnym gazie jest jakby sportem narodowym Ukraińców. Pomimo tego nie widziałem by w polskich mediach głównego nurtu stwierdzano, że trzeba zatrzymać emigrację ze wschodu.
    Artykuły jak ten tylko wyjdą autorom bokiem. Przeciętny Polak przypomni sobie jak to był świadkiem gdy jakiś gość zza wschodniej granicy uderzył/kradł/niszczył w jego obecności i …wkurzy się na to, że atakuje się tylko Polaków 🙂

    Polubione przez 5 ludzi

    • Kazał mu pewno „p.sk stulić” boz a głośno gadał. sam byłem świadkiem jak dwóch „braci mniejszych” wparowało do autobusu z „rozkreconymi na cały głos” komórkami ryczącymi jakims „rapem” w języku „państwa – agresora”, czyli rosyjskim…

     Polubione przez 2 ludzi

 2. Prawda o polityce miłości wobec Ukrainy.
  Od sierpnia 2014 roku polskie i europejskie rolnictwo boryka się z zakazem eksportu żywności do Rosji. Jeśli coś udaje się wywieźć na tamtejszy rynek, to dzięki kombinacjom, na których zyskują pośrednicy z Białorusi lub innych krajów. Straciliśmy z tego powodu miliardy złotych.
  https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/aktualnosci_/polscy-rolnicy-placa-za-spor-czy-ukraina-powinna-byc-w-ue/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejny przykład artykułu namawiającego do inwestowania na Ukrainie.
  Poza ogólnymi frazesami i ostrzeżeniami żadnych konkretów-jeden z głównych atutów Ukrainy ma być to, ze kraj rozwija się w tempie około 3% rocznie (chociaż ostatnio tempo wzrostu spada). W takim razie dlaczego nie inwestować w Polskę skoro ma wyższe tempo wzrostu PKB i lepiej chroni inwestorów 🙂 ?
  https://www.rp.pl/Firma/304129990-Polskie-firmy-maja-na-Ukrainie-nowe-mozliwosci-inwestycyjne.html
  I na koniec trochę o pani która napisała ten artykuł
  http://kwartalnikradcaprawny.pl/author/dorohina/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińcy już zadomowili się u nas.
  Ponad 70% pracowników z Ukrainy deklaruje, ze jest zadowolonych z pracy (pensji) jaką wykonują w Polsce.
  http://wgospodarce.pl/informacje/62348-70-proc-ukraincow-jest-zadowolonych-z-pracy
  Komentarz: Straszenie, że wszyscy Ukraińcy wyjadą do Niemiec okazały się mrzonką, może więc najwyższa pora na to, by zamiast iść w ilość Polska zaczęła inwestować w jakość? Możliwość mieszkania w Polsce powinna być przywilejem dla obcokrajowców, nie powszechnym prawem. Osoby które nie potrafią się zachować, prezentują niebezpieczne ideologie (neobanderowcy/neofaszyści) lub otwarcie atakujący Polskę nie powinni mieć możliwości wjazdu do naszego kraju.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wojna informacyjna trwa.
  Zarówno przeciwnicy obecnego rządu w Kijowie jak i jego zwolennicy nawzajem oskarżają się o „szerzenie propagandy”.
  Fakty sa jednak nieubłagane:
  -Na renowacje ukraińskich gazociągów potrzeba około 15 mld $
  -Czasu na przekonanie inwestorów jest mało, a ewentualni gracze nie są skłonni do ryzykownych inwestycji
  – tranzyt gazu przez Ukrainę spadnie (możliwe, że nawet zaniknie)
  https://www.energetyka24.com/smog/usa-zdemontuja-ukrainskie-gazociagirosyjska-propaganda-popiera-zelenskiego

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Wybory prezydenckie na Ukrainie. Obaj kandydaci udali się na „zagraniczne tournee”, Poroch po Niemczech i Francji, a Zielona po Francji;
  https://gordonua.com/news/politics/makron-vstretilsya-s-poroshenko-i-zelenskim-sud-v-moskve-zaochno-arestoval-gricenko-glavnoe-za-den-883006.html
  Poroch w Niemczech;
  >https://pbs.twimg.com/media/D394SRyWwAE0sUG.jpg
  Zielona we Francji;
  >https://kor.ill.in.ua/m/610×385/2314808.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” oraz „szczyry ukropatriota” Jurij Kasjanow w „gorzkich słowach” przypomina o tym jak to Ukraina 58 lat temu (czyli w składzie ZSRR!) „tworzyła rakiety kosmiczne, produkowała samoloty, elektronikę i sprzęt komputerowy, jest teraz na obrzeżach światowej cywilizacji” ponieważ „priorytetami” obecnych władz w Kijowie stały się „dekomunizacja, bezwiz, tomos, McDonald’s i minimalna emerytura w wysokości 50 $”…
  >https://www.facebook.com/brtcomua/posts/2212715718789070

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.